Aktualności dotyczące Synodu o synodalności (2021-2024) - Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja

Aktualności dotyczące Synodu o synodalności (2021-2024) [Aktualności z diecezji można przesyłać korzystając ze strony Kontakt]

Zapisz się do naszego newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje dotyczące przebiegu Synodu o synodalności w Polsce i na całym świecie zapisz się do naszego newsleteta. Więcej Informacji>>>

Poprzedni
Następny

Wydarzenia

Wiadomości

Kościół jest naszym domem - wkład wiernych z niepełnosprawnością w Synod o Synodalności

Przewodniczący niemieckiego episkopatu: niemieccy katolicy popierają drogę synodalną - 26.05.2023 - Misyjne.pl

Biskup Limburga, Georg Bätzing, będący jednocześnie przewodniczącym Niemieckiej Konferencji Biskupów w niedawnym wywiadzie dla swej gazety diecezjalnej stwierdził, że „zdecydowana większość” katolików w Niemczech popiera decyzje tamtejszej drogi synodalnej i że nie widzi zagrożenia schizmą w wyniku kierunku obranego przez Kościół w Niemczech.

Papież o procesie synodalnym: ku Kościołowi bardziej misyjnemu - 25.05.2023 - Vatican News

Papież Franciszek zapoznał się dziś z owocami procesu synodalnego trwającego we włoskim Kościele. Na specjalnej audiencji przyjął biskupów tego kraju oraz osoby zaangażowane w drogę synodalną. Podkreślił, że jest to wyjątkowe doświadczenie duchowe, nawrócenia i odnowy, które może uczynić wspólnoty kościelnej bardziej misyjnymi i przygotowanymi do ewangelizacji we współczesnym świecie.

Projekt „Together”. Czuwanie ekumeniczne w Rzymie przed synodem - 21.05.2023 - Tvp.info

Ruszyły zapisy na ekumeniczne spotkanie „Zgromadzenie Ludu Bożego” w Rzymie. Odbędzie się ono od 29 września do 1 października. Znane jest też jako projekt „Together”, za którego organizację odpowiada Wspólnota Braci Taizé wraz ze Stolicą Apostolską. Punktem centralnym międzynarodowego wydarzenia będzie sobotnie czuwanie modlitewne na placu Świętego Piotra w Watykanie w intencji prac XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Pielgrzymi zostaną ugoszczeni w rzymskich parafiach i wspólnotach.

Prof. Bańka: Tam, gdzie inni widzą dramat, ja widzę dyskretny powiew Ducha Świętego - 24.05.2023 - Gosc.pl

Na zaproszenie strzegomskiej wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym delegat Kościoła w Polsce na Synod o synodalności odpowiadał na pytanie, co Duch Święty mówi dziś do Kościoła.

Synod diecezjalny - zaproszenie i informacje - 19.05.2023 - Archidiecezja Wrocławska

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! 1 kwietnia 2023 r. ks. abp Józef Kupny ogłosił zamiar zwołania synodu diecezjalnego. Jest on w dużej mierze odpowiedzią na potrzeby duszpasterskie, które wybrzmiały w czasie diecezjalnego etapu "Synodu o synodalności". Od 1 września 2023 do 8 kwietnia 2024 będzie trwał etap presynodalny "Diecezjalnego synodu o nawróceniu i odnowie życia Kościoła". W tym czasie będą pracować Parafialne Zespoły Presynodalne, do których jako członkowie grup synodalnych diecezjalnego etapu "Synodu o synodalności" jesteście Państwo zaproszeni.

Orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego (1 września) - 25.05.2023 - Episkopat.pl

(...) Podobnie jak dorzecze rzeki z wieloma dopływami, dużymi i małymi, Kościół jest wspólnotą niezliczonych Kościołów lokalnych, wspólnot zakonnych i stowarzyszeń, które czerpią z tej samej wody. Każde źródło wnosi swój unikalny i niezastąpiony wkład, aż wszystkie wpłyną do ogromnego oceanu miłosiernej miłości Boga. Tak jak rzeka jest źródłem życia dla środowiska, które ją otacza, tak nasz Kościół synodalny musi być źródłem życia dla wspólnego domu i wszystkich, którzy w nim mieszkają. I tak jak rzeka daje życie różnym gatunkom zwierząt i roślin, tak Kościół synodalny musi dawać życie, siejąc sprawiedliwość i pokój w każdym miejscu, do którego dociera.

Spotkanie synodalne – warsztaty parafialne - 23.05.2023 - Diecezja Warszawsko-Praska

Drodzy Księża, Drodzy Koordynatorzy Parafialnych Zespołów Synodalnych, Pragniemy zaprosić Was na czwarte spotkanie synodalne w tym roku duszpasterskim. Tym razem chcemy podjąć tematy: FORMOWANIE SIĘ DO SYNODALNOŚCI – PERYFERIE – MŁODZIEŻ KTÓREJ NIE MA. Będzie to ostatnie spotkanie w tym roku katechetycznym, dlatego tym bardziej chcemy się z Wami zobaczyć i podsumować nasza pracę i refleksje.

Kard. Grech: Kościół potrzebuje Synodu, aby być efektywnym w misji - 23.05.2023 - Vatican News

Nigdy nie przypuszczałem, że będę zaangażowany w tak bardzo duchowe i kościelne doświadczenie – mówi kard. Mario Grech, sekretarz generalny synodu biskupów. W wywiadzie dla telewizji EWTN podkreśla, że Kościół potrzebuje Synodu, aby stać się bardziej efektywnym w swojej misji m.in. przez szerzenie się świadomości, że wszyscy ochrzczeni są wezwani do ewangelizacji.

Afrykański głos na synodzie: Bóg jest obecny - 21.05.2023 - Vatican News

Kościół potrzebuje nowej Pięćdziesiątnicy, tchnienia Ducha Świętego i tym właśnie powinien być najbliższy Synod – uważa kard. Dieudonné Nzapalainga, który z ramienia Afryki uczestniczył w przedsynodalnym spotkaniu w Rzymie. Zatwierdzano na nim dokument roboczy dla Synodu, który odbędzie się w październiku w Watykanie.

Abp Galbas na Jasnej Górze: Przestańmy wylewać pomyje na Kościół synodalny - 20.05.2023 - Gosc.pl

- Ewangelizacja nie jest pierwszym ani najważniejszym zadaniem Kościoła, ona jest jedynym zadaniem Kościoła - przypomniał na Jasnej Górze abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski. Hierarcha wygłosił kazanie do uczestników 40. Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy w Duchu Świętym. Zachęcał, by nie bać się Kościoła synodalnego i nie wylewać na niego pomyj, bo jest on propozycją Ducha Świętego dla naszych dni

Na jakim jesteśmy etapie synodu biskupów? - 19.05.2023 - Misyjne.pl

„Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” – to temat XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka. Po raz pierwszy obejmuje ono trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie od 2021 do 2024 roku. Po zakończeniu fazy lokalnej i kontynentalnej Sekretariat Generalny Synodu Biskupów zredagował, tworzony na podstawie ich wyników, dokument roboczy zgromadzenia synodalnego, które będzie miało dwie sesje: w październiku 2023 i w 2024 roku. To tzw. Instrumentum laboris ma zostać opublikowane w czerwcu.

Pilotażowy program przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii św. poprzez pracę z rodzicami - 18.05.2023 - eKAI.pl

– Wiara przekazywana jest przede wszystkim w rodzinie, poprzez styl życia, nie przez pobożne nauki – mówi ks. Kazimierz Seta, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w podwarszawskiej Zielonce. To w tej parafii dobiega właśnie końca pilotażowy program przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii św. poprzez pracę z rodzicami. Spotykają się oni w małych grupkach prowadzonych przez katechistów, którzy ukończyli specjalny kurs prowadzony przez Wydział Teologiczny UKSW. W rozmowie z KAI, ks. Seta opowiada o programie przygotowania z perspektywy proboszcza parafii.

SPA - Studium Parafialnej Aktywności - Diecezja Tarnowska

Nasze parafie potrzebują odnowy, która będzie polegała nie tyle na zwiększeniu wysiłku duszpasterskiego, co na zmianie mentalności, a co za tym idzie – strategii działania. Stąd zrodził się pomysł powołania w naszej diecezji Studium Parafialnej Aktywności (SPA). Jego misją będzie formowanie świeckich współpracowników duszpasterzy, którzy pomogą przekształcić parafię we wspólnotę nieustannie ewangelizowaną i ewangelizującą, czyli wspólnotę uczniów – misjonarzy Chrystusa. Pragniemy, aby SPA było przestrzenią tworzenia żywych relacji z Bogiem i drugim człowiekiem, pogłębionej formacji oraz przekazywania zapału i narzędzi do ewangelizacyjnej posługi w parafii.

Together - Zgromadzenie Ludu Bożego Ekumeniczne czuwanie modlitewne, Rzym - 30 września 2023

30 września 2023 w Rzymie odbędzie się ekumeniczne czuwanie modlitewne, w której uczestniczyć będzie Papież Franciszek oraz przedstawiciele różnych Kościołów. Chcemy wspólnie śpiewać, trwać w ciszy i słuchać Słowa Bożego. Młodzi ludzie z całej Europy w wieku 18-35 lat, wywodzący się z różnych tradycji kościelnych są zaproszeni do uczestnictwa w całym weekendzie spotkań, od piątku do niedzieli, aby dzielić się refleksjami oraz wędrować razem jako lud Boży. Czy poprzez chrzest nie jesteśmy siostrami i braćmi w Chrystusie, złączeni komunią, której daleko do ideału, ale jest prawdziwa? Czy to nie Chrystus wzywa nas i otwiera ścieżki, abyśmy podążali za nim jako towarzysze drogi, wspólnie z tymi, którzy są na marginesie naszego społeczeństwa? W tej podróży, w jednoczącym dialogu, przypominamy sobie, że potrzebujemy siebie nawzajem – nie po to, aby rosnąć w siłę, ale przyczynić się do pokoju w rodzinie ludzkiej. We wdzięczności za to wzrastające poczucie komunii możemy odnaleźć impuls potrzebny do sprostania dzisiejszym wyzwaniom w obliczu polaryzacji, która rozbija rodzinę ludzką. W spotkaniu i wzajemnym słuchaniu podążajmy razem jako lud Boży.

Dokument synodalny o sakramentach mówi 4 razy. O LGBT – tyle samo - 17.05.2023 - Opoka.org.pl

Jak zauważa o. Dariusz Kowalczyk, dokument końcowy Europejskiego Zgromadzenia Kontynentalnego wspomina tak rzadko o sakramentach, jakby był to nieistotny element życia Kościoła. Wiele zaś mówi o preferencjach seksualnych. Skąd takie spojrzenie?

Zakończyły się warsztaty dotyczące tzw. Synodów Parafialnych -16.05.2023 - Archidiecejza Łódzka

W bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi zakończyły się warsztaty dotyczące tzw. Synodów Parafialnych, które będą adaptacją do warunków danych wspólnot ustaleń – zakończonego w marcu tego roku – IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej. Jak wskazuje metropolita łódzki – Synod może całkowicie nic nie zmienić w życiu Kościoła Łódzkiego i naszych wspólnot parafialnych jeśli będzie tylko martwą literą prawa. Jeśli natomiast przeczytamy go w naszych wspólnotach parafialnych, postawimy konkretne pytania i będziemy na nie szukać adekwatnych odpowiedzi, wówczas Synod może coś zmienić – nie tylko w naszym myśleniu, ale i konkretnym działaniu. – zauważył duchowny.

Dariusz Piórkowski SJ: Synod jest krokiem w kierunku Kościoła braci, a nie urzędów i tytułów - 15.05.2023 - Deon.pl

Synod o synodalności tak głęboko niezrozumiany w Polsce jest właśnie krokiem w kierunku Kościoła braci, a nie urzędów, tytułów i funkcji, które przecież są podporządkowane budowaniu braterstwa i wspólnoty. Opór jest duży, bo „światowość” zakorzeniła się głęboko w Kościele. Jednak powoli odchodzi, choć kosztem będą podziały, duży ból - pisze Dariusz Piórkowski SJ.

Weekend Liderów Męskich Inicjatyw „Męski Azymut 7” -12.05.2023 - Mężczyźni Św. Józefa

Już za 2 tygodnie w Wołowie na Dolnym Śląsku odbędzie się spotkanie liderów różnych grup męskich. Od 14 lat gromadzimy liderów środowisk otwartych na współpracę, by wzajemnie uczyć się od siebie, jak docierać i inspirować mężczyzn w naszych wspólnotach i parafiach. W tym roku naszymi gośćmi będzie Bill Moyer z żoną Różą (Róża ma polskie korzenie). Bill jest założycielem organizacji Catholic Men's Leadership Alliance w Stanach Zjednoczonych, która formuje liderów dla różnych męskich grup rozsianych po wszystkich stanach w USA.

Watykan: zatwierdzono projekt dokumentu roboczego dla Synodu o synodalności - 12.05.2023 - Misyjne.pl

W dniach 10-11 maja zebrała się w Rzymie 15. Rada Zwyczajna Sekretariatu Generalnego Synodu, aby omówić Instrumentum laboris – dokument roboczy przeznaczony dla uczestników pierwszej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (4-29 października 2023 r.) – poinformowano w Watykanie

Kard. Müller: ideologie nie dają odpowiedzi na pytania człowieka - 11.05.2023 - eKAI.pl

KAI: Chciałbym jeszcze zapytać o Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które odbędzie się w październiku bieżącego roku i rok później w 2024 roku. W ramach przygotowań często przewijało się słowo inkluzywność – włączenie. Jak je właściwie rozmieć?
– Bóg włączył wszystko, ale nie grzechy. To słowo, „inkluzja” stało się chwytem propagandowym, aby zanegować wyraźne przykazania Boże. Potrzebne jest nawrócenie i łaska a nie afirmacja człowieka, kiedy ten człowiek znajduje się w stanie grzechu. Ten kto mówi, że nie ma grzechu, czyni Chrystusa kłamcą, bowiem dla grzeszników, którzy nie chcą się nawrócić i odnowić swego życia nie trzeba było oddawać swego życia na Krzyżu. Zamiast tych uspokajających sumienie słów o inkluzji, lepiej byłoby studiować Słowo Boże, objawienie, naukę Kościoła. Również skorzystać z sakramentu pokuty, a nie mówić tak jak diabeł, ukazując siebie jako anioła światła, mówiąc: „Nie ma grzechu”.

Spotkanie: Co Duch Święty mówi dziś do Kościoła - 7.05.2023 - Odnowa w Duchu Świętym "Arka" w Strzegomiu

Zapraszamy Księży, katechetów, liderów wspólnot, osoby prowadzące grupy parafialne, członków Duszpasterskiej Rady Parafialnej na spotkanie z dr hab. prof. Aleksandrem Bańką - lider Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej, filozof (dr hab. prof. UŚ), politolog, przewodniczący Rodziny św. Szarbela w Polsce. Od lat posługuje modlitwą, specjalizuje się w towarzyszeniu duchowym (towarzyszenie integralne w nurcie chrześcijańskiego personalizmu) i na wiele sposobów głosi Ewangelię. Autor książek, artykułów oraz audiobooków poświęconych filozofii i duchowości chrześcijańskiej. Współpracownik Radia eM, Gościa Niedzielnego. Członek Rady Komisji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich, delegat Komisji Episkopatu Polski na inaugurację synodu o synodalności. Prywatnie mąż i ojciec. Spotkanie będzie dotyczyło trwającego obecnie w Kościele Katolickim Synodu, a także roli świeckich w Kościele.

Skąd się wziął celibat księży? - 10.05.2023 - Misyjne.pl

Często w mediach mówi się o celibacie duchownych, gdyż wielu ludzi nie rozumie tej idei. Czasem nawet niektórzy głoszą hasła, które zachęcają do zniesienia tego obowiązku. Wszakże celibat to dobrowolnie ślubowane przyrzeczenie bezżenności. Warto się jednak zastanowić nad tym, jak to się w ogóle stało, że dzisiaj w Kościele istnieje taka praktyka.

Francja: przekaz wiary w rodzinie, statystyki są bezlitosne - 09.05.2023 - Vatican News

Tylko rodziny, którym zależy na praktykach religijnych i które potrafią uchronić się przed negatywnym wpływem kulturowym, mogą liczyć na przekazanie żywej wiary swym dzieciom – wynika z ustaleń francuskich socjologów, którzy komentują dla dziennika La Croix najnowsze dane o nieudolności współczesnego katolicyzmu w przekazywaniu wiary nowym pokoleniom.

Zakończyło się oceaniczne zgromadzenie synodalne - 11.02.2023 - eKAI.pl

W Suvie na wyspach Fidżi dobiegło końca kontynentalne zgromadzenie synodalne dla Oceanii. W centrum obrad znalazła się troska o oceany, synodalność oraz formacja całego ludu Bożego. Uczestniczyli w nich dwaj goście z Watykanu: kard. Michael Czerny z Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka oraz s. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów.

Abp Gądecki: proces synodalny jest bardzo pożądany - 10.02.2023 - eKAI.pl

Proces synodalny jest bardzo pożądany, gdyż jest pierwszą historyczną próbą dopuszczenia do głosu w Kościele katolickim ludzi, którzy w dawnych synodach ani w dawnych soborach nigdy nie uczestniczyli – powiedział w rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki, uczestniczący w kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze. Odbywa się ono w dniach 5-12 lutego.