Sesje synodalne w Rzymie (4-29.10):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

Szukaj
Close this search box.

Aktualności dotyczące Synodu o synodalności (2021-2024) - Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja

Aktualności dotyczące Synodu o synodalności (2021-2024) [Aktualności z diecezji można przesyłać korzystając ze strony Kontakt]

Previous slide
Next slide

Wiadomości

I sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (Rzym, 4-29.10.2023r)

Zapisz się do naszego newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje dotyczące przebiegu Synodu o synodalności w Polsce i na całym świecie zapisz się do naszego newsleteta. Więcej Informacji>>>

Watykan ogłosił termin drugiego zgromadzenia Synodu o synodalności - 17.02.2024r - Gosc.pl

Sekretariat Generalny Synodu poinformował, że II sesja Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów odbędzie się w październiku tego roku.

Kard. Zen o synodzie: „ta wizja, jeśli zostanie usankcjonowana, może zmienić wszystko, doktrynę i zasady moralne” - 17.02.2024 - eKAI.pl

Trwająca dyskusja i proces rozeznawania oferują dwie przeciwstawne wizje natury, organizacji i roli Kościoła – twierdzi emerytowany biskup Hongkongu, kardynał Joseph Zen Ze-kiun SDB. Na swoim blogu opublikował on obszerny artykuł na temat Synodu o synodalności.

Zapraszamy na szkolenie „Od Słuchania do Misji. Proces Synodalny w Parafii” - Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego

„Od Słuchania do Misji. Proces Synodalny w Parafii” to program organizowany przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, który ma na celu realizację procesu synodalizacji parafii. Program składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie, na podstawie przygotowanej metody, przeprowadzimy szkolenie dla 40 „koordynatorów parafialnych”, a więc osób, które na zaproszenie ks. proboszcza koordynują proces synodalizacji parafii. Szkolenie będzie trwało dwa dni i będzie odbywać się stacjonarnie; będzie podzielone na cztery bloki tematyczne, które zapoznają uczestników z metodą oraz przygotują do koordynacji procesu synodalizacji parafii.

SPOTKANIE: Synod i co dalej? Kościół na drodze reformy

Zapraszamy na spotkanie “Synod i co dalej? Kościół na drodze reformy”, organizowane przez Klub "TP" Warszawa we współpracy z warszawskim Klubem Inteligencji Katolickiej, które odbędzie się w czwartek, 15 lutego o godzinie 18.30 w sali KIK, ul Freta 20/24A (II piętro). Razem z uczestnikami spotkania porozmawiamy o przygotowaniach, przebiegu i wnioskach płynących z Synodu. Każdy z tych etapów przynosi ciekawe doświadczenia i obserwacje, jak choćby słyszalny w debacie o Kościele głosie świeckich - nie tylko hierarchów. W spotkaniu wezmą udział: ks. Mirosław Tykfer - doktor teologii fundamentalnej, od 2014 r. redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego”, wykładowca na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu red. Edward Augustyn - dziennikarz „Tygodnika Powszechnego”, akredytowany przy Sala Stampa Stolicy Apostolskiej, autor i tłumacz książek historycznych, filozoficznych i teologicznych. Rozmowę poprowadzi Uschi Pawlik z warszawskiego oddziału Fundacji Wiara i Tęcza, uczestniczka spotkań alternatywnego synodu świeckich.

Watykan: rozpoczyna się światowe spotkanie nt. synodalnej formacji kapłanów - 6.02.2024r. - Misyjne.pl

Prawie tysiąc osób z prawie 60 krajów zapowiedziało swój udział w międzynarodowym spotkaniu nt. stałej formacji kapłańskiej, które od 6 do 10 lutego odbędzie się w Watykanie pod hasłem „Abyś rozpalił na nowo charyzmat Boży, który jest w tobie” (por. 2 Tm 1, 6).

„Jak dziś przekonywać do wiary?” – warsztaty duszpasterskie w Gnieźnie - 3.2.2024r. - Misyjne.pl

Przekonywać, dyskutować, a może milczeć? W Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyły się 3 lutego archidiecezjalne warsztaty duszpasterskie, które poprowadził dominikanin o. Tomasz Grabowski, biorąc tytułowe „przekonywać” w cudzysłów. Do wiary bowiem – jak tłumaczył – mamy nie tyle przekonywać, co potrafić uzasadnić dlaczego i w Kogo wierzymy.

Watykan: proboszczowie z całego świata wniosą swój wkład w prace Synodu - 3.2.2024r. - Misyjne.pl

Trzystu proboszczów wskazanych przez Konferencje Episkopatów i Katolickie Kościoły Wschodnie weźmie udział w ogólnoświatowym spotkaniu słuchania, modlitwy i rozeznawania promowanym przez Sekretariat Generalny Synodu i Dykasterię ds. Duchowieństwa. Wydarzenie będzie nosiło nazwę „Proboszczowie dla Synodu. Spotkanie międzynarodowe” i zostało ogłoszone dzisiaj przez Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

Szkoła Synodalności - Boston College | Kongres Katolików i Katoliczek

Kongres Katoliczek i Katolików włącza się w globalną sieć organizacji, które na różne sposoby wspierają procesy rozeznania i formacji, tak bardzo niezbędne, aby wykorzystać obecny etap Synodu o synodalności i dobrze przygotować się do drugiej sesji Synodu w październiku 2024 roku. We współpracy z Boston College przygotowaliśmy w języku polskim stronę internetową „Szkoła Synodalności” (link w komentarzu). Już teraz znajdziecie tam kilka interesujących wykładów, a od marca zaprosimy Was na kurs „W kierunku Kościoła konstytutywnie synodalnego”, składający się z kilkunastu materiałów wideo i prowadzony przez wybitnych specjalistów ze wszystkich kontynentów.

Kard. Braz de Aviz: Osoby konsekrowane przygotowują się do Jubileuszu 2025 w duchu synodalnym - 30.01.2024r. - Vatican News

Od 1 do 4 lutego w Rzymie odbędzie się spotkanie ponad 300 przedstawicieli życia konsekrowanego z 60 krajów w ramach przygotowań do Roku Świętego 2025. „Będziemy przeżywać wszystko tak, jak podczas pierwszej sesji Zgromadzenia Synodalnego: siedząc wokół stołu, słuchając siebie nawzajem, z pragnieniem pokoju we wspólnotach i na świecie” – podkreśla kard. Braz de Aviz, Prefekt Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Biskupi europejscy i afrykańscy omówią pierwszą sesję Synodu o Synodalności - 22.01.2024r. - Misyjne.pl

Biskupi europejscy i afrykańscy zbiorą się w dniach 24-26 stycznia w Nairobi, aby wspólnie omówić ubiegłoroczną pierwszą sesję zgromadzenia Synodu Biskupów o Synodalności. Spotkanie organizują Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Sympozjum Konferencji Biskupich Afryki i Madagaskaru (SECAM).

Rzym: biskupi z regionów arabskich dyskutowali nt. Synodu Biskupów - 18.01.2024r. - Misyjne.pl

Biskupi i patriarchowie reprezentujący Kościół łaciński w krajach arabskich Bliskiego Wschodu i Afryki Wschodniej zrzeszeni w Konferencji Biskupów Katolickich w Regionach Arabskich (CELRA) zakończyli 17 stycznia, trzydniowe zebranie, które odbyło się w Rzymie i miało za cel: podsumowanie Synodu Biskupów w perspektywie drugiej sesji zaplanowanej na październik br. Nie zapomniano również o omówieniu konfliktu w Ziemi Świętej, który powoduje tragiczne reperkusje w niektórych krajach.

Papież mianował konsultorów sekretariatu Synodu Biskupów - 11.1.2024r - Misyjne.pl

Papież Franciszek mianował pięciu konsultorów Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów. Jak poinformowało 10 stycznia Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej są to: ks. Piero Coda, sekretarz generalny Międzynarodowej Komisji Teologicznej, australijski arcybiskup Timothy Costelloe, dwaj profesorowie dogmatyki: Libańczyk dr Gabriel Alfred Hachem – profesor teologii z maronickiego Uniwersytetu Ducha Świętego w Kasliku k .Bejrutu) i Giuseppe Bonfrate, teolog z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, a także biblista Paul Bere SJ z Burkina Faso.

Konferencja Kościół Świadomy Celu 2024

Konferencja Kościół Świadomy Celu 2024

Formularz zapisów na Ogólnopolską Konferencję KŚĆ (15-16 marca 2024 i 10-11 maja 2024) SZKOLENIE LIDERÓW, W KTÓRYM W CIĄGU OSTATNICH 25 LAT UCZESTNICZYŁO 250 TYSIĘCY LIDERÓW I DUSZPASTERZY Z CAŁEGO ŚWIATA. Aktywne warsztaty przedstawiające w praktyczny sposób wypróbowany na całym świecie skuteczny model budowania wspólnot i parafii ewangelizacyjnych. Szkolenie stanowi praktyczny przewodnik ukazujący jak rozwijać dynamiczne wspólnoty i parafie zdolne do realnego wzrostu duchowego każdego członka i skutecznej ewangelizacji.

Ku Kościołowi konstytutywnie synodalnemu. Bezpłatna rejestracja na Trzeci Międzykontynentalny Rozszerzony Kurs Online (MOOC) jest już otwarta.

Ku Kościołowi konstytutywnie synodalnemu. Bezpłatna rejestracja na Trzeci Międzykontynentalny Rozszerzony Kurs Online (MOOC) jest już otwarta.

Odwiedź i zarejestruj się na stronie https://formaciononline.bc.edu MOOC będzie dotyczył tematu Ku konstytutywnie synodalnemu Kościołowi. Wszystkie materiały wideo zostaną udostępnione wirtualnie w marcu 2024 r. i będą oferowane bezpłatnie uczestnikom na całym świecie. Wykłady, które są wcześniej nagrane i dostępne w języku hiszpańskim, angielskim, portugalskim, francuskim, włoskim, polskim i niemieckim, można oglądać w dowolnym momencie przez cały marzec.

Poznań: Kuźnia Teologicznych Inspiracji zaprasza na debatę „Synodalność: szansa czy zagrożenie” - 4.1.2024r. - Misyjne.pl

Kuźnia Teologicznych Inspiracji zaprasza na debatę typu oksfordzkiego „Bańka-Bortkiewicz” wszystkich zainteresowanych (wstęp wolny).

Przewodniczący KEP: nauczanie doktrynalne Kościoła musi pozostać jednorodne w każdym kraju [ROZMOWA] - 1.1.2024r. - Misyjne.pl

Nauczanie doktrynalne Kościoła musi pozostać jednorodne w każdym kraju – powiedział Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. Jak zaznaczył, nauczanie Kościoła katolickiego jest fundamentem, jest ono stałe i obowiązuje każdego katolika.

Przeor Taizé zachęca młodzież do włączenia się w przygotowania do drugiej sesji Synodu - 31.12.2023r. - Misyjne.pl

Do uczestnictwa w przygotowaniach do drugiej sesji Synodu Biskupów, która odbędzie się w Rzymie w październiku 2024 roku zachęcił młodzież w Lublanie przeor ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, brat Matthew. W hali widowiskowo-sportowej Arena Stožice odbyła się ostatnia wspólna modlitwa 46 Europejskiego Spotkania Młodych.

Prymas: w synodzie nie chodzi o przewrót kopernikański w doktrynie, budowanie wszystkiego od nowa - 31.12.2023r. - Misyjne.pl

W Synodzie nie chodzi o tworzenie nowych projektów, reformowanie struktur czy przewrót kopernikański w doktrynie, burzenie wszystkiego i budowanie na nowo. Zadanie Synodu to zobaczyć Kościół w kontekście aktualnych wyzwań i czasów, w których żyjemy – powiedział PAP prymas Polski abp Wojciech Polak.

Synod obok “synodu”. Antidotum Franciszka na groźbę schizmy? - 28.12.2023r. - catolico.stacja7.pl

DWA SYNODY ▪ Czym jest “Niemiecka droga synodalna”, a czym “Synod o synodalności”? Franciszek zwołał Synod Biskupów o synodalności, w Kościele w Niemczech odbywa się droga synodalna, a w jej tle coraz częściej pojawia się słowo: schizma

Spotkanie kolędowe z księżmi biskupami w dekanatach - Spotkanie odbędzie się na temat: "Jak być Kościołem synodalnym w misji" - 22.12.2023r. - Archidiecezja Warszawska

Czcigodni Księża Dziekani, Czcigodni Księża Proboszczowie Czcigodni Księża Wikariusze i Rezydenci. Uprzejmie informuję, że tematem dekanalnych spotkań kolędowych z księżmi biskupami, które odbędą się w styczniu 2024 r. będzie refleksja, jak być Kościołem synodalnym w misji? Temat ten został zaproponowany przez Sekretariat Generalny Synodu. W związku z tym w załączeniu przesyłam: – Sprawozdanie podsumowujące Pierwszą Sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów >plik pdf – Materiał do refleksji i opracowania: Jak być Kościołem synodalnym w misji? >plik word

Jak być synodalnym Kościołem w misji? - Opublikowano wytyczne dotyczące prac w związku ze Zgromadzeniem w 2024 r.​ - Trzy centralne zadania w skrócie

Jak być synodalnym Kościołem w misji? - wytyczne - 15.12.2023r. - Synod.org.pl

Sekretariat Generalny Synodu Biskupów przesłał 11 grudnia do wszystkich biskupów świata wytyczne (ich treść dostępna jest na stronie synod.va) dotyczące prac mających na celu przygotować Kościół do II sesji Synodu Biskupów (październik 2024r.). Są to wytyczne z konkretną mapą drogową, w której pogłębienie synodalności w perspektywie misyjnej i poszerzenie doświadczeń synodalności na poziomie lokalnym są kamieniami węgielnymi, na których wspólnoty lokalne są wezwane do refleksji. Jak przypomniał Ojciec Święty, zatwierdzając te wytyczne do pracy, “Synod dotyczy synodalności, a nie tego czy innego tematu […]. Ważną rzeczą jest sposób prowadzenia refleksji, to znaczy w sposób synodalny”. Mając na uwadze dwa główne tematy lub wytyczne, diecezje są proszone: (...)

George Weigel o radach papieża Franciszka dla niemieckiego Kościoła - 14.12.2023r. - Opoka.pl

Jednym z zarzutów stawianych przez papieża Kościołowi w Niemczech jest szukanie „zbawienia” w coraz to nowych komisjach i dyskutowanie na te same tematy. Amerykański teolog zastanawia się, czy papież nie opisuje dokładnie tego, co Synod 2023 robił przez cztery boleśnie długie tygodnie...

Autorka pieśni religijnych: synodalność to znaczy iść razem z naszymi pasterzami, a nie obok nich - 13.12.2023r. - eKAI.pl

– Myślę, że synodalność to jest coś, o co nas Jezus dzisiaj prosi. I to jest coś, co nagli – mówi Saraí Rodriguez, meksykańska katolicka piosenkarka.

Prof. Aleksander Bańka: dzięki Synodowi widzimy Kościół lepiej, szerzej i dokładniej [MISYJNE DROGI] - 13.12.2023r. - Misyjne.pl

– Metoda pracy zaproponowana w trakcie rzymskiej sesji Synodu pozwala nazwać swoje oczekiwania, potrzeby, pragnienia. I wszystko dzieje się w niekonfrontacyjny sposób. To jest jej duża zaleta. Bo gdybyśmy przy takiej różnorodności uczestników Synodu spotkali się w debacie, to obawiam się że byłoby wiele napięć. Istniałoby wtedy ryzyko, że wypowiedzielibyśmy sobie wewnątrzkościelną wojnę – mówi prof. Aleksander Bańka w rozmowie z Maciejem Kluczką.

Kard. Ryś: Kościół dla młodych robi się z młodymi - 13.12.2023r. - eKAI.pl

Kościół dla młodych robi się z młodymi. Jeśli się ich nie zaprasza do aktywności, to oni się uważają za niepotrzebnych i wychodzą. Dlatego synodalny Kościół z młodymi jest szansą na to, żeby w ogóle Kościół był Kościołem młodych – uważa kard. Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki był uczestnikiem zorganizowanej przez KAI debaty „Co dalej z Synodem o synodalności?”.

Ku Kościołowi synodalnemu i misyjnemu - przygotowania do Synodu 2024 - 12.12.2023r. - Vatican News

Kardynałowie Grech i Hollerich piszą do biskupów z całego świata, wyjaśniając etapy prac na najbliższe miesiące w obliczu przyszłorocznego zgromadzenia.

Za nami debata „Co dalej z Synodem o synodalności?” - 8.12.2023r. - eKAI.pl

Synodalność jest dzisiaj znakiem prorockim wobec świata. Człowiek, który żyje dzisiaj w świecie albo indywidualistycznym, albo globalistycznym, albo populistycznym ma szansę dostać od Kościoła piękne doświadczenie wspólnoty, które go wyprowadzi z dramatu samotności – zauważył kard. Grzegorz Ryś podczas dzisiejszej debaty „Co dalej z Synodem o synodalności?”. Poza metropolitą łódzkim w wydarzeniu zorganizowanym przez KAI uczestniczyli: prof. Aleksander Bańka, polski delegat na rzymską sesję synodu oraz prof. Kaja Kaźmierska, współautorka syntezy krajowej.

Synodalność wśród tematów spotkania biskupów metropolii górnośląskiej - 8.12.2023r. - eKAI.pl

Synod o synodalności, kształt formacji seminaryjnej oraz możliwe, nowe modele seminarium znalazły się wśród tematów spotkania biskupów metropolii górnośląskiej, które odbyło się w czwartek w Kamieniu Śląskim. Rozmawiano także o formacji stałej prezbiterów, o trudnościach, z jakimi spotykają się duchowni oraz o sposobach radzenia sobie z nimi.

Kto pyta, nie błądzi... Dlaczego list abpa Gądeckiego wywołał taką furię w środowisku „postępowych” katolików? - 8.12.2023r. - Opoka.pl

List, który abp Stanisław Gądecki wysłał do Papieża Franciszka w związku z dalece problematycznymi tezami Niemieckiej Drogi Synodalnej wywołał niezwykle gwałtowną reakcję w środowisku polskich „postępowych” katolików. Jakie są powody?

„Słuchanie, rozeznawanie, misja” – warsztaty formacji parafialnych koordynatorów synodalnych - 7.12.2023r. - ISKK.pl

„Słuchanie, rozeznawanie, misja” – tak brzmiał tytuł dwudniowych warsztatów poświęconych formacji parafialnych koordynatorów synodalnych, które odbyły się 2-3 grudnia w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie. Jego uczestnicy mieli okazję pogłębić teologiczne aspekty synodalności, uczyć się słuchania, bycia słuchanym i tworzenia kultury spotkania, a przede wszystkim pogłębić swoją relację z Bogiem i Kościołem.

O uczestnictwie i budowaniu Kościoła relacyjnego - 7.12.2023r. - Diecezja Bydgoska

„Słowo synodalność możemy porównać do pojęć: razem, przyjaźń, czy dom. Chodzi o budowanie Kościoła relacyjnego” – mówił bp Krzysztof Włodarczyk do księży dziekanów podczas spotkania w bydgoskim Centrum Edukacyjno-Formacyjnym.

Bulwersujące słowa bp. Kräutlera. Krytykuje ostatnie pontyfikaty za brak zgody na wyświęcanie kapłanek - 7.12.2023r. - Opoka.pl

Progresywny austriacki bp Erwin Kräutler udzielił kontrowersyjnego wywiadu szwajcarskiemu portalowi kath.ch. Hierarcha chciałby wyświęcać sprawdzonych ludzi ze wspólnot kościelnych na kapłanów lub kapłanki. Podkreśla, że wraz z innymi biskupami nawoływał do decyzji w czasie Synodu o Amazonii, ale papież Franciszek nie zaakceptował propozycji.

Ks. Michał Wilkosz: czy „droga synodalna” stanie się przeszkodą? [ROZMOWA] - 7.12.2023r. - Misyjne.pl

Czy „droga synodalna” stanie się przeszkodą w relacjach między katolikami polskimi a niemieckimi ? Na to pytanie stara się odpowiedzieć ks. Michał Wilkosz, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech w rozmowie z niemieckim tygodnikiem katolickim „Die Tagespost”.

Abp Stankiewicz o synodzie: „sensus fidei” działa, ekstremistyczne poglądy zostaną „zamortyzowane” - 7.12.2023r. - Opoka.pl

„Cały lud Boży razem wzięty nie może zbłądzić w wierze. Ten sensus fidei działa! Widziałem to w auli synodalnej” — mówi abp Zbigniew Stankiewicz, metropolita Rygi. Podkreśla, że „gdy ktoś wypowiadał poglądy ekstremistyczne, to cała sala zamortyzowała te uderzenia i w syntezie końcowej nic nie ma z tego ekstremizmu”.

Z Maryją na synodalnym szlaku. List przełożonego oblatów na uroczystość patronalną Zgromadzenia - 6.12.2023r. - Misyjne.pl

Superior generalny Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, o. Luis Alonso OMI, wystosował list na uroczystość patronalną Zgromadzenia. Został opublikowany w języku polskim na portalu oblaci.pl.

KAI zaprasza na debatę „Co dalej z Synodem o synodalności? - 6.12.2023r. - eKAI.pl

Próba podsumowania dotychczasowych etapów procesu synodalnego oraz refleksja jakie kroki związane z synodem należy podjąć w naszym lokalnym, polskim kontekście – to główne cele organizowanej przez Katolicką Agencję Informacyjną debaty zatytułowanej „Co dalej z Synodem o synodalności?”. Spotkanie, w którym będzie uczestniczył m.in. kard. Grzegorz Ryś, odbędzie się w najbliższy piątek, 8 grudnia o godz. 15 w sali konferencyjnej w budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

Kard. Rainer Woelki: Kościół w Niemczech jest bardziej spolaryzowany niż kiedykolwiek wcześniej - 6.12.2023r. - Misyjne.pl

Arcybiskup Kolonii, kard. Rainer Maria Woelki, niezwykle krytycznie ocenia sytuację Kościoła katolickiego w Niemczech. „Mam wrażenie, że nasz Kościół w Niemczech jest bardziej spolaryzowany niż kiedykolwiek”, powiedział arcybiskup w wykładzie na temat dialogu w sprawie reformy niemieckiej „drogi synodalnej”, opublikowanym na stronie internetowej archidiecezji kolońskiej.

Czy papież Franciszek zmienia doktrynę? - 6.12.2023r. - Wiez.pl

Ale to nie koniec. Kard. Grzegorz Ryś niedawno w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej z całą mocą podkreślił: „Natomiast ten Synod nie był o wszystkim, a już w ogóle nie był o doktrynie”. To zdanie współbrzmi z przedstawionym powyżej twierdzeniem, że II Sobór Watykański był duszpasterski, a nie doktrynalny. Natomiast – z drugiej strony – fakt, że Synod o synodalności jest synodem o doktrynie, rozumieją bardzo dobrze przeciwnicy samej idei tego synodu, w tym kardynałowie, którzy podpisali dubia. Ja natomiast twierdzę, że ten synod jest o doktrynie – tak samo jak II Sobór Watykański był soborem o doktrynie. To trzeba przyjąć. Nie wyjdziemy z okopów, nie porozumiemy się w Kościele, dopóki nie uznamy, że spieramy się właśnie o sprawy dla nas, katolików, zupełnie podstawowe, doktrynalne. Spieramy się o sposób rozumienia tego, czym jest doktryna, która tak mocno określa naszą katolicką tożsamość.

Synodalność to przede wszystkim budowanie relacji w Kościele - 5.12.2023r. - Misyjne.pl

Abp Józef Guzdek podkreślił, że w przestrzeni publicznej pojawia się dziś wiele głosów krytycznych wobec synodu, tymczasem papież nie zmienia doktryny, lecz stara się zaproponować nowy styl wzajemnych odniesień i relacji duchownych i osób świeckich w Kościele. Do wierności Chrystusowi oraz wzięcia odpowiedzialności za Kościół hierarcha zachęcał podczas spotkania podsumowującego prace synodalne w archidiecezji białostockiej.

Komitet Nauk Teologicznych PAN o Synodzie o synodalności - 2.12.2023r. - Gosc.pl

Relacja prof. Aleksandra Bańki na temat Synodu o synodalności była głównym punktem posiedzenia Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk, które odbyło się w poniedziałek 4 grudnia w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Komitet ten istnieje od 2003 r. i składa się z 30 teologów różnych wyznań chrześcijańskich z całego kraju, wybieranych co 4 lata w wolnych wyborach całego polskiego środowiska teologicznego.

Watykan: Franciszek przewodniczy posiedzeniu Rady Kardynałów nt. „kobiecego wymiaru” Kościoła - 4.12.2023r. - Misyjne.pl

Dzisiaj w Watykanie rozpoczęło się spotkanie papieża Franciszka z Radą Kardynałów – C9. Podczas posiedzenia podjęta zostanie refleksja nad „kobiecym wymiarem Kościoła”. W tym roku C9 świętuje 10-lecie swojego istnienia.

Kard. Ryś: Synod to nie parlament - 2.12.2023r. - Gosc.pl

- Synod jest po to, by razem odkrywać to, co Duch Święty mówi do Kościoła - mówił metropolita łódzki kapłanom i świeckim archidiecezji warszawskiej w Świątyni Opatrzności Bożej.

Duchowni. Cała prawda o życiu w sutannie - 1.12.2023r. - stacja7.pl

Kościół katolicki w Polsce przeżywa kryzys – być może największy w najnowszej historii naszego kraju. Nie jest on jednak spowodowany osłabieniem duchowości czy nawet skandalami wybuchającymi na jego łonie, a brakiem elementarnego spoiwa – dialogu. Dlatego takie książki, jak najnowsza publikacja Dawida Gospodarka, mają dziś tak ogromne znaczenie.

Zakończył się V Synod Diecezji Tarnowskiej pod hasłem „Kościół na wzór Chrystusa” - 2.12.2023r. - Misyjne.pl

– Przyszłość Kościoła, a w nim tarnowskiej diecezji, wyrasta z tych, którzy są mocno zakorzenieni w Bogu i żyją pełnią swojej wiary – powiedział bp Andrzej Jeż na zakończenie V Synodu Diecezji Tarnowskiej.

Kard. Grzegorz Ryś: jeśli się razem nie modlicie, nie mówcie, że tworzycie synodalny Kościół - 2.12.2023r. - Misyjne.pl

Jeśli się razem nie modlicie, nie mówcie, że tworzycie synodalny Kościół – powiedział kard. Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki odprawił mszę św. podczas ogólnodiecezjalnej pielgrzymki duchowieństwa, która odbyła się dziś w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej.

Abp Gądecki na Adwent: kapłani i świeccy powinni razem rozwijać parafię - 2.12.2023r. - eKAI.pl

Zaangażowanie w życie wspólnoty parafialnej rozwija takie funkcjonowanie parafii, które pozwala jej stać się przystanią, miejscem modlitwy, spotkania i wsłuchiwanie się w siebie nawzajem. Polskie syntezy synodalne pokazały, że potrzebujemy poprawienia relacji między duchownymi i świeckimi i na odwrót. Jest to nasze wspólne zadanie – zauważył w liście pasterskim na Adwent abp Stanisław Gądecki. List zostanie odczytany w parafiach archidiecezji poznańskiej w pierwszą niedzielę Adwentu.

Przewodniczący KEP: Trzeba sprowadzać do CCEE oraz do Europy styl synodalny - 30.11.2023r. - Episkopat.pl

Trzeba uczyć się misji i jednocześnie sprowadzać do CCEE oraz do Europy styl synodalny, nie jeden przeciwko drugiemu, ale jeden z drugim – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który wziął udział w Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Odbyło się ono w dniach 27-30 listopada br. w Valletcie, na Malcie, na zaproszenie arcybiskupa metropolity maltańskiego Charlesa Scicluny.

Ks. Jaklewicz: abp Gądecki pokazał w praktyce, czym jest zasada kolegialności biskupów - 29.11.2023r. - Opoka.pl

Biskup Bätzing w liście do abp. Gądeckiego zarzucił mu „niesynodalne i niebraterskie zachowanie”. To reakcja emocjonalna urażonej ambicji. Wydaje się, że jest jednak dokładnie odwrotnie – pisze ks. Tomasz Jaklewicz.

Kard. Jean-Claude Hollerich: synodalność jest dla wszystkich, nie tylko dla progresistów - 29.11.2023r. - Misyjne.pl

Synodalność jest dla wszystkich, nie tylko dla liberalnego skrzydła w Kościele – powiedział KAI kard. Jean-Claude Hollerich, relator generalny zgromadzenia Synodu Biskupów nt. synodalności. W trzecim dniu dorocznego zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), które odbywa się na Malcie w dniach 27-30 listopada, arcybiskup Luksemburga mówił o relacjach między synodalnością, a strukturami ponadnarodowymi w Kościele.

Synod widmo schizmy? - 26.11.2023r. - Radio Kraków

"Nie bójcie się dialogu i pozwólcie by ten dialog Was poruszył .To dialog zbawienny -" mówił między innymi papież Franciszek zwołując synod o synodalności. Czy zakończona niedawno sesja synodu to zwarcie szeregów w Kościele w dobie kryzysu, czy krok w stronę przemyślenia na nowo depozytu wiary?

Watykan: papież karze konserwatywnych biskupów z USA, którzy uważają go za zagrożenie dla Kościoła - 28.11.2023r. - Misyjne.pl

Papież Franciszek przekazał najwyższym urzędnikom watykańskim, że krytyka jego działań przez konserwatywnych biskupów z USA będzie miała konsekwencje. Wobec kardynała Raymonda Burke’a podjęte zostaną „środki natury ekonomicznej i kary kanoniczne”, ma m.in. stracić mieszkanie i pensję – pisze wtorkowy „Corriere della sera”.

Sekretarz Generalny Synodu za „nadaniem twarzy biskupowi synodalnemu” - 28.11.2023r. - eKAI.pl

„Wejście w synodalną dynamikę oznacza odkrycie form sprawowania posługi biskupiej w kluczu synodalnym i nadanie wreszcie twarzy biskupowi synodalnemu. Zyska na tym cały Kościół” – przekonuje kard. Grech.

Abp Stanisław Gądecki i bp Georg Bätzing spotkali się na Malcie. Wiemy o czym rozmawiali - 28.11.2023r. - Misyjne.pl

Poprzez ostatnie publikacje listów obu hierarchów w mediach, stosunki między Konferencjami Biskupów Polski i Niemiec znacznie się ochłodziły. Dlatego przewodniczący obu episkopatów: abp Stanisław Gądecki i bp Georg Bätzing przed zebraniem plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) na Malcie wyrazili wolę poprawienia klimatu relacji między obu Kościołami. Jak zaznaczył bp Bätzing poprawa stosunków między episkopatami Polski i Niemiec leży mu bardzo na sercu.

Abp Grušas: nowe kroki dla Kościoła synodalnego w Europie - 28.11.2023r. - eKAI.pl

Pierwsza sesja Synodu Biskupów na temat synodalności była uważnym przyjrzeniem się rzeczywistości. Nie miała na celu zmiany depozytu wiary czy poddania się opinii publicznej, lecz słuchanie ludu Bożego – powiedział abp Gintaras Grušas otwierając wczoraj wieczorem doroczne zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Odbywa się ono na Malcie i potrwa do czwartku 30 listopada.

„Duchowni. Cała prawda o życiu w sutannie” – prezentacja książki - 27.11.2023r. - eKAI.pl

– Skąd ksiądz ma pieniądze? Jakie płaci podatki? Jak wygląda jego codzienność, przyjaźnie, modlitwa? Jak to jest żyć w celibacie? Jak być księdzem wobec kryzysów, skandali w Kościele, sekularyzacji? Jak to jest być proboszczem? – na te i wiele innych pytań odpowiadają księża – rozmówcy Dawida Gospodarka w książce „Duchowni. Cała prawda o życiu w sutannie”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa eSPe. Prezentacja książki odbyła się dziś w Centrum Medialnym KAI w Warszawie.