Newsletter synodu o synodalności

Jeżeli chcesz otrzymywać najważniejsze informacje dotyczące przebiegu Synodu o synodalności w Polsce zapisz się do naszego newslettera:

Newslettery wysłane do tej pory:

Szczęść Boże!

Za nami diecezjalny etap synodu o synodalności. Znakomita większość diecezji (76% – 32 diecezje) upubliczniła syntezy podsumowujące tematy poruszane przez wiernych oraz osoby duchowne. 

Nie mam wątpliwości, że treści znajdujące się w syntezach są wyjątkowym darem Ducha Świętego dla naszego Kościoła. Pokazują perspektywę kilkudziesięciu tysięcy katolików zaangażowanych w proces synodalny – w znakomitej większości są to osoby głęboko wierzące, zatroskane o los Kościoła. Z opublikowanych danych wynika, że w diecezjach które opublikowały syntezę, w proces synodalny włączyło się ponad 120 tys. wiernych. Warto wsłuchać się w ten głos.

Aby ułatwić zapoznanie się syntezami stronie synod.org.pl przygotowaliśmy unikalne zestawienie pokazujące jak na pytania synodalne odpowiadano w poszczególnych diecezjach: Zestawienie wniosków synodalnych.

Gorąco zapraszam do zapoznania się z tymi treściami.

Błogosławionego dnia!

Z Panem Bogiem,
Rafał Dziedzic
+48 600-312-200
kontakt@synod.org.pl
———————-
Serwis synodu o synodalności w Polsce
synod.org.pl 

Szczęść Boże!

W czwartek 25.08.2022r. została opublikowana synteza krajowa, która podsumowała diecezjalny etap Synodu o synodalności. Wierzę, że dokument syntezy może być zaproszeniem do rachunku sumienia, który każdy z nas powinien przeprowadzić. Tak, abyśmy mogli odkryć jaką rolę Duch Święty przygotował każdemu z wierzących, zatroskanych o los naszego Kościoła.  Z treścią syntezy można zapoznać się tutaj: synteza krajowa.

Wiele diecezji wraz z syntezą diecezjalną udostępniło informacje o ilości osób i parafii zaangażowanych w Synod. Analiza tych danych prowadzi do wniosku, że w Synod włączyło się od 215 tys do 270 tys wiernych. Absolutnie wyjątkowe okazała się Archidiecezja Krakowska, w której w Synod włączyło się 105 tys osób. Jak te liczby wyglądają w pozostałych diecezjach oraz na tle innych krajów Europy prezentuję tutaj: statystyki synodalne.

Oprócz Konferencji Episkopatu Polski syntezy krajowe publikują kolejne kraje na całym świecie. Zapoznanie się z perspektywą katolików w innych krajach, usłyszenie z czym oni się zmagają, jakie są ich obawy, marzenia i nadzieje może być ważną częścią procesu synodalnego. Wszystkie upublicznione syntezy krajowe, które udało mi się odnaleźć, znajdują się tutaj: Syntezy krajowe

Gorąco zapraszam do zapoznania się z tymi treściami.

Błogosławionego dnia!

Z Panem Bogiem,
Rafał Dziedzic
+48 600-312-200
kontakt@synod.org.pl
———————-
Serwis synodu o synodalności w Polsce
synod.org.pl