II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
Instrumentum laboris 2: audiobook / PDF /  pozostałe informacje

Szukaj
Close this search box.

Co dalej po Synodzie o synodalności - Parafie - Odnowa parafii

KAI – Patron medialny strony “Co dalej po Synodzie – parafie”

Synod „ma na celu inspirować ludzi do marzenia o Kościele, którego część stanowimy, a także rozwijać ludzkie nadzieje, wzbudzać zaufanie, opatrywać rany, tworzyć nowe i głębsze relacje, uczyć się od siebie nawzajem, budować mosty, edukować umysły, ogrzewać serca i przywracać siłę do działań na rzecz naszej wspólnej misji”.
Vademecum. Jaki jest cel Synodu? Zadania procesu synodalnego, p. 1.3
Generalny Sekretariat Synodu Biskupów

KAI – Patron medialny strony “Co dalej po Synodzie – parafie”

Odnowa parafii

Synod obudził w wielu świeckich i duchownych, wierzymy w to głęboko, pragnienie odnowienia parafii: tego jak jest zarządzana, jak podejmowane są decyzje, jak świeccy angażują się w jej życie, jak jest postrzegana przez większość parafian. Pragniemy aby parafia stała się rzeczywistą wspólnotą. Naszą małą ojczyzną. Miejscem w którym wzrastamy, pomagamy sobie wzajemnie, umacniamy w wierze. 

[Reklama: Kościół Świadomy Celu]

Ale jak to osiągnąć? Ta strona, z Bożą pomocą, może stać się jednym z wielu przydatnych narzędzi to tego, aby odnowić życie parafii. U jej podstaw leży założenie, że warto uczyć się od praktyków: proboszczów i świeckich liderów, którzy dążą do stworzenia – już od wielu lat – właśnie takich wspólnot parafialnych. Wierzymy, że wśród polskich parafii jest wiele takich, które mogą być dla nas wszystkich inspiracją i źródłem praktycznych wskazówek co zrobić, aby urzeczywistnić nasze marzenia. Nie są to parafie “idealne”, w których wszystko funkcjonuje perfekcyjnie – taka doskonałość czeka na nas w niebie. Ale są to parafie prowadzone przez osoby, które konsekwentnie, dzień po dniu, starają się z nich uczynić prawdziwe wspólnoty za jakimi tęsknimy. Dlatego, wierzymy w to mocno, wiele się od nich możemy nauczyć. Poniższa mapa (z przyczyn technicznych mapa dostępna jest na razie jedynie w wersji na komputery, nie ma jej w wersji na telefony i tablety) zawiera informacje o tych właśnie parafiach. Jeżeli Czytelnik zna inne, które powinny znaleźć się w tym zestawieniu, bardzo serdecznie prosimy o kontakt.

Lista programów wspierających odnowę parafii znajduje się nad mapą (odnowa parafii).

Na stronie strony prezentujemy również informacje o podejmowanych w parafiach inicjatywach posynodalnych – mogą być one inspiracją dla innych parafii jak zagospodarować entuzjazm, który został obudzony przez Synod [informacje o takich inicjatywach można do nas wysyłać za pomocą strony Kontakt]

Z materiałów zgromadzonych na tej stronie można korzystać, na chwałę Pana, w dowolny sposób. Poniżej prezentujemy kilka kroków, które pomogą w maksymalny sposób wykorzystać zgromadzoną tu listę parafii:

  • Krok 1: Odnalezienie na liście parafii lub mapie (wersja na komputery) parafii, której opis przemawia do Księdza Proboszcza.
  • Krok 2: Nawiązanie kontaktu z księdzem, którego namiary podane są pod opisem wybranej parafii. UWAGA: Wszyscy księża, których dane zostały udostępnione na tej stronie z radością podzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą. “Nie musimy za każdym razem wymyślać koła na nowo” 
  • Krok 3: Umówienie się na spotkanie, kawę, lub dłuższą rozmowę telefoniczną z kapłanami, których wiedza wydaje się przydatna do ożywienia parafii Księdza Proboszcza. 
  • Krok 4: Wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce parafialnej.
  • Krok 5 [opcjonalny]: Gdy odnowa parafii zacznie przynosić rezultaty podzielenie się z innymi księżmi swoim doświadczeniem za pomocą tej strony lub w inny wybrany przez Księdza Proboszcza sposób.

UWAGA: Zapraszamy do zapoznania się również z programami odnowy parafii, których lista znajduje się tutaj

Programy pomagające w odnowie parafii (odnowa parafii):

Jeżeli są jeszcze inne programy, które powinny znaleźć się w tym zestawieniu prosimy o kontakt.

Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji

Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji to duszpasterski PROGRAM ODNOWY I EWANGELIZACJI życia Kościoła (dla nas w wymiarze parafii). Jest to projekt międzynarodowy, utworzony przez Grupę Promotorów Ruchu dla Lepszego Świata.…

Kościół Świadomy Celu

Kościół Świadomy Celu to praktyczny model działania wspólnot i parafii ukierunkowanych na realny, systematyczny rozwój duchowy oraz owocną ewangelizację niewierzących. Celem szkolenia jest odkrycie biblijnych celów wspólnoty/parafii, aby wokół nich…

Boża Renowacja

W 2005 roku ks. James Mallon został proboszczem parafii św. Benedykta w kanadyjskim mieście Halifax. Zachęcony przez przyjaciela zaczął zapraszać parafian na Alpha. Wkrótce zrozumiał, że Alpha może być pierwszym…

System Parafialnych Komórek Ewangelizacyjnych

System parafialnych komórek ewangelizacyjnych to nowa metoda ewangelizacji zaczerpnięta z doświadczenia parafii katolickiej na Florydzie prowadzonej przez proboszcza Michaella Eiversa. W latach 80. tę metodę ewangelizacji zaszczepił w Europie ks.…

Narzędzia pomagające w odnowie parafii (mogą być zastosowane w ramach różnych programów):

New Pastoral

Co to jest NewPastoral? Newpastoral.net to kompletny zestaw narzędzi do inicjowania i prowadzenia spotkań małych grup domowych w parafiach. NewPastoral umożliwia szybkie i łatwe utworzenie kilkudziesięciu lub nawet kilkuset małych…

Alpha

Alpha jest serią spotkań wyjaśniających podstawy wiary chrześcijańskiej. Każde spotkanie podejmuje inny temat dotyczący wiary i daje możliwość dyskusji. Alpha prowadzona jest na całym świecie i każdy jest na niej…

Szkolenia, kursy, warsztaty dotyczące odnowy parafii:

V edycja Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów – Ewangelizujemy Parafię

V edycja OSE to nauka EWANGELIZACJI PARAFII Wierzymy, że współczesne polskie parafie nie są strukturami przestarzałymi ani ułomnymi, lecz jako dzieło Trójcy Świętą kryją w sobie ogromny potencjał. Dzięki otwartości…

SPA – Studium Parafialnej Aktywności [Diecezja Tarnowska]

Nasze parafie potrzebują odnowy, która będzie polegała nie tyle na zwiększeniu wysiłku duszpasterskiego, co na zmianie mentalności, a co za tym idzie – strategii działania. Stąd zrodził się pomysł powołania…

Program “Słuchanie, Rozeznawanie, Misja. Proces Synodalny w Parafii” – Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego

"Słuchanie, Rozeznawanie, Misja. Proces Synodalny w Parafii" to program organizowany przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, który ma na celu realizację procesu synodalizacji parafii. Program składa się z dwóch etapów. W…

Forum Alpha 2023 i 2024

Konserwacja czy misja? Uwolnić potencjał parafii

Czytaj Więcej>>

Materiały dostępne w języku angielskim:

Divine Renovation

Bogata biblioteka książek, prezentacji, filmów, homilii, podcastów, związanych z programem Divine Renovation. Znaleźć tu można również wiele świadectw tego jak program pomógł ożywić parafie z całego świata.

Strona przetłumaczona automatycznie przez Google Translate >>>

Przejdź do strony

Rebuilt Parish

Rebuilt Parish to program odnowy parafii katolickich, którego autorami są ks. Michael White oraz Thomas Corcoran, którzy na grunt swojej parafii przenieśli zasady opisane w książce "Kościół Świadomy Celu".


Przejdź do strony

Z przyczyn technicznych mapa dostępna jest tylko w wersji na komputery. 

Filtruj wg
TytułKategoriaAdresOpisLink

Aktywna parafia - odnowa parafii

Konkurs Aktywna Parafia 2022

W sobotę 15 października w Warszawie odbył się finał organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną Konkursu „Aktywna Parafia” 2022. Wzięło w nim udział dziesięć wspólnot z całego kraju. Zwycięzcą została Parafia pw. Parafia pw. Ducha Świętego w Mielcu. Nagrodę specjalną Dyrektora Caritas Polska zdobyła Parafia pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach. Zwycięskie wspólnoty zostaną wkrótce szerzej przedstawione na łamach KAI

Podczas rodzinnego festynu parafie prezentowały swoje lokalne zwyczaje, stroje, pieśni i specjały kulinarne. Następnie zmierzyły się w zawodach sprawnościowych. Konkurs wygrała parafia, która zebrała najwięcej punktów podczas: eliminacji do finału, zawodów sprawnościowych i wspólnoty podczas finału.(...)

  • Arch. Białostocka
  • Diec. Bydgoska
  • Arch. Częstochowska
  • Diec. Drohiczyńska
  • Diec. Elbląska
  • Arch. Gnieźnieńska
  • Diec. Kaliska
  • Arch. Katowicka
  • Arch. Krakowska
  • Arch. Lubelska
  • Arch. Łódzka
  • Diec. Płocka
  • Arch. Poznańska
  • Arch. Przemyska
  • Diec. Sandomierska
  • Diec. Sosnowiecka
  • Diec. Tarnowska
  • Diec. Warszawsko-Praska
  • Arch. Wrocławska
  • Diec. Zamojsko-Lubaczowska
  • Diec. Zielonogórsko-Gorzowska
  • Polska Misja Katolicka

Parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy w Kozińcach

Parafia Rzymskokatolicka NMP Nieustającej Pomocy w Kozińcach została erygowana 24 czerwca 2008 r. i liczy prawie 800 wiernych. Jest położona w województwie podlaskim w malowniczo położonej wsi. Jej parafianie to mieszkańcy 5 wsi. Posługuje tu jeden ksiądz – proboszcz, Aleksander Tadeusz Dobroński. Parafianie razem z duszpasterzem podejmują wiele twórczych dzieł, aktywizujących zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby starsze. Dzięki ofiarności parafian i sąsiednich parafii od początku roku do Polaków na Wileńszczyźnie przewieziono kilka ton żywności, ubrań, zabawek i książek. Parafia włączyła się w akcję „Murem za polskim mundurem” i wspierała żołnierzy, policjantów i straż graniczną podczas kryzysu na granicy białoruskiej. Parafianie przygotowali też kilkaset kart z pozdrowieniami dla służb mundurowych.

Wydarzenia

Brakuje tu jakiegoś wydarzenia – daj nam o tym znać

Inicjatywy w parafiach (nie tylko związane z Synodem) mogące być inspiracją dla innych:

Parafia Jutra - II Konges Teologii Praktycznej - relacja

W dniach 19-21 września w Licheniu odbywał się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”. Wzięło w nim udział przeszło 100 naukowców, duszpasterzy i świeckich przedstawicieli wspólnot parafialnych, aby rozmawiać o perspektywach i wyzwaniach, przed jakimi w nieodległej przyszłości stanie Kościół w Polsce.

Celem II Kongresu Teologii Praktyczne była diagnoza obecnej sytuacji społeczno-religijnej w Polsce uwarunkowanej pandemią oraz stanu duszpasterstwa (widzieć), jej analiza w świetle nauczania Magisterium (oceniać) i wytyczanie kierunkowych działań dla funkcjonowania polskich parafii (działać).

Podsumowanie przebiegu tego wydarzenia znajduje się tutaj>>>.

Agappe - Blisko Ciebie!

Magazyn ukazujący wydarzenia z życia polskiego Kościoła. Prezenterzy ruszają w Polskę, by odwiedzić aktywne parafie, w których podejmowane są ciekawe akcje i inicjatywy integrujące lokalną społeczność

Synodalność parafii w bloku na Łacinie w Poznaniu – ks. Radek Rakowski – Parafia Łacina pw Imienia Jezus ul. Czesława Niemena 5, Poznań Archidiecezja Poznańska

Wystąpienie ks. Radka Rakowskiego podczas sesji naukowej “Synodalność – szansa czy zagrożenie dla Kościoła” zorganizowanej przez zorganizowanej przez „Seminarium 35+” w Łodzi

Witam wszystkich serdecznie. Jak słuchałem księdza Bartka to rzeczywiście mamy bardzo podobną sytuację na Łacinie jak on, tylko że w polskich warunkach. Jest to parafia ostatecznie terytorialna, która została utworzona w Poznaniu. Dzielnica Łacina w Poznaniu jest nową dzielnicą, w której są same nowe bloki. Młodzi ludzie, którzy przyjechali z całej Polski. Praktycznie nie ma tam poznaniaków, którzy by tam żyli od urodzenia. Mieszkania 16 tysięcy za metr. Czyli są sami programiści, lekarze i prawnicy. I w tej rzeczywistości, w której mieszka 20 tysięcy ludzi, biskup pomyślał, że trzeba zrobić “coś”. Coś, żeby ci ludzie nie zostali sami i że trzeba tam utworzyć, utworzyć parafie. Dziewięciu księży odmówiło przede mną i nie chciało być tam proboszczem. I kiedy mnie biskup zaprosił, czy bym chciał tam zostać proboszczem, ja mówię: “Dobrze, dobrze, czyli mamy jakąś ziemię, gdzie byśmy chcieli coś stworzyć?” “Nie mamy”, “A mamy jakieś mieszkanie?”, “Też nie”, “Tymczasową kaplicę?”, “Nie ma nic”. “To co mam?”, “Moje błogosławieństwo”. I to był początek.

Czytaj więcej »

Parafia bez kościoła, proboszcz bez plebanii – ks. Bartek Rajewski – Parafia pw. Świętego Wojciecha Lokalna Polska Misja Katolicka na Kensington & Chelsea w Londynie (Earls Court)

Wystąpienie ks. Bartosza Rajewskiego podczas sesji naukowej “Synodalność – szansa czy zagrożenie dla Kościoła” zorganizowanej przez zorganizowanej przez „Seminarium 35+” w Łodzi

Szczęść Boże! Proszę wybaczyć na wstępie to powiem trochę osobisty charakter tego referatu i tego, co będę mówił. Być może pojawią się tu moje osobiste emocje, ale wynika to z tego, że będę mówił o czymś, czego jestem częścią i co jest częścią mnie. O żywym organizmie wspólnoty, o mojej, naszej parafii. To moje dzisiejsze rozważanie i ten referat chciałbym rozpocząć od takiego wstępu, który zatytułowałem “Wizja kapłaństwa a wizja parafii”. Nie sposób mówić o parafii, o wspólnocie, o duszpasterstwie bez odniesienia do kapłaństwa i w oderwaniu od wizji kapłaństwa, którą przecież każdy z nas ma w jakimś sensie swoją osobistą, indywidualną, intymną, a co za tym idzie również subiektywną. Od wizji kapłaństwa bowiem, tak uważam, w dużej mierze zależy styl prowadzonego duszpasterstwa i wizja parafii. Stąd też u początku mojego referatu chciałbym przywołać fragment listu do kapłanów na Wielki Czwartek 2008 r. Ja wiem, że te listy nie zawsze cieszą się popularnością, często są krytykowane, ale ten szczególny z 2008 roku jest bardzo mi bliski. Zapadł moją pamięć i często do tego tekstu, do tego listu wracam, a tam znajdujemy między innymi trafną diagnozę.

Czytaj więcej »

Jak w obliczu malejących praktyk religijnych, hejtu mediów i ludzkiej obojętności uniknąć “eklezjalnej depresji” i jaką przyjąć duszpasterską strategię odnowy parafii?

Jestem proboszczem Winnicy, średniej wielkości wiejskiej parafii (3.700 osób) położonej na północnym Mazowszu, w Diecezji Płockiej, ok 50 km na północ od Warszawy. Wikary, jeden kościół, w wiosce siedziba gminy, szkoła podstawowa, średnia szkoła rolnicza. To moja pierwsza parafia w której jestem proboszczem, od 2009 roku.

Sądzę, że nie tylko mnie ogarniają czarne myśli i złe emocje, gdy widzę topniejącą liczbę praktykujących wiernych. Staram się, poświęcam, nie żałuję czasu i środków, miałem zawsze i mam zaangażowanego wikarego a mam wrażenie (a raczej obserwację), że nasza parafia się “zwija”.

Zadaję wtedy pytania o sens tego wszystkiego. Z życiem związany jest rozwój, więdnięcie i zanik wiąże się ze śmiercią. Czy czeka nas śmierć parafii, śmierć Kościoła?

Czytaj więcej »

Spojrzenie w przyszłość: Historia z Wielkiej Brytanii

” Jak towarzyszyć ludziom w ich relacji z Jezusem? Przecież kiedy to się stanie, w rezultacie dzieją się niesamowite rzeczy”.

Jesienią 2022 roku ojciec Brendan był zaledwie 2 miesiące po rozpoczęciu swojego pierwszej posługi proboszcza, kiedy rozpoczął zgrupowanie z Divine Renovation (Boża Renowacja). Stwierdza: “Chcę, aby moja parafia była żywa”.

Kościół katolicki pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Luton w Wielkiej Brytanii (najstarsza parafia w mieście) był parafią w trybie konserwacji. Tak się składa, że jest to również miejsce, w którym dorastał jako dziecko. Ale jego uwaga nie skupia się na przeszłości, jego wizja dotyczy tego, czym ma nadzieję stać się parafia w ciągu najbliższych 20 lat.

Czytaj więcej »

“Dzieci same pytają, kiedy jest niedziela, bo chcą iść do kościoła”. W tej parafii mają dobry pomysł na najmłodszych i na dorosłych też [Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska]

Gwieździn. Nieduża wieś między Bornym Sulinowem a Borami Tucholskimi, malutka wiejska parafia, drewniany zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Marcina – a w nim niedzielna msza. Z miejscem dla najmłodszych, o których chce pamiętać proboszcz, ks. Marcin Gajowniczek. I z propozycją dla dorosłych, którą śmiało mogłyby przejąć inne polskie parafie.

Są resoraki, są dywaniki, są krzesełka i kolorowanki. I są dzieci. – Same pytają kiedy jest niedziela, bo chcą iść do kościoła, w którym jest tak fajnie. Czują się tutaj swobodnie i przy okazji uczą się pieśni i modlitw. Wcześniej nawet nie chciały chodzić do kościoła, bo było im za długo i za nudno – mówi w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim Aleksandra, mama Nikodema i Darii. O niedzielnych mszach z miejscem dla najmłodszych uczestników napisał właśnie pomorski portal.

Czytaj więcej »

Synodalność parafii w bloku na Łacinie w Poznaniu – ks. Radek Rakowski – Parafia Łacina pw Imienia Jezus ul. Czesława Niemena 5, Poznań Archidiecezja Poznańska

Wystąpienie ks. Radka Rakowskiego podczas sesji naukowej “Synodalność – szansa czy zagrożenie dla Kościoła” zorganizowanej przez zorganizowanej przez „Seminarium 35+” w Łodzi

Witam wszystkich serdecznie. Jak słuchałem księdza Bartka to rzeczywiście mamy bardzo podobną sytuację na Łacinie jak on, tylko że w polskich warunkach. Jest to parafia ostatecznie terytorialna, która została utworzona w Poznaniu. Dzielnica Łacina w Poznaniu jest nową dzielnicą, w której są same nowe bloki. Młodzi ludzie, którzy przyjechali z całej Polski. Praktycznie nie ma tam poznaniaków, którzy by tam żyli od urodzenia. Mieszkania 16 tysięcy za metr. Czyli są sami programiści, lekarze i prawnicy. I w tej rzeczywistości, w której mieszka 20 tysięcy ludzi, biskup pomyślał, że trzeba zrobić “coś”. Coś, żeby ci ludzie nie zostali sami i że trzeba tam utworzyć, utworzyć parafie. Dziewięciu księży odmówiło przede mną i nie chciało być tam proboszczem. I kiedy mnie biskup zaprosił, czy bym chciał tam zostać proboszczem, ja mówię: “Dobrze, dobrze, czyli mamy jakąś ziemię, gdzie byśmy chcieli coś stworzyć?” “Nie mamy”, “A mamy jakieś mieszkanie?”, “Też nie”, “Tymczasową kaplicę?”, “Nie ma nic”. “To co mam?”, “Moje błogosławieństwo”. I to był początek.

Czytaj więcej »

Parafia bez kościoła, proboszcz bez plebanii – ks. Bartek Rajewski – Parafia pw. Świętego Wojciecha Lokalna Polska Misja Katolicka na Kensington & Chelsea w Londynie (Earls Court)

Wystąpienie ks. Bartosza Rajewskiego podczas sesji naukowej “Synodalność – szansa czy zagrożenie dla Kościoła” zorganizowanej przez zorganizowanej przez „Seminarium 35+” w Łodzi

Szczęść Boże! Proszę wybaczyć na wstępie to powiem trochę osobisty charakter tego referatu i tego, co będę mówił. Być może pojawią się tu moje osobiste emocje, ale wynika to z tego, że będę mówił o czymś, czego jestem częścią i co jest częścią mnie. O żywym organizmie wspólnoty, o mojej, naszej parafii. To moje dzisiejsze rozważanie i ten referat chciałbym rozpocząć od takiego wstępu, który zatytułowałem “Wizja kapłaństwa a wizja parafii”. Nie sposób mówić o parafii, o wspólnocie, o duszpasterstwie bez odniesienia do kapłaństwa i w oderwaniu od wizji kapłaństwa, którą przecież każdy z nas ma w jakimś sensie swoją osobistą, indywidualną, intymną, a co za tym idzie również subiektywną. Od wizji kapłaństwa bowiem, tak uważam, w dużej mierze zależy styl prowadzonego duszpasterstwa i wizja parafii. Stąd też u początku mojego referatu chciałbym przywołać fragment listu do kapłanów na Wielki Czwartek 2008 r. Ja wiem, że te listy nie zawsze cieszą się popularnością, często są krytykowane, ale ten szczególny z 2008 roku jest bardzo mi bliski. Zapadł moją pamięć i często do tego tekstu, do tego listu wracam, a tam znajdujemy między innymi trafną diagnozę.

Czytaj więcej »

Jak w obliczu malejących praktyk religijnych, hejtu mediów i ludzkiej obojętności uniknąć “eklezjalnej depresji” i jaką przyjąć duszpasterską strategię odnowy parafii?

Jestem proboszczem Winnicy, średniej wielkości wiejskiej parafii (3.700 osób) położonej na północnym Mazowszu, w Diecezji Płockiej, ok 50 km na północ od Warszawy. Wikary, jeden kościół, w wiosce siedziba gminy, szkoła podstawowa, średnia szkoła rolnicza. To moja pierwsza parafia w której jestem proboszczem, od 2009 roku.

Sądzę, że nie tylko mnie ogarniają czarne myśli i złe emocje, gdy widzę topniejącą liczbę praktykujących wiernych. Staram się, poświęcam, nie żałuję czasu i środków, miałem zawsze i mam zaangażowanego wikarego a mam wrażenie (a raczej obserwację), że nasza parafia się “zwija”.

Zadaję wtedy pytania o sens tego wszystkiego. Z życiem związany jest rozwój, więdnięcie i zanik wiąże się ze śmiercią. Czy czeka nas śmierć parafii, śmierć Kościoła?

Czytaj więcej »

Spojrzenie w przyszłość: Historia z Wielkiej Brytanii

” Jak towarzyszyć ludziom w ich relacji z Jezusem? Przecież kiedy to się stanie, w rezultacie dzieją się niesamowite rzeczy”.

Jesienią 2022 roku ojciec Brendan był zaledwie 2 miesiące po rozpoczęciu swojego pierwszej posługi proboszcza, kiedy rozpoczął zgrupowanie z Divine Renovation (Boża Renowacja). Stwierdza: “Chcę, aby moja parafia była żywa”.

Kościół katolicki pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Luton w Wielkiej Brytanii (najstarsza parafia w mieście) był parafią w trybie konserwacji. Tak się składa, że jest to również miejsce, w którym dorastał jako dziecko. Ale jego uwaga nie skupia się na przeszłości, jego wizja dotyczy tego, czym ma nadzieję stać się parafia w ciągu najbliższych 20 lat.

Czytaj więcej »

“Dzieci same pytają, kiedy jest niedziela, bo chcą iść do kościoła”. W tej parafii mają dobry pomysł na najmłodszych i na dorosłych też [Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska]

Gwieździn. Nieduża wieś między Bornym Sulinowem a Borami Tucholskimi, malutka wiejska parafia, drewniany zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Marcina – a w nim niedzielna msza. Z miejscem dla najmłodszych, o których chce pamiętać proboszcz, ks. Marcin Gajowniczek. I z propozycją dla dorosłych, którą śmiało mogłyby przejąć inne polskie parafie.

Są resoraki, są dywaniki, są krzesełka i kolorowanki. I są dzieci. – Same pytają kiedy jest niedziela, bo chcą iść do kościoła, w którym jest tak fajnie. Czują się tutaj swobodnie i przy okazji uczą się pieśni i modlitw. Wcześniej nawet nie chciały chodzić do kościoła, bo było im za długo i za nudno – mówi w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim Aleksandra, mama Nikodema i Darii. O niedzielnych mszach z miejscem dla najmłodszych uczestników napisał właśnie pomorski portal.

Czytaj więcej »

Wasze refleksje na temat "Co dalej po Synodzie?" - dyskusja na forum: