I sesja synodalna w Rzymie (4-29.10.2023r):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
informacje

Szukaj
Close this search box.

Aktualności dotyczące Synodu o synodalności (2021-2024) - Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja

Strona 4

Jak dziś rozumiemy wspólnotowość parafii? Jak postrzegani są księża? - 20.09.2023r. - eKAI.pl

O tym, jak dziś ludzie rozumieją wspólnotowość parafii, jaki młodzi mają obraz księdza oraz jak na parafię patrzą dziś proboszczowie – mówili socjologowie w trakcie II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia jutra”, który odbywa się w Licheniu. Zwracali m.in. uwagę na pewien brak perspektywy misyjnej w myśleniu o parafii jako wspólnocie, na to, że najważniejsze w odbiorze księdza przez młodych są jego ludzkie cechy a nauczanie księdza „filtrowane” jest przez jego osobowość oraz na to, że proboszczowie często czują się osamotnieni i zagubieni w zetknięciu za zmieniającą się rzeczywistością i tęsknią za „normalnością” sprzed 20 lat.

Specjalny dodatek dołączony do wydania tygodników katolickich, pt. „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja – ważne tematy i inspiracje” - pełna treść.

O. Kupczak OP: Akronimu LGBT nie powinno się używać w kościelnej debacie - 20.09.2023r. - Opoka.pl

Największym wyzwaniem dla nauczania Kościoła w dziedzinie prawdy o człowieku jest dzisiaj tzw. teoria gender propagowana przez „ruch LGBT” – pisze przed Synodem o synodalności o. prof. Jarosław Kupczak OP.

Abp Galbas: parafia musi mieć kontakt z realnym życiem realnych ludzi - 20.09.2023r. - eKAI.pl

Parafia jutra, ale przede wszystkim parafia dziś, musi mieć kontakt ze światem, z realnym życiem realnych ludzi – mówił abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy św. sprawowanej w Kaplicy Trójcy św. w bazylice w Licheniu podczas II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia jutra”. Ponad stu uczestników kongresu – naukowców, duszpasterzy i świeckich przedstawicieli wspólnot parafialnych zastanawia się, przed jakimi wyzwaniami stoi lub wkrótce stanie Kościół w Polsce i jakie działania w związku z tym należy podejmować w parafiach. Kongres potrwa do 21 września.

Parafia Jutra - II Kongres Teologii Praktycznej - relacja

Prof. Grabowska: na religijność w Polsce będą miały wpływ wydarzenia, których nie da się przewidzieć - 20.09.2023r. - eKAI.pl

Uwarunkowania pracy w polskich parafiach były tematem pierwszej sesji Kongresu „Parafia jutra”, który rozpoczął się 19 września w Licheniu. Prof. Mirosława Grabowska przedstawiła dane, z których wynika że w społeczeństwie polskim następuje powolny spadek poziomu wiary religijnej i szybszy spadek poziomu praktykowania, co oznacza, że w coraz większym stopniu w naszym kraju zaczyna sprawdzać się teoria sekularyzacji. Zdaniem bp Wiesława Śmigla najistotniejszym uwarunkowaniem negatywnym i największym wyzwaniem duszpasterskim dla Kościoła jest kryzys małżeństwa i rodziny. O tym, jak istotne jest słuchanie i udzielanie wsparcia młodym oraz o tym, co pomaga im chronić jakość życia – mówiła dr Joanna Chwaszcz z KUL.

Redaktor naczelny „L’Osservatore Romano”: piszmy o synodzie jak o historii, a nie wydarzeniu - 19.09.2023r. - Misyjne.pl

Do pisania o synodzie jak o historii, a nie wydarzeniu zachęcił redaktor naczelny watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” Andrea Monda. Był on jednym z prelegentów konferencji na temat synodalnej komunikacji, jaka odbywa się na uniwersytecie LUMSA w Rzymie.

Kard. Schönborn: synodalność to modus operandi komunii kościelnej - 19.09.2023r. - Vatican News

Rozpoczynający się w październiku synod o synodalności jest o tym, jak komunia kościelna jest przeżywana w sposób ewangeliczny jako wspólna droga wszystkich członków ludu Bożego. W wywiadzie z Andreą Torniellim, dyrektorem wydawniczym watykańskich mediów, wskazuje na to arcybiskup Wiednia. Kard. Christoph Schönborn podkreśla, że synodalność stanowi modus operandi komunii kościelnej, uczestnictwa także w kwestiach zarządzania i decyzji, we wszystkich aspektach życia Kościoła.

Watykan zrekompensuje ślad węglowy synodu o synodalności - 19.09.2023r. - Vatican News

Sekretariat Generalny Synodu Biskupów podał do wiadomości, że w ramach rekompensaty za emisję CO2 spowodowaną zbliżającym zgromadzeniem synodalnym zrealizuje ekologiczne projekty w Nigerii oraz Kenii. Projekty odpowiadają założeniom ekologii integralnej wskazanej w encyklice Papieża Franciszka Laudato si’. Będą łączyć w sobie aspekt ekologiczny, dbałość o terytorium i konkretną pomoc w życiu danej społeczności.

Rozpoczął się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia jutra” - 19.09.2023r. - eKAI.pl

W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej rozpoczął się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia jutra”. Ponad stu uczestników – naukowców, duszpasterzy i świeckich przedstawicieli wspólnot parafialnych zastanawiać się będzie, przed jakimi wyzwaniami stoi lub wkrótce stanie Kościół w Polsce i jakie działania w związku z tym należy podejmować w parafiach. Kongres potrwa do 21 września.

Specjalny dodatek dołączony do wydania tygodników katolickich, pt. „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja – ważne tematy i inspiracje” - pełna treść.

Na synodzie mamy do zaoferowania coś bezcennego, czyli wierność nauczaniu Kościoła - 19.09.2023r. - Opoka.pl

„Ta wierność przejawia się zazwyczaj w nauczaniu i wypowiedziach polskiego duchowieństwa, mimo różnych «wyskoków», które czasem możemy zaobserwować” – mówi przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Dokumenty IV Synodu AŁ oraz Vademecum "Synodu" Parafialnego - teksty do pobrania - 19.09.2023r. - Archidiecezja Łódzka

Uroczystą Mszą święta celebrowaną pod przewodnictwem kardynała Grzegorza Rysia –w sobotę 16 września br. w katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi - zainaugurowano mające trwać dwa lata „synody” parafialne, których celem jest przedyskutowanie i wprowadzenie ustaleń IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej w lokalnych wspólnotach. Do łódzkiej katedry przyjechały delegacje ze wszystkich parafii z terenu Archidiecezji, a przedstawiciele lokalnych wspólnot – pod koniec liturgii - otrzymali symbol synodu – świecę synodalną oraz dwa dokument: Dokument Końcowy IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej oraz Vademecum „Synodów” Parafialnych.

Specjalny dodatek dołączony do wydania tygodników katolickich, pt. „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja – ważne tematy i inspiracje” - pełna treść.

Mamy polską teologiczną odpowiedź na synodalne zaproszenie - 15.09.2023 - eKAI.pl

Trwający właśnie synod jest zaproszeniem do aktywności skierowanym do wszystkich katolików, ale także do kościołów lokalnych. Mamy, oprócz wielu innych, także polską teologiczną odpowiedź na to zaproszenie – mówi o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP. W komentarzu z cyklu #OpinieKAI opowiada o dodatku do najważniejszych katolickich tygodnikach w Polsce.

Raport teologiczny na zgromadzenie synodalne w 2023 r. - synodrecources.org

Od maja 2022 r. KU Leuven (Belgia) prowadzi projekt badawczy o nazwie Mapping Synodality, którego celem jest stworzenie przeglądu dyskusji akademickiej na temat synodalności i Kościoła rzymskokatolickiego w służbie Synodu 2021-2024. Projekt opiera się na literaturze w języku angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpańskim. Konkretnymi owocami projektu są 1/ obszerna Bibliografia Akademicka 2013-2023; 2/ seria stosunkowo krótkich (3-5 stron) i przystępnych teologicznych dokumentów informacyjnych.

Forum Duszpasterskie – po raz pierwszy w archidiecezji gnieźnieńskiej - Archidiecezja Gnieźnieńska

Uczestnictwo we wspólnocie Kościoła, a więc świadome, żywe i zakorzenione w wierze zaangażowanie w jego życie i misję będzie tematem Archidiecezjalnego Forum Duszpasterskiego, które 28 października odbędzie się w Gnieźnie. To nowa inicjatywa adresowana do wszystkich i inspirowana Synodem o synodalności, którego pierwsza sesja będzie się w tym czasie kończyć w Rzymie.

Synodalność a sprawa świeckich w Kościele - 17.09.2023 - Catolico.stacja7.pl

U niektórych wiernych pojawia się postawa lęku, dystansu i nieufności przed wejściem na drogę synodalną kojarzoną np. z tzw. drogą niemiecką. Uważna analiza procesu synodalnego pokazuje, że poświęcając tyle uwagi kwestii synodalności, w rzeczywistości Franciszek chce dowartościować rolę biskupów i kierowanych przez nich Kościołów lokalnych

Bp Waldemar Musioł: w nowym programie duszpasterskim chodzi głównie o obudzenie wspólnotowości - 17.09.2023 - Misyjne.pl

W nowym programie duszpasterskim chodzi przede wszystkim o obudzenie wspólnotowości – mówi bp Waldemar Musioł sekretarz Komisji Duszpasterstwa działającej przy Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Tomáš Halík: chrześcijaństwo stoi u progu reformacji - 17.09.2023 - Misyjne.pl

Zdaniem znanego czeskiego teologa ks. Tomáša Halíka, chrześcijaństwo stoi w obliczu nowej reformacji. „Planowana przez papieża Franciszka synodalna reforma Kościoła katolickiego może mieć znacznie głębsze skutki niż wcześniej zakładano”, powiedział ks. prof. Halík podczas obradującego w tych dniach w Krakowie Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej.

Kard. Ryś: Jeśli poddamy się Duchowi Świętemu, to staniemy się innym Kościołem! - 17.09.2023 - eKAI.pl

– Dzisiejsza liturgia otwiera przed nami dwa piękne lata i jeśli w tym czasie poddamy się Duchowi Świętemu, to nie tylko przeczytamy dokument końcowy Synodu naszej archidiecezji, tylko staniemy się, daj Boże, innym Kościołem! – mówił kard. Grzegorz Ryś. Wczoraj w południe Mszą święta pod przewodnictwem metropolity łódzkiego zainaugurowano mające trwać dwa lata synody parafialne, których celem jest przedyskutowanie i wprowadzenie ustaleń IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej w lokalnych wspólnotach.

List kard. Grecha: bez modlitwy nie będzie Synodu Biskupów - 15.09.2023 - Vatican News

Sekretarz generalny synodu wysłał list do biskupów i eparchów na całym świecie, przed zgromadzeniem synodalnym, które rozpocznie się 4 października. Zachęca w nim, aby zaprosić wszystkich wiernych do modlitwy o to, by uczestnicy synodu mieli oświecone serca bez ryzyka naginania woli Bożej do swoich oczekiwań.

Abp Gądecki: Do wszystkich parafii w Polsce rozesłane zostaną teksty, które podejmą tematykę synodu. "Wybraliśmy to, co najtrudniejsze" - 14.09.2023 - Gosc.pl

Do wszystkich parafii w Polsce rozesłane zostaną teksty, które podejmą tematykę trwającego obecnie synodu. Wybraliśmy to, co najtrudniejsze, żeby zaznajomić opinię katolicką z tymi zagadnieniami, tak żeby każdy mógł w jakiś sposób towarzyszyć temu synodowi - powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Specjalny dodatek dołączony do wydania tygodników katolickich, pt. „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja – ważne tematy i inspiracje” - pełna treść.

Przewodniczący Episkopatu: Nie pozostawiajmy Synodu bez modlitwy - 14.09.2023 - Episkopat.pl

Chodzi o to, aby nie pozostawić tego wydarzenia w Rzymie bez modlitwy, aby z tego wszystkiego Kościół rósł, dojrzewał i mógł stawać się coraz aktywniejszy – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w videoprzesłaniu na konferencję prasową, która odbyła się w Sekretariacie KEP, na temat przygotowań do rozeznawania synodalnego przed rozpoczęciem rzymskiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów o synodalności. W czasie konferencji prasowej został zaprezentowany specjalny dodatek, dołączony do najnowszego wydania tygodników katolickich, pt. „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja – ważne tematy i inspiracje”.

Kard. Gerhard Müller: Kościół nie może ulegać presji świata [ROZMOWA] - 13.09.2023 - Misyjne.pl

O konieczności obrony niezmiennych prawd wiary, także w kontekście dyskusji toczących się przed XVI Zgromadzeniem Plenarnym Synodu Biskupów mówi w wywiadzie dla Javiera Ariasa z InfoVaticana były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller.

Bp Roman Pindel: synodalny Kościół skutecznie głosi ewangelię - 13.09.2023 -Misyjne.pl

„Kościół, gromadzący się w zebranie synodalne i oczekujący Ducha Świętego, dzięki Jego łasce staje się zdolny do skutecznego głoszenia ewangelii” – podkreśla bp Roman Pindel w najnowszym odcinku swej podcastowej i radiowej audycji biblijnej. Analizując opis zesłania Ducha Świętego z Dziejów Apostolskich duchowny dochodzi do wniosku, że ci, którzy dziś gromadzą się na spotkaniach synodalnych i odpowiadają na zaproszenie Jezusa, doświadczają przemiany serc.

Kard. Grzegorz Ryś: Kościół musi być synodalny, bo inaczej nie wypełni swej misji - 12.09.2023 - Niedziela.pl

- Franciszek ostro przeciwstawia Kościół synodalny Kościołowi klerykalnemu, gdyż synodalność oznacza wspólnotę otwartą na ewangelizację i misję, a klerykalizm zabezpieczanie własnych wpływów i władzy. I to są dwie kompletnie różne koncepcje Kościoła – wyjaśnia kardynał nominat Grzegorz Ryś w rozmowie z KAI.

14 września, godz. 14:30 – konferencja prasowa o przygotowaniach do rozeznawania synodalnego przed rozpoczęciem rzymskiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów o synodalności - Episkopat.pl

Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski zaprasza na konferencję prasową o przygotowaniach do rozeznawania synodalnego przed rozpoczęciem rzymskiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów o synodalności Konferencja odbędzie się 14 września (czwartek) o godz. 14:30 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie (Warszawa, Skwer kard. S. Wyszyńskiego 6, sala 16)

Papież wraz z dwunastoma zwierzchnikami Kościołów będzie się modlił w intencji Synodu - 10.09.2023 - Niedziela.pl

We wspólnej modlitwie papież Franciszek wraz z dwunastoma przedstawicielami innych Kościołów chrześcijańskich będzie się modlił w intencji zbliżającego się Synodu Biskupów. W wieczornej modlitwie 30 września na placu św. Piotra będą uczestniczyli m.in. honorowy zwierzchnik prawosławia, patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I, prymas anglikanów abp Justin Welby i sekretarz generalny Światowego Aliansu Ewangelickiego bp Thomas Schirrmacher. Poinformowała o tym siostra Nathalie Becquart, podsekretarz w Sekretariacie Generalnym Synodu Biskupów na konferencji prasowej 9 września w Watykanie.

Watykan: zaprezentowano przedsynodalne czuwanie modlitewne - 8.09.2023 - Vatican News

W Watykanie zaprezentowano dziennikarzom program czuwania modlitewnego, które w sobotę 30 września poprzedzi synod biskupów o synodalności. Wydarzenie na placu św. Piotra przygotowała ekumeniczna Wspólnota z Taizé. Wezmą w nim udział główni zwierzchnicy wyznań niekatolickich. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich.

Kard. Blase Cupich o synodzie: to starożytna tradycja, nie ma się czego bać - 8.09.2023 - Misyjne.pl

Arcybiskup Chicago kard. Blase Cupich wezwał katolików do porzucenia lęków i obaw w związku ze zbliżającym się zgromadzeniem Synodu Biskupów na temat synodalności. Przypomniał, że synody są częścią starożytnej tradycji katolickiej, a ich celem jest szukanie sposobu, jak „pozostać wiernym planowi Chrystusa” wobec Kościoła.

Bp Roman Pindel: Kościół od początku jest synodalny - 6.09.2023 - Misyjne.pl

Rozważaniami, które mają zachęcić do tworzenia Kościoła synodalnego – przez świeckich i duchownych – dzieli się bp Roman Pindel w najnowszym odcinku swej podcastowej i radiowej audycji biblijnej.

Niemiecki biskup o szkodliwości tamtejszej drogi synodalnej - 6.09.2023 - Misyjne.pl

Zdaniem biskupa Pasawy, Stefana Ostera, przeprowadzona w Niemczech droga synodalna zintensyfikowała polaryzację w Kościele – wśród ludu Bożego, wśród biskupów oraz w relacji Kościoła w Niemczech z Rzymem.

Kard. Hollerich: Synod potrzebuje chronionej przestrzeni - 5.09.2023 - Misyjne.pl

Nie ma gotowych projektów uchwał dla Synodu Biskupów na temat synodalności, który odbędzie się w październiku, ale musi on wspólnie opracować treść i dalsze kroki, a do tego potrzebuje „chronionej przestrzeni niepublicznych konsultacji”.

Szkoła Lidera – Skuteczne Działanie Projektu Parafialnego - 19.07.2023 - Diecezja Warszawsko-Praska

Czcigodni Kapłani, drodzy Młodzi, Ksiądz Dziekan dekanatu radzymińskiego ks. prał. Stanisław Popis wraz z Wydziałem Duszpasterstwa Młodzieży zapraszają na czwartą edycję cyklu warsztatów „Szkoła Lidera – Skuteczne Działanie Projektu Parafialnego”. Zaproszenie jest skierowane do młodzieży, która pomaga i chce pomagać w duszpasterstwie młodzieży w swoich parafiach i na terenie diecezji.

Z „małej wspólnoty” w Mongolii płynie nauka dla Synodu - 4.09.2023 - Vatican News

Słowa świeckiej ewangelizatorki Rufiny Chamingerel i wypowiedzi Papieża Franciszka zawierają cenne wskazówki odnośnie do prac Synodu o synodalności.

Biskup z Beninu: synodalność to nowy sposób bycia Kościołem - 1.09.2023 - Misyjne.pl

Synodalność to nowy sposób bycia Kościołem – mówi bp Coffi Roger Anoumou z diecezji Lokossa w Beninie. W rozmowie z „La Croix Africa” hierarcha wylicza priorytety Kościoła w Afryce, które jej delegaci zamierzają przedstawić na październikowym zgromadzeniu Synodu Biskupów na temat synodalności.

Program "Słuchanie, Rozeznawanie, Misja. Proces Synodalny w Parafii" - Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego

“Słuchanie, Rozeznawanie, Misja. Proces Synodalny w Parafii” to program organizowany przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, który ma na celu realizację procesu synodalizacji parafii. Program składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie, na podstawie przygotowanej metody, przeprowadzimy szkolenie dla 40 “koordynatorów parafialnych”, a więc osób, które na zaproszenie ks. proboszcza koordynują proces synodalizacji parafii. Szkolenie będzie trwało dwa dni i będzie odbywać się stacjonarnie; będzie podzielone na cztery bloki tematyczne, które zapoznają uczestników z metodą oraz przygotują do koordynacji procesu synodalizacji parafii. Następnie odbędzie się jedno dodatkowe spotkanie on-line. Dugi etap polega na dwukrotnym odwiedzeniu parafii wraz z osobami z ISKK, aby rozpocząć i kontynuować kolejne etapu procesu synodalizacji.

Zapraszamy na II Kongres Teologii Praktycznej "Parafia jutra" ODMIENIAJMY RAZEM NASZE PARAFIE

W dniach 19-21 września w Licheniu odbędzie się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra”. Wezmą w nim udział naukowcy, duszpasterze i świeccy przedstawiciele wspólnot parafialnych, aby rozmawiać o perspektywach i wyzwaniach, przed jakimi w nieodległej przyszłości stanie Kościół w Polsce.

Diecezjalna pielgrzymka młodzieży na spotkanie “Together” w Rzymie - 21.08.2023 - Diecezja Warszawsko-Praska

Drodzy Księża, droga młodzieży naszej diecezji, mamy dla Was super propozycję, otóż w czasie trwającego na całym świecie Synodu o Synodalności, Ojciec Święty Franciszek zaprosił młodzież z całego świata na wspólne czuwanie na pl. św. Piotra w Rzymie. Jest to spotkanie młodych pod hasłem: Together – zgromadzenie Ludu Bożego w dniach 30.09-1.10.2023 r. Nasza diecezja pragnie zaprosić Was do tego wydarzenia i organizuje diecezjalną pielgrzymkę młodzieży na to wyjątkowe spotkanie w dniach 28.09 – 2.10.2023 r. Wyruszamy w Warszawy 28.09 odwiedzając Asyż, modląc się przy relikwiach św. Franciszka z Asyżu i bł. Carlo Acutisa. W drodze powrotnej chcemy Was zabrać do Padwy, miejsca związanego z życiem św. Antoniego Padewskiego. Pozostały plan i inne informacje na stronie.

Rozpoczyna się synod archidiecezji wrocławskiej - 29.08.2023r. - Misyjne.pl

Abp Józef Kupny przygotował list pasterski, w którym zaprasza wiernych całej archidiecezji wrocławskiej do włączenia się w prace synodu diecezjalnego. – To nasze diecezjalne rekolekcje, które mają przynieść nawrócenie i odnowę – pisze hierarcha. Wśród zadań synodu wylicza przemyślenie i nową organizację kościelnych struktur, aby służyły odnowie wiary oraz próbę „prorockiego zarysowania wizji życia Kościoła, aby wyprzedzić nadchodzące wydarzenia, a nie tylko działać w reakcji na już obecne problemy”.

Papież do dziennikarzy: pomóżcie mi opowiedzieć Synod - 26.08.2023 - Vatican News

Papież Franciszek przyznał, że z zasady nie przyjmuje nagród, ale dziś zrobił wyjątek dla nagrody włoskich dziennikarzy, bo – jak wyznał – „jest pilna potrzeba konstruktywnej komunikacji, wspierania kultury spotkania, a nie konfrontacji; kultury pokoju, a nie wojny; kultury otwartości na innych, a nie uprzedzeń”. Odbierając nagrodę poprosił też dziennikarzy o to, by pomogli mu opowiedzieć Synod takim, jakim jest naprawdę, z dala od logiki sloganów i gotowych narracji.

Odnowa w Duchu Świętym do Papieża: styl synodalny jest naszą charakterystyką - 24.08.2023r. - Vatican News

Odnowa w Duchu Świętym angażuje się w najbliższy Synod biskupów zwołany przez Papieża Franciszka. Prezydent tego ruchu w Włoszech Giuseppe Contaldo w poniedziałek osobiście rozmawiał z Ojcem Świętym. Podkreśla po tym spotkaniu wagę współpracy z hierarchią Kościoła i parafiami. Zaznacza też, że charakterystyką Odnowy charyzmatycznej jest właśnie styl synodalny.

Bp Barron: Kościół od lat poszukuje dróg ewangelizacji i temu służy też synod - 20.08.2023 - Vatican News

Synod będzie debatą nad tym, jaką drogę obrać, by lepiej ewangelizować – tłumaczy biskup Robert Barron, jeden z delegatów amerykańskiego episkopatu na październikowe zgromadzenie synodalne w Watykanie. Dla Kościoła to wydarzenie może mieć ważne znaczenie, bo – jak wskazuje hierarcha – celem jest głębsze zrozumienie roli chrześcijan w dzisiejszym świecie, co będzie prowadziło do odnowy.

Abp Wojciech Polak, prymas: wejście w politykę skończy się instrumentalizacją Kościoła [ROZMOWA] - 19.08.2023r. - Misyjne.pl

Szczególnie teraz, po Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, warto sobie wziąć do serca słowa papieża Franciszka, które wypowiedział podczas spotkania z biskupami, księżmi, osobami konsekrowanymi i pracownikami duszpasterstwa. Przypomniał, że Kościół jest synodalny, jest wspólnotą, która ma się wspierać, wsłuchiwać w siebie, i przede wszystkim jest wspólną drogą. Myślę, że takie doświadczenie jest od zawsze obecne w Kościele. W pewnym sensie zostało odkryte na nowo i uwypuklone przez Sobór Watykański II, który mówił o Kościele jako wspólnocie, ludzie Bożym, Ciele Chrystusa, pokazując tymi obrazami prawdę o byciu we wspólnocie.

Kard. Ryś: na synod o synodalności ludzie nie przyjeżdżają z intencją przepchnięcia własnych poglądów - 19.08.2023 - Misyjne.pl

Na synod o synodalności ludzie nie przyjeżdżają z intencją przepchnięcia własnych poglądów – powiedział PAP metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś. Dodał, że nawet jeśli ktoś przyjedzie z taką intencją, to srodze się zawiedzie.

Jasna Góra: Pielgrzymka Parafii Realizujących Program Ruchu Dla Lepszego Świata - 18.08.2023r. - Misyjne.pl

Apel Jasnogórski zgromadzi dziś uczestników pielgrzymki polskich parafii realizujących programy duszpasterskie ich wspólnotowej odnowy promowane przez Ruch dla Lepszego Świata.

Katolicy świeccy w kościele na marginesie ogólnopolskiej syntezy synodu o synodalności - O. Marek Fiałkowski OFMConv - KUL

W sierpniu 2022 r. opublikowano w Polsce syntezę krajową podsumowującą etap diecezjalny Synodu o synodalności. Dokument zbiera najważniejsze opinie dotyczą- ce Kościoła wyrażone przede wszystkim przez katolików świeckich zaangażowanych w życie parafii. Artykuł jest próbą ukazania miejsca i roli, jaką widzą dla siebie w Ko- ściele katolicy świeccy, którzy byli głównymi uczestnikami konsultacji synodalnych. W tym celu najpierw zaprezentowano obraz Kościoła, jaki wyłania się z omawiane- go dokumentu, następnie obraz pasterza, który w pewnym stopniu oddaje stan re- lacji świeccy ‒ duchowni. Na zakończenie podjęto kwestię pilnej potrzeby formacji, przede wszystkim skierowanej do katolików świeckich.

Kardynał nominat z Malezji przestrzega przed podsycaniem podziałów wśród biskupów - 15.08.2023r. - eKAI.pl

Kardynał nominat Sebastian Francis z Malezji przestrzegł przed podsycaniem podziałów na zbliżającym się zgromadzeniu Synodu Biskupów na temat synodalności. Kierujący diecezją Penang hierarcha wskazał, że powinien być to otwarty proces, w którym bez lęku przedyskutuje się wszystkie problemy, nie popadając w etykietowanie, które tworzy podziały. Wśród tych etykiet wymienił: „tradycjonalistyczny”, „konserwatywny”, „liberalny”, „nowoczesny”, „współczesny” czy „fundamentalista”.

Synodalność w Ameryce Łacińskiej – dokument końcowy Zgromadzenia Kontynentalnego - 3.08.2023r. - Episkopat.pl

Dokument podsumowujący etap kontynentalny Synodu o synodalności w Ameryce Łacińskiej, w odróżnieniu od dokumentu europejskiego, powstał jako owoc nie jednego, ale czterech spotkań, obejmujących różne rejony geograficzne Ameryki Południowej i Karaibów.

Na początku dokumentu Ameryki Łacińskiej (p.24) czytamy: „Kościół jest postrzegany jako „lud uczyniony jednym w jedności Ojca, Syna i Ducha Świętego” (Lumen gentium 4). Podróż, którą odbyliśmy, pozwoliła nam zobaczyć, jak Bóg rzeczywiście prowadzi Kościoły Ameryki Łacińskiej i Karaibów w kierunku coraz bardziej synodalnego sposobu bycia. Jest to nieodłączna cecha Kościoła, ale nabiera coraz większego znaczenia w obliczu wyzwań, jakie zmiany społeczne stawiają przed jego życiem w komunii i misji. Wiąże się to ze świadomością doświadczenia naszej małości i kruchości, spotęgowanej przez kryzys pandemiczny. Konieczne jest „zaufanie i potwierdzenie, że Duch Święty jest protagonistą tego procesu i że oświetla zmiany, które mogą dokonać się w Kościele Jezusa””.

Dokąd nas doprowadzi synod? - 29.07.2023r. - Gosc.pl

Można uparcie interpretować Synod o synodalności w konwencji spisku lub wrogiego przejęcia albo szukać analogii z jego karykaturą w postaci niemieckiej Drogi Synodalnej. Instrumentum laboris pokazuje jednak, że to droga donikąd.

Biskupi na XIII Tydzień Wychowania: Uczmy się budować aktywną wspólnotę i ewangelizujmy - 31.07.2023r. - Episkopat.pl

Zachęcamy wszystkich zaangażowanych w dzieło kształtowania serc dzieci i młodzieży, by tegoroczna wrześniowa refleksja, modlitwa i wszelkie działania skupione wokół problematyki wychowania były odpowiedzią na wyraźny znak czasu, jakim jest trwający w Kościele Synod o synodalności – napisali biskupi w Liście Pasterskim Episkopatu Polski z okazji XIII Tygodnia Wychowania, który będziemy obchodzić w Kościele katolickim w Polsce od 10 do 16 września br.

Abp Ryś: doświadczenie polskiego Kościoła jest nie zawsze łatwe, ale piękne - 20.07.2023r. - Vatican News

„Naszej archidiecezji ten synod bardzo pomógł - mówi hieracha.- Mieliśmy synod diecezjalny, który trwał już 4 lata i on trochę przygasł przez pandemię. Synod o synodalności właściwie wskrzesił nasze działania synodalne. Jestem więc bardzo wdzięczny Papieżowi za ten synod. Przyniósł on duże poruszenie i na tyle, na ile było to możliwe, miało ono charakter powszechny. Teraz przedłużamy to wszystko przez tzw. „synody parafialne”. Oczywiście, biorąc rzecz dosłownie, nie ma czegoś takiego jak synod parafialny, ale chcemy, żeby synod był rzeczywistością w każdej parafii. Więc jestem pełen nadziei co do tej solidarności w Kościele.“

Prof. Bańka: jeśli Kościół nie nauczy się słuchać i rozeznawać, nie wyjdzie z kryzysu - 20.07.2023r. - Misyjne.pl

Umiejętność słuchania jest kluczowym elementem nowego stylu relacji w Kościele. Zaryzykuję twierdzenie, że jeśli Kościół nie nauczy się słuchać i rozeznawać, nie wyjdzie z kryzysu – powiedział PAP prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na synod o synodalności.

Jako jeden z pięciu świeckich z Europy będzie na Synodzie Biskupów. Kryzys Kościoła „to proces oczyszczania” – mówi prof. Aleksander Bańka - 17.07.2023r. - Dziennik Zachodni

Rozmawiamy z profesorem i filozofem Aleksandrem Bańką z Uniwersytetu Śląskiego – jednego z pięciu świeckich w Europie zaproszonego przez papieża Franciszka na XVI Synod Biskupów do Rzymu. Mówimy o synodalności i o tym jak została przekuta w praktykę w Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie przy parafii pw. bł. Karoliny w Tychach. Poruszamy także temat rozczarowania wspólnotą wierzących, dawania wolności myślenia studentom i duchowości. „Na pewno nie obawiam się tego momentu, w którym obecnie Kościół jest, czyli pewnego kryzysu. Widzę, że to proces oczyszczania Kościoła…” - mówi profesor.

Niemcy: aktywistki krytykują brak swej przedstawicielki w składzie Synodu - 18.07.2023r. - Misyjne.pl

Byłe członkinie Forum Kobiet w Posługach i Urzędach w Kościele, działającego w ramach zakończonej już tzw. niemieckiej drogi synodalnej, skrytykowały nieuwzględnienie przez Stolicę Apostolską wniosku niemieckich uczestników etapu kontynentalnego synodu w Pradze o włączenie przewodniczącej Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich (ZdK) Irme Stetter-Karp w skład uczestników XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Wystosowały one list w tej sprawie, adresowany na ręce relatora generalnego Synodu, kardynała Jean-Claude Hollericha, sekretarza generalnego, kardynała Mario Grecha i podsekretarz, siostry Nathalie Becquart.

Kard. Grzegorz Ryś: chodzi mi o Kościół, który istnieje dla ewangelizacji i jest znakiem budowania jedności - 18.07.2023r. - Misyjne.pl

– W Kościele władzę mają biskupi, a nie synod, w związku z tym nie należy się obawiać, że stracą oni swoje miejsce. Synod Biskupów jest przede wszystkim instytucją doradczą wobec papieża. Na zakończenie swych obrad synod opracuje dokument, który nie jest dokumentem doktrynalnym i obowiązującym, lecz tylko ważną pomocą dla papieża. Moje doświadczenie pokazuje, że wątpliwości wobec synodu ustają tam, gdzie ten synod naprawdę się dzieje i gdzie jest tak realizowany, jak proponuje papież Franciszek. A więc kiedy jest wspólnym słuchaniem Ducha Świętego, a potem słuchaniem siebie wzajemnie. A mam wątpliwości do synodu – i to poważne – kiedy dzieje się on jedynie na poziomie wymiany ludzkich poglądów. Nie ma znaczenia czy są to poglądy liberalne czy tradycjonalistyczne – kiedy ta wymiana dokonuje się bez Pana Boga, kiedy to ja wiem, co jest Kościołowi potrzebne, to nie jest to żadna synodalność. Wtedy wszystko sprowadza się do walczących ze sobą grup wpływów, koterii i układów, a ostatecznie do jakiejś formy ideologii.

Kard. Czerny: synodalność trzeba praktykować, a nie promować - 15.07.2023r. - Vatican News

Synodalności nie trzeba promować, jakby to była jakaś idea. Jest to praktyka, której trzeba się uczyć i stosować ją w życiu, począwszy od najniższego szczebla, czyli parafii – mówi w wywiadzie dla Vatican News kard. Michael Czerny. Zaznacza, że wszystko zaczyna się od spotkania z drugim i rozeznawania. Jeśli nie słuchamy innych, z trudem będziemy mogli rozpoznać to, co mówi do nas Duch Św. – podkreśla prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia jutra” - 15.07.2023r. - eKAI.pl

Celem II Kongresu Teologii Praktycznej organizowanego przez Wydział Teologicznych UKSW, Polskie Stowarzyszenie Pastoralistów, Stowarzyszenie Katechetyków Polskich, Stowarzyszenie Liturgistów Polskich i Stowarzyszenie Homiletów Polskich jest diagnoza obecnej sytuacji społeczno-religijnej w Polsce uwarunkowanej pandemią oraz stanu duszpasterstwa (widzieć), jej analiza w świetle nauczania Magisterium (oceniać) i wytyczanie kierunkowych działań dla funkcjonowania polskich parafii (działać).

Kard. Hollerich: Synod Biskupów jest inny niż synody ewangelickie - 15.07.2023r. - Gosc.pl

Kardynał Jean-Claude Hollerich sprecyzował ideę i przebieg powołanego przez papieża Franciszka zgromadzenia Synodu Biskupów na temat synodalności. W żadnym wypadku nie można tego porównywać z synodami Kościołów ewangelickich czy prawosławnych, podkreślił purpurat z Luksemburga, który jest jednym z dziewięciorga przewodniczących obrad październikowego zgromadzenia w Rzymie i jego relatorem generalnym.

Niemiecki teolog: synod na temat synodalności powinien wyciągnąć Kościół z głębokiego kryzysu - 14.07.2023r. - Misyjne.pl

Niemiecki teolog Thomas Söding uważa, że Kościół katolicki przeżywa głęboki kryzys, a jedyną drogą wyjścia są szeroko zakrojone reformy.

Młody wolontariusz z Lizbony: ŚDM ma mieć dynamikę synodalną - 14.07.2023r. - Vatican News

Wielkimi krokami zbliżają się Światowe Dni Młodzieży w Portugalii. Ich hasłem będą słowa „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Przygotowania do tego wydarzenia trwają już długi czas i skupiają zaangażowanych młodych ludzi z całego świata.

Abp Galbas: ilu ludziom Kościół kojarzy się najpierw z urzędem - 14.07.2023r. - 7stacja.pl

Abp Galbas przypomniał, że według zamysłu papieża, synod to: komunia, uczestnictwo i misja. Czyli moje spotkanie z Bogiem, uczestnictwo, czyli nasze spotkanie ze sobą w Kościele i misja, czyli spotkanie Kościoła ze światem. Ten sam duch towarzyszy Maryi idącej do Elżbiety, duch spotkania, duch opowieści lub dzielenia się – wytłumaczył. Zachęcił do pielęgnowania więzi z innymi, by nie wahać się „coś stracić” dla innego człowieka.

Kard. Mario Grech: synod pozostanie Synodem Biskupów - 10.07.2023r. - Misyjne.pl

„Synod pozostanie Synodem Biskupów”, zapewnia jego sekretarz generalny kard. Mario Grech. Wyjaśnia on, że „nie ma synodu bez biskupa, ponieważ to biskupi pełnią fundamentalną posługę, to ich Pan umieścił w Kościele, aby prowadzili powierzony im lud”.

Lista wszystkich uczestników 1 sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (Watykan, 4 - 29 październik 2023) - 10.07.2023r. - Synod.org.pl

PREZYDENT – Jego Świątobliwość Papież Franciszek SEKRETARZ GENERALNY – Jego Wielebność Kard. Mario GRECH PRZEWODNICZĄCY DELEGAT Jego Wielebność Ibrahim Isaac SEDRAK, koptyjski patriarcha Aleksandrii, przewodniczący Synodu Koptyjskiego Kościoła Katolickiego (Egipt) Jego Wielebność Kard. Carlos AGUIAR RETES, arcybiskup Meksyku (Meksyk) Jego Ekscelencja ks. bp Luis Gerardo CABRERA HERRERA, O.F.M., arcybiskup Guayaquil (Ekwador) Jego Wielebność Ekscelencja bp Timothy John COSTELLOE, S.D.B., arcybiskup Perth (Australia) Jego Wielebność Ekscelencja bp Daniel Ernest FLORES, biskup Brownsville (Stany Zjednoczone Ameryki) Jego Wielebność Ekscelencja Biskup Lúcio Andrice MUANDULA, Biskup Xai-Xai (Mozambik)

Zróżnicowane grono przewodniczących obrad zgromadzenia synodalnego - 7.07.2023r. - eKAI.pl

Papież Franciszek mianował dziewięcioro przewodniczących obrad październikowego zgromadzenia Synodu Biskupów nt. synodalności. Są wśród nich: patriarcha katolickiego Kościoła wschodniego, kardynał, dwóch arcybiskupów, dwóch biskupów, ksiądz, siostra zakonna i świecka kobieta. Reprezentują oni Kościół na wszystkich kontynentach.

Ogłoszono listę uczestników synodu: 9 Polaków - 7.07.2023r. - Vatican News

Stolica Apostolska ogłosiła listę uczestników pierwszego zgromadzenia Synodu o synodalności. Episkopat Polski reprezentować będą arcybiskupi Stanisław Gądecki, Adrian Galbas i Marek Jędraszewski. Ponadto z nominacji papieskiej w obradach weźmie udział abp Grzegorz Ryś. Aleksander Bańka natomiast będzie jednym z 5 świeckich reprezentantów Europy. Jako przedstawiciel Kurii w synodzie będzie uczestniczył kard. Krajewski.

Kardynał Sarah: żaden sobór, żaden synod nie może wymyślić kapłaństwa kobiet - 6.07.2023r. - Gosc.pl

Kapłaństwo jest czymś wyjątkowym i żaden sobór, żaden synod nie może wymyślić kapłaństwa kobiet – stwierdził kardynał Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wygłosił 3 lipca w Mexico City konferencję na temat kapłaństwa, zatytułowaną „Radośni słudzy Ewangelii”.

Abp Victor Fernandez: dyskusje niemieckiej drogi synodalnej mogą wnieść coś dobrego - 5.07.2023r. - Misyjne.pl

Ta historyczna kwestia pozostawi nam coś dobrego, nawet jeśli może być konieczne oczyszczenie rzeczy, sprecyzowanie ich, dojrzewanie – tak na pytanie o stosunek do postulatów niemieckiej drogi synodalnej odpowiedział w wywiadzie dla portalu InfoVaticana nowy prefekt Dykasterii do spraw Nauki Wiary, abp Victor Manuel Fernández.

Rafał Dziedzic: Synod mnie zmienił i pomógł lepiej zrozumieć moje miejsce w Kościele [ROZMOWA] - 30.06.2023r. - Misyjne.pl

– Synod mnie zmienił. Dał głębsze zrozumienie Kościoła i mojego miejsca w Kościele. Pokazał, na czym polega moja podstawowa odpowiedzialność – mówi Rafał Dziedzic, twórca strony synodu o synodalności synod.org.pl.

Ks. Tykfer: Synod to sztuka słuchania - 29.06.2023r. - Wiez.pl

Głos Ducha Świętego pojawia się nie wtedy, gdy ktoś mówi, lecz gdy ktoś słucha i jest zainspirowany na tyle, by przemienić swoje wyjściowe stanowisko – mówi ks. Mirosław Tykfer w podcaście „Zwięźle”.

Prof. Bańka: „Instrumentum laboris” to zbiór najważniejszych poruszeń [wideo] - 29.06.2023r. - Episkopat.pl

Dokument „Instrumentum laboris” nie jest zbudowany jako finalna wersja jakiejś propozycji, ale jest pewnego rodzaju zbiorem najważniejszych poruszeń, które pojawiły się we wcześniejszych fazach synodu i zostały ujęte w postaci pytań – wyjaśnia prof. Aleksander Bańka. W filmie opublikowanym na You Tube omawia główne cele opublikowanego 20 czerwca dokumentu roboczego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nt. synodalności, którego najbliższa sesja odbędzie się w październiku br.

Wyzwania Instrumentum laboris - Newsleter Sekretariatu Generalnego Synodu - 28.06.2023r. - Synod.org.pl

Drodzy przyjaciele, W miniony wtorek, 20 czerwca, Sekretariat Generalny Synodu mógł wreszcie zaprezentować Instrumentum laboris (IL), dokument roboczy, który będzie animował prace XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (4-29 października 2023 r.). Prace nad przygotowaniem tego tekstu “całego Kościoła” – jak określił go kardynał Mario Grech podczas konferencji prasowej poświęconej prezentacji – rozpoczęły się w kwietniu, w następstwie kontynentalnych zgromadzeń synodalnych i przyjęcia odpowiednich siedmiu dokumentów końcowych zgromadzenia, nie zapominając o tym z synodu cyfrowego.

Kard. Mario Grech: trwałe napięcia na Synodzie - 28.06.2023r. - Misyjne.pl

„Napięcia lub przeciwstawne poglądy w ramach Synodu Biskupów na rzecz bardziej synodalnego Kościoła muszą być akceptowane jako część procesu i nie powinny wywoływać lęków” – stwierdził kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów i tym samym jeden z głównych jego organizatorów. Na spotkaniu z austriackimi dziennikarzami w Rzymie, w którym uczestniczył również kard. Christoph Schönborn, metropolita Wiednia zaznaczył, że „to oznacza, że angażujemy się w dyskusję, w której mamy różne poglądy”. „Ważne jest to, że mamy cel i wspólny punkt wyjścia, że słuchamy Słowa Bożego z pomocą Ducha Świętego i chcemy dobra Kościoła” – powiedział pochodzący z Malty purpurat kurialny.

Rozmowa w Duchu Świętym [Infografika] - 26.06.2023r. - Synod.org.pl

W swej istocie rozmowa w Duchu Świętym może być opisana jako wspólna modlitwa w świetle wspólnego rozeznawania, do którego uczestnicy przygotowują się poprzez osobistą refleksję i medytację. Przekazują sobie nawzajem dar słowa rozważanego, karmionego modlitwą, a nie opinii wypracowanej na poczekaniu. Dynamika między uczestnikami obejmuje trzy podstawowe kroki:

Sugestie, w jaki sposób lokalne grupy synodalne mogłyby wykorzystać Instrumentum laboris (IL) do dalszej refleksji nad synodalnością - 26.06.2023r. - Synod.org.pl

Sekretariat Synodu Biskupów przygotował 9 propozycji pracy na dokumencie IL przeznaczonych dla lokalnych grup synodalnych. Mogą być one cenną pomocą dla pogłębienia rozumienia synodalności w Kościele lokalnym. Rezultaty prac lokalnych grup synodalnych mogą być również inspiracją dla uczestników Zgromadzenia Synodalnego w Rzymie w październiku 2023r. Instrumentum laboris może stanowić kolejną okazję do dialogu na poziomie lokalnym z tymi, którzy czują się “wykluczeni” z procesu.

Sympozjum naukowe: „Co zrobić, by zostali? O wychowaniu dzieci w wierze” - 20.06.2023r. - Diecezja Warszawsko-Praska

W sobotę 17 czerwca w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej odbyło się sympozjum naukowe „Co zrobić, by zostali? O wychowaniu dzieci w wierze”. Organizatorami wydarzenia byli: Wydział Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej, Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej, Instytut Teologiczny Diecezji Warszawsko-Praskiej. Poniżej nagrania poszczególnych wystąpień oraz fotorelacja.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące Instrumentum laboris - 26.06.2023r. - synod.org.pl

Czym jest Instrumentum laboris?
Jak sugeruje jego łacińskie brzmienie, IL jest przede wszystkim narzędziem pracy dla uczestników pierwszej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. W tym sensie IL nie sugeruje odpowiedzi, ale zauważa, wyraża pewne spostrzeżenia, które pojawiły się w trakcie procesu, zachęca do stawiania pytań i dalszego pogłębiania.

Niemieccy katolicy wdzięczni biskupom wiernym Rzymowi - 26.06.2023r. - misyjne.pl

„Katolicy związani z Kościołem powszechnym dziękują biskupom Woelkiemu, Hanke, Osterowi i Voderholzerowi – napisało Forum Niemieckich Katolików w swoim najnowszym komunikacie prasowym.

Abp Scicluna: potrzeba promowania kultury życia, roli kobiet i gościnności - 25.06.2023r. - misyjne.pl

Do promowania kultury życia, roli kobiet, gościnności oraz przekształcania traumy skandali seksualnych w Kościele w kulturę prewencji i towarzyszenia – zachęcał zastępca sekretarza watykańskiej dykasterii nauki wiary abp Charles Scicluna w czasie spotkania sekretarzy generalnych Konferencji Episkopatów Europy w Tiranie.

Przeor Wspólnoty z Taizé: Synod Biskupów musi wysłuchać wszystkich głosów - 25.06.2023r. - Niedziela.pl

W ramach rozpoczynającego się w październiku w Rzymie Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów należy rozmawiać o tym, „jak można żyć wiarą, aby była ona zrozumiała dla ludzi współczesnego świata”. Zdaniem przeora Wspólnoty z Taizé, brata Aloisa (Lösera), w obradach powinno się pozwolić na postawienie wszystkich pytań, nie wykluczając żadnego tematu i wysłuchując wszystkich głosów.

Centralny Komitet Katolików Niemieckich pozytywnie o synodalnym „Instrumentum laboris” - 24.06.2023r. - eKAI.pl

Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) z zadowoleniem przyjął dokument roboczy rozpoczynającego się w październiku Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Watykanie. Zdaniem przewodniczącej ZdK Irme Stetter-Karp „Instrumentum laboris” podejmuje ważne kwestie teraźniejszości.

Konferencja prasowa z dn 20.06.2023r prezentująca dokument Instrumentum laboris - 22.06.2023r. - synod.org.pl

Prezentujemy tłumaczenia wszystkich wypowiedzi podczas konferencji prasowej z dn. 20.06.2023 prezentującej dokument Instrumentum laboris.

Austria: episkopat wyraził uznanie dla „Instrumentum laboris” na Synod Biskupów - 21.06.2023r. - Misyjne.pl

Katoliccy biskupi Austrii z zadowoleniem przyjęli przedstawiony 20 czerwca przez Watykan dokument roboczy („Instrumentum laboris”) dotyczący prac XVI zgromadzenia ogólnego Synodu Biskupów. Będzie ono obradowało w październiku br. i w rok później o tej samej porze na temat synodalności Kościoła.

Niemcy: biskup Stefan Oster domaga się respektowania wolności sumienia pasterzy Kościoła - 21.06.2023r. - Misyjne.pl

Decyzja o zawetowaniu projektu utworzenia w Niemczech rady synodalnej wynikała z naszych przekonań. Chodzi o nasz obraz człowieka i nasze rozumienie Kościoła – powiedział biskup Pasawy Stefan Oster SDB. Jego zdaniem liberalizacja struktur przyspieszyłaby samosekularyzację Kościoła. Był on jednym z czterech niemieckich biskupów, którzy nie zgodzili się na powołanie rady synodalnej. Biskupi Kolonii, Eichstätt, Pasawy i Ratyzbony stwierdzili, że chcą w tej sprawie poczekać na jesienne obrady Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Rzymie.

Aula synodalna za mała dla synodu, odbędzie się w Auli Pawła VI - 21.06.2023r. - Vatican News

W tegorocznym zgromadzeniu synodalnym o synodalności weźmie udział 370 uczestników nie licząc ekspertów. Mieszcząca się na tyłach Auli Pawła VI Nowa Aula Synodalna nie jest w stanie pomieścić tak wielkiej liczby osób. Z tego względu tym razem obrady zostaną przeniesione do Auli Pawła VI – poinformowano podczas prezentacji dokumentu roboczego jesiennego zgromadzenia.

Niemiecka droga synodalna: nie wszyscy wbrew Watykanowi - 20.06.2023r. - Vatican News

Czterech niemieckich biskupów nie zgodziło się na powołanie rady synodalnej. Po obradach Rady Stałej niemieckiego episkopatu biskupi Kolonii, Eichstätt, Pasawy i Ratyzbony stwierdzili, że chcą „wpierw odczekać jesiennych obrad synodu w Rzymie”. Przypomnijmy, że niemiecka „droga synodalna” zdecydowała o powołaniu Rady Synodalnej jako instytucji zarządzającej Kościołem lokalnym. Na taką nie zgodził się Watykan argumentując, że odbiera ona suwerenność biskupowi miejsca.

Przed synodem biskupów: Kościoły lokalne mówią o tych, którzy nie czują się przyjmowani w Kościele - 20.06.2023r. - Misyjne.pl

Kościół synodalny musi być „otwarty, przyjmujący”, pokorny i obejmować wszystkich, jest Kościołem słuchania, spotkania i dialogu – zapisano w roboczym dokumencie Watykanu na pierwszą sesję XVI Zgromadzenia Ogólnego Zwyczajnego Synodu Biskupów, która odbędzie się w październiku. W tekście odnotowano, że Kościół musi być coraz bardziej synodalny także w swoich instytucjach, strukturach i procedurach.

Kard. Hollerich: synodalność drogą do pokonania nadużyć w Kościele - 20.06.2023r. - Vatican News

Dokument roboczy na Synod Biskupów nt. synodalności oddaje żywotność i dynamizm Kościoła na całym świecie, nie zapominając jednocześnie o wyzwaniach i trudnościach jakim trzeba stawić czoło. Wskazuje na to kard. Jean-Claude Hollerich, który jest relatorem generalnym zgromadzenia synodalnego. Zauważa jednocześnie, że postulowany na drodze synodalnej dialog i przejrzystość mogą stanowić ważną drogę do pokonania nadużyć w Kościele.

Dokument roboczy „Instrumentum laboris” XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów - 20.06.2023r. - Episkopat.pl

W Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej zaprezentowano dokument roboczy na Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów nt. synodalności, które odbędzie się w październiku 2023 i 2024 roku. Podzielony jest ona na dwie makro-sekcje będące owocem etapów diecezjalnych i kontynentalnych zgromadzenia synodalnego oraz raportów na temat doświadczeń Kościołów na całym świecie, które cierpią z powodu wojen, nierówności, ubóstwa i ran związanych z nadużyciami.

Ratyzbona: diecezja przeciwna kolejnym etapom drogi synodalnej - 19.06.2023r. - Misyjne.pl

Diecezja ratyzbońska nadal zajmuje zdecydowanie krytyczne stanowisko wobec kolejnych etapów drogi synodalnej. W poście opublikowanym w niedzielę na stronie internetowej diecezji stwierdzono, że wstępne prace nad „Radą synodalną” byłyby sprzeczne z wyraźną instrukcją Watykanu.

Kościół przez wielkie “K”. Taki Kościół chciałbym z wami tworzyć - 19.06.2023r. - catolico.stacja7.pl

Czas przestać mówić o synodalności, czas ją praktykować. Czas przestać opowiadać, co też w Kościele możemy ze świeckimi zrobić, a czas to robić. Czas powierzyć ludziom świeckim rzeczywistą odpowiedzialność za wiele spraw Kościoła

Lidzbark Warmiński: zakończyło się zebranie Episkopatu Polski - 14.06.2023r. - Niedziela.pl

Prace Synodu o synodalności, przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie oraz sytuacja w Ukrainie - to niektóre tematy zakończonego dziś w Lidzbarku Warmińskim 395. Zebrania Plenarnego KEP. Delegat Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podziękował Kościołowi w Polsce za ogromną pomoc świadczoną w naszym kraju ukraińskim uchodźcom.

20 czerwca Watykan przedstawi ostateczny dokument roboczy na spotkanie synodalne - 14.06.2023r. - Misyjne.pl

W najbliższy wtorek, 20 czerwca, Watykan przedstawi ostateczny dokument roboczy „Instrumentum laboris” na październikowe XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów w Rzymie. Tekst jest podstawą do decydujących konsultacji Synodu Biskupów, które odbędą się w Rzymie w dwóch sesjach: w październiku 2023 i październiku 2024 roku.

Lidzbark Warmiński: zakończyło się zebranie Episkopatu Polski - 14.06.2023r. - Niedziela.pl

Prace Synodu o synodalności, przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie oraz sytuacja w Ukrainie - to niektóre tematy zakończonego dziś w Lidzbarku Warmińskim 395. Zebrania Plenarnego KEP. Delegat Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podziękował Kościołowi w Polsce za ogromną pomoc świadczoną w naszym kraju ukraińskim uchodźcom.

Parafia jutra - II Kongres Teologii Praktycznej - 19-21 września 2023r

II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia Jutra” odbędzie się w dniach 19-21 września w Licheniu. Wezmą w nim udział naukowcy, duszpasterze i świeccy przedstawiciele wspólnot parafialnych, aby rozmawiać o perspektywach i wyzwaniach, przed jakimi w nieodległej przyszłości stanie Kościół w Polsce. Podczas konferencji prasowej, organizatorzy opowiedzieli o idei tego wydarzenia, uruchomieniu strony internetowej i możliwości zapisów. Przypomniano także trwający Konkurs „Aktywna Parafia” 2023, zorganizowany przez KAI, którego finał odbędzie się 3 czerwca w Warszawie.

Abp Galbas: w pracach synodalnych trzeba pamiętać o teologii - 14.06.2023 - ekai.pl

W pracach synodalnych trzeba pamiętać o fundamencie teologicznym, bo inaczej będzie to budowanie domu od dachu – powiedział KAI abp Adrian Galbas. Podkreślił jednocześnie, że synod jest Kościołowi w Polsce niezwykle potrzebny, bo synodalność bardziej odpowiada naturze Kościoła niż feudalnie praktykowana hierarchiczność. Podczas obrad Episkopatu w Lidzbarku Warmińskim abp Galbas omawiał dotychczasowy przebieg Synodu w naszym kraju.

Synod o synodalności, wsparcie Ukrainy. Współpraca z Kościołem w Polsce, biskup z Chorwacji gościem zebrania KEP - 13.06.2023 - misyjne.pl

Wyzwania synodu o synodalności dla społeczności katolickiej w Chorwacji, wsparcie tamtejszego Kościoła dla uchodźców z Ukrainy oraz podobieństwa i możliwość współpracy z Kościołem w Polsce – o tym mówił w swoim wystąpieniu na 395. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski w Lidzbarku Warmińskim bp Milan Stipić, delegat episkopatu Chorwacji i zwierzchnik chorwackiego Kościoła greckokatolickiego.

Prof. Bańka na zebraniu Episkopatu opowiedział o kontynentalnych syntezach synodalnych - 12.06.2023 - misyjne.pl

W Kościołach zachodnich wybrzmiewają głosy bardziej niż gdzie indziej spolaryzowane: z jednej strony konserwatywne, próbujące zachować doktrynę i reformować Kościół od strony duszpasterskiej, z drugiej strony bardziej progresywne, które widzą potrzebę zmian w kwestiach wrażliwych. Z kolei poza Europą mocniej bardziej akcentowane są postulaty dotyczące ekologii, ubóstwa, wsparcia wobec prześladowanych – powiedział KAI prof. Aleksander Bańka, jeden z polskich delegatów na niedawne europejskie synodalne spotkanie kontynentalne w Pradze.

Zbiera się episkopat. Głównym tematem – przygotowania do synodalnego spotkania w Rzymie - 12.06.2023 - misyjne.pl

W poniedziałek rozpoczynają obrady 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Lidzbarku Warmińskim. Głównym tematem obrad będzie przygotowanie do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Rzymie.

TOGETHER | Z Wrocławia do Rzymu - Archidiecezja Wrocławska

Od 29.09. 2023 do 1.10.2023 w Rzymie odbędzie się ekumeniczne spotkanie młodych “Together”. Jego centralną częścią jest modlitwa w intencji Synodu z papieżem Franciszkiem, ojcami synodalnymi oraz przedstawicielami różnych wyznań chrześciajańskich na pl. Świętego Piotra 30.09.2023. Młodzi ludzie z całej Europy, wywodzący się z różnych tradycji są zaproszeni aby: 🙏 wspólnie modlić się, śpiewać, milczeć, dzielić się wiarą z tysiącami innych młodych i razem być przy Jezusie, źródle prawdziwego pokoju i jedności 🌍 odkrywać różnorodność ludzi różnych kultur i krajów ⛪ doświadczyć Kościoła jako zaczynu jedności 👨‍👩‍👧‍👧 doświadczyć gościnności lokalnych rodzin i parafii.

O jaką synodalność chodzi? – abp Stanisław Gądecki w rozmowie na 50-lecie swojego kapłaństwa - 06.06.2023 - Opoka.pl

To słowo, „inkluzja” stało się chwytem propagandowym, aby zanegować wyraźne przykazania Boże. Potrzebne jest nawrócenie i łaska, a nie afirmacja człowieka, gdy ten człowiek znajduje się w stanie grzechu – powiedział abp. Stanisław Gądecki.

17 czerwca w Pruszkowie odbędzie się finał XXVI Parafiady Archidiecezji Warszawskiej - 06.06.2023 - Misyjne.pl

17 czerwca na obiektach sportowych „Znicz” w Pruszkowie odbędzie się 26. Parafiada Archidiecezji Warszawskiej. W programie Finały Piłkarskiej Ligi Ministranckiej, zawody sportowe dla drużyn i zawodników indywidualnych, konkurs wiedzy liturgicznej, warsztaty, koncerty i pokazy.

Abp Jędraszewski: świat stęskniony prawdy po jakimś czasie tę prawdę przyjmie na nowo - 05.06.2023 - stacja7.pl

(...) Arcybiskup zaznaczył, że tzw. droga synodalna w Niemczech dąży do takich zmian, zwłaszcza w dziedzinie moralnej, które są zaprzeczeniem Ewangelii. Dlaczego? Bo odwrócili się od Boga – stwierdził metropolita, porównując ich do dzierżawców winnicy, którzy „na własny sposób chcieli uprawiać winnicę Pańską”.

„Tutaj widać wiosnę Kościoła” – konkurs „Aktywna Parafia” rozstrzygnięty - 03.06.2023 - Misyjne.pl

W imieniu organizatorów konkursu do przedstawicieli parafii zwrócił się też red. Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. – Jesteście przyszłością Kościoła. Tutaj widać tę wiosnę Kościoła, o której mówił , o którą się modlił i o której marzył św. Jan Paweł II. Za to chce wam podziękować – powiedział. Wasze parafie są też najlepszym przykładem Kościoła synodalnego, o którym mówił papież Franciszek – Kościoła, który buduje wspólnotę, który otwarty jest na uczestnictwo wszystkich oraz Kościoła misyjnego – dodał.

12-14 czerwca: 395. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Lidzbarku Warmińskim (zapowiedź) - 2.06.2023 -

Głównym tematem 395. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski będzie przygotowanie do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, którego najbliższa sesja odbędzie się w październiku br. w Rzymie – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Szkoły dla świeckich katechistów nową drogą formacji katolickiej - 01.06.2023 - Misyjne.pl

W maju rozpoczął się nabór kandydatów do pierwszej edycji Szkoły Katechistów Diecezji Kieleckiej (SKDK). Kursy te gromadzą świeckich, którzy w ten sposób pragną włączyć się w ewangelizacyjną misję w swojej parafii. Celem szkół dla katechistów jest przygotowanie do prowadzenia nauk skierowanych do osób dorosłych, w tym także dla rodziców dzieci przed bierzmowaniem, czy pierwszą komunią świętą.

Spotkanie synodalne - 28.05.2023 - Idziemy.pl

W sali kurialnej przy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie odbyło się 27 maja czwarte w tym roku duszpasterskim spotkanie synodalne „Formowanie do synodalności – Peryferie – Młodzież, której nie ma”.

Modlitwa za synod na Jasnej Górze (relacja) - 31.05.2023 - episkopat.pl

W ostatnim dniu maja abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Jasnej Górze modlitwie w intencji Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów, które odbędzie się w październiku br. w Rzymie. W homilii metropolita krakowski podkreślił, że Maryja jest przewodniczką na drogach realizacji celów synodu, jakimi są zrozumienie i pogłębienie prawdy o „komunii, uczestnictwie i misji” w Kościele.

31 maja, godz. 13.30: Msza św. na Jasnej Górze w intencji Synodu (zapowiedź) - 31.05.2023 - episkopat.pl

W Sanktuarium na Jasnej Górze w środę, 31 maja, o godz. 13.30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji trwającego Synodu Biskupów o synodalności. Eucharystii z ramienia Konferencji Episkopatu Polski będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, zastępca przewodniczącego KEP.

Doradca Synodu: świeccy z prawem głosu to „wielki krok”, który nieodwracalnie zmieni Kościół - 26.05.2023 - PCh24.pl

Dopuszczenie świeckich kobiet i mężczyzn z prawem głosu na Synodzie o synodalności to „wielki krok”, który zasadniczo zmieni proces decyzyjny w Kościele katolickim. Zmieni cały Kościół – uważa redemptorysta o. Vimal Tirimana, jeden z doradców teologicznych Synodu, profesor teologii moralnej wykładający w Rzymie i na Sri Lance.

Przewodniczący niemieckiego episkopatu: niemieccy katolicy popierają drogę synodalną - 26.05.2023 - Misyjne.pl

Biskup Limburga, Georg Bätzing, będący jednocześnie przewodniczącym Niemieckiej Konferencji Biskupów w niedawnym wywiadzie dla swej gazety diecezjalnej stwierdził, że „zdecydowana większość” katolików w Niemczech popiera decyzje tamtejszej drogi synodalnej i że nie widzi zagrożenia schizmą w wyniku kierunku obranego przez Kościół w Niemczech.

Papież o procesie synodalnym: ku Kościołowi bardziej misyjnemu - 25.05.2023 - Vatican News

Papież Franciszek zapoznał się dziś z owocami procesu synodalnego trwającego we włoskim Kościele. Na specjalnej audiencji przyjął biskupów tego kraju oraz osoby zaangażowane w drogę synodalną. Podkreślił, że jest to wyjątkowe doświadczenie duchowe, nawrócenia i odnowy, które może uczynić wspólnoty kościelnej bardziej misyjnymi i przygotowanymi do ewangelizacji we współczesnym świecie.

Projekt „Together”. Czuwanie ekumeniczne w Rzymie przed synodem - 21.05.2023 - Tvp.info

Ruszyły zapisy na ekumeniczne spotkanie „Zgromadzenie Ludu Bożego” w Rzymie. Odbędzie się ono od 29 września do 1 października. Znane jest też jako projekt „Together”, za którego organizację odpowiada Wspólnota Braci Taizé wraz ze Stolicą Apostolską. Punktem centralnym międzynarodowego wydarzenia będzie sobotnie czuwanie modlitewne na placu Świętego Piotra w Watykanie w intencji prac XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Pielgrzymi zostaną ugoszczeni w rzymskich parafiach i wspólnotach.

Prof. Bańka: Tam, gdzie inni widzą dramat, ja widzę dyskretny powiew Ducha Świętego - 24.05.2023 - Gosc.pl

Na zaproszenie strzegomskiej wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym delegat Kościoła w Polsce na Synod o synodalności odpowiadał na pytanie, co Duch Święty mówi dziś do Kościoła.

Synod diecezjalny - zaproszenie i informacje - 19.05.2023 - Archidiecezja Wrocławska

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! 1 kwietnia 2023 r. ks. abp Józef Kupny ogłosił zamiar zwołania synodu diecezjalnego. Jest on w dużej mierze odpowiedzią na potrzeby duszpasterskie, które wybrzmiały w czasie diecezjalnego etapu "Synodu o synodalności". Od 1 września 2023 do 8 kwietnia 2024 będzie trwał etap presynodalny "Diecezjalnego synodu o nawróceniu i odnowie życia Kościoła". W tym czasie będą pracować Parafialne Zespoły Presynodalne, do których jako członkowie grup synodalnych diecezjalnego etapu "Synodu o synodalności" jesteście Państwo zaproszeni.

Orędzie papieża Franciszka na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego (1 września) - 25.05.2023 - Episkopat.pl

(...) Podobnie jak dorzecze rzeki z wieloma dopływami, dużymi i małymi, Kościół jest wspólnotą niezliczonych Kościołów lokalnych, wspólnot zakonnych i stowarzyszeń, które czerpią z tej samej wody. Każde źródło wnosi swój unikalny i niezastąpiony wkład, aż wszystkie wpłyną do ogromnego oceanu miłosiernej miłości Boga. Tak jak rzeka jest źródłem życia dla środowiska, które ją otacza, tak nasz Kościół synodalny musi być źródłem życia dla wspólnego domu i wszystkich, którzy w nim mieszkają. I tak jak rzeka daje życie różnym gatunkom zwierząt i roślin, tak Kościół synodalny musi dawać życie, siejąc sprawiedliwość i pokój w każdym miejscu, do którego dociera.

Spotkanie synodalne – warsztaty parafialne - 23.05.2023 - Diecezja Warszawsko-Praska

Drodzy Księża, Drodzy Koordynatorzy Parafialnych Zespołów Synodalnych, Pragniemy zaprosić Was na czwarte spotkanie synodalne w tym roku duszpasterskim. Tym razem chcemy podjąć tematy: FORMOWANIE SIĘ DO SYNODALNOŚCI – PERYFERIE – MŁODZIEŻ KTÓREJ NIE MA. Będzie to ostatnie spotkanie w tym roku katechetycznym, dlatego tym bardziej chcemy się z Wami zobaczyć i podsumować nasza pracę i refleksje.

Kard. Grech: Kościół potrzebuje Synodu, aby być efektywnym w misji - 23.05.2023 - Vatican News

Nigdy nie przypuszczałem, że będę zaangażowany w tak bardzo duchowe i kościelne doświadczenie – mówi kard. Mario Grech, sekretarz generalny synodu biskupów. W wywiadzie dla telewizji EWTN podkreśla, że Kościół potrzebuje Synodu, aby stać się bardziej efektywnym w swojej misji m.in. przez szerzenie się świadomości, że wszyscy ochrzczeni są wezwani do ewangelizacji.

Afrykański głos na synodzie: Bóg jest obecny - 21.05.2023 - Vatican News

Kościół potrzebuje nowej Pięćdziesiątnicy, tchnienia Ducha Świętego i tym właśnie powinien być najbliższy Synod – uważa kard. Dieudonné Nzapalainga, który z ramienia Afryki uczestniczył w przedsynodalnym spotkaniu w Rzymie. Zatwierdzano na nim dokument roboczy dla Synodu, który odbędzie się w październiku w Watykanie.

Abp Galbas na Jasnej Górze: Przestańmy wylewać pomyje na Kościół synodalny - 20.05.2023 - Gosc.pl

- Ewangelizacja nie jest pierwszym ani najważniejszym zadaniem Kościoła, ona jest jedynym zadaniem Kościoła - przypomniał na Jasnej Górze abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich Episkopatu Polski. Hierarcha wygłosił kazanie do uczestników 40. Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy w Duchu Świętym. Zachęcał, by nie bać się Kościoła synodalnego i nie wylewać na niego pomyj, bo jest on propozycją Ducha Świętego dla naszych dni

Na jakim jesteśmy etapie synodu biskupów? - 19.05.2023 - Misyjne.pl

„Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” – to temat XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka. Po raz pierwszy obejmuje ono trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie od 2021 do 2024 roku. Po zakończeniu fazy lokalnej i kontynentalnej Sekretariat Generalny Synodu Biskupów zredagował, tworzony na podstawie ich wyników, dokument roboczy zgromadzenia synodalnego, które będzie miało dwie sesje: w październiku 2023 i w 2024 roku. To tzw. Instrumentum laboris ma zostać opublikowane w czerwcu.

Pilotażowy program przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii św. poprzez pracę z rodzicami - 18.05.2023 - eKAI.pl

– Wiara przekazywana jest przede wszystkim w rodzinie, poprzez styl życia, nie przez pobożne nauki – mówi ks. Kazimierz Seta, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w podwarszawskiej Zielonce. To w tej parafii dobiega właśnie końca pilotażowy program przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii św. poprzez pracę z rodzicami. Spotykają się oni w małych grupkach prowadzonych przez katechistów, którzy ukończyli specjalny kurs prowadzony przez Wydział Teologiczny UKSW. W rozmowie z KAI, ks. Seta opowiada o programie przygotowania z perspektywy proboszcza parafii.

SPA - Studium Parafialnej Aktywności - Diecezja Tarnowska

Nasze parafie potrzebują odnowy, która będzie polegała nie tyle na zwiększeniu wysiłku duszpasterskiego, co na zmianie mentalności, a co za tym idzie – strategii działania. Stąd zrodził się pomysł powołania w naszej diecezji Studium Parafialnej Aktywności (SPA). Jego misją będzie formowanie świeckich współpracowników duszpasterzy, którzy pomogą przekształcić parafię we wspólnotę nieustannie ewangelizowaną i ewangelizującą, czyli wspólnotę uczniów – misjonarzy Chrystusa. Pragniemy, aby SPA było przestrzenią tworzenia żywych relacji z Bogiem i drugim człowiekiem, pogłębionej formacji oraz przekazywania zapału i narzędzi do ewangelizacyjnej posługi w parafii.

Together - Zgromadzenie Ludu Bożego Ekumeniczne czuwanie modlitewne, Rzym - 30 września 2023

30 września 2023 w Rzymie odbędzie się ekumeniczne czuwanie modlitewne, w której uczestniczyć będzie Papież Franciszek oraz przedstawiciele różnych Kościołów. Chcemy wspólnie śpiewać, trwać w ciszy i słuchać Słowa Bożego. Młodzi ludzie z całej Europy w wieku 18-35 lat, wywodzący się z różnych tradycji kościelnych są zaproszeni do uczestnictwa w całym weekendzie spotkań, od piątku do niedzieli, aby dzielić się refleksjami oraz wędrować razem jako lud Boży. Czy poprzez chrzest nie jesteśmy siostrami i braćmi w Chrystusie, złączeni komunią, której daleko do ideału, ale jest prawdziwa? Czy to nie Chrystus wzywa nas i otwiera ścieżki, abyśmy podążali za nim jako towarzysze drogi, wspólnie z tymi, którzy są na marginesie naszego społeczeństwa? W tej podróży, w jednoczącym dialogu, przypominamy sobie, że potrzebujemy siebie nawzajem – nie po to, aby rosnąć w siłę, ale przyczynić się do pokoju w rodzinie ludzkiej. We wdzięczności za to wzrastające poczucie komunii możemy odnaleźć impuls potrzebny do sprostania dzisiejszym wyzwaniom w obliczu polaryzacji, która rozbija rodzinę ludzką. W spotkaniu i wzajemnym słuchaniu podążajmy razem jako lud Boży.

Dokument synodalny o sakramentach mówi 4 razy. O LGBT – tyle samo - 17.05.2023 - Opoka.org.pl

Jak zauważa o. Dariusz Kowalczyk, dokument końcowy Europejskiego Zgromadzenia Kontynentalnego wspomina tak rzadko o sakramentach, jakby był to nieistotny element życia Kościoła. Wiele zaś mówi o preferencjach seksualnych. Skąd takie spojrzenie?

Zakończyły się warsztaty dotyczące tzw. Synodów Parafialnych -16.05.2023 - Archidiecejza Łódzka

W bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi zakończyły się warsztaty dotyczące tzw. Synodów Parafialnych, które będą adaptacją do warunków danych wspólnot ustaleń – zakończonego w marcu tego roku – IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej. Jak wskazuje metropolita łódzki – Synod może całkowicie nic nie zmienić w życiu Kościoła Łódzkiego i naszych wspólnot parafialnych jeśli będzie tylko martwą literą prawa. Jeśli natomiast przeczytamy go w naszych wspólnotach parafialnych, postawimy konkretne pytania i będziemy na nie szukać adekwatnych odpowiedzi, wówczas Synod może coś zmienić – nie tylko w naszym myśleniu, ale i konkretnym działaniu. – zauważył duchowny.

Dariusz Piórkowski SJ: Synod jest krokiem w kierunku Kościoła braci, a nie urzędów i tytułów - 15.05.2023 - Deon.pl

Synod o synodalności tak głęboko niezrozumiany w Polsce jest właśnie krokiem w kierunku Kościoła braci, a nie urzędów, tytułów i funkcji, które przecież są podporządkowane budowaniu braterstwa i wspólnoty. Opór jest duży, bo „światowość” zakorzeniła się głęboko w Kościele. Jednak powoli odchodzi, choć kosztem będą podziały, duży ból - pisze Dariusz Piórkowski SJ.

Weekend Liderów Męskich Inicjatyw „Męski Azymut 7” -12.05.2023 - Mężczyźni Św. Józefa

Już za 2 tygodnie w Wołowie na Dolnym Śląsku odbędzie się spotkanie liderów różnych grup męskich. Od 14 lat gromadzimy liderów środowisk otwartych na współpracę, by wzajemnie uczyć się od siebie, jak docierać i inspirować mężczyzn w naszych wspólnotach i parafiach. W tym roku naszymi gośćmi będzie Bill Moyer z żoną Różą (Róża ma polskie korzenie). Bill jest założycielem organizacji Catholic Men's Leadership Alliance w Stanach Zjednoczonych, która formuje liderów dla różnych męskich grup rozsianych po wszystkich stanach w USA.

Watykan: zatwierdzono projekt dokumentu roboczego dla Synodu o synodalności - 12.05.2023 - Misyjne.pl

W dniach 10-11 maja zebrała się w Rzymie 15. Rada Zwyczajna Sekretariatu Generalnego Synodu, aby omówić Instrumentum laboris – dokument roboczy przeznaczony dla uczestników pierwszej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (4-29 października 2023 r.) – poinformowano w Watykanie

Kard. Müller: ideologie nie dają odpowiedzi na pytania człowieka - 11.05.2023 - eKAI.pl

KAI: Chciałbym jeszcze zapytać o Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które odbędzie się w październiku bieżącego roku i rok później w 2024 roku. W ramach przygotowań często przewijało się słowo inkluzywność – włączenie. Jak je właściwie rozmieć?
– Bóg włączył wszystko, ale nie grzechy. To słowo, „inkluzja” stało się chwytem propagandowym, aby zanegować wyraźne przykazania Boże. Potrzebne jest nawrócenie i łaska a nie afirmacja człowieka, kiedy ten człowiek znajduje się w stanie grzechu. Ten kto mówi, że nie ma grzechu, czyni Chrystusa kłamcą, bowiem dla grzeszników, którzy nie chcą się nawrócić i odnowić swego życia nie trzeba było oddawać swego życia na Krzyżu. Zamiast tych uspokajających sumienie słów o inkluzji, lepiej byłoby studiować Słowo Boże, objawienie, naukę Kościoła. Również skorzystać z sakramentu pokuty, a nie mówić tak jak diabeł, ukazując siebie jako anioła światła, mówiąc: „Nie ma grzechu”.

Spotkanie: Co Duch Święty mówi dziś do Kościoła - 7.05.2023 - Odnowa w Duchu Świętym "Arka" w Strzegomiu

Zapraszamy Księży, katechetów, liderów wspólnot, osoby prowadzące grupy parafialne, członków Duszpasterskiej Rady Parafialnej na spotkanie z dr hab. prof. Aleksandrem Bańką - lider Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej, filozof (dr hab. prof. UŚ), politolog, przewodniczący Rodziny św. Szarbela w Polsce. Od lat posługuje modlitwą, specjalizuje się w towarzyszeniu duchowym (towarzyszenie integralne w nurcie chrześcijańskiego personalizmu) i na wiele sposobów głosi Ewangelię. Autor książek, artykułów oraz audiobooków poświęconych filozofii i duchowości chrześcijańskiej. Współpracownik Radia eM, Gościa Niedzielnego. Członek Rady Komisji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich, delegat Komisji Episkopatu Polski na inaugurację synodu o synodalności. Prywatnie mąż i ojciec. Spotkanie będzie dotyczyło trwającego obecnie w Kościele Katolickim Synodu, a także roli świeckich w Kościele.

Skąd się wziął celibat księży? - 10.05.2023 - Misyjne.pl

Często w mediach mówi się o celibacie duchownych, gdyż wielu ludzi nie rozumie tej idei. Czasem nawet niektórzy głoszą hasła, które zachęcają do zniesienia tego obowiązku. Wszakże celibat to dobrowolnie ślubowane przyrzeczenie bezżenności. Warto się jednak zastanowić nad tym, jak to się w ogóle stało, że dzisiaj w Kościele istnieje taka praktyka.

Francja: przekaz wiary w rodzinie, statystyki są bezlitosne - 09.05.2023 - Vatican News

Tylko rodziny, którym zależy na praktykach religijnych i które potrafią uchronić się przed negatywnym wpływem kulturowym, mogą liczyć na przekazanie żywej wiary swym dzieciom – wynika z ustaleń francuskich socjologów, którzy komentują dla dziennika La Croix najnowsze dane o nieudolności współczesnego katolicyzmu w przekazywaniu wiary nowym pokoleniom.

Zakończyło się oceaniczne zgromadzenie synodalne - 11.02.2023 - eKAI.pl

W Suvie na wyspach Fidżi dobiegło końca kontynentalne zgromadzenie synodalne dla Oceanii. W centrum obrad znalazła się troska o oceany, synodalność oraz formacja całego ludu Bożego. Uczestniczyli w nich dwaj goście z Watykanu: kard. Michael Czerny z Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka oraz s. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów.

Abp Gądecki: proces synodalny jest bardzo pożądany - 10.02.2023 - eKAI.pl

Proces synodalny jest bardzo pożądany, gdyż jest pierwszą historyczną próbą dopuszczenia do głosu w Kościele katolickim ludzi, którzy w dawnych synodach ani w dawnych soborach nigdy nie uczestniczyli – powiedział w rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki, uczestniczący w kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze. Odbywa się ono w dniach 5-12 lutego.