O Synodzie
Ku duchowości synodalnej
Jednym z najbardziej znaczących aspektów Synodu 2021-2023 jest uznanie, że jest on informowany i kształtowany przez duchowość. Rozwijając “duchowość dla synodalności”, stwierdzamy, że pomaga nam ona zintegrować naszą refleksję teologiczną i poszerzyć nasze doświadczenie Kościoła, gdy głębiej angażujemy się w proces synodalny (...).
Synod w Polsce
Do połowy maja trwały w Polsce konsultacje synodalne na poziomie poszczególnych diecezji. W każdej z nich powołany został koordynator procesu synodalnego oraz, zazwyczaj, wspomagający go sekretariat. Zadaniem tak ukształtowanych zespołów ma być przeprowadzenie szerokiego spektrum konsultacji na poziomie diecezji – w poszczególnych parafiach, dekanatach oraz w różnych grupach profilowanych (ruchy, stowarzyszenia, wspólnoty). (...).
Materiały dotyczące Synodu
Tu znajdziesz przydatne materiały dotyczące synodu pochodzące z Watykanu, Konferencji Episkopatu Polski oraz diecezji i instytucji katolickich z całego świata. (...).
Etap kontynentalny - materiały
Od 15 sierpnia 2022r. kiedy upłynął termin przesyłania do Watykanu syntez krajowych pierwszego etapu Synodu, do 31 marca 2023 (termin składania dokumentów końcowych 7 zgromadzeń kontynentalnych) Synod o synodalności znajduje się w drugim etapie, zwanym “Etapem Kontynentalnym”. W tym miejscu gromadzić będziemy wszystkie dostępne materiały dostępne w języku polskim dotyczące tej fazy Synodu (...).
FAQ dotyczące Synodu
Na tej stronie prezentujemy polską wersję pytań na najczęściej zadawane pytania opublikowane na stronie synod.va. Zachęcamy również do zapoznania się ze stroną ABC synodu oraz FAQ dotyczących etapu kontynentalnego. (...).
Zaangażuj się w Synod!
Jeżeli nie wiesz czym jest synod zapoznaj się z informacjami zgromadzonymi na stronie ABC synodu. Dowiedz się jak możesz włączyć się w spotkania synodalne odbywające się w twojej parafii. Jeżeli pojawi się kłopot z kontaktem z ks. proboszczem albo spotkań synodalnych nie ma w twojej parafii skontaktuj się z zespołem synodalnym w diecezji i poproś o pomoc. (...).
ABC Synodu
Na tej stronie zgromadziliśmy podstawowe informacje o synodzie, które mogą być przydatne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją podróż synodalną (jeżeli nie masz ochoty na czytanie a wolisz oglądać YouTube gorąco polecamy serię filmów przygotowaną przez Archidiecezję Gdańską – Oto chodzi w tym synodzie?) (...).
Synod on-line
W Wielkim Poście 2022 wydarzyło się ponad 300 spotkań synodalnych, zorganizowanych przez Pogłębiarkę. Spotkania te nie miały fizycznego miejsca, wszystkie wydarzyły się w przestrzeni internetowej. Miały natomiast wspólnego ducha modlitwy i dialogu. Podsumowanie tego, co wydarzyło się podczas Synodu on-line znajdziecie w raporcie. Owoce tego niesamowitego doświadczenia uczestnicy, koordynatorzy, superwizorzy i organizatorzy znajdują w swoim życiu. Jednym z owoców są powstające grupy (dołączyło do nich ponad 140 osób) i inicjatywy. (...).
Radiowa Kampania Informacyjna
Założenia:
1. Myśl przewodnia: Synod to Ty, Ja, My! Zaangażuj się!
2. Grupa docelowa: Osoby troszczące się o Kościół, zaangażowane ponad przeciętnie w rozwój swojej wiary (czytające/słuchające media katolickie), ale do tej pory nie angażujące się aktywnie w sprawy parafii;
3. Media: radia związane z wartościami katolickimi;
4. Cel: Podzielić się świadectwem osób, które już zaangażowały się w synod – dlaczego to zrobiły, co spotkanie synodalne w nich zmieniło. I w ten sposób przekonać innych, że warto się w synod zaangażować;
(...).