I sesja synodalna w Rzymie (4-29.10.2023r):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
informacje

Szukaj
Close this search box.

Co dalej po Synodzie o synodalności?

Po przesłaniu przez Konferencje Episkopatu Polskie syntezy krajowej zakończył się pierwszy etap Synodu – etap konsultacji lokalnych. Teraz nadszedł czas na etap kontynentalny oraz Zgromadzenie Synodu Biskupów. Cały Synod powinien zakończyć się w październiku 2024 r (por. Dokument roboczy dla etapu kontynentalnego, Kolejne kroki, s. 45 ). 

Z racji, że Synod nie ma być jednorazowym doświadczeniem, ale sposobem funkcjonowania w parafii/diecezji/episkopacie można powiedzieć że rozpoczynamy teraz etap realizacji:

Synod „ma na celu inspirować ludzi do marzenia o Kościele, którego część stanowimy, a także rozwijać ludzkie nadzieje, wzbudzać zaufanie, opatrywać rany, tworzyć nowe i głębsze relacje, uczyć się od siebie nawzajem, budować mosty, edukować umysły, ogrzewać serca i przywracać siłę do działań na rzecz naszej wspólnej misji”.
Vademecum. Jaki jest cel Synodu? Zadania procesu synodalnego, p. 1.3
Generalny Sekretariat Synodu Biskupów

Więc co dalej po Synodzie?

To pytanie zadaje sobie teraz wiele osób zarówno świeckich jak i duchownych. 

Na tych stronach proponujemy narzędzia do odpowiedzi na te pytanie. Dla uporządkowania podzieliliśmy je na trzy podstawowe poziomy:

Co dalej po Synodzie o synodalności - diecezje, nowa ewangelizacja w diecezji, odnowa diecezji Diecezje
Diecezje

Diecezje

Przygotowaliśmy aktualizowane na bieżąco zestawienie działań posynodalnych podejmowanych przez Konferencję Episkopatu Polski oraz analogicznych inicjatyw w poszczególnych diecezjach. Aby nawzajem się inspirować i zachęcać do działań na poziomie diecezjalnym.

Dowiedz się więcej
Parafie
Parafie

Parafie

Stworzyliśmy mapę i zestawienie parafii działających już teraz bardziej synodalnie, (które są wspólnotami a nie “punktami świadczenia usług religijnych”) wraz z danymi kontaktowymi na księży proboszczów. Po to, aby nawzajem się inspirować, dzielić doświadczeniem, uczyć od tych, którzy wspólnoty parafialne budują od wielu lat.

Dowiedz się więcej
Rodziny
Rodziny

Rodziny

Co zrobić żeby zahamować odpływ młodzieży z Kościoła? Być może przypomnieć sobie (pisze to świecki rodzic do świeckich rodziców), że to rodzina jest odpowiedzialna za przekazywanie wiary. I to na nas, rodzicach, ciąży obowiązek wprowadzenie naszych dzieci w misterium wiary. Zebraliśmy więc wartościowe miejsca w internecie, które mogą nas wesprzeć w realizacji tego zadania.

Dowiedz się więcej

Jeżeli na tych stronach brakuje jakiś informacji, parafii, wartościowych linków prosimy o kontakt

Za wszelką pomoc w rozwoju serwisu składamy wielkie Bóg zapłać!