I sesja synodalna w Rzymie (4-29.10.2023r):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
informacje

Szukaj
Close this search box.

Kościół jest naszym domem - wkład wiernych z niepełnosprawnością w Synod o Synodalności

TheChurchIsOurHome
od 6 grudnia, pojawią się 4 filmiki przedstawiające wkład wiernych z niepełnosprawnością w Synod o Synodalności

Powtórzę: musimy mieć “odwagę, aby dać głos tym, którzy są dyskryminowani z powodu swojej niepełnosprawności, ponieważ niestety, w niektórych krajach nawet dzisiaj, ludziom trudno jest uznać ich za osoby o równej godności

(Papież Franciszek, Fratelli Tutti, n. 98).

Z okazji Synodu o Synodalności, Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz Sekretariat Generalny Synodu zaprosiły kilkadziesiąt osób niepełnosprawnych z pięciu kontynentów na specjalną sesję słuchania, w odpowiedzi na zaproszenie papieża Franciszka zawarte w encyklice Fratelli Tutti: “Musimy mieć “odwagę, aby dać głos tym, którzy są dyskryminowani z powodu swojej niepełnosprawności…”. (FT, 98).

Na podstawie pytań synodalnych “Czego Duch Święty żąda od Kościoła? Jakie drogi otwierają się przed Kościołem i wiernymi z niepełnosprawnością?” uczestnicy spisali syntezę, która została przekazana Sekretariatowi Generalnemu Synodu i papieżowi Franciszkowi.

[źródło: http://www.laityfamilylife.va/content/laityfamilylife/en/eventi/2022/la-chiesa-e-la-nostra-casa.html]

Aby opisać sesję słuchania i spotkanie z papieżem, Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia prezentuje 4 filmy wideo, w których niektórzy z uczestników proponują swoje twarze, swoje głosy i – przede wszystkim – swój charakterystyczny wkład w refleksję Synodu.

Trailer

W związku z tym kardynał Kevin Farrell, prefekt dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia, powiedział, że: “Aby być prawdziwie synodalnym, Kościół musi słuchać głosu wszystkich, nikogo nie wykluczając. Chciałbym podziękować Sekretariatowi Generalnemu Synodu, który od początku wspiera naszą inicjatywę: to dzięki tej współpracy wkład wiernych niepełnosprawnych będzie mógł dotrzeć do ojców synodalnych.”

Ze swej strony kardynał Mario Grech, sekretarz generalny Synodu, stwierdza: “Synodalne nawrócenie Kościoła przechodzi również przez nawrócenie Kurii Rzymskiej w kluczu synodalnym. Doświadczenie dzielone z Dykasterią ds. Świeckich, Rodziny i Życia jest tego radosnym przykładem i otwiera nowe horyzonty i możliwości współpracy, aby pokazać, że Kościół naprawdę jest domem dla wszystkich!”

Dokument roboczy dla etapu kontynentalnego Synodu podkreśla niektóre z kwestii, które pojawiły się w tym procesie używając tych słów: “Liczne raporty wskazują na brak odpowiednich struktur i sposobów towarzyszenia osobom niepełnosprawnym i wzywają do nowych sposobów przyjmowania ich wkładu i promowania ich uczestnictwa: pomimo własnego nauczania, Kościołowi grozi naśladowanie sposobu, w jaki społeczeństwo odrzuca je na bok”. “Wymienione formy dyskryminacji – brak wysłuchania, naruszenie prawa do wyboru miejsca i osoby, z którą się mieszka, odmowa sakramentów, oskarżenie o czary, znęcanie się – i inne, opisują kulturę odrzucenia wobec osób niepełnosprawnych. Nie powstają one przypadkowo, ale mają wspólny korzeń: ideę, że życie osób niepełnosprawnych jest warte mniej niż innych”” (n. 36).

Zwiastun #TheChurchIsOurHome jest już dostępny na kanałach społecznościowych i Youtube Vatican News, Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz Sekretariatu Generalnego Synodu [a także w wersji z polskimi napisami na kanale serwisu synod.org.pl].

Pierwsze wideo zostanie opublikowane 6 grudnia podczas spotkania odpowiedzialnych za osoby niepełnosprawne z kilku konferencji biskupich.

Filmy będą publikowane w tych terminach:

6 grudnia 2022: Odpowiedzialność

 

15 grudnia 2022: Powstań i chodź!

12 stycznia 2023: Magisterium słabości

26 stycznia 2023: Cudowny proces

Filmy zostały wyprodukowane przez Poti Pictures, oddział filmowy Coop Soc Il Cenacolo i pierwszą na świecie firmę produkującą filmy społeczne, która tworzy reklamy, filmy krótko- i pełnometrażowe z udziałem aktorów z niepełnosprawnością intelektualną. www.potipictures.com

Informacja prasowa jest dostępna w językach ENGESPFRAITAPOR