I sesja synodalna w Rzymie (4-29.10.2023r):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
informacje

Szukaj
Close this search box.

<< Co dalej - Parafie

New Pastoral

„Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich”.

Co to jest NewPastoral?

Newpastoral.net to kompletny zestaw narzędzi do inicjowania i prowadzenia spotkań małych grup domowych w parafiach. NewPastoral umożliwia szybkie i łatwe utworzenie kilkudziesięciu lub nawet kilkuset małych grup w parafii. Ewangelie mówią o dwóch metodach łowienia ryb: siecią i na wędkę. Na etapie zakładania małych grup w parafii, nasz projekt odwołuje się zdecydowanie do metody „na sieć”: „Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju” (Mt 13, 47).

Jak powstają małe grupy domowe NewPastoral?

To proste. Wystarczy zaprosić do siebie kilka osób (przyjaciół, sąsiadów, znajomych), a newpastoral.net (dostępna również w aplikacjach mobilnych dla systemów Android oraz iOS!) dostarczy wszystkie materiały potrzebne do przeprowadzenia udanych spotkań. Kawa, herbata czy coś słodkiego z pewnością nie popsują nastroju.

Kto może zostać gospodarzem małej grupy?

Nie ma żadnych warunków. Każdy może zostać gospodarzem małej parafialnej grupy domowej.

Co jest w programie?

Spotkania prowadzone są w oparciu o krótkie filmy, zrealizowane specjalnie dla newpastoral.net, przedstawiające między innymi świadectwa ludzi, którzy przeżyli coś szczególnie ważnego, poruszającego i dziś mają odwagę dzielić się tym z innymi.

Czy to coś kosztuje?

Newpastoral.net udostępnia wszystkie materiały nieodpłatnie. Istnieje możliwość wspierania projektu, co pozwoli nam rozwijać nasze dzieło i dostarczać nieodpłatnie nowych serii.

Skąd pochodzi NewPastoral?

Projekt NewPastoral jest owocem długoletniego zaangażowania parafii polsko-francuskiej z Fontainebleau i regionu w duszpasterstwo małych grup domowych, gdzie proboszczem był ks. Bogusław Brzyś, obecnie rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji. W roku 2014 zrodził się pomysł udostępnienia tego doświadczenia innym parafiom z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi internetowych. Tak powstała strona internetowa ten.l1718865932arots1718865932apwen1718865932@tkat1718865932nok1718865932">newpastoral.net oraz aplikacja mobilna.

Nasza wizja:

Wizja projektu newpastoral.net opiera się na dwóch tekstach biblijnych:

Nowe przykazanie miłości: „Przykazanie nowe daję wam, abyście miłowali jedni drugich, jak ja was umiłowałem” (J 13, 34)

Wielki nakaz misyjny: „Została mi dana wszelka władza w niebie i na ziemi. Idąc więc, czyńcie uczniami wszystkie narody, chrzcząc je w imię Ojca i Syna, i Świętego Ducha, ucząc je strzec wszystkiego, co wam przykazałem. I oto ja z wami jestem przez wszystkie dni aż do skończenia świata” (Mt 28, 18-20).

Wierzymy, że każda parafia jest powołana do realizacji tych dwóch wielkich nakazów biblijnych.
Jesteśmy przekonani, że małe parafialne grupy domowe są jednym ze sposobów wypełnienia tej misji.

Bp Lechowicz: Inicjatywa NewPastoral wpisuje się w postulaty formułowane przez ostatnich papieży

Inicjatywa NewPastoral wpisuje się w nauczanie, postulaty formułowane przez ostatnich papieży: Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Jan Paweł II – mimo że nie jest autorem pojęcia nowej ewangelizacji, bo jak wiemy po raz pierwszy to pojęcie wyraził i wypowiedział Paweł VI – to jednak Jan Paweł II rozwinął tę myśl i to na większą skalę, podkreślając, że nowa ewangelizacja polega na głoszeniu tej samej treści, tzn. Ewangelii, która się nie zmienia, ale w inny sposób, nowym językiem. NewPastoral próbuje w nowy sposób głosić te same treści zawarte w Ewangelii, głosić Słowo Boże – powiedział bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, podczas konferencji prasowej nt. I Ogólnopolskiego Forum NewPastoral.

Newpastoral.net – nowa formuła duszpasterstwa w parafiach

Spotykają się w domach podobnie, jak pierwsi chrześcijanie. Modlą się, oglądają filmy, czytają Pismo Święte i dzielą się ze sobą własnymi przeżyciami. To innowacyjny model małych parafialnych grup domowych, który właśnie wkracza do Polski. Do pierwszych takich grup w Dąbrowie Tarnowskiej należy już 2 tys. osób.

Zaproś Kościół do domu! Nowa inicjatywa duszpasterska daje pomysł i gotowe materiały

Inicjatorem NewPastoral jest polski ksiądz pracujący we Francji. „Pierwsze 300 lat chrześcijaństwa to właśnie taki obraz. Ludzie spotykali się w domach. Być może powrót do tego doświadczenia mógłby się stać drogą do odnowy Kościoła”. To działa! W jednej z wiejskich parafii spotyka się już 38 grup.

New Pastoral - prelekcja

Prezentacja programu "New Pastoral" udostępniona na kalane YouTube Archidiecezji Łódzkiej

Dane kontaktowe:

Parafie w programie:

Mapa na stronie https://newpastoral.net/

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze – System Parafialnych Komórek Ewangelizacyjnych, New Pastoral

Początki parafii pw. Miłosierdzia Bożego sięgają roku 1987. To wówczas uzyskano zgodę od ówczesnych władz (co patrząc na lokalne warunki było prawie cudem) na stworzenie nowego ośrodka duszpasterskiego. Jego miejsce…

Parafia pw. NMP Królowej Polski w Niecieczy – New Pastoral

Parafia pw. NMP Królowej Polski powstała w 1978 r. Obecnie parafię zamieszkuje po-nad 700 osób. Bardzo potrzebną inicjatywą, która wytrwale zaprasza do wspólnoty, oferując wszystkim możliwość integrowania się z parafią…

Jedna odpowiedź