Sesje synodalne w Rzymie (4-29.10):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

Szukaj
Close this search box.

Co dalej po Synodzie o synodalności - Parafie - Odnowa parafii

KAI – Patron medialny strony “Co dalej po Synodzie – parafie”

Synod „ma na celu inspirować ludzi do marzenia o Kościele, którego część stanowimy, a także rozwijać ludzkie nadzieje, wzbudzać zaufanie, opatrywać rany, tworzyć nowe i głębsze relacje, uczyć się od siebie nawzajem, budować mosty, edukować umysły, ogrzewać serca i przywracać siłę do działań na rzecz naszej wspólnej misji”.
Vademecum. Jaki jest cel Synodu? Zadania procesu synodalnego, p. 1.3
Generalny Sekretariat Synodu Biskupów

KAI – Patron medialny strony “Co dalej po Synodzie – parafie”

Odnowa parafii

Synod obudził w wielu świeckich i duchownych, wierzymy w to głęboko, pragnienie odnowienia parafii: tego jak jest zarządzana, jak podejmowane są decyzje, jak świeccy angażują się w jej życie, jak jest postrzegana przez większość parafian. Pragniemy aby parafia stała się rzeczywistą wspólnotą. Naszą małą ojczyzną. Miejscem w którym wzrastamy, pomagamy sobie wzajemnie, umacniamy w wierze. 

Ale jak to osiągnąć? Ta strona, z Bożą pomocą, może stać się jednym z wielu przydatnych narzędzi to tego, aby odnowić życie parafii. U jej podstaw leży założenie, że warto uczyć się od praktyków: proboszczów i świeckich liderów, którzy dążą do stworzenia – już od wielu lat – właśnie takich wspólnot parafialnych. Wierzymy, że wśród polskich parafii jest wiele takich, które mogą być dla nas wszystkich inspiracją i źródłem praktycznych wskazówek co zrobić, aby urzeczywistnić nasze marzenia. Nie są to parafie “idealne”, w których wszystko funkcjonuje perfekcyjnie – taka doskonałość czeka na nas w niebie. Ale są to parafie prowadzone przez osoby, które konsekwentnie, dzień po dniu, starają się z nich uczynić prawdziwe wspólnoty za jakimi tęsknimy. Dlatego, wierzymy w to mocno, wiele się od nich możemy nauczyć. Poniższa mapa (z przyczyn technicznych mapa dostępna jest na razie jedynie w wersji na komputery, nie ma jej w wersji na telefony i tablety) zawiera informacje o tych właśnie parafiach. Jeżeli Czytelnik zna inne, które powinny znaleźć się w tym zestawieniu, bardzo serdecznie prosimy o kontakt.

Lista programów wspierających odnowę parafii znajduje się nad mapą (odnowa parafii).

Na stronie strony prezentujemy również informacje o podejmowanych w parafiach inicjatywach posynodalnych – mogą być one inspiracją dla innych parafii jak zagospodarować entuzjazm, który został obudzony przez Synod [informacje o takich inicjatywach można do nas wysyłać za pomocą strony Kontakt]

Z materiałów zgromadzonych na tej stronie można korzystać, na chwałę Pana, w dowolny sposób. Poniżej prezentujemy kilka kroków, które pomogą w maksymalny sposób wykorzystać zgromadzoną tu listę parafii:

  • Krok 1: Odnalezienie na liście parafii lub mapie (wersja na komputery) parafii, której opis przemawia do Księdza Proboszcza.
  • Krok 2: Nawiązanie kontaktu z księdzem, którego namiary podane są pod opisem wybranej parafii. UWAGA: Wszyscy księża, których dane zostały udostępnione na tej stronie z radością podzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą. “Nie musimy za każdym razem wymyślać koła na nowo” 
  • Krok 3: Umówienie się na spotkanie, kawę, lub dłuższą rozmowę telefoniczną z kapłanami, których wiedza wydaje się przydatna do ożywienia parafii Księdza Proboszcza. 
  • Krok 4: Wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce parafialnej.
  • Krok 5 [opcjonalny]: Gdy odnowa parafii zacznie przynosić rezultaty podzielenie się z innymi księżmi swoim doświadczeniem za pomocą tej strony lub w inny wybrany przez Księdza Proboszcza sposób.

UWAGA: Zapraszamy do zapoznania się również z programami odnowy parafii, których lista znajduje się tutaj

Programy pomagające w odnowie parafii (odnowa parafii):

Jeżeli są jeszcze inne programy, które powinny znaleźć się w tym zestawieniu prosimy o kontakt.

Boża Renowacja

W 2005 roku ks. James Mallon został proboszczem parafii św. Benedykta w kanadyjskim mieście Halifax. Zachęcony przez przyjaciela zaczął zapraszać parafian na Alpha. Wkrótce zrozumiał, że Alpha może być pierwszym…

Kościół Świadomy Celu

Kościół Świadomy Celu to praktyczny model działania wspólnot i parafii ukierunkowanych na realny, systematyczny rozwój duchowy oraz owocną ewangelizację niewierzących. Celem szkolenia jest odkrycie biblijnych celów wspólnoty/parafii, aby wokół nich…

New Pastoral

Co to jest NewPastoral? Newpastoral.net to kompletny zestaw narzędzi do inicjowania i prowadzenia spotkań małych grup domowych w parafiach. NewPastoral umożliwia szybkie i łatwe utworzenie kilkudziesięciu lub nawet kilkuset małych…

Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji

Parafialny Program Odnowy i Ewangelizacji to duszpasterski PROGRAM ODNOWY I EWANGELIZACJI życia Kościoła (dla nas w wymiarze parafii). Jest to projekt międzynarodowy, utworzony przez Grupę Promotorów Ruchu dla Lepszego Świata.…

Program “Słuchanie, Rozeznawanie, Misja. Proces Synodalny w Parafii” – Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego

"Słuchanie, Rozeznawanie, Misja. Proces Synodalny w Parafii" to program organizowany przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, który ma na celu realizację procesu synodalizacji parafii. Program składa się z dwóch etapów. W…

SPA – Studium Parafialnej Aktywności [Diecezja Tarnowska]

Nasze parafie potrzebują odnowy, która będzie polegała nie tyle na zwiększeniu wysiłku duszpasterskiego, co na zmianie mentalności, a co za tym idzie – strategii działania. Stąd zrodził się pomysł powołania…

System Parafialnych Komórek Ewangelizacyjnych

System parafialnych komórek ewangelizacyjnych to nowa metoda ewangelizacji zaczerpnięta z doświadczenia parafii katolickiej na Florydzie prowadzonej przez proboszcza Michaella Eiversa. W latach 80. tę metodę ewangelizacji zaszczepił w Europie ks.…

V edycja Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów – Ewangelizujemy Parafię

V edycja OSE to nauka EWANGELIZACJI PARAFII Wierzymy, że współczesne polskie parafie nie są strukturami przestarzałymi ani ułomnymi, lecz jako dzieło Trójcy Świętą kryją w sobie ogromny potencjał. Dzięki otwartości…

Z przyczyn technicznych mapa dostępna jest tylko w wersji na komputery. 

Filtruj wg
TytułKategoriaAdresOpisLink

Aktywna parafia - odnowa parafii

Konkurs Aktywna Parafia 2022

W sobotę 15 października w Warszawie odbył się finał organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną Konkursu „Aktywna Parafia” 2022. Wzięło w nim udział dziesięć wspólnot z całego kraju. Zwycięzcą została Parafia pw. Parafia pw. Ducha Świętego w Mielcu. Nagrodę specjalną Dyrektora Caritas Polska zdobyła Parafia pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach. Zwycięskie wspólnoty zostaną wkrótce szerzej przedstawione na łamach KAI

Podczas rodzinnego festynu parafie prezentowały swoje lokalne zwyczaje, stroje, pieśni i specjały kulinarne. Następnie zmierzyły się w zawodach sprawnościowych. Konkurs wygrała parafia, która zebrała najwięcej punktów podczas: eliminacji do finału, zawodów sprawnościowych i wspólnoty podczas finału.(...)

  • Arch. Białostocka
  • Diec. Bydgoska
  • Arch. Częstochowska
  • Diec. Drohiczyńska
  • Diec. Elbląska
  • Arch. Gnieźnieńska
  • Diec. Kaliska
  • Arch. Katowicka
  • Arch. Krakowska
  • Arch. Lubelska
  • Arch. Łódzka
  • Diec. Płocka
  • Arch. Poznańska
  • Arch. Przemyska
  • Diec. Sandomierska
  • Diec. Sosnowiecka
  • Diec. Tarnowska
  • Diec. Warszawsko-Praska
  • Arch. Wrocławska
  • Diec. Zamojsko-Lubaczowska
  • Diec. Zielonogórsko-Gorzowska

Parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy w Kozińcach

Rafał Dziedzic 4 listopada, 2022

Parafia Rzymskokatolicka NMP Nieustającej Pomocy w Kozińcach została erygowana 24 czerwca 2008 r. i liczy prawie 800 wiernych. Jest położona w województwie podlaskim w malowniczo położonej wsi. Jej parafianie to mieszkańcy 5 wsi. Posługuje tu jeden ksiądz – proboszcz, Aleksander Tadeusz Dobroński. Parafianie razem z duszpasterzem podejmują wiele twórczych dzieł, aktywizujących zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby starsze. Dzięki ofiarności parafian i sąsiednich parafii od początku roku do Polaków na Wileńszczyźnie przewieziono kilka ton żywności, ubrań, zabawek i książek. Parafia włączyła się w akcję „Murem za polskim mundurem” i wspierała żołnierzy, policjantów i straż graniczną podczas kryzysu na granicy białoruskiej. Parafianie przygotowali też kilkaset kart z pozdrowieniami dla służb mundurowych.

Wydarzenia

Brakuje tu jakiegoś wydarzenia – daj nam o tym znać

Inicjatywy w parafiach (nie tylko związane z Synodem) mogące być inspiracją dla innych:

Parafia Jutra - II Konges Teologii Praktycznej - relacja

W dniach 19-21 września w Licheniu odbywał się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”. Wzięło w nim udział przeszło 100 naukowców, duszpasterzy i świeckich przedstawicieli wspólnot parafialnych, aby rozmawiać o perspektywach i wyzwaniach, przed jakimi w nieodległej przyszłości stanie Kościół w Polsce.

Celem II Kongresu Teologii Praktyczne była diagnoza obecnej sytuacji społeczno-religijnej w Polsce uwarunkowanej pandemią oraz stanu duszpasterstwa (widzieć), jej analiza w świetle nauczania Magisterium (oceniać) i wytyczanie kierunkowych działań dla funkcjonowania polskich parafii (działać).

Podsumowanie przebiegu tego wydarzenia znajduje się tutaj>>>.

Agappe - Blisko Ciebie!

Magazyn ukazujący wydarzenia z życia polskiego Kościoła. Prezenterzy ruszają w Polskę, by odwiedzić aktywne parafie, w których podejmowane są ciekawe akcje i inicjatywy integrujące lokalną społeczność

Spojrzenie w przyszłość: Historia z Wielkiej Brytanii

” Jak towarzyszyć ludziom w ich relacji z Jezusem? Przecież kiedy to się stanie, w rezultacie dzieją się niesamowite rzeczy”.

Jesienią 2022 roku ojciec Brendan był zaledwie 2 miesiące po rozpoczęciu swojego pierwszej posługi proboszcza, kiedy rozpoczął zgrupowanie z Divine Renovation (Boża Renowacja). Stwierdza: “Chcę, aby moja parafia była żywa”.

Kościół katolicki pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Luton w Wielkiej Brytanii (najstarsza parafia w mieście) był parafią w trybie konserwacji. Tak się składa, że jest to również miejsce, w którym dorastał jako dziecko. Ale jego uwaga nie skupia się na przeszłości, jego wizja dotyczy tego, czym ma nadzieję stać się parafia w ciągu najbliższych 20 lat.

Czytaj więcej »

“Dzieci same pytają, kiedy jest niedziela, bo chcą iść do kościoła”. W tej parafii mają dobry pomysł na najmłodszych i na dorosłych też [Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska]

Gwieździn. Nieduża wieś między Bornym Sulinowem a Borami Tucholskimi, malutka wiejska parafia, drewniany zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Marcina – a w nim niedzielna msza. Z miejscem dla najmłodszych, o których chce pamiętać proboszcz, ks. Marcin Gajowniczek. I z propozycją dla dorosłych, którą śmiało mogłyby przejąć inne polskie parafie.

Są resoraki, są dywaniki, są krzesełka i kolorowanki. I są dzieci. – Same pytają kiedy jest niedziela, bo chcą iść do kościoła, w którym jest tak fajnie. Czują się tutaj swobodnie i przy okazji uczą się pieśni i modlitw. Wcześniej nawet nie chciały chodzić do kościoła, bo było im za długo i za nudno – mówi w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim Aleksandra, mama Nikodema i Darii. O niedzielnych mszach z miejscem dla najmłodszych uczestników napisał właśnie pomorski portal.

Czytaj więcej »

Ks. Kazimierz Seta: wiara przekazywana jest przede wszystkim w rodzinie, poprzez styl życia [Diecezja Warszawsko-Praska]

– Wiara przekazywana jest przede wszystkim w rodzinie, poprzez styl życia, nie przez pobożne nauki – mówi ks. Kazimierz Seta, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w podwarszawskiej Zielonce. To w tej parafii dobiega właśnie końca pilotażowy program przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii św. poprzez pracę z rodzicami. Spotykają się oni w małych grupkach prowadzonych przez katechistów, którzy ukończyli specjalny kurs prowadzony przez Wydział Teologiczny UKSW. W rozmowie z KAI, ks. Seta opowiada o programie przygotowania z perspektywy proboszcza parafii.

Program prowadzony obecnie w Zielonce w formie pilotażu zainicjowany został już 13 lat temu przez ks. Marcina Węcławskiego w archidiecezji poznańskiej. Podjęty został przez Wydział Teologiczny UKSW, który prowadzi kurs oraz formację stałą dla świeckich katechistów. W ramach przygotowania do Pierwszej Komunii św. oprócz kilku spotkań ogólnych dla dzieci i rodziców prowadzone są comiesięczne spotkania w małych grupkach dla rodziców. Otrzymują oni wówczas m.in. zadania do przepracowania z dziećmi w domu.

Czytaj więcej »

Spotykają się i wymieniają doświadczeniami. „Akademia dla Rodziców” w parafii na Chomiczówce [Archidiecezja Warszawska]

“Pomysł nieodpłatnych spotkań poruszających ważne tematy wychowawcze zrodził się z głosu parafian, którzy wyrażali taką potrzebę w ankietach synodalnych” – wyjaśniają organizatorzy “Akademii dla Rodziców”. To cykl spotkań z ekspertami w dziedzinie wychowania organizowanych w parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce. Już we wtorek 21 marca o godz. 18:00 odbędzie się pierwsze spotkanie w wiosennej edycji

Czytaj więcej »

Synod o synodalności w naszej parafii – pytania, odpowiedzi, wnioski [Parafia pw. świętej Rodziny w Poznaniu]

Kiedy piszemy ten artykuł razem z ks. proboszczem Jackiem Maćkowiakiem, Kościół przygotowuje się do synodu kontynentalnego w Pradze, po wydaniu Syntezy Krajowej, która zebrała odpowiedzi ze wszystkich polskich diecezji. Nie były to łatwe pytania, gdyż dotykały całości Kościoła i naszej osobistej relacji z nim, a także ukazujące, jak bardzo głodni jesteśmy rozmowy i relacji bezpośredniej. Odpowiedzi i poruszane problemy sięgały o wiele dalej niż sama synodalność, która była tematem Synodu. Syntezę krajową, jak i wszystkie niezbędne materiały wraz z opracowaniem naszej syntezy diecezjalnej można pobrać ze strony: synodpoznan.pl

Czytaj więcej »

Spojrzenie w przyszłość: Historia z Wielkiej Brytanii

” Jak towarzyszyć ludziom w ich relacji z Jezusem? Przecież kiedy to się stanie, w rezultacie dzieją się niesamowite rzeczy”.

Jesienią 2022 roku ojciec Brendan był zaledwie 2 miesiące po rozpoczęciu swojego pierwszej posługi proboszcza, kiedy rozpoczął zgrupowanie z Divine Renovation (Boża Renowacja). Stwierdza: “Chcę, aby moja parafia była żywa”.

Kościół katolicki pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Luton w Wielkiej Brytanii (najstarsza parafia w mieście) był parafią w trybie konserwacji. Tak się składa, że jest to również miejsce, w którym dorastał jako dziecko. Ale jego uwaga nie skupia się na przeszłości, jego wizja dotyczy tego, czym ma nadzieję stać się parafia w ciągu najbliższych 20 lat.

Czytaj więcej »

“Dzieci same pytają, kiedy jest niedziela, bo chcą iść do kościoła”. W tej parafii mają dobry pomysł na najmłodszych i na dorosłych też [Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska]

Gwieździn. Nieduża wieś między Bornym Sulinowem a Borami Tucholskimi, malutka wiejska parafia, drewniany zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Marcina – a w nim niedzielna msza. Z miejscem dla najmłodszych, o których chce pamiętać proboszcz, ks. Marcin Gajowniczek. I z propozycją dla dorosłych, którą śmiało mogłyby przejąć inne polskie parafie.

Są resoraki, są dywaniki, są krzesełka i kolorowanki. I są dzieci. – Same pytają kiedy jest niedziela, bo chcą iść do kościoła, w którym jest tak fajnie. Czują się tutaj swobodnie i przy okazji uczą się pieśni i modlitw. Wcześniej nawet nie chciały chodzić do kościoła, bo było im za długo i za nudno – mówi w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim Aleksandra, mama Nikodema i Darii. O niedzielnych mszach z miejscem dla najmłodszych uczestników napisał właśnie pomorski portal.

Czytaj więcej »

Ks. Kazimierz Seta: wiara przekazywana jest przede wszystkim w rodzinie, poprzez styl życia [Diecezja Warszawsko-Praska]

– Wiara przekazywana jest przede wszystkim w rodzinie, poprzez styl życia, nie przez pobożne nauki – mówi ks. Kazimierz Seta, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w podwarszawskiej Zielonce. To w tej parafii dobiega właśnie końca pilotażowy program przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii św. poprzez pracę z rodzicami. Spotykają się oni w małych grupkach prowadzonych przez katechistów, którzy ukończyli specjalny kurs prowadzony przez Wydział Teologiczny UKSW. W rozmowie z KAI, ks. Seta opowiada o programie przygotowania z perspektywy proboszcza parafii.

Program prowadzony obecnie w Zielonce w formie pilotażu zainicjowany został już 13 lat temu przez ks. Marcina Węcławskiego w archidiecezji poznańskiej. Podjęty został przez Wydział Teologiczny UKSW, który prowadzi kurs oraz formację stałą dla świeckich katechistów. W ramach przygotowania do Pierwszej Komunii św. oprócz kilku spotkań ogólnych dla dzieci i rodziców prowadzone są comiesięczne spotkania w małych grupkach dla rodziców. Otrzymują oni wówczas m.in. zadania do przepracowania z dziećmi w domu.

Czytaj więcej »

Spotykają się i wymieniają doświadczeniami. „Akademia dla Rodziców” w parafii na Chomiczówce [Archidiecezja Warszawska]

“Pomysł nieodpłatnych spotkań poruszających ważne tematy wychowawcze zrodził się z głosu parafian, którzy wyrażali taką potrzebę w ankietach synodalnych” – wyjaśniają organizatorzy “Akademii dla Rodziców”. To cykl spotkań z ekspertami w dziedzinie wychowania organizowanych w parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce. Już we wtorek 21 marca o godz. 18:00 odbędzie się pierwsze spotkanie w wiosennej edycji

Czytaj więcej »

Synod o synodalności w naszej parafii – pytania, odpowiedzi, wnioski [Parafia pw. świętej Rodziny w Poznaniu]

Kiedy piszemy ten artykuł razem z ks. proboszczem Jackiem Maćkowiakiem, Kościół przygotowuje się do synodu kontynentalnego w Pradze, po wydaniu Syntezy Krajowej, która zebrała odpowiedzi ze wszystkich polskich diecezji. Nie były to łatwe pytania, gdyż dotykały całości Kościoła i naszej osobistej relacji z nim, a także ukazujące, jak bardzo głodni jesteśmy rozmowy i relacji bezpośredniej. Odpowiedzi i poruszane problemy sięgały o wiele dalej niż sama synodalność, która była tematem Synodu. Syntezę krajową, jak i wszystkie niezbędne materiały wraz z opracowaniem naszej syntezy diecezjalnej można pobrać ze strony: synodpoznan.pl

Czytaj więcej »

Wasze refleksje na temat "Co dalej po Synodzie?" - dyskusja na forum: