I sesja synodalna w Rzymie (4-29.10.2023r):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
informacje

Szukaj
Close this search box.

Aktualności dotyczące Synodu o synodalności (2021-2024) - Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja

Strona 5

Dario Vitali: Z synodalnego doświadczenia dzielenia się wynika zrozumienie samej synodalności - 03.05.2023 - omnesmag.com

Dario Vitali, członek Komisji Przygotowawczej Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, podkreśla w tym wywiadzie jedność, jaką wykazują zgromadzenia kontynentalne Synodu.

"Promujcie synodalność" - apeluje kardynał Filipe Neri Ferrão - Konferencja Biskupów Katolickich Indii (CCBI) - 08.05.2023 - Synod.org.pl

Kardynał Filipe Neri Ferrão, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Indii (CCBI) i arcybiskup Goa i Daman, wydał wezwanie do działania dla wszystkich biskupów i księży, aby promować synodalność w każdym aspekcie życia kościelnego. W niedzielę 7 maja 2023 r. inaugurował warsztaty na poziomie krajowym dotyczące planowania strategicznego dla CCBI w Narodowej Akademii Nauk o Zdrowiu św. Jana w Bangalore.

“Synodalność to wspólne podróżowanie. To wspólne podróżowanie z rozeznaniem wymaga nowego modelu przywództwa kościelnego, określanego jako “przywództwo synodalne”. To przywództwo stworzy środowisko, które angażuje wszystkich, którzy należą do Kościoła, aby zapewnić i odpowiedzieć na ich głębokie pragnienie bycia rozumianym, szanowanym, docenianym i wartościowym. Jego celem jest przeniesienie na wyższy poziom kultury synodalnej, która wzmacnia morale i zaangażowanie świeckich, zakonników i księży do kontynuowania misji naszego Pana z większą gorliwością” – powiedział kardynał Filipe.

O. Renczes: Kościół jest powołany do synodalności na wzór samego Boga - 08.05.2023 - Vatican News

„Synodalność nie jest jedynie wyrazem postępu w myśleniu ludzi o Kościele. Odpowiada ona istocie Boga, który jest wspólnotą Ojca, Syna i Ducha Świętego i czyni nas uczestnikami Jego sposobu bycia i działania” - powiedział Radiu Watykańskiemu dziekan Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, o. Philipp Gabriel Renczes po sympozjum o teologii i synodalności.

Ks. Tomáš Halík: niewielu duchowych dobrze odczytuje trzęsienie ziemi, przez które przechodzimy - 07.05.2023 - Misyjne.pl

Bardziej drogą, mniej instytucją Kościół – przekonywał ks. Tomáš Halík – musi stać się drogą, a przestać być instytucją. Jak wyjaśniał, papież dodał do tego jeszcze jeden ważny element; to ma być wspólna droga. Droga, którą razem idzie cała wspólnota Kościoła. – Temu też służyć ma trwający w Kościele synod – mówił ks. Halik. Taki sposób życia Kościoła oznaczać będzie – zdaniem czeskiego filozofa i teologa – większy i głębszy ekumenizm. – Społeczeństwo pluralistyczne – a takim jest społeczeństwo wielkich miast – jest odpowiednim miejscem, by ludzie Kościoła szli wspólną drogą w różnorodności – dodawał. I nietrudno dojść do wniosku, że wielu wiernym taki sposób na odnowę Kościoła nie przypadnie do gustu. Uznają go bowiem za drogę do rozbicia Kościoła, do wpuszczenia w jego wnętrza „ducha świata”, co – ich zdaniem – przyniesie wyłącznie złe skutki. Ks. Halik przekonuje jednak, że tylko taki Kościół jest w stanie obronić się w megalopolis.

Abp Prevost: biskup jest duszpasterzem, a nie menedżerem [WYWIAD] - 04.05.2023 - Misyjne.pl

Kościół jest na drodze, która prowadzi do Synodu o synodalności. Jaka jest rola biskupa?

– Istnieje wielka szansa w tej trwającej odnowie Kościoła, do której wspierania zaprasza nas papież Franciszek. Z jednej strony są biskupi, którzy otwarcie wyrażają swoje obawy, ponieważ nie rozumieją, dokąd zmierza Kościół. Być może wolą bezpieczeństwo odpowiedzi, których już doświadczyli w przeszłości. Naprawdę wierzę, że Duch Święty jest bardzo obecny w Kościele w tym czasie, przynaglając nas do odnowy, i dlatego jesteśmy wezwani do wielkiej odpowiedzialności: żyć tym, co nazywam nową postawą. Nie chodzi tylko o proces, nie chodzi tylko o zmianę niektórych rzeczy, może o więcej spotkań przed podjęciem decyzji. Chodzi o coś znacznie więcej. Ale to także to, co być może powoduje pewne trudności, bo zasadniczo musimy umieć słuchać przede wszystkim Ducha Świętego, o co On prosi Kościół.

[TYLKO U NAS] KS. DR T. ADAMCZYK: MŁODZIEŻ CHCE SPOTKAĆ KSIĘDZA NIE TYLKO NA PŁASZCZYŹNIE LITURGICZNEJ. ONI POTRZEBUJĄ ZWYKŁEJ, LUDZKIEJ I PRZYJAZNEJ ROZMOWY - 06.05.2023 - radiomaryja.pl

Młodzież oczekuje, że kościoły, parafie stworzą przestrzeń, gdzie młodzi ludzie będą mogli przyjść, spotkać się ze sobą, porozmawiać, poznać księdza, z którym porozmawiają najpierw o zwykłych, prozaicznych rzeczach. Uważam, że to będzie element proewangelizacyjny, na bazie którego później będzie można tworzyć różnego rodzaju grupy duszpasterskie pogłębiające wiarę i religijność młodzieży – powiedział ks. dr Tomasz Adamczyk, pracownik naukowy Instytutu Nauk Socjologicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Badanie KUL: młodzież przywiązana do rodziny, potrzebująca wiary, ale krytyczna wobec Kościoła - 04.05.2023 - Misyjne.pl

Młodzież podkreśla swoje przywiązanie do rodziny i relacji rówieśniczych, woli spotkania w rzeczywistości niż w internecie, ale też przyznaje się do doświadczenia samotności. Dla części ważne jest osobiste doświadczenie Boga, dla innych religia nie jest ważną wartością. Na lekcjach religii bardziej cenią możliwość rozmowy o problemach niż zdobywanie wiedzy o nauczania Kościoła, który postrzegają jako sformalizowaną instytucję – to wnioski z badania przeprowadzonego przez socjologów KUL wśród maturzystów archidiecezji lubelskiej.

Abp Gänswein: Niemcy nie są miernikiem silnej wiary - 04.05.2023 - gosc.pl

Abp Georg Gänswein ponownie wyraził krytykę wobec „drogi synodalnej”, projektu reformy Kościoła katolickiego w Niemczech.

Jasny głos Afryki na synodzie, trzeba słuchać Boga, a nie krzykaczy - 04.05.2023 - Vatican News

Kościół powszechny myśli inaczej i inaczej żyje wiarą niż ma to dziś miejsce w regionach niemieckojęzycznych – podkreśla nowy sekretarz Dykasterii ds. Ewangelizacji. Jego zdaniem trzeba się spodziewać jasnego i zdecydowanego głosu Kościoła afrykańskiego na synodzie. „Jesteśmy przekonani, że wzajemne słuchanie w duchu Ewangelii rozpoczyna się od słuchania woli Boga, a nie głosu najgłośniejszych ludzi w tłumie. Synodalność w duchu biblijnym to razem słuchać Pana” – mówi abp Nwachukwu.

Diecezjalne programy odnowy / Nowa ewangelizacja na poziomie diecezji - 04.05.2023 - synod.org.pl

Na całym świecie wdrażane są różne diecezjalne programy mające na celu przywrócić zapał misyjny wspólnotom, parafiom, urzędom diecezjalnym i seminariom duchownym. Wierzę, że mogą być one odpowiedzią na pytanie jak zagospodarować ten, pewnie stopniowo gasnący, entuzjazm synodalny. Poniżej znajduje się prezentacja kilku z nich (na stronie synod.org.pl znajdują się dalsze informacje przetłumaczone na język polski)

Przewodniczący KEP podczas Apelu Jasnogórskiego: Sercem Kościoła synodalnego może być tylko osobista relacja z Bogiem - 02.05.2023 - episkopat.pl

Sercem Kościoła synodalnego może być tylko osobista relacja z Bogiem. Tylko wtedy, gdy mamy osobiste doświadczenie Boga Ojca, możemy być dla siebie nawzajem braćmi i siostrami w Chrystusie, wychodząc do świata z Ewangelią i ukazując bogactwo wiary – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego, w wigilię uroczystości NMP Królowej Polski.

Rada Stała KEP o Synodzie, wojnie w Ukrainie i jesiennych wyborach do parlamentu (komunikat po obradach) - 02.05.2023 - episkopat.pl

Synod Biskupów i końcowy dokument europejskiego spotkania synodalnego, wojna w Ukrainie oraz przygotowania do jesiennych wyborów do parlamentu były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Powstała Rada Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej - 27.04.2023 - Misyjne.pl

Abp Stanisław Gądecki powołał Radę Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. Rada, którą tworzą młodzi reprezentanci różnych archidiecezjalnych wspólnot i stowarzyszeń, rozpocznie swoją działalność 1 maja.

Kard. Hollerich skrytykował niemiecką „drogę synodalną” - 27.04.2023 - stacja7.pl

W wywiadzie dla włoskiego dziennika „Corriere della Sera” z 27 kwietnia arcybiskup Luksemburga kard. Jean-Claude Hollerich powiedział, że niemiecka "droga synodalna" od początku poszła w innym kierunku niż ogłoszony przez papieża ogólny proces synodalny.

Kard. Hollerich: synodalność to nie protestancki parlamentaryzm - 27.04.2023 - Vatican News

Synod o synodalności to odpowiedź na wyzwanie, jakim są dla Kościoła problemy współczesnego świata – uważa kard. Jean-Claude Hollerich SJ, relator generalny tegorocznego zgromadzenia. Podkreśla on, że obserwujemy dziś narastający indywidualizm, właściwy dla postmodernizmu czy epoki cyfrowej. Społeczeństwo jest spolaryzowane, ulega rozbiciu, bo nie można znaleźć konsensusu. Lud Boży, który idzie razem, stanowi odpowiedź na te tendencje – uważa arcybiskup Luksemburga.

Synod Artystów chce się angażować na rzecz wspólnoty Kościoła. Co proponuje? - 27.04.2023 - eKAI.pl

Wezwanie do tego, aby Kościół zwrócił baczniejszą uwagę na sztukę współczesną i szerzej, na kulturę wizualną – to główna konstatacja Synodu Artystów, który obradował na przełomie 2022 i 2023 r. w Łodzi. W liście skierowanym do Przewodniczącego KEP abp Stanisława Gądeckiego uczestnicy Synodu proszą biskupów o przychylne zapoznanie się z jego postulatami oraz zainicjowanie szerszej dyskusji na ten temat. Deklarują też chęć współpracy z Pasterzami na rzecz wspólnoty Kościoła w trudnym dla niego czasie.

Watykan: większa rola świeckich w Synodzie Biskupów - 26.04.2023 - Misyjne.pl

Większy udział osób świeckich, w tym docenienie głosu kobiet i ludzi młodych, przewiduje opublikowany dziś w Watykanie dokument dotyczący Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Polskie tłumaczenie dokumentu końcowego Europejskiego Zgromadzenia Kontynentalnego Synodu w Pradze - 26.04.2023 - episkopat.pl

Publikujemy polskie tłumaczenie dokumentu końcowego Europejskiego Zgromadzenia Kontynentalnego, które w dniach od 5 do 12 lutego br. odbywało się w Pradze. Jego oryginalna wersja w językach angielskim i włoskim została opublikowana przez Watykan 17 kwietnia br.

Szwedzki kardynał: Niemiecki głos nie jest najważniejszy w Kościele powszechnym - 26.04.2023 - gosc.pl

Prowadzony w Kościele powszechnym proces synodalny może stać się „bardzo kłopotliwy” dla niemieckich wiernych, jeśli okaże się, że kwestie podnoszone przez niemiecką drogą synodalną nie odgrywają tak wielkiej roli w całym Kościele – stwierdził arcybiskup Sztokholmu, kardynał Anders Arborelius.

2 maja zbierze się Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski - 26.04.2023 - episkopat.pl

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 2 maja, na Jasnej Górze odbędą się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Tematem przewodnim spotkania będzie przygotowanie do XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów oraz dokument końcowy spotkania kontynentalnego w Pradze.

Ks. Tomáš Halík: technika pokonała wszelkie odległości, ale nie stworzyła bliskości [ROZMOWA] - 22.04.2023 - Misyjne.pl

Wielu ludzi wielkich miast, nasze dzisiejsze społeczeństwo, utraciło tę wartość bliskości. Jesteśmy połączeni sieciami kontaktów w wielu wymiarach, ale w sumie wielu ludzi jest samotnych – uważa ks. prof. Tomáš Halík. W rozmowie z KAI wybitny czeski teolog i socjolog mówi m. in. o globalizacji, kryzysie świata i Kościoła, procesie synodalnym, niemieckiej „drodze synodalnej” i dziedzictwie Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Dokumenty finalne Zgromadzeń Kontynentalnych - 20.04.2023 - synod.org.pl

Prezentujemy dokumenty końcowe Zgromadzeń Kontynentalnych w wersji oryginalnej oraz przetłumaczone maszynowo (narzędzia DeepL oraz Google Translate).
Dokumenty pochodzą ze strony https://www.synod.va/en/synodal-process/the-continental-stage/final_document.html
UWAGA: Niniejsze tłumaczenie nie jest oficjalnym tłumaczeniem KEP – to tłumaczenie maszynowe przygotowane na potrzeby serwisu synod.org.pl

Podsumowanie kontynentalnego etapu procesu synodalnego - 20.04.2023 - Vatican News

​W Watykanie podsumowano w obecności dziennikarzy kontynentalny etap procesu synodalnego. Nie zaprezentowano jednak jeszcze dokumentu roboczego na następny, centralny etap procesu, jakim będzie zgromadzenie Synodu w Rzymie. Jak ujawniła s. Nathalie Becquart, instrumentum laboris zostanie ogłoszone dopiero pod koniec maja.

Abp Gänswein o niemieckiej drodze synodalnej: "Modlę się i mam nadzieję", że nie dojdzie do rozłamu - 18.04.2023 - Deon.pl

Arcybiskup Georg Gänswein, wieloletni sekretarz osobisty papieża Benedykta XVI ostro skrytykował niemiecką drogę synodalną: "Jeśli doprowadziła do czegokolwiek, to do utraty. Trzeba szukać odpowiedzi z innej strony - poprzez pogłębienie wiary, a nie pytania strukturalne" - wyjaśnił abp Gänswein w rozmowie z Passauer Neue Presse.

Młodzież w diecezji płockiej zaangażowana - 18.04.2023 - Misyjne.pl

Biskup płocki Szymon Stułkowski powołał nowy skład Młodzieżowej Rady Duszpasterskiej Diecezji Płockiej. W jej skład weszło kilkanaście osób, reprezentujących wspólnoty młodzieży, działające w diecezji.

Pomoc rodzinom - 15.04.2023 - Diecezja Sandomierska

W sierpniu 2022 roku w życie weszły uchwały III Synodu Diecezji Sandomierskiej. Dla lepszego zrozumienia poszczególnych przepisów, każdego tygodnia zamieszczane będą materiały prezentujące kolejne rozdziały nowego synodu.

Ratyzbona: biskup Voderholzer przeciw powołaniu komisji synodalnej - 14.04.2023 - Misyjne.pl

Biskup Rudolf Voderholzer z Ratyzbony ponownie wyraził swoje zastrzeżenia wobec propozycji nowego systemu kierowania Kościołem w Niemczech, wyrażonej w ramach procesu tzw. drogi synodalnej.

Watykan nie zgadza się na udział świeckich w wyborze kandydatów na biskupa - 13.04.2023 - Misyjne.pl

Stolica Apostolska odrzuciła możliwość udziału świeckich w wyborach kandydata na biskupa w archidiecezji Paderborn. Jak poinformowano 12 kwietnia, po analizie w Rzymie trzeba było zdecydować, że prawo to przysługuje jedynie członkom kapituły katedralnej. Na mocy tzw. konkordatu pruskiego na terenie byłego Królestwa Prus kapituły katedralne przedstawiają Stolicy Apostolskiej trzech kandydatów na biskupa diecezjalnego.

Watykan: ruszają prace nad Instrumentum laboris Synodu o synodalności - 12.04.2023 - Vatican News

W ciągu najbliższego tygodnia grupa specjalistów ze wszystkich kontynentów będzie w Watykanie podejmowała rozeznanie zmierzające do opracowania dokumentu roboczego na pierwszą sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, która odbędzie się w dniach od 4 do 29 października.

Święcenie kobiet i komunia dla rozwodników? Abp Ryś: Synod nie idzie w tę stronę - 11.04.2023 - Deon.pl

- Nie podzielam tych obaw, ponieważ synod nie idzie w tę stronę. Cały problem polega na tym, że nawet gdyby papież Franciszek i wszyscy, którzy za ten synod odpowiadają, potwierdzili to tysiąc razy, to i tak wszyscy żywiący tego typu obawy nie uwierzyliby w te zaprzeczenia - powiedział PAP metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Przewodniczący KEP: Kościół nie może ignorować otaczającej go rzeczywistości i przemian [ROZMOWA] - 10.04.2023 - Misyjne.pl

Kościół nie może ignorować otaczającej go rzeczywistości i przemian – powiedział PAP przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Zaznaczył, że zadaniem Kościoła nie jest jednak bezrefleksyjne podążanie z duchem czasów i propozycjami, które bywają zmienne.

Ameryka Łacińska: ogłoszono syntezę kontynentalnej fazy Synodu Biskupów - 2.04.2023 - Misyjne.pl

W piątek 31 marca ogłoszono syntezę kontynentalnej fazy Synodu Biskupów nt. synodalności Kościoła, obejmującej Amerykę Łacińską i Karaiby. Dokument zatytułowany “Kościół synodalny, który słucha wszystkich”, jest owocem procesu rozpoczętego w 2022. Powołano wówczas komisję ds. etapu kontynentalnego, który – wychodząc od szczebla parafialnego – doszedł do zgromadzeń regionalnych w lutym i marcu br., w których wzięło udział 415 delegatów z całej Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Wrocław: abp Józef Kupny zapowiedział zwołanie synodu diecezjalnego - 1.04.2023 - Misyjne.pl

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny zapowiedział zwołanie synodu diecezjalnego. O swojej decyzji poinformował duchowieństwo i wiernych, zgromadzonych we wrocławskiej katedrze na Mszy św. z okazji 40. rocznicy swoich święceń kapłańskich. – Podjąłem ją kierując się dobrem archidiecezji, powierzonej mi przez papieża Franciszka w 2013 roku oraz po wysłuchaniu opinii rady kapłańskiej i wiernych świeckich – powiedział duchowny.

Zakończył się kontynentalny etap procesu synodalnego - 1.04.2023 - Misyjne.pl

Sekretariat Generalny Synodu Biskupów poinformował o zakończeniu trzeciego, kontynentalnego etapu procesu synodalnego – po raz pierwszy wprowadzony w harmonogram konsultacji przed zgromadzeniem synodalnym biskupów. Oznacza to, że po konsultacjach na poziomie diecezji i konferencji episkopatów, także i na poziomie każdego z kontynentów po wytężonych pracach został zredagowany dokument, zbierający głosy katolików oraz tych wszystkich, którzy chcieli włączyć się w cykl rozmów nt. wspólnoty Kościoła

Homilie głoszone przez świeckich? Droga synodalna - 31.02.2023 - eKAI.pl

Osoby świeckie nie mogą regularnie głosić homilii podczas Mszy Świętej czy udzielać sakramentu Chrztu św.- stwierdził prefekt Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynał Arthur Roche w liście do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, biskupa Georga Bätzinga.

Kard. Müller: niemiecka „droga synodalna” nie reprezentuje nikogo poza sobą - 30.02.2023 - eKAI.pl

– Niemiecka „droga synodalna” nie jest częścią konstytucji Kościoła sakramentalnego, nie jest niczym więcej niż nieformalnym ciałem. Nie może być mowy o prawnie wiążącej reprezentacji katolików. Członkowie tego ciała, wysłani przez Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) lub mianowani przez biskupów, nie reprezentują Kościoła w stosunku do państwa, społeczeństwa czy historii, a już na pewno nie katolików w ich posłuszeństwie wiary wobec Boga. Nie reprezentują nikogo poza sobą – mówi kard. Gerhard Ludwig Müller, emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary w wywiadzie dla niemieckojęzycznego portalu kath.net.

Kard. Hollerich: bez zmian w Kościele Ewangelia staje się niezrozumiała - 28.02.2023 - Misyjne.pl

Kard. Jean-Claude Hollerich wezwał Kościół katolicki do zmian. „Musimy się zmienić, inaczej Dobra Nowina nie będzie już rozumiana” – powiedział w poniedziałek wieczorem na prezentacji książki w Rzymie arcybiskup Luksemburga, który odgrywa też kluczową rolę w światowym Synodzie Biskupów zwołanym przez papieża Franciszka.

Kard. Müller surowo o błogosławieństwie dla par tej samej płci: „to decyzja heretycka” - 28.02.2023 - stacja7.pl

Jako „godzinę wielkiej tragedii” określił sytuację, jaka powstała w Kościele niemieckim w związku z procesem drogi synodalnej kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Przewodniczący episkopatu Francji: Kościół musi przestać być kojarzony tylko z zakazami - 28.02.2023 - Misyjne.pl

W kwestii procesu synodalnego Kościoła powszechnego przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji widzi problemy w mobilizowaniu do tego wiernych. „Niektórzy mówią, że ludzie nie rozumieją, dlaczego to jest ważne” – powiedział abp Moulins-Beaufort, nawiązując do Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat synodalności. „Przecież takie globalne konsultacje odbywają się po raz pierwszy w Kościele katolickim”, stwierdził rozgoryczony.

„Współodpowiedzialność czy współdecyzyjność? Synodalność nowego pokolenia”- panel dyskusyjny - 27.02.2023 - Archidiecezja Łódzka

W Duszpasterstwie Akademickim „Piątka” odbył się panel dyskusyjny pt. „Współodpowiedzialność czy współdecyzyjność. Synodalność nowego pokolenia.” W rozmowie udział wzięli abp Grzegorz Ryś, brat Maciej z wspólnoty Taizé, s. Anna Juźwiak AP – członkini Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań, o. Cordian Szwarc OFM – proboszcz parafii pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Olsztynie oraz Adriana Kwiatkowska – członkini Sekretariatu Synodu oraz Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Wrocławskiej.

Towarzyszenie małżonkom i rodzinom - 25.03.2023 - Diecezja Sandomierska

W sierpniu 2022 roku w życie weszły uchwały III Synodu Diecezji Sandomierskiej. Dla lepszego zrozumienia poszczególnych przepisów, każdego tygodnia zamieszczane będą materiały prezentujące kolejne rozdziały nowego synodu.

Niemcy: rzecznik ofiar krytykuje instrumentalne podejście drogi synodalnej - 26.02.2023 - misyjne.pl

Rzecznik rady doradczej ofiar diecezji Würzburg w Niemczech, Matthias Wimmer skrytykował sposób, w jaki droga synodalna potraktowała problem wykorzystywania seksualnego w dyskusji nad zmianami w Kościele.

„Synodalne” (nie)porozumienie - 26.03.2023 - gosc.pl

Rozstrzygnięcia forsowane w ramach tak zwanej niemieckiej drogi synodalnej nie tylko pokazują, w jak głębokim duchowym kryzysie znalazł się Kościół katolicki w Niemczech, ale również – że niemiecka „synodalność” ma w rzeczywistości niewiele wspólnego z procesem zainicjowanym przez papieża Franciszka.

Spokojnie, w tę stronę synod nie idzie - 16.02.2023 - gosc.pl

O europejskim zgromadzeniu synodalnym w Pradze mówi jego uczestnik dr hab. Aleksander Bańka, członek Rady ds. Apostolstwa Świeckich KEP.

Papież przyjął rezygnację wiceprzewodniczącego niemieckiego episkopatu - 25.03.2023 - gosc.pl

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów duszpasterskich diecezją Osnabrück (Niemcy) przedstawioną przez bp. Franza-Josefa Bode – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Jako wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec (DBK) 72-letni bp Bode odgrywał kluczową rolę w kontrowersyjnej niemieckiej „drodze synodalnej”.

Kard. Miguel Cabrejos: rola kobiet w Kościele stałym tematem synodu w Ameryce Łacińskiej - 23.03.2023 - eKAI.pl

Jako ostatnie spośród siedmiu kontynentalnych spotkań „procesu synodalnego” obradowało w dniach 7-23 marca w Bogocie, w Kolumbii, zgromadzenie kontynentalne Kościoła w Ameryce Łacińskiej. Zgromadzenie przygotowało 21 marca swój dokument końcowy. Dokładna jego treść nie została jeszcze opublikowana, ale kilku czołowych przedstawicieli wyraziło swoje opinie na temat obrad w rozmowie z portalem Vatican News.

29.09 – 01.10: Spotkanie Młodych i Modlitwa Ekumeniczna przed Synodem Biskupów w Rzymie - 23.03.2023 - episkopat.pl

Na zaproszenie papieża Franciszka w dniach od 29 września do 1 października br. w Rzymie odbędzie się spotkanie młodzieży „Together”. Centralnym punktem wydarzenia będzie ekumeniczna modlitwa organizowana 30 września na Placu św. Piotra z udziałem Ojca Świętego, przedstawicieli innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, a także delegatów na XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Przygotowanie spotkania zostało powierzone Wspólnocie z Taizé.

USA: biskup wzywa do modlitwy za Kościół w Niemczech - 23.03.2023 - gosc.pl

Na zagrożenia związane ze sprzecznymi z zasadami wiary postulatami niemieckiej drogi synodalnej i potrzebie modlitwy za Kościół w Niemczech wskazał biskup diecezji Madison w stanie Wisconsin, Donald J. Hying.

Uruchomiliśmy bezpłatną "Wyszukiwarkę rekolekcji i warsztatów dla małżeństw i rodzin" - 20.03.2023 -KODR.pl

Wyszukiwarka jest odpowiedzią na potrzeby kobiet i mężczyzn, małżeństw, związków niesakramentalnych oraz małżeństw niepłodnych, które szukają dla siebie wydarzeń oraz miejsc, gdzie będą mogli razem spędzić czas, wzmocnić swoją wiarę oraz nabyć nowych umiejętności w budowaniu relacji małżeńskiej i rodzicielskiej.

Poznań: dyrektorzy wydziałów duszpasterskich dyskutowali o synodalności Kościoła - 22.03.2023 - Misyjne.pl

Synodalność Kościoła w Polsce, postulaty papieża Franciszka wysuwane odnośnie do Kościoła oraz uczestnictwo jako zasada synodalnego życia Kościoła – to tematy podjęte podczas obrad dyrektorów wydziałów duszpasterstwa w Auli im. Abp. Antoniego Baraniaka na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. W obradach uczestniczył bp Waldemar Musioł, sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP.

George Weigel: Pycha głównym grzechem niemieckiej „drogi synodalnej” - 22.03.2023 - Deon.pl

Na zarozumiałość i pychę jako główne grzechy niemieckiej drogi synodalnej wskazuje w swoim komentarzu na łamach „National Catholic Register” znany amerykański intelektualista katolicki, prof. George Weigel.

W Poznaniu odbywa się Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich - 22.03.2023 - episkopat.pl

W dniach 21-23 marca odbywa się w Poznaniu trzydniowe Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich pod patronatem Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, kierowanej przez bp. Andrzeja Czaję.

Czy jesteśmy świadkami nowej Reformacji? - 21.03.2023 - Misyjne.pl

Na podobieństwa obecnej sytuacji kościelnej w Niemczech do okresu Reformacji wskazał w wywiadzie dla Passauer Neue Presse biskup Pasawy, Stefan Oster SDB. Jak zauważył, niemieccy katolicy są obecnie bardzo zróżnicowani, a polaryzacja stanowisk coraz bardziej się pogłębia.

Spotykają się i wymieniają doświadczeniami. „Akademia dla Rodziców” w parafii na Chomiczówce - 20.03.2023 - Archidiecezja Warszawska

"Pomysł nieodpłatnych spotkań poruszających ważne tematy wychowawcze zrodził się z głosu parafian, którzy wyrażali taką potrzebę w ankietach synodalnych" - wyjaśniają organizatorzy "Akademii dla Rodziców". To cykl spotkań z ekspertami w dziedzinie wychowania organizowanych w parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych na Chomiczówce. Już we wtorek 21 marca o godz. 18:00 odbędzie się pierwsze spotkanie w wiosennej edycji

Biskupi Austrii za „zmianą kulturową w kierunku synodalności” - 19.03.2023 - Misyjne.pl

W ciągu dziesięciu lat swej posługi papież Franciszek zainicjował „kulturową zmianę w kierunku synodalności”. Biskupi Austrii z najgłębszym przekonaniem popierają tę drogę papieża” – zapewnił episkopat tego kraju w oświadczeniu ogłoszonym 17 marca po zakończeniu wiosennego zebrania plenarnego w ośrodku edukacyjnym św. Benedykta koło klasztoru Seitenstetten w Dolnej Austrii. Zdaniem biskupów, zainicjowany przez Franciszka proces synodalny, który w październiku 2023 roku zwieńczy synod Kościoła powszechnego w Watykanie, jest „wyjątkowy w historii Kościoła”.

Bp Krzysztof Włodarczyk: synod nie jest po to, by robić rewolucję w Kościele - 18.03.2023 - Diecezja Bydgoska

„Synod nie jest po to, by pokazać walkę o władzę, robić rewolucję, a nawet przewrót w Kościele. On zaprasza nas do tego, by iść razem” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk. W murach bydgoskiego Centrum Edukacyjno-Formacyjnego spotkali się liderzy oraz przedstawiciele wspólnot diecezji, by pochylić się nad zagadnieniem „współpracy między kapłanami a świeckimi w budowaniu jedności Kościoła”.

Przewodniczący Episkopatu USA o niemieckiej drodze synodalnej - 18.03.2023 - Vatican News

Nauczanie Kościoła, które wypływa z Bożego Objawienia, nie może być zmienione. Trzeba to jasno powiedzieć i w tej kwestii nikogo nie wolno oszukiwać – mówi przewodniczący Episkopatu USA w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Tagespost. Zaznacza, że nikt z wyjątkiem diabła i wrogów Kościoła nie byłby zadowolony ze schizmy. Jednakże, jak dodaje, proces synodalny miał być czasem modlitwy i słuchania Ducha Św., a Duch nigdy nie sprzeciwia się Pismu Św. czy Tradycji będącej źródłem Bożego Objawienia.

Kardynałowie za usunięciem biskupów popierających tezy sprzeczne z prawdami wiary - 18.03.2023 - gosc.pl

Biskupi, którzy poparli sprzeczne z prawdami wiary tezy niemieckiej drogi synodalnej powinni zostać usunięci z urzędu, jeśli sami się nie nawracają i nie przyjmują nauki katolickiej – powiedział w programie telewizji EWTN kard. Georg Ludwig Müller. Wraz z Amerykaninem, kard. Raymondem Burke wziął on udział w programie EWTN „The World Over with Raymond Arroyo”, który został wyemitowany w czwartek wieczorem, 16 marca.

Kard. Cantalamessa: synod tak jak Kościół nie może się obyć bez teologii - 18.03.2023 - eKAI.pl

Synod nie może się obyć bez teologii, podobnie jak i Kościół, w ani jednej chwili swego życia. Teologia bowiem to słowo o Bogu – mówił kard. Raniero Cantalamessa w wielkopostnym rozważaniu dla Papieża i Kurii Rzymskiej. Podkreślił, że bez teologii wiara łatwo mogłaby się stać bezduszną klepaniną, zabrakłoby też podstawowych środków do jej inkulturacji.

Brat Alois: potrzebna jest wielka cierpliwość wobec wojny - 16.03.2023 - eKAI.pl

W tym tygodniu w Rzymie zakończyło się spotkanie organizatorów ekumenicznego czuwania, które odbędzie się 30 września na placu św. Piotra na otwarcie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów o synodalności. Przeor Wspólnoty z Taizé, brat Alois powiedział Radiu Watykańskiemu o zachęcie, jaką otrzymał w środę od grupy roboczej w Watykanie, by to zrobić a także wskazał na potrzebę wielkiej cierpliwości wobec wojny w Ukrainie.

Nuncjusz przestrzega biskupów przed „łatwiejszymi pseudokościelnymi drogami” - 16.03.2023 - eKAI.pl

Do przeciwstawienia się niebezpiecznej pokusie podążania „łatwiejszymi pseudo-kościelnymi drogami” czy zaakceptowaniu „świeckiej logiki liczb i sondaży” zachęcił austriacki biskupów nuncjusz apostolski w tym kraju, abp Pedro Lopez Quintana. Episkopat Austrii obraduje na swym zgromadzeniu plenarnym w benedyktyńskim klasztorze Seitenstetten, w Dolnej Austrii.

Kard. Müller: postulaty niemieckiej drogi synodalnej to dyktatura miernoty - 16.03.2023 - eKAI.pl

Teksty przyjęte przed kilkoma dniami na V Zgromadzeniu Plenarnym niemieckiej „drogi synodalnej” – są wyrazem „dyktatury miernoty” – stwierdził w wywiadzie dla agencji CNA Deutsch kardynał Gerhard Ludwig Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zwraca uwagę, że postulaty te są nie do pogodzenia z wiarą katolicką.

Trwają ekumeniczne przygotowania do Synodu o synodalności - 16.03.2023 - Vatican News

W Rzymie zakończyło się spotkanie organizatorów ekumenicznego czuwania modlitewnego, które odbędzie się 30 września na Placu św. Piotra na rozpoczęcie Synodu Biskupów o Synodalności. Spotkanie trwało cztery dni i uczestniczyło w nim 70 chrześcijan różnych wyznań z całej Europy. To oni będą animować modlitwę, która wprowadzi w synodalne obrady. Wczoraj zostali przyjęci przez Papieża.

Episkopat o bieżących sprawach Kościoła w Polsce (komunikat po obradach) - 14.03.2023 - episkopat.pl

Próby zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II, Synod o synodalności i beatyfikacja Rodziny Ulmów – to główne tematy 394. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w dniach 13-14 marca w Warszawie.

Wyzwanie trzeciego tysiąclecia: Kościół w kluczu synodalnym - 13.03.2023 - magazynkontakt.pl

Franciszek zostawia nas z wielkim wyzwaniem: zbudować Kościół całkowicie synodalny. Kościół, który żyje w komunii poprzez uczestnictwo i współodpowiedzialność wszystkich wiernych jako członków Kościoła-Ludu Bożego. Kościół w stanie ciągłego nawrócenia i reformy.

Kieleccy świeccy dyskutowali o synodalności - 14.03.2023 - eKAI.pl

Podsumowanie krajowej drogi synodalnej i próba stawiania diagnozy dla przyszłości Kościoła w Polsce były motywami przewodnimi spotkania z dziennikarką Moniką Białkowską pt. „Synodalność – podążanie razem ku zmianom w Kościele”, które odbyło się w poniedziałek 13 marca w auli kościoła akademickiego św. Jana Pawła II w Kielcach.

Polak członkiem watykańskiej komisji przygotowawczej synodu biskupów - 15.03.2023 - Stacja7.pl

Watykan poinformował w środę, 15 marca o utworzeniu Komisji Przygotowawczej do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Jej sekretarzem został ks. Tomasz Trafny.

Ostatnia sesja plenarna IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej - 11.03.2023 - Archidiecezja Łódzka

Dziś przed południem odbyła się ostatnia sesja plenarna IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej, którem celem była dyskusja uzupełniająca nad IV częścią dokumentu końcowego: Synodalne wskazania duszpasterskie oraz głosowanie nad dokumentem końcowym.

Abp Adrian Galbas: celem synodu jest budowa uczciwych i szczerych relacji w Kościele - 14.03.2023 - Misyjne.pl

Prawdziwym celem synodu jest budowa synodalności codziennej, opartej o uczciwe i szczere relacje pomiędzy tymi, którzy Kościół tworzą – podkreślił abp Adrian Galbas podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. – Ciągle musimy powtarzać, że celem synodu nie jest budowa jakiegoś innego Kościoła – zaznaczył koordynator synodu o synodalności w Kościele w Polsce.

10 lat pontyfikatu Franciszka. Kluczem do zrozumienia – synodalność - 13.03.2023 - eKAI.pl

Synod nt. znaczenia synodalności wydaje się koronnym dziełem Franciszka, i z pewnością to dzieło będzie się starał doprowadzić do końca. Papież pragnie uczynić Kościół bardziej synodalnym, to znaczy znacznie bardziej wspólnotowym, gdzie każdy czuje się odpowiedzialnym za jego misję i jest w nią zaangażowany. A przede wszystkim otwartym na głos Ducha Świętego i nowe „znaki czasu”. Dziś przypada 10. rocznica wyboru kard. Jorge Mario Bergoglio na papieża.

Napięta atmosfera na ostatniej sesji niemieckiej drogi synodalnej - 9.03.2023 - Misyjne.pl

We Frankfurcie nad Menem zaczęła się piąta, ostatnia sesja plenarna „drogi synodalnej”. Do soboty 11 marca blisko 230 osób, w tym 69 niemieckich biskupów oraz tyle samo osób z Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich oraz delegaci powołani przez te gremia będą debatować nad reformą Kościoła katolickiego w Niemczech.

Bp Kałuża z Bougainville: Kościół w Polsce dopiero dochodzi do tego, co dla nas jest codziennością - 7.03.2023 - eKAI.pl

Kiedy u nas rozmawia się o Kościele, to ludzie nie patrzą na mnie albo na księdza. Patrzą na siebie – powiedział w rozmowie z KAI bp Dariusz Kałuża MSF, ordynariusz diecezji Bougainville w Papui-Nowej Gwinei. Relacjonując synodalne zgromadzenie kontynentalne w Oceanii wskazał, że gdy „jeden z biskupów przedstawił wiernym, czym jest synod, to oni mu odpowiedzieli: my tak robimy od zawsze, nasz Kościół od początku jest synodalny. My zawsze idziemy razem”. – Widzę, że w rozmowach o synodzie Kościół w Polsce niestety dopiero dochodzi do tego, co dla nas jest codziennością – wskazał polski biskup misyjny.

Rola i zadania rad parafialnych w naszych wspólnotach – Spotkanie Parafialnych Zespołów Synodalnych - 6.03.2023 - Diecezja Warszawsko-Praska

Odbyło się trzecie spotkanie Parafialnych Zespołów Synodalnych. Dyskutowano o roli, zadaniach i zasadach funkcjonowania Rad Parafialnych. Bp Jacek Grzybowski rozpoczął spotkanie modlitwą w intencji Synodu o synodalności. Biskup pomocniczy diecezji przestrzegał przed pochopną oceną prac synodalnych, cytując fragment listu sekretarza Generalnego Synodu kard. Mario Grecha do biskupów, który napisał, że „są bowiem tacy, którzy zakładają, że już wiedzą, jakie będą wnioski Zgromadzenia Synodalnego. Inni chcieliby narzucić Synodowi porządek obrad, z zamiarem kierowania dyskusją i wpływania na jej wyniki”. Spotkanie służyło przedstawieniu pomysłów, które pomogą uaktualnić Statut Parafialnych Rad Duszpasterskich Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Watykanista: czy problemy Kościoła afrykańskiego wpłyną na obrady Synodu Biskupów? - 6.03.2023 - Misyjne.pl

Nad znaczeniem wpływu spraw, którymi żyje Kościół w Afryce, na październikowe obrady Synodu Biskupów w Rzymie, zastanawia się w swoim blogu „Settimo cielo” doświadczony włoski watykanista, Sandro Magister. Swój komentarz zatytułował „Niełatwa Afryka. Nie dla błogosławieństwa par jednopłciowych, tak dla nietolerancji plemiennej”.

Poważne napięcia w episkopacie Niemiec - 6.03.2023 - eKAI

„Wiosenne zgromadzenie plenarne niemieckich biskupów, które odbyło się w ubiegłym tygodniu w Dreźnie, było jedną z najtrudniejszych konferencji episkopatu, którą przeżyłem w moim długim okresie pełnienia posługi biskupiej”- powiedział wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp Franz-Josef Bode z Osnabrück.

Marcowa sesja plenarna IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej - 4.03.2023 - Archidiecezja Łódzka

- Niezależnie od tego, do jakich konkretnych, nieraz bardzo drobnych postanowień dojdziemy, to najbardziej liczymy na to, co się może dokonać w nas, na zmianę myślenia. Bez niej żadne praktyczne decyzje i tak nic nie osiągną – mówił abp Grzegorz Ryś.

Abp Ryś: w Synodzie potrzebujemy odkrywania prawdy, ale w mocnej relacji z Jezusem! - 4.03.2023 - Archidiecezja Łódzka

- W takiej pracy jaką jest Synod potrzebujemy odkrywania prawdy, ale w mocnej relacji z Jezusem, w relacji z Ojcem w Duchu Świętym. Musimy znać Tego, który jest źródłem Prawdy, który jest Prawdą. Potrzebujemy też Daru Rozumienia – potrzebujemy patrzeć na tych, którzy są dookoła nas ze zrozumieniem, które wynika z miłości. – zauważył abp Ryś.

Obraduje zgromadzenie synodalne kontynentu afrykańskiego - 3.03.2023 - Misyjne.pl

W stolicy Etiopii, Addis Abebie, odbywa się w dniach 1-6 marca zgromadzenie synodalne kontynentu afrykańskiego w ramach przygotowań do Synodu Biskupów w październiku br. w Watykanie.

W marcu 394. Zebranie Plenarne Episkopatu - 3.03.2023 - eKAI.pl

Etap kontynentalny Synodu o synodalności będzie głównym tematem 394. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w dniach 13-14 marca w Warszawie.

Synod online – dzięki Internetowi obrady dotarły aż do 20 mln ludzi - 28.02.2023 - Misyjne.pl

Szacuje się, że synod dzięki Internetowi dotarł aż do 20 mln osób. W rezultacie otrzymano 110 tys. refleksji synodalnych. Jak zaznacza o. Jeffrey Segovia, który zaprezentował wyniki konsultacji zdalnych, wielu uczestników wskazywało na trudności Kościoła w komunikacji w nowych mediach.

Spotkanie Parafialnych Zespołów Synodalnych – rola i zadania Rad parafialnych w naszych wspólnotach oraz zasady ich funkcjonowania - 28.02.2023 - Diecezja Warszawsko-Praska

Drodzy Koordynatorzy Parafialnych Zespołów Synodalnych, pragniemy zaprosić Was na 3 spotkanie synodalne w tym roku duszpasterskim. Tym razem chcemy podjąć ważny temat, który był obecny w ankietach – rola i zadania Rad parafialnych w naszych wspólnotach oraz zasady ich funkcjonowania. W perspektywie współodpowiedzialności za Kościół i wzajemnych relacji duchownych i świeckich to bardzo istotny temat.

„Rekolekcje” na górze Tabor - 28.02.2023 - Archidiecezja Poznańska

– Proces synodalny często wydaje się żmudny i chwilami możemy się zniechęcić. Ale to, co czeka nas na końcu, to niewątpliwie coś wspaniałego i zaskakującego, co pomoże nam lepiej zrozumieć wolę Boga i naszą misję w służbie Jego królestwa – powiedział w orędziu na Wielki Post papież Franciszek. Fragment o Przemienieniu Pańskim czytany jest co roku w drugą niedzielę Wielkiego Postu.

Drezno: nuncjusz podkreśla absolutny zakaz tworzenia rady synodalnej - 28.02.2023 - Misyjne.pl

Nuncjusz apostolski w Niemczech abp Nikola Eterović przemawiając do zgromadzonych w Dreźnie niemieckich biskupów podkreślił, że został „upoważniony z urzędu” do stwierdzenia, iż nawet biskup diecezjalny nie może ustanowić rady synodalnej na szczeblu diecezji lub parafii. Potwierdził też niezmienną ważność listu apostolskiego „Ordinatio sacerdotalis”, w którym Jan Paweł II odrzucił w 1994 roku dopuszczenie kobiet do święceń kapłańskich. Dodał, że papież Franciszek chce większego udziału kobiet w administracji Kościoła.

Proces synodalny – nadzieja na odnowę Kościoła w Azji - 28.02.2023 - eKAI.pl

Przedstawiciele z Bangladeszu, Pakistanu, Japonii, Laosu, Indii, Indonezji i wielu innych krajów zakończyli obrady zgromadzenia synodalnego Azji. Podkreślają wyjątkowe odczucie uniwersalności Kościoła – pomimo tak wielkiej różnorodności, jaka mieści się na przestrzeni od Islamabadu po Tokio, wspólnota chrześcijan ma jedność doświadczenia Boga, a problemy, z którymi się mierzy, są często podobne.

Decydują się losy niemieckiej drogi synodalnej - 27.02.2023 - Misyjne.pl

„Zdecydowana większość biskupów chce tych reform” – powiedział w niemieckim radiu SWR1 bp Georg Bätzing nawiązując do trwającej w Niemczech „drogi synodalnej”. Przewodniczący niemieckiego episkopatu zaznaczył, że hierarchowie z tego kraju „muszą szukać porozumienia z Rzymem”. Dziś w Dreźnie zaczyna się wiosenna sesja plenarna niemieckiego episkopatu.

Bp Tyson zapewnia, że jego diecezja będzie kontynuować proces synodalny - 19.02.2023 - Vatican News

Choć powoli dobiega końca kontynentalny etap synodu na świecie, to jednak sam proces będzie nadal kontynuowany w niektórych diecezjach. Na taki krok zdecydowano się m.in. w diecezji Yakima w północno-zachodniej części USA. Tamtejszy biskup podkreśla, że etap diecezjalny był bardzo owocny i w następnym roku wierni zajmą się kwestią młodych, która została wyłoniona jako priorytet.

Rada ds. Apostolstwa Świeckich KEP: rozwijajmy synodalną codzienność - 18.02.2023 - eKAI.pl

Abp Adrian Galbas przewodniczył 18 lutego zebraniu Rady ds. Apostolstwa Świeckich w Katowicach. Tematem przewodnim spotkania był synod o synodalności.

Papież wzywa duszpasterzy i świeckich do współdziałania w Kościele i w świecie - 18.02.2023 - Misyjne.pl

„Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli w sercach i umysłach tę piękną wizję Kościoła: Kościoła dążącego do misji, w którym jednoczy się siły i w którym idziemy razem, by ewangelizować” – powiedział papież do uczestników watykańskiej Konferencji Przewodniczących i Osób odpowiedzialnych Komisji Episkopatów ds. Świeckich.

Wnioski końcowe zgromadzenia synodalnego Kościołów katolickich Bliskiego Wschodu - 18.02.2023 - eKAI.pl

Wezwanie do odnowy liturgicznej, która byłaby zgodna z aspiracjami młodzieży, zachowując jednocześnie swoją istotę i symbolikę, a także zmierzanie „ku Kościołowi pokornemu” i otwartemu na tych, którzy są różni na poziomie kościelnym i religijnym – znalazły się wśród końcowych wniosków zgromadzenia synodalnego Kościołów katolickich Bliskiego Wschodu. Obradowało ono w dniach 13-17 lutego w Jounieh koło Bejrutu. Było to jedno z kilku gromadzeń kontynentalnych przygotowujących zgromadzenie Synodu Biskupów nt. synodalności w październiku br. w Watykanie.

Abp. Adrian Galbas o Zgromadzeniu Kontynentalnym w Pradze - Między Ziemią a Niebem TVP

Kontynentalny etap synodu w Pradze to ostatnia prosta przed rzymskim spotkaniem synodalnym w październiku.
👉 Jakie najważniejsze tematy pojawiały się w debatach?
👉 Jaki jest sens synodu?
📣 Między innymi na te pytania odpowiedział w ostatnim programie abp Adrian Galbas SAC. Polecamy całą rozmowę.

Synod jest szkołą funkcjonowania w Kościele głęboko podzielonym - 14.02.2023 - Deon.pl

Synod o synondalności nie jest rewolucją. To tylko jeden z wielu elementów, który uświadamia, że Kościół znajduje się w procesie głębokiej zmiany. Określanie zaś tego procesu protestantyzacją nie tylko nie jest prawdziwe, ale też nie pozwala zrozumieć, co w istocie się dokonuje.

Kard. Grech: nie bójcie się zmienić zdania na podstawie tego, co słyszycie - 15.02.2023 - eKAI

Nie bójcie się mówić i nie bójcie się słuchać. A także nie bójcie się zmieniać zdania na podstawie tego, co słyszycie. Z takim apelem zwrócił się kard. Mario Grech, sekretarz generalny synodu biskupów, do uczestników rozpoczętego w poniedziałek w Orlando kontynentalnego zgromadzenia synodalnego Ameryki Północnej.

W Nowym Testamencie jest jedno miejsce, w którym pada słowo „synodalność” - 14.02.2023 - Misyjne.pl

Jedynym programem godnym synodu jest ten, który Jezus przekazał nam w Ewangelii – mówi w kontekście rozpoczynającego się w Orlando północnoamerykańskiego zgromadzenia synodalnego abp Charles Chaput. Podkreśla on, że Kościół jest dziś domem podzielonym.

Trwa zgromadzenie synodalne Kościołów katolickich Bliskiego Wschodu - 14.02.2023 - eKAI

Od 12 do 18 lutego trwa w Libanie zgromadzenie synodalne Kościołów katolickich Bliskiego Wschodu. Odbywa się ono w Jounieh koło Bejrutu. Jest to jedno z kilku gromadzeń kontynentalnych przygotowujących zgromadzenie Synodu Biskupów nt. synodalności w październiku br. w Watykanie.

Biskupi Oceanii chcą rozwinąć „teologię Pacyfiku” - 14.02.2023 - eKAI

Biskupi i świeccy, którzy uczestniczyli w kontynentalnym etapie procesu synodalnego dla Oceanii, pozytywnie ocenili kilkudniowe obrady. Na zakończenie spotkania w stolicy Fidżi – Suvie – zapewnili, że w procesie tym nadal będzie rozbrzmiewał „charakterystyczny głos Oceanii” – poinformował w poniedziałek raport Konferencji Episkopatu Australii. Odpowiedni dokument Federacji Katolickich Konferencji Biskupich Oceanii (FCBCO) zostanie opublikowany w ciągu najbliższych tygodni. Jego celem jest opracowanie „teologii Pacyfiku”.

KS. TYKFER: W OTWARTOŚCI JEST MOŻLIWA INNA JAKOŚĆ WSPÓLNEGO ODKRYWANIA PRAWDY - 13.02.2023 - Radio Warszawa

Równa godność wszystkich ochrzczonych, rola młodzieży we współczesnym Kościele oraz wspólne szukanie prawdy – to niektóre tematy poruszane na spotkaniu synodalnym w Pradze. W dniach od 5 do 12 lutego, w stolicy Czech, odbył się ważny etap synodu o synodalności.

Co naprawdę wydarzyło się w Pradze? - Aleksander Bańka o Synodzie - 13.02.2023 - YouTube

Refleksje prof. Aleksandra Bańki, polskiego delegata na Zgromadzenie Synodalne w Pradze. Z czym przyjechał do Pragi, czego tam doświadczył, z czym wyjeżdża. Oraz parę słów komentarza na temat Mszy Świętych odprawianych w sali konferencyjnej.

Abp Gądecki: na synodzie chodzi o zmianę w sposobie wsłuchiwania się - 13.02.2023 - Vatican News

Na synodzie nie chodzi o wprowadzanie zmian w nauczaniu Kościoła, ale o zmianę w sposobie wzajemnego wsłuchiwania się – powiedział abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podsumowując drugą część europejskiego zgromadzenia synodalnego, które miało miejsce w Pradze w dniach od 10 do 12 lutego. Wskazał przy tym na wielką rolę świeckich w Kościele.

S. Mirona Turzyńska o spotkaniu synodalnym w Pradze: poznanie bogactwa różnorodności Kościołów - 13.02.2023 - Misyjne.pl

„Rozmowa o bogactwie różnorodności Kościołów, poznawanie tradycji i obrządków Kościoła Wschodu i Zachodu Europy nie tylko poszerzyło horyzonty, ale też dało przestrzeń do większego zrozumienia napięcia biorącego się z różnych kontekstów społecznych i historycznych” – pisze s. Mirona Turzyńska OSF po spotkaniu synodalnym w Pradze.

Msza w hotelu i napięcia w Kościele - 13.02.2023 - Deon.PL

Śledząc medialne komentarze można odnieść wrażenie, że najważniejszym problemem Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze było odprawianie Mszy świętych w hotelowej sali obrad. W rzeczywistości to było spotkanie ważne dla przyszłości Kościoła na naszym kontynencie.

Zgromadzenie kontynentalne Synodu: Pragniemy razem pielgrzymować drogami Europy, aby głosić radość Ewangelii - 12.02.2023 - Episkopat.pl

Pragniemy razem – święty lud Boży, świeccy i pasterze – pielgrzymować drogami Europy, aby głosić radość Ewangelii, która płynie ze spotkania z Chrystusem – czytamy w nocie końcowej biskupów, podsumowującej drugą część Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze, w której uczestniczyli przewodniczący konferencji episkopatów.

III. Kościół Synodalny – lutowe spotkanie synodalne - 11.02.2023 - Archidiecezja Łódzka

Lutowe spotkanie synodalne, które odbyło się dziś w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi dotyczyło dyskusji nad trzecią częścią dokumentu końcowego zatytułowaną – Kościół Synodalny.

Wprowadzając w dzisiejszą sesję synodalną metropolita łódzki zauważył, że - nigdy nie jest tak, że zalecenia duszpasterskie nie zakładają wcześniejszej refleksji teologicznej. Działania pastoralne musza wynikać z tego, jak my siebie rozumiemy, ale nie jak my siebie z siebie rozumiemy, ale przez to jak mówi Boże Objawienie, jak czyta je dziś Kościół. Działania pastoralne wynikają z jakiejś głębszej teologii i muszą mieć jakieś poważne uzasadnienia. – zaznaczył metropolita łódzki.

Dokumenty w polskiej wersji języjowej zgromadzenia synodalnego w Pradze

Teksty wystąpień prof. Aleksandra Bańki podczas Zgromadzenia Kontynentalnego w Pradze - 11.02.2023

Szanowni członkowie zgromadzenia kontynentalnego Synodu Mam zaszczyt przedstawić głos delegacji Kościoła w Polsce. Będzie to jedno, sześciominutowe wystąpienie. Jego tekst uzgodniliśmy po modlitwie, refleksji i uwzględnieniu głosów, które w odpowiedzi na trzy kluczowe pytania zawarte w Dokumencie dla etapu kontynentalnego spłynęły z trzech czwartych polskich diecezji.

Odpowiedź na pytanie pierwsze:
Wśród tych intuicji, które szczególnie warte są podkreślenia w Dokumencie dla etapu kontynentalnego, wybrzmiewa niewątpliwie pozytywne doświadczenie dialogu, wzajemnego słuchania się, uważności i otwartości u tych, którzy zaangażowali się w proces rozeznawania w ramach synodalnych spotkań. To wnoszący wiele światła znak nadziei dla Kościoła powszechnego. Ponadto, warto zwrócić uwagę na wskazywaną w Dokumencie troskę o większe upodmiotowienie wszystkich w Kościele (zwłaszcza świeckich), w opozycji do tendencji klerykalnych i narastającej fali indyferentyzmu (zarówno w stosunku do synodu, jak i w odniesieniu do życia wiarą w ogóle).

Zgromadzenie Synodalne w Pradze oczami influencera - 9.02.2023 - synod2023.org [tłumaczenie synod.org.pl]

Niektórzy nazywają ich "influencerami" świata cyfrowego ze względu na dużą liczbę "followersów", którzy śledzą ich życie i refleksje, my wolimy nazywać ich duszpasterzami, ewangelizatorami w sieciach społecznych. Po doświadczeniu konsultacji kontynentu cyfrowego "Kościół was słucha", poprosiliśmy niektórych influencerów i członków oficjalnych delegacji Konferencji Episkopatów w Europie o śledzenie prac Zgromadzenia Kontynentalnego w Pradze. Oto ich świadectwa.

Przewodniczący Episkopatu podsumował drugą część Europejskiego Zgromadzenia Synodalnego - 11.02.2023 - Episkopat.pl

Rola biskupów w rozeznawaniu, szybko zmieniające się przesłanki antropologiczne oraz owocne praktyki Kościoła – były głównymi tematami drugiej części Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze, w której uczestniczyli przewodniczący konferencji episkopatów, w tym przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Abp Kmetec: rozwiązaniem problemów Kościoła nie są zmiany zewnętrzne - 11.02.2023 - Misyjne.pl

Rozwiązaniem problemów Kościoła nie są zmiany zewnętrzne, ale zrozumienie chrześcijańskiej tożsamości – taką opinię wyraził w rozmowie z KAI metropolita Izmiru abp Martin Kmetec. Bierze on udział w kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze, którego drugim etapem jest od wczoraj spotkanie przewodniczących 39 konferencji biskupich, jakie istnieją w Europie.

Radykalne słowa przewodniczącego episkopatu Niemiec podczas zgromadzenia w Pradze - 11.02.2023 - Misyjne.pl

Po pięciodniowej pierwszej fazie „etapu europejskiego” Zgromadzenia Kontynentalnego Synodu Biskupów w Pradze przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, biskup Georg Bätzing uważa, że papież Franciszek ma obowiązek przeprowadzenia reform. „Cieszyłbym się, gdyby na poziomie Kościoła powszechnego dopuszczono, że w niektórych Kościołach lokalnych możliwe są rzeczy, które w innych częściach nie są lub jeszcze nie są istotne” – powiedział bp Bätzing w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA.

Prymas Irlandii w Pradze: nie zapominajmy o roli biskupa w Kościele - 11.02.2023 - Misyjne.pl

Na kluczową rolę biskupa w procesie synodalnym zwrócił uwagę w rozmowie z KAI prymas Irlandii abp Eamon Martin. Bierze on udział w kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze, którego drugim etapem jest od wczoraj spotkanie przewodniczących 39 konferencji biskupich, jakie istnieją w Europie. Pierwszym było spotkanie 200 świeckich i duchownych delegatów z całego kontynentu.

Zakończyło się oceaniczne zgromadzenie synodalne - 11.02.2023 - eKAI.pl

W Suvie na wyspach Fidżi dobiegło końca kontynentalne zgromadzenie synodalne dla Oceanii. W centrum obrad znalazła się troska o oceany, synodalność oraz formacja całego ludu Bożego. Uczestniczyli w nich dwaj goście z Watykanu: kard. Michael Czerny z Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka oraz s. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów.

Abp Gądecki: proces synodalny jest bardzo pożądany - 10.02.2023 - eKAI.pl

Proces synodalny jest bardzo pożądany, gdyż jest pierwszą historyczną próbą dopuszczenia do głosu w Kościele katolickim ludzi, którzy w dawnych synodach ani w dawnych soborach nigdy nie uczestniczyli – powiedział w rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki, uczestniczący w kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze. Odbywa się ono w dniach 5-12 lutego.

Abp Gądecki: w pierwszej części Zgromadzenia w Pradze chodziło o syntezę - 10.02.2023 - eKAI.pl

W pierwszej części Zgromadzenia nie chodziło o jakieś rozeznanie, co jest prawdziwe, a co jest nieprawdziwe, co jest od Ducha Świętego, a co nie jest, tylko o syntezę tego, co zostało powiedziane i co ma potem zostać przekazane na spotkaniu synodalnym w Rzymie – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, podsumowując pierwszą część Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego, które odbywa się w Pradze od 5 do 12 lutego.

Kard. Hollerich o zgromadzeniu w Pradze: pozostaliśmy braćmi i siostrami - 10.02.2023 - Misyjne.pl

Pomimo różnic pozostaliśmy braćmi i siostrami – tymi słowami skomentował kontynentalne zgromadzenie synodalne w Pradze kard. Jean-Claude Hollerich, relator generalny Synod Biskupów nt. synodalności.

Stół konferencyjny zamiast ołtarza [KOMENTARZ] - 10.02.2023 - Misyjne.pl

Msza św. powinna być celebrowana w kościele lub kaplicy – chyba, że konieczność domaga się innego rozwiązania. Podczas spotkania synodalnego w Pradze, poza mszami świętymi na rozpoczęcie i zakończenie, odprawiono dwie Eucharystie w hotelowej sali. Czy wynikało to z konieczności?

Spotkanie synodalne w Pradze – wspólnota, współuczestnictwo i misyjność - 10.02.2023 - eKAI

Obrady synodalne w Pradze toczą się wokół dokumentu przygotowanego z syntez krajowych. Jest to jeszcze etap konsultacji – wyjaśnia Marcin Przeciszewski. W komentarzu z cyklu #OpinieKAI prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej zwraca uwagę na tematy takie jak: wspólnota, współuczestnictwo i misyjność.

Abp Galbas: wbrew istniejącym lękom, celem synodu nie jest zmiana doktryny Kościoła - 10.02.2023 - Misyjne.pl

Istnieje lęk przed tym, że wchodząc na drogę synodu, Kościół straci swą tożsamość i stanie się wspólnotą jakby sprotestantyzowaną. Ale celem synodu nie jest zmiana doktryny Kościoła, tylko odpowiedź, w jaki sposób dzisiaj głosić Ewangelię – powiedział PAP arcybiskup koadiutor katowicki Adrian Galbas.

Zgromadzenie synodalne w Pradze opublikowało zalecenia końcowe - 10.02.2023 - eKAI

W Pradze opublikowano zalecenia końcowe kontynentalnego zgromadzenia synodalnego, jakie rozpoczęło się w stolicy Czech od 5 lutego. Są one wynikiem czterech dni prac i rozmów delegatów, reprezentujących 39 konferencji biskupich Europy. Cały dokument końcowy, który wieńczą zalecenia, ma być opublikowany w terminie późniejszym.

Kard. Hollerich: istnieją obawy, że biskupi całkowicie zmienią dyskurs - 9.02.2023 - Misyjne.pl

Biskupi nie mogą zmieniać tego, co wypracowało europejskie zgromadzenie synodalne. Jestem pewny, że opinia publiczna nie będzie tego tolerować – powiedział dziennikarzom kard. Jean-Claude Hollerich na zakończenie pierwszej części posiedzenia synodalnego, które odbywa się w Pradze. Od jutra będą w nim uczestniczyć wyłącznie przewodniczący krajowych episkopatów.

Zgromadzenie synodalne przyjęło dokument końcowy. Na razie nie zostanie on opublikowany - 9.02.2023 - eKAI

Kontynentalne zgromadzenie synodalne, obradujące w Pradze przyjęło projekt dokumentu końcowego. Nie zostanie on jednak na razie opublikowany.

Najpierw przez półtorej godziny czytano w języku angielskim projekt dokumentu, po czym delegaci europejskich konferencji biskupich mogli wyrazić swoje opinie i propozycje zmian. Zabierający głos delegaci świeccy i duchowni postulowali m.in., by zrezygnować z unikania przeciwstawienia konserwatyści-progresiści (abp Paolo Pezzi z Moskwy), gdyż jest to nieewangeliczny sposób traktowania opinii i proponowali, by w zamian pisać o opiniach zgodnych lub niezgodnych z Ewangelią (abp Stanisław Gądecki). Przestrzegano przed stwierdzeniem, że „Bóg kocha zsekularyzowany świat”, gdyż raczej kocha on ludzi żyjących w tym świecie.

Liturgiczno-modlitewna strona zgromadzenia kontynentalnego w Pradze - 9.02.2023 - eKAI.pl

Europejskie zgromadzenie synodalne, jakie odbywa się w dniach 5-12 lutego w Pradze to nie tylko wystąpienia, rozmowy i praca nad przygotowaniem końcowego dokumentu. W programie każdego dnia jest także czas na Mszę św. i modlitwę.

Abp Stankiewicz w Pradze: antagonizm mniejszy niż na synodzie o rodzinie - 9.02.2023 - eKAI

Na kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze antagonizm jest mniejszy niż w czasie dwóch zgromadzeń Synodu Biskupów o rodzinie – powiedział w rozmowie z KAI metropolita Rygi abp Zbigniew Stankiewicz.

„Kompromisy ze złem prowadzą do tragedii” – ukraińscy katolicy obrządku łacińskiego na Synodzie o Synodalności - 7.02.2023 - Credo.pro

Podajemy pełny tekst wystąpień członkiń delegacji ukraińskiej Iryny Saszko oraz Julii Zawadzkiej podczas spotkania synodalnego w imieniu Kościoła Rzymskokatolickiego w Ukrainie.

POTRZEBA MODLITWY O DOBRE OWOCE SYNODU - 4.02.2023 - Radio Warszawa

– Prosimy zakony kontemplacyjne o adorację i prosimy wspólnoty parafialne, by ta modlitwa synodalna do Ducha Świętego wybrzmiała podczas codziennych mszy świętych. W naszym Sanktuarium św. O. Pio postanowiliśmy, że codziennie po zakończeniu mszy św. będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu, litania -codziennie inna- a na zakończenie modlitwa synodalna – dodaje kapłan.

WIARA: W PRADZE TRWA KONTYNENTALNA FAZA SYNODU O SYNODALNOŚCI - 7.02.2023 - radionadzieja.pl

W Pradze trwa kontynentalna faza Synodu o Synodalności. Biorą w niej udział przewodniczący 39 konferencji episkopatów europejskich oraz delegaci z poszczególnych krajów, zarówno duchowni jak i świeccy. Wspólnie wypracują oni dokument, który później może być podstawą do kierunku, w którym będzie szedł Kościół.

Kard. Grech w Pradze: synod nie ma na celu zniszczenia tożsamości katolickiej - 9.02.2023 - eKAI.pl

Synod nie ma na celu zniszczenia tożsamości katolickiej – zapewnił kard. Mario Grech. Sekretarz generalny Synodu Biskupów przewodniczył w katedrze św. Wita w Pradze Mszy św. dla uczestników europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w stolicy Czech. W liturgii wzięli udział również synodalni delegaci fazy krajowej z Republiki Czeskiej.

Kto ma rację? Może wszyscy, a może nikt – o europejskim zgromadzeniu synodalnym w Pradze - 8.02.2023 - Misyjne.pl

Apele o przejrzystość języka i terminologii synodalnej wybrzmiały na zakończenie pracy w grupach roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Wielokrotnie wskazywano, że synodalność powinna być wdrożona w procesach decyzyjnych na wszystkich szczeblach życia Kościoła (...)

Abp Grušas: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform - 8.02.2023 - Misyjne.pl

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Fidżi – obrady zgromadzenia synodalnego dla Oceanii - 8.02.2023 - eKAI.pl

Od niedzieli 5 lutego trwa w stolicy Fidżi – Suvie trwa zgromadzenie ogólne Federacji Konferencji Katolickich Biskupów Oceanii, stanowiące kontynentalny etap procesu synodalnego dla tej części świata z udziałem delegatów Kościołów lokalnych. Mają oni przedyskutować zagadnienia, zgłoszone wcześniej na szczeblu parafialnym, diecezjalnym i krajowym, uzgodnić własne stanowisko w sprawach „wspólnoty, uczestnictwa i misji” oraz przygotować dokument do konsultacji na poziomie światowym. W obradach, przebiegających pod hasłem “Ratować Ocean, aby ratować Matkę Ziemię”, ważne miejsce zajmują ochrona środowiska i zmiany klimatyczne.

Abp Galbas: życie biskupa polega na słuchaniu, codziennie do kurii przychodzą ludzie i opowiadają swoje historie - 8.02.2023 - Stacja7.pl

"Codziennie do kurii przychodzą ludzie, którzy opowiadają swoje historie. I to nie są pochlebcy! Bardzo często są to rozmowy trudne i bolesne" - powiedział arcybiskup koadiutor katowicki Adrian Galbas, uczestniczący w europejskim zgromadzeniu synodalnym w Pradze.

Przewodniczący Episkopatu podsumował drugi dzień obrad synodalnych w Pradze - 8.02.2023 - Episkopat.pl

Druga sesja rozpoczęła się od wystąpień trzynastu delegatów krajowych. „W wypowiedziach poszczególnych delegacji przewijają się często te same tematy: doświadczenie skruchy i pokuty, ekumenizm, synodalność, problemy klimatyczne, liturgia, modlitwa, migracja, ekologia” – zauważył abp Gądecki.

Nagranie wystąpienia polskiej delegacji podczas zgromadzenia w Pradze - 7.02.2023 - Press CCEE

Nagranie wypowiedzi prof. Aleksandra Bański prezentującego stanowisko polskiej delegacji podczas Zgromadzenia Synodalnego w Pradze.