Sesje synodalne w Rzymie (4-29.10):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

Szukaj
Close this search box.

Aktualności dotyczące Synodu o synodalności (2021-2024) - Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja

Strona 6

Praga: wojna w Ukrainie wynikiem nierozliczenia komunizmu - 7.02.2023 - Misyjnie.pl

Rosyjska agresja na Ukrainę była możliwa, gdyż nie rozliczono komunistycznej przeszłości. Taką opinię wyraził greckokatolicki egzarcha apostolski Niemiec i Skandynawii bp Bohdan Dziurach. Zabrał on głos podczas kontynentalnego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze (...).

Uczestnicy Europejskiego Zgromadzenia Synodalnego modlą się za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii - 7.02.2023 - Misyjne.pl

Kościoły Europy wyrażają swoją bliskość z ludnością południowej Turcji i północnej Syrii, mocno doświadczonych trzęsieniem ziemi w nocy 6 lutego – czytamy w deklaracji uczestników Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze (...).

Prymas Irlandii w Pradze: jesteśmy Kościołem Chrystusa, a nie według naszych wymogów - 7.02.2023 - Misyjnie.pl

Jesteśmy Kościołem Chrystusa, a nie tworzonym według naszych wymogów – wyjaśnił prymas Irlandii abp Eamon Martin w dyskusji następującej po sprawozdaniach z prac grup roboczych europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze (...).

Ks. Tomáš Halík: Kościół musi poważnie traktować nowe odkrycia nauk przyrodniczych - 7.02.2023 - Misyjne.pl

Czeski filozof religii ks. Tomáš Halík opowiada się za przezwyciężeniem uprzedzeń innych krajów wobec pomysłów reformy kościelnej z Niemiec. W wywiadzie dla niemieckiej agencji katolickiej KNA, teolog z Uniwersytetu Karola powiedział w Pradze, gdzie obraduje europejskie zgromadzenie synodalne, że istnieje uprzedzenie, iż niemieccy katolicy są zbyt chętni do zmiany instytucji kościelnych (...).

Kard. Juan J. Omella na zgromadzeniu w Pradze: przeżywamy pasjonujący moment historyczny - 7.02.2023 - Misyjne.pl

Przeżywamy pasjonujący moment historyczny w Kościele – tak o kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze powiedział hiszpański kardynał Juan José Omella. Arcybiskup Barcelony wziął udział w wymianie poglądów kończącej pracę w grupach na temat pierwszego pytania z dokumentu na etap kontynentalny: jakie intuicje zawarte w tym tekście wywołały najmocniejszy oddźwięk? (...)

Polski głos na zgromadzeniu w Pradze: nie ulegajmy pokusie budowy innego Kościoła - 7.02.2023 - eKAI.pl

Przed uleganiem pokusie budowy „innego Kościoła” przestrzegł prof. Aleksander Bańka w imieniu polskiej delegacji podczas kontynentalnego zgromadzenia synodalnego w Pradze. To europejskie spotkanie trwa w stolicy Czech w dniach 5-12 lutego. Wskazał na konieczność znalezienia takich „rozwiązań pastoralnych, które nie naruszając spójności doktrynalnej, pozwolą adekwatnie odpowiedzieć na współczesne wyzwania duszpasterskie” (...)

Polska delegatka na zgromadzenie w Pradze: oczekuję, że jasno powiemy, czego naucza Kościół - 7.02.2023 - Misyjne.pl

Oczekuję, że jasno powiemy, czego naucza Kościół – podkreśliła w rozmowie z KAI s. Mirona Turzyńska OSF. (...)

Duchowe wprowadzenie do Zgromadzenia - ks. Halik - pełny tekst po polsku

W początkach Chrześcijaństwa, kiedy zapytano Chrześcijan, czym są ich praktyki, czy to nowa religia, czy nowa filozofia, odpowiedzieli: to droga. To sposób podążania za Tym, który powiedział: Ja jestem Drogą. Chrześcijanie zawsze wracali do tej wizji na przestrzeni dziejów, zwłaszcza w czasach kryzysu. Zadaniem Światowego Synodu Biskupów jest anamneza. Należy o tym przypominać, aby ożywić i pogłębić dynamiczny charakter chrześcijaństwa. Chrześcijaństwo było drogą na początku, ma pozostać drogą teraz i na wieki. Tak było na początku, tak musi być teraz i na zawsze. Kościół jako wspólnota pielgrzymów jest żywym organizmem, a to oznacza, że jest zawsze otwarty, transformujący i ewoluujący. Synodalność, czyli wspólna droga (syn hodos), oznacza nieustanne otwieranie się na Ducha Bożego, przez którego zmartwychwstały, żywy Chrystus żyje i działa w Kościele. Synod jest okazją do wspólnego wsłuchania się w to, co Duch mówi do dzisiejszych Kościołów. (...)

W Pradze rozpoczął się europejski etap synodu: „dużo postulatów, mało wiary" - 6.02.2023 - Vatican News

Proces synodalny pokazał, że wielu z tych, którzy są aktywni w Kościele nie znają ani Biblii, ani nauczania Kościoła. Dlatego teraz trzeba przede wszystkim słuchać głosu Bożego i tego, co mówi do nas Jezus, który założył Kościół – powiedział podczas Mszy na otwarcie europejskiego etapu procesu synodalnego gospodarz tego spotkania abp Jan Graubner. Do Pragi przybyło 200 przedstawicieli wszystkich Kościołów lokalnych na naszym kontynencie. Kolejnych 390 uczestniczy w obradach w formie wirtualnej. (...)

Jak przebiegają prace synodalnego zgromadzenia kontynentalnego w Pradze? - 7.02.2023 - Misyjne.pl

Jak przebiegają prace synodalnego zgromadzenia kontynentalnego w Pradze? Ich metodologię przedstawił jego uczestnikom Mauricio López Oropeza z Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów. (...)

Przewodniczący KEP podsumował pierwszy dzień obrad synodalnych w Pradze - 7.02.2023 - Episkopat.pl

Misja Kościoła, osobiste nawrócenie, formacja do działalności misyjnej, ekumenizm, synodalność – znalazły się wśród tematów podejmowanych w pracy w grupach językowych. Pierwszy dzień obrad Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego, które odbywa się w dniach 5-12 lutego w Pradze, podsumował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. (...)

Abp Ladislav Nemet SVD: z Pragi do Rzymu pojadą dwa dokumenty - 6.02.2023 - Misyjne.pl

Przekonanie, że uczestnicy europejskiego zgromadzenia synodalnego w Pradze przyjechali „z otwartym duchem, nie zamierzając wprowadzać tu własnego programu”, tylko ten, „który nam zalecił papież Franciszek” wyraził w rozmowie z KAI metropolita Belgradu w Serbii, a zarazem wiceprzewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Ladislav Nemet SVD. (...)

Abp Gądecki w Pradze: wsłuchujmy się w głos Ducha Świętego, a nie świata - 6.02.2023 - Misyjne.pl

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze (...)

Ks. Tomas Halík w Pradze: chrześcijaństwo było i ma pozostać drogą - 6.02.2023 - Misyjne.pl

Chrześcijaństwo było drogą na początku, ma pozostać drogą teraz i na wieki – powiedział ks. Tomáš Halík, teolog i filozof z Uniwersytetu Karola w Pradze w swoim „duchowym wprowadzeniu“ do europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie obraduje w Pradze. (...)

Inauguracyjna sesja synodalnego zgromadzenia kontynentalnego - 6.02.2023 - eKAI.pl

Przed promowaniem własnych wizji i planów, zamiast słuchania głosu Boga przestrzegali pierwsi mówcy inauguracyjnej sesji europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego obraduje w Pradze. Jednocześnie zachęcali do słuchania Boga i siebie nawzajem, by przygotować dokument końcowy, wyrażający pragnienia i niepokoje wszystkich, ale również solidny pod względem doktrynalnym i profetyczny w spojrzeniu na przyszłość. Witając uczestników zgromadzenia arcybiskup praski Jan Graubner przypomniał, że Kościół jest rodziną i domem dla wszystkich dzieci Bożych, które żyją w świecie pełnym niepewności, gdyż wszystkie pewniki upadają i trudno jest odróżnić dobro od zła (...)

Kard. Mario Grech w Pradze: Kościół synodalny to Kościół, który słucha - 6.02.2023 - Misyjne.pl

Kościół synodalny to Kościół, który słucha – przekonywał sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Mario Grech podczas inauguracyjnej sesji europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego obraduje w Pradze. Duch Święty poprowadził nas do wytyczenia „katolickiej drogi synodalności”, wskazał hierarcha. (...)

Praga: rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne - 5.02.2023 - Misyjne.pl

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inaugurującej je mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej (...)

Ks. Mirosław Tykfer znalazł się w grupie osób, które zredagują dokument końcowy synodu w Europie - 5.02.2023 - Misyjne.pl

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze. (...)

Czym zajmą się uczestnicy etapu kontynentalnego synodu w Pradze? Odpowiada prof. Bańka - 5.02.2023 - Misyjne.pl

Uczestnicy obrad etapu kontynentalnego synodu o synodalności, który rozpoczyna się 5 lutego, będą musieli rozeznać, nad którymi z sygnalizowanych problemów trzeba się dalej pochylić, aby zminimalizować kryzys w Kościele, a które wynikają jedynie ze specyfiki lokalnej – powiedział PAP prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na synod o synodalności (...)

Rola biskupa w procesie synodalnym

Rola biskupa w procesie synodalnym - polskie tłumaczenie (maszynowe)

Drodzy Bracia,

Jak wiecie, po zakończeniu etapu konsultacji "w Kościołach partykularnych", proces Synodu 2021-2024 przewiduje celebrację Zgromadzeń Kontynentalnych. Właśnie w perspektywie tego etapu kontynentalnego zwracamy się do was wszystkich, którzy w swoich Kościołach partykularnych jesteście zasadą i fundamentem jedności świętego Ludu Bożego (por. LG 23). Czynimy to w imię naszej wspólnej odpowiedzialności za trwający proces synodalny jako Biskupi Kościoła Chrystusowego: nie ma sprawowania synodalności eklezjalnej bez sprawowania kolegialności biskupiej.

Konstytucja apostolska Episcopalis communio przypomina nam, że "każdy biskup posiada jednocześnie i nierozdzielnie odpowiedzialność za Kościół partykularny powierzony jego pasterskiej trosce oraz troskę o Kościół powszechny" (KE, n. 2). (...)

Czy odbędzie się synod archidiecezji wrocławskiej? - 4.02.2023 - Gość Niedzielny

Arcybiskup Józef Kupny spotkał się po raz kolejny z osobami zaangażowanymi w synod o synodalności. Wysłuchał ich refleksji, a także opinii w sprawie ewentualnego zwołania synodu archidiecezji wrocławskiej. Spotkanie rozpoczęło się adoracją Najświętszego Sakramentu w kaplicy Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego. - Co mamy robić, by pozostać solą ziemi, by nie gasić światła, które płonie w Kościele? - zapraszał do refleksji biskup Maciej Małyga. - Co robić, by Kościół był Kościołem? - zastanawiała się Adriana Kwiatkowska (...).

Spotkanie synodalne w Pradze. Prośba o modlitwę - 1.02.2023 - Diecezja Warszawsko-Praska

Informujemy, że w dniach 5-12 lutego 2023 roku w stolicy Czech – Pradze – odbywać się będzie spotkanie, podczas którego przedstawiciele różnych krajów będą ponownie dyskutować nad treściami synodalnymi. Tym razem obrady będą dotyczyć reakcji wiernych z poszczególnych krajów na Dokument dla Etapu Kontynentalnego „Rozszerz przestrzeń twego namiotu”. Nasza diecezja wniosła swój wkład w prace nad dokumentem ogólnopolskim i wierzymy, że nasze wnioski i refleksje zawarte w raporcie zostaną podjęte na szerszym forum kościołów krajowych (...).W związku z tym ważnym spotkaniem bardzo prosimy Wszystkich Diecezjan – kapłanów, siostry zakonne, osoby życia konsekrowanego, wiernych świeckich, zespoły synodalne, wspólnoty i parafie o modlitwę w intencji trwających obrad. Proponujemy, by każdy z nas w dniach od 5 do 12 lutego modlił się indywidualnie bądź wspólnotowo modlitwą synodalną oraz odmówił 1 dziesiątkę różańca w intencji spotkania w Pradze (...).

5-12 lutego: Zgromadzenie kontynentalne Synodu w Pradze - 3.02.2023 - Episkopat.pl

W dniach od 5 do 12 lutego odbędzie się zgromadzenie kontynentalne Synodu w Pradze. W spotkaniu weźmie udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki (...). Z Polski w obradach zgromadzenia, poza abp. Stanisławem Gądeckim, wezmą udział abp Adrian Galbas SAC, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich i koordynator w Kościele w Polsce Synodu o synodalności, s. Mirona Turzyńska OSF, członek Archidiecezjalnego Zespołu Synodalnego z archidiecezji gnieźnieńskiej, oraz prof. Aleksander Bańka, członek Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich i delegat Kościoła w Polsce na Synod. Ponadto w spotkaniu będzie uczestniczyć siedmiu delegatów online (...).

Rozszerzanie namiotu: europejski wkład - ISKK

ISKK współuczestniczył w międzynarodowym spotkaniu ekspertów i praktyków synodalnych na temat synodalności europejskiej, które odbyło się w Luxembourg School of Religion & Society, 15-17 stycznia 2023 r. Spotkanie miało miejsce pomiędzy sporządzeniem Dokumentu dla etapu kontynentalnego („Rozszerz przestrzeń twego namiotu [Iz 54,2]”) we Frascati w październiku 2022 r. a europejskim zgromadzeniem kościelnym w Pradze w lutym 2023 r. Jego celem była refleksja nad tym pierwszym dokumentem, mająca stać się wkładem dla zgromadzenia praskiego, poprzez zebranie mądrości zaczerpniętej z ponad 50 procesów synodalnych w diecezjach i narodach Kościoła katolickiego w Europie w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Spotkanie odwiedził kardynał Jean-Claude Hollerich.(...).

Program Europejskiego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze, 5-12.02.2023 - 27.01.2023 - Kongres Katoliczek i Katolików

Przed nami kolejne ważne wydarzenie w ramach trwającego od 2021 roku Synodu o synodalności. W dniach 5 – 12 lutego 2023 roku odbędzie się w Pradze (Czechy) Europejskie Zgromadzenie Synodalne. Z przyjemnością i dumą informujemy, że jedną z przedstawicielek Polski na Zgromadzeniu w Pradze będzie s. Barbara Radzimińska, rzeczniczka prasowa Kongresu Katoliczek i Katolików. Poniżej przedstawiamy program Europejskiego Zgromadzenia Synodalnego (...).

Nowa strona internetowa zgromadzenia synodalnego w Pradze - 31.01.2023 - eKAI

Prace medialne związane ze zgromadzeniem kontynentalnym Synodu Biskupów w Pradze nabierają tempa. Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) uruchomiła w poniedziałek nową stronę internetową, której celem jest dostarczenie informacji o rozpoczynających się 5 lutego w stolicy Czech obradach synodalnych na temat synodalności (...).

Watykan przypomina o roli biskupa procesie synodalnym - 30.01.2023 - eKAI

O roli biskupa w trwającym procesie synodalnym przypominają w opublikowanym dzisiaj liście do wszystkich biskupów katolickich sekretarz generalny Synodu, kardynał Mario Grech, oraz relator generalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, kardynał Jean-Claude Hollerich SJ. Jak podkreślono ukazuje się on tuż przed obchodami Zgromadzeń Kontynentalnych. Zaznaczają, że zadaniem zgromadzenia nie jest zajęcie się wszystkimi kwestiami dyskutowanymi w Kościele (...).

Kard. Hollerich: niektóre napięcia w Kościele są potrzebne - 24.01.2023 - eKAI

Obecne nieporozumienia w Kościele katolickim nie są powodem do niepokoju, uważa kardynał Jean-Claude Hollerich. „Nie martwię się, że są napięcia”, powiedział 23 stycznia podczas konferencji prasowej w Watykanie arcybiskup Luksemburga. Kard. Hollerich, relator generalny, odgrywa kluczową rolę w moderowaniu i merytorycznych pracach Zgromadzenia Synodu Biskupów o synodalności, który będzie obradował w październiku w Rzymie (...).

Niemiecki episkopat sprzeciwi się Stolicy Apostolskiej - 25.01.2023 - eKAI

Niemiecki episkopat będzie dążył do powołania tzw. Komisji Synodalnej, a później Rady Synodalnej „jako organu konsultacyjnego i decyzyjnego” niezależnego od biskupów diecezjalnych. Potwierdził to we wtorek bp Georg Bätzing sygnalizując, że „duża część Rady Stałej episkopatu jest gotowa kontynuować obraną wcześniej drogę” (...).

Przed synodem będą rekolekcje, poprowadzi je o. Radcliffe - 23.01.2023 - Radio Watykańskie

Synod biskupów o synodalności zostanie poprzedzony rekolekcjami dla wszystkich jego uczestników. Poprowadzi je o. Timothy Radcliffe, jeden z najbardziej wyrazistych teologów we współczesnym Kościele. W latach 1992-2001 był generałem zakonu dominikanów. Informację o takim duchowym przygotowaniu podał kard. Jean-Claude Hollerich SJ, relator generalny synodu. Przedsynodalne rekolekcje potrwają od 1 do 3 października (...).

Synod o Synodalności – podsumowanie ankiet watykańskiego Dokumentu Etapu Kontynentalnego - 18.01.2023 - Diecezja Warszawsko-Praska

Sekretariat Synodu naszej diecezji zakończył prace nad ankietami, które spłynęły po opublikowaniu przez Watykan Dokumentu dla Etapu Kontynentalnego „Rozszerz przestrzeń twego namiotu”. Księża, siostry zakonne i wierni świeccy z naszej diecezji, którzy przeczytali watykański dokument odpowiedzieli na pytania dotyczące treści i opinii jakie przekazały Konferencje Episkopatów z całego świata. Przedstawiamy pełny tekst dokumentu. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za odzew i zaangażowanie w analizę treści kontynentalnych (...).

Wnioski z konsultacji diecezjalnych DEK w Archidiecezji Łódzkiej - 17.01.2023 - Archidiecezja Łódzka

W Archidiecezji Łódzkiej odbyły się konsultacje synodalne Dokumentu roboczego dla Etapu Kontynentalnego pt.: Rozszerz przestrzeń swojego namiotu. Konsultacje odbyły się w realu na spotkaniach grup i on-line. Zamieszczone odpowiedzi na pytania zawarte w tekście dokumentu zamieszczamy tutaj. Dokument powstały w wyniku konsultacji został przesłany do Konferencji Episkopatu Polski. W imieniu łódzkiego Zespołu Roboczego dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konsultacjach i zachęcam do lektury tekstu. ks. Wiesław Kamiński (...).

Kard. Pell wskazywał na zagrożenia procesu synodalnego - 17.01.2023 - eKAI.pl

Dokument roboczy fazy kontynentalnej Synodu Biskupów zatytułowany „Rozszerz przestrzeń twego namiotu” wymaga od biskupów sporej pracy w obronie wiary Kościoła – stwierdził zmarły 10 stycznia kardynał George Pell. Jego napisany krótko przed śmiercią artykuł został opublikowany 11 stycznia przez brytyjski tygodnik „Spectator” (...).

Byli anglikanie ostrzegają przed „duchem epoki” - 13.01.2023 - eKAI.pl

Głos w sprawie trwającego w Kościele katolickim Synodu o synodalności zabrali ostatnio byli duchowni anglikańscy, którzy obecnie są katolickimi księżmi. Porównując go z drogą reform Kościoła anglikańskiego, przestrzegają przed popełnieniem tym samych błędów co na Wyspach Bytyjskich, które przyczyniły się do odejścia ze wspólnoty nie tylko wielu wiernych, ale również ich pasterzy (...).

Abp Ryś: Kościół misyjny to Kościół synodalny - 13.01.2023 - eKAI.pl

Trwa drugi etap Synodu Biskupów poświęconego synodalności. Podstawą refleksji na poziomie poszczególnych kontynentów jest dokument roboczy opracowany na podstawie syntez etapu lokalnego, które napłynęły do Watykanu ze 112 episkopatów, z wszystkich Kościołów wschodnich, dykasterii Kurii Rzymskiej, zgromadzeń zakonnych oraz ruchów i stowarzyszeń kościelnych (...).

Synodalność tematem nowego Programu Duszpasterskiego Kościoła w Polsce 2023/2024 - 11.01.2023 - Episkopat.pl

Program duszpasterski na rok 2023/2024 będzie podejmował temat synodalności, kwestii czynienia naszego Kościoła bardziej wspólnotowym – powiedział bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, która w dniach 10-11 stycznia obradowała w Warszawie (...).

Watykan zaprasza na internetowy kurs o synodalności - 10.01.2023 - eKAI.pl

Watykański sekretariat Synodu Biskupów zaprasza zainteresowane osoby na bezpłatny kurs online „Historia, teologia i praktyka synodalności”. Jak podaje portal „Vatican News” organizatorzy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” uzasadniają ofertę tym, że potrzeba więcej pogłębienia, rozeznania i szkolenia, by promować świadomość i praktykę Kościoła synodalnego. Kurs odbędzie się wirtualnie w lutym i będzie składał się z nagranych wykładów, które zainteresowani będą mogli obejrzeć w języku angielskim, hiszpańskim, portugalskim, francuskim i włoskim z uwzględnieniem różnic czasowych. Można już się rejestrować (...).

Ks. Tomáš Halík: dotychczasowy system Kościoła umiera - 09.01.2023 - Radio Watykańskie

Ks. Tomáš Halík podkreśla, że obecny Kościół stoi przed koniecznością głębokiej reformy. „Kwestia synodalności jest bardzo ważna, ponieważ kryzys związany z nadużyciami nie był po prostu porażką wielu pojedynczych chrześcijan, lecz porażką całego kościelnego systemu” – powiedział znany czeski teolog i socjolog w wywiadzie dla Radia Watykańskiego(...).

„Podążanie razem” ukazało się kompendium nauczania Franciszka o synodalności - 07.01.2023 - Misyjne.pl

W Watykanie miała miejsce prezentacja książki „Podążanie razem. Słowa i refleksje o synodalności”, w której zebrano nauczenie Papieża Franciszka. „Jest to swoiste kompendium, aby żyć synodalnością, aby wprowadzać ją w życie” – zaznacza siostra Nathalie Becquart, podsekretarz w Sekretariacie Generalnym Synodu Biskupów (...).

Poznański koordynator na Synodzie w Pradze - 23.12.2022 - Archidiecezja Poznańska

Ks. Mirosław Tykfer, dotychczasowy koordynator Synodu o synodalności w Archidiecezji Poznańskiej i członek sekretariatu Synodu przy KEP, został powołany przez Prezydium Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) do Komitetu Redakcyjnego syntezy kontynentalnej, która będzie owocem spotkania synodalnego dla Europy w Pradze.(...).

Polscy artyści włączyli się w proces synodalny - 22.12.2022 - eKAI.pl

„Mamy dziś do czynienia z głębokim kryzysem i regresem teologii sztuki. Kościół funkcjonuje tak, jakby zapomniał swoją dawną teologię obrazu, a tym bardziej nie potrafi teologicznie spojrzeć sztukę najnowszą” – mówi KAI prof. Łukasz Murzyn. W Łodzi zebrali się polscy artyści, by w synodalnym duchu przyjrzeć się m. in. miejscu sztuki w Kościele i jej misyjności. Padły już konkretne propozycje, np. powstanie przy KEP stałej rady ds. kultury wizualnej czy pomysł chrześcijańskiej uczelni artystycznej. Podczas spotkań powstały dzieła, które oglądać można w Galerii Zielona 13 w Łodzi.(...).

86. rocznica urodzin Franciszka – pontyfikat duszpasterskiego nawrócenia

17 grudnia przypada 86. rocznica urodzin papieża Franciszka. Z tej okazji publikujemy panoramę jego nauczania.(...).

Weigel: od reakcji na niemiecką drogę synodalną zależy powodzenie papieskiej wizji synodalności - 16.12.2022 - Misyjne.pl

Papież Franciszek dźwiga ciężkie brzemię w poszukiwaniu takiego rozwiązania niemieckiego kryzysu, które byłoby zgodne z rzeczywistością i wiążącym autorytetem boskiego objawienia. Jeśli jednak takie rozwiązanie nie zostanie osiągnięte, wzbudzi to najpoważniejsze wątpliwości co do całego centralnego dla jego pontyfikatu projektu synodalności – uważa znany amerykański intelektualista katolicki George Weigel. (...).

Synod o synodalności – komentarze do Dokumentu roboczego dla Etapu Kontynentalnego - 16.12.2022 - Kongres Katoliczek i Katolików

Synod o synodalności wszedł obecnie w etap kontynentalny. Poszczególne episkopaty będą pracowały nad opublikowanym dokumentem roboczym dla tego etapu (DEK), W dniu 14 grudnia 2022 odbyło się zorganizowane przez Kongres Katoliczek i Katolików spotkanie online, w którym każdy mógł wziąć udział w procesie rozeznania treści zawartych w tym dokumencie. Poniżej przedstawiamy zebrane i uporządkowane komentarze uczestników spotkania. (...).

Proces synodalny a wojna w Ukrainie - 15.12.2022 - eKAI

„Wszyscy odczuwamy ciężar wojny, która dotyka także naszego życia kościelnego z wielką wrażliwością zarówno charytatywną jak i modlitewną, aby pomóc narodowi ukraińskiemu, zatrzymać wojnę i ustanowić pokój” – powiedział podczas prezentacji europejskiej fazy kontynentalnej Synodu o synodalności abp Gintaras Grušas. Metropolita wileński jest przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) (...).

Komentarz do Dokumentu roboczego dla Etapu Kontynentalnego - 14.12.2022 - Archidiecezja Poznańska

W związku z kolejnym etapem konsultacji synodalnych zwracamy się do uczestników Synodu z prośbą o komentarz do Dokumentu roboczego dla Etapu Kontynentalnego (DEK). Zawiera on trzy pytania. Każdy może na nie odpowiedzieć i przesłać je do Sekretariatu Synodu w Poznaniu (lp.na1714035529nzoph1714035529cra@d1714035529onys1714035529) najpóźniej do uroczystości Objawienia Pańskiego, 6. stycznia 2023 r. (...).

Spotkanie synodalne online Etapu Kontynentalnego - 13.12.2022 - Archidiecezja Łódzka

W poniedziałek 12 grudnia o godz. 20.00 w ramach synodalnych grup online odbyło się spotkanie, na którym dzieliliśmy się swoimi refleksjami po przeczytaniu Dokumentu Etapu Kontynentalnego. Uczestnicy w trzech grupach (pokojach zoomowych) odpowiadali na postawione w dokumencie pytania. Wszystkie refleksje oraz nadsyłane odpowiedzi pisemne posłużą do zredagowania dokumentu, który prześlemy do Konferencji Episkopatu Polski do dnia 28 grudnia br. Będzie on podstawą do dyskusji na spotkaniu Zgromadzenia Synodalnego dla Europy, które odbędzie się w Pradze w dniach 5 – 12 lutego 2023 r. (...).

Dokumenty o ewangelizacji, kapłanach i administracji na zakończenie ostatniej sesji synodu - 11.12.2022 - Diecezja Tarnowska

Poszukiwanie zagubionych jest równie ważne co troska o obecnych – napisano w jednym z dokumentów przyjętych podczas końcowej sesji V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Przebiega on pod hasłem „Kościół na wzór Chrystusa”. Podczas ósmej sesji plenarnej synodu, która odbyła się dziś w tarnowskim seminarium, przyjęto dokumenty o ewangelizacji, kapłanach i administracji. Jest w nich mowa m.in. o strategii duszpasterskiego działania, misjach i finansach (...).

Zaproszenie do modlitwy, rozeznawania i odpowiedzi - 7.12.2022 - Archidiecezja Wrocławska

Zaproszenie dla uczestników spotkań synodalnych w archidiecezji wrocławskiej. Sekretariat Generalny Synodu w Watykanie na podstawie syntez, które spłynęły z całego świata, opracował “Dokument roboczy dla Etapu Kontynentalnego” Synodu o synodalności i zaprosił każdą diecezję do wsłuchania się w zawarty w nim głos katolików z innych kontynentów i przedstawienia rodzących się w związku z tym refleksji (...).

Kontynuujmy synodalność - 10.12.2022 - Gość Koszalińsko-Kołobrzeski

Na propozycję rozmowy o tym, co dzieje się ze wspólnotami po pandemii i jak wykorzystać owoce synodu odpowiedziało wiele koszalińskich ruchów i wspólnot. (...).

Synod o synodalności – materiały pomocne w spotkaniach parafialnych - 7.12.2022 - Diecezja Warszawsko-Praska

Drodzy Diecezjanie, zamieszczamy prezentację pomocną przy organizowaniu spotkań Rady Parafialnej, Zespołów Synodalnych bądź spotkań z liderami wspólnot, które będą dotyczyć refleksji i opiniowania dokumentu roboczego 2 etapu Synodu o Synodalności. Bardzo zależy nam, by w parafiach i wspólnotach naszej diecezji odbyły się takie spotkania, a ostatecznie, aby dzięki nim, jak najwięcej opinii, refleksji i uwag dotyczących dokumentu roboczego wpłynęło do Sekretariatu Synodu DWP (lp.wa1714035529w.ajz1714035529eceid1714035529@dony1714035529s1714035529), które potem nasz sekretariat przekaże do KEP i które znajdą się w agendzie spotkania Synodalnego w Pradze (marzec 2023). Wasz głos, opinia i refleksja nad tym, co poddziały Konferencje Episkopatów, wspólnoty i parafie na świecie jest bardzo ważna. Jak powiedział na ostatnim spotkaniu synodalnym bp Jacek Grzybowski – nie może zabraknąć głosu katolików z dużego europejskiego kraju, w którym jest bardzo wielu gorliwych kapłanów, wiele prężnie działających wspólnot, który jest dynamiczny duszpastersko i żywy wiarą (...).

Kard. Nycz powołał nową radę duszpasterską. „Spotkania synodalne pokazały klerykalizm mentalności” - 6.12.2022 - Archidiecezja Warszawska

Nowym zadaniem rady duszpasterskiej przy metropolicie warszawskim będzie ożywienie i reorganizacja parafialnych rad duszpasterskich. (...).

Synod artystów – debata/lab artystyczny 8 XII, Łódź Galeria Zielona 13 - Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w szczególnym wydarzeniu zatytułowanym Synod artystów, które odbędzie się 8 grudnia 2022 roku o godz. 16.00 w Galerii Zielona 13 w Łodzi. Trwa zwołany przez papieża Franciszka Synod powszechny poświęcony pojęciu synodalności. Parafie, diecezje i episkopaty krajów całego świata debatują nad problemami Kościoła. W wymiarze relacji wewnętrznych trwa namysł nad kondycją jego struktur, wyzwaniem sprawiedliwej podmiotowości różnorodnych grup wiernych, ale także nad sprawami bolesnymi, dialogiem z osobami pozostającymi na marginesie i osobami przez ludzi Kościoła skrzywdzonymi. W wymiarze zewnętrznym wyzwaniem jest przywrócenie katolicyzmowi realistycznej percepcji współczesności i zdolności do adekwatnej odpowiedzi na ogromne wyzwania stojące przed ludzką cywilizacją i kulturą. Zadziwiające jest jednak to, że choć współczesność przesiąknięta jest na wskroś kulturą obrazu a na naszych oczach dokonują się kolejne rewolucje medialne i głębokie przemiany wizualnej wrażliwości człowieka, kultura wizualna i sztuka współczesna pozostają niemal zupełnie poza optyką synodu. (...).

Dokument Roboczy dla Etapu Kontynentalnego - odpowiedz na pytania! - 4.12.2022 - Archidiecezja Łódzka

XVI Synod Kościoła Powszechnego wciąż trwa. Po roku jego działania mamy już konkretne doświadczenia. Efektem prac wielu zespołów synodalnych było powstanie syntez cząstkowych, diecezjalnych i krajowych. Podsumowaniem tych wszystkich jest zamieszczony tutaj Dokument Roboczy dla Etapu Kontynentalnego: Rozszerz przestrzeń swego namiotu (DEK) Bardzo ważne jest abyśmy ten tekst uważnie przeczytali i odpowiedzieli na zamieszczone w nim trzy pytania, które dla ułatwienia odpowiedzi rozbiliśmy na pięć bardziej szczegółowych. Zachęcamy do odpowiedzi na wszystkie pytania, ale można odpowiedzieć tylko na niektóre z nich (...).

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka” – dyskusja synodalna nt. drugiej części dokumentu kończącego Synod diecezjalny - 3.12.2022 - Archidiecezja Łódzka

Wprowadzając w kolejną – grudniową - sesję synodalną metropolita łódzki odniósł się do Synodu trwającego w Kościele Powszechnym. - Niedawno Ojciec Święty Franciszek ogłosił Konstytucję Apostolską reformującą kurię rzymską, która pokazuje tę instytucję nie tylko jako pomoc dla Ojca Świętego, ale i pomoc dla poszczególnych episkopatów. Idea jest taka, że kiedy się pojawiają w Rzymie Kościoły partykularne, to współpracownicy Ojca Świętego mają im pomagać rozwiązywać ich problemy - ta nowa struktura ma służyć misji. W dokumencie tym pojawiła się zmiana – sformułowanie „synod biskupów” zostało zastąpione pojęciem „synod”. Jednym z „narzędzi” Kurii Rzymskiej nie jest już synod biskupów ale synod całego ludu Bożego. Sam synod jest instytucją, do której jest zaproszony cały Kościół. Jest jakaś interakcja pomiędzy synodem, który przeżywamy, a tym który odbywa się w Kościele powszechnym. – zauważył abp Ryś (...).

Serwis Synodu o synodalności zbiera inicjatywy na rzecz rodziny - 2.12.2022 - Misyjne.pl

Biwak Ojca i Dziecka, Kurs – DOM Mocnych Więzi, kurs on-line dla wszystkich, którzy chcą przestać się bezsensownie kłócić, czy pomysł Randki Małżeńskiej – to tylko niektóre z wielu propozycji dla małżeństw i rodzin, które znaleźć można na stronie synodu o synodalności. Jak podkreślają autorzy serwisu – to odpowiedź na problem braku młodzieży w Kościele i kryzys przekazywania wiary w rodzinach (...).

Kościół jest naszym domem - wkład wiernych z niepełnosprawnością w Synod o Synodalności - 29.11.2022 - Synod.va

TheChurchIsOurHome od 6 grudnia, pojawią się 4 filmiki przedstawiające wkład wiernych z niepełnosprawnością w Synod o Synodalności Powtórzę: musimy mieć “odwagę, aby dać głos tym, którzy są dyskryminowani z powodu swojej niepełnosprawności, ponieważ niestety, w niektórych krajach nawet dzisiaj, ludziom trudno jest uznać ich za osoby o równej godności (Papież Franciszek, Fratelli Tutti, n. 98). Z okazji Synodu o Synodalności, Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz Sekretariat Generalny Synodu zaprosiły kilkadziesiąt osób niepełnosprawnych z pięciu kontynentów na specjalną sesję słuchania, w odpowiedzi na zaproszenie papieża Franciszka zawarte w encyklice Fratelli Tutti: “Musimy mieć “odwagę, aby dać głos tym, którzy są dyskryminowani z powodu swojej niepełnosprawności…”. (FT, 98). (...).

Abp Broglio: Nie ma jednej drogi synodalnej - 1.12.2022 - eKAI.pl

Nie ma jednej drogi synodalnej, proces ten przebiega na różne sposoby, w zależności od miejsca. Zwraca na to uwagę abp Timothy Broglio, który uczestniczył w zakończonym wczoraj w Rzymie spotkaniu koordynatorów kontynentalnych etapów synodalnych. Abp Broglio jest biskupem polowym w Stanach Zjednoczonych a zarazem nowo wybranym przewodniczącym episkopatu (...).

Opracowanie uwag do dokumentu roboczego dla etapu kontynentalnego (DEK) - propozycja dla diecezji jak to przeprowadzić - 30.11.2022 - forum synod.org.pl

Mając na uwadze, że czas jest krótki, oraz rozmowy z osobami zaangażowanymi w Synod w Archidiecezji Wrocławskiej i Łódzkiej poniżej przedstawiam propozycję działań zmierzających do przygotowania opracowania pytań dot. DEK na poziomie diecezjalnym (może to być przydatny punkt wyjścia do tworzenia własnych planów w poszczególnych diecezjach): (...).

Synod o synodalności: wysłuchać sensus fidei laikatu - 29.11.2022 - Misyjne.pl

W Watykanie odbyło się spotkanie koordynatorów kontynentalnej fazy Synodu Biskupów nt. synodalności, która jest kolejnym etapem prac po krajowych konsultacjach. Wskazano m.in., że ten proces oducza dawania natychmiastowych odpowiedzi na pilne wyzwania, jakie dostrzegane są w Kościele i uczy większego wsłuchiwania się w sensum fidei laikatu, co obecnie jest bardzo potrzebne (...).

Synod w diecezji - formacja - 25.11.2022 - Archidiecezja Wrocławska

Kolejny etap wspólnej drogi chcemy rozpocząć od modlitwy, dzielenia się Słowem Bożym i refleksji. Zapraszamy do takich spotkań w Państwa parafiach i wspólnotach. Na Adwent i początek nowego roku duszpasterskiego “Wierzę w Kościół Chrystusowy” na spotkania modlitewne i formacyjne grup synodalnych proponujemy refleksję nad punktem syntezy krajowej pt. “Towarzyszenie” (s.7-10) – tekst dostępny na stronie Konferencji Episkopatu Polski pod linkiem: Synteza_SYNOD_2021_2023.pdf (episkopat.pl).W modlitwę wspólnotową warto wpleść: (...).

Dokument etapu kontynentalnego Synodu o synodalności – treść i ankieta - 28.11.2022 - Diecezja Warszawsko-Praska

Czcigodni Kapłani, Drodzy Diecezjanie, 24 października 2022 ukazał się w języku włoskim dokument roboczy dla Etapu Kontynentalnego Synodu o Synodalności zatytułowany: „Rozszerz przestrzeń twego namiotu” (Iz 54, 2) – są to zebrane opinie świeckich i kapłanów z różnych, rozsianych na całym świecie Konferencji Episkopatów. Dokument został opracowany na podstawie syntez konferencji biskupów. Wersja polska ukazała się w połowie listopada. Bardzo serdecznie prosimy Was o zapoznanie się z tym dokumentem, uważne przeczytanie go, promowanie i propagowanie w swoich środowiskach parafialnych i wspólnotowych. Bardzo zależy nam na tym, by jak najwięcej osób zapoznało się z treścią dokumentu i odpowiedziało na 6 pytań, które znajdują się na stronie 34 dokumentu. Odpowiedzi te mają być opiniami i spostrzeżeniami po zapoznaniu się z tym, co napisali katolicy na całym świecie. (...).

Spotkanie parafialnych zespołów synodalnych - 26.11.2022 - Diecezja Warszawsko-Praska

W sobotę 26 listopada odbyło się kolejne spotkanie parafialnych zespołów Synodu o synodalności. Przebiegało pod hasłem Celebracja-Misja-Liturgia (...).

Posiedzenie Rady Kapłańskiej poświęcone trwającemu Synodowi - 25.11.2022 - Diecezja Łowicka

Dzisiaj w budynku Kurii Diecezjalnej Łowickiej odbyło się posiedzenie Rady Kapłańskiej. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10:00 wspólną modlitwą, którą poprowadził bp Andrzej F. Dziuba. Następnie Biskup Łowicki wygłosił słowo wstępne, po czym przekazał prowadzenie obrad wikariuszowi biskupiemu ks. kan. Sławomirowi Sobierajskiemu. Ks. Sobierajski przedstawił porządek obrad i przekazał głos ks. dr. Piotrowi Kaczmarkowi, który odczytał protokół z poprzedniego spotkania (...).