Aktualności dotyczące Synodu o synodalności (2021-2024) - Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja
Aktualności dotyczące Synodu o synodalności (2021-2024) [Aktualności z diecezji można przesyłać korzystając ze strony Kontakt]
Wiadomości
II sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (Rzym, 2-27.10.2024r) >>>
I sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (Rzym, 4-29.10.2023r) >>>
Zapisz się do naszego newslettera
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje dotyczące przebiegu Synodu o synodalności w Polsce i na całym świecie zapisz się do naszego newsleteta. Więcej Informacji>>>
Ks. Halík: Bóg przemawia w polifonii - 17.09.2024r. - Wiez.pl
Oto jedno z nieodzownych zadań Kościoła naszych czasów, a zatem i odnowy synodalnej: być szkołą kontemplacyjnego podejścia do rzeczywistości.
Synod jest jak jazda autostopem. Bywa nieprzewidywalny, ale łączy w dążeniu do jednego celu - 19.09.2024r. - Deon.pl
W najnowszym odcinku "Podcastu jezuickiego" Łukasz Sośniak SJ i Julia Osęka rozmawiają o hejcie w sieci, synodalności, która jest jak jazda autostopem oraz o tym, w jaki sposób kawa i rozmowy o rowerze pozwalają zbudować relacje.
Abp Górzyński, bp Oder i bp Grzybowski – delegatami Konferencji Episkopatu Polski na zgromadzenie Synodu w Rzymie
Abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, bp Sławomir Oder, biskup gliwicki, i bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej – zostali powołani na delegatów Konferencji Episkopatu Polski na październikowe zgromadzenie Synodu w Rzymie.
Zaprezentowano drugi synod o synodalności - 16.09.2024r. - Vatican News
II Zgromadzenie Synodu o Synodalności będzie obradować w podobnym składzie co przed rokiem. Pośród 368 uczestników z prawem głosu przewidziano jedynie 26 zmian. W programie obrad nowością będzie modlitwa pokutna, podczas której nastąpi wyznanie różnych kategorii grzechów, a Papież w imieniu chrześcijan poprosi o ich przebaczenie Boga i ludzi. Nową inicjatywą jest też forum teologów, którzy podejmą dyskusje na tematy omawiane na synodzie. W Watykanie zaprezentowano szczegółowy program obrad.
SYNOD JESZCZE SIĘ NIE ZAKOŃCZYŁ - Radio Warszawa
Synod o synodalności wciąż trwa. Delegaci przygotowują się do ostatniej, październikowej sesji, która odbędzie się w Watykanie. Jednym z nich będzie biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski. W Poranku z Radiem Warszawa przypomniał, na czym polega nowa formuła tego synodu.
Julia Osęka - uczestniczka Synodu o synodalności opowiada o swoim doświadczeniu z I sesji synodalnej - 31.08.2024r. - Studio Raban
Co łączy Filadelfię z Rzymem i Polską? A może co łączy fizykę z teologią? Nasza bohaterka Julia Osęka – uczestniczka Synodu Biskupów o Synodalności opowiada o swoim doświadczeniu bycia w centrum rozmów o Kościele i słuchaniu Ducha Świętego. Dzieli się też tym co młodzi mogą robić w kościele już tu i teraz.
Kard. M. Grech podkreśla wkład benedyktynki w proces synodalności Kościoła - 9.09.2024r - eKAI.pl
Książka „La memoria genera futuro” (Pamięć rodzi przyszłość), która ukazała się 6 września nakładem Watykańskiej Księgarni Wydawniczej (Libreria Editrice Vaticana), oznacza cenny wkład do nadania Kościołowi stylu coraz bardziej synodalnego – napisał sekretarz generalny Synodu biskupów kard. Mario Grech we wstępie. Jest ona zbiorem rozważań benedyktynki siostry Marii Ignazii Angelini, wygłoszonych przez nią wraz z dominikaninem o. Timothym Radcliffem przed pierwszą sesją zgromadzenia synodalnego w październiku 2023 roku.
Kościół w Polsce jest lepszy niż w innych krajach? Prawda może zaboleć - 2.09.2024r - Deon.pl
Wciąż nie brak sugestii, że Kościół w Polsce jest w lepszym stanie, niż w innych krajach na naszym kontynencie. Czy potwierdza to niedawne spotkanie przedstawicieli europejskich Kościołów lokalnych na II sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które odbyło się w Linzu?
Polska misjonarka: tam każdy mógł przyjść na spotkanie z biskupem bez umawiania się -4.09.2024r - Misyjne.pl
Synod, wiele się o nim mówi i budzi on wiele emocji: jedni są za synodem, inni mówią że on nic nie wniesie do Kościoła. Synod jest u początków Kościoła.
Europejscy uczestnicy Synodu pragną wzmocnić „nową kulturę synodalną” - 1.09.2024r - Misyjne.pl
Przedstawiciele europejskich Kościołów lokalnych na II sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności w Watykanie, przez trzy dni – od 29 do 31 sierpnia – prowadzili dyskusję teologiczną w austriackim Linzu.
Ks. Tomáš Halík: Kościół w Europie potrzebuje „doświadczenia zmartwychwstania” - 31.08.2024r - Misyjne.pl
W Linzu zakończyło się 30 sierpnia spotkanie przedstawicieli europejskich Kościołów lokalnych na II sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności. Będzie ona obradowała w październiku w Watykanie.
Ile demokracji może znieść Kościół? - 31.08.2024r - eKAI.pl
„Duchowe wprowadzenie” znanego czeskiego teologa i socjologa, ks. Tomáša Halíka wywołało ożywioną dyskusję uczestników rozpoczętego 29 sierpnia w austriackim Linzu roboczego spotkania delegatów europejskich na Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat synodalności. Ks. Halík uważa, że dzięki obecnie praktykowanemu podejściu synodalnemu Kościół może przyczynić się do odnowy demokracji i ochrony jej przed kryzysami na poziomie społeczno-politycznym.
Ks. Tomáš Halík: synodalność nie jest zwyczajną repliką demokracji - 30.08.2024r - Misyjne.pl
Zanany czeski teolog, socjolog i filozof religii, ks. Tomáš Halík, wygłosił „duchowe wprowadzenie” dla uczestników rozpoczętego 29 sierpnia w Linzu roboczego spotkania delegatów europejskich na Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat synodalności.
Austria: obradują przedstawiciele Kościołów europejskich na Synod Biskupów - 30.08.2024r - Misyjne.pl
Przedstawiciele europejskich Kościołów lokalnych na II sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności w Watykanie spotkali się 29 sierpnia na dyskusji teologicznej w austriackim Linzu. Podstawą trzydniowych warsztatów jest dokument roboczy (Instrumentum laboris) przygotowany przez watykański Sekretariat Synodu Biskupów.
Powstał polski audiobook z instrumentum laboris na drugą sesję synodu o synodalności - 30.08.2024r - Deon.pl
Dokument roboczy (tzw. Instrumentum laboris) na II sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów doczekał się wersji do odsłuchiwania w postaci audiobooka w języku polskim. - Można go odsłuchiwać w aucie lub na wakacyjnym szlaku. To inicjatywa świeckich, którzy mają dużo entuzjazmu i szczerej miłości do Kościoła - zachęca abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich. Audiobook można pobrać za darmo ze strony synod.org.pl.
Synod o synodalności: konsultacje kontynentalne przed październikowym zgromadzeniem - 25.08.2024r - Misyjne.pl
Na różnych kontynentach odbywają się konsultacje biskupów i katolików świeckich przed końcową sesją zgromadzenia Synodu Biskupów na temat synodalności. Odbędzie się ona w Watykanie od 2 do 27 października.
Kard. Mendonça: synodalność ukształtuje przyszłość Kościoła - 22.08.2024r - Misyjne.pl
Portugalski kardynał z Kurii Rzymskiej, José Tolentino Calaça de Mendonça postrzega wprowadzenie konsultacji synodalnych w Kościele katolickim jako zmianę wybiegającą w przyszłość. „Kwestia synodalności ukształtuje przyszłość Kościoła” – powiedział prefekt Dykasterii ds. Kultury i Edukacji w wywiadzie dla argentyńskiego dziennika „La Nación” z 18 sierpnia.
Filipiński biskup wzywa do większego zaangażowania świeckich w misję Kościoła - 1.08.2024r - Vatican News
Biskup Pablo Virgilio David, Przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Filipin (CBCP), wzywa proboszczów parafii do dzielenia się odpowiedzialnością duszpasterską ze świeckimi podczas trwającego w Manili Krajowego Spotkania Proboszczów dla Synodu.
Watykan: usunięto wyniki ankiety Synodu o Synodalności, bo były nieodpowiednie - 30.07.2024r - Deon.pl
Przez cały weekend biuro watykańskie było krytykowane za szybkie usunięcie ankiety internetowej, która źle świadczyła o pracach i nadziejach pokładanych w Synodzie o Synodalności.
Prof. Aleksander Bańka: misyjność Kościoła w centrum Synodu o synodalności
Cały tekst krąży wokół idei misyjności Kościoła – zwraca uwagę prof. Aleksandr Bańka komentując dokument roboczy (Instrumentum laboris) na drugą sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów. Członek delegacji Kościoła w Polsce na rzymskie sesje Synodu zwraca uwagę, że dokument mocno akcentuje konieczność odnowionej wizji miejsca i roli kobiety w Kościele. Kolejna sesja Synodalna odbędzie się w październiku w Watykanie.
Infografika - Instrumentum laboris na drugą sesję Zgromadzenia Synodalnego
Na synod.org.pl opublikowaliśmy kolejną infografikę - tym razem przybliżającą zawartość dokumentu roboczego na drugą sesję Zgromadzenia Synodalnego, które odbędzie się w październiku 2024 w Watykanie. W między czasie pracujemy nad tłumaczeniem tego dokumentu na język polski 🙂
Nowa infografika synodalna na stronie synod.org.pl
Na naszej stronie udostępniliśmy przetłumaczoną na język polski infografikę ukazujące przebieg synodu o synodalności w ujęciu nawiązującym do konstutucji apostolskiej EPISCOPALIS COMMUNIO. Wierzymy, że pozwoli ona lepiej zrozumieć dynamikę synodu oraz etap na jakim obecnie się on znajduje.
Najczęściej zadawane pytania na temat Instrumentum Laboris na II sesję w Watykanie
1. Czym jest Instrumentum laboris?
2. Instrumentum laboris powstało na podstawie raportów, które Sekretariat Generalny Synodu
otrzymał. Kto wysłał te raporty?
3. Kto napisał Instrumentum laboris?
4. Jaka jest struktura Instrumentum laboris?
5. To Instrumentum laboris wydaje się, w swojej strukturze, nieco inne od poprzedniego
który zawierał wiele arkuszy z wieloma pytaniami, dlaczego wybrano taką strukturę?
6. Instrumentum laboris jest przeznaczone dla członków XVI Zgromadzenia, ale w jaki sposób mogą z niego korzystać lokalne grupy synodalne i ogólnie wierni, którzy nie będą uczestniczyć w październikowym Zgromadzeniu? Jak mogą przyczynić się do pracy w październiku?
7. Instrumentum laboris wspomina o subsydium teologicznym. O co chodzi?
8. Czego możemy się spodziewać po zakończeniu Synodu?
9. Niektóre tematy zostały powierzone 10 grupom roboczym powołanym przez papieża Franciszka. Jak należy interpretować tę decyzję? Czy jest to sposób na usunięcie tych tematów z debaty zgromadzenia?
10. Gdzie mogę znaleźć IL?
Konferencja Kościół Świadomy Celu 2024 (jesień)
Są to aktywne warsztaty przedstawiające w praktyczny sposób wypróbowany już na całym świecie skuteczny model budowania parafii. Szkolenie stanowi przewodnik, jak rozwijać parafię we współpracy proboszcza/duszpasterza i świeckich liderów. Warsztaty dają okazję do wypracowania wspólnej wizji i strategii działania dostosowanej dla danej parafii. Stąd może wziąć w niej udział proboszcz/duszpasterz z zespołem świeckich, np. radą duszpasterską, liderami (nie indywidualnie). Ponieważ konferencja jest już na jesień zapisy są do 18 sierpnia 2024. Prowadzący: o. Krzysztof Czerwionka CR oraz Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea”
Posługa słuchania i towarzyszenia oraz diakonat kobiet – to jedne z najważniejszych tematów, którymi w październiku zajmie się synod - 16.07.2024r. - Deon.pl
Wśród tematów z jakimi w październiku zmierzą się uczestnicy drugiej sesji synodu o synodalności jest kwestia posługi kobiet w Kościele, w tym ich diakonatu oraz większej decentralizacji urzędu papieskiego. Synod zajmie się także możliwością utworzenia nowej posługi słuchania i towarzyszenia oraz potrzebą większej przejrzystości w Kościele, by odzyskać wiarygodność utraconą w wyniku skandali seksualnych i afer finansowych.
Prof. Aleksander Bańka: mamy trudność z recepcją synodu o synodalności – 14.07.2024r. - Misyjne.pl
Mamy w Kościele w Polsce trudność z recepcją synodu o synodalności; chociaż są przestrzenie, w których synod pozostawił trwały ślady, to w wielu parafiach przeszedł bez echa – ocenia filozof, świecki reprezentant Europy na synod o synodalności prof. Aleksander Bańka.
Kard. Jean-Claude Hollerich: jeśli kobiety nie czują się dobrze w Kościele, ponieśliśmy porażkę - 13.07.2024r. - Misyjne.pl
Dokument roboczy, czyli Instrumentum laboris, na październikowe spotkanie Synodu Biskupów „podejmuje na nowo” nauczanie Soboru Watykańskiego II o Kościele, koncentrując się na misyjnej odpowiedzialności wszystkich ochrzczonych w Kościele synodalnym – powiedział kardynał Jean-Claude Hollerich SJ, relator generalny październikowego synodu. Arcybiskup Luksemburga udzielił wywiadu rzymskiemu korespondentowi jezuickiego pisma „America”, Gerardowi O’Connellowi.
Niemcy – świeccy i biskupi liczą na reformy podczas Synodu Biskupów – 10.07.2024r. - eKAI.pl
Biskupi i przedstawiciele świeckich katolików w Niemczech przyjęli w dużej mierze pozytywnie nowy dokument roboczy (Instrumentum laboris) na drugą sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, która odbędzie się w październiku. To pokazuje, że „Kościół jest w ruchu” – stwierdziła przewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) Irme Stetter-Karp. Jej zdaniem, dokument daje dwa główne sygnały: „że Kościół chce dokonać głębokich zmian i że chce stać się synodalny. I zmaga się w tym procesie z transformacją swojej tradycji”.
Abp Adrian Galbas: troska o relacje – punktem wyjścia reformy Kościoła [KOMENTARZ] - 10.07.2024r. - Misyjne.pl
Fundamentalna troska o relacje jest punktem wyjścia reformy Kościoła – podkreśla abp Adrian Galbas. Kościół, tłumaczy, to sieć konkretnych relacji między Bogiem i ludźmi oraz wzajemnie między ludźmi.
„La Croix” o synodalnym Instrumentum laboris: cztery propozycje reform – 9.07.2024r. - Niedziela.pl
Choć niektórzy obawiają się, że „góra urodziła mysz”, opublikowane dziś w Watykanie Instrumentum laboris na drugą sesję Synodu Biskupów nt. synodalności zawiera „cztery propozycje reform” - komentuje francuski dziennik katolicki „La Croix”. Dokument roboczy, który będzie podstawą dyskusji podczas październikowych obrad w Watykanie, skupia się na kwestiach rządzenia Kościołem.
Co jest najważniejsze w dokumencie roboczym na synod nt. synodalności – 09.07.2024r. - Misyjne.pl
Zainicjowany proces synodalny już przynosi w Kościele pierwsze owoce, stymulując zmiany duchowe, strukturalne i duszpasterskie – podkreślił kard. Jean-Claude Hollerich podczas watykańskiej prezentacji Instrumentum laboris. Relator generalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólne Synodu Biskupów nt. synodalności zauważył, że choć nie brakuje dyskusji i trudności, jest to czas łaski oraz uczenia się większego i bardziej odpowiedzialnego zaangażowania w życie Kościoła.
Kard. Hollerich o Instrumentum laboris: wychodzimy od pierwszych owoców synodalności – 9.07.2024r. - Vatican News
W watykańskim Biurze Prasowym zaprezentowano dokument roboczy na XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólne Synodu Biskupów nt. synodalności, które odbędzie się w październiku. W rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Jean-Claude Hollerich podkreśla niektóre kwestie Instrumentum laboris ważne dla obecnego etapu drogi synodalnej: eklezjologię, współodpowiedzialność, misję Kościoła, wspólną drogę z innymi Kościołami i wspólnotami chrześcijańskimi.
Watykan: Dokument na synod: w Kościele konieczna przejrzystość i rozliczalność – 09.07.2024r. - Deon.pl
W Kościele konieczna jest przejrzystość i rozliczalność odpowiedzialności na wszystkich poziomach, a potrzeba ta wynika ze skandali finansowych i seksualnych wobec nieletnich i bezbronnych dorosłych – zapisano w roboczym dokumencie na drugą sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.
Watykan opublikował dokument roboczy na synod nt. synodalności – 9.07.2024r. - Vatican News
Opublikowano Instrumentum laboris, czyli dokument roboczy na październikową sesję synodu nt. synodalności. Dokument jest kontynuacją całego procesu synodalnego rozpoczętego w 2021 r. i przedstawia propozycje Kościoła, który jest coraz bardziej „synodalny w misji”, bliższy ludziom i w którym wszyscy ochrzczeni uczestniczą w jego życiu. Wśród punktów do refleksji znajduje się m.in. wzmocnienie roli kobiet oraz potrzeba przejrzystości i odpowiedzialności.
Synod jest, ale tak jakby go nie było – 05.07.2024r. - Deon.pl
Konferencja Episkopatu Polski opublikowała syntezę odpowiedzi naszych diecezji przed październikową sesją Synodu Biskupów o synodalności. Synteza krótka, ale też takie były wymagania Sekretariatu Synodu - zalecenie było, by nie była dłuższa niż osiem stron.
Synteza odpowiedzi diecezji polskich przed październikową sesją Synodu Biskupów – 3.07.2024r. - Episkopat.pl
11 grudnia 2023 roku Sekretariat Synodu zwrócił się do przewodniczących Konferencji Episkopatów z prośbą o pogłębienie – w ramach poszczególnych Kościołów lokalnych – kluczowych tematów zawartych w „Sprawozdaniu Podsumowującym” Pierwszej Sesji Zgromadzenia Synodalnego „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Poszczególne Konferencje Episkopatów zostały zobligowane do przesłania do Sekretariatu Synodu 8-stronicowej syntezy odpowiedzi diecezjalnych zgodnie z pismem „Przygotowania do października 2024”. Poniżej publikujemy treść syntezy przesłanej przez Konferencję Episkopatu Polski.