Sesje synodalne w Rzymie (4-29.10):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

Szukaj
Close this search box.

Aktualności dotyczące Synodu o synodalności (2021-2024) - Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja

Strona 2

Katolicy niemieccy idą dalej wbrew Stolicy Apostolskiej - 27.11.2023r. - Vatican News

Niemieccy katolicy zrobili kolejny krok w kierunku ukonstytuowania tzw. Rady Synodalnej, mimo że Stolica Apostolska wielokrotnie przestrzegała, że nie są upoważnieni do ustanowienia takiej instytucji. Statuty Komisji Synodalnej, która ma następnie przygotować Radę Synodalną przegłosowali członkowie Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich. Aby mogły wejść w życie potrzebna jest jeszcze akceptacja episkopatu Niemiec. Tymczasem jego przewodniczący ostro skrytykował abp Stanisława Gądeckiego.

Bp Barron o propozycji Synodu: chęć zmiany nauczania Kościoła o seksualności jest absurdalna! - 27.11.2023r. - Opoka.pl

Bp Robert Barron powiedział, że szczerze nie zgadza się z końcowym raportem Synodu o Synodalności, w którym stwierdzono, iż postęp w nauce wymaga ewolucji w nauczaniu moralnym Kościoła na temat ludzkiej seksualności.

Niemcy: napisałyśmy do Papieża, bo mamy wrażenie, że Rzym jest ignorowany - 27.11.2023r. - Vatican News

Zastanowiło mnie, że Papież, pisząc do nas, osobno wskazał na adorację, jakby chciał przez to skierować naszą uwagę na Tego, który kieruje Kościołem i musi zostać postawiony w centrum – mówi prof. Katharina Westerhorstmann, jedna z czterech kobiet, jakie zrezygnowały z udziału w niemieckiej drodze synodalnej, widząc w niej zagrożenie rozłamu Kościoła w Niemczech, a na początku listopada podzieliły się swymi obawami z Ojcem Świętym. Franciszek błyskawicznie odpowiedział na ich list.

Spotkanie synodalne – praca nad dokumentem podsumowującym - 27.11.2023r. - Diecezja Warszawsko - Praską

Drodzy kapłani, siostry zakonne, drodzy diecezjanie,
W październiku bieżącego roku zakończyła się I sesja Synodu o synodalności w ramach XVI zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Owocem tego spotkania, które odbyło się pod przewodnictwem Papieża Franciszka, jest dokument pt. KOŚCIÓŁ SYNODALNY W MISJI.
W naszej diecezji pragniemy zrealizować prośbę Ojca Świętego oraz uczestników Synodu i w ramach diecezjalnych prac synodalnych podjąć refleksję nad tym dokumentem i opisać nasze spostrzeżenia oraz wnioski. Chcemy w ten sposób aby nasze refleksje mogły stać się pomocą dla reprezentujących nas krajowych przedstawicieli na przyszłorocznej II sesji Synodu o synodalności w Rzymie.

Bp Georg Bätzing odpowiada na list abp. Stanisława Gądeckiego do papieża. „To niebraterskie” - 27.11.2023r. - Misyjne.pl

Przewodniczący episkopatu Niemiec – bp Georg Bätzing twierdzi, że abp Stanisław Gądecki przekroczył swoje uprawnienia – podaje „Rzeczpospolita”.

Wrocław: ponad tysiąc osób na pierwszym spotkaniu presynodalnym - 27.11.2023r. - Misyjne.pl

Od ogłoszenia decyzji metropolity wrocławskiego o rozpoczęciu prac przygotowujących Synod Archidiecezji Wrocławskiej minęło kilka miesięcy. Do tej pory zespoły spotykały się na poziomie parafii i dekanatów.

Znany amerykański biskup krytykuje niektóre sformułowania raportu Synodu Biskupów - 25.11.2023r. - Misyjne.pl

Bp Robert Barron, jeden z najbardziej aktywnych w mediach hierarchów w USA (na platformie YouTube śledzi go prawie 500 tys. osób), skrytykował zawarte w raporcie końcowym pierwszej fazy Synodu o synodalności stwierdzenie, że postęp w nauce będzie wymagał ponownego przemyślenia nauczania Kościoła w zakresie etyki seksualnej, sugerujące jakoby stosowne obecnie w nim kategorie były nieadekwatne do opisania złożoności ludzkiej seksualności.

Watykan do episkopatu Niemiec: nie ma mowy o święceniu kobiet i zmiany nauczania o aktach homoseksualnych - 25.11.2023r. - eKAI.pl

W nocie z 23 października adresowanej do Beate Gilles, sekretarza generalnego Niemieckiej Konferencji Biskupów Stolica Apostolska stwierdziła, że nie ma mowy o święceniu kobiet i zmiany nauczania o aktach homoseksualnych – donosi tygodnik katolicki Die Tagespost. Trzystronicowy dokument watykański, podpisany przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolina dotyczy dyskusji między niemieckimi biskupami a kierownictwem Kurii Rzymskiej, które mają się odbyć w styczniu, kwietniu i czerwcu 2024 roku.

Najmłodsza uczestniczka synodu: Czułam się wysłuchana - 25.11.2023r. - Wiez.pl

Nie było żadnego momentu, w którym czułam, by moje doświadczenie, czy to, czym się dzielę, było umniejszone – mówi „Tygodnikowi Powszechnemu” 22-letnia Julia Osęka.

Synodalność jako antidotum na samobójstwa księży w Brazylii? - 24.11.2023r. - eKAI.pl

Wzrastająca liczba samobójstw wśród katolickich księży w Brazylii sprawiła, że zaczęto przyglądać się przyczynom ich cierpienia w życiu Kościoła. Niektórzy duchowni sugerują, że antidotum na ten problem może stanowić synodalność – pisze amerykański portal Crux.

Czy synod zadaje właściwe pytania? - 23.11.2023r. - Wiez.pl

Jeśli patrzymy na Kościół, to widzimy, że jest w newralgicznym punkcie. Synod udowodnił, że papież nie udaje, że problemów nie ma – mówi ks. Przemysław Artemiuk w najnowszym odcinku podcastu „Pomiędzy”.

Bp Radosław Zmitrowicz OMI: bez osobistego nawracania się synodalność będzie szkodziła, a nie pomagała - 23.11.2023r. - Misyjne.pl

To rzymskie doświadczenie potwierdziło mi potrzebę i wartość większego uczestnictwa świeckich w różnych radach, które już są w Kościele oraz tego, czego już nauczyłem się w Kościele – że trzeba wysłuchać każdego. Warto zwrócić jednak uwagę na kilka zagrożeń.

Abp Gądecki oraz kard. Ryś wezmą udział w spotkaniu biskupów Europy - 23.11.2023r. - stacja7.pl

W dniach 27-30 listopada w Valletcie, na Malcie, odbędzie się Zebranie Plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy. W spotkaniu wezmą udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz kard. Grzegorz Ryś.

Abp Fisher: słuchanie siebie nawzajem nie zawsze prowadzi do prawdy - 23.11.2023r. - Vatican News

Głębokie słuchanie siebie nawzajem nie zawsze pomaga w odkryciu tego, co jest prawdziwe i słuszne. Jak powiedział mi pewien wybitny teolog: spośród wielu synodów, w których uczestniczył, ten był po ludzku najlepszy, ale teologicznie najsłabszy – pisze abp Anthony Fisher w liście pasterskim podsumowującym jego udział w synodzie o synodalności. Uczestniczył w nim jako przedstawiciel Kościoła w Australii, a zarazem członek Rady Synodu.

Kard. Ryś przy grobie św. Jana Pawła II: bezpieczeństwo Kościoła zależy od jego relacji z Bogiem - 23.11.2023r. - Misyjne.pl

Na znaczenie żywej relacji z Bogiem oraz otwartości na jego obecność w znaku czasu, jakim jest toczący się obecnie Synod o synodalności wskazał podczas porannej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś.

Biskupi podsumowali dotychczasowy przebieg synodu o synodalności - 21.11.2023r. - eKAI.pl

Omówienie m.in. niejednoznacznych i budzących kontrowersje kwestii poruszonych podczas synodu o synodalności było przedmiotem relacji abp. Stanisława Gądeckiego przed biskupami zgromadzonymi na Jasnej Górze. Z kolei abp Adrian Galbas podkreślał potrzebę budowania synodalności codziennej i ożywianie narzędzi synodalnych, które już w Kościele istnieją. Obaj hierarchowie uczestniczyli w konferencji prasowej po zakończeniu 396. zebrania plenarnego Episkopatu Polski na Jasnej Górze.

Episkopat o Synodzie oraz bieżących sprawach Kościoła w Polsce (komunikat po obradach) - 21.11.2023r. - Gosc.pl

Biskupi wysłuchali obszernej relacji delegacji Konferencji Episkopatu Polski z pierwszej rzymskiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. W jedności z Papieżem Franciszkiem, postrzegają oni Synod jako ważne narzędzie odnowy Kościoła służące skuteczniejszemu wypełnianiu jego misji. Podkreślali nie tylko wielkie znaczenie dyskursu teologicznego nad synodalnością, ale także jego praktycznych i konkretnych implikacji w życiu wspólnot kościelnych. Konferencja Episkopatu Polski podejmie refleksję nad dokumentem „Kościół Synodalny w misji” i będzie ją inicjować na różnych poziomach Kościoła w Polsce, zapraszając do niej wszystkich ochrzczonych.

Biskupi zapoznali się z programem duszpasterskim Kościoła w Polsce - 21.11.2023r. - eKAI.pl

W trakcie obrad 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które w dniach 20-21 listopada br. odbywa się na Jasnej Górze o założeniach nowego programu duszpasterskiego na rok 2023/2024 zatytułowanego „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” mówił ks. prof. Tomasz Wielebski z UKSW.

O synodzie o synodalności na 396. Zebraniu Plenarnym KEP - 21.11.2023r. - Vatican News

Relacja z pierwszej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów była jednym z najważniejszych tematów dwudniowego 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które dziś zakończyło się na Jasnej Górze. Poprzedziło ono doroczne rekolekcje polskich hierarchów. Te rozpoczynają się wieczorem w sanktuarium i potrwają do piątku, 24 listopada.

Franciszek odpowiedział na list czterech niemieckich katoliczek: Jestem zaniepokojony sytuacją Kościoła w Niemczech - 21.11.2023r. - Opoka.pl

Papież Franciszek odpowiedział już po czterech dniach na list wysłany do niego przez cztery niemieckie katoliczki, w tym – dwóch profesorów teologii. Wyraził swoje głębokie zaniepokojenie tym, co dzieje się w tamtejszym Kościele i kolejnymi krokami podejmowanymi przez Drogę Synodalną.

Nie może być tak, jak było. Po pierwszej sesji synodu o synodalności - 20.11.2023r. - Wiez.pl

Najtrudniejsze pytanie synodu dotyczy różnorodności w Kościele. Czego może ona dotyczyć: tylko zewnętrznych form (jak np. kolor szat liturgicznych), czy też poziomu „doktrynalnego” i moralnego?

Abp Galbas: Możemy budować synodalność, niekoniecznie ją tak wprost nazywając - 20.11.2023r. - stacja7.pl

„Można mieć wrażenie, że w Kościele w Polsce dominuje narracja synodo-sceptyków, a tymczasem potrzebny jest spokojny głos biskupów, całego episkopatu, zachęcający do poważniejszego zaangażowania w synod” – powiedział KAI abp Adrian Galbas, w przerwie obrad 396. zebrania plenarnego KEP na Jasnej Górze

Kard. Ryś: budowanie synodalności zadaniem Kościoła w Polsce - 20.11.2023r. - Deon.pl

W Polsce trzeba tworzyć synodalny styl funkcjonowania Kościoła - powiedział KAI abp Grzegorz Ryś. Kościół synodalny dba o wspólnotę, jest misyjny i nie jest klerykalny - wyjaśnił metropolita łódzki, który na zebraniu Episkopatu na Jasnej Górze dzielił się refleksjami z niedawnych obrad Synodu Biskupów na temat synodalności.

Abp Stanisław Gądecki: potrzebujemy w Kościele w Polsce lepszego zrozumienia synodalności - 20.11.2023r. - Misyjne.pl

Potrzeba nam w całym Kościele w Polsce lepszego zrozumienia synodalności, bo to jest pozytywna idea – powiedział KAI abp Stanisław Gądecki.

Kard. Ryś: Kościół wspólnotowy i synodalność to synonimy - 20.11.2023r. - Gosc.pl

"Jechałem na synod przekonany do tego procesu. Z mocnym przeświadczeniem, że synodalność nie jest celem samym w sobie. Ona jest w funkcji misji Kościoła" - mówi kard. Grzegorz Ryś. W rozmowie z KAI metropolita łódzki dzieli się synodalnymi doświadczeniami, opowiada o roli kobiet w Kościele, o młodych. Zwraca uwagę na konieczność przepracowania mentalności w Kościele oraz zarysowuje jak będzie wyglądała kontynuacja Synodu.

Duchowość chrześcijańska – zagrożenia i perspektywy. Trwa Forum Świeckich w Kościele IMPULS - 19.11.2023r. - eKAI.pl

O zagrożeniach i perspektywach duchowości chrześcijańskiej rozmawiali uczestnicy trzeciej edycji Forum Świeckich w Kościele „Impuls”, które trwa na Jasnej Górze. Spotkanie gromadzi osoby świeckie i duchowe, które chcą mieć wpływ na przyszłość Kościoła. W programie trzydniowego spotkania znajdują się: modlitwa, dyskusje, panele i świadectwa.

„Odpowiedzi, na które nie ma pytań” i sztuka rozeznawania według Franciszka - 15.11.2023r. - Gosc.pl

Synod o synodalności nie próbuje dawać konkretnych odpowiedzi na pytania, jakie nurtują współczesnych ludzi, ale stara się wypracować narzędzia, które pozwalają na bieżąco reagować na rzeczywistość. Jednym z nich jest, odmieniane w tym pontyfikacie przez wszystkie przypadki, rozeznawanie. Oczywiście, to wytrąca z fałszywego spokoju czarno-białej wizji rzeczywistości.

Nie można bagatelizować synodu - 14.11.2023r. - Niedziela.pl

Synod stał się również okazją do spotkania osób, które mieszkają na różnych kontynentach, w odległych krajach, a czasem mają odmienne poglądy. Ojciec Święty był obecny niemal każdego dnia na obradach synodalnych, często zarówno rano, jak i po południu. W czasie poprzedzającym obrady Franciszek często mówił o synodzie przy różnych okazjach lub w orędziach. To pokazuje jego osobiste zaangażowanie.

Jesteśmy w duchowej depresji w Kościele i powoli musimy z niej wychodzić [ROZMOWA] - 16.11.2023r. - Misyjne.pl

18 listopada w sali przy parafii Matki Bożej Bolesnej w Poznaniu odbędzie się spotkanie „My w Kościele”, podczas którego każdy będzie mógł powiedzieć, co myśli o Kościele, co chciałby, żeby się w nim zmieniło i jak się w nim czuje. Organizatorem tej inicjatywy jest Fraternia Świeckich Dominikanów im. bł. P. J. Frassatiego, która zaprasza na to wydarzenie wszystkich zainteresowanych tematem Kościoła.

Bp Czaja: Nowy program duszpasterski wyrasta ze świadomości wielkiej potrzeby odnowy Kościoła - 16.11.2023r. - Episkopat.pl

Zamierzamy w nowym roku kościelnym pobudzić wszystkich wiernych do refleksji nad jakością swej przynależności do Kościoła, swojego bycia w Kościele i zaangażowania na rzecz jego rozwoju i realizacji jego misji – mówił bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, we wprowadzeniu do konferencji prasowej nt. nowego programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na rok 2023/2024. Będzie on realizowany pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

IMPULS – trzydniowe Forum Świeckich w Kościele na Jasnej Górze - 16.11.2023r. - Misyjne.pl

Od piątku do niedzieli – Forum Świeckich w Kościele IMPULS zgromadzi w Sali Papieskiej na Jasnej Górze grono osób, zarówno świeckich jak i duchownych. Organizatorem wydarzenia jest Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich – poinformowało Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Budzenie podmiotowości i ożywianie wspólnotowości – nowy program duszpasterski - 16.11.2023r. - Misyjne.pl

Od kilku lat Komisja Duszpasterska działająca przy Konferencji Episkopatu Polski przygotowuje na każdy rok liturgiczny nowy program duszpasterski. Hasło tegorocznego programu brzmi: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Sekretarz Komisji bp Waldemar Musioł przybliża główne cele nowego programu, który wejdzie w życie już niebawem, w pierwszą niedzielę Adwentu.

Biskupi spotkają się na Jasnej Górze. Synod głównym tematem - 15.11.2023r. - Stacja7.pl

Podsumowanie pierwszej rzymskiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów będzie głównym tematem 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 20-21 listopada.

Posłuchaj najnowszego odcinka Podcastu Jezuickiego. Autorzy rozmawiają z ciekawymi gośćmi o synodzie - 15.11.2023r. - Deon.pl

"W najnowszym odcinku Podcastu Jezuickiego próbujemy spojrzeć na Synod o synodalności z dwóch perspektyw" - piszą autorzy Podcastu Jezuickiego, Dominik Dubiel SJ i Łukasz Sośniak SJ. Z zewnątrz o synodzie opowiada Michał Kłosowski, watykanista mieszkający i studiujący w Rzymie, który relacjonuje to historyczne spotkanie dla wielu mediów. O tym z kolei co dzieje się wewnątrz Sali synodalnej rozmawiamy z jedną z najmłodszych uczestniczek tego wydarzenia Julią Osęką, studentką fizyki i teologii. Julia pochodzi z diecezji siedleckiej, ale na Synodzie reprezentuje Amerykę Północną.

O ogólnokościelnym synodzie o synodalności, którego sesja odbyła się w Rzymie w październiku tego roku, mówił w swoim wykładzie dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku kard. Grzegorz Ryś. - 15.11.2023r. - Misyjne.pl

O ogólnokościelnym synodzie o synodalności, którego sesja odbyła się w Rzymie w październiku tego roku, mówił w swoim wykładzie dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku kard. Grzegorz Ryś.

Sprawozdanie abp. Stanisława Gądeckiego z rzymskiej sesji Synodu Biskupów o synodalności

Sprawozdanie abp. Stanisława Gądeckiego z rzymskiej sesji Synodu Biskupów o synodalności - 15.11.2023r. - eKAI.pl

– W przekazywanych Sekretariatowi Synodu licznych oświadczeniach, dawaliśmy wyraz naszemu pragnieniu zachowania jedności w wierze, przekonani, że praktyki duszpasterskie na świecie – powodowane różnicą cywilizacji, historii, kultur, języków i obyczajów mogą się różnić, natomiast nauczanie Kościoła musi pozostać jednorodne, i nie może w jednym kraju brzmieć tak a w innym inaczej – stwierdza abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w przesłanym KAI sprawozdaniu z trwającej w Rzymie od 4 do 29 października pierwszej sesji XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zatytułowanej „Kościół synodalny w misji”.

List abpa Gądeckiego do Franciszka. Dotyczy "niedopuszczalnych i niekatolickich tez drogi synodalnej" - 14.11.2023r. - Deon.pl

"Świadomość siły, która tkwi w prawdzie ożywia moją nadzieję wobec trwającego synodu, by nie był on w żaden sposób zmanipulowany i wykorzystany do autoryzacji niemieckich tez, otwarcie sprzecznych z nauczaniem Kościoła katolickiego" - napisał abp Stanisław Gądecki w liście do papieża Franciszka dotyczącym niemieckiej "drogi synodalnej".

Abp Gądecki o Synodzie: czasami głos „niekatolicki” był bardziej słyszalny niż „katolicki” - 14.11.2023r. - Opoka.pl

„Wierni potrzebują jasności w kwestiach wiary i moralności. Chodzi o to, by papież jasno wyrażał swoje stanowisko, a nie „mrugał okiem” do tych z lewej czy prawej strony” – mówi w rozmowie z Catholic World Report przewodniczący KEP.

Abp Stanisław Budzik: Na każdym etapie synodu rola świeckich jest istotna - 13.11.2023r. - Deon.pl

Na każdym etapie synodu rola świeckich jest istotna, świeccy stanowili znakomitą większość zespołów parafialnych, każdy z nich mógł się wypowiedzieć - powiedział abp Stanisław Budzik, przewodniczący Głównej Komisji III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Metropolita lubelski w rozmowie z KAI m.in. podsumował trwający od 2019 roku III Synod Archidiecezji Lubelskiej, a także przebieg rzymskiego procesu synodalnego.

IMPULS FORUM ŚWIECKICH W KOŚCIELE - Chrześcijańska duchowość - 17 - 19 listopada 2023 r. Jasna Góra, Częstochowa

Stworzyliśmy to forum z myślą o Tobie – jako przestrzeń życzliwego dialogu, otwartej debaty, ważnych inspiracji. Chcemy odważnie i z miłością mówić o Kościele, który kochamy, dyskutować nad jego kondycją, myśleć o przyszłości, wpływać na jego kształt. Chcemy ze skarbca wydobywać dobro, nie zamykając oczu na zło. Dołącz do nas - ten IMPULS jest dla Ciebie! Te trzy listopadowe dni zgromadzą w Sali Papieskiej na Jasnej Górze grono osób – świeckich i duchownych, przedstawicieli różnych eklezjalnych środowisk, którzy celebrując Kościół jako wspólnotę, podejmą wezwania papieża Franciszka do odpowiedzialnego zaangażowania w proces synodalny. Będziemy słuchać, rozmawiać, wspólnie się modlić i wzajemnie poznawać. Liczymy, że będziesz tam z nami.

Abp Galbas: w synodzie nie chodzi o manipulacje, podlizywanie się światu i łapanie klienteli [ROZMOWA] - 12.11.2023r. - Misyjne.pl

W synodzie nie chodzi o jakieś manipulacje, o podlizywanie się światu i łapanie klienteli; chodzi o to, w jaki sposób Kościół może lepiej w zmiennych czasach wypełniać swoją niezmienną misję, która polega na prowadzeniu ludzi do Chrystusa – powiedział PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

Jak synod zmieni Kościół? Analiza dokumentu podsumowującego obrady - 10.11.2023r. - Catolico.stacja7.pl

SYNOD O SYNODALNOŚCI ▪ Kluczem do lektury tego dokumentu jest świadomość, że uczestnicy synodu stanowili różnorodne gremium pochodzące ze wszystkich zakątków ziemi. I chcieli przede wszystkim zaproponować podzielonemu i zranionemu światu Bożą drogę wzajemnego słuchania i poszanowania różnic.

Przewodniczący episkopatów Europy spotkają się na Malcie - 10.11.2023r. - Misyjne.pl

Najbliższe zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) odbędzie się w dniach 27-30 listopada w stolicy Malty, La Valetcie. Spotkanie przewodniczących episkopatów Starego Kontynentu dotyczyć będzie „nowych kroków na rzecz Kościoła synodalnego w Europie”.

Niemcy kontynuują Drogę Synodalną - 10.11.2023r. - Vatican News

W Essen rozpoczęły się obrady tak zwanej „Komisji Synodalnej", która jest wynikiem niemieckiej „Drogi Synodalnej”. Komisja do 2026 roku ma przygotować utworzenie stałej „Rady Synodalnej” składającej się z osób świeckich i duchownych, która ma być „organem konsultacyjnym i decyzyjnym” niezależnym od biskupa diecezjalnego. Watykan wielokrotnie ostrzegał, że „Droga Synodalna" w Niemczech nie jest upoważniona do ustanowienia takiej rady a biskupi nie powinni w niej uczestniczyć.

Moje dotychczasowe doświadczenie na Synodzie - 9.11.2023r. - Vatican News

Przed rozpoczęciem XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego s. Marie Solange Randrianirina opowiedziała o tym, jak proces synodalny w Afryce „wzmocnił zaangażowanie wszystkich ochrzczonych w życie Kościoła” i wyraziła marzenie: „aby synodalność stała się namacalna w Kościele na wszystkich poziomach”.

Nie można z synodu czynić modelu Kościoła. „To stawianie wozu przed koniem” - 9.11.2023r. - Opoka.pl

Papież Franciszek powtarza, że trzeba unikać Kościoła zajętego sobą samym. Tymczasem wydaje się, że wizja Kościoła jako „nieustającego synodu”, który odbywa się na wszystkich poziomach kościelnego życia to właśnie Kościół skupiony na sobie samym – zauważa ks. Tomasz Jaklewicz, felietonista Opoki.

Przewodniczący Episkopatu: Nauczanie Kościoła musi pozostać jednorodne - 8.11.2023r. - Episkopat.pl

W przekazywanych Sekretariatowi Synodu licznych oświadczeniach, dawaliśmy wyraz naszemu pragnieniu zachowania jedności w wierze, przekonani, że praktyki duszpasterskie na świecie – powodowane różnicą cywilizacji, historii, kultur, języków i obyczajów – mogą się różnić, natomiast nauczanie Kościoła musi pozostać jednorodne – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej podsumowującej pierwszą rzymską sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, która odbyła się 8 listopada br. w Sekretariacie KEP.

Prof. Bańka: nie dziwi mnie, że ten synod „trzeszczy”, jeśli zbierzemy wszystkie problemy Kościoła razem - 8.11.2023r. - Opoka.pl

„Niezgoda na pewne rozwiązania mocno liberalne płynie z dużo szerszego spektrum przedstawicieli Kościołów lokalnych, niż nam się mogło z zewnątrz wydawać” – powiedział prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na Synod o Synodalności, podsumowując pierwszą rzymską sesję synodu.

Kard. Ryś: Problemem jest to, że nie chcemy Kościoła, który zadaje nam Jezus - 7.11.2023r. - Archidiecezja Łódzka

- We mnie przez cały synod narastało takie przekonanie, że problemem nie jest to, jakiego my Kościoła chcemy, tylko to, jakiego Kościoła my nie chcemy. To jest rzeczywisty problem - mówił kard. Ryś, relacjonując Synod Biskupów Kościoła Powszechnego.

Księdza Roberta Skrzypczaka kilka uwag o synodalności - 7.11.2023r. - Opoka.pl

Debaty i dyskusje, reformy i innowacje służą Kościołowi raczej za lekarstwo aniżeli za pokarm. Normalne życie chrześcijańskie skupia się na Słowie, sakramentach i miłości Boga i bliźniego, nie zaś na dyskusjach.

Kard. Koch: mam nadzieję, że duch synodalności nie będzie jedynie epizodem - 7.11.2023r. - Misyjne.pl

„Mam nadzieję, że duch synodalności, którego doświadczyliśmy, to wspólne zmaganie o znalezienie wspólnych ścieżek, nie pozostanie epizodem, ale że będzie można ją kontynuować i że jeszcze głębiej zadamy sobie pytanie, czym jest synodalność, czyli wspólne podążanie drogą” – powiedział w wywiadzie dla portalu szwajcarskiego Kościoła katolickiego kath.ch kardynał Kurt Koch.

Prof. Bańka o Synodzie: zamiast drżeć o doktrynę – słuchajmy siebie nawzajem - 7.11.2023r. - stacja7.pl

Nasz sposób bycia w Kościele często przypomina bardziej twór “eklezjalnopodobny” niż autentyczną wspólnotę ludzi wierzących - ocenia w rozmowie z KAI prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na Synod o synodalności.

Co dalej z Kościołem po Synodzie - Aleksander Bańka o synodalnych kuluarach i perspektywach - 3.11.2023r. - YouTube

Prof. Aleksander Bańka, uczestnik zakończonej rzymskiej sesji Synodu o synodalności, przygotował refleksję podsumowującą przebieg obrad. Zachęcam do jej wysłuchania!

Kard. Gerhard Müller: Synod o Synodalności to wysoki poziom abstrakcji [ROZMOWA] - 6.11.2023r. - Misyjne.pl

29 października zakończyła się w Rzymie pierwsza sesja XVI Zgromadzenia Ogólnego Zwyczajnego Synodu Biskupów „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”, który trwa w Kościele od 2021 r. W jego ramach odbyły się szerokie konsultacje w parafiach i diecezjach całego świata. Po ich zakończeniu w lutym 2023 r. odbyła się faza kontynentalna.

Gdzie dwóch lub trzech… Uczestniczę we wspólnocie Kościoła Mała książeczka do rozdawania na kolędzie i przy innych okazjach - 6.11.2023r. - Funacja Nasza Winnica

Książeczka nawiązuje do rozpoczynającego się adwentem nowego roku duszpasterskiego pod hasłem: Uczestniczę we wpólnocie Kościoła. Kościół jest wspólnotą, każdy ochrzczony ma tam swoje miejsce i zadanie. Nie równych i równiejszych, RAZEM stanowimy Kościół.

Siostra Becquart po synodzie: wiele zmian można wprowadzić od jutra lub wkrótce - 5.11.2023r. - Misyjne.pl

Siostra Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów powiedziała, że już teraz istnieją przestrzenie dla większego udziału osób świeckich, zwłaszcza kobiet, w życiu wspólnot katolickich, jak również zmiany, które można rozpocząć natychmiast. „Jest wiele rzeczy, które można zrobić jutro lub wkrótce na szczeblu lokalnym. Dlatego wszystko, co można zrobić, aby wdrożyć styl synodalności, który jest potrzebny, aby mieć rady [duszpasterskie], aby mieć sposoby na zaangażowanie coraz większej liczby świeckich, powinno być zrobione na poziomie lokalnym” – stwierdziła zakonnica w rozmowie z portugalską agencją Ecclesia.

Węgierski uczestnik Synodu Biskupów: nie zaniedbywać własnych korzeni - 5.11.2023r. - Misyjne.pl

Jednocześnie „musimy patrzeć na to, co dzieje się w naszym świecie, jakie są trendy i reagować na nie” – powiedział w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress bp Mohos, który reprezentował Konferencję Biskupów Węgierskich w zakończonej niedawno pierwszej sesji Synodu Biskupów w Rzymie. Zwrócił jednocześnie uwagę, że decyzje muszą być jednak zgodne z nauczaniem Jezusa i 2000-letnią tradycją Kościoła. Dotyczy to na przykład „uzasadnionej kwestii” silniejszej obecności kobiet w Kościele katolickim.

Kard. Willem Eijk o Kościele w Holandii: nie poddajemy się [ROZMOWA] - 5.11.2023r. - Misyjne.pl

– Konsekwencje sekularyzacji i indywidualizmu widać także wśród członków Kościoła. Katolicy w świecie zachodnim żyją w tej kulturze i w konsekwencji znajdują się pod jej wpływem. Nic więc dziwnego, że niektórzy z nich – zwłaszcza gdy ich osobista wiara jest słaba – akceptują wartości i idee współczesnego społeczeństwa. Niektórzy z nich mają nadzieję, że Synod doprowadzi do zmiany doktryny. Ale to nie jest jego celem. Celem Synodu są trzy słowa, które papież Franciszek podał jako szczególny punkt wyjścia: wspólnota, uczestnictwo i misja. Jesteśmy wspólnotą posiadającą misję i chcemy, aby każdy członek tej wspólnoty aktywnie uczestniczył w tej misji. Dlatego Synod zastanawia się nad możliwościami stworzenia Kościoła, w którym każdy członek wspólnoty uczestniczy w misji Kościoła. To jest główny temat Synodu.

Pod wielkim wrażeniem Synodu – nowy powiew Ducha - 5.11.2023r. - Deon.pl

Muszę przyznać, że po tym trwającym przez miesiąc Synodzie biskupów w Rzymie, jestem pod wielkim wrażeniem. Co prawda nie do końca było wiadomo, czego się spodziewać, bo po raz pierwszy takie spotkanie było w nowej formule, z wieloma osobami świeckimi i spoza watykańskich przestrzeni. Czuć było narastające obawy, że to spotkanie przerodzi się w coś, co będzie próbą rozsadzenia Kościoła od środka, zwłaszcza po doniesieniach o napięciach i kontrowersjach ze spotkań kontynentalnych. Tymczasem bardzo namacalnie widać działanie Ducha Świętego, bo owoce, które można dostrzec, choćby w dokumencie synodalnym po pierwszej części i po opowiadaniach uczestników, są bardzo obiecujące.

Skupienie dla uczestników tzw. „Synodów” Parafialnych - 4.11.2023r. - Archidiecezja Łódzka

- Nie chcę siedzieć w moim życiu ponad moim Kościołem. Nie chcę być mądrzejszy od mojego Kościoła. Nie chcę używać Kościoła do swoich własnych celów. Chcę służyć tej Oblubienicy Pana. – mówił kard. Ryś. W Aleksandrowie Łódzkim, Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim odbywało się dziś pierwsze skupienie dla uczestników tzw. „Synodów” Parafialnych. W łódzkiej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła skupieniu przewodniczył metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś.

Wyniki głosowania nad Sprawozdaniem Podsumowującym - KOŚCIÓŁ SYNODALNY W MISJI - XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 25 (28.10.2023r.)

Wyniki głosowania nad Sprawozdaniem Podsumowującym - KOŚCIÓŁ SYNODALNY W MISJI - XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów

Prezentujemy wyniki głosowania uczestników pierwszej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nad poszczególnymi paragrafamii sprawozdania podsumowującego pt. "Kościół synodalny w misji".  Dane prezentujemy w trzech perspektywach: zbiorcze dla poszczególnych 5 części dokumentu (pierwsza tabela); zbiorcze dla poszczególnych 20 rozdziałów dokumentu (druga tabela); jednostkowe dla poszczególnych 271 paragrafów dokumentu (trzecia tabela)

Kard. Grzegorz Ryś dla „Gościa Niedzielnego” o Synodzie: Musimy zrobić krok w tył - 3.11.2023r. - Gosc.pl

Kościół synodalny to nie jest wizja wymyślona przez papieża. To wizja Kościoła, która wyrasta z Ewangelii. My się na ten obraz potrzebujemy nawracać. A nie nawracamy się, bo się boimy o wiele rzeczy – mówi GN kard. Grzegorz Ryś.

Podsumowanie poszczególnych dni pierwszej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia ogólnego Synodu Biskupów [Aktualizowane]

Interaktywna podróż przez poszczególne dni pierwszej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów

Zapraszamy na interaktywną podróż przez wszystkie dni pierwszej sesji Synodu o synodalności: zdjęcia, transmisje video, relacje z konferencji prasowych organizowanych praktycznie codziennie, dokumenty, wystąpienia prelegentów, świadectwa, medytacje, homilie - wszystko co warto wiedzieć na temat pracy wykonanej przez Synod w październiku 2023r. w Watykanie.

Symfonia Dobrego Pasterza, czyli synodalna lekcja słuchania - 31.10.2023r. - Gosc.pl

Synod przypomina nam, że Duch mówi dziś do Kościoła zarówno w „językach oficjalnych”: przez Pismo Święte, Tradycję, Urząd Nauczycielski Kościoła, czy konkretne prawa i przepisy; jak i w różnych gwarach, slangach i dialektach. Bywają one znacznie trudniejsze do uchwycenia, ale są niezbędne, żeby naprawdę zrozumieć co mówi Bóg.

Kard. Marchetto: papież Franciszek nie zniesie celibatu - 3.11.2023r. - stacja7.pl

Papież Franciszek powiedział, że nigdy nie zmieni nauczania Kościoła o kapłańskim celibacie – zapewnił włoski kardynał Agostino Marchetto.

Weigel: słownictwo Synodu jest znamienne: „symfonia”, „synodalność” w miejsce Chrystusa i zbawienia - 3.11.2023r. - Opoka.pl

Jak zauważa George Weigel, słownictwo, którym posłuje się dane gremium wiele mówi o jego perspektywie. Smutne jest więc to, że Synod o synodalności tak wiele mówi o inkluzywności i harmonii, tak mało zaś o grzechu, nawróceniu i zbawieniu.

Abp Adrian Galbas SAC: Franciszek powiedział, że klerykalizm to rak, który dręczy życie Kościoła [ROZMOWA] - 3.11.2023r. - Misyjne.pl

– Rzymska sesja Synodu Biskupów, która trwała od 4 do 29 października, dała nam świadomość najważniejszych kierunków reform, jakich potrzebuje dziś Kościół – mówi abp Adrian Galbas, członek polskiej delegacji na synod. – W niektórych sprawach mamy pewien konsensus, ale w innych czeka nas długa i wyboista droga – podsumowuje.

8 listopada godz. 10: Konferencja prasowa podsumowująca pierwszą rzymską sesję Synodu o synodalności - 3.11.2023r. - Episkopat.pl

Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski zaprasza na konferencję prasową podsumowującą pierwszą rzymską sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów Konferencja odbędzie się 8 listopada (środa) o godz. 10 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie (Warszawa, Skwer kard. S. Wyszyńskiego 6, sala 16)

Kameruński biskup zapewnia po synodzie: nie zmienimy teologii małżeństwa i rodziny - 2.11.2023r. - Misyjne.pl

Przewodniczący konferencji episkopatu Kamerunu abp Andrew Nkea zapewnił po pierwszej sesji Synodu Biskupów na temat synodalności, że afrykańscy biskupi nie zgodzą się na zmianę teologii małżeństwa i rodziny.

Kard. Coutts: celem synodu o synodalności był inny sposób działania Kościoła - 2.11.2023r. - Misyjne.pl

Celem Synodu Biskupów o synodalności jest sprawienie, że Kościół zacznie działać w inny sposób niż dotychczas – taką opinię przedstawił pakistański kardynał Joseph Coutts.

Franciszek: teologia również ma stać się bardziej „synodalna” - 2.11.2023r. - Misyjne.pl

Teologia również ma stać się bardziej synodalna. Papież Franciszek postanowił zaktualizować statut Papieskiej Akademii Teologicznej w formie listu apostolskiego motu proprio pod łacińskim tytułem: „Ad theologiam promovendam” (Promowanie teologii) z dnia 1 listopada 2023 roku. Ojciec Święty podkreśla w niej, że „Kościołowi synodalnemu, misyjnemu i «wychodzącemu» może odpowiadać teologia «wychodząca»” tylko wtedy, gdy teologowie „proroczo interpretują teraźniejszość”, opracowując „nowe ścieżki na przyszłość w świetle Objawienia”.

Kard. Ryś o Synodzie Biskupów Kościoła Powszechnego - 7 listopada godz. 18:45 - Archidieceja Łódzka

Kard. Grzegorz Ryś zaprasza na spotkanie poświęcone Synodowi Biskupów Kościoła Powszechnego, którego pierwsza sesja zakończyła się w Rzymie. Ksiądz Kardynał chce podzielić się doświadczeniami z obrad synodalnych i odpowiedzieć na pytania, które będzie można zadać w trakcie spotkania. Zachęcamy do wcześniejszego zapoznania się z dokumentem końcowym pierwszej sesji synodu, który znajdziemy na stronie internetowej archidiecezji łódzkiej. Spotkanie odbędzie się 7 listopada o godz. 18.45 w archikatedrze łódzkiej.

Biskup Augsburga o Synodzie: wspaniałe wydarzenie, doświadczenie Kościoła powszechnego - 1.11.2023r. - Misyjne.pl

Wspaniałe wydarzenie, aby doświadczyć Kościoła powszechnego – powiedział biskup Augsburga Bertram Meier, który był jednym z siedmiu niemieckich uczestników Synodu Biskupów na temat synodalności w Watykanie. Bp Meier musiał opuścić tydzień synodalnych prac z powodu zakażenia koronawirusem, ale po powrocie „szybko wrócił nie tylko do swoich zadań, ale także do innych uczestników Synodu”.

Abp Adrian Galbas: nie jest tak, że lud Boży to świeccy, a hierarchia i duchowni to ktoś ponad - 31.10.2023r. - Misyjne.pl

Nie jest tak, że lud Boży to świeccy, a hierarchia i duchowni to ktoś ponad. Wszyscy jesteśmy częścią ludu Bożego – mówił w Radiu eM abp Adrian Galbas, metropolita katowicki. W rozmowie odniósł się także do ostatniej nominacji – został mianowany administratorem apostolskim diecezji sosnowieckiej.

Amerykańscy kardynałowie: nie ma powrotu do synodów bez świeckich - 31.10.2023r. - eKAI.pl

Nie ma już powrotu do czasów, gdy świeccy mężczyźni i kobiety nie mieli prawa zabierania głosu i głosowania w czasie Synodu Biskupów. Takie przekonanie wyrazili dwaj amerykańscy uczestnicy pierwszej sesji XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”, jakie obradowało w Watykanie w dniach 4-29 października: kard. Blase Cupich z Chicago i kard. Robert McElroy z San Diego.

Abp Forte o synodzie: doświadczyłem Kościoła zdolnego do braterstwa - 31.10.2023r. - Misyjne.pl

Doświadczyłem Kościoła wychodzącego, zdolnego do braterstwa i wypowiadającego się swobodnie – tak zakończone 29 października XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja” podsumował metropolita Chieti-Vasto abp Bruno Forte.

Sprawozdanie podsumowujące - KOŚCIÓŁ SYNODALNY W MISJI - XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 25 (28.10.2023r.)

Sprawozdanie podsumowujące pierwszą sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów - Kościół synodalny w misji

Drogie siostry, drodzy bracia, „Wszyscyśmy bowiem w jednym Duchu zostali ochrzczeni, [aby stanowić] jedno Ciało” (1 Kor 12, 13). To jest doświadczenie, pełne radości i wdzięczności, które mieliśmy podczas tej Pierwszej Sesji Zgromadzenia Synodalnego na temat „Ku Kościołowi synodalnemu. Komunia, uczestnictwo, misja” w dniach od 4 do 28 października 2023 r. Dzięki wspólnej łasce chrztu mogliśmy żyć razem jednym sercem i duszą, pomimo różnorodności środowisk pochodzenia, języków i kultur. Jak chór, staraliśmy się śpiewać w różnorodności głosów i jedności dusz. Duch Święty dał nam doświadczyć harmonii, którą tylko On wie, jak stworzyć: jest to dar i świadectwo w rozdartym i podzielonym świecie.

Abp Gądecki po synodzie: jeśli wszystko skupi się na radykalnych zmianach doktryny, to będzie nieszczęście - 31.10.2023r. - Misyjne.pl

Jeśli w rezultacie synodu „wszystko skupi się na radykalnych zmianach doktryny, to wtedy będzie nieszczęście”- powiedział PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Podsumowując zakończony w Watykanie synod, w którym uczestniczył, podkreślił, że wiele kwestii musi zostać rozstrzygniętych w poważny sposób.

Prof. Bańka o synodzie: to zaproszenie, by czynić Kościół bardziej słuchającym i zaangażowanym - 31.10.2023r - Misyjne.pl

Najważniejszym wnioskiem z dokumentu podsumowującego synod biskupów jest zaproszenie, aby w realiach poszczególnych diecezji i parafii czynić Kościół bardziej synodalnym – słuchającym, będącym w dialogu i zaangażowanym – powiedział PAP jeden z pięciu świeckich reprezentantów Europy na synod o synodalności prof. Aleksander Bańka.

Kard. Müller: Kościół nikogo nie wyklucza, to człowiek żyjąc w grzechu sam dystansuje się wobec Kościoła - 31.10.2023r. - Misyjne.pl

Kościół nikogo nie wyklucza. Jeśli człowiek żyje w grzechu ciężki, to sam dystansuje się wobec Kościoła, a nie Kościół wobec niego. Na właściwą drogę można powrócić poprzez skruchę i pokutę – powiedział PAP emerytowany prefekt Kongregacji Doktryny Wiary, kard. Gerhard Müller. Jak zaznaczył, nie wolno poddawać się logice, która ze sprawców czyni ofiarę.

Konferencja prasowa z 25 dnia Synodu: Przedstawienie sprawozdania podsumowującego I sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (28.10.2023r)

Konferencja prasowa z 25 dnia Synodu: Przedstawienie sprawozdania podsumowującego I sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (28.10.2023r)

Podczas wieczornej konferencji prasowej, która odbyła się w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej, przedstawiciele Synodu przedstawili podsumowanie doświadczeń synodalnych.

Wystąpienie Jego Eminencji kard. Jean-Claude Hollerich, S.J. - Konferencja prasowa poświęcona przedstawieniu sprawozdania podsumowującego I sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na zakończenie prac synodalnych, 28.10.2023 r

Wystąpienie Jego Eminencji kard. Jean-Claude Hollerich, S.J. - Konferencja prasowa na zakończenie prac synodalnych

Dziś po południu XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, na zakończenie swojej pierwszej Sesji, zatwierdziło ostateczny tekst Raportu Podsumowującego, który – jak wiemy – wyznaczy drogę Kościoła do drugiej i ostatniej Sesji, zaplanowanej na październik 2024 roku. Jest to obszerny, ale jednocześnie zręczny tekst. Szeroki, ponieważ dotyczy niezwykle bogatego zakresu zagadnień, zręczny, ponieważ tematy są jasno zorganizowane w dwudziestu paragrafach, z których każdy zaczyna się od określenia osiągniętych zbieżności, kontynuuje ilustrując kwestie, które należy dogłębnie przeanalizować, a kończy przedstawiając pewne propozycje. Zadanie Kościołów lokalnych na czas między dwiema sesjami jest określone w następujący sposób: wychodząc od osiągniętych zbieżności, wspólnoty zostaną wezwane do pogłębienia zagadnień i propozycji, łącząc rozeznanie duchowe, pogłębienie teologiczne i ćwiczenia duszpasterskie.

Konferencja prasowa poświęcona przedstawieniu sprawozdania podsumowującego I sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na zakończenie prac synodalnych, 28.10.2023 r Wystąpienie Jego Eminencji kard. Mario Grech

Wystąpienie Jego Eminencji kard. Mario Grech - Konferencja prasowa poświęcona przedstawieniu sprawozdania podsumowującego I sesję

Dziękuję za waszą obecność. Na zakończenie tej pierwszej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów możemy przedstawić sprawozdanie podsumowujące prace Synodu Biskupów przeprowadzone w ciągu tych trzech tygodni. Raport podsumowujący jest owocem intensywnej i owocnej pracy. Pracy, która nie zależy tak bardzo od naszych umiejętności i zdolności, ale od słuchania Ducha, którego wzywaliśmy i którego Kościół – jesteśmy pewni – wzywał dla Zgromadzenia w tym miesiącu. To Zgromadzenie było czasem eklezjalnego rozeznawania, podczas którego zachowaliśmy metodę rozmowy w Duchu: słuchając siebie nawzajem, aby usłyszeć, co Duch mówi do Kościoła. Nalegające stwierdzenie Ojca Świętego, że protagonistą Synodu jest Duch Święty, nie jest sloganem, ale podstawową zasadą każdego działania synodalnego. Bez słuchania Ducha wszystko sprowadza się do słów, do formuł być może pięknych, ale pustych i jałowych.

Prof. Bańka: kwestie poruszane podczas Synodu wymagają głębokiej analizy - 30.10.2023r. - Vatican News

Dokument podsumowujący zakończony etap Synodu zakłada, że pewne zasygnalizowane kwestie wymagają głębokiej analizy i dalszych prac – podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News prof. Aleksander Bańka, świecki delegat, który uczestniczył w zakończonej w niedzielę pierwszej sesji Synodu o synodalności.

Konferencja prasowa z 24 dnia Synodu: Nowy sposób bycia Kościołem (27.10.2023r)

Konferencja prasowa z 24 dnia Synodu: Nowy sposób bycia Kościołem - 27.10.2023r. - Vatican News

Na piątkowym briefingu prasowym Synodu dr Paolo Ruffini ujawnił, w jaki sposób ostateczny Raport Syntetyczny będzie głosowany na Zgromadzeniu, a o. Timothy Radcliffe zapewnił, że strach przed synodalnością wyrasta z niezrozumienia jej prawdziwego celu.

Watykan: dlaczego okrągłe stoły Synodu będą przechowywane do 2024 roku? - 30.10.2023r. - Misyjne.pl

Okrągłe stoły Synodu Biskupów w Watykanie będą przechowywane przez rok. 40 stołów, które stały się symbolem nowej kultury dyskusji i debaty w Kościele katolickim w ciągu ostatnich czterech tygodni, będą przechowywanych w budynku Watykanu w dzielnicy Trastevere w Rzymie. Następnie zostaną ponownie wykorzystane podczas następnej sesji Synodu na temat synodalności w październiku 2024 roku.

Przewodniczący Episkopatu Polski po Synodzie: doktryna musi pozostać jednorodna- 30.10.2023r. - Vatican News

Duch braterstwa i wolność wypowiedzi – tak przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki podsumował w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News zakończoną w niedzielę pierwszą sesję Synodu o synodalności. „Praktyki duszpasterskie na świecie mogą różnić się między sobą, natomiast nauczanie doktrynalne Kościoła musi pozostać jednorodne” – zaznaczył.

Homilia papieża Franciszka podczas Mszy na zakończenia pierwszej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (29.10.2023r.)

Homilia papieża Franciszka podczas Mszy na zakończenia pierwszej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (29.10.2023r.)

W rzeczywistości jest to pretekst, pod którym pewien uczony w Prawie przychodzi do Jezusa, i jedynie po to, żeby wystawić Go na próbę. Tym niemniej jego pytanie jest jednak ważne, to pytanie zawsze aktualne. Niekiedy dociera ono do naszych serc i życia Kościoła: „Które przykazanie jest największe?” (Mt 22, 36). Również my, zanurzeni w żywej rzece Tradycji zadajemy sobie pytanie: co jest najważniejsze? Co jest siłą sprawczą? Co się liczy najbardziej, tak bardzo, że jest zasadą przewodnią wszystkiego? A odpowiedź Jezusa jest jasna: „«Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem». To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: «Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego»” (Mt 22, 37-39).

Taran rewolucji kulturowej już w Kościele? - 30.10.2023r. - Opoka.pl

„Retoryka ideologii gender/LGBT ma wielu sympatyków wśród hierarchii popierającej niemiecką drogę synodalną, a także wsparcie relatora generalnego trwającego Zgromadzenia Synodu Biskupów kard. Jean-Claude Hollericha” – zauważa w felietonie w tygodniku „Idziemy” o. Dariusz Kowalczyk SJ.

W Kościele w Szwajcarii konieczna praktyczna realizacja dokumentu synodalnego - 29.10.2023r. - Misyjne.pl

Z punktu widzenia Kościoła katolickiego w Szwajcarii obecna sesja Synodu Biskupów była pozytywnym doświadczeniem, uznało trzech uczestników Synodu tego kraju na konferencji prasowej w Rzymie w niedzielę. Troje szwajcarskich uczestników to: bp Felix Gmür z Bazylei, przewodniczący Konferencji Episkopatu Szwajcarii, Helena Jeppesen-Spuhler oraz Claire Jonard.

Franciszek przewodniczył Mszy św. na zakończenie pierwszej sesji Synodu Biskupów - 29.10.2023r. - Deon.pl

„Dziękując wam, pragnę wyrazić życzenie dla nas wszystkich: abyśmy wzrastali w adoracji Boga i w służbie bliźniemu” - powiedział Franciszek w homilii podczas Mszy św. w watykańskiej Bazylice św. Piotra kończącej pierwszą sesję Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów którego tematem jest: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja".

Niemieccy biskupi: synod zainicjował zmiany - 29.10.2023r. - Misyjne.pl

Po zakończeniu prac Synodu Biskupów w Rzymie niemieccy biskupi wyrazili uznanie dla Synodu, który przyciągnął uwagę swoją szczerością i otwartością, a także zainicjował zmiany. Odpowiadali oni na pytania dziennikarzy na wspólnej konferencji prasowej w niedzielę rano, jeszcze przed Mszą św. zamykającą pierwszą sesję Synodu Biskupów na temat synodalności z udziałem papieża Franciszka.

Kard. Christoph Schönborn: wielka jedność podczas obrad Synodu - 29.10.2023r. - Misyjne.pl

Kardynał Christoph Schönborn dokonał pozytywnego bilansu zgromadzenia synodalnego w Watykanie. „Dzięki dokumentowi podsumowującemu czterotygodniowe obrady, który został przyjęty w sobotę wieczorem zdecydowaną większością głosów, dostępna jest mapa drogowa dla Kościoła na czas do następnego Synodu jesienią 2024 r. „i daleko później”, powiedział arcybiskup Wiednia w rozmowie z przedstawicielami austriackich mediów w Rzymie w sobotę wieczorem.

Kard. Hollerich: Kościół synodalny będzie w stanie lepiej rozmawiać o kwestiach kontrowersyjnych - 29.10.2023r. - Misyjne.pl

Kościół synodalny będzie w stanie lepiej rozmawiać o kwestiach kontrowersyjnych. Takie przekonanie wyraził kard. Jean-Claude Hollerich, relator generalny XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów podczas konferencji prasowej z okazji zakończenia jego pierwszej sesji w dniach 4-29 października br. Tematem Synodu jest: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”

Odbudować wiarę, wzniecić na nowo nadzieję - 29.10.2023r. - Deon.pl

Wydaje się, jakby świat rozpadał się nam na kawałki. Zaostrza się walka polityczna, a w ślad za nią pogłębiają się podziały, wybuchają konflikty w coraz to nowych miejscach. Dzieje się tak wiele zła w różnych regionach świata. I trudno znaleźć jakąś ostoję, która by nad tym zapanowała. Wszystkie międzynarodowe organizacje okazują się bezsilne wobec wydarzeń, jakich jesteśmy świadkami. A głos papieża Franciszka, jedynego przywódcy światowego, który wzywa do pokoju i opamiętania, jest dezawuowany i odrzucany.

Papież na zakończenie Synodu: Kościół musi adorować i służyć - 29.10.2023r. - Gosc.pl

„Drodzy przyjaciele, Zgromadzenie Synodalne dobiega końca. W tej «rozmowie Ducha» mogliśmy doświadczyć czułej obecności Pana i odkryć piękno braterstwa” – wskazywał Papież w homilii podczas dzisiejszej Mszy św. Eucharystia w Bazylice św. Piotra zamknęła rzymski Synod o synodalności. Franciszek zaznaczył, że dziś jeszcze nie widać owoców odbytego procesu, „ale z dalekowzrocznością możemy spojrzeć na horyzont, który otwiera się przed nami”.

Dokument końcowy Synodu: Kościół angażuje wszystkich - 28.10.2023r. - Vatican News

Kobiety i świeccy, diakonat, posługa i magisterium, pokój i kwestie klimatu, ubodzy i migranci, ekumenizm i tożsamość, nowy język i odnowione struktury, stare i nowe misje (także digitalne), słuchanie wszystkich i pogłębianie nawet najbardziej kontrowersyjnych kwestii – to główne zagadnienia opublikowanego dziś dokumentu końcowego podsumowującego pierwszą sesję Synodu o synodalności. Obrady będą kontynuowane podczas drugiej i finalnej sesji w październiku 2024 roku.

Watykan: Synod Biskupów to dopiero początek procesu uczenia się - 28.10.2023r. - Opoka.pl

Sesja Synodu Biskupów na temat synodalności była „przemieniającym doświadczeniem”. Stwierdził to podczas piątkowego briefingu prasowego w Watykanie jeden z dwojga asystentów duchowych Synodu, o. Timothy Radcliffe. Powiedział, że z tej wewnętrznej transformacji Kościoła „z czasem rozwiną się bardziej praktyczne rzeczy”.

Udział świeckich, kobiet i mężczyzn, to ubogacenie synodu - 27.10.2023r. - Deon.pl

Kardynał Christoph Schönborn pochwalił udział kobiet i katolików świeckich w zgromadzeniu Synodu Biskupów w Watykanie. „Fakt, że po raz pierwszy około jedna czwarta uprawnionych do głosowania na zgromadzeniu synodalnym, które zakończy się 28 października, pochodzi z tej grupy, dobrze robi synodowi”, powiedział arcybiskup Wiednia w rozmowie z niemiecką rozgłośnią „domradio.de” w Kolonii.

Księża także należą do ludu Bożego - 27.10.2023r. - Opoka.pl

Dlaczego Ojciec Święty tak mocno przeciwstawił „wierny Lud Boży, święty i grzeszny” hierarchicznemu kapłaństwu. Jakbyśmy byli wrogimi sobie społecznościami? – pyta ks. Tomasz Jaklewicz.

Przemówienie Ojca Świętego wygłoszone podczas 18 Kongregacji Generalnej XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów - 26.10.2023r. - Vatican News

Lubię myśleć o Kościele jako o wiernym ludzie Bożym, świętym i grzesznym, ludzie wezwanym i powołanym na mocy Błogosławieństw i 25 rozdziału Ewangelii św. Mateusza. Jezus, dla swojego Kościoła, nie przyjął żadnego z politycznych schematów swoich czasów: ani faryzeuszy, ani saduceuszy, ani esseńczyków, ani zelotów. Żadnej „zamkniętej korporacji”; po prostu Pan Jezus podejmuje tradycję Izraela: „będziecie moim ludem, a Ja będę waszym Bogiem”.

List XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów do ludu Bożego - 25.10.2023r. - Vatican News

Drogie siostry, drodzy bracia, gdy prace pierwszej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów dobiegają końca, pragniemy wraz z wami wszystkimi dziękować Bogu za piękne i bogate doświadczenie, którego właśnie staliśmy się uczestnikami. Przeżyliśmy ten błogosławiony czas w głębokiej komunii z wami wszystkimi. Byliśmy podtrzymywani przez wasze modlitwy, niosąc ze sobą wasze oczekiwania, pytania, a także obawy.

Konferencja prasowa z 23 dnia Synodu: Bratni delegaci nadają "ekumeniczny charakter" briefingowi prasowemu Synodu (26.10.2023r)

Konferencja prasowa z 23 dnia Synodu: Braterscy delegaci nadają "ekumeniczny charakter" briefingowi prasowemu Synodu - 26.10.2023r. - Vatican News

Czwartkowy briefing prasowy Synodu miał znaczący “ekumeniczny” charakter, z prefektem Dykasterii ds. Promowania Jedności Chrześcijan i dwoma niekatolickimi “braterskimi delegatami” wnoszącymi wkład w dyskusję.

Weigel: wydaje się, że na Synodzie nie ma ani jednego proboszcza - 26.10.2023r. - Opoka.pl

Zasadnicze niejasności w kwestii wizji Kościoła, socjologia w miejsce teologii, niereprezentatywność środowisk katolickich, brak głosu proboszczów, „wsłuchiwanie się w głos...” zamiast poważnej debaty – to kwestie, które wzbudzają niepokój w związku z obecnym Synodem, jak zauważa George Weigel.

Prof. Bańka do publicystów komentujących synod: "Zamiast fantazjować, lepiej czasami zamilknąć" - 26.10.2023r - Dean.pl

"Gdy czasami wieczorem, po powrocie do siebie, zerkam na jedną czy drugą wypowiedź, którą w międzyczasie wydają na świat niektórzy publicyści, czuję, jakbyśmy żyli w alternatywnych rzeczywistościach" - pisze Aleksander Bańka.

Przewodniczący KEP o obecnym Synodzie: w przypadku doktryny Kościół nie może się różnić - 26.10.2023r. - Opoka.pl

W przypadku doktryny Kościół nie może się różnić, nie może być różnych punktów widzenia w różnych częściach świata, na różnych kontynentach. Doktryna katolicka musi być taka sama dla wszystkich – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas briefingu z obrad synodalnych, który odbył się w watykańskim Biurze Prasowym 26 października br.

Abp Gądecki na briefingu o dotychczasowych pracach Synodu: to budujące - 26.10.2023r - Vatican News

„Co mnie zaskoczyło w tych obradach, w ich metodologii, to że udało się uniknąć niezgody” – wskazał abp Stanisław Gądecki podczas dzisiejszego briefingu podsumowującego kolejną dobę prac Synodu o synodalności. Przypomniał, iż w zgromadzeniu brali też udział niekatolicy, niechrześcijanie, a nawet niewierzący. Działo się to już we wcześniejszych etapach, np. krajowych. A jednak, co rzadko spotykane w zebraniach ludzi o różnych poglądach, wszystko prowadzono pokojowo.

Konferencja prasowa z 23 dnia Synodu: Braterscy delegaci nadają "ekumeniczny charakter" briefingowi prasowemu Synodu (26.10.2023r)

Konferencja prasowa z 22 dnia Synodu: Proces zatwierdzania "Dokumentu podsumowującego" - 25.10.2023r. - Vatican News

Kardynałowie Robert Prevost i Dieudonné Nzapalainga, arcybiskup Timothy Broglio i doktor Nora Kofognotera Nonterah podzielili się swoimi doświadczeniami ze Zgromadzenia Ogólnego podczas środowego briefingu prasowego w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej.

Papież podpisał usprawiedliwienie nieobecności na uczelni najmłodszemu uczestnikowi synodu - 26.10.2023r - Misyjne.pl

Usprawiedliwienie nieobecności na uczelni podpisane przez papieża Franciszka – takim wyjątkowym dokumentem może pochwalić się 19-letni Amerykanin Wyatt Olivas, najmłodszy uczestnik trwającego w Watykanie synodu. Młody działacz katolicki po czterech tygodniach pobytu w Rzymie musi wrócić na studia do USA – podał portal Vatican News.

Synod o wkładzie kobiet w życie Kościoła i wysiłkach na rzecz pokoju - 26.10.2023r. - Vatican News

Wkład kobiet w życie Kościoła, konieczność wysiłków na rzecz pokoju, potrzeba pokory w słuchaniu, przyjmowanie wszystkich chcących się nawrócić, ważne zaangażowanie Ameryki Łacińskiej w Synod – to główne bieżące tematy obrad synodalnych o czym poinformowano na wczorajszym briefingu z obrad synodalnych. Dokument z syntezą obrad synodalnych zostanie opublikowany w sobotę wieczorem.

Przemówienie Ojca Świętego wygłoszone podczas 18 Kongregacji Generalnej XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów - Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 22 (25.10.2023r.)

Przemówienie Ojca Świętego wygłoszone podczas 18 Kongregacji Generalnej XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów

Lubię myśleć o Kościele jako o wiernym ludzie Bożym, świętym i grzesznym, ludzie wezwanym i powołanym na mocy Błogosławieństw i 25 rozdziału Ewangelii św. Mateusza. Jezus, dla swojego Kościoła, nie przyjął żadnego z politycznych schematów swoich czasów: ani faryzeuszy, ani saduceuszy, ani esseńczyków, ani zelotów. Żadnej „zamkniętej korporacji”; po prostu Pan Jezus podejmuje tradycję Izraela: „będziecie moim ludem, a Ja będę waszym Bogiem”.

Przemówienie Ojca Świętego wygłoszone podczas 18 Kongregacji Generalnej XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów - Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 22 (25.10.2023r.)

Papież: Kościół to wierny lud Boży, nie korporacja - 25.10.2023r. - Vatican News

Lubię myśleć o Kościele jako o wiernym Ludzie Bożym, świętym i grzesznym, ludzie powołanym i wezwanym mocą błogosławieństw. Żadna „zamknięta korporacja” – powiedział Papież Franciszek podczas środowej sesji synodalnej. Podkreślił, że tym co szkodzi Kościołowi to klerykalizm.

List XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów do ludu Bożego - Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 22 (25.10.2023r.)

List XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów do ludu Bożego

Drogie siostry, drodzy bracia, gdy prace pierwszej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów dobiegają końca, pragniemy wraz z wami wszystkimi dziękować Bogu za piękne i bogate doświadczenie, którego właśnie staliśmy się uczestnikami. Przeżyliśmy ten błogosławiony czas w głębokiej komunii z wami wszystkimi. Byliśmy podtrzymywani przez wasze modlitwy, niosąc ze sobą wasze oczekiwania, pytania, a także obawy.

List XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów do ludu Bożego - Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 22 (25.10.2023r.)

Uczestnicy synodu w liście: Kościół potrzebuje słuchać wszystkich - 25.10.2023r. - Vatican News

By czynić postępy w rozeznawaniu, Kościół koniecznie potrzebuje słuchać wszystkich, począwszy od najuboższych. Chodzi o słuchanie tych, którzy nie mają prawa głosu w społeczeństwie lub czują się wykluczeni, nawet z Kościoła – napisali uczestnicy synodu w opublikowanym dziś liście do Ludu Bożego. Przypomnieli jednocześnie słowa Papieża Franciszka wypowiedziane podczas synodu o rodzinie: „Właśnie droga synodalności jest drogą, której Bóg oczekuje od Kościoła trzeciego tysiąclecia".

Sekretne życie Synodu - 25.10.2023r. - Wiez.pl

Dziś ukaże się synodalny „List do Ludu Bożego” – jeszcze przed zakończeniem obrad. Czy będzie to głos wiarygodny w dobie wielkiego kryzysu Kościoła?

Massimiliano Signifredi: synod okazją do znalezienia nowego języka przekazywania Ewangelii - 24.10.2023r. - Niedziela.pl

Synod o synodalności jest okazją, żeby znaleźć nowy język przekazywania Ewangelii – mówi w rozmowie z KAI Massimiliano Signifredi ze Wspólnoty Sant’Egidio (św. Idziego). Z jej ramienia jest on koordynatorem synodalnym w diecezji rzymskiej. Podkreśla on, że w Kościele potrzebny jest „ekumenizm wewnętrzny”, czyli ćwiczenie słuchania, rozumienia wartości, świadectwa, głosu innych. Konieczna jest także nowa ewangelizacja, przekazywanie nauczania Kościoła „prostymi słowami” i otwarcie drzwi kościołów. Jego zdaniem wkład katolików świeckich w ewangelizację polega na świadczeniu, że można żyć Ewangelią w świecie. „I to świadectwo jest przekonujące. Przyciąga” – zauważa Signigfredi.

Bp Zmitrowicz o Synodzie: odkrywam, jak cenna jest obecność świeckich - 24.10.2023r. - eKAI.pl

Jest to z pewnością bardzo ubogacające doświadczenie – powiedział odnosząc się do swego udziału w XVI Zwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej, bp Radosław Zmitrowicz OMI.

Czy synod przyniesie zmiany w doktrynie Kościoła? - 24.10.2023r. - Misyjne.pl

Kardynał Christoph Schönborn pochwalił metodę pracy obradującego w Watykanie Synodu Biskupów. Metoda synodalności jest „wyraźnie słuszna i konieczna – powiedział na konferencji prasowej w Watykanie. Arcybiskup Wiednia podkreślił, że na pierwszym miejscu w zgromadzeniu jest słuchanie, a także wspólne rozeznawanie. Takie podejście głęboko zmienia sytuację.

Refleksja teologiczna nad raportem podsumowującym - o. Ormond Rush - Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 20 (23.10.2023r.)

Refleksja teologiczna nad raportem podsumowującym - o. Ormond Rush - Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 20 - 23.10.2023r. - Vatican News

Słuchając was przez ostatnie trzy tygodnie, odniosłem wrażenie, że niektórzy z was zmagają się z pojęciem tradycji w świetle waszego umiłowania prawdy. Nie jesteście pierwszymi, którzy się z tym zmagają. Był to główny punkt dyskusji na Soborze Watykańskim II. Pomyślałem, że pomocne może być przypomnienie pytań, nad którymi debatowano, i odpowiedzi, jakie na nie udzielono. Ich odpowiedzi są dla nas autorytetem w prowadzeniu naszych refleksji nad kwestiami, które stoją przed nami dzisiaj. Tak więc, być może Sobór Watykański II zawiera pewne lekcje dla tego Synodu, ponieważ teraz dokonujecie syntezy waszego rozeznania dotyczącego przyszłości Kościoła.

Duchowe spostrzeżenia - "Najmniejszy ze wszystkich..." (Mk 4,30) - Opowiadanie przypowieści zamiast wygłaszania proklamacji - s. Maria Grazia Angelini O.S.B - Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 20 (23.10.2023r.)

Duchowe spostrzeżenia - "Najmniejszy ze wszystkich..." (Mk 4,30) - Opowiadanie przypowieści zamiast wygłaszania proklamacji - s. Maria Grazia Angelini O.S.B - Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 20 - 23.10.2023r. - Vatican News

"Cóż to za rozmowy prowadzicie między sobą w drodze?" (Łk 24:17). Docierając do dwóch rozmawiających ze sobą uczniów, Jezus, wychodząc od pytania ("co to za rozmowy?") i następującej po nim pauzy nad Pismem Świętym i łamaniem chleba, zamienia ich wędrówkę w "U". Nasze rozmowy są teraz w decydującym punkcie, nastąpiło pewne nawrócenie, musimy się z niego rozliczyć. Słowo Boże, usłyszane i połączone z wydarzeniami wokół nas, wciska się i daje nam światło. Kościół, wierzące sumienie każdego członka, jest dziś wstrząśnięty. Podczas gdy wokół nas szaleją wojny, my cieszyliśmy się duchową rozmową, słuchaliśmy tylu oktantów, tylu imperatywów, prób odczytania rzeczywistości, złożonych, niepokojących, ...: co możemy powiedzieć? Ponownie nadszedł czas, aby podnieść wzrok na inspirujące światło Ewangelii. Ewangelia nie daje rozwiązań, ale objawia zawsze zaskakujący dynamizm Ducha, który daje spełnienie.

Wkład duchowy - Ziarno które kiełkuje - O. Timothy Radcliffe OP - Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 20 (23.10.2023r.)

Wkład duchowy - Ziarno które kiełkuje - O. Timothy Radcliffe OP - Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 20 - 23.10.2023r. - Vatican News

Za kilka dni wrócimy do domu - na jedenaście miesięcy. Będzie to pozornie czas bezczynnego oczekiwania. Ale będzie to prawdopodobnie najbardziej płodny czas Synodu, czas kiełkowania. Jezus mówi nam: "Tak się ma sprawa z Królestwem Bożym jak z człowiekiem rzucającym ziarno w ziemię. Czy śpi, czy czuwa, nocą i dniem, ziarno kiełkuje i wzrasta, a on nie wie jak".

Homilia - Długi marsz ku synodalności nadziei, pokoju i sprawiedliwości - Kardynał Charles BO - SDB Arcybiskup Yangon, Myanmar - Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 20 (23.10.2023r.)

Homilia - Długi marsz ku synodalności nadziei, pokoju i sprawiedliwości - Kardynał Charles BO - SDB Arcybiskup Yangon, Myanmar - Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 20 - 23.10.2023r. - Vatican News

Moi umiłowani przyjaciele, Niech pokój Chrystusowy będzie z wami wszystkimi. W Piśmie Świętym śledzimy starożytną podróż naszych przodków, Adama i Ewy, którzy zdecydowali się porzucić komfort i łaskę, które kiedyś znali, wybierając ścieżkę spowitą ciemnością. Od tego czasu ludzkość jest w nieustannym duchowym poszukiwaniu, odysei naznaczonej niezachwianym poszukiwaniem sensu. Jedna z podróży z Księgi Wyjścia ukazuje Boga jako wyzwoliciela uciskanego ludu, zatrudniającego pasterza o imieniu Mojżesz, aby stawił czoła dumie faraona. W tym momencie Bóg zapoczątkował Misterium Paschalne, oferując swoje towarzyszenie rozbitej ludzkości – powracający temat w Biblii. Przesłanie jest jasne: Bóg nigdy nie opuszcza swojego ludu.

Konferencja prasowa z 20 dnia Synodu: Synod opublikuje "List do ludu Bożego" 25 października (23.10.2023r)

Konferencja prasowa z 20 dnia Synodu: Synod opublikuje "List do ludu Bożego" 25 października - 24.10.2023r. - Vatican News

Podczas codziennego briefingu Synodu dla dziennikarzy, przewodniczący Komisji ds. Informacji, Paolo Ruffini, poinformował, że "Dokument podsumowujący" zostanie opublikowany w sobotę wieczorem. Dziennikarze wysłuchali kardynała Christopha Schönborna z Wiednia, kardynała Carlosa Aguiara Retesa z Meksyku, kardynała Jeana-Marca Aveline'a z Marsylii oraz s. Samueli Rigon, przełożonej generalnej Kongregacji Sióstr Matki Bożej Bolesnej i profesor Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie.

Ukraiński biskup ważnym doświadczeniu Synodu - 24.10.2023r. - Misyjne.pl

Jest to z pewnością bardzo ubogacające doświadczenie – powiedział odnosząc się do swego udziału w XVI Zwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej, bp Radosław Zmitrowicz OMI.

Kard. Schönborn na Synodzie: Kościół w Europie jest ledwo słyszalny - 24.10.2023r. - Vatican News

Uczestnicy Synodu przyjęli oklaskami tekst Listu do Ludu Bożego, który, jak poinformował prefekt Dykasterii ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej Paolo Ruffini zostanie opublikowany we środę 25 października, także w języku polskim. Ruffini podał też do wiadomości, że dokument zawierający syntezę toczących się do 28 października obrad, przyjęty w drodze głosowania, opublikowany zostanie w sobotę w godzinach wieczornych.

Kardynał Schoenborn: Europa nie jest już głównym centrum Kościoła - 23.10.2023r. - Misyjne.pl

“Europa nie jest już głównym centrum Kościoła; są inne, jak Ameryka Łacińska, Afryka, Azja i konferencje kontynentalne” – oświadczył w poniedziałek metropolita Wiednia kardynał Christoph Schoenborn na briefingu po kolejnym dniu obrad synodu biskupów w Watykanie.

Konferencja prasowa z 18 dnia Synodu: Kościół z ubogimi (21.10.2023r)

Konferencja prasowa z 18 dnia Synodu: Kościół z ubogimi - 21.10.2023r. - Vatican News

Podczas sobotniego briefingu Synodu, który odbywał się w czasie gdy uczestnicy przygotowywali się do odmawiania różańca i modlitwy o pokój na Placu Świętego Piotra, prelegenci zwrócili uwagę na różne tematy, od roli kobiet po obronę nieletnich i osób bezbronnych.

Konferencja prasowa z 17 dnia Synodu: Synod apeluje do handlarzy bronią o ponowne odkrycie swojego człowieczeństwa (20.10.2023r)

Konferencja prasowa z 17 dnia Synodu: Synod apeluje do handlarzy bronią o ponowne odkrycie swojego człowieczeństwa - 20.10.2023r. - Vatican News

Podczas piątkowego briefingu synodalnego dyskutowano m.in. o roli biskupów, władzy przeżywanej jako służba i współodpowiedzialności świeckich w Kościele.

Kościół według niemieckiego biskupa: odcięcie od tradycji, redefinicja zgodnie ze współczesnymi trendami - 23.10.2023r. - Opoka.pl

Biskup Essen, Franz-Josef Overbeck uczestniczący w obradach Synodu o synodalności otwarcie przedstawia wszystkie postulaty niemieckiej „Drogi synodalnej”, takie jak zniesienie celibatu, święcenia kobiet i akceptacja małżeństw jednopłciowych jako wizję Kościoła w niedalekiej przyszłości.

Kard. Bo na Synodzie: nasze plany muszą być zgodne z wolą Boga - 23.10.2023r. - Vatican News

Bóg ma plan dla każdego z nas i dla naszego Kościoła, a nasza droga i plany muszą być zgodne z Jego wolą – podkreślił kard. Charles Bo, arcybiskup Rangunu w Birmie podczas porannej Eucharystii dla ojców i matek synodalnych w Bazylice św. Piotra. Dziś rozpoczyna się ostatni tydzień pierwszego zgromadzenia synodalnego o synodalności.

Kard. Ryś dla PAP: na synodzie biskupów mówi się o Bliskim Wschodzie i cierpieniu - 23.10.2023r. - Misyjne.pl

Na synodzie biskupów w Watykanie obecna jest sprawa konfliktu na Bliskim Wschodzie i cierpienia w tamtej części świata - powiedział PAP metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś. Podkreślił, że nie dyskutuje się o tym w wymiarze politycznym.

Abp Grušas: potrzebujemy nawrócenia - 21.10.2023r. - Vatican News

Dziś jak w każdą sobotę października w Watykanie odbędzie się wieczorna modlitwa w intencji Synodu. Wierni przejdą ze świecami po placu św. Piotra, odmawiając różaniec. Początek o godz. 21. Zgromadzenie synodalne wchodzi w swój ostatni etap. Jak mówi abp Gintaras Grušas, po Synodzie nie należy się spodziewać decyzji w sprawach doktrynalnych. Jedyną sprawą, która wszystkim leży na sercu, jest synodalność.