I sesja synodalna w Rzymie (4-29.10.2023r):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
informacje

Szukaj
Close this search box.

<< Podsumowanie poszczególnych sesji Synodalnych

Konferencja prasowa z 22 dnia Synodu: Proces zatwierdzania "Dokumentu podsumowującego" (25.10.2023r)

Konferencja prasowa z 23 dnia Synodu: Braterscy delegaci nadają "ekumeniczny charakter" briefingowi prasowemu Synodu (26.10.2023r)

Kardynałowie Robert Prevost i Dieudonné Nzapalainga, arcybiskup Timothy Broglio i doktor Nora Kofognotera Nonterah podzielili się swoimi doświadczeniami ze Zgromadzenia Ogólnego podczas środowego briefingu prasowego w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej.

Dr Paolo Ruffini, prefekt Dykasterii ds. Komunikacji i przewodniczący Komisji ds. Informacji; oraz Sheila Pires, sekretarz Komisji, opisali prace Zgromadzenia Ogólnego podczas codziennego briefingu prasowego.

Poinformowali, że tekst Listu do Ludu Bożego został rozdany uczestnikom Kongregacji Generalnej w środę rano, podobnie jak tekst końcowego dokumentu podsumowującego. List został zatwierdzony w środę po południu, podczas gdy dokument podsumowujący zostanie odczytany na głos w sobotę rano i poddany pod głosowanie tego samego popołudnia.

Pires: List do Ludu Bożego

List do Ludu Bożego, “zmodyfikowany w oparciu o sugestie zgromadzenia przekazane ustnie i pisemnie” przesyłane od poniedziałku, kiedy projekt został odczytany na zgromadzeniu, został “przetłumaczony na różne języki i dostarczony członkom dzisiaj, “, wyjaśnił Pires.

“Jak powiedział kardynał Grech na początku dzisiejszej sesji, jest to “prosty tekst”, który ma na celu opowiedzenie o “pozytywnym doświadczeniu, który jest naszym udziałem w tych dniach”” – kontynuowała Pires. Początkowo, jak wspomniała, istniała sugestia, że list mógłby zostać zatwierdzony przez aklamację; plan ten został odrzucony, aby dać więcej czasu na dyskusję nad dokumentem podsumowującym.

“Ponieważ zgłoszono prośby o zmiany w tłumaczeniach na poszczególne języki” – przypomniała Pires – “Sekretariat Synodu ogłosił w poniedziałek, że List zostanie poddany pod głosowanie dzisiaj, a do godziny 18:00 będzie można zgłaszać propozycje scalające, oprócz tych, które zostały już zgłoszone na Kongregacji Generalnej”.

Podsumowując, Pires zauważyła, że tylko członkowie Synodu będą mogli głosować nad Listem, a głosowanie będzie elektroniczne i tajne, aby zapewnić każdemu osobistą wolność.

Ruffini: Proces zatwierdzania “Dokumentu Syntezy”

Następnie głos zabrał Ruffini, wyjaśniając, że “dziś rano został również zaprezentowany i rozdany końcowy dokument podsumowujący pierwszą sesję Synodu”. Tekst liczy 40 stron i został rozpowszechniony w języku włoskim i angielskim, z roboczymi tłumaczeniami na inne języki. Wyjaśnił również, w jaki sposób odbędzie się dyskusja i głosowanie nad dokumentem.

Ponadto Ruffini dodał, że “była to również okazja do potwierdzenia charakteru i autorytetu Zgromadzenia, nawet w obecności członków niebędących biskupami. Podkreślono, że jest to zgromadzenie konsultacyjne. Udział nie-biskupów jest przewidziany w Konstytucji Apostolskiej Episcopalis communio. Faza zgromadzenia, w której się znajdujemy, nie stanowi nowego początku, ale kolejny krok w procesie synodalnym przewidzianym przez Episcopalis communio. Biskupi charakter zgromadzenia nie jest zagrożony przez obecność członków, którzy nie są obdarzeni biskupim “munus“”. Ich obecność, podkreślił, nie zmienia charakteru zgromadzenia, które pozostaje episkopalne. “Obecność członków niebędących biskupami jest uzasadniona na podstawie ich świadectwa: przypominają wszystkim, że to zgromadzenie nie jest odosobnionym wydarzeniem, ale integralną częścią i niezbędnym krokiem w procesie synodalnym, rozszerzającym i pogłębiającym w całym Kościele słuchanie i rozeznanie eklezjalne zainicjowane przez Ojca Świętego 10 października 2021 r.”.

Ruffini potwierdził: “Proces synodalny będzie kontynuowany podczas drugiej sesji i zakończy się w przyszłym roku”. W środę po południu, podczas Kongregacji Generalnej, po głosowaniu nad Listem rozpocznie się dyskusja nad tekstem podsumowania, z wystąpieniami na forum zgromadzenia i dyskusjami w małych grupach. Tylko członkowie uprawnieni do głosowania będą mogli zabrać głos.

“Dyskusja będzie kontynuowana jutro rano w małych grupach, oraz jutro po południu na Kongregacji Generalnej, [która] początkowo miała być poświęcona zbieraniu propozycji dotyczących metod i etapów kolejnej fazy procesu synodalnego” – wyjaśnił prefekt.

Jednak “aby dać więcej czasu na dyskusję”, dodał, “postanowiono zorganizować dodatkową kongregację generalną, która odbędzie się w piątek rano, w dniu pierwotnie przeznaczonym na przerwę. Piątkowa poranna kongregacja będzie poświęcona zbieraniu propozycji na kolejny etap procesu synodalnego przed sesją w przyszłym roku”. Decyzja o “zapewnieniu tego dodatkowego zgromadzenia została poddana pod głosowanie”, wyjaśnił prefekt: “Obecnych było 347 osób; bezwzględna większość wynosiła 174, za było 252, a przeciw 95. W związku z tym propozycja została zatwierdzona, a dyskusja na temat dokumentu podsumowującego będzie kontynuowana przez cały jutrzejszy dzień”.

“Każda mała grupa i każdy indywidualny członek” – podkreślił Ruffini – “może składać propozycje usunięcia, dodania lub zastąpienia fragmentów Raportu, tak zwanymi ‘modi‘ [poprawkami]. W szczególności “modi” każdej małej grupy muszą zostać zatwierdzone jeden po drugim bezwzględną większością głosów obecnych uprawnionych do głosowania. Oprócz zbiorowych “modi“, członkowie zawsze mogą złożyć osobiste “modo“, niezależnie od tego, czy zostały one przedstawione w grupach, czy też nie. Ostateczny tekst sprawozdania podsumowującego zgromadzenie zostanie odczytany w sobotę rano i poddany pod głosowanie w sobotę po południu”.

Kardynał Prevost: Doświadczenie Ameryki Łacińskiej

Amerykański kardynał Robert Francis Prevost, O.S.A, prefekt Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, emerytowany arcybiskup Chiclayo w Peru, na początku wspominał swoje doświadczenia związane z Zakonem Świętego Augustyna. Jest przekonany, że św. Augustyn i życie konsekrowane mają wiele do zaoferowania Kościołowi. W peruwiańskiej diecezji, w której posługiwał jako biskup przez dziewięć lat, zanim został wezwany do Rzymu przez Papieża, odbywały się zgromadzenia w stylu synodu z przedstawicielami ruchów eklezjalnych, parafii, życia konsekrowanego i kapłanów, aby wspólnie odkrywać jaki rodzaj Kościoła jest dziś potrzebny, aby dotrzeć do ubogich i tych, którzy są daleko od Kościoła.

W tym sensie synodalny styl promowania życia Kościoła jest dobrze znany w Ameryce Łacińskiej, powiedział kardynał. Odnosząc się do obecnego Synodu, kardynał podkreślił znaczenie uczenia się słuchania wszystkich, angażowania się w dialog z zaufaniem, ciągłego poszukiwania prawdy i dążenia do zrozumienia tego, czego Pan żąda od Kościoła. Dodał, że, jak w każdym ludzkim doświadczeniu, naturalne jest występowanie trudności, 

Kardynał Nzapalainga: W imię pokoju

Kardynał Dieudonné Nzapalainga, CSSp, arcybiskup Bangui w Republice Środkowoafrykańskiej i członek Rady Zwyczajnej Sekretariatu Synodu, podkreślił, że pochodzi z kraju naznaczonego wojną w czasach rozdartych konfliktami.

Zauważył, że wojna już szalała, “kiedy rozpoczęliśmy wspólną podróż synodalną, protestanci i katolicy. Razem poszliśmy rozmawiać z rebeliantami, błagając ich o złożenie broni w interesie naszego narodu”, w imię pokoju. Kardynał przypomniał również, że papież Franciszek otworzył Drzwi Święte w katedrze w Bangui, ” był to moment wielkiego wzruszenia w kraju, dzięki któremu wszyscy, a zwłaszcza rebelianci, zrozumieli przebytą drogę i wkład, do którego każdy jest powołany”.

W obecnej sytuacji na świecie, powtórzył, “jesteśmy tutaj, aby dzielić ból wielu z obecnymi braćmi i siostrami”. Dzieje się tak, ponieważ, jak zauważył kardynał, cisza, w której rozbrzmiewa Duch Święty, i pokorne słuchanie tych, którzy są przed nami, są niezbędne w Synodzie. Tylko w ten sposób możemy “odkryć piękno drugiego; tylko tworząc ciszę możemy zebrać ich bogactwa”. Z tego wzajemnego ubogacenia, podsumował, może urzeczywistnić się “marzenie o tym, czym powinien być Kościół jutra”.

Arcybiskup Broglio: Wojskowi pragną pokoju

Arcybiskup Timothy Broglio, Arcybiskup dla Służb Wojskowych USA i Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, rozpoczął od podzielenia się swoimi doświadczeniami w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, które pozwoliły mu doświadczyć “bardzo żywych przejawów Kościoła jako Ciała Chrystusa” i tego, że “możemy czerpać z bogactwa różnych tradycji”.

Następnie mówił o swojej piętnastoletniej posłudze duszpasterskiej wśród amerykańskich wojskowych. Zauważył, że Synod jest doświadczeniem słuchania i dialogu między ludźmi z różnych środowisk. Stwierdził, że gdybyśmy więcej słuchali, moglibyśmy mieć świat bardziej otwarty na innych i bardziej szanujący ludzką godność. Odnosząc się do swoich ostatnich doświadczeń, Broglio potwierdził, że “wojskowi mają największe pragnienie pokoju”, ponieważ “zdają sobie sprawę, czym jest wojna i jakie są jej koszty”. W tym sensie atmosfera słuchania i dialogu na Synodzie “może stanowić przykład dla świata, który być zostanie zauważony i  naśladowany – aby rozwiązywać światowe konflikty”.

Nonterah: Mądrość afrykańskich kobiet

Następnie głos zabrała doktor Nora Kofognotera Nonterah, ghańska teolożka i wykładowczyni uniwersytecka, która uczestniczy w pracach Zgromadzenia Ogólnego jako świadek procesu synodalnego dla Afryki. Powiedziała, że czuje się wysłuchana jako osoba świecka, kobieta i Afrykanka w Kościele, który w przeszłości często nie dawał głosu ani nie korzystał z mądrości afrykańskich kobiet. “Ale kiedy przychodzę na Synod”, powiedziała, “przychodzę na Synod z nadziejami, radościami, marzeniami, niepokojami, lamentami, ale także odpornością afrykańskich kobiet, świeckich z kontynentu, a właściwie całego Kościoła, która nie zawsze może usiąść w centrum stołu przy którym toczy się dyskusja”.

Dodała: “Zainspirowana znaczeniem macierzyńskiej roli naszej Pani, Matki Maryi, wierzę, że afrykańskie kobiety mogą uczyć Kościół, jak być matką dla wszystkich, jak być wizjonerską matką dla wszystkich swoich dzieci”.

Dr Nonterah kontynuowała: “Jestem przekonana, że synodalność jest najlepszym sposobem na życie Kościoła, który może dawać prawdziwe świadectwo Ewangelii. Jednakże, abyśmy mogli rozwinąć się jako Kościół synodalny, moim zdaniem, konieczna jest prawdziwa, autentyczna i głęboka formacja, która jest zakorzeniona w rozmowie w Duchu Świętym. A Duch zawsze zaprasza nas do celebrowania naszych różnic, nie do ukrywania ich, ale do ich rozpoznawania i celebrowania. W tej samej kwestii ważne jest, jestem o tym przekonana, abyśmy przyznali preferencyjną opcję dla świeckich w dziedzinach edukacji kościelnej, takich jak teologia, prawo kanoniczne, nauka społeczna Kościoła, posługa przywództwa. To powinno stać się normą i praktyką kościoła synodalnego”.

Na zakończenie teolog przypomniała mądrość afrykańskich kobiet, śpiewając pieśń dedykowaną afrykańskiej matce.

Synod jest doświadczeniem duchowym

Podczas sesji pytań i odpowiedzi, kardynał Prevost odpowiedział na pytanie dotyczące nadużyć, zauważając, że temat ten był omawiany w małych grupach. Pires dodała, że z dyskusji wynikło, że Konferencje Episkopatu utworzyły biura zajmujące się tą kwestią, co było stymulujące dla tych Konferencji, które ich nie miały. Nonterah wyjaśniła, że dzieci boją się mówić głośno, więc synodalność musi rozpocząć się w rodzinach chrześcijańskich. “I tylko wtedy, gdy staniemy się Kościołem synodalnym, ale także wtedy, gdy nasze chrześcijańskie rodziny staną się synodalnymi Kościołami domowymi, synodalność może naprawdę odegrać tę rolę w ochronie nieletnich” – powiedziała.

Pytanie skierowane do kardynała Prevosta dotyczyło możliwości zaangażowania świeckich w konsultacje dotyczące mianowania biskupów. Prefekt Dykasterii ds. Biskupów powiedział, że chociaż proces ten jest nieco ograniczony, podejmowane są wysiłki, aby włączyć więcej osób świeckich i zakonnych w konsultacje dotyczące potencjalnych nominacji biskupich.

W odpowiedzi na pytanie o podziały wyrażone podczas Synodu, kardynał Prevost wyjaśnił, że było więcej różnic zdań niż podziałów. Słuchano z szacunkiem, co było kluczowe, biorąc pod uwagę różnorodność uczestników. Zawsze dążono do jedności, a nie do jednolitości. Arcybiskup Broglio dostrzegł potrzebę zachęcania do większego zaangażowania w przyszłości. Kardynał Nzapalainga dodał, że różnice nie są przeszkodą, ale źródłem bogactwa, a rozbieżne poglądy nie są synonimem wrogości, ale aspektami do rozważenia.

Odnosząc się do pytania o rewizję struktur kościelnych, kardynał Prevost przypomniał, że Kościół ma wiele wymiarów, ale ten Synod nie odnosi się bezpośrednio do tych instytucjonalnych, ale zamiast tego koncentruje się na charyzmatycznych, duchowych, ludzkich i relacyjnych aspektach Kościoła. Arcybiskup Broglio został zapytany, czy biskupi amerykańscy promowali uczestnictwo w Synodzie i wyraził nadzieję że pojawią się dobre pomysły, aby zachęcić do szerszego uczestnictwa.

Odnosząc się do pytania dotyczącego osób LGBT, arcybiskup Broglio podkreślił potrzebę włączenia, podkreślając, że “każdy, kto spotyka Jezusa Chrystusa, nie odchodzi taki sam”. Zauważył, że Jezus “wyciągnął rękę” do grup, które były uważane za grzeszników, “ale wyciągnął rękę, aby nastąpił moment nawrócenia”. Odnosząc się do katolików, którzy są przywiązani do “tradycyjnej formy Mszy”, stwierdził, że Kościół jest wystarczająco duży, aby przyjąć wszystkich.

Transmisja briefingu

Kanały YT na których mogą być dostępne transmisje w innych wersjach językowych

Najnowsze wiadomości synodalne

Wczoraj na zakończenie synodalnego spotkania pasterzy, Papież opublikował list do proboszczów z całego świata. Jak pisał, potrzebujemy parafii ożywianych głoszeniem Dobrej Nowiny, a kluczową rolę do odegrania mają właśnie pasterze. Dlatego prosił uczestników zjazdu w Sacrofano, aby po powrocie stali się misjonarzami synodalności. „Chodzi o to, żeby się wsłuchać w... Read more
Published on: 2024-05-03
W liście skierowanym do księży, którzy wzięli udział w spotkaniu „Proboszczowie dla synodu”, Franciszek wskazuje trzy drogi, którymi należy podążać: rozpoznawanie ziaren Ducha w wiernych; praktykowanie rozeznawania wspólnotowego; oraz budowanie komunii między kapłanami i biskupami. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2024-05-02
W podrzymskim Sacrofano trwa specjalne spotkanie synodalne, w którym uczestniczy ok. 300 proboszczów z całego świata. Ma ono na celu wsłuchanie się w głos pasterzy pochodzących z najróżniejszych kontekstów. Chcemy usłyszeć, jak Jezus działa dziś w was, w waszych parafiach, w waszych diecezjach – mówił w mowie powitalnej kard. Mario... Read more
Published on: 2024-04-30
Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu i stanowi moment łaski. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2024-04-29
Podczas gdy zbliża się kolejna sesja synodalna, wydawnictwo watykańskie publikuje książkę dwóch jezuitów, Juana Antionio Guerrero Alvesa i Óscara Martína Lópeza, pt. „Rozmowa w Duchu, sztuka rozeznawania i praktykowanie synodalności”. Do tej pozycji sięgnął też sam Papież i napisał do niej wstęp. Jak zaznaczył, w ramach synodu „chcemy iść razem... Read more
Published on: 2024-04-29