Sesje synodalne w Rzymie (4-29.10):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

Szukaj
Close this search box.

<< Co dalej - Parafie

Parafia pw. NMP Nieustającej Pomocy w Kozińcach

Parafia NMP Nieustającej Pomocy w Kozińcach jest finalistą konkursu "Aktywna Parafia" 2022

Konkurs Aktywna Parafia 2022 organizuje Katolicka Agencja Informacyjna wraz z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego – bp. Artura Mizińskiego (...)

Parafia Rzymskokatolicka NMP Nieustającej Pomocy w Kozińcach została erygowana 24 czerwca 2008 r. i liczy prawie 800 wiernych. Jest położona w województwie podlaskim w malowniczo położonej wsi. Jej parafianie to mieszkańcy 5 wsi. Posługuje tu jeden ksiądz – proboszcz, Aleksander Tadeusz Dobroński. Parafianie razem z duszpasterzem podejmują wiele twórczych dzieł, aktywizujących zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby starsze.

Pomoc bliźniemu w potrzebie

Dzięki ofiarności parafian i sąsiednich parafii od początku roku do Polaków na Wileńszczyźnie przewieziono kilka ton żywności, ubrań, zabawek i książek.

Parafia włączyła się w akcję „Murem za polskim mundurem” i wspierała żołnierzy, policjantów i straż graniczną podczas kryzysu na granicy białoruskiej. Parafianie przygotowali też kilkaset kart z pozdrowieniami dla służb mundurowych.

W kwietniu zorganizowane zbiórkę na rzecz Ukrainy. Kilkaset kilogramów ubrań, żywności i środków chemicznych przewieziono do Caritas Archidiecezji Białostockiej. Ponadto zebrano na ten cel 4 tys. zł.

Wspólnoty parafialne

 • Rada Parafialna – współkoordynuje życie w parafii, pomaga w remontach odpowiada za komunikację z poszczególnymi miejscowościami;
 • Liturgiczna Służba Ołtarza – regularnie służy do mszy, członkowie uczestniczą w formacji;
 • Koła Żywego Różańca – członkowie spotykają się w parafii w pierwszą sobotę miesiąca i codziennie modlą się na różańcu;
 • Wspólnota Miłosierdzia Bożego – wspólnie modli się Koronką do Bożego Miłosierdzia i prowadzi akcje charytatywne;
 • Caritas parafialna – organizuje akcje charytatywne, zbiórki żywności i odzieży; tworzy wspierające projekty;
 • Drużyna Harcerska – formuje się metodą skautową, włącza się w wolontariat, uczestniczy w wyjazdach;
 • Schola dziecięco-młodzieżowa – służy w czasie liturgii;
 • Rycerstwo Niepokalanej – grupa modlitewna;
 • Biała Procesja – pomaga w procesjach liturgicznych.

Inicjatywy ewangelizacyjne

Parafia zorganizowała festyn, w czasie którego mieszkańcy mogli poznać życiorys św. Jana Pawła II oraz mogli odbyć duchowe rozmowy.

W sierpniu odbyły się rekolekcje ewangelizacyjne dla uzależnionych, które poprowadził dyrektor Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości z Zakroczymia. Była to okazja do rozmowy ze specjalistą od uzależnień. W programie znalazły się: modlitwa osobista, adoracja Najświętszego Sakramentu, Droga Krzyżowa oraz spotkanie przy ognisku.

Parafia zorganizowała także ewangelizację polskich dzieci z Litwy, która przyjechała do Kozińc na obóz wakacyjny. Była to okazja do spotkań, nauki języka oraz duszpasterskich rozmów o wierze. Przez tydzień młodzież wspólnie się modliła i uczestniczyła we mszy świętej.

Życie liturgiczne

Co środę odprawiana jest nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy – jest wtedy wystawiony Najświętszy Sakrament, parafianie modlą się przed obrazem Matki Bożej i śpiewają maryjne pieśni.

Wierni uczestniczą w procesji eucharystycznej w pierwszą niedzielę miesiąca, Czciciele Miłosierdzia systematycznie odmawiają Koronkę do Bożego Miłosierdzia, Koła Różańcowe gromadzą się na wspólnej modlitwie w pierwszą sobotę miesiąca. Ponadto mieszkańcy poszczególnych miejscowości gromadzą się na nabożeństwach majowych, a w Wielkim Poście – na nabożeństwach Drogi Krzyżowej.

Uprawianie sportu

Przez cały rok parafia współpracuje z Ludowymi Zespołami Sportowymi. W cyklicznych spotkaniach i ćwiczeniach oraz we wspólnych biegach i wędrówkach do lasu bierze udział kilkadziesiąt osób.

W lipcu reprezentacja parafii wzięła udział w Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży w Warszawie, z którego wróciła nagrodzona medalami i dyplomami.

Parafianie biorą co roku biorą też udział w Rajdzie Katyńskim. Jego uczestnicy pokonują pieszo 10 km i wykonują zadania sprawnościowe. Najlepsi otrzymują nagrody.

Wspólne wyjazdy

Parafia organizuje wyjazdy harcerskie dla młodzieży z terenu gminy (np. do bazy harcerskiej koło Rajgrodu oraz na biwaki w Chrabołach i Kozińcach). Młodzi uczestniczyli też w polsko-litewskim obozie letnim, w czasie którego poznawali Podlasie.

Parafianie pielgrzymowali krajowo (m.in. do Obór [diecezja płocka], Drohiczyna i na Kurpie) oraz za granicę: do Wilna i do Medjugorie.

Edukacja zdrowotna i zdrowy styl życia

W czerwcu w związku z odpustem parafialnym zorganizowano w Kozińcach festyn medyczny, który zgromadził ponad 300 osób. Uczestnicy mieli okazję wykonać kompleksowe badania (USG, echo serca, pomiar cholesterolu i ciśnienia), zajmowano się też profilaktyką przeciwnowotworową i przeciwuzależnieniową.

Przy parafii zorganizowano punkt konsultacyjny specjalisty chorób zakaźnych (ponieważ wielu mieszkańców zbiera w lesie owoce i grzyby, wzrasta zagrożenie chorobami odkleszczowymi).

Parafianie wzięli też udział w kursie pierwszej pomocy, który zakończył się egzaminem certyfikacyjnym.

Działalność charytatywna parafii

 • zbiórki na rzecz Ukraińców oraz dla Polaków na Wileńszczyźnie (kilka ton żywności, ubrań i zabawek, wózki dla niepełnosprawnych, rowery, łóżka i wyposażenie AGD);
 • pomoc żywnościowa dla najbardziej potrzebujących mieszkańców – akcja „Torby Samarytanki” (parafianie kupowali produkty spożywcze, a wolontariusze rozwozili je do potrzebujących);
 • wolontariusze Caritas pomogli zorganizować wyjazd do Jastarni dla parafian, którzy są w trudnej sytuacji; w ramach turnusu rodzina borykająca się z problemem alkoholowym mogła spotkać się ze specjalistą od uzależnień;
 • wolontariusze Caritas byli opiekunami podczas biwaków i obozów dla dzieci i młodzieży;
 • wolontariusze w trakcie wydarzeń przy parafii przygotowywali i rozprowadzali ciasto; zebrane w ten sposób środki zasiliły konto parafii i fundusz parafialny Caritas;
 • w pomieszczeniach parafialnych zorganizowano bezpłatny kurs komputerowy – w 11 spotkaniach uczestniczyło 20 osób;
 • parafia zorganizowała miejsca pobytu dla uchodźców z Ukrainy; w sumie przyjęto 4 rodziny, którym parafianie przekazali opał, żywność i meble;
 • rodziny z parafii przyjęły 20 polskich dzieci z Wileńszczyzny, zapewniając im nocleg i wyżywienie; parafia przygotowała dla nich atrakcje i wspólny posiłek oraz opłaciła przejazdy autokarem i catering;
 • wolontariusze Caritas na prośbę rodziny chorej dziewczynki zorganizowali zbiórkę funduszy na operację serca dziecka.

Więcej informacji o parafii można znaleźć na stronie wp.kozince.pl oraz na Facebooku.

[Źródło: https://www.ekai.pl/finalisci-konkursu-aktywna-parafia-2022-parafia-rzymskokatolicka-nmp-nieustajacej-pomocy-w-kozincach/

Opis parafii pochodzi ze strony konkursu “Aktywna Parafia 2022” organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną wraz z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego – bp. Artura Mizińskiego. Więcej informacji>>>]

Dane kontaktowe:

 • Proboszcz ks. Aleksander Dobroński, lp.ec1708994276nizok1708994276@aifa1708994276rap1708994276,  tel.
 • http://kozince.pl/
 • Adres: Kozińce 20B, 16-002 Dobrzyniewo Duże
 • Archidiecezja Białostocka