I sesja synodalna w Rzymie (4-29.10.2023r):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
informacje

Szukaj
Close this search box.

Aktualności dotyczące Synodu o synodalności (2021-2024) - Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja

Strona 7

UKSW: przedstawiono syntezy synodalne Kościoła w Ameryce Łacińskiej - 24.11.2022 - Misyjne.pl

Synodalne syntezy końcowe Kościoła latynoamerykańskiego były przedmiotem sesji zorganizowanej w Warszawie 24 listopada przez Instytut Papieża Jana Pawła II, Katedrę Misjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) i Naukowe Koło Misjologów UKSW. Punktem wyjścia do rozważań był dokument posynodalny biskupów tego kontynentu „Ku Kościołowi synodalnemu w wyjściu na peryferie. Refleksje i propozycje duszpasterskie, wychodząc od Pierwszego Zgromadzenia Kościelnego Ameryki Łacińskiej i Karaibów”, opracowany w Mieście Meksyku 27 listopada 2021 (...)

„Co dalej po synodzie? Diecezje” – otwarto nową sekcję na stronie synod.org.pl - 24.11.2022 - Misyjne.pl

W jaki sposób posynodalny entuzjazm pierwszego etapu Synodu zagospodarowały już lub będą nadal zagospodarowywać poszczególne diecezje? Jakie powstały inicjatywy ponaddiecezjalne? Co może być inspiracją dla innych? – te m.in. informacje znaleźć można w nowej sekcji strony Synodu o synodalności w Kościele w Polsce – synod.org.pl. Nowa sekcja ma być też pomocą w pracach w ramach drugiego etapu Synodu o synodalności, który obecnie trwa w diecezjach (...).

Laboratorium synodalności - 24.11.2022 - Gość Niedzielny

Jak rozumieć synodalność? Co ze wspólnotami po pandemii? Między innymi na takie pytania chcą szukać odpowiedzi organizatorzy spotkania w Koszalinie (...)

Mistrzowski wykład ks. prof. Halika z polskim lektoratem - 20.11.2022 - Archidiecezja Łódzka

Publikujemy nagranie wczorajszego wykładu ks. prof. Halika wygłoszonego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi w ramach Mistrzowskich wykładów. Nagranie uzupełnione jest o lektorat w języku polskim (...)

Jakie wyzwania stoją dziś przed Kościołem? – za nami debata „Dlaczego wierzę w Kościół?” - 24.11.2022 - eKAI

– Wiara w Kościół to konsekwencja wiary w Boga i sprawdzian tej wiary. Jeśli wierzę w Boga, to chcę wierzyć w to, co objawił – mówił bp Andrzej Czaja, biskup opolski i przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa KEP, który uczestniczył w debacie pt. „Dlaczego wierzę w Kościół”. Debata odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie w związku z rozpoczynającym się w najbliższą niedzielę nowym programem duszpasterskim w Kościele w Polsce pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy” (...)

Byli anglikańscy biskupi ostrzegają przed powielaniem cudzych błędów - 22.11.2022 - Vatican News

Byli anglikańscy biskupi, którzy przyjęli wiarę katolicką, ostrzegają katolików, by podczas trwającego obecnie procesu synodalnego nie powielano błędów, jakie doprowadziły do rozkładu Kościoła anglikańskiego. Głos w tej sprawie zabrali ostatnio Gavin Ashenden, były kapelan królowej Elżbiety, oraz ks. prał. Michael Nazir-Ali, były anglikański biskup Rochester (...)

Synod o synodalności - czyli o czym? || prof. dr hab. Aleksander Bańka - 21.11.2022 - Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie

W kolejnym wykładzie z serii Akademia Myśli Jana Pawła II 😇, prof. dr hab. Aleksander Bańka opowiada o trwającym wciąż synodzie o synodalności. Czym był i jest synod? Czym jest synodalność? O co chodzi papieżowi Franciszkowi oraz dlaczego "niemiecka droga synodalna", nie ma nic wspólnego z synodem promowanym przez papieża? - W wykładzie usłyszymy odpowiedź na te wszystkie nurtujące pytania 🤯 (...)

Synodalność – nowa reformacja? Odbył się Wykład Mistrzowski ks. Halíka - 20.11.2022 - eKAI.pl

– Jeśli jakaś forma Kościoła traci swoją autentyczność, wiarygodność, jasność, przekonywalność i żywotność, to bezwzględnie należy ją przekształcić i zreformować – powiedział czeski teolog ks. prof. Tomáš Halík. W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi zakończył się pierwszy z cyklu Wykładów Mistrzowskich, którego pomysłodawcą jest arcybiskup Grzegorz Ryś, metropolita łódzki (...)

Co dalej po synodzie? Jak wspierać odnowę parafii? - 17.11.2022 - eKAI.pl

Po zakończeniu etapu konsultacji na poziomie parafii i diecezji w wielu osobach świeckich i duchownych pojawiło się pytanie „Co dalej?”. Na stronie synod.org.pl można zmierzyć się z tym pytaniem – informuje Rafał Dziedzic, autor tego głównego serwisu poświęconego synodowi o synodalności w Polsce (...)

Proces synodalny

Polskie tłumaczenie dokumentu roboczego na kontynentalny etap synodu - szata graficzna wzorowana na dokumencie oryginalnym - 17.11.2022 - Synod.org.pl

Przedstawiamy dokument roboczy dla etapu kontynentalnego w szacie graficznej wzorowanej na oryginalnym dokumencie przygotowanym przez Watykan. Tłumaczenie bazuje na tekście opublikowanym na stronie episkopat.pl (...)

Podsumowanie Synodu na świecie - Rafael Luciani Q&A - podcast - 17.11.2022 - Kongres Katoliczek i Katolików

Przemówienie Rafaela Luciani, głównego prelegenta podczas Forum "Obecni w Kościele", otworzyło przestrzeń ciekawych pytań i dyskusji dotyczących Synodu o synodalności na świecie. Zachęcamy do wysłuchania sesji Q&A (...)

Polskie tłumaczenie dokumentu roboczego na kontynentalny etap synodu - 10.11.2022 - Episkopat.pl

W Watykanie 27 października 2022 r. zaprezentowano dokument roboczy na kontynentalny etap procesu synodalnego. Został on opracowany na podstawie syntez etapu lokalnego, które napłynęły do Watykanu ze 112 episkopatów, z wszystkich Kościołów wschodnich, dykasterii Kurii Rzymskiej, zgromadzeń zakonnych oraz ruchów i stowarzyszeń kościelnych. Poniżej prezentujemy jego polskie tłumaczenie (...)

Kard. Hollerich: w Kościele nastąpiło wielkie przebudzenie - 12.11.2022 - eKAI.pl

Kard. Jean-Claude Hollerich z Luksemburga jest bardzo zadowolony z udziału i zaangażowania Kościołów lokalnych w trwającym obecnie Synodzie Biskupów na temat synodalności. „Choć były kraje i diecezje, które w pierwszej fazie światowego procesu synodalnego uczestniczyły tylko pro forma to zasadniczo w Kościele nastąpiło wielkie przebudzenie. Nawet ci, którzy są daleko od Kościoła, znów okazują zainteresowanie i czują, że są traktowani poważnie i słuchani”- powiedział kardynał w wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej „Kathpress” (...).

Jacek Gniadek SVD: Lider wyścigu jedzie w peletonie - 9.11.2022 - zyciezakonne.pl

Byłem w tym roku na rozpoczęciu roku akademickiego w wyższej szkole biznesu ASBiRO (Alternatywnej Szkole Biznesu i Rozwoju Osobowego im. Ludwika von Misesa) w Łodzi. Zbigniew Dzideczek, ekspert od negacji, podczas wykładu inauguracyjnego pokazał slajd, na którym był kolarski peleton. – Gdzie jest lider wyścigu? – zapytał zebranych studentów. Kolarz w żółtej koszulce był w środku (...).

Materiały dla rodzin w ramach programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2022/2023 - 19.10.2022 - Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin

W Kościele 27 listopada 2022 r. rozpoczyna się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”, który kończy się w niedzielę Chrystusa Króla 26 listopada 2023 r. Tematem przewodnim tego roku jest refleksja nad Kościołem, jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Materiały dla rodzin programu duszpasterskiego przeznaczone są do indywidualnej formacji świeckich i są praktyczną realizacją programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce. . (...).

Podsumowanie Synodu na świecie - Rafael Luciani - 10.11.2022 - Forum Katoliczek i Katolików

Podsumowanie Synodu o synodalności na Świecie - wystąpienie Rafaela Luciani na Forum "Obecni w Kościele". Rafael Luciani to świecki teolog, pochodzący z Wenezueli . Został mianowanym ekspertem Komisji Teologicznej Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów oraz ekspertem CELAM (Konferencji Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów). Ponadto jest członkiem Teologicznego Zespołu Doradczego Prezydium CLAR (Latynoamerykańskiej Konfederacji Zakonników i Kobiet). (...).

Synodalność nową reformacją? Wykład ks. Halíka - 8.11.2022 - eKAI

W Łodzi odbędzie się cykl Wykładów Mistrzowskich, które mają być przestrzenią spotkania świata wiary ze światem nauki. Cykl zainaugurowany zostanie w sobotę 19 listopada wykładem ks. prof. Tomasa Halíka. Będzie on mówił na temat synodalności odpowiadając na pytanie, czy jest ona nową reformacją. Na wykład w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi zaprasza abp Grzegorz Ryś (...).

Posynodalne spotkanie koordynatorów parafialnych - 7.11.2022 - Diecezja Bielsko-Żywiecka

„Chcemy się podzielić tym, co jest, nie chcemy zmarnować tego, co się udało osiągnąć i popatrzeć w przyszłość. Chodzi o to, by to, co zostało osiągnięte, przynajmniej w naszym Kościele lokalnym, parafialnym i diecezjalnym mogło przynosić dobre owoce” – podkreślił koordynator synodalny ks. dr hab. Robert Samsel podczas spotkania koordynatorów parafialnych drogi synodalnej w diecezji bielsko-żywieckiej. Odbyło się ono 6 listopada 2022 r. w sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach. Wzięli w nim udział bp Roman Pindel i około stu koordynatorów.

Synodalność wyzwaniem dla Kościoła w Polsce - Ks. T. Wielebski (WT UKSW) Artykuł oddany do druku na początku III 2022 ukazał się w: Wierzę w Kościół Chrystusowy. Program duszpasterski Kościoła w Polsce na rok 2022/2023.

Zwołane z inicjatywy Franciszka XVI Zwyczajne Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nosi tytuł Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja. Z racji podjętej tematyki jego formuła jest inna, niż realizowana do tej pory w praktyce Kościoła idea synodalności. Nie jest to już jednorazowe wydarzenie, ale rozłożony na trzy lata (2021-2023) proces synodalny, odbywający się na etapie lokalnym, kontynentalnym i powszechnym.

Podsumowanie Synodu w Polsce - 3.11.2022r. - Forum Katoliczek i Katolików

Podsumowanie przebiegu Synodu o synodalności przedstawione przez ks. Mirosława Tykfera podczas Forum: "Obecni w Kościele".

Kardynał o synodzie: mamy słuchać Boga, a nie doradzać Jezusowi - 3.11.2022r. - Misyjne.pl

Synod ma służyć odkrywaniu woli Boga, a nie doradzaniu Chrystusowi, jak ma zreorganizować swój Kościół – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Francis Arinze (...).

Zaprezentowano nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce - 03.11.2022r. - eKAI.pl

Program duszpasterski wyrasta z analizy aktualnej sytuacji Kościoła, która dość powszechnie uważana jest za trudną. Coraz częściej nie wierzymy temu, co Kościół mówi i naucza. Dlatego tym bardziej musimy znać istotę Kościoła, jego zadania i cele – mówił w czwartek bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski podczas prezentacji programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok liturgiczny 2022/2023 (...).

Kobiety będą głosić kazania? Wnioski z europejskich syntez synodalnych [KOMENTARZ] - 2.11.2022r. - Misyjne.pl

Synodalność jest zaangażowaniem i udziałem całego Ludu Bożego w życie i misję Kościoła. Chodzi więc o zwiększenie uczestnictwa i odpowiedzialności osób świeckich we Wspólnocie, a nie o zastępowanie kapłanów świeckimi. Powinniśmy się elastycznie uzupełniać, a nie ustalać sztuczny nowy porządek (...).

Zapaleni pragnieniem słuchania Ducha Świętego - 31.10.2022r. - Gość Niedzielny

Synod - co dalej? - pod tym hasłem odbyło się w ostatnią sobotę października spotkanie, podczas którego uczestnicy przyglądali się dotychczasowym owocom, jakie ten proces przyniósł w naszych wspólnotach i parafiach, a także wspólnie zastanawiali się, jak kontynuować to doświadczenie w naszej archidiecezji (...).

Dokument roboczy etapu kontynentalnego Synodu Biskupów 2021-2024 - 31.10.2022r. - Misyjne.pl

Kościół potrafiący odpowiedzieć na wyzwania współczesnego świata, ofiarujący ludziom „raczej doświadczenie zbawienia niż doktrynę”, będący „schronieniem dla osób zranionych i złamanych, a nie instytucją dla doskonałych” – to niektóre z postulatów, które znalazły się w dokumencie roboczym etapu kontynentalnego Synodu Biskupów 2021-2024, ogłoszonym 27 października br. w Watykanie (...).

Newsletter #20 Generalnego Sekretariatu Synodu - Dokument roboczy na fazę kontynentalną, Synod w Afryce, Słuchając chrześcijańskiego Wschodu - 31.10.2022r. - Sekretariat Synodu Biskupów

Miniony tydzień upłynął pod znakiem publikacji dokumentu roboczego dla etapu kontynentalnego. Aby “etap ten był organiczny w stosunku do procesu synodalnego, konieczne jest – jak podkreślił kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu, podczas jego prezentacji w czasie konferencji prasowej (27 października 2022 r.) – “aby również zgromadzenia kontynentalne były związane z dynamiką cyrkularną proroctwo-rozpoznanie. Może się to stać jedynie poprzez powrót Dokumentu do podmiotu proroctwa, czyli do Ludu Bożego żyjącego w Kościołach partykularnych.” Teraz do każdego z nas należy powiększenie przestrzeni Namiotu, czyli kontynuowanie dzieła słuchania, dialogu i rozeznawania w tym Etapie Kontynentalnym. (...).

Watykanista: dokument fazy kontynentalnej Synodu wskazuje na konieczność głębokiej refleksji - 31.10.2022 - Misyjne.pl

Na konieczność głębokiej refleksji eklezjologicznej wskazuje w swoim komentarzu poniedziałkowym na łamach agencji ACI-Stampa włoski watykanista Andrea Gagliarducci (...).

Gdzie i kiedy odbędzie się europejskie zgromadzenie synodalne? - 29.10.2022 - eKAI.pl

Kontynentalne zgromadzenie synodalne dla Europy odbędzie się w dniach 5-12 lutego 2023 roku w Pradze w Czechach. Decyzja taka zapadła na dwudniowym zgromadzeniu Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), jakie tym razem odbyło się online (...).

Pomogłem napisać pierwszy dokument globalnego synodu. Oto co usłyszeliśmy od katolików z całego świata - 27.10.2022 - America. The Jesuit Review

Uwaga redaktora: Po fazie słuchania Synodu o Synodalności, mieszanka zakonników, duchownych i świeckich zebrała się we Frascati, we Włoszech, aby dokonać syntezy raportów z całego świata. Austen Ivereigh wziął w tym udział i przedstawia tę wewnętrzną relację. Pod koniec naszego pierwszego dnia we Frascati pod koniec września, uderzony powagą zadania, które przed nami stało, wysłałem wiadomość do przyjaciela, aby powiedzieć, że wielu z moich kolegów "ekspertów" czuło rękę historii i ciężar odpowiedzialności na naszych ramionach. "Mam nadzieję, że prowadzisz dziennik", odpisał mój przyjaciel.

Dokument roboczy na kontynentalny etap synodu - 27.10.2022 - eKAI.pl

W Watykanie zaprezentowano dokument roboczy na kontynentalny etap procesu synodalnego. Został on opracowany na podstawie syntez etapu lokalnego, które napłynęły do Watykanu ze 112 episkopatów, z wszystkich Kościołów wschodnich, dykasterii Kurii Rzymskiej, zgromadzeń zakonnych oraz ruchów i stowarzyszeń kościelnych.

Konferencja prasowa, Prezentacja dokumentu fazy kontynentalnej Synodu o Synodalności - 26.10.2022 - Synod.org.pl

Z Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Konferencja prasowa w celu przedstawienia Dokumentu na fazę kontynentalną Synodu o Synodalności, na temat:" O Kościół synodalny: Komunia, uczestnictwo i misja"

Kard. Grech: Lud Boży chce odnowy Kościoła - 27.10.2022 - eKAI.pl

Treść dokumentu roboczego na kontynentalny etap Synodu Biskupów jest wyraźnym świadectwem trwającego w Kościele procesu – powiedział podczas jego prezentacji sekretarz generalny synodu. Nadesłane do Watykanu syntezy świadczą o tym, że tam, gdzie konsultacje miały miejsce, przyniosły obfite owoce – dodał kard. Mario Grech.

Watykan: Dokument roboczy synodu: skandale nadużyć wobec nieletnich pozostają otwartą raną - 27.10.2022 - WNPI.pl

Skandale nadużyć wobec nieletnich w Kościele pozostają “otwartą raną, która nadal zadaje ból ofiarom, ich rodzinom i wspólnotom ” – to jeden z wniosków ogłoszonego w czwartek w Watykanie dokumentu roboczego kontynentalnego etapu synodu, ogłoszonego przez papieża Franciszka w całkowicie nowej formie.

Biskupi będą rozmawiać o kontynentalnej fazie synodu - 26.10.2022 - Misyjne.pl

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, weźmie udział w Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE), które odbędzie się online 27-28 października.

Ks. Mirosław Tykfer: Synod się udał, bo jest zaczynem zmian w kierunku duszpasterskiego nawrócenia - 22.10.2022 - eKAI.pl

– Synod naprawdę się udał, bo jest silnym zaczynem czegoś nowego, co co może poprowadzić cały Kościół w kierunku duszpasterskiego nawrócenia – mówił ks. Mirosław Tykfer z Sekretariatu Synodu przy Konferencji Episkopatu Polski. Podczas Forum „Obecni w Kościele”, organizowanego w Łodzi przez Kongres Katoliczek i Katolików, duchowny podsumował pierwszy etap Synodu o synodalności w Polsce.

MNM odc. 125. Synod o synodalności - jakie wnioski po pierwszym etapie? Ks. Mirosław Tykfer - 20.10.2022 - Radio Emaus

Gościem audycji jest Mirosław Tykfer, który w Archidiecezji Poznańskiej odpowiadał za dialog synodalny. Co do tej pory przyniósł Synod?.

Synod wchodzi w kolejny etap, ludzie dzielą się z radością z fazy lokalnej - 21.10.2022 - Misyjne.pl

Kończy się podsumowanie fazy lokalnej Synodu o synodalności. Wkrótce zostanie opublikowany dokument dla etapu kontynentalnego. „Wiele osób dzieliło się wyjątkowym poczuciem, że Kościół po raz pierwszy o coś je pyta i słucha ich głosu” – powiedziała Radiu Watykańskiemu s. Nathalie Becquart, podsekretarz w Sekretariacie Generalnym Synodu (...).

Pogłębienie wzajemnej rozmowy - 15.10.2022 - Archidiecezja Poznańska

Wiele parafii zainspirowanych Synodem kontynuuje spotkania podejmując kolejne tematy. Swoim doświadczeniem dzieli się pan Robert Jans, koordynator w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kuślinie: – W naszej parafii, poza przesłaną Syntezą Parafialną, wypracowaliśmy szczegółowe postulaty. Pierwszym i podstawowym było wprowadzenie stałej, cyklicznej formy spotkań między proboszczem a wiernymi. Ma to na celu pogłębienie wzajemnej rozmowy, słuchania i poznawania opinii (na wzór konsultacji synodalnych). (...).

Kard. Grech: synodalność jest lekarstwem na chorobę klerykalizmu - 17.10.2022 - eKAI.pl

– Synodalność jest lekarstwem na chorobę klerykalizmu. Fakt, że duchowni mieli trudności z włączeniem się w ten proces, tylko potwierdza, jak bardzo to synodalne nawrócenie jest konieczne, abyśmy lepiej pełnili naszą posługę wśród ludu Bożego. Synodalność to też brak podziału na tych, którzy prowadzą i tych, którzy są prowadzeni. Idziemy tą drogą wspólnie – mówi w rozmowie z KAI niedawno goszczący w Polsce kard. Mario Grech. W wywiadzie sekretarz generalny synodu o synodalności odnosi się także m.in. do niemieckiej drogi synodalnej, której przebieg jego zdaniem nie wpłynie na synodalność całego Kościoła powszechnego (...).

Dlaczego papież Franciszek przedłuża synod? - 16.10.2022 - eKAI.pl

Sekretariat Generalny Synodu Biskupów wydał komunikat wyjaśniający motywy decyzji Ojca Świętego o rozłożeniu planowanych początkowo na październik 2023 roku obrad XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na dwie sesje (...).

Watykan: papież postanowił, że synod o synodalności będzie miał dwie fazy – w 2023 i w 2024 roku - 16.10.2022 - Misyjne.pl

Papież Franciszek zapowiedział, że planowany początkowo na październik przyszłego roku Synod Biskupów o synodalności będzie odbywał się w dwóch sesjach: w październiku 2023 roku oraz druga rok później – w październiku 2024 roku. Ojciec Święty mówił o tym po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” z wiernymi zgro9madzonymi na placu św. Piotra w Watykanie (...).

Papież: modlitwa musi być sercem synodalności - 14.10.2022 - eKAI.pl

Synodalne rozeznawanie powinno się dokonywać przede wszystkim na adoracji. My tymczasem często zaniedbujmy modlitwę – mówił papież, przyjmując w Watykanie przedstawicieli duszpasterstwa francuskich katolików za granicą. Franciszek przestrzegał, że jeśli modlitwa i słuchanie Słowa Bożego nie będą stanowiły serca synodalności, to grozi nam, że zamiast czasu łaski będziemy mieć kolejne kościelne posiedzenie, specjalistyczne kolokwium czy coś w rodzaju parlamentu (...).

Kard. Grech: aby wypełniać wolę Pana, nie możemy podążać w pojedynkę - 13.10.2022 - eKAI.pl

Polska synteza krajowa to lektura czasów obecnych, w której wyrażono wielką wolę podążania Kościoła z człowiekiem dzisiejszych czasów. Ale aby wypełniać wolę Pana, nie możemy podążać w pojedynkę. Potrzebne jest podążanie razem i budowanie wspólnoty – powiedział kard. Mario Grech, sekretarz generalny zwołanego przez papieża Franciszka synodu o synodalności na spotkaniu z dziennikarzami po zakończeniu 393. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim (...).

Przewodniczący Episkopatu apeluje o kontynuację prac synodu, pomoc Ukrainie i pomoc „w ubóstwie energetycznym” - 12.10.2022 - Misyjne.pl

O dalszą kontynuację prac synodu o synodalności, o pomoc uchodźcom z Ukrainy, których może być znacznie więcej ze względu na zaostrzającą się sytuację, a także o pomoc możliwym ofiarom „ubóstwa energetycznego” oraz lepszą organizację pielgrzymek – zaapelował abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej podsumowującej obrady 393. Zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu w Kamieniu Śląskim. Z okazji jubileuszu 50-lecia diecezji opolskiej podkreślił jej zasługi „w harmonijnej integracji żyjących tu mniejszości narodowych” (...).

Kard. Mario Grech: pierwsza faza synodu pokazała wielką witalność Kościoła - 12.10.2022 - Misyjne.pl

Doświadczenie Kościoła w Polsce nie jest odmienne od doświadczeń Kościołów w innych krajach. Cechą wspólna jest wielka witalność całego Kościoła powszechnego. Lud Boży naprawdę kocha Kościół Chrystusowy, w przeciwnym razie nie byłby tak licznie obecny w tej pierwszej fazie synodu – powiedział kard. Mario Grech, relacjonując swoje dzisiejsze wystąpienie do polskich biskupów (...).

Abp Galbas: Kościół albo jest synodalny, albo w ogóle nie istnieje - 12.10.2022 - Misyjne.pl

– Coraz bardziej wszyscy rozumiemy, że Kościół albo jest synodalny, albo w ogóle nie istnieje – powiedział abp Adrian Galbas podsumowując swe wystąpienie do biskupów na 393. zebraniu plenarnym KEP w Kamieniu Śląskim. Główny temat zebrania biskupów brzmi: „Ku Kościołowi synodalnemu”. Wczoraj etap diecezjalny w Polsce podsumowywał przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich, a dziś mówić będzie kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów (...).

Dwaj kardynałowie i synodalność - 10.10.2022 - Deon.pl

Nie wszyscy kardynałowie są entuzjastycznie nastawieni do trwającego Synodu o synodalności. Zdarzają się tacy (często bywający w Polsce), którzy widzą w procesie synodalnym zagrożenie dla katolicyzmu. Czy ich obecność i poglądy mają wpływ np. na postrzeganie Synodu przez polskich duchownych? (...).

Dziękczynienie za Synod o synodalności - 9.10.2022 - Archidiecezja Katowicka

Najważniejsza misja (Kościoła) to ta, którą Pan nadał mu wprost: „Idźcie i głoście światu Ewangelię!”. I to jest nasze zadanie, zawsze pierwsze i zawsze aktualne – podsumował wnioski płynące z synodalnych obrad abp Wiktor Skworc. (...).

Biskupi będą rozmawiać o synodzie. Wkrótce zebranie plenarne KEP na temat synodu o synodalności - 3.10.2022 - Deon.pl

Zakończyła się faza krajowa Synodu o synodalności i rozpoczęła się faza kontynentalna. Będzie ona tematem przewodnim Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kamieniu Śląskim. Gościem specjalnym spotkania będzie kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synodu (...).

Uczestnicy płońskiej Akademii A,B,C Chrześcijaństwa rozmawiali o synodalności - 5.10.2022 - eKAI.pl

O tym, że synod jest „wspólnym biegiem” ku odnowie w Kościele i że proces synodalny rozpoczyna się od słuchania, powiedział ks. inf. prof. dr hab. Wojciech Góralski w Płońsku. Był gościem Akademii A,B,C Chrześcijaństwa w parafii św. Maksymiliana Kolbego. Cykliczne spotkania adresowane są do osób, które chcą zdobywać wiedzę, a zarazem formować się duchowo (...).

Wrocław: synodalność tematem programu duszpasterskiego na rok liturgiczny 2023/2024 - 4.10.2022 - Misyjne.pl

Refleksja nad postawami wobec krajowego etapu synodu o synodalności, sposoby promowania gotowego już programu duszpasterskiego „Wierzę w Kościół Chrystusowy” i propozycja tematu kolejnego programu – „Czynić Kościół synodalnym (czyli domem i szkołą komunii)” stanowiły główne wątki obrad Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich, które odbyły się we Wrocławiu (...).

Papież poleca modlitwie Kościoła dalszy przebieg Synodu - 4.10.2022r. - Misyjne.pl

Papież wzywa w październiku do modlitwy, aby Kościół był otwarty na wszystkich ludzi. Taki jest cel „Synodu o synodalności”, który wszedł w drugi etap, tym razem kontynentalny. Jego zwieńczeniem będzie trzecia faza, która odbędzie się jesienią przyszłego roku w Rzymie, na poziomie całego Kościoła powszechnego (...).

Watykan: w połowie października poznamy Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu - 3.10.2022 - Misyjne.pl

Członkowie XV Rady Zwyczajnej Synodu Biskupów zatwierdzili wypracowany przez zespół ekspertów z całego świata Dokument dla etapu kontynentalnego Synodu Biskupów 2023. Został on opracowany jednocześnie w języku włoskim i angielskim i przekazany Ojcu Świętemu. Będzie upubliczniony w połowie października i wysłany jednocześnie do wszystkich biskupów – informuje Sekretariat Generalny Synodu Biskupów (...).

Synod pokazał potrzebę odejścia od klerykalizmu. By zamiast „wy” było „my” [ROZMOWA] - 2.10.2022r. - Misyjne.pl

Zakończył się krajowy (diecezjalny) etap XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów na temat: „Ku Kościołowi synodalnemu: Komunia, uczestnictwo, misja”. Ludzie (świeccy i duchowni) zabrali głos na temat funkcjonowania wspólnoty Kościoła. A przynajmniej zrobili to ci, którzy skorzystali z tej okazji. Efektem etapu diecezjalnego są krajowe syntezy, które zostały przesłane do sekretariatu generalnego Synodu Biskupów w Rzymie. (...).

Powrót czy nowa droga - Polskie Radio - Czwórka

Powrót to słowo, które prowadzi nas w dyskusjach we wrześniu. W związku z trwającym Synodem o synodalności oraz podsumowaniem ankiet przekazanych przez polskie diecezja, zastanowimy się, czy synod bardziej oznacza powrót do przeszłości, czy nową drogę dla Kościoła. Zaprasza Przemysław Goławski (...).

Ślady – Synod o Synodalności - Polskie Radio Katowice

Dziś posłuchamy o tym jaki obraz Kościoła w Polsce wyłania się w związku z trwającym Synodem o Synodalności. Na spotkanie z profesorem Aleksandrem Bańką wykładowcą filozofii w Uniwersytecie Ślaskim i delegatem konferencji Episkopatu Polski na inaugurację synodu o synodalności w Rzymie zaprasza ks. Jacek Plech (...).

#RefleksjeSynodalne: to był dopiero pierwszy krok - 1.10.2022 / Misyjne.pl

Autorzy krajowej syntezy nie mają złudzeń. Przyznają, że choć synod teoretycznie wydarzył się w każdej diecezji, to jednak nie był doświadczeniem powszechnym. Zrobiono pierwszy krok, ale przed nami bardzo długa droga (...).