Materiały dotyczące trzeciego etapu Synodu - II sesja w Watykanie (2-27.10.2024r)
Sekretariat Generalny Synodu poinformował, że papież Franciszek ustalił terminy drugiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego. Sesja ta rozpocznie się w środę 2 października i potrwa do niedzieli 27 października 2024 r., kontynuując prace Synodu o synodalności na temat „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Tak jak to miało miejsce w październiku 2023 r., ta druga sesja będzie poprzedzona dwudniowymi rekolekcjami duchowymi, które odbędą się od 30 września do 1 października (uczestnicy przybędą 29 września).
Wszystkie materiały dotyczące drugiej sesji synodalnej zgormadzone będą na tej stronie.
Lista uczestników, zasady i metodologia II sesji synodalnej
Konferencja prasowa poświęcona prezentacji prac Drugiej Sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (2-27 października 2024 r.) odbyła się 16.09.2024r. za pośrednictwem transmisji na żywo z Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, podczas której udostępniono kilka dokumentów dotyczących Drugiej Sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (lista uczestników, regulamin, metodologia...).
Audiobook - Instrumentum laboris na II sesję synodalną
Treść Instrumentum laboris na II sesję synodalną w formie audiobooka.
Grafiki prezentujące zawartość Instrumentum laboris na II sesję synodalną (Instrumentum laboris 2) - do wykorzystania w Social Media
Grafiki prezentujące zawartość Instrumentum Laboris na II sesję synodalną do wykorzystania postach, rolkach na Instagramie i Facebooku - wraz z przykładowymi treściami postów. Do pobrania w formie .zip
Instrumentum laboris na II sesję synodalną (Intrumentum laboris 2)
Przy redagowaniu niniejszego Instrumentum laboris na Drugą Sesję, fundament stanowiły odpowiedzi na pytanie przewodnie nadesłane przez większość Konferencji Episkopatów i ich zgrupowań kontynentalnych, przez Katolickie Kościoły Wschodnie, diecezje nienależące do Konferencji Episkopatów, dykasterie Kurii Rzymskiej, Unię Przełożonych Generalnych i Międzynarodową Unię Przełożonych Generalnych reprezentujących życie konsekrowane, a także świadectwa doświadczeń i dobrych praktyk otrzymane z całego świata oraz obserwacje z prawie dwustu międzynarodowych środowisk: wydziałów uniwersyteckich, stowarzyszeń wiernych, wspólnot i osób indywidualnych z całego świata. Dzięki temu, Instrumentum laboris jest zakorzeniony w życiu Ludu Bożego obecnego na całym świecie. Głosy te wyrażały wdzięczność za przebytą drogę, świadczyły o trudach, jakich czasem ona wymaga, ale przede wszystkim mówiły o pragnieniu pójścia naprzód. Konferencja Episkopatu Ameryki Północnej wyraziła to słowami: „Wdzięczność za drogę synodalną jest głęboka. Wiele już zostało poczynione, abyśmy mogli sobie współtowarzyszyć na ścieżce synodalnej w ramach Kościoła Stanów Zjednoczonych. Pozostają nadal napięcia, które będą wymagały dalszej refleksji i dialogu, czerpiąc inspirację z idei kultury spotkania proponowanej przez papieża Franciszka. Napięcia te jednak nie rozbijają komunii miłości w Kościele”. Przypominają nam również, że wciąż pozostaje wiele do zrobienia.
Konferencja prasowa poświęcona prezentacji „Instrumentum laboris” na II sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (2-27 października 2024 r.), 09.07.2024 r.
9.07.2024r. o godz. 12.00, transmitowana na żywo przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, odbyła się konferencja prasowa poświęcona prezentacjiInstrumentum laboris na II sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (2-27 października 2024 r.) na temat: Dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo, misja.
Wśród prelegentów znaleźli się: Jego Eminencja kard. Mario Grech, Sekretarz Generalny Sekretariatu Generalnego Synodu; Jego Eminencja kard. Jean-Claude Hollerich, S.I., Arcybiskup Luksemburga; Sprawozdawca Generalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów; Najprzewielebniejszy Ksiądz Prałat Riccardo Battocchio, Sekretarz Specjalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów; oraz Ojciec Giacomo Costa, S.I., Sekretarz Specjalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.
O misyjnym Kościele synodalnym: wkład teologiczny, kanoniczny i duszpasterski
Aby zachęcić do kontynuowania synodalne drogi, Sekretariat Generalny Synodu uznał za przydatne zebranie i ponowne opracowanie niektórych tekstów ze wszystkich materiałów opracowanych przez ekspertów. Są to refleksje, które w swojej różnorodności i wolności kierunku wyrażają opinie, które nie roszczą sobie pretensji do tworzenia wiążącego paradygmatu lub do włączenia do korpusu oficjalnych dokumentów.Teksty te, oferowane jako pomoc w refleksji i dyskusji, zostały wybrane po opracowaniu Instrumentum laboris. Różnorodność oryginalnych wypowiedzi wynika z różnorodności stylu, a niekiedy także wrażliwości. Wspólny jest eklezjologiczny horyzont odniesienia: Ekumeniczny Sobór Watykański II, wraz z jego kolejnymi odnowami, aż po te bezpośrednio związane z Synodem 2021-2024. Dla Kościoła synodalnego. Komunia, uczestnictwo, misja. Głosy te wyrażały wdzięczność za przebytą drogę, świadczyły o trudach, jakich czasem ona wymaga, ale przede wszystkim mówiły o pragnieniu pójścia naprzód. Konferencja Episkopatu Ameryki Północnej wyraziła to słowami: „Wdzięczność za drogę synodalną jest głęboka. Wiele już zostało poczynione, abyśmy mogli sobie współtowarzyszyć na ścieżce synodalnej w ramach Kościoła Stanów Zjednoczonych. Pozostają nadal napięcia, które będą wymagały dalszej refleksji i dialogu, czerpiąc inspirację z idei kultury spotkania proponowanej przez papieża Franciszka. Napięcia te jednak nie rozbijają komunii miłości w Kościele”. Przypominają nam również, że wciąż pozostaje wiele do zrobienia.
Infografiki
- Przebieg Synodu o synodalności zgodnie z Episcopalis Communio;
- Instrumentum laboris na druga sesję Zgromadzenia Synodalnego – październik 2024
Najczęściej zadawane pytania na temat Instrumentum Laboris na II sesję w Watykanie
1. Czym jest Instrumentum laboris?
2. Instrumentum laboris powstało na podstawie raportów, które Sekretariat Generalny Synodu
otrzymał. Kto wysłał te raporty?
3. Kto napisał Instrumentum laboris?
4. Jaka jest struktura Instrumentum laboris?
5. To Instrumentum laboris wydaje się, w swojej strukturze, nieco inne od poprzedniego
który zawierał wiele arkuszy z wieloma pytaniami, dlaczego wybrano taką strukturę?
6. Instrumentum laboris jest przeznaczone dla członków XVI Zgromadzenia, ale w jaki sposób mogą z niego korzystać lokalne grupy synodalne i ogólnie wierni, którzy nie będą uczestniczyć w październikowym Zgromadzeniu? Jak mogą przyczynić się do pracy w październiku?
7. Instrumentum laboris wspomina o subsydium teologicznym. O co chodzi?
8. Czego możemy się spodziewać po zakończeniu Synodu?
9. Niektóre tematy zostały powierzone 10 grupom roboczym powołanym przez papieża Franciszka. Jak należy interpretować tę decyzję? Czy jest to sposób na usunięcie tych tematów z debaty zgromadzenia?
10. Gdzie mogę znaleźć IL?
Synteza dokumentu Instrumentum Laboris w języku polskim
W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej we wtorek 9 lipca zaprezentowano dokument roboczy na Drugą Sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. Zgromadzenie synodalne odbędzie się od 2 do 27 października 2024 roku w Rzymie.
Watykańska prezentacja Instrumentum laboris na Drugą Sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów odbyła się z udziałem kard. Mario Grecha, Sekretarza Generalnego Sekretariatu Generalnego Synodu oraz kard. Jean-Claude Hollericha SJ, arcybiskupa Luksemburga i Relatora Generalnego XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.
Dokument roboczy na drugą rzymską sesję Synodu składa się z pięciu części: Wprowadzenia; sekcji poświęconej fundamentom rozumienia synodalności oraz z trzech głównych, ściśle powiązanych ze sobą części, naświetlających misyjne życie synodalne Kościoła z różnych perspektyw. Pierwsza z nich to perspektywa relacji: z Panem Bogiem, z braćmi i siostrami oraz między Kościołami; druga to perspektywa dróg, które wspierają i ożywiają dynamizm relacji; zaś trzecia to perspektywa miejsc, w których – jak czytamy w syntezie dokumentu – „relacje są ucieleśniane, z ich różnorodnością, wielością i wzajemnymi powiązaniami oraz z ich zakorzenieniem w źródłowym fundamencie wyznania wiary”.
Poszczególne części dokumentu będą podstawą prac uczestników październikowej drugiej sesji Synodu o synodalności w Rzymie oraz przedmiotem modlitwy i rozeznawania.
Syntezy narodowe - wkład do Instrumentum Laboris przed II sesją Synodu o synodalności
Dokument Instrumentum Laboris na II sesję synodalną powstał m.in w oparciu o 109 raportów od Konferencji Episkopatów z całego świata. Na tej stronie prezentujemy treść tych raportów, do których udało nam się uzyskać dostęp.
Międzynarodowe spotkanie księży - „Proboszczowie dla synodu”
Ponad 200 księży katolickich z całego świata spotkało się po raz pierwszy w Rzymie, aby omówić przyszłość duszpasterstwa w ramach trwającego procesu synodalnego Kościoła katolickiego. Na spotkaniu „Proboszczowie dla Synodu” uczestnicy z około 90 krajów zebrali się w Sacrofano pod Rzymem w dniach od 29 kwietnia do 2 maja.
Jak być synodalnym Kościołem w misji? - Opublikowano wytyczne dotyczące prac w związku ze Zgromadzeniem w 2024 r.
Na zakończenie obrad w dniu 5 grudnia członkowie Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów przyjęli Dokument dotyczący prac, które Kościół katolicki powinien podjąć do czasu obchodów II Sesji XVI Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów (październik 2024 r.). Są to wytyczne z konkretną mapą drogową, w której pogłębienie synodalności w perspektywie misyjnej i poszerzenie doświadczeń synodalności na poziomie lokalnym są kamieniami węgielnymi, na których wspólnoty lokalne są wezwane do refleksji, począwszy od Sprawozdania Podsumowującego przyjętego na zakończenie Pierwszej Sesji XVI Zgromadzenia w dniu 28 października. Jak przypomniał Ojciec Święty, zatwierdzając te wytyczne do pracy, "Synod dotyczy synodalności, a nie tego czy innego tematu [...]. Ważną rzeczą jest sposób prowadzenia refleksji, to znaczy w sposób synodalny".
Towards 2024 Assembly Documents
Informacja dostępna w języku angielskim, włoskim, francuskim i hiszpańskim (na stronie synod.va)
Study Groups for questions raised in the First Session of the XVI Assembly
STUDY GROUPS FOR QUESTIONS RAISED IN THE FIRST SESSION OF THE XVI ORDINARY GENERAL ASSEMBLY OF THE SYNOD OF BISHOPSTO BE EXPLORED IN COLLABORATION WITH THE DICASTERIES OF THE ROMAN CURIA
Work outline
1. In according with the task that had been entrusted to it, the First Session of the XVI Ordinary General Assembly of the Synod of Bishops (October 2023) addressed questions that had emerged from the People of God during the consultation and listening phase of the Synod 2021-2024. The aim of the First Session was to continue focusing on steps that “the Spirit invites us to take in order to grow as a synodal Church”[1] . The outcomes of the First Session’s work are collected in the Synthesis Report (SR), grouping them around twenty nuclei. Each chapter of the SR is dedicated to one of these nuclei, highlighting the areas of convergence, issues still to be addressed, and proposals.
[1] GENERAL SECRETARIAT OF THE SYNOD, For a Synodal Church. Communion, participation, mission. Preparatory Document (2021), n. 2.
The Text is also available in FRA, ITA, ESP and POR.
How to be a synodal Church on mission?
HOW TO BE A SYNODAL CHURCH ON MISSION?
Five perspectives for theological exploration in view of the Second Session of the XVI Ordinary General Assembly of the Synod of Bishops
Foreword
“Rather than saying that the Church has a mission, let us affirm that the Church is mission. ‘As the Father has sent me, I also send you’ (Jn 20:21): the Church receives its own mission from Christ, the Father’s Envoy. Supported and guided by the Holy Spirit, she proclaims and bears witness to the Gospel to those who do not know or accept it, with the preferential option for the poor that is rooted in Jesus’ mission. In this way it contributes to the coming of the Kingdom of God, ....
The Text is also available in FRA, ITA, ESP and POR.
The dates for the Second Session have been set
XVI Ordinary General Assembly of the Synod of Bishops
Vatican City, 17 February 2024
The General Secretariat of the Synod announces that the Holy Father, Pope Francis, has set the dates for the Second Session of the XVI Ordinary General Assembly of the Synod of Bishops. It will take place from Wednesday 2 October to Sunday 27 October 2024 in order to continue the work of the Synod on Synodality around the theme "For a Synodal Church: communion, participation and mission".
The Second Session of the XVI Assembly will be preceded by two days of spiritual retreat, from 30 September to 1 October (with participants arriving on 29 September).
This news release is available in ENGLISH, FRENCH, ITALIAN and SPANISH
Chirografo del Santo Padre sulla collaborazione tra i Dicasteri della Curia Romana e la Segreteria Generale del Sinodo, 17.02.2024
Nel cammino di rinnovamento che sta compiendo secondo la «missione d’amore propria di Cristo» (Praedicate evangelium [PE], 2), la Chiesa esprime il suo essere, «in Cristo, in qualche modo il sacramento, ossia il segno e lo strumento dell’intima unione con Dio e dell’unità di tutto il genere umano» (Lumen gentium [LG], 1). Essa si manifesta con maggiore chiarezza e credibilità al mondo nelle diverse culture come mistero di comunione missionaria (cfr. LG, 7), unico Corpo, partecipe del Suo Spirito che la rinnova e guida nell’annuncio del Vangelo a tutte le genti (cfr. LG, 17). [...]
New Consultors for the General Secretariat of the Synod
Cardinal Mario Grech, General Secretary, joyfully welcomes the appointment of six more Consultors for the General Secretariat of the Synod. They are:
Most Rev. Monsignor Alphonse Borras, Episcopal Vicar of the Diocese of Liège (Belgium)
Rev. Gilles Routhier, Professor of Theology at Université Laval (Canada)
Rev. Ormond Rush, Associate Professor of Theology at the Australian Catholic University
Sr. Birgit Weiler, M.M.S, Professor of Theology at the Pontificia Universidade Católica del Perú
Prof. Tricia C. Bruce, President-elect of the Association for the Sociology of Religion,
Prof. Maria Clara Lucchetti Bingemer, Professor of Theology at the Pontificia Universidade Católica do Rio de Janeiro
Together with the other ten Consultors - five of whom were appointed on 10 January - the new Consultors will assist the General Secretariat of the Synod in its activities in alignment with Episcopalis Communio (Art. 22 § 4)
This news release is available in ENGLISH, FRENCH, ITALIAN and SPANISH