[Strona w budowie - dane parafii i programów mogą ulec zmianie] Co dalej po Synodzie o synodalności - Parafie

Synod „ma na celu inspirować ludzi do marzenia o Kościele, którego część stanowimy, a także rozwijać ludzkie nadzieje, wzbudzać zaufanie, opatrywać rany, tworzyć nowe i głębsze relacje, uczyć się od siebie nawzajem, budować mosty, edukować umysły, ogrzewać serca i przywracać siłę do działań na rzecz naszej wspólnej misji”.
Vademecum. Jaki jest cel Synodu? Zadania procesu synodalnego, p. 1.3
Generalny Sekretariat Synodu Biskupów

Synod obudził w wielu świeckich i duchownych, wierzymy w to głęboko, pragnienie odnowienia parafii: tego jak jest zarządzana, jak podejmowane są decyzje, jak świeccy angażują się w jej życie, jak jest postrzegana przez większość parafian. Pragniemy aby parafia stała się rzeczywistą wspólnotą wspólnot. Naszą małą ojczyzną. Miejscem w którym wzrastamy, pomagamy sobie wzajemnie, umacniamy w wierze. 

Ale jak to osiągnąć? Ta strona, z Bożą pomocą, może stać się jednym z wielu przydatnych narzędzi to tego, aby odnowić życie parafii. U jej podstaw leży założenie, że warto uczyć się od praktyków, proboszczów i świeckich liderów, którzy tworzą – już od wielu lat – właśnie takie wspólnoty parafialne. Wierzymy, że wśród polskich parafii jest wiele takich, które mogą być dla nas wszystkich wzorem, inspiracją i źródłem praktycznych wskazówek co zrobić, aby urzeczywistnić nasze marzenia. 

Poniższa mapa (z przyczyn technicznych mapa dostępna jest na razie jedynie w wersji na komputery, nie ma jej w wersji na telefony i tablety) zawiera informacje o tych właśnie parafiach. Jeżeli Czytelnik zna inne, które powinny znaleźć się w tym zestawieniu, bardzo serdecznie prosimy o kontakt.

Lista programów wspierających odnowę parafii znajduje się pod mapą.

TytułKategoriaAdresOpisLink

  • Arch. Katowicka
  • Arch. Lubelska

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Koszutce - System Parafialnych Komórek Ewangelizacyjnych

Rafał Dziedzic 27 września, 2022

Nie masz czasu na spotkania wspólnoty? Spraw, żeby przyszła do ciebie! Magdalena Kudełka-Lwowska to mama dwóch synów: Michała i Jakuba, żona Andrzeja – diakona stałego w naszej archidiecezji. Jest wykładowczynią w dwóch seminariach – oblackim w Obrze i franciszkańskim w Panewnikach. W swojej parafii – Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Koszutce – posługuje jako organistka, angażuje się w przygotowanie dzieci do wczesnej Komunii św. według metody „Baranków”. Wspólnie z mężem stała u początków grupy Parafialnych Komórek Ewangelizacyjnych na Koszutce.

Programy pomagające w odnowie parafii:

Jeżeli są jeszcze inne programy, które powinny znaleźć się w tym zestawieniu prosimy o kontakt.

System Parafialnych Komórek Ewangelizacyjnych

System parafialnych komórek ewangelizacyjnych to nowa metoda ewangelizacji zaczerpnięta z doświadczenia parafii katolickiej na Florydzie prowadzonej przez proboszcza Michaella Eiversa. W latach 80. tę metodę ewangelizacji zaszczepił w Europie ks.…

Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji

Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji to duszpasterski PROGRAM ODNOWY I EWANGELIZACJI życia Kościoła (dla nas w wymiarze parafii). Jest to projekt międzynarodowy, utworzony przez Grupę Promotorów Ruchu dla Lepszego Świata.…

Wasze refleksje na temat "Co dalej po Synodzie?" - dyskusja na forum:

Recent Posts