I sesja synodalna w Rzymie (4-29.10.2023r):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
informacje

Szukaj
Close this search box.

<< Podsumowanie poszczególnych sesji Synodalnych

Briefing z 8 dnia Synodu: Modlitwy za ofiary wojny i głos tych, którzy ratują życie na morzu (11.10.2023r)

Briefing z 8 dnia Synodu: Modlitwy za ofiary wojny i głos tych, którzy ratują życie na morzu (11.10.2023r)

Podczas środowego briefingu synodalnego dziennikarze wysłuchali wypowiedzi kard. Lacroix z Kanady, Grace Wrackia z Papui Nowej Gwinei oraz Luki Casariniego, włoskiego działacza migracyjnego, którzy omówili dyskusje Zgromadzenia Ogólnego na temat ubóstwa, migracji, nadużyć, roli kobiet i tożsamości seksualnej.

Szósta kongregacja generalna Synodu trwającego w Watykanie rozpoczęła się medytacją kardynała Arthura Roche’a, który przywołał “niebezpieczeństwo krwawej wojny” w związku z przemocą w Strefie Gazy i Izraelu w ostatnich godzinach.

Podczas codziennego briefingu w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej przewodniczący Komisji ds. Informacji Paolo Ruffini i sekretarz Komisji Sheila Pires przedstawili sprawozdanie z prac między wtorkowym popołudniem a środowym porankiem, które koncentrowały się na takich tematach, jak konflikty na świecie, ubóstwo, nadużycia i tożsamość seksualna.

Gośćmi byli: kardynał Gérald Cyprien Lacroix, arcybiskup Québec (Kanada), który opowiedział o swoim doświadczeniu “ubogacenia” w tych dniach w Auli Pawła VI; Grace Wrakia, świadek procesu synodalnego w Oceanii, która przedstawiła głos “małych” społeczności Papui Nowej Gwinei; oraz Luca Casarini, aktywista i założyciel “Mediterranea Saving Humans”, organizacji pozarządowej zrodzonej w 2018 r. z “oburzenia” w obliczu tysięcy ofiar śmiertelnych na Morzu Śródziemnym, a dziś zajmującej się ratowaniem życia na morzu.
Specjalnie zaproszony na Synod, pan Casarini podzielił się mocnym świadectwem pracy wykonywanej na Mare Nostrum [“Naszym Morzu”]. Nazwał swoje doświadczenie “spotkaniem” dwóch ubóstw: ubóstwa materialnego tych, którzy są zmuszeni opuścić “jedyne bogactwo, jakie posiadają”, własną ziemię; oraz duchowego ubóstwa Zachodu, który wydaje się tracić zdolność opłakiwania i odrzucania “horroru”.

Mała “grupa robocza” w Santa Marta

Dr Ruffini jako pierwszy zabrał głos podczas briefingu, relacjonując “małą “grupę roboczą””, która odbyła się we wtorek w Casa Santa Marta, gdzie niektórzy z ubogich Rzymu zostali zaproszeni na obiad z papieżem Franciszkiem i papieskim apelem, kardynałem Konradem Krajewskim.

Ci, którzy wzięli udział w posiłku, zostali również zapytani, czego oczekują od Kościoła. “Ich odpowiedź”, powiedział dr Ruffini, relacjonując z Kongregacji Generalnej, “brzmiała: ‘Miłość. Tylko miłości”.

Briefing z 8 dnia Synodu: Modlitwy za ofiary wojny i głos tych, którzy ratują życie na morzu (11.10.2023r)

Frekwencja na spotkaniach plenarnych

Na wtorkowej kongregacji generalnej obenych było 339 członków, a 345 uczestniczyło w kongregacji w środę rano.

Wspólnie odmówili modlitwę Anioł Pański pod przewodnictwem kardynała Matteo Zuppi, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch (którego urodziny przypadały w środę). Kardynał prosił o wstawiennictwo św. Jana XXIII, którego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 11 października, w rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II.

Historyczny moment dla Kościoła powszechnego został przywołany przez kardynała Lacroix w jego uwagach. “To, co przeżywamy, jest kontynuacją tego wszystkiego” – powiedział kanadyjski kardynał. Jan XXIII był “proroczy”, dodał: choć starszy i chory, papież Jan XXIII był “natchniony” przez Ducha Świętego potrzebą “przeżycia Soboru Ekumenicznego”, którego końca nie doczekał.

Kardynał Lacroix odczytał przemówienie Jana XIII na otwarcie Soboru, które jest niezwykle aktualne w tym synodalnym czasie, który Kościół przeżywa od października 2021 roku. “Metodologia, której używamy, jest ukierunkowana na słuchanie Pana, Jego Słowa, Jego obecności w każdej ochrzczonej osobie, a to pozwala nam być otwartymi zarówno na świat, jak i na bliźnich”.


Słuchanie i zmiana sposobu myślenia

Słuchając Słowa Bożego, naszych braci i sióstr, “możemy znaleźć niuanse, zmienić to, co myślimy, i w ten sposób widzimy, że Bóg działa i działa we wszystkich ludziach” – powiedział arcybiskup Québecu, który dodał, że przeżywanie tego wszystkiego na poziomie osobistym “prowadzi mnie do dostosowania, udoskonalenia, zmiany mojego myślenia”.


Głos “małych” wysp Oceanii

Z drugiej strony, ideą samego Synodu na temat synodalności “jest pozwolenie sobie na swobodne kwestionowanie tego, co pojawia się w innych wystąpieniach”, a także oddanie głosu tym, którzy do tej pory pozostawali w tle.

W związku z tym Grace Wrackia wyraziła wdzięczność Papieżowi za zaproszenie na Synod przedstawicieli Wysp Salomona i Papui Nowej Gwinei.

“Przez tak wiele lat – powiedziała – słuchaliśmy, a teraz chcielibyśmy przemówić i chcielibyśmy, abyście tego wysłuchali. Mamy coś do przekazania światu. A to, co dajemy, pochodzi z naszego serca, jest naszym sposobem życia, życia w komunii, życia razem i budowania relacji “.

Prace Synodu w Auli Pawła VI

Mocne apele o pokój

Wymieniając tematy poruszane przez małe grupy i kongregacje, dr Ruffini wyjaśnił, że wiele przemówień poruszało temat pokoju i ludzi cierpiących z powodu wojny.

“Odniesiono się do tego, w jaki sposób chrześcijanie mogą być znakiem pokoju i pojednania w świecie oszpeconym wojnami i przemocą” – powiedział.

“Mocne apele”, dodał, zostały skierowane do krajów nękanych konfliktami i do “cierpiących w niektórych Kościołach wschodnich”.


Pokorny Kościół dla ubogich

Innym tematem, który się pojawił, powiedziała Sheila Pires, było “pragnienie Kościoła, który jest przyjazny ubogim, który jest pokorny, który zniża się i idzie z ubogimi”.

Ubodzy, którzy “mają wiele twarzy”: wykluczeni, migranci, ofiary zmian klimatycznych, a nawet kobiety i siostry w niektórych częściach świata, “które są obywatelami drugiej kategorii i powinny być chronione przed nadużyciami” – wyjaśniła pani Pires.
Refleksje na temat nadużyć i tożsamości seksualnej
Nadużycia były kolejnym głównym tematem refleksji. “Mówiono o naszej wiarygodności podważanej przez skandale takie jak nadużycia seksualne i o potrzebie wykorzenienia wszelkich nadużyć seksualnych, władzy i duchowych oraz robienia wszystkiego, nadal robienia wszystkiego, aby być blisko ofiar” – powiedział dr Ruffini.

W grupach i przemówieniach poruszono następnie kwestię tożsamości seksualnej. Stwierdzono, że należy się nią zająć “z odpowiedzialnością i zrozumieniem, pozostając wiernym Ewangelii i nauczaniu Kościoła”, wyjaśnił prefekt Dykasterii Komunikacji.

Niektórzy wezwali do “większego rozeznania w nauczaniu Kościoła na temat seksualności”; dla innych jednak “nie ma potrzeby dalszego rozeznawania”. Zapytany przez dziennikarzy, wyjaśnił, że “nie było niczego, co można by ująć w stereotyp polaryzacji. Jest to doświadczenie dzielenia się”.

Pytanie, jakie zadali sobie uczestnicy Synodu, brzmiało: “Jak ucieleśnić duszpasterską troskę o miłość wśród par homoseksualnych, wśród rozwiedzionych, pozostając wiernym nauczaniu Kościoła”.

“Prawie wszyscy, którzy wypowiadali się w tych kwestiach, powiedzieli, że musimy odrzucić wszelkie formy homofobii” – zauważył dr Ruffini, wyjaśniając, że kilku członków stwierdziło, że “wiele trudności wynika z nieznajomości rzeczywistości i osobistej drogi poszczególnych osób”.


Kwestia migrantów

Jeśli chodzi o kwestię migrantów, niektórzy biskupi – jak wyjaśniono podczas briefingu – “poprosili o pomoc inne konferencje biskupów”, które znajdują się w lepszej sytuacji z punktu widzenia integracji i możliwości przyjmowania emigrantów.

Zauważyli, że jest to sposób “na skorzystanie” z umiejętności rozwiniętych w celu zapewnienia, że przyjęte osoby będą mogły zintegrować się ze społeczeństwem. Potwierdzono również “potrzebę poszanowania przez migrantów i uchodźców prawa w krajach, w których się znajdują”.

Świadectwo Luki Casariniego

Świadectwo Luki Casariniego

Jeśli chodzi o temat migracji, świadectwo Luki Casariniego było poruszające dla większości obecnych na briefingu w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej. Zaczął od opisania siebie jako “człowieka uprzywilejowanego”, ponieważ “w świecie, w którym trwa wyścig o to, kto zabije najwięcej ludzi, w świecie zdominowanym przez nienawiść, przyjście z pomocą życiu, objęcie braci i sióstr na środku morza jest ogromnym darem, który zmienia życie. Zmieniło moje…”

Aktywista zastanawiał się również nad kwestią ubóstwa: “Na środku morza spotykamy tych braci i siostry, i w tym momencie spotykamy dwie biedy”.

Z jednej strony jest to ubóstwo ekonomiczne i społeczne, które zmusza ludzi do “opuszczenia swojej ziemi, swojej rodziny, swojej pamięci”, ich jedynego bogactwa; z drugiej strony, pustosząca bieda części świata, która obecnie uważa “horror za coś normalnego”.

“Nie jesteśmy już w stanie płakać po śmierci dziecka” – powiedział Casarini. “Te dwa ubóstwa pomagają sobie nawzajem i robią miejsce na coś, czego powinniśmy dziś desperacko szukać w świecie nienawiści: miłość. W ten sposób poznałem Jezusa i Boga”.

Z wdziękiem i ironią gość specjalny odpowiadał na pytania tych, którzy pytali go, czy czuje się “nie na miejscu” podczas wydarzenia takiego jak Synod, przerywanego różnymi rytuałami i momentami duchowymi.

“Zawsze czuję się nie na miejscu i nieodpowiedni w każdym środowisku”, uśmiechnął się. “Naprawdę uważam wszystkich obecnych na Synodzie za moich braci i siostry, uczę się zamieniać złość i urazę w pobożność”.

Sekretem, powiedział Casarini, którego “staram się nauczyć, jest postawienie się na miejscu drugiej osoby. Nie powinniśmy oczekiwać, że sami wszystko rozwiążemy, ale to Duch Święty jest tym, który działa. Tak więc szalone rzeczy mogą się zdarzyć… jak fakt, że jestem na Synodzie”.

Założyciel Mediterranea został również zapytany o swoją “skruchę” za działania podczas spotkania G8 w Genui w 2001 roku oraz oskarżenie o pomoc i podżeganie do nielegalnej imigracji.
“W przypadku Genui przeszedłem osiem lat procesu i zostałem uniewinniony na wszystkich trzech poziomach oskarżenia”, odpowiedział Casarini, podczas gdy tego drugiego oskarżenia “nie mogłem zrozumieć”.

“Dla mnie żaden człowiek nie jest nielegalny… Zrozumiałem, że toczy się przeciwko mnie śledztwo, ponieważ uratowałem 38 osób po 38 dniach spędzonych na środku morza. Największy impas, jaki kiedykolwiek znała Europa. Wśród tych ludzi była dziewczyna, która została zgwałcona przez pięciu libijskich strażników przed wypłynięciem w morze. Przez 38 dni nie widziała nawet lekarza. Czy popełniłam przestępstwo? Aresztujcie mnie, cieszę się, że to zrobiłem”.

Transmisja briefingu

Kanały YT na których mogą być dostępne transmisje w innych wersjach językowych

Najnowsze wiadomości synodalne

Wczoraj na zakończenie synodalnego spotkania pasterzy, Papież opublikował list do proboszczów z całego świata. Jak pisał, potrzebujemy parafii ożywianych głoszeniem Dobrej Nowiny, a kluczową rolę do odegrania mają właśnie pasterze. Dlatego prosił uczestników zjazdu w Sacrofano, aby po powrocie stali się misjonarzami synodalności. „Chodzi o to, żeby się wsłuchać w... Read more
Published on: 2024-05-03
W liście skierowanym do księży, którzy wzięli udział w spotkaniu „Proboszczowie dla synodu”, Franciszek wskazuje trzy drogi, którymi należy podążać: rozpoznawanie ziaren Ducha w wiernych; praktykowanie rozeznawania wspólnotowego; oraz budowanie komunii między kapłanami i biskupami. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2024-05-02
W podrzymskim Sacrofano trwa specjalne spotkanie synodalne, w którym uczestniczy ok. 300 proboszczów z całego świata. Ma ono na celu wsłuchanie się w głos pasterzy pochodzących z najróżniejszych kontekstów. Chcemy usłyszeć, jak Jezus działa dziś w was, w waszych parafiach, w waszych diecezjach – mówił w mowie powitalnej kard. Mario... Read more
Published on: 2024-04-30
Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu i stanowi moment łaski. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2024-04-29
Podczas gdy zbliża się kolejna sesja synodalna, wydawnictwo watykańskie publikuje książkę dwóch jezuitów, Juana Antionio Guerrero Alvesa i Óscara Martína Lópeza, pt. „Rozmowa w Duchu, sztuka rozeznawania i praktykowanie synodalności”. Do tej pozycji sięgnął też sam Papież i napisał do niej wstęp. Jak zaznaczył, w ramach synodu „chcemy iść razem... Read more
Published on: 2024-04-29