<< Co dalej - Parafie

New Pastoral

„Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich”.

Jezus (Mt 18,20)

Co to jest NewPastoral?

Newpastoral.net to kompletny zestaw narzędzi do inicjowania i prowadzenia spotkań małych grup domowych w parafiach. NewPastoral umożliwia szybkie i łatwe utworzenie kilkudziesięciu lub nawet kilkuset małych grup w parafii. Ewangelie mówią o dwóch metodach łowienia ryb: siecią i na wędkę. Na etapie zakładania małych grup w parafii, nasz projekt odwołuje się zdecydowanie do metody „na sieć”: „Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju” (Mt 13, 47).

Jak powstają małe grupy domowe NewPastoral?

To proste. Wystarczy zaprosić do siebie kilka osób (przyjaciół, sąsiadów, znajomych), a newpastoral.net (dostępna również w aplikacjach mobilnych dla systemów Android oraz iOS!) dostarczy wszystkie materiały potrzebne do przeprowadzenia udanych spotkań. Kawa, herbata czy coś słodkiego z pewnością nie popsują nastroju.

Kto może zostać gospodarzem małej grupy?

Nie ma żadnych warunków. Każdy może zostać gospodarzem małej parafialnej grupy domowej.

Co jest w programie?

Spotkania prowadzone są w oparciu o krótkie filmy, zrealizowane specjalnie dla newpastoral.net, przedstawiające między innymi świadectwa ludzi, którzy przeżyli coś szczególnie ważnego, poruszającego i dziś mają odwagę dzielić się tym z innymi.

Czy to coś kosztuje?

Newpastoral.net udostępnia wszystkie materiały nieodpłatnie. Istnieje możliwość wspierania projektu, co pozwoli nam rozwijać nasze dzieło i dostarczać nieodpłatnie nowych serii.

Skąd pochodzi NewPastoral?

Projekt NewPastoral jest owocem długoletniego zaangażowania parafii polsko-francuskiej z Fontainebleau i regionu w duszpasterstwo małych grup domowych, gdzie proboszczem był ks. Bogusław Brzyś, obecnie rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji. W roku 2014 zrodził się pomysł udostępnienia tego doświadczenia innym parafiom z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi internetowych. Tak powstała strona internetowa ten.l1670422566arots1670422566apwen1670422566@tkat1670422566nok1670422566">newpastoral.net oraz aplikacja mobilna.

Nasza wizja:

Wizja projektu newpastoral.net opiera się na dwóch tekstach biblijnych:

Nowe przykazanie miłości: „Przykazanie nowe daję wam, abyście miłowali jedni drugich, jak ja was umiłowałem” (J 13, 34)

Wielki nakaz misyjny: „Została mi dana wszelka władza w niebie i na ziemi. Idąc więc, czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Świętego Ducha, ucząc je strzec wszystkiego, co wam przykazałem. I oto ja z wami jestem przez wszystkie dni aż do skończenia świata” (Mt 28, 18-20).

Wierzymy, że każda parafia jest powołana do realizacji tych dwóch wielkich nakazów biblijnych.
Jesteśmy przekonani, że małe parafialne grupy domowe są jednym ze sposobów wypełnienia tej misji.

Bp Lechowicz: Inicjatywa NewPastoral wpisuje się w postulaty formułowane przez ostatnich papieży

Inicjatywa NewPastoral wpisuje się w nauczanie, postulaty formułowane przez ostatnich papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Jan Paweł II – mimo że nie jest autorem pojęcia nowej ewangelizacji, bo jak wiemy po raz pierwszy to pojęcie wyraził i wypowiedział Paweł VI – to jednak Jan Paweł II rozwinął tę myśl i to na większą skalę, podkreślając, że nowa ewangelizacja polega na głoszeniu tej samej treści, tzn. Ewangelii, która się nie zmienia, ale w inny sposób, nowym językiem. NewPastoral próbuje w nowy sposób głosić te same treści zawarte w Ewangelii, głosić Słowo Boże – powiedział bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, podczas konferencji prasowej nt. I Ogólnopolskiego Forum NewPastoral.

Newpastoral.net – nowa formuła duszpasterstwa w parafiach

Spotykają się w domach podobnie, jak pierwsi chrześcijanie. Modlą się, oglądają filmy, czytają Pismo Święte i dzielą się ze sobą własnymi przeżyciami. To innowacyjny model małych parafialnych grup domowych, który właśnie wkracza do Polski. Do pierwszych takich grup w Dąbrowie Tarnowskiej należy już 2 tys. osób.

Zaproś Kościół do domu! Nowa inicjatywa duszpasterska daje pomysł i gotowe materiały

Inicjatorem NewPastoral jest polski ksiądz pracujący we Francji. „Pierwsze 300 lat chrześcijaństwa to właśnie taki obraz. Ludzie spotykali się w domach. Być może powrót do tego doświadczenia mógłby się stać drogą do odnowy Kościoła”. To działa! W jednej z wiejskich parafii spotyka się już 38 grup.

New Pastoral - prelekcja

Prezentacja programu "New Pastoral" udostępniona na kalane YouTube Archidiecezji Łódzkiej

Dane kontaktowe:

Parafie w programie:

Mapa na stronie https://newpastoral.net/

Parafia pw. NMP Królowej Polski w Niecieczy

Parafia pw. NMP Królowej Polski powstała w 1978 r. Obecnie parafię zamieszkuje po-nad 700 osób. Bardzo potrzebną inicjatywą, która wytrwale zaprasza do wspólnoty, oferując wszystkim możliwość integrowania się z parafią…