Co dalej po Synodzie o synodalności?
Po przesłaniu przez Konferencje Episkopatu Polskie syntezy krajowej zakończył się pierwszy etap Synodu – etap konsultacji lokalnych. Teraz nadszedł czas na etap kontynentalny oraz Zgromadzenie Synodu Biskupów. Cały Synod powinien zakończyć się w październiku 2024 r (por. Dokument roboczy dla etapu kontynentalnego, Kolejne kroki, s. 45 ).
Z racji, że Synod nie ma być jednorazowym doświadczeniem, ale sposobem funkcjonowania w parafii/diecezji/episkopacie można powiedzieć że rozpoczynamy teraz etap realizacji:
Więc co dalej po Synodzie?
To pytanie zadaje sobie teraz wiele osób zarówno świeckich jak i duchownych.
Na tych stronach proponujemy narzędzia do odpowiedzi na te pytanie. Dla uporządkowania podzieliliśmy je na trzy podstawowe poziomy:
Diecezje
Przygotowaliśmy aktualizowane na bieżąco zestawienie działań posynodalnych podejmowanych przez Konferencję Episkopatu Polski oraz analogicznych inicjatyw w poszczególnych diecezjach. Aby nawzajem się inspirować i zachęcać do działań na poziomie diecezjalnym.
Parafie
Stworzyliśmy mapę i zestawienie parafii działających już teraz bardziej synodalnie, (które są wspólnotami a nie “punktami świadczenia usług religijnych”) wraz z danymi kontaktowymi na księży proboszczów. Po to, aby nawzajem się inspirować, dzielić doświadczeniem, uczyć od tych, którzy wspólnoty parafialne budują od wielu lat.
Rodziny
Co zrobić żeby zahamować odpływ młodzieży z Kościoła? Być może przypomnieć sobie (pisze to świecki rodzic do świeckich rodziców), że to rodzina jest odpowiedzialna za przekazywanie wiary. I to na nas, rodzicach, ciąży obowiązek wprowadzenie naszych dzieci w misterium wiary. Zebraliśmy więc wartościowe miejsca w internecie, które mogą nas wesprzeć w realizacji tego zadania.
Jeżeli na tych stronach brakuje jakiś informacji, parafii, wartościowych linków prosimy o kontakt.
Za wszelką pomoc w rozwoju serwisu składamy wielkie Bóg zapłać!