I sesja synodalna w Rzymie (4-29.10.2023r):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
informacje

Szukaj
Close this search box.

<< Podsumowanie poszczególnych sesji Synodalnych

Briefing z 4 dnia Synodu: Synodalność: nie koncepcja, ale doświadczenie słuchania i bycia włączonym (7.10.2023r)

Briefing z 4 dnia Synodu: Synodalność: nie koncepcja, ale doświadczenie słuchania i bycia włączonym (7.10.2023r)

Z dzisiejszego briefingu prasowego: Zgromadzenie Ogólne nie jest miejscem wyrażania osobistych opinii, ale miejscem słuchania, rozeznawania i wspólnego kroczenia w kierunku brzegu, na którym czeka na nas Pan.

Jezus, Kościół, rodzina, synodalność, słuchanie, komunia, ubodzy, młodzież, wspólnota, miłość: to tylko niektóre z najczęściej pojawiających się słów w pierwszych dniach pracy na Zgromadzeniu Ogólnym Synodu o Synodalności, które dobiegło końca po rozpatrzeniu pierwszej sekcji Instrumentum laboris. W tych pierwszych dniach, jak wyjaśnił dr Paolo Ruffini – przewodniczący Komisji ds. Informacji i prefekt Dykasterii ds. Komunikacji – uczestnicy wyrazili wdzięczność Papieżowi za piękno tej chwili, w której doświadczają różnych twarzy Kościoła.


Sprawozdania grup roboczych

Po trzeciej kongregacji generalnej, która odbyła się wczoraj po południu, w sobotę rano odbyła się trzecia sesja małych grup roboczych. Praca polegała przede wszystkim na sfinalizowaniu raportów z prac wykonanych w tych grupach roboczych, z których każda składa się z 10-12 osób, w tym delegatów braterskich – choć ci ostatni nie biorą udziału w głosowaniu.
Raporty te, zatwierdzone w każdej grupie zdecydowaną większością głosów, zostały przekazane do Sekretariatu Generalnego Synodu, który następnie zwróci je zgromadzeniu ogólnemu podczas dyskusji nad dokumentem podsumowującym.


Tematy raportów

Wśród tematów, które pojawiły się w raportach, znalazły się: formacja na każdym poziomie – kapłanów, w seminariach, w rodzinach; współodpowiedzialność wszystkich ochrzczonych; oraz sposób, w jaki hierarchia może umiejscowić się w komunii.

Uczestnicy poprosili również o zbadanie terminu synodalność z leksykalnego punktu widzenia w różnych językach. Omawiane problemy uwypukliły nie tylko potrzebę ograniczenia biurokratyzacji struktur kościelnych, ale także znaczenie poświęcenia energii na rozważenie nowych form i nowych miejsc uczestnictwa w komunii w tysiącletniej historii Kościoła.

Młodzi ludzie i rzeczywistość cyfrowa

Podkreślono również potrzebę zaangażowania młodych ludzi, a raporty koncentrowały się na przykład na uwzględnieniu nowoczesnej rzeczywistości cyfrowej, przejściu od koncepcji władzy do koncepcji służby i unikaniu jakiejkolwiek formy klerykalizmu.

Pojawiły się również pytania o rolę świeckich i kobiet w komunii eklezjalnej oraz o to, w jaki sposób Kościół może służyć ubogim i migrantom. Obrady synodu skupiły się również na relacji między dwoma “płucami” Kościoła, płucami Wschodu i płucami Zachodu.


Papież Franciszek, pasterz prowadzący synod

Papież, jak poinformował dr Ruffini, był również obecny na wczorajszym popołudniowym zgromadzeniu ogólnym i był jednym z pierwszych, którzy przybyli na salę. Dr Ruffini zauważył, że papież wyraził szczególną wdzięczność za sposób, w jaki pracownicy mediów przedstawiali wydarzenia w Watykanie.

Kardynał Fridolin Ambongo Besungu, przewodniczący Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru (Secam); siostra Leticia Salazar, ODN, świadek całego procesu synodalnego z diecezji San Bernardino w Stanach Zjednoczonych; i jak zwykle Sheila Leocádia Pires, sekretarz Komisji Informacyjnej Synodu, również przemawiali podczas sobotniego briefingu prasowego.


W poszukiwaniu woli Bożej dla Kościoła dzisiaj

Kardynał Besungu, podkreślając, że było to jego czwarte doświadczenie synodalne, zwrócił uwagę na to, czym to zgromadzenie synodalne różni się od poprzednich: “Przy tej okazji wielką wagę przywiązuje się do poszukiwania woli Bożej w obecnym historycznym momencie życia Kościoła. Nikt nie przybył z agendą czy programem który chciałby narzucić. Jesteśmy braćmi i siostrami słuchającymi woli Bożej dla Jego Kościoła, a to, co wyjdzie z tego Synodu, przyniesie dobre owoce i zostanie przyjęte jako wola Boża… Konieczne jest nastawienie się na słuchanie Ducha: celem tej podróży do 2024 r. jest poszukiwanie najlepszych odpowiedzi na pewne problemy; a rezultatem, dzięki modlitwie i konfrontacji, będzie “coś bliskiego temu, co możemy uznać za wolę Bożą””.


Modlitwa

Rzeczywiście, nie ma synodalności bez modlitwy, kontynuował kardynał. “Jako Kościół zawsze jesteśmy w rozeznaniu i nie ma punktu końcowego”.
Później przewodniczący SECAM, w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy, wyjaśnił, że raporty grup roboczych nie zostaną opublikowane, aby uszanować “dynamikę synodalności”: “Będzie synteza wszystkich raportów. Rozważenie tylko jednego oznaczałoby wyjście poza synodalność”.
“To nie sekretariat synodu decyduje lub robi synod”, podkreślił: istnieje interakcja między grupami roboczymi a Sekretariatem Generalnym. Co więcej, autorytet poszczególnych uczestników nie pochodzi z nominacji papieskiej, ale z chrztu. W związku z tym dr Ruffini przypomniał, że mianowanych członków jest 52 na 364 wszystkich członków.


Nowy sposób radzenia sobie z problemami

Zapytany o tak zwane “kwestie LGBT”, które pojawiły się na synodzie i jak mogą one zostać odebrane przez afrykańskich biskupów, kardynał Besungu zauważył: “Jesteśmy tutaj na synodzie o synodalności. Nie chciałbym odchodzić od tematu. Synodalność nie oznacza wyrażania osobistych opinii, ale wspólne podążanie w kierunku brzegu, gdzie czeka na nas Pan. W kwestii LGBT sam Pan poprzez zbiorowe rozeznanie wskaże nam kierunek”.
Ponadto, przewodniczący SECAM wezwał ludzi do zmniejszenia przesadnych oczekiwań wobec tego Synodu, który ma na celu w szczególności znalezienie nowego sposobu działania i radzenia sobie z problemami przez Kościół.


Nie koncepcja, ale doświadczenie

“Synodalność nie jest koncepcją. To doświadczenie bycia słuchanym lub bycia włączonym”, powiedziała s. Leticia Salazar wyrażając głęboką wdzięczność za możliwość uczestniczenia w wydarzeniu, w które zaangażowany jest cały Kościół powszechny.

Następnie odniosła się do tematu migracji w synodalnym rozeznaniu. “Wyemigrowałam z rodziną do Stanów Zjednoczonych w wieku 17 lat. I kiedy przybywasz do nowego kraju, wiara cię podtrzymuje, ale Kościół cię wita. I myślę, że dokładnie to przydarzyło się mnie i mojej rodzinie w Stanach Zjednoczonych i Kalifornii”.

Wydarzenia poza aulą synodalną

Sheila Leocádia Pires również nawiązała do tego tematu, przypominając, że migracja ma wpływ na strukturę rodziny i jest bardzo szerokim tematem, który obejmuje również inne kwestie, takie jak zmiany klimatyczne, konflikty, wojny itp.

Następnie sekretarz Komisji Informacyjnej Synodu przypomniał wydarzenia związane z bieżącą pracą uczestników. W najbliższy czwartek wszyscy uczestnicy są zaproszeni na pielgrzymkę do katakumb świętych Domityli i Sebastiana. W Bazylice Watykańskiej zaplanowano również wydarzenia modlitewne, takie jak różaniec. Istnieje możliwość adorowania Chrystusa w Najświętszej Eucharystii, a Ogrody Watykańskie są również otwarte dla uczestników.

Modlitwa odgrywa również fundamentalną rolę w Auli: w rzeczywistości między wystąpieniami zawsze są chwile modlitwy i ciszy, aby pogłębić i zastanowić się nad tym, co zostało usłyszane.

Proces rozpoczyna się ponownie w poniedziałek

Uczestnicy Synodu nie mają zaplanowanej pracy w sobotę po południu ani w niedzielę. Wrócą do auli w poniedziałek rano zaraz po Mszy św. w Bazylice św. Piotra na czwartą kongregację generalną. Kongregacja, która będzie transmitowana, zajmie się kolejnym punktem Instrumentum laboris, skoncentrowanym na temacie: “Komunia, która promieniuje. Jak możemy być pełniejszym znakiem i narzędziem zjednoczenia z Bogiem i jedności całej ludzkości?”. Następnie odbędą się wybory członków Komisji ds. Sprawozdania Podsumowującego i Komisji Informacyjnej.

Transmisja briefingu

Kanały YT na których mogą być dostępne transmisje w innych wersjach językowych

Najnowsze wiadomości synodalne

Międzynarodowa grupa teologów zakończyła dziś dziesięciodniowe obrady w Watykanie nad raportami synodalnymi, które spłynęły z całego Kościoła. Teraz rozpoczną się intensywne prace nad sformułowaniem ostatecznej wersji dokumentu roboczego na październikowe zgromadzenie ogólne. Będzie ono dotyczyć „nie tej czy tamtej kwestii, ale synodalności, tego jak być misyjnym Kościołem w drodze” –... Read more
Published on: 2024-06-14
Zaprezentowano watykański dokument o posłudze papieża w perspektywie ekumenicznej. Nosi on tytuł: „Biskup Rzymu. Prymat i synodalność w dialogach ekumenicznych i w odpowiedziach na encyklikę Ut unum sint”. Prawie 150-stronnicowy dokument został wydany przez Dykasterię ds. Popierania Jedności Chrześcijan i zaprezentowany w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2024-06-13
Franciszek przyjął dziś na audiencji uczestników dorocznego spotkania z moderatorami stowarzyszeń wiernych, ruchów kościelnych i nowych wspólnot promowanego przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Z racji tematu synodalności, jaki obrali na obecne wydarzenie, Papież mówił im o trzech „cnotach synodalnych”: myśleniu po Bożemu, przełamywaniu każdego zamknięcia, dbaniu o pokorę.... Read more
Published on: 2024-06-13
Rozpoczęły się na prace nad dokumentem roboczym na drugą sesję synodu o synodalności. W Rzymie do 13 czerwca trwa posiedzenie 20 teologów z całego świata, którzy analizują raporty, wnioski i świadectwa, które napłynęły z Kościołów lokalnych. Przewiduje się, że Instrumentum laboris zostanie ogłoszony na początku lipca. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2024-06-06
Dla kibiców jesteście wzorem, dlatego ważne jest, byście rozwijali w sobie wartości ludzkie i duchowe, żeby dawać innym dobry przykład – powiedział Papież, przyjmując w Watykanie chorwackich piłkarzy. Pogratulował im trzeciego miejsca na ostatnich mistrzostwach świata. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2024-06-05