[UWAGA:
1. Ta propozycja nie jest oficjalnym stanowiskiem KEP ani Rady KEP ds Apostolstwa Świeckich
2. Tekst aktualizowany 5.12 o działania podjęte w Archidiecezji Łódzkiej
3. Tekst aktualizowany 6.12 po opublikowaniu działań podjętych w Archidiecezji Warszawskiej
4. Tekst aktualizowany 7.12 po udostępnieniu działań podjętych w Archidiecezji Wrocławskiej].
Szczęść Boże!
10 listopada ukazało się polskie tłumaczenie dokumentu roboczego dla etapu kontynentalnego (DEK). Czytamy w nim (p. 109):
109. Proces prowadzący od publikacji niniejszego DEK do sporządzenia Instrumentum laboris będzie odznaczał się następującymi etapami:
1) DEK zostanie przesłany do wszystkich biskupów diecezjalnych; każdy z nich, wraz z diecezjalnym zespołem synodalnym, który koordynował pierwszą fazę, zorganizuje eklezjalny proces rozeznania na temat DEK, wychodząc od trzech pytań wskazanych powyżej w n. 106. Każdy Kościół lokalny będzie miał więc możliwość wsłuchania się w głosy innych Kościołów, zebranych w DEK, i ustosunkowania się do nich na podstawie własnego doświadczenia.
[Aby zrozumieć na czym polega etap kontynentalny Synodu polecam lekturę wyciągu z DEK, który opisuje dalsze kroki Synodu o synodalności: Przebieg etapu kontynentalnego]
Zgodnie z powyższym fragmentem 18.11.2022r. do wszystkich diecezji zostało wysłane pismo ks. bp. Artur G. Mizińskiego dotyczące opracowania odpowiedzi na pytania zawarte w p. 106 DEK. Odpowiedzi na te pytania mają zawierać do 10.000 znaków i zostać przesłane (na adres e-mail podany w piśmie).
Każda diecezja, bazując na swoim doświadczeniu tworzenia syntezy, może określić sposób jak te odpowiedzi przygotować.
Na chwilę obecną swoimi działaniami zmierzającymi do przygotowania uwag do DEK podzieliła się Diecezja Warszawsko-Praska (Dokument etapu kontynentalnego Synodu o synodalności – treść i ankieta), Archidiecezja Łódzka ( https://synod.org.pl/dokument-roboczy-dla-etapu-kontynentalnego-odpowiedz-na-pytania/) , Archidiecezja Warszawska ( https://synod.org.pl/kard-nycz-powolal-nowa-rade-duszpasterska-spotkania-synodalne-pokazaly-klerykalizm-mentalnosci/ ) oraz Archidiecezja Wrocławska ( https://synod.org.pl/zaproszenie-do-modlitwy-rozeznawania-i-odpowiedzi/ ).
Mając na uwadze, że czas jest krótki, oraz rozmowy z osobami zaangażowanymi w Synod w Archidiecezji Wrocławskiej i Łódzkiej poniżej przedstawiam propozycję działań zmierzających do przygotowania opracowania pytań dot. DEK na poziomie diecezjalnym (może to być przydatny punkt wyjścia do tworzenia własnych planów w poszczególnych diecezjach, (aktualizacja 5.12): Biorąc pod uwagę coraz krótszy czas na udzielenie odpowiedzi najbardziej realnym scenariuszem wydaje się mailowe zbieranie odpowiedzi na pytania - jeżeli w udzielanie odpowiedzi ma być zaangażowany ogół wiernych):
- Spotkanie osób zaangażowanych w synod i mających ochotę podzielić się swoją refleksją na temat DEK:
- Każdy uczestnik spotkania ma za zadanie przeczytać DEK i zapoznać się z pytaniami;
- Pytania mogłyby być:
- takie same jak zaproponowane przez Diecezję Warszawsko-Praską ( https://synod.org.pl/dokument-etapu-kontynentalnego-synodu-o-synodalnosci-tresc-i-ankieta/ ):
- Po przeczytaniu Dokumentu dla Etapu Kontynentalnego.
- Które wnioski, uwagi i opinie tam zawarte są najbardziej zbliżone do tych w z którymi spotkaliście się w waszych parafiach?
- Które wnioski zawarte w DEK wydają się wam nowe, zaskakujące bądź odkrywcze?
- Które wnioski i doświadczenia zawarte w DEK stoją w sprzeczności z wnioskami i doświadczeniami z które spotkaliście się w waszych parafiach. Jakie pytania zadalibyście aby lepiej zrozumieć te sprzeczności?
- Jakie są najważniejsze, waszym zdaniem, tematy, którymi należy podzielić się z innymi Kościołami lokalnymi na całym świecie, zarówno tymi pozytywnymi jak i negatywnymi?
- Jakie działania należy podjąć w waszych parafiach oraz innych Kościołach lokalnych, które wynikają zarówno z raportu DEK jak i Waszych doświadczeń?
- Biorąc pod uwagę odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania, jakie tematy powinny zostać przedyskutowane przez biskupów z całego świata podczas 1 sesji Zgromadzenia Synodalnego w październiku 2023?
- Po przeczytaniu Dokumentu dla Etapu Kontynentalnego.
- takie same jak przygotowane przez Archidiecezje Łódzką ( https://synod.org.pl/dokument-roboczy-dla-etapu-kontynentalnego-odpowiedz-na-pytania/ ):
- Które wnioski, uwagi i opinie zawarte w Dokumencie Roboczym dla Etapu Kontynentalnego (DEK) są najbardziej zbliżone do tych, z którymi spotkaliście się w waszym Kościele lokalnym?
- Które wnioski zawarte w DEK wydają się Wam nowe, zaskakujące bądź odkrywcze?
- Które wnioski i doświadczenia zawarte w DEK rodzą napięcia i ukazują rozbieżności z wnioskami i doświadczeniami, które spotkaliście w naszym Kościele?
- Jakimi doświadczeniami naszego Kościoła możemy się podzielić z innymi Kościołami lokalnymi?
- Jakie zagadnienia powinny być poruszone i rozważone w kolejnych etapach procesu synodalnego, a zwłaszcza na Sesji Zgromadzenia Synodalnego w Rzymie w październiku 2023 roku?
- takie same jak przygotowane przez Archidiecezję Wrocławską ( https://synod.org.pl/zaproszenie-do-modlitwy-rozeznawania-i-odpowiedzi/ ):
- Które intuicje zawarte w dokumencie najsilniej współbrzmią z konkretnymi doświadczeniami i rzeczywistością Kościoła w naszej diecezji? Które doświadczenia wydają wam się nowe lub oświecające?
- Jakie istotne napięcia lub rozbieżności wyłaniają się jako szczególnie ważne z perspektywy naszej diecezji? W związku z tym, jakie są zagadnienia lub pytania, które powinny być poruszone i rozważone w kolejnych etapach procesu synodalnego?
- Patrząc na to, co wyłania się z poprzednich dwóch pytań, jakie są priorytety, powracające tematy i wezwania do działania, którymi można podzielić się z innymi Kościołami lokalnymi na całym świecie i przedyskutować je podczas I sesji Zgromadzenia Synodalnego w październiku 2023 roku?
- takie jak w p. 106 DEK
- Po przeczytaniu DEK w atmosferze modlitwy, które intuicje najsilniej współbrzmią z konkretnymi doświadczeniami i rzeczywistością Kościoła na waszym kontynencie? Które doświadczenia wydają wam się nowe lub oświecające?
- Po przeczytaniu DEK i zatrzymaniu się na modlitwie, jakie istotne napięcia lub rozbieżności wyłaniają się jako szczególnie ważne z perspektywy waszego kontynentu? W związku z tym, jakie są zagadnienia lub pytania, które powinny być poruszone i rozważone w kolejnych etapach procesu?
- Patrząc na to, co wyłania się z poprzednich dwóch pytań, jakie są priorytety, powracające tematy i wezwania do działania, którymi można podzielić się z innymi Kościołami lokalnymi na całym świecie i przedyskutować je podczas I sesji Zgromadzenia Synodalnego w październiku 2023 roku.
- takie same jak zaproponowane przez Diecezję Warszawsko-Praską ( https://synod.org.pl/dokument-etapu-kontynentalnego-synodu-o-synodalnosci-tresc-i-ankieta/ ):
- Spotkanie rozpoczyna krótkie omówienie DEK oraz przebiegu spotkania.
- Potem następuje podział na małe grupy (np. 45 minut) - każda grupa odpowiada na w/w pytania - wnioski spisuje jedna osoba.
- Każdy przedstawiciel grupy przedstawia swoje wnioski na forum - swoje notatki pozostawia sekretariatowi Synodu.
- Najbardziej optymalny termin takiego spotkania to sobota 10.12 (wcześniej pewnie nie uda się go zorganizować, kolejna sobota to 17.12 i za mało czasu aby przygotować wnioski (do 23.12), inne dni tygodnia prawdopodobnie będą trudne do przyjęcia z punktu widzenia obowiązków zawodowych osób świeckich)
- Osoby, które nie mogą lub nie chcą uczestniczyć w spotkaniu mogą swoje odpowiedzi przesłać do 10.12 mailem odpowiadając na te same pytania.
- Sekretariat synodu przygotowuje ostateczną wersję dokumentu na podstawie wypowiedzi ze spotkania oraz przesłanych maili (do 17.12)
- Między 17.12-23.12 czas na ew. poprawki Arcybiskupa/Biskupa miejsca i przesłanie dokumentu do KEP.
Ta propozycja nie jest oficjalnym stanowiskiem KEP ani Rady KEP ds Apostolstwa Świeckich. Jest sugestią działań wynikającą z dotychczasowego doświadczenia w pracy nad spotkaniami synodalnymi.
W razie dodatkowych pytań jestem do dyspozycji.
Błogosławionego dnia!
Z Panem Bogiem,
Rafał Dziedzic
600-312-200