I sesja synodalna w Rzymie (4-29.10.2023r):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
informacje

Szukaj
Close this search box.

Konferencja prasowa z dn 20.06.2023r prezentująca dokument Instrumentum laboris

“IL nie jest dokumentem Stolicy Apostolskiej, ale całego Kościoła. Nie jest to dokument napisany przy biurku. Jest to dokument, w którym wszyscy są współautorami, każdy ze względu na rolę, do której jest powołany w Kościele, w posłuszeństwie Duchowi Świętemu. […] W tekście nie znajdziecie teoretycznego, systematycznego wyjaśnienia synodalności, ale owoc doświadczenia Kościoła, podróży, w której wszyscy nauczyliśmy się więcej, idąc razem i zastanawiając się nad znaczeniem tego doświadczenia. Mogę powiedzieć, że IL jest tekstem, w którym nie brakuje niczyjego głosu: świętego Ludu Bożego; proboszczów, którzy swoim udziałem zapewnili rozeznanie kościelne; papieża, który zawsze nam towarzyszył, wspierał nas i zachęcał do pójścia naprzód. IL jest również okazją dla całego Ludu Bożego do kontynuowania rozpoczętej podróży i okazją do zaangażowania tych, którzy do tej pory nie byli zaangażowani” – powiedział kardynał Mario Grech, sekretarz generalny Sekretariatu Generalnego Synodu, przemawiając dziś po południu na konferencji prasowej prezentującej Instrumentum Laboris (IL): dokument roboczy na pierwszą sesję 16. Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (4-29 października 2023 r.).

Ze swojej strony, kardynał Jean-Claude Hollerich, S.I., arcybiskup Luksemburga i sprawozdawca generalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, przypomniał, że IL “nie jest dokumentem, który po różnych poprawkach uczestników Synodu ma doprowadzić do ostatecznej wersji, która zostanie poddana pod głosowanie na zakończenie Synodu. Nie jest to tymczasowa odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące synodalności. Jest to raczej wynik procesu synodalnego na wszystkich poziomach, wynik, który prowadzi do wielu pytań, na które mogą odpowiedzieć uczestnicy Synodu Biskupów. Struktura tekstu i dynamika strukturalna zgromadzenia synodalnego są ze sobą ściśle powiązane”.

O. Giacomo Costa, S.I., Konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu, zatrzymał się nad metodologią zgromadzenia synodalnego, która sama w sobie jest owocem procesu synodalnego: “W zaskakująco jasny sposób […] pojawiło się pragnienie, aby nadal używać, do wspólnego słuchania i rozeznawania, metody rozmowy w Duchu, która głęboko naznaczyła konsultacyjną fazę drogi synodalnej”. Dla konsultora Sekretariatu Generalnego Synodu “zgromadzenie synodalne jest powołane do życia duchowym procesem poszukiwania woli Bożej, a nie dynamizmem ciał parlamentarnych, w których debata kończy się głosowaniem, które oddziela większość od mniejszości”. Z tego powodu prace zgromadzenia będą podzielone na pięć segmentów, zgodnie z dynamiką IL. Na koniec przypomniał, że ostatni segment prac będzie poświęcony zebraniu owoców i sformułowaniu ich w tekst, który umożliwi ich komunikację. “To nie jest zakończenie. Pomiędzy dwiema sesjami będziemy kontynuować wspólną wędrówkę w Kościołach i między Kościołami, aby na nowo odczytać to doświadczenie Ludu Bożego i promować niezbędne pogłębienie […] Celem dwóch sesji pozostaje przedstawienie Ojcu Świętemu konkretnych propozycji, aby wzrastać jako Kościół synodalny. Z tego powodu ważne jest, aby zidentyfikować przeszkody stojące na drodze i pogłębić te kwestie, w których nie osiągnięto jeszcze wystarczającego konsensusu. Rok pomiędzy dwiema sesjami będzie miał fundamentalne znaczenie dla sprawdzenia, w jaki sposób można odpowiedzieć na te pytania i zaoferować dalsze elementy do rozeznania zgromadzenia w październiku 2024 r.”.

Na koniec Helena Jeppesen-Spuhler z Lenten Action (Szwajcaria) i członkini szwajcarskiej delegacji na Zgromadzenie Kontynentalne w Pradze, s. Ester Lucas, członkini Zespołu Synodalnego SECAM (Komisja Teologiczna) i s. Nadia Coppa, A.S.C., przewodnicząca Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (UISG) przedstawiły trzy świadectwa mające na celu pokazanie, w jaki sposób Instrumentum Laboris zostanie wykorzystane do przygotowania członków do Zgromadzenia Synodalnego w październiku i animacji lokalnych grup synodalnych.

Instrumentum Laboris i inne materiały informacyjne dotyczące pierwszej sesji XVI Zgromadzenia są dostępne tutaj.  

Teksty wystąpień dostępne są w języku oryginalnym (Grech ITAGrech ENGGrech SPA Hollerich ITAHollerich ENGHollerich SPACosta ITACosta ENGCosta SPAJeppesenLucasCoppa) oraz poniższym tłumaczeniu maszynowym na język polski (tłumaczenie na potrzeby serwisu synod.org.pl – może zawierać błędy).

    • Kardynał Mario Grech
    • Kard. Jean-Claude Hollerich, sprawozdawca generalny XVI Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów
    • O. Giacomo Costa, S.I., Konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu
    • Helena Jeppesen-Spuhler z Lenten Action (Szwajcaria), członkini szwajcarskiej delegacji na Zgromadzenie Kontynentalne w Pradze
    • s. Ester Lucas, członkini Zespołu Synodalnego SECAM (Komisja Teologiczna)
    • s. Nadia Coppa, A.S.C., przewodnicząca Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (UISG)