II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
Instrumentum laboris 2: audiobook / PDF /  pozostałe informacje

Szukaj
Close this search box.
Notifications
Clear all

To forum zostało pomyślane jako miejsce wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy:

a.  tymi, którzy przymierzają się do organizacji synodu w swoich parafiach/wspólnotach,
b.  tymi, którzy mają już doświadczenie w organizacji synodu w swoim Kościele,
c.  uczestnikami spotkań którzy zechcą podzielić się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.
-
A to wszystko po to, aby się wzajemnie inspirować, rozwiewać wątpliwości, pomagać w uniknięciu błędów samemu popełnionych. Tak, by ten synod stał się pięknym doświadczeniem Kościoła który podąża razem.

[Aktualizowane] Opracowanie uwag do dokumentu roboczego dla etapu kontynentalnego (DEK) - propozycja dla diecezji jak to przeprowadzić

1 Posty
1 Użytkownicy
0 Reactions
658 Widok
Posty: 45
Admin
Topic starter
(@admin)
Estimable Member
Dołączył: 3 lata temu

[UWAGA:
1. Ta propozycja nie jest oficjalnym stanowiskiem KEP ani Rady KEP ds Apostolstwa Świeckich
2. Tekst aktualizowany 5.12 o działania podjęte w Archidiecezji Łódzkiej
3. Tekst aktualizowany 6.12 po opublikowaniu działań podjętych w Archidiecezji Warszawskiej
4. Tekst aktualizowany 7.12 po udostępnieniu działań podjętych w Archidiecezji Wrocławskiej].

Szczęść Boże!

10 listopada ukazało się polskie tłumaczenie dokumentu roboczego dla etapu kontynentalnego (DEK). Czytamy w nim (p. 109):

109. Proces prowadzący od publikacji niniejszego DEK do sporządzenia Instrumentum laboris będzie odznaczał się następującymi etapami:

1) DEK zostanie przesłany do wszystkich biskupów diecezjalnych; każdy z nich, wraz z diecezjalnym zespołem synodalnym, który koordynował pierwszą fazę, zorganizuje eklezjalny proces rozeznania na temat DEK, wychodząc od trzech pytań wskazanych powyżej w n. 106. Każdy Kościół lokalny będzie miał więc możliwość wsłuchania się w głosy innych Kościołów, zebranych w DEK, i ustosunkowania się do nich na podstawie własnego doświadczenia.

[Aby zrozumieć na czym polega etap kontynentalny Synodu polecam lekturę wyciągu z DEK, który opisuje dalsze kroki Synodu o synodalności: Przebieg etapu kontynentalnego]

Zgodnie z powyższym fragmentem 18.11.2022r. do wszystkich diecezji zostało wysłane pismo ks. bp. Artur G. Mizińskiego dotyczące opracowania odpowiedzi na pytania zawarte w p. 106 DEK. Odpowiedzi na te pytania mają zawierać do 10.000 znaków i zostać przesłane (na adres e-mail podany w piśmie).

Każda diecezja, bazując na swoim doświadczeniu tworzenia syntezy, może określić sposób jak te odpowiedzi przygotować. 

Na chwilę obecną swoimi działaniami zmierzającymi do przygotowania uwag do DEK podzieliła się Diecezja Warszawsko-Praska (Dokument etapu kontynentalnego Synodu o synodalności – treść i ankieta), Archidiecezja Łódzka ( https://synod.org.pl/dokument-roboczy-dla-etapu-kontynentalnego-odpowiedz-na-pytania/) , Archidiecezja Warszawska ( https://synod.org.pl/kard-nycz-powolal-nowa-rade-duszpasterska-spotkania-synodalne-pokazaly-klerykalizm-mentalnosci/ ) oraz Archidiecezja Wrocławska ( https://synod.org.pl/zaproszenie-do-modlitwy-rozeznawania-i-odpowiedzi/ ). 

Mając na uwadze, że czas jest krótki, oraz rozmowy z osobami zaangażowanymi w Synod w Archidiecezji Wrocławskiej i Łódzkiej poniżej przedstawiam propozycję działań zmierzających do przygotowania opracowania pytań dot. DEK na poziomie diecezjalnym (może to być przydatny punkt wyjścia do tworzenia własnych planów w poszczególnych diecezjach, (aktualizacja 5.12): Biorąc pod uwagę coraz krótszy czas na udzielenie odpowiedzi najbardziej realnym scenariuszem wydaje się mailowe zbieranie odpowiedzi na pytania - jeżeli w udzielanie odpowiedzi ma być zaangażowany ogół wiernych):

  1. Spotkanie osób zaangażowanych w synod i mających ochotę podzielić się swoją refleksją na temat DEK:
    1. Każdy uczestnik spotkania ma za zadanie przeczytać DEK i zapoznać się z pytaniami;
    2. Pytania mogłyby być:
      1. takie same jak zaproponowane przez Diecezję Warszawsko-Praską ( https://synod.org.pl/dokument-etapu-kontynentalnego-synodu-o-synodalnosci-tresc-i-ankieta/ ):
        1. Po przeczytaniu Dokumentu dla Etapu Kontynentalnego.
          1. Które wnioski, uwagi i opinie tam zawarte są najbardziej zbliżone do tych w z którymi spotkaliście się w waszych parafiach?
          2. Które wnioski zawarte w DEK wydają się wam nowe, zaskakujące bądź odkrywcze?
          3. Które wnioski i doświadczenia zawarte w DEK stoją w sprzeczności z wnioskami i doświadczeniami z które spotkaliście się w waszych parafiach. Jakie pytania zadalibyście aby lepiej zrozumieć te sprzeczności?
          4. Jakie są najważniejsze, waszym zdaniem, tematy, którymi należy podzielić się z innymi Kościołami lokalnymi na całym świecie, zarówno tymi pozytywnymi jak i negatywnymi?
          5. Jakie działania należy podjąć w waszych parafiach oraz innych Kościołach lokalnych, które wynikają zarówno z raportu DEK jak i Waszych doświadczeń?
          6. Biorąc pod uwagę odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania, jakie tematy powinny zostać przedyskutowane przez biskupów z całego świata podczas 1 sesji Zgromadzenia Synodalnego w październiku 2023?
      2. takie same jak przygotowane przez Archidiecezje Łódzką ( https://synod.org.pl/dokument-roboczy-dla-etapu-kontynentalnego-odpowiedz-na-pytania/ ):
        1. Które wnioski, uwagi i opinie zawarte w Dokumencie Roboczym dla Etapu Kontynentalnego (DEK) są najbardziej zbliżone do tych, z którymi spotkaliście się w waszym Kościele lokalnym?
        2. Które wnioski zawarte w DEK wydają się Wam nowe, zaskakujące bądź odkrywcze?
        3. Które wnioski i doświadczenia zawarte w DEK rodzą napięcia i ukazują rozbieżności z wnioskami i doświadczeniami, które spotkaliście w naszym Kościele?
        4. Jakimi doświadczeniami naszego Kościoła możemy się podzielić z innymi Kościołami lokalnymi?
        5. Jakie zagadnienia powinny być poruszone i rozważone w kolejnych etapach procesu synodalnego, a zwłaszcza na Sesji Zgromadzenia Synodalnego w Rzymie w październiku 2023 roku?
      3. takie same jak przygotowane przez Archidiecezję Wrocławską ( https://synod.org.pl/zaproszenie-do-modlitwy-rozeznawania-i-odpowiedzi/ ):
        1. Które intuicje zawarte w dokumencie najsilniej współbrzmią z konkretnymi doświadczeniami i rzeczywistością Kościoła w naszej diecezji? Które doświadczenia wydają wam się nowe lub oświecające?
        2. Jakie istotne napięcia lub rozbieżności wyłaniają się jako szczególnie ważne z perspektywy naszej diecezji? W związku z tym, jakie są zagadnienia lub pytania, które powinny być poruszone i rozważone w kolejnych etapach procesu synodalnego?
        3. Patrząc na to, co wyłania się z poprzednich dwóch pytań, jakie są priorytety, powracające tematy i wezwania do działania, którymi można podzielić się z innymi Kościołami lokalnymi na całym świecie i przedyskutować je podczas I sesji Zgromadzenia Synodalnego w październiku 2023 roku?
      4. takie jak w p. 106 DEK
        1. Po przeczytaniu DEK w atmosferze modlitwy, które intuicje najsilniej współbrzmią z konkretnymi doświadczeniami i rzeczywistością Kościoła na waszym kontynencie? Które doświadczenia wydają wam się nowe lub oświecające?
        2. Po przeczytaniu DEK i zatrzymaniu się na modlitwie, jakie istotne napięcia lub rozbieżności wyłaniają się jako szczególnie ważne z perspektywy waszego kontynentu? W związku z tym, jakie są zagadnienia lub pytania, które powinny być poruszone i rozważone w kolejnych etapach procesu?
        3. Patrząc na to, co wyłania się z poprzednich dwóch pytań, jakie są priorytety, powracające tematy i wezwania do działania, którymi można podzielić się z innymi Kościołami lokalnymi na całym świecie i przedyskutować je podczas I sesji Zgromadzenia Synodalnego w październiku 2023 roku.
    3. Spotkanie rozpoczyna krótkie omówienie DEK oraz przebiegu spotkania.
    4. Potem następuje podział na małe grupy (np. 45 minut) - każda grupa odpowiada na w/w pytania - wnioski spisuje jedna osoba.
    5. Każdy przedstawiciel grupy przedstawia swoje wnioski na forum - swoje notatki pozostawia sekretariatowi Synodu.
    6. Najbardziej optymalny termin takiego spotkania to sobota 10.12 (wcześniej pewnie nie uda się go zorganizować, kolejna sobota to 17.12 i za mało czasu aby przygotować wnioski (do 23.12), inne dni tygodnia prawdopodobnie będą trudne do przyjęcia z punktu widzenia obowiązków zawodowych osób świeckich)
  2. Osoby, które nie mogą lub nie chcą uczestniczyć w spotkaniu mogą swoje odpowiedzi przesłać do 10.12 mailem odpowiadając na te same pytania.
  3. Sekretariat synodu przygotowuje ostateczną wersję dokumentu na podstawie wypowiedzi ze spotkania oraz przesłanych maili (do 17.12) 
  4. Między 17.12-23.12  czas na ew. poprawki Arcybiskupa/Biskupa miejsca i przesłanie dokumentu do KEP.

Ta propozycja nie jest oficjalnym stanowiskiem KEP ani Rady KEP ds Apostolstwa Świeckich. Jest sugestią działań wynikającą z dotychczasowego doświadczenia w pracy nad spotkaniami synodalnymi. 

W razie dodatkowych pytań jestem do dyspozycji.

Błogosławionego dnia!

Z Panem Bogiem,
Rafał Dziedzic
600-312-200

Podziel się: