I sesja synodalna w Rzymie (4-29.10.2023r):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
informacje

Szukaj
Close this search box.

Aktualności dotyczące Synodu o synodalności (2021-2024) - Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja

Strona 3

Synod: źródło nadziei, ale i obaw [KOMENTARZE] - 21.10.2023r. - Misyjne.pl

Jeszcze przez tydzień w Watykanie potrwa sesja synodu biskupów. Synod został zwołany przez papieża Franciszka w celu nakreślenia przyszłości Kościoła. Temat obrad to „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów potrwa do 29 października. Łączna liczba uczestników spotkania to 464, z których głosować będzie 365.

Abp Fisher: propozycja radykalnie sprzeczna z Ewangelią nie pochodzi od Ducha Świętego - 21.10.2023r. - Misyjne.pl

Podczas trwającego obecnie Synodu o synodalności musimy być ostrożni w „zrzucaniu odpowiedzialności za wszystko na Ducha Świętego”, powiedział arcybiskup Anthony Fisher z Sydney, zauważając, że jeśli wysuwana propozycja jest radykalnie sprzeczna z Ewangelią, to „nie pochodzi od Ducha Świętego”. „Duch Święty jest Duchem Chrystusa. Jest Duchem Ojca i Syna, zatem zawsze będzie mówił tylko to, co jest zgodne z tym, co Chrystus objawił nam w tradycji apostolskiej” – powiedział arcybiskup australijskiej metropolii w wywiadzie dla agencji CNA.

Czuwanie modlitewne Synodu o synodalności na Pradze - 17.10.2023r. - Diecezja Warszawsko-Praska

W Katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, w sobotę 14 października odbyło się diecezjalne czuwanie modlitewne Synodu o synodalności, którego motywem przewodnim było zawołanie „Uświęć ich w prawdzie”.

Papież: współczucie to ślad Boga w naszym sercu - 20.10.2023r. - Vatican News

Współczucie to ślad Boga w naszym sercu – zauważył Papież w rozważaniu podczas wieczornego czuwania modlitewnego na placu św. Piotra. Odbyło się ono przy pomniku migrantów, który od 2019 r. stoi przy lewym skrzydle kolumnady Berniniego. Do udziału w modlitwie zaproszeni zostali wszyscy uczestnicy odbywającego się w Watykanie Synodu o synodalności.

Konferencja prasowa z 16 dnia Synodu: Briefing synodalny poświęcony migrantom i uchodźcom (19.10.2023r)

Konferencja prasowa z 16 dnia Synodu: Briefing synodalny poświęcony migrantom i uchodźcom - 19.10.2023r. - Vatican News

Podczas gdy uczestnicy Synodu przygotowywali się do wieczornej modlitwy za migrantów i uchodźców, odpowiedź Kościoła na sytuację osób zmuszonych do opuszczenia swoich domów była głównym tematem czwartkowego briefingu prasowego na temat Synodu.

Watykan: uczestnicy Synodu Biskupów ogłoszą List do Ludu Bożego - 19.10.2023r. - Misyjne.pl

Niezależnie od końcowej syntezy, obradujący w Watykanie uczestnicy pierwszej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów na temat synodalności ogłoszą List do Ludu Bożego – poinformował Sekretariat Generalny Synodu Biskupów.

Abp Stankiewicz: błogosławiąc życie w grzechu, wyrządzamy zło - 19.10.2023r. - Vatican News

Na Łotwie Synod o synodalności został przyjęty z mieszanymi odczuciami. Niektórzy, słysząc o niemieckiej drodze synodalnej, od razu go odrzucili. Inni sądzili, że jest to kwestia czysto formalna. Ja jednak wierzę, że mamy tu powiew Ducha Świętego, który chce odnowić Kościół – powiedział na synodalnym spotkaniu z dziennikarzami arcybiskup Rygi Zbigniew Stankiewicz.

Polskojęzyczni ojcowie i matki synodalne u kard. Krajewskiego - 19.10.2023r. - Vatican News

Wczoraj wieczorem polskojęzyczni uczestnicy Synodu o synodalności spotkali się w apartamencie kard. Konrada Krajewskiego. Wspólnie odmówiono nieszpory, a następnie wszyscy, 16 osób, zasiedli do kolacji przy jednym stole – przekazał Radiu Watykańskiemu papieski jałmużnik.

Konferencja prasowa z 15 dnia Synodu: List do całego ludu Bożego, aby kontynuował podróż synodalną (18.10.2023r)

Konferencja prasowa z 15 dnia Synodu: List do całego ludu Bożego, aby kontynuował podróż synodalną - 18.10.2023r. - Vatican News

Podczas środowego briefingu Synodu, dr Paolo Ruffini udzielił informacji reporterom, a dziennikarze wysłuchali kardynała Leonardo Steinera z Manaus w Brazylii; arcybiskupa Zbigņevsa Stankevičsa z Rygi na Łotwie; biskupa Pablo Virgilio Davida, przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Filipin (CBCP); oraz 19-letniego członka Synodu z USA, Wyatta Olivasa.

Nie bójmy się synodu, nie bójmy się synodalności - 18.10.2023r. - eKAI.pl

Dziennikarz działu zagranicznego KAI obserwował w Rzymie pierwszy tydzień obrad Zgromadzenia Synodu Biskupów o synodalności i rozmawiał z jego uczestnikami. To doświadczenie zrodziło w nim trzy refleksje. Paweł Bieliński mówi o nich w kolejnym komentarzu z cyklu #OpinieKAI.

Synod o synodalności rozpoczął IV moduł refleksji nad treściami z Instrumentum laboris - 18.10.2023r. - Vatican News

Dziś Synod o synodalności wkroczył w czwarty blok tematyczny. To ostatni moduł refleksji zgodnie z Instrumentum laboris i został on zatytułowany „Uczestnictwo, zarządzanie i władza”. Chodzi o rozmyślania nad procesami, strukturami oraz instytucjami, jakie powinny być obecne w misyjnym Kościele synodalnym. Kolejny etap prac zgromadzenia otwarto Mszą pod przewodnictwem abp. Gintarasa Grušasa, metropolity wileńskiego.

KUL: Międzynarodowa Konferencja Naukowa Inter concilium et synodum – pomiędzy soborem i synodem - 18.10.2023r. - Misyjne.pl

Międzynarodowa Konferencja Naukowa Inter concilium et synodum – pomiędzy soborem i synodem została zorganizowana w Lublinie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim 18 października. Konferencja obejmowała tematy związane z 40 rocznicą promulgacji Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku oraz synodalnością Kościoła.

Australijska teolog: temat święceń dla kobiet nie powinien się znajdować w centrum debaty synodalnej - 18.10.2023r. - Opoka.pl

Australijska delegatka na Synod o Synodalności, teolog Renée Köhler-Ryan przekonana jest, że kwestia święceń diakonatu i prezbiteratu dla kobiet nie powinna znajdować się w centrum debaty synodalnej.

Konferencja prasowa z 14 dnia Synodu: Synod to nie talk show, ale refleksja nad tym, jak Kościół może kroczyć w świecie (17.10.2023r)

Konferencja prasowa z 14 dnia Synodu: Synod to nie talk show, ale refleksja nad tym, jak Kościół może kroczyć w świecie - 17.10.2023r. - Vatican News

We wtorkowym briefingu Synodu podkreślono kwestie omawiane przez członków Synodu, w tym posługę biskupów, rolę kobiet, potencjalne zmiany w prawie kanonicznym i wkład świeckich, przy czym jedna z uczestniczek stwierdziła, że kwestia kapłaństwa kobiet jest “kwestią niszową, która nie odzwierciedla potrzeb współczesnych kobiet”.

Papież: babcia nauczyła mnie modlitwy i wciąż zachowuję wiele z mej dziecięcej pobożności - 17.10.2023r. - eKAI.pl

„Kościół musi się zmieniać, pomyślmy o tym, jak zmieniał się od Soboru [Watykańskiego II] aż do teraz i jak musi nadal zmieniać się w swojej formie, w sposobie, w jaki proponuje prawdę, która się nie zmienia. Innymi słowy, objawienie Jezusa Chrystusa nie zmienia się, dogmaty Kościoła nie zmieniają się, ale [to wszystko] rośnie, rozwija się i szlachetnieje jak sok drzewa. Ten, kto nie podąża tą drogą, cofa się i zamyka się w sobie samym. Zmiany w Kościele zachodzą w tym przepływie tożsamości Kościoła. I musi się on zmieniać wraz z wyzwaniami, jakie przed nim stoją. Dlatego sedno jego zmian jest zasadniczo duszpasterskie, bez negowania istoty Kościoła” – wyjaśnił Franciszek.

Rzym: przełożeni zakonni spotkają się w Rzymie ws. synodalności

Setne zgromadzenie Unii Wyższych Przełożonych (USG) odbędzie się w dniach 22-24 listopada w Rzymie.

Gorliwy o synodzie, czyli mądrość starego kardynała Zena - 17.10.2023r. - Opoka.pl

Inni na jego miejscu zdecydowaliby, że trzeba odpocząć… Ale nie on! Liczący 91 lat Joseph Zen Ze-kiun, chiński kardynał, w latach 2002–2009 biskup Hongkongu, jest wciąż zaangażowany, gorliwy w sprawach Chrystusowego Kościoła. Od dawna władze Pekinu uważają go za wroga – pisze w najnowszym felietonie w tygodniku „Idziemy” o. Dariusz Kowalczyk, jezuita.

Konferencja prasowa z 13 dnia Synodu: Synod: Synod: Synodalność, która "nie jest frazesem", ale codziennym doświadczeniem (16.10.2023r)

Konferencja prasowa z 13 dnia Synodu: Synod: Synod: Synodalność, która "nie jest frazesem", ale codziennym doświadczeniem - 16.10.2023r. - Vatican News

Tematy prac synodalnych, które miały miejsce rano - od pracy misyjnej, przez dialog międzyreligijny, po rolę kobiet w służbie Kościołowi - zostały omówione podczas poniedziałkowego popołudniowego briefingu w watykańskim biurze prasowym. Zgromadzenie przypomniało również o 45. rocznicy wyboru Jana Pawła II na tron papieski.

Synod o Synodalności: chińscy biskupi wrócili do domu - 16.10.2023r. - Misyjne.pl

Dwaj biskupi z Chińskiej Republiki Ludowej, uczestniczący w zgromadzeniu Synodu Biskupów nt. synodalności, po niespełna dwóch tygodniach obrad opuścili Rzym i udali się drogę powrotną do domu.

Synodosceptycy – jakie są największe obawy związane z synodem? - 16.10.2023r. - Misyjne.pl

Protestantyzacja Kościoła, destrukcja doktryny – tak mocnych sformułowań używają czasem krytycy odbywającego się synodu. Takie hasła są jednak pełne emocji, a przez to mało obiektywne. Spójrzmy na spokojnie na to, jakie obawy związane z Synodem o Synodalności ma spora część wiernych.

Kard. Schönborn na Synodzie: Europa nie jest już centrum Kościoła powszechnego - 16.10.2023r. - Deon.pl

"Europa staje się mniejsza. Południe staje się silniejsze" - tymi słowami kard. Christoph Schönborn opisał obecny stan czterotygodniowego spotkania Synodu Biskupów w Watykanie. XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synody Biskupów rozpoczęło się w Watykanie 4 października i potrwa do 29 października.

Synod: misja cyfrowa idealnym terenem dla synodalnego Kościoła - 15.10.2023r. - Vatican News

Misja cyfrowa jest nie tylko narzędziem do prowadzenia ewangelizacji, ale jest „przestrzenią, terytorium... nowym światem dla Kościoła komunii i ewangelizacji. Jest idealnym terenem dla synodalnego Kościoła misyjnego, w którym w którym wszyscy ochrzczeni przyjmują współodpowiedzialność za ewangelizację” – podkreślają uczestnicy dzisiejszej sesji otwartej Synodu, S. Xiskya Lucia Valladares Paguaga i José Manuel de Urquidi Gonzalez, którzy uczestniczyli w pracach Synodu Dygitalnego.

Kard. Ryś podczas Mszy świętej za Synod biskupów: kim byśmy byli bez tej Matki, którą jest Kościół? - 15.10.2023r. - eKAI.pl

W sobotę w katedrze łódzkiej kard. Grzegorz Ryś, który dwa tygodnie temu odebrał insygnia kardynalskie, przewodniczył Mszy św. w intencji trwającego w Watykanie zgromadzenia Synodu Biskupów na temat synodalności. – Kim byśmy byli bez tej Matki, którą jest Kościół? Pan Bóg nam mówi: zobacz to! Zobacz to, że jesteś częścią tej wspólnoty, jaką jest twój naród, ale i częścią wspólnoty, którą jest Kościół i usłysz wezwanie, by wziąć odpowiedzialność za jedno i za drugie. Nie uciekaj od tej odpowiedzialności! – mówił metropolita łódzki.

Briefing z 11 dnia Synodu: Synod ponawia modlitwy za Ziemię Świętą i świat (14.10.2023r)

Briefing z 11 dnia Synodu: Synod ponawia modlitwy za Ziemię Świętą i świat - 14.10.2023r. - Vatican News

Członkowie Synodu zgromadzeni w Auli Pawła VI w Watykanie ponawiają modlitwy o pokój. Tematy, które pojawiły się podczas czwartkowego briefingu Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, obejmowały znaczenie słuchania, przyjmowania różnorodności i roli kobiet. Jeśli chodzi o dostęp osób postronnych do poufnych dokumentów w “chmurze”, Paolo Ruffini zauważył, że nie ma nic tajnego poza pragnieniem zachowania poufności.

Opat cystersów o metodologii synodu: wielka pomoc i poczucie wspólnotowej drogi - 14.10.2023r. - Misyjne.pl

Wielką pomocą, dającą poczucie wspólnie przemierzanej drogi nazwał opat generalny Zakonu Cystersów o. Mauro Giuseppe Lepori nową metodę obrad wprowadzoną podczas XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”, jakie trwa w Watykanie w dniach 4-29 października.

Siostra Gómez z Meksyku – pierwsza kobieta przewodnicząca obradom Synodu Biskupów - 14.10.2023r. - Misyjne.pl

Meksykańska siostra zakonna Maria De Los Dolores Palencia Gómez jako pierwsza kobieta w historii przewodniczyła wczoraj obradom zgromadzenia Synodu Biskupów. Jest ona jedną z dziewięciorga tzw. przewodniczących delegowanych, którzy w imieniu papieża (przewodniczącego Synodu z urzędu) prowadzą synodalne obrady plenarne (tzw. kongregacje generalne).

Alarcón García: obecność osób z niepełnosprawnością uwiarygodnia proces synodalny - 14.10.2023r. - Misyjne.pl

Osoby z niepełnosprawnością są największą mniejszością na świecie – powiedział Enrique Alarcón García, przewodniczący Frater España – Chrześcijańskiego Bractwa Osób z Niepełnosprawnością z Hiszpanii. Wielką niespodzianką, która jeszcze bardziej uwiarygodnia proces synodalny nazwał on zaproszenie takich osób przez papieża Franciszka do udziału w trwającym w Watykanie zgromadzenie Synodu Biskupów.

Briefing z 4 dnia Synodu: Synodalność: nie koncepcja, ale doświadczenie słuchania i bycia włączonym (7.10.2023r)

Briefing z 4 dnia Synodu: Synodalność: nie koncepcja, ale doświadczenie słuchania i bycia włączonym - 7.10.2023r. - Vatican News

Z dzisiejszego briefingu prasowego: Zgromadzenie Ogólne nie jest miejscem wyrażania osobistych opinii, ale miejscem słuchania, rozeznawania i wspólnego kroczenia w kierunku brzegu, na którym czeka na nas Pan.

Briefing z 8 dnia Synodu: Modlitwy za ofiary wojny i głos tych, którzy ratują życie na morzu (11.10.2023r)

Briefing z 8 dnia Synodu: Modlitwy za ofiary wojny i głos tych, którzy ratują życie na morzu - 11.10.2023r. - Vatican News

Podczas środowego briefingu synodalnego dziennikarze wysłuchali wypowiedzi kard. Lacroix z Kanady, Grace Wrackia z Papui Nowej Gwinei oraz Luki Casariniego, włoskiego działacza migracyjnego, którzy omówili dyskusje Zgromadzenia Ogólnego na temat ubóstwa, migracji, nadużyć, roli kobiet i tożsamości seksualnej.

Watykan: wieczorem różaniec na placu św. Piotra za synod i o pokój - 14.10.2023r. - Vatican News

Synod o synodalności obradował dziś w małych grupach. W dalszym ciągu trwa debata nad trzecim blokiem tematycznym: Współodpowiedzialni w misji. Natomiast dziś wieczorem na placu św. Piotra odbędzie się kolejna procesja maryjna ze świecami, podczas której odmówiony zostanie różaniec za synod i o pokój.

Briefing z 9 dnia Synodu: Jedynym rozwiązaniem konfliktu jest dążenie do braterstwa, a nie wojny - 12.10.2023r. - Vatican News

Briefing z 9 dnia Synodu: Jedynym rozwiązaniem konfliktu jest dążenie do braterstwa, a nie wojny - 12.10.2023r. - Vatican News

Podczas czwartkowego briefingu Synodu kilku uczestników podzieliło się swoimi refleksjami na tematy omawiane podczas Zgromadzenia Ogólnego, wśród których znalazła się modlitwa w intencji dramatycznej sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Bp Muskus: W Kościele pora nam zamilknąć i posłuchać - 14.10.2023r. - Wiez.pl

Zawiedliśmy ludzkie zaufanie. Trudno o tym mówić bez bólu i wstydu, gdy uświadomimy sobie, że we wspólnocie, której misją jest głoszenie prawdy, można spotkać ludzi zdolnych służyć kłamstwu – mówi bp Damian Muskus w książce „Nie mój Kościół”.

Nowy etap synodu, kard. Ambongo: nawróćmy się, uważajmy na złego - 13.10.2023r. - Vatican News

Rozpoczął się nowy etap synodu o synodalności. Odtąd jest on poświęcony kolejnemu blokowi tematycznemu: Współodpowiedzialni w misji. Dzisiejszy dzień rozpoczął się jednak od dramatycznego wezwania do skruchy i nawrócenia. Wystosował je podczas porannej Eucharystii sprawowanej przy grobie św. Piotra kard. Fridolin Ambongo.

Synod o synodalności – nowa forma słuchania Ducha, starego jak Kościół - 13.10.2023r. - Vatican News

Podczas, gdy Kościół przeżywa szczególny czas synodu, warto zatrzymać się nad tym, gdzie sięgają korzenie tej formy. Jak przypominają autorzy programu Klucze Piotra, emitowanego na falach Radia Watykańskiego, praktyka gromadzenia się w celu słuchania Ducha Świętego jest tak stara, jak sam Kościół, o czym świadczy Sobór Jerozolimski opisany w 15. rozdziale Dziejów Apostolskich.

Synod o synodalności. Zmiana stylu, nie tylko struktury - 11.10.2023r. - Catolico.stacja7.pl

SYNOD BISKUPÓW W RZYMIE - Najważniejszym celem synodu jest rozpoczęcie procesu, który zmieni styl bycia Kościoła, sposób myślenia, mówienia i działania. Przemiany w Kościele mają stać się inspiracją dla przemian społecznych w świecie.

Weigel: co ma wspólnego Synod, neokolonializm, Afryka i Veritatis Splendor - 12.10.2023r. - Opoka.pl

Nawiązując do amerykańskiego pojęcia „off-Broadway” (teatry ulokowane obok głównego nurtu) amerykański myśliciel George Weigel zauważa, że obok oficjalnego Synodu w Rzymie toczy się dyskusja w drugim nurcie, równie istotna jak ta w sali synodalnej.

Synodalna modlitwa o pokój - 12.10.2023r. - Vatican News

„Panie, modlimy się do Ciebie za Ziemię Świętą, za ludność Izraela i Palestyny, która znajduje się w uścisku bezprecedensowej przemocy” – mówiła dziś rano w Auli Pawła VI Margaret Karram, przewodnicząca Ruchu Focolari. „W tych godzinach udręki i zawieszenia łączymy nasz głos z głosem Papieża i chóralnymi wezwaniami ludzi na całym świecie” – kontynuowała. Podczas modlitwy na rozpoczęcie dnia obrad uczestnicy Synodu w taki sposób prosili o pokój, także w innych krajach ogarniętych wojną.

Uczestnicy Synodu Biskupów w Rzymie modlili się o pokój w Izraelu i Palestynie - 12.10.2023r. - Misyjne.pl

Uczestnicy obradującego w Rzymie XVI zwyczajnego zgromadzenia ogólnego Synodu Biskupów modlili się 12 października w intencji ofiar przemocy w Izraelu i Palestynie. W porannej modlitwie, prowadzonej przez s. Margaret Karam, wspominano ofiary przemocy, zwłaszcza dzieci, rannych i zakładników. M. Karam, Palestynka urodzona w 1962 w Hajfie, od lutego 2021 stoi na czele Ruchu Focolare – międzynarodowej katolickiej wspólnoty duchowej.

Abp Jędraszewski przy grobie św. Jana Pawła II: Wołamy o zstąpienie Ducha Świętego na uczestników synodu - 12.10.2023r. - Episkopat.pl

Przy grobie św. Jana Pawła II wołamy za wstawiennictwem Maryi o zstąpienie Ducha Świętego na wszystkich uczestników synodu o synodalności – powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W czwartek, 12 października, przewodniczył on porannej Mszy św. przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Rzymie.

Synod – jak to powiedzieć inaczej? - 8.10.2023r. - Gosc.pl

„Synod” to konkretne doświadczenie prawdziwości apostolskiej i ortodoksyjnej wiary, że Pan jest z nami aż do skończenia świata, że Jego modlitwa o jedność uczniów była skuteczna.

Płocka młodzież modliła się za Synod w Rzymie - 7.10.2023r. - eKAI.pl

W płockiej „Studni” ludzie młodzi modlili się za trwający Synod o synodalności (4-29 października). Bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. z ich udziałem podkreślił, że głos młodych w Synodzie jest bardzo ważny. Spotkanie zorganizował ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

W obronie wykluczanych z dyskusji - 11.10.2023r. - Opoka.pl

„Trzeba stale na nowo oceniać aktualne sprawy w świetle Ewangelii. Kiedy jednak pojawia się takie nowe odczytanie wiary Kościoła, obowiązkowe staje się pytanie, czy dana nowość pochodzi rzeczywiście od Boga czy jest wynikiem presji ducha czasu, jakiejś politycznej ideologii lub obniżeniem wymagań Ewangelii obliczonym na oczekiwania współczesnych ludzi” – pisze ks. Tomasz Jaklewicz.

Synod o synodalności - 8.10.2023r. - Polskie Radio

Rozmowa o rzymskim etapie Synodu o synodalności, który rozpoczyna się 4 października. Wydarzenie poprzedziło ekumeniczne czuwanie modlitewne „Together - Razem” poświęcone znaczeniu współpracy chrześcijan. Obrady Synodu będą podsumowaniem i wyciągnięciem wniosków z dyskusji krajowych i kontynentalnych.

Franciszek zachęca Polaków do modlitwy za ojczyznę i za Synod - 11.10.2023r. - eKAI.pl

Do modlitwy o „miłosierdzie dla waszej Ojczyzny” i za uczestników Synodu Biskupów zachęcił papież pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

Kardynalska Msza św. za Synod już w sobotę w łódzkiej katedrze - 11.10.2023r. - eKAI.pl

Kard. Grzegorz Ryś będzie przewodniczył w najbliższą sobotę 14 października Mszy św. w intencji toczącego się w Rzymie synodu o synodalności i jego uczestników. Liturgię w łódzkiej katedrze celebrować będą biskupi pomocniczy archidiecezji łódzkiej. „Podczas tej Mszy świętej będziemy się modlić także w intencji naszego Pasterza, aby mógł jak najowocniej wypełniać nowe zadania wynikające z przynależności do Kolegium Kardynalskiego” – napisali w zaproszeniu biskupi.

Sympozjum: Dziś i jutro realizacji w Polsce przesłania II Soboru Watykańskiego - Wydział Teologiczny UKSW, Komisję Duszpasterstwa KEP, Zespół ds. Nowej Ewangelizacji KEP

Wydział Teologiczny UKSW, Komisja Duszpasterstwa KEP oraz Zespół ds. Nowej Ewangelizacji KEP zapraszają na sympozjum Dziś i jutro realizacji w Polsce przesłania II Soboru Watykańskiego. W czasie jego trwania zostaną przypomniane główne treści 4 konstytucji II SW oraz podjęta dyskusja, co z ich przesłania udało się do tej pory zrealizować, i co jeszcze wymaga realizacji. Sympozjum odbędzie się 21 X 2023 roku w Auli Schumana UKSW w Warszawie, ul. Wóycickiego 1/3 w godzinach 9.30-18.00.

Synodalność wyzwaniem dla Kościoła w Polsce - monografia

Synodalność wyzwaniem dla Kościoła w Polsce – monografia - Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego

To tytuł nowej pozycji na rynku wydawniczym, wpisującej się w jakże aktualny dla wspólnoty Kościoła temat. Redaktorzy monografii chcąc twórczo wpisać się w proces synodalny, zaprosili do współpracy autorów z różnych środowisk naukowych w Polsce, aby w całościowy sposób spojrzeć na zagadnienie synodalności. Zaproszeni specjaliści omawiają biblijno-teologiczne podstawy synodalności, pokazując różne sposoby jej realizacji, zarówno w czasach patrystycznych, jak i obecnie, przestrzegają przed pewnymi niebezpieczeństwami. Wytyczają też kierunki działań na przyszłość. Taki sposób postępowania jest odpowiedzią na wezwanie Franciszka kierowane do teologów, aby postępując w duchu kościelnej synodalności, wspólnotowo i kolegialnie uprawiali teologię „w formie synodalnej”, rozwijając „umiejętność słuchania, prowadzenia dialogu i wspólnego rozeznawania i integrowania wielorakości i różnorodności” (Watykan, 24 XI 2022 r.).

Timothy Radcliffe OP: Synodalne medytacje rekolekcyjne - 8.10.2023r -Kongres Katolików i Katoliczek

W dniach 1 – 3 października 2023 dominikanin o. Timothy Radcliffe prowadził rekolekcje dla uczestników Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które rozpoczyna się 4 października 2023. Złożyło się na nie sześć medytacji, których treść przedstawiamy poniżej.

Ku Kościołowi synodalnemu – refleksja przedsynodalna cz. 2 - 11.10.2023r - Episkopat.pl

Prezentujemy drugą część materiałów w wersji elektronicznej wydanych z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski. Powstały one w ramach przygotowań do plenarnej sesji Synodu w Rzymie i dotyczą różnych zagadnień, którymi żyje współczesny Kościół. Zostały opracowane przez specjalistów z różnych dziedzin. Mają być pomocą wiernym w duchowym towarzyszeniu obradom synodalnym, a także merytorycznym wsparciem dla dziennikarzy w przygotowywaniu opracowań dotyczących Synodu.

Ks. Wielebski: synodalność to narzędzie do realizacji istoty Kościoła - 11.10.2023r - ekAI.pl

Trzeba widzieć synodalność jako narzędzie do realizacji istoty Kościoła, jaką jest ewangelizacja, a nie cel sam w sobie. Mówi o tym w rozmowie z KAI ks. dr hab. Tomasz Wielebski, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a zarazem prezes Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów, redaktor książki „Synodalność wyzwaniem dla Kościoła w Polsce”.

Abp Chaput: głównymi problemami Kościoła nie są struktury, lecz wizja człowieka - 10.10.2023r - eKAI.pl

Najtrudniejsze problemy dzisiejszego Kościoła nie mają związku ze strukturami, lecz z tym, czym naprawdę jest człowiek – zauważył emerytowany arcybiskup Filadelfii Charles Chaput OFMCap. Sformułował on kilka krótkich refleksji skierowanych do uczestników odbywającego się w Rzymie Synodu Biskupów na temat synodalności.

Kard. Ch. Schönborn: synod wymaga zdolności do „dobrego rozeznania” - 10.10.2023r - Misyjne.pl

Sukces obradującego obecnie w Rzymie Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów zależy w dużej mierze od umiejętności „dobrego rozeznania” – na przykład między wolą Boga a własnymi fantazjami. Podkreślił to kardynał Christoph Schönborn w nagraniu wideo opublikowanym na Facebooku i X (dawniej Twitterze) 10 października.

Wieczorem na placu św. Piotra adoracja w intencji synodu - 10.10.2023r - Vatican News

W Watykanie trwa Synod o synodalności. W dzisiejszym programie obrad przewidziano rano obrady w małych grupach, a po południu kongregację generalną. W tych dniach przedmiotem obrad jest drugi blok tematyczny noszący tytuł: Komunia, która promieniuje.

Kard. Raï w homilii do członków Synodu: Duch Święty jest protagonistą całej drogi synodalnej - 9.10.2023r - Episkopat.pl

Duch Święty jest protagonistą misji powierzonej Kościołowi, a tym samym całej drogi synodalnej – powiedział kard. Béchara Boutros Raï, maronicki patriarcha Antiochii, w homilii Mszy św. dla członków Synodu.

Dlaczego Synod o synodalności jest potrzebny Kościołowi i światu? - 9.10.2023r - Opoka.pl

Bez względu na wynik Synodu świat tęskni za Kościołem synodalnym, który zaproponuje mu „kulturę spotkania” w miejsce kultury konfrontacji, walki i konfliktu – pisze o. Jarosław Kupczak OP.

John Henry Newman – święty na czas synodu. „Nie bał się trudnych tematów” - 9.10.2023r - Opoka.pl

John Henry Newman to doskonały święty na czas synodu. On nie bał się trudnych tematów, a zarazem wiedział, że trzeba je rozpatrywać w świetle nauczania Kościoła. W liturgiczne wspomnienie angielskiego konwertyty wskazuje na to Jack Valero, który był rzecznikiem prasowym zarówno podczas jego beatyfikacji, jak i kanonizacji.

Drugi etap Synodu o synodalności, 4 uczestników ma Covid - 10.10.2023r - Vatican News

Rozpoczęła się druga faza Synodu o synodalności. Jest ona poświęcona kolejnemu blokowi tematycznemu noszącemu tytuł „Komunia, która promieniuje”.

Synod o Synodalności – odnowa czy „protestantyzacja” Kościoła? - wywiad z Ks. Kard. Rysiem - 8.10.2023r - Archidiecezja Łódzka

Tuż przed wylotem do Wiecznego Miasta kardynał Grzegorz Ryś udzielił wywiadu portalowi Archidiecezji Łódzkiej, w którym odpowiada na pytania: czym jest Synod o Synodalności, jak on będzie wyglądał, czy Synod jest drogą do kolejnego Soboru w Kościele, jak zakończy się zgromadzenie biskupów, na które zostali zaproszeni również świeccy nie tylko jako obserwatorzy i słuchacze, ale pełnoprawni uczestnicy zgromadzenia, oraz czy Synod jest pewną formą „protestantyzacji” Kościoła przez Ojca Świętego?

Użyjmy niedoskonałego narzędzia, czyli dlaczego papież stawia na synodalność - 6.10.2023r - Gosc.pl

Czy stare praktyki synodalności mogą być osią podejmowania decyzji we współczesnym Kościele? Jak rozumieć intuicję papieża Franciszka, że centralizację w Kościele warto zastąpić synodalnością? I czym synodalność różni się od polityki? – między innymi na te pytania odpowiada teolog ks. dr Grzegorz Strzelczyk.

Synodalność jako styl życia [FELIETON] - 9.10.2023r - Misyjne.pl

Cały czas trochę trudno nam pamiętać o tym, że Synod o Synodalności to nie jakaś akcja zwołana przez papieża Franciszka po to, żeby ją zrobić i koniec. To nie jakaś uroczystość, którą może będziemy pięknie wspominać… i w sumie tyle. Tutaj chodzi o coś o wiele głębszego.

Benedykt XVI: milczenie i słowo drogą ewangelizacji - 8.10.2023r - Misyjne.pl

Po oświadczeniu papieża Franciszka z 4 października, wzywającym do „słuchania i postu od publicznych wystąpień” podczas trwającego Synodu Biskupów w Watykanie, które natychmiast wywołało debatę, warto przypomnieć orędzie papieża Benedykta XVI na 46. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu z 24 stycznia 2012 r. pod hasłem: „Milczenie i słowo drogą ewangelizacji”.

Arcybiskup z Kenii: Kościół powinien pomóc małżeństwom - 8.10.2023r - Misyjne.pl

Katolicy w Kenii mają przede wszystkim nadzieję, że Synod Biskupów skłoni Kościół do podjęcia większych wysiłków na rzecz pomocy małżeństwom i rodzinom. Podkreślił to w rozmowie z misyjnym serwisem „Fides”, arcybiskup Nyeri, Anthony Muheria, który obecnie uczestniczy w Synodzie Biskupów w Watykanie.

3. sesja Synodu w Watykanie: rozmowy m.in. na temat niebezpieczeństwa klerykalizmu - 7.10.2023r - Deon.pl

Podczas synodalnych dyskusji można było zobaczyć, jak wielowymiarowy i wielowarstwowy jest Kościół. Papież zwierzył się również, że jest wdzięczny za pracę mediów. Światowy Synod jest bardzo dobrze relacjonowany w prasie, pochwalił Franciszek. Powiedział, że rozmowy podkreśliły znaczenie świeckich i ich służbę dla Kościoła.

Członkowie synodu rozmawiają o tym, jakie tematy wydają się kluczowe - 7.10.2023r - Vatican News

Jak zwiększyć i rozbudzić braterstwo we wszystkich wspólnotach chrześcijańskich? Co powinno zostać zmienione, byśmy byli Kościołem przyjmującym? – to dwa z wielu pytań, jakie powracają podczas sesji synodalnych. O tematach, nad którymi pracują delegaci, mówił wczoraj popołudniu prefekt Dykasterii ds. Komunikacji, Paolo Ruffini na specjalnej konferencji prasowej.

Matki synodalne: dlaczego mielibyśmy bać się być takimi jak Jezus? - 7.10.2023r - Niedziela.pl

Historyczne wydarzenie, powrót do początków Kościoła, demontaż hierarchiczności, nowy sposób życia Kościoła, styl przywództwa służebnego – to niektóre z opinii wyrażanych przez matki synodalne – siostry zakonne uczestniczące w XVI Zwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów. Trwa ono w Watykanie w dniach 4-29 października, a jego tematem jest Kościół synodalny. „Dlaczego mielibyśmy bać się być takimi jak Jezus?” – pytają zakonnice.

Francuski watykanista: nie będzie przewrotu w doktrynie katolickiej [ROZMOWA] - 7.10.2023r - Misyjne.pl

Trwające w Watykanie zgromadzenie Synodu Biskupów na temat synodalności „może doprowadzić do pewnej elastyczności duszpasterskiej”, natomiast „nie będzie radykalnego przewrotu w doktrynie katolickiej”, gdyż „papież Franciszek jest bardziej konserwatywny niż myślimy”, uważa Cyprien Viet, watykanista z francuskiej agencji I.Media. W rozmowie z KAI tłumaczy, że papieżowi Franciszkowi „chodzi przede wszystkim o duchowe pogłębienie i lepsze uświadomienie sobie wyzwań stojących przed Kościołem powszechnym”.

Karram: ten synod tworzy Kościół bez granic - 6.10.2023r - Vatican News

Ten synod przyczyni się do stworzenia w Kościele nowego wymiaru, Kościoła bez granic, który nikogo nie wyklucza, w którym jest miejsce dla wszystkich – mówi Radiu Watykańskiemu przewodnicząca Ruchu Focolari. Podkreśla ona, że dobrze się stało, iż synod został poprzedzony rekolekcjami. Dzięki temu jego uczestnicy mogli się zbliżyć do siebie nawzajem, pomimo istniejących między nimi różnic.

Został opublikowany „List z Synodu” 91-letniego kard. Zena. Nazywa w nim rzeczy po imieniu - 6.10.2023r - Opoka.pl

W obszernym tekście, opublikowanym na łamach First Thing jako „List z Synodu”, kard. Joseph Zen Ze-kiun opisuje szereg swoich obaw, dotyczących zarówno oczekiwań części osób w związku z Synodem o synodalności, jak i samej procedury obrad.

Misjonarz z Kenii o Kościele na Tajwanie: Tutaj każda parafia działa synodalnie - 6.10.2023r - eKAI.pl

Działamy w taki sposób nie dlatego, że Franciszek zapowiedział wcześniej synod, ale każda parafia na Tajwanie funkcjonuje w ten sposób przede wszystkim dlatego, że taka jest tutejsza rzeczywistość. Trzeba prowadzić dialog, bo w przeciwnym wypadku nic się nie dzieje. Nie można nikogo zmusić do zrobienia czegoś. Trzeba więc odbyć spotkanie przed spotkaniem, żeby się dowiedzieć, co ludzie myślą, gdyż tutaj liczy się nie tyle rozmowa, ile to, co ludzie czują. W ten sposób sytuację Kościoła na Tajwanie przedstawił w rozmowie z KAI kenijski misjonarz o. Jasper Kirimi ze zgromadzenia Matki Bożej Pocieszenia (Consolata), posługujący w Hsinchu na północnym zachodzie wyspy.

Kardynał Müller o Synodzie: ostatecznie chodzi o to, co mówi Bóg, a nie o nasze pomysły - 6.10.2023r - Opoka.pl

„Byłoby dla mnie ważne, abyśmy nie tylko słuchali siebie nawzajem, ale przede wszystkim słuchali Jezusa Chrystusa. W końcu chodzi o to, co mówi Bóg, a nie o nasze pomysły” – podkreślił w rozmowie z niemiecką agencją informacyjną kard. Gerhard Ludwig Müller.

Zamieszanie wokół kardynalskich wątpliwości oraz odpowiedzi papieża może przysłużyć się samej idei synodu - 6.10.2023r - Deon.pl

Kiedy w lutym tego roku Synod przeniósł się na poziom kontynentalny – do Pragi – też specjalnie zainteresowania nie było. Tuż przed samym rozpoczęciem się obrad w Rzymie – już na poziomie ogólnoświatowym - jakoś też entuzjazmu widać nie było. Temperatura podniosła się teraz, gdy Watykan upublicznił odpowiedzi na dubia, czyli wątpliwości kilku kardynałów w sprawach doktrynalnych.

Papież: czytajcie te teksty Bazylego, bardzo pomogą - 6.10.2023r - Vaticean News

Przemawiając do uczestników Synodu Papież Franciszek pięciokrotnie zachęcał do przeczytania tekstów św. Bazylego, które zostały rozdane uczestnikom. Poniżej publikujemy teksty, o których mówił Ojciec Święty w tłumaczeniu o. prof. Bazylego Degórskiego, paulina, patrologa, wykładowcy na papieskich uczelniach w Rzymie.

O’Connell: synod o synodalności nie jest Soborem Watykańskim III - 6.10.2023r - eKAI.pl

Obradujące w Watykanie zgromadzenie Synodu Biskupów o synodalności nie jest Soborem Watykańskim III – podkreśla amerykański watykanista Gerard O’Connell. Jego zdaniem jest to sposób, w jaki papież Franciszek wprowadza w życie Sobór Watykański II.

Luca Casarini: Rebeliant na synodzie - 5.10.2023r - Wiez.pl

Nigdy nie szukałem w życiu świętego spokoju. Chrześcijaństwo nie jest po to, żeby się dobrze ustawić – mówi Luca Casarini, lewicowy aktywista zaproszony przez Franciszka do udziału w synodzie.

Pierwszy briefing synodalny: zatrzymać się i słuchać siebie nawzajem - 5.10.2023r - Vatican News

„Sposób, w jaki tak wielka instytucja jak Kościół pozwala sobie na chwilę ciszy w wierze, w komunii, w modlitwie, jest nowością” – powiedział na pierwszym briefingu synodalnym Paolo Ruffini, prefekt Dykasterii ds. Komunikacji i przewodniczący Komisji Informacyjnej Synodu. Dodał, że to może również pomóc światu na innych polach takich jak wojna czy kryzys klimatyczny. „Zatrzymać się, słuchać siebie nawzajem. To wyzwanie, które zasługuje na opowiedzenie” – podsumował.

Kard. Ryś na Synodzie: Bez tego nie zaniesiemy Ewangelii współczesnym ludziom - 5.10.2023r - stacja7.pl

"Bez szerokiej synodalności nie mamy szans na zaniesienie Ewangelii współczesnym ludziom" – powiedział kard. Grzegorz Ryś w pierwszym dniu obrad Synodu Biskupów w Watykanie. Metropolita łódzki poproszony został o podzielenie się doświadczeniem przebiegu synodu w jego archidiecezji.

Z cichością wsłuchując się w Ducha Świętego - 5.10.2023r - Vatican News

Franciszek wskazuje metodę pracy uczestników Synodu i relacjonujących jego przebieg dziennikarzy

Kard. Hollerich: „instrumentum laboris” kompasem między pamięcią a nową „wizją całości” - 5.10.2023r - eKAI.pl

Aby odpowiedzieć na pytanie, jakie są charakterystyczne znaki Kościoła synodalnego, konieczne będzie „ćwiczenie pamięci w jej najgłębszym duchowym sensie”. Trzeba bowiem ponownie połączyć się z dwoma latami podróży, które poprzedziły rozpoczęcie Zgromadzenia Ogólnego i być przygotowanym, aby „nasza praca była owocna” i „nasze wspólne rozeznanie mogło postępować naprzód”. Przypomniał o tym ojcom synodalnym arcybiskup Luksemburga kard. Jean-Claude Hollerich SI, relator generalny Synodu Biskupów, na zakończenie pierwszej kongregacji generalnej 4 października, przedstawiając pierwszy moduł dyskusji nad dokumentem roboczym „instrumentum laboris”, zatytułowany „O Kościół synodalny: doświadczenie integralne”.

Abp Castellucci o synodzie: okazja do przywrócenia wewnętrznej równowagi w Kościele - 5.10.2023r - Misyjne.pl

Obradujące w Watykanie zgromadzenie Synodu Biskupów na temat synodalności stanowi „okazję do przywrócenia równowagi wewnętrznej, rozwiązania sporów między nami, a następnie wyjścia na zewnątrz, aby głosić Ewangelię”. Opinię taką przedstawił wiceprzewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej abp Erio Castellucci. Jednak, aby tak się stało, „musimy postawić na pierwszym miejscu potrzebę Boga, którą widać wszędzie i dostosować do tego również nasze struktury”.

Kard. Tagle: Synod niełatwym zadaniem kroczenia razem naprzód - 5.10.2023r - Vatican News

„Życzymy sobie, abyśmy, poprzez piękne i bohaterskie świadectwa na Synodzie, zostali na nowo pociągnięci przez Ewangelię oraz wzajemnie się zachęcali do drogi w stronę Jeruzalem misji” – wskazuje kard. Luis Antonio Tagle. Tak proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji spogląda na obecne zgromadzenie biskupów w Rzymie z nadzieją na jego możliwe pozytywne efekty w Kościele. Jesteśmy jednak wszyscy we wspólnocie wiernych wezwani do pewnego uczestnictwa w tym wydarzeniu.

Kard. Ryś: Zaproszenie na Synod setek ludzi świeckich, którzy są już zaangażowani w Kościele, nie wystarczy - 5.10.2023r - Deon.pl

- Nie wystarczy zaprosić na synod nawet setek ludzi świeckich, którzy są już zaangażowani w Kościele i rozmawiać z nimi. Przepaść pomiędzy nimi a tymi, którzy są ochrzczeni jak oni, ale żyją w świecie, jest niewyobrażalna - powiedział kard. Grzegorz Ryś w pierwszym dniu obrad XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, jakie trwa w Watykanie w dniach 4-29 października na temat synodalności. Metropolita łódzki zabrał głos podczas pierwszej kongregacji generalnej, poproszony o podzielenie się doświadczeniem synodalności w swojej archidiecezji.

Diecezjalne czuwanie modlitewne Synodu o synodalności - 5.10.2023r - Diecezja Warszawsko-Praska

Drodzy kapłani, siostry zakonne, osoby życia konsekrowanego, drodzy diecezjanie, zapraszamy Was do wspólnego diecezjalnego czuwania w intencji Synodu o synodalności, które odbędzie się 14 października 2023 r. w Katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie od godz. 18.00 pod hasłem „Uświęć ich w Prawdzie”. Nasze diecezjalne czuwanie rozpoczniemy od Mszy Świętej, by później trwać przed Najświętszym Sakramentem i prosić o dary Ducha Świętego dla papieża Franciszka, Ojców Synodalnych i wszystkich uczestników Synodu. Diecezjalny Zespół Synodalny

Bp Bätzing krytykuje oderwanie Kościoła od parlamentaryzmu - 5.10.2023r - Misyjne.pl

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, biskup Georg Bätzing, wypowiedział się przeciwko ostremu rozgraniczeniu Kościoła katolickiego od parlamentaryzmu. Papież Franciszek często podkreśla tę różnicę w związku z Synodem Biskupów na temat synodalności obradującym obecnie w Watykanie. „Synod nie jest spolaryzowanym parlamentem” – powiedział papież w środę podczas mszy św. otwierającej synodalne obrady.

Prof. Bańka o Synodzie: chcę pokazywać ważną rolę świeckich - 5.10.2023r - Vatican News

Chcę pokazywać ważną rolę świeckich w wymiarze ewangelizacji, odnajdywaniu swojej tożsamości i podmiotowości w Kościele. Szczególną kwestią jest sprawa relacji z duchowieństwem, w oparciu o wzajemny szacunek i dialog – podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News prof. Aleksander Bańka, świecki delegat na trwający w Watykanie Synod o synodalności.

Kard. Hollerich: synod jest wspólnym dziełem rozeznawania - 5.10.2023r. - Misyjne.pl

Wezwani do nauki gramatyki synodalności – to zaproszenie, które kard. Jean-Claude Hollerich, relator generalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, skierował w obecności papieża Franciszka do uczestników pierwszej kongregacji generalnej w środę po południu w Auli Pawła VI.

Abp Galbas o Synodzie: „rewolucjoniści, który spodziewają się nie wiadomo jakiego przełomu, zawiodą się i rozczarują” - 5.10.2023r - Opoka.pl

Synod będzie wymagał bardzo dużo modlitwy, uważności, spokoju i pamięci o tym, że to jest kolejny etap – ani jego początek, ani jego koniec. Myślę, że rewolucjoniści, którzy spodziewają się nie wiadomo jakiego przełomu, zawiodą się, rozczarują – zauważa metropolita katowicki, abp Adrian Galbas.

Diecezjalna pielgrzymka na spotkanie “Together” – Zgromadzenie Ludu Bożego - 2.10.2023r. - Diec. Warszawsko-Praska

Zakończyła się diecezjalna pielgrzymka na spotkanie "Together" - Zgromadzenie Ludu Bożego. Zapraszamy na ostatnią porcję zdjęć - z najważniejszego momentu pielgrzymki, czyli czuwania na pl. św. Piotra z papieżem Franciszkiem oraz młodymi z całego świata oraz modlitwy przy grobie św. Jana Pawła II w intencji diecezji warszawsko-praskiej. Był także czas na zwiedzanie Rzymu.

Papież: na Synodzie słuchanie i post od publicznych wystąpień

Słuchanie, post od publicznych wystąpień, dużo miejsca dla Ducha Świętego, modlitwa, refleksja, bez miejsca na gadulstwo, światowość i ideologie – to główne punkty przemówienia Papieża do Ojców i Matek Synodalnych na kongregacji generalnej otwierającej Synod o synodalności.

Dykasteria Nauki Wiary na temat sakramentów dla osób rozwiedzionych żyjących w nowym związku - 4.10.2023r. - Misyjne.pl

Na stronie internetowej Dykasterii Nauki Wiary można znaleźć odpowiedź na serię pytań zaproponowanych przez emerytowanego arcybiskupa Pragi, kardynała Dominika Dukę: w przypadku nowych związków wszyscy księża są wezwani do zaproponowania drogi rozeznania ukazującej „matczyne oblicze Kościoła”.

Nigdy wcześniej uczestnicy Synodu Biskupów w Rzymie nie byli tak zróżnicowani - 4.10.2023r. - Misyjne.pl

Papież Franciszek kocha żywiołowość. Dotyczy to również Synodu Biskupów na temat synodalności obradującego w Rzymie od 4 do 29 października. Nigdy wcześniej uczestnicy powszechnego Synodu nie byli tak zróżnicowani. Reprezentowane są prawie wszystkie opcje, od bardzo liberalnych po bardzo konserwatywne. Przedstawiamy niektóre z najciekawszych osobowości wśród ponad 450 uczestników rzymskiego zgromadzenia:

Homilia papieża Franciszka podczas mszy na otwarcie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów | 4 października 2023

Ewangelia, którą przed chwilą usłyszeliśmy jest poprzedzona opisem trudnego momentu w misji Jezusa, który moglibyśmy określić jako „przygnębienie duszpasterskie”: Jan Chrzciciel wątpi, że jest On naprawdę Mesjaszem; wiele miast, przez które przechodził, mimo cudów, których dokonał, nie nawróciło się; ludzie oskarżają Go o to, że jest żarłokiem i pijakiem, chociaż nieco wcześniej skarżyli się na Jana Chrzciciela, gdyż był zbyt surowy (por. Mt 11, 2-24). Widzimy jednak, że Jezus nie daje się pochłonąć smutkowi, lecz wznosi oczy ku niebu i błogosławi Ojca, ponieważ objawił prostaczkom tajemnice królestwa Bożego: „Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom” (Mt 11, 25).

„Kościół zawsze potrzebuje oczyszczenia” – rozpoczęło się XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - 4.10.2023r. - eKAI.pl

Na stałą potrzebę oczyszczenia Kościoła wskazał Franciszek podczas sprawowanej na placu św. Piotra wraz z kardynałami Eucharystii na otwarcie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Kard. Schönborn wdzięczny za przedsynodalne rekolekcje - 4.10.2023r - eKAI.pl

Kardynał Christoph Schönborn jest wdzięczny za trzy dni rekolekcji, które odbyli członkowie rozpoczynającego się 4 października XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Dzięki wydarzeniu kilkuset uczestników przybyłych na spotkanie w kościelnym ośrodku rekolekcyjnym w Sacrofano pod Rzymem, mogło się już teraz poznać, a z drugiej strony samo takie duchowe preludium było „sukcesem” – powiedział kard. Schönborn 3 października w rozmowie z Radiem Watykańskim. Arcybiskup Wiednia, który już po raz ósmy uczestniczy w synodach biskupów w Rzymie, zachęcił również, aby przyszłe spotkania Synodu były poprzedzane takim czasem rekolekcji.

Sekretarz specjalny i ekspert o synodzie: to największy eksperyment partycypacyjny na świecie - 4.10.2023r. - Misyjne.pl

„Synod 2021–2024, w którym dotychczas wzięło udział miliony ludzi na całej planecie, można określić jako eksperyment partycypacyjny, być może największy, jaki kiedykolwiek podjęto na świecie”. Taką opinię wyrazili: o. Giacomo Costa, sekretarz specjalny i Paolo Foglizzo, jeden z ekspertów XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. synodalności. Dodał, że „aby to osiągnąć, trzeba było stworzyć narzędzia do słuchania ludzi w różnych lokalnych kontekstach, w których Kościół jest obecny”.

Aula synodalna w Auli Pawła VI - 4.10.2023r - Niedziela.pl

Do tej pory zgromadzenia synodalne odbywały się w tzw. Nowej Auli Synodalnej mieszczącej się na tyłach Auli Pawła VI. Ponieważ w tegorocznym Synodzie o synodalności weźmie udział aż 370 uczestników, Aula ta nie byłaby w stanie pomieścić tej ilości osób.

Papież: Synod to nie parlament, ale zwołanie w Duchu - 4.10.2023r. - Vatican News

Synod nie jest to zgromadzenie polityczne, ale zwołanie w Duchu; nie parlament spolaryzowany, ale miejsce łaski i komunii. Ponadto, Duch Święty często burzy nasze oczekiwania, aby stworzyć coś nowego, co przewyższa nasze przewidywania i nasze niechęci – powiedział dziś Papież Franciszek w homilii na rozpoczęcie Synodu o synodalności.

Bp Pindel: synod w Jerozolimie wzorem dla późniejszych soborów - 4.10.2023r. - eKAI.pl

„Synod w Jerozolimie podejmuje nie tylko problem zbawienia, które osiąga się z łaski przez wiarę i przyjęcie chrztu. Druga kwestia dotyczy pogan nie przyjmujących obrzezania i prawa, a żyjących we wspólnocie z ochrzczonymi Żydami zachowującymi wciąż przepisy prawa” – zauważa bp Roman Pindel w najnowszym odcinku swej podcastowej i radiowej audycji biblijnej.

Prof. Bańka: poprzez synod papież Franciszek wskazuje, że Kościół powinien funkcjonować w oparciu o dialog - 4.10.2023r. -Misyjne.pl

Przez ten synod papież Franciszek wskazuje, że Kościół powinien funkcjonować w oparciu o prawdziwy dialog i że tego musimy się dziś nauczyć – powiedział PAP prof. Aleksander Bańka, świecki delegat na synod o synodalności. Dodał, że o rzeczach ważnych dla Kościoła nie należy dyskutować w logice sporu i osądzania.

Przewodniczący Episkopatu: Przyszłość można zbudować tylko na pokorze - 4.10.2023r. - Episkopat.pl

Nadzieja Kościoła może utrzymać się tylko na zaufaniu Duchowi Świętemu i oddaniu pod Jego panowanie naszych różnorodnych przyzwyczajeń i idei. Przyszłość można zbudować tylko na pokorze – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski po zakończeniu trzydniowych rekolekcji dla uczestników Synodu, które odbywały się w Sacrofano.

Watykanista Andrea Gagliarducci: po synodzie nie będzie wielkich zmian w Kościele [WYWIAD] - 4.10.2023r. -Misyjne.pl

Po synodzie nie będzie jakichś wielkich zmian w Kościele. Gdyby papież chciał je wprowadzić, to już by to zrobił, gdyż sam podejmuje decyzje. Opinię taką wyraził w rozmowie z KAI włoski watykanista Andrea Gagliarducci. Dodał, że jeśli Franciszek „chciałby coś zmienić w doktrynie lub strukturze Kościoła, po prostu by to zrobił. Nie musiałby w tym celu zwoływać synodu”.

Abp Gądecki przed synodem: pragniemy wyciągać z nauczania Kościoła wnioski na dziś - 4.10.2023r. - Vatican News

Polska delegacja wnosi na synod to co zostało sformułowane we wkładkach, które były opublikowane w prasie katolickiej, a które dotykają głównych i trudnych spraw synodalnych. W tym względzie i staramy się przedstawić polski punkt widzenia. Pragniemy lepiej zrozumieć, co wynika z Soboru Watykańskiego II i jakie są wnioski na dzisiaj – mówi Radiu Watykańskiemu i serwisowi Vatican News abp Stanisław Gądecki, przewodniczący polskiej delegacji na Synod.

Kard. Ryś o Synodzie: obecnie liczą się stawiane pytania, nie propozycje rozwiązań - 4.10.2023r. - Vatican News

Na obecnym etapie liczą się nie tyle propozycje gotowych rozwiązań dla Kościoła, ale stawiane pytania i wysłuchanie doświadczenia innych – podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do kolejnego etapu Synodu o synodalności, który rozpoczyna się 4 października w Watykanie.

Dziekan teologii KUL: Papież nie zmienia nauczania o małżeństwie - 3.10.2023r. -Misyjne.pl

Zalecam całościowe i pogłębione czytanie papieskiej wypowiedzi. W mojej ocenie żadną miarą nie stanowi ona aprobaty dla wytworzenia formuły błogosławienia par niesakramentalnych, w tym homoseksualnych, jako kościelnego rytu podobnego do liturgicznego błogosławieństwa małżeństw – podkreśla ks. prof. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Rozpoczyna się pierwsza sesja zgromadzenia Synodu Biskupów 2021-2024 - 4.10.2023r. - eKAI.pl

„Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” – to temat XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka. Po raz pierwszy obejmuje ono trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie od 2021 do 2024 roku. Po zakończeniu fazy lokalnej i kontynentalnej Sekretariat Generalny Synodu Biskupów zredagował, tworzony na podstawie ich wyników, dokument roboczy (Instrumentum laboris) zgromadzenia synodalnego, które będzie miało dwie sesje: w październiku 2023 i w 2024 roku.

O. Radcliffe: Żadnej rywalizacji o władzę na Synodzie Biskupów - 3.10.2023r. - Deon.pl

O. Timothy Radcliffe wskazał na znaczenie zbliżającego się zgromadzenia synodalnego w Watykanie dla autorytetu Kościoła. Były generał zakonu dominikanów prowadzi rekolekcje przed Synodem Biskupów na temat synodalności, który papież Franciszek zainauguruje jutro w Rzymie.

Synod „zbójecki”? - 3.10.2023r. - Opoka.pl

W 449 roku odbył się w Efezie synod, który przeszedł do historii jako „synod zbójecki”. Wzięło w nim udział ok. 150 biskupów, którzy mieli rozstrzygnąć sprawę Boskiej i ludzkiej natury Jezusa. Przewagę mieli ci, którzy głosili błędne nauki. Kiedy mniejszość biskupów zaczęła protestować przeciwko temu, co uznali za herezje, do sali obrad wtargnęła uzbrojona w kije grupa mnichów, która ich po prostu pobiła.

Dostrzec ukrytą harmonię – trzeci dzień rekolekcji przedsynodalnych - 03.10.2023r. - Vatican News

Dziś ostatni dzień rekolekcji dla uczestników synodu, który bezpośrednio podprowadzał pod rozpoczęcie obrad. O. Timothy Radcliffe OP w swej nauce wskazał, że choć nasze społeczeństwa są przepełnione palącym gniewem rodzącym się z lęku, to Pan wzywa do porzucenia takich destrukcyjnych pragnień i ufności podczas prac synodalnych. Chrystus nie obiecuje, iż droga będzie łatwa, ale zapewnia nas o obecności Ducha, która prowadzi.

Prof. Bańka przed rozpoczęciem Synodu: Dobrze przeżyte rekolekcje pozwolą na spotkanie w duchu braterstwa - 3.10.2023r. - Episkopat.pl

Nadzieja, zadomowienie w Kościele, wzajemne słuchanie się i przyjaźń to pojęcia kluczowe dla właściwego odkrycia tego, do czego Bóg prowadzi nas w rzymskim etapie synodalnym – mówi prof. Aleksander Bańka, podsumowując trzydniowe rekolekcje dla uczestników Synodu, które odbywają się w Sacrofano. Jak podkreśla, dobrze przeżyte rekolekcje pozwolą na spotkanie w duchu pełnego braterstwa i dobrych relacji.

Eucharystyczna nadzieja synodu - 02.10.2023r. - Gosc.pl

Zaczęliśmy rzymski etap synodu. Najpierw z Ojcem Świętym – od czuwania ekumenicznego na Placu Świętego Piotra. Później przejazd do położonego pod Rzymem ośrodka rekolekcyjnego w Sacrofano, na trzydniowe rekolekcje wprowadzające w synodalne doświadczenie. To rekolekcje oparte na słuchaniu, milczeniu, medytacji i dzieleniu się Ewangelią w małych grupach. Wprowadzenia do medytacji daje o. Timothy Peter Joseph Radcliffe OP. Do jakiej refleksji zaprasza synodalne zgromadzenie?

Watykan: papież odpowiedział na pytania i wątpliwości kardynałów - 3.10.2023r. - Misyjne.pl

Kardynałowie Brandmüller, Burke, Sandoval Íñiguez, Sarah i Zen Ze-kiun przedstawili papieżowi pięć pytań z prośbą o wyjaśnienie niektórych kwestii dotyczących interpretacji Objawienia Bożego, błogosławieństwa związków osób tej samej płci, synodalności jako konstytutywnego wymiaru Kościoła, święceń kapłańskich kobiet i pokuty jako koniecznego warunku rozgrzeszenia sakramentalnego. Oryginalne odpowiedzi zostały opublikowane w oficjalnym watykańskim serwisie prasowym Vatican News oraz na stronie Dykasterii Doktryny Wiary (PDF dostępny na końcu artykułu).

Abp Galbas: zadaniem synodu będzie odpowiedź na pytanie, co poprzez synod mówi Duch Święty - 03.10.2023r. - Niedziela.pl

Ważnym zadaniem zgromadzenia synodalnego w Rzymie będzie szukanie odpowiedzi na pytanie: co w tym wszystkim, co usłyszeliśmy na poprzednich etapach synodu, możemy interpretować jako możliwy głos Ducha Świętego, a co jest po prostu ludzką opinią – powiedział PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

Rozwiewając obawy. Wieści z „synodalnego” Kościoła w Meksyku [KOMENTARZ] - 2.10.2023r. - Misyjne.pl

Wydaje się, że różne, pełne obaw, głosy na temat obecnego Synodu biskupów nieco ucichły. Nie oznacza to, że ich nie ma, ale temat jakby się „zużył”. Nie chcę jednak pisać na temat samego Synodu – rozumiem obawy niektórych katolików co do niego. Chciałbym opowiedzieć nieco o synodalności, której w żadnym wypadku obawiać się nie należy.

Bp Rougé: synod jest ważny, ale fundamentem jest Chrystus - 02.10.2023r. - Vatican News

Synod jest niewątpliwie ważny, ale najważniejsza jest śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, to, czy głosimy Go światu – zwraca uwagę delegat francuskiego episkopatu na rozpoczynający się w środę Synod o synodalności. Bp Matthieu Rougé jest ordynariuszem diecezji Nanterre, w regionie paryskim. Jest on jednym z czterech biskupów, którzy na synodzie reprezentują Episkopat Francji.

Drugi dzień przedsynodalnych rekolekcji - 2.10.2023r. - Vatican News

W Sacrofano pod Rzymem trwają rekolekcje dla uczestników XIV Zgromadzenia Synodalnego o synodalności. Angielski dominikanin o. Timothy Radcliffe poświęcił dzisiejsze rozważania tematyce przyjaźni oraz ewangelicznej scenie, w której zmartwychwstały Jezus spotyka uczniów idących do Emaus. Natomiast włoska benedyktynka, matka Maria Ignazia Angelini mówiła tym razem o błogosławieństwie jako podstawowej postawie synodalnej.

Przewodniczący KEP: akty homoseksualne nie będą mogły zostać przez Kościół zaaprobowane - 02.10.2023r. - Misyjne.pl

Akty homoseksualne są grzechem; są sprzeczne z prawem naturalnym, w związku z tym w żadnym wypadku nie będą mogły zostać przez Kościół katolicki zaaprobowane – powiedział PAP Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Jak dodał, osoby o skłonnościach homoseksualnych mają dążyć do świętości poprzez życie we wstrzemięźliwości.

Papież apeluje o pokój oraz modlitwę różańcową za Synod i ewangelizację - 1.10.2023r. - Deon.pl

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o pokój między Azerbejdżanem a Armenią, a także na Ukrainie i innych krajach „zranionych wojną”. Zachęcił także do odmawiania różańca, szczególnie w intencji obrad Synodu Biskupów oraz ewangelizacji narodów.

Zaczęły się rekolekcje przed Synodem - 02.10.2023r. - Vatican News

Rekolekcje dla członków, delegatów braterskich i gości specjalnych, którzy wezmą udział w XVI Zwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów trwają od 30 września do 3 października. Mają one miejsce w Sacrofano koło Rzymu. Jest to przygotowanie do obrad synodalnych.

Teksty modlitw w intencji Pierwszej Sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu - 30.09.2023r. - Episkopat.pl

Sekretariat Generalny Synodu zwrócił się z prośbą o modlitwę w intencji Pierwszej Sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”, która zostanie zainaugurowana w Watykanie 4 października br.

Franciszek o Synodzie: prośmy o czas braterstwa i oczyszczenia z polaryzacji - 30.09.2023r. - Vatican News

Prośmy, aby Synod był kairós (szczególnym czasem-red.) braterstwa, miejscem, gdzie Duch Święty oczyszcza Kościół z gadulstwa, ideologii i polaryzacji – mówił Franciszek w homilii wygłoszonej podczas sobotniego ekumenicznego czuwania „Together-Razem” przed Synodem o synodalności, które odbyło się na Placu św. Piotra.

Przedstawiciel anglikanów o ekumenicznym czuwaniu: to nowy początek - 30.09.2023r. - Vatican News

Z synodalnych przemian w Kościele katolickim jest zadowolony stały przedstawiciel Wspólnoty Anglikańskiej w Rzymie abp Ian Ernest. Na dzisiejszym czuwaniu modlitewnym w Watykanie towarzyszy on honorowemu zwierzchnikowi anglikanów abp. Justinowi Welby’emu.

Kto dziś wieczorem weźmie udział w przedsynodalnym czuwaniu modlitewnym w Watykanie? - 30.09.2023r. - eKAI.pl

Papież Franciszek, prawosławni patriarchowie Konstantynopola i Jerozolimy, patriarcha syryjski, prymas Wspólnoty Anglikańskiej, przewodniczący starokatolickiej Unii Utrechckiej, Światowej Rady Metodystów i Światowej Konferencji Zielonoświątkowej, sekretarze generalni Światowej Federacji Luterańskiej, Światowego Aliansu Ewangelikalnego i Światowego Aliansu Baptystycznego – to niektórzy z wysokich przedstawicieli Kościołów, którzy wezmą dziś wieczorem udział w ekumenicznym czuwaniu modlitewnym na placu św. Piotra, poprzedzającym rozpoczęcie pierwszej sesji XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”. Odbędzie się ono w dniach 4-29 października w Watykanie. Wcześniej, od 1 do 3 października, jego uczestnicy będą uczestniczyć w rekolekcjach w podrzymskim Sacrofano.

Franciszek do kardynałów: różnorodność konieczna, ale liczy się wspólnota - 30.09.2023r. - Vatican News

Kolegium Kardynalskie jest powołane, aby przypominać orkiestrę symfoniczną, reprezentującą symfoniczność i synodalność Kościoła. Różnorodność jest konieczna, jest niezbędna. Ale każdy dźwięk musi przyczyniać się do wspólnego projektu – podkreślał Papież Franciszek w homilii wygłoszonej podczas sobotniego konsystorza.

Watykan: jak będzie przebiegało przedsynodalne czuwanie modlitewne? - 30.09.2023r. - Niedziela.pl

Wszyscy chętni mogą wziąć w przedsynodalnym czuwaniu modlitewnym o charakterze ekumenicznym, jakiemu dziś wieczorem przewodniczyć będzie na placu św. Piotra papież Franciszek. Wraz z nim modlitwę poprowadzi 12 zwierzchników kościelnych. Obecni będą „delegaci braterscy”, wysłani przez swe Kościoły na pierwszą sesję XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”.

Abp Gądecki: w Kościele jest miejsce dla niewierzących i grzeszników [ROZMOWA] - 30.09.2023r. - Misyjne.pl

W Kościele katolickim jest dość miejsca dla ludzi, którzy dzisiaj są niewierzący, czy też są wielkimi grzesznikami, z tym, że ich włączenie następuje poprzez nawrócenie – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Kard. Grzegorz Ryś przed pierwszą sesją Synodu: Cieszę się na możliwość słuchania innych Kościołów - 29.09.2023r. - Episkopat.pl

Cieszę się na możliwość słuchania doświadczeń innych Kościołów – powiedział kardynał nominat Grzegorz Ryś na kilka dni przed rozpoczęciem rzymskiej sesji XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Metropolita Łódzki przebywa już w Rzymie ze względu na zaplanowany na dziś konsystorz, podczas którego Ojciec Święty Franciszek kreuje go kardynałem.

Polacy najliczniejszą zagraniczną grupą ekumenicznego spotkania „Together” - 29.09.2023r. - eKAI.pl

Ponad 450 polskich pielgrzymów przybywa do Rzymu na ekumeniczne spotkanie „Together” (Razem), którego centralnym punktem będzie sobotnie czuwanie modlitewne z papieżem Franciszkiem i przedstawicielami Kościołów chrześcijańskich. Polacy są najliczniejszą, oprócz Włochów, grupą, która odpowiedziała na zaproszenie Ojca Świętego.

Kard. Onaiyekan: biskupi Afryki wykrzyczą, co dzieje się na kontynencie - 29.09.2023r. - eKAI.pl

„Myślę, że biskupi z Afryki znajdą w sobie wystarczająco dużo odwagi, żeby mimo wszystko wykrzyczeć w Rzymie, co się dzieje na naszym kontynencie. Chcielibyśmy, żeby nasi biskupi wrócili po Synodzie z jakąś propozycją rozwiązań dla Kościołów Afryki” – powiedział w rozmowie z KAI kard. John Olorunfemi Onaiyekan, arcybiskup senior Abudży w Nigerii.

Do modlitwy za co zaprasza nas papież w październiku? - 29.09.2023r. - Misyjne.pl

Radio Watykańskie przypomina, że w październiku Papież zaprasza nas do modlitwy za synod. Zgromadzenie ogólnokościelne synodu o synodalności rozpocznie swe prace już 4 października. To ostatni, uniwersalny etap trwającego od dwóch lat procesu, w którym wezmą udział 464 osoby z całego świata.

Jutro przedsynodalne czuwanie Together, transmisja po polsku - 29.09.2023r. - Vatican News

Jutro po południu na placu św. Piotra, pod hasłem „Together – Razem”, odbędzie się z ekumeniczne czuwanie modlitewne przed Synodem o synodalności. Przewidziano symultaniczne tłumaczenia wszystkich modlitw i wystąpień na osiem języków, w tym również na język polski.

Rozpoczyna się przedsynodalne spotkanie młodzieży - 29.09.2023r. - eKAI.pl

W Rzymie rozpoczyna się dzisiaj przedsynodalne spotkanie młodzieży, zorganizowane przez Wspólnotę z Taizé, pod hasłem „Razem – Zgromadzenie Ludu Bożego”. Jest ono przeznaczone dla osób od 18. do 35. roku życia.

Kard. Müller: „mam nadzieję, że prawda Chrystusa wyznaczy kierunek Synodu” - 29.09.2023r. - Niedziela.pl

„Mam nadzieję, że prawda Chrystusa wyznaczy kierunek Synodu i że dynamiczny proces grupowy nie poprowadzi uczestników w kierunku antropologii antychrześcijańskiej” – powiedział portalowi kath.net były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller. Na mocy decyzji papieża Franciszka będzie on jednym z uczestników XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Czeski delegat na Synod, bp Wasserbauer: nie obawiam się ideologizacji, Pan nie opuści swego Kościoła - 28.09.2023r. - Opoka.pl

Pan zapewnił, że nie opuści swego Kościoła, mocno wierzę, że to, co nam obiecał jest nieodwołalne – mówi bp Zdenek Wasserbauer, jedyny przedstawiciel czeskiego Kościoła na synodzie biskupów o synodalności.

Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich: zrobić więcej przeciw nadużyciom - 28.09.2023r. - Vatican News

Do wykorzystywania wszystkich możliwych metod, by przezwyciężyć obecne niedociągnięcia i luki w kwestii ochrony dzieci i młodzieży, wzywa osoby odpowiedzialne w Kościele Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich, w opublikowanym komunikacie. Dokument został przygotowany w związku z konsystorzem i synodem.

Anglia przed synodem: najpierw musimy zająć się swoim domem - 28.09.2023r. - Vatican News

Pisząc o „historycznym momencie w życiu Kościoła katolickiego” Episkopat Anglii i Walii przedstawia delegatów na synod w Rzymie. Biskupi proszą też wiernych o modlitewne wsparcie tego globalnego procesu odnowy Kościoła.

Bp Robert Barron: Uczucia, jakkolwiek intensywne, same w sobie nie stanowią argumentu teologicznego - 28.09.2023r. - Opoka.pl

Amerykański biskup będzie jednym z pięciu delegatów Kościoła w USA na Synodzie. Hierarcha uważa, że warto czynić Kościół tak przyjaznym jak to tylko możliwe, nie odchodząc jednak od tradycji teologicznej i naturalnego prawa moralnego.

Abp Ryś przed konsystorzem: musimy przede wszystkim dotrzeć do młodych - 28.09.2023r. - Vatican News

Kiedy rozmawiamy o Synodzie o synodalności z młodymi ludźmi, to oni zamykają uszy, bo nie rozumieją nawet tego słowa. Musimy dokonać pewnego wysiłku i przełożyć to na ich kategorię. Młodzi reagują, chcą być razem, wspólnie brać odpowiedzialność za Kościół – podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim i serwisem Vatican News metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś, który w sobotę, podczas konsystorza, zostanie przez Papieża Franciszka kreowany kardynałem.

Przewodniczący KEP apeluje o modlitwę w intencji pierwszej sesji Synodu o synodalności - 28.09.2023r. - Episkopat.pl

Proszę, aby październikową modlitwę różańcową we wszystkich parafiach w Polsce, ofiarować w intencji Ojca Świętego Franciszka, wszystkich uczestników obrad synodalnych, a zwłaszcza w intencji polskiej delegacji – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w Apelu o modlitwę w intencji Pierwszej Sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu.

Modlitwa za Synod o synodalności - 26.09.2023 - Diecezja Warszawsko-Praska

Drodzy Kapłani, siostry zakonne, osoby życia konsekrowanego, drodzy diecezjanie, 4 października rozpoczyna się w Watykanie 1 Sesja Synodu o synodalności. W imieniu Ordynariusza Warszawsko-Praskiego Romualda Kamińskiego proszę Was o podjęcie w parafiach, domach zakonnych i wszystkich wspólnotach naszej diecezji stałej modlitwy w intencji papieża Franciszka, kardynałów, biskupów i wszystkich uczestników Synodu o synodalności przez cały czas trwania Sesji Synodalnej czyli od 4 do 29 października 2023 r. Poniżej przedkładam propozycję modlitwy, którą można odmawiać na zakończenie Mszy Świętej przed błogosławieństwem przygotowanej w naszej diecezji, a także propozycję modlitwy powszechnej na niedzielę i dni powszednie.

Modlitwa za uczestników rzymskiego etapu synodu o synodalności

Miłujący Ojcze, Panie wszystkich wieków. Boże wszystkich narodów. Przez Twojego Syna, Jezusa Chrystusa wezwałeś nas po imieniu. Zgromadziłeś nas w rodzinie Kościoła. Ześlij na nas swojego Ducha Świętego. Natchnij papieża Franciszka i wszystkich zgromadzonych w Rzymie w tym czasie. Otwórz ich serca na Twój głos. Pomóż im odkryć jak najlepiej odpowiedzieć na Twoje wezwanie. Daj nam nowe serce i nowego ducha. Wzmocnij naszą wiarę. Odnów swój Kościół. Zainspiruj nas do pracy dla świata w którym panuje miłość, w którym zwycięża sprawiedliwość i pokój. Z Maryją Matką Bożą u naszego boku. O to wszystko Cię prosimy. Amen

O. Dariusz Kowalczyk SJ: Zniesienie celibatu nie jest sposobem na zwiększenie liczby księży - 21.09.2023 - Opoka.pl

„Na trzy stopnie sakramentu święceń trzeba patrzeć w perspektywie Ewangelii, Tradycji i rzeczywistych potrzeb Kościoła, a nie modnych haseł współczesnych ideologii” – pisze o. Dariusz Kowalczyk SJ.

Za nami Prezentacja Raportu “Kościół w Polsce 2023” - 26.09.2023 - eKAI.pl

O wyraźnych oznakach sekularyzacji w naszym kraju, ale też znakach nadziei i wszechstronnej pracy tysięcy parafii rozmawiano dziś w Warszawie podczas prezentacji raportu “Kościół w Polsce 2023”. Opracowanie prezentuje działalność katolików zarówno w sferze duszpasterskiej, na polu ewangelizacji, jak i w dziedzinie charytatywnej i społecznej.

Parafia Jutra - II Kongres Teologii Praktycznej - relacja

Wnioski z kongresu „Parafia jutra” będą mogły zostać wykorzystane do budowy odnowy polskich parafii

– Było to bardzo owocne spotkanie. Sformułowane podczas niego wnioski i postulaty będą mogły zostać wykorzystane do budowy strategii odnowy polskich parafii – mówi ks. prof. Tomasz Wielebski z UKSW odnosząc się do kongresu „Parafia jutra”, który odbywał się w ubiegłym tygodniu w Licheniu. Jak podkreśla ks. Wielebski, już teraz pojawiły się pierwsze pomysły, jak praktycznie działać w kierunku takiej odnowy.

Prof. Grabowska: sekularyzacja w Polsce postępuje, nie widać hamulców, które mogłyby ją powstrzymać - 26.09.2023 - Misyjne.pl

Praktyki religijne w największe miastach i wśród najbardziej wykształconych oraz w najmłodszym pokoleniu to “motory” polskiej sekularyzacji – oceniła prof. Mirosława Grabowska. Zaznaczyła jednocześnie, że nie widać hamulców, które te procesy mogłyby powstrzymać. Była dyrektor CBOS uczestniczyła w prezentacji raportu “Kościół w Polsce 2023”, która odbyła się dziś w Warszawie.

Nad czym powinni skupić się uczestnicy Synodu? Kard. Sako podpowiada - 26.09.2023 - Misyjne.pl

Do odważnego mówienia o Bogu zachęcił patriarcha chaldejski kard. Louis Raphaël Sako przed zbliżającym się zgromadzeniem Synodu Biskupów na temat synodalności. Według niego istotnymi tematami, na których powinni się skupić jego uczestnicy, są katechizm i liturgia.

Wspólna droga, ale z kim? - 26.09.2023 - Opoka.pl

Słowo „synod” oznacza „wspólną drogę”. W Kościele w pierwszym znaczeniu chodzi zawsze o wspólną drogę człowieka z Chrystusem. W drugim znaczeniu o kroczenie razem z innymi. Ta kolejność ma kluczowe znaczenie dla powodzenia nadchodzącego synodu.

Kościół w Polsce 2023 [RAPORT] - 26.09.2023 - Misyjne.pl

Raport „Kościół w Polsce 2023” ukazuje pracę Kościoła w Polsce zarówno w sferze duszpasterskiej, na polu ewangelizacji oraz w dziedzinie charytatywnej i społecznej. Opisuje również aktualne trendy w polskiej religijności jak i nowe wyzwania, przed jakimi staje nasz Kościół dziś, na progu nowej epoki, o której często mówi papież Franciszek.

Brat Matthew: wigilia modlitewna zgromadzi cały Lud Boży, by zawierzać synod - 25.09.2023 - Vatican News

W sobotę tysiące chrześcijan różnych wyznań zbiorą się na Placu św. Piotra, aby wspólnie zawierzać Bogu rozpoczynający się Synod Biskupów. Pośród nich znajdą się m.in. patriarcha Bartłomiej i arcybiskup Justin Welby – honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej. Wczoraj Papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański zapraszał do udziału w tym wydarzeniu.

Kard. Coccopalmerio: synod niech postawi w centrum ludzi świeckich - 24.09.2023 - Vatican News

„Synod rozważa kwestię komunikacji. Komunikacja rozważa kwestię synodu” – to temat dnia formacyjnego, który odbył się na Uniwersytecie Lumsa w Rzymie. Miał on na celu przygotowanie do zbliżającego się zgromadzenia synodalnego, które rozpocznie się w październiku. Kard. Coccopalmerio apeluje, aby Synod Biskupów postawił w centrum ludzi świeckich, nie tylko jako doradców proboszczów.

Abp Stanisław Gądecki: na Synodzie musimy dokonać rozeznania, co jest dobre dla Kościoła, a co nie jest [ROZMOWA] - 23.09.2023 - Misyjne.pl

– Mam nadzieję, że dobrze rozumiana synodalność może pomóc w odnowie, jaka jest dzisiaj Kościołowi potrzebna – mówi w rozmowie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Jednak z niepokojem odnosi się do wizji Kościoła „zainteresowanego zbytnim dopasowaniem się do istniejących demokratycznych struktur, jakie istnieją w społeczeństwie, a znacznie mniej realizacją swojej misji, która powinna być znakiem sprzeciwu wobec tego, co zewnętrzny świat proponuje”. Zwraca uwagę na wiele problemów jakie towarzyszą dyskusjom związanym z obecnym procesem synodalnym, m. in. z niewłaściwym rozumieniem władzy w Kościele, kwestią diakonatu dla kobiet, czy tym jaka wina być postawa Kościoła wobec osób LGBT+. Informuje też z jakimi postulatami jedzie do Rzymu polska delegacja.

Ojciec Kupczak o synodzie: w październiku będziemy obserwowali potężne zderzenie różnych wizji Kościoła - 23.09.2023 - Misyjne.pl

W październiku będziemy obserwowali potężne zderzenie różnych wizji Kościoła biskupów z różnych części świata w kwestii m.in. kapłaństwa kobiet, stosunku do ruchu LGBT czy sprawowania władzy w Kościele – powiedział dominikanin o. Jarosław Kupczak z Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie.

Parafia Jutra - II Kongres Teologii Praktycznej - relacja

Kongres „Parafia jutra” – co dalej? - 22.09.2023 - eKAI.pl

Katecheza dorosłych, formacja do ewangelizacji, zmiana języka w Kościele, kształtowanie wśród świeckich i duchownych umiejętności komunikacji i zdolności do budowania relacji – to tylko niektóre spośród postulatów, które wybrzmiały w trakcie sesji podsumowującej Kongres „Parafia jutra”. Podczas sesji zaprezentowane zostały wyniki prac w sześciu grupach, które obradowały w czasie Kongresu. Jak zapowiedział ks. prof. Tomasz Wielebski, postulaty przedstawione zostaną Komisji Duszpasterstwa oraz Komisji ds. Nowej Ewangelizacji KEP.

Specjalny dodatek dołączony do wydania tygodników katolickich, pt. „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja – ważne tematy i inspiracje” - pełna treść.

Kard. Müller: Ani świeccy, ani biskupi nie będą na synodzie głosować w sprawach wiary - 22.09.2023 - Opoka.pl

„Synod o synodalności będzie błogosławieństwem dla Kościoła wtedy, gdy wszyscy jego uczestnicy, od papieża, poprzez biskupów, po kapłanów, osoby zakonne i świeckie, pozwolą się oświecić Jezusowi Chrystusowi” – pisze kard. Gerhard Müller.

Komunia w Instrumentum Laboris - Konferencja kard. Rysia - Archidiecezja Łódzka

Konferencja Księdza Kardynała Grzegorza Rysia wygłoszona do dziewic konsekrowanych podczas SYMPOZJUM DLA STANU DZIEWIC, które odbyło się w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Parafia jutra - II Kongres Teologii Praktycznej - relacja

Licheń: zakończył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra” - 22.09.2023r. - eKAI.pl

Pod hasłem „Razem odnawiajmy nasze parafie” w dniach 19-21 września w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbył się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”. Duchowni oraz wierni świeccy spotkali się, by podjąć synodalną refleksję nad sytuacją polskich parafii i wytyczyć kierunki ich odnowy, Wydarzenie zgromadziło ponad 150 osób, reprezentujących różne ośrodki naukowe, stowarzyszenia, parafie.

Za dwa tygodnie pierwsza sesja zgromadzenia Synodu Biskupów 2021-2024 [Podsumowanie procesu synodalnego] - 22.09.2023r. - eKAI.pl

„Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” – to temat XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka. Po raz pierwszy obejmuje ono trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie od 2021 do 2024 roku. Po zakończeniu fazy lokalnej i kontynentalnej Sekretariat Generalny Synodu Biskupów zredagował, tworzony na podstawie ich wyników, dokument roboczy (Instrumentum laboris) zgromadzenia synodalnego, które będzie miało dwie sesje: w październiku 2023 i w 2024 roku.

Bp Pindel o synodalności Kościoła w podcastowej i radiowej audycji biblijnej - 21.09.2023r. - eKAI.pl

„Słuchanie Ducha Świętego i zgodna z Jego prowadzeniem, słowem czy natchnieniem modlitwa pozwala człowiekowi skutecznie realizować Boże powołanie i wypełniać Jego zamiary na miarę tej roli, jaką człowiek otrzymał w dziejach zbawienia” – zauważa bp Roman Pindel w najnowszym odcinku podcastowej i radiowej audycji biblijnej.

Przedstawiono kalendarz prac synodu nt. synodalności - 21.09.2023r. - Vatican News

W watykańskim Biurze Prasowym przedstawiono przebieg prac zbliżającego się Synodu Biskupów nt. synodalności i pełną listę uczestników. Zgromadzenie synodalne trwać będzie 26 dni (4-29 października) i wezmą w nim udział 464 osoby, wliczając pracowników sekretariatu synodu (449 bez nich). Prace odbywać się będą w pięciu grupach językowych, a dokument końcowy zostanie przygotowany tym razem nie tylko po włosku, ale również po angielsku.

Przewodniczący KEP dla Die Tagespost: Synod Biskupów jest zawsze radosnym i trudnym doświadczeniem - 21.09.2023r. - Episkopat.pl

Synod Biskupów jest zawsze radosnym i trudnym doświadczeniem. Wynika on z troski o to, by wiernie i skutecznie przekazywać ludziom naukę Chrystusa – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w wywiadzie dla niemieckiej, katolickiej gazety Die Tagespost.

Specjalny dodatek dołączony do wydania tygodników katolickich, pt. „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja – ważne tematy i inspiracje” - pełna treść.

Misja świeckich w Kościele [ANALIZA] - 21.09.2023r. - Misyjne.pl

Słowa „świecki” często używamy na oznaczenie czegoś, co jest pozbawione religijnego charakteru lub wręcz wrogie religii. W Kościele słowo to ma odmienny sens.

Kard. Hollerich studzi oczekiwania wobec październikowego Synodu Biskupów - 21.09.2023r. - Misyjne.pl

Przed rozpoczynającym się w październiku w Rzymie XVI Zwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów kard. Jean-Claude Hollerich ostrzegł przed zbyt wysokimi oczekiwaniami wobec pierwszej sesji synodalnej. Jako relator generalny, arcybiskup Luksemburga jest współodpowiedzialny za przygotowanie i realizację przebiegu oraz postanowień Synodu Biskupów.

Parafia Jutra - II Kongres Teologii Praktycznej - relacja

Kongres „Parafia jutra”: katecheza, słowo Boże, liturgia i służba – w parafii - 21.09.2023r. - Misyjne.pl

Jak odnajdują się katecheci we współpracy z parafią? Jak powinna wyglądać dobra homilia? Jakie jest miejsce liturgii w parafii? W jaki sposób poprzez parafię pokazywać ludziom, że Bóg jest blisko? – na te pytania odpowiadali uczestnicy sesji pt. „Parafia w perspektywie badań teologicznych”. Sesja odbyła się w ramach II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia jutra” w Licheniu.

Jak powinna wyglądać idealna parafia? - 21.09.2023r. - eKAI.pl

Jak powinna wyglądać idealna wspólnota chrześcijańska, idealna parafia? W jaką stronę powinniśmy dążyć? – na te pytania odpowiadali teologowie, uczestnicy II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia jutra”, który odbywa się w Licheniu. Mówiąc o biblijno – teologicznych podstawach życia parafialnego zwracali m.in. uwagę, że pewnym sprawdzianem tego, czy wspólnota jest zdrowa i funkcjonuje zgodnie z Bożym planem jest jej otwartość i misyjność.

Specjalny dodatek dołączony do wydania tygodników katolickich, pt. „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja – ważne tematy i inspiracje” - pełna treść.

Specjalny dodatek dołączony do wydania tygodników katolickich, pt. „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja – ważne tematy i inspiracje” - pełna treść.

W październiku w Rzymie rozpocznie się pierwsze zgromadzenie Synodu o synodalności. W związku z tym wydarzeniem do tygodników katolickich trafił dodatek, poświęcony nauczaniu Kościoła w sprawach takich jak gender, LGBT, celibat, kapłaństwo kobiet czy misja świeckich. „Ten dodatek jest próbą wyrażenia polskiego głosu” – mówił w komentarzu dla KAI o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP. Jak dodał, to głos, który wyrasta z polskiego doświadczenia wiary i „doświadczenia polskiego Kościoła, którego nie powinniśmy się wstydzić, z którego powinniśmy być dumni”. Teksty z dodatku „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja – ważne tematy i inspiracje” zostały opublikowane m.in. w portalu Opoka.pl (linki poniżej).

Parafia jutra - II Kongres Teologii Praktycznej - relacja

Parafia Jutra - II Kongres Teologii praktycznej -wszystkie relacje zebrane w jednym miejscu

W dniach 19-21 września w Licheniu odbywał się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”. Wzięło w nim udział przeszło 100 naukowców, duszpasterzy i świeckich przedstawicieli wspólnot parafialnych, aby rozmawiać o perspektywach i wyzwaniach, przed jakimi w nieodległej przyszłości stanie Kościół w Polsce.

Celem II Kongresu Teologii Praktyczne była diagnoza obecnej sytuacji społeczno-religijnej w Polsce uwarunkowanej pandemią oraz stanu duszpasterstwa (widzieć), jej analiza w świetle nauczania Magisterium (oceniać) i wytyczanie kierunkowych działań dla funkcjonowania polskich parafii (działać).

Podsumowanie przebiegu tego wydarzenia znajduje się w poniższych artykułach:

Czy przykład bł. Rodziny Ulmów zainspiruje synod do radykalnego przyjęcia wiary katolickiej? - 20.09.2023r. - Opoka.pl

W przededniu synodu o synodalności George Weigel wstrząsa sumieniami delegatów. W swoim najnowszym felietonie nawołuje, by w dyskusji o Kościele nie rozmywać wiary katolickiej, ale za przykładem błogosławionej rodziny – radykalnie ją przyjąć.

Abp Gądecki: Zniszczenie chrześcijaństwa może przyjść z Europy - 20.09.2023r. - Misyjne.pl

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Stanisław Gądecki w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika katolickiego „Die Tagespost” ponownie krytycznie odniósł się do niemieckiej „drogi synodalnej”. „Dziś wydaje się, że mamy do czynienia z największym kryzysem Kościoła w Niemczech od czasów reformacji”, powiedział metropolita poznański. Istnieje wielkie niebezpieczeństwo, że źle zrozumiana reforma chrześcijaństwa ponownie doprowadzi do podziału Kościoła, który rozprzestrzeni się na sąsiednie kraje.