Briefing z 4 dnia Synodu: Synodalność: nie koncepcja, ale doświadczenie słuchania i bycia włączonym (7.10.2023r)
Z dzisiejszego briefingu prasowego: Zgromadzenie Ogólne nie jest miejscem wyrażania osobistych opinii, ale miejscem słuchania, rozeznawania i wspólnego kroczenia w kierunku brzegu, na którym czeka na nas Pan.
Jezus, Kościół, rodzina, synodalność, słuchanie, komunia, ubodzy, młodzież, wspólnota, miłość: to tylko niektóre z najczęściej pojawiających się słów w pierwszych dniach pracy na Zgromadzeniu Ogólnym Synodu o Synodalności, które dobiegło końca po rozpatrzeniu pierwszej sekcji Instrumentum laboris. W tych pierwszych dniach, jak wyjaśnił dr Paolo Ruffini – przewodniczący Komisji ds. Informacji i prefekt Dykasterii ds. Komunikacji – uczestnicy wyrazili wdzięczność Papieżowi za piękno tej chwili, w której doświadczają różnych twarzy Kościoła.
Sprawozdania grup roboczych
Po trzeciej kongregacji generalnej, która odbyła się wczoraj po południu, w sobotę rano odbyła się trzecia sesja małych grup roboczych. Praca polegała przede wszystkim na sfinalizowaniu raportów z prac wykonanych w tych grupach roboczych, z których każda składa się z 10-12 osób, w tym delegatów braterskich – choć ci ostatni nie biorą udziału w głosowaniu.
Raporty te, zatwierdzone w każdej grupie zdecydowaną większością głosów, zostały przekazane do Sekretariatu Generalnego Synodu, który następnie zwróci je zgromadzeniu ogólnemu podczas dyskusji nad dokumentem podsumowującym.
Tematy raportów
Wśród tematów, które pojawiły się w raportach, znalazły się: formacja na każdym poziomie – kapłanów, w seminariach, w rodzinach; współodpowiedzialność wszystkich ochrzczonych; oraz sposób, w jaki hierarchia może umiejscowić się w komunii.
Uczestnicy poprosili również o zbadanie terminu synodalność z leksykalnego punktu widzenia w różnych językach. Omawiane problemy uwypukliły nie tylko potrzebę ograniczenia biurokratyzacji struktur kościelnych, ale także znaczenie poświęcenia energii na rozważenie nowych form i nowych miejsc uczestnictwa w komunii w tysiącletniej historii Kościoła.
Młodzi ludzie i rzeczywistość cyfrowa
Podkreślono również potrzebę zaangażowania młodych ludzi, a raporty koncentrowały się na przykład na uwzględnieniu nowoczesnej rzeczywistości cyfrowej, przejściu od koncepcji władzy do koncepcji służby i unikaniu jakiejkolwiek formy klerykalizmu.
Pojawiły się również pytania o rolę świeckich i kobiet w komunii eklezjalnej oraz o to, w jaki sposób Kościół może służyć ubogim i migrantom. Obrady synodu skupiły się również na relacji między dwoma “płucami” Kościoła, płucami Wschodu i płucami Zachodu.
Papież Franciszek, pasterz prowadzący synod
Papież, jak poinformował dr Ruffini, był również obecny na wczorajszym popołudniowym zgromadzeniu ogólnym i był jednym z pierwszych, którzy przybyli na salę. Dr Ruffini zauważył, że papież wyraził szczególną wdzięczność za sposób, w jaki pracownicy mediów przedstawiali wydarzenia w Watykanie.
Kardynał Fridolin Ambongo Besungu, przewodniczący Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru (Secam); siostra Leticia Salazar, ODN, świadek całego procesu synodalnego z diecezji San Bernardino w Stanach Zjednoczonych; i jak zwykle Sheila Leocádia Pires, sekretarz Komisji Informacyjnej Synodu, również przemawiali podczas sobotniego briefingu prasowego.
W poszukiwaniu woli Bożej dla Kościoła dzisiaj
Kardynał Besungu, podkreślając, że było to jego czwarte doświadczenie synodalne, zwrócił uwagę na to, czym to zgromadzenie synodalne różni się od poprzednich: “Przy tej okazji wielką wagę przywiązuje się do poszukiwania woli Bożej w obecnym historycznym momencie życia Kościoła. Nikt nie przybył z agendą czy programem który chciałby narzucić. Jesteśmy braćmi i siostrami słuchającymi woli Bożej dla Jego Kościoła, a to, co wyjdzie z tego Synodu, przyniesie dobre owoce i zostanie przyjęte jako wola Boża… Konieczne jest nastawienie się na słuchanie Ducha: celem tej podróży do 2024 r. jest poszukiwanie najlepszych odpowiedzi na pewne problemy; a rezultatem, dzięki modlitwie i konfrontacji, będzie “coś bliskiego temu, co możemy uznać za wolę Bożą””.
Modlitwa
Rzeczywiście, nie ma synodalności bez modlitwy, kontynuował kardynał. “Jako Kościół zawsze jesteśmy w rozeznaniu i nie ma punktu końcowego”.
Później przewodniczący SECAM, w odpowiedzi na pytanie dziennikarzy, wyjaśnił, że raporty grup roboczych nie zostaną opublikowane, aby uszanować “dynamikę synodalności”: “Będzie synteza wszystkich raportów. Rozważenie tylko jednego oznaczałoby wyjście poza synodalność”.
“To nie sekretariat synodu decyduje lub robi synod”, podkreślił: istnieje interakcja między grupami roboczymi a Sekretariatem Generalnym. Co więcej, autorytet poszczególnych uczestników nie pochodzi z nominacji papieskiej, ale z chrztu. W związku z tym dr Ruffini przypomniał, że mianowanych członków jest 52 na 364 wszystkich członków.
Nowy sposób radzenia sobie z problemami
Zapytany o tak zwane “kwestie LGBT”, które pojawiły się na synodzie i jak mogą one zostać odebrane przez afrykańskich biskupów, kardynał Besungu zauważył: “Jesteśmy tutaj na synodzie o synodalności. Nie chciałbym odchodzić od tematu. Synodalność nie oznacza wyrażania osobistych opinii, ale wspólne podążanie w kierunku brzegu, gdzie czeka na nas Pan. W kwestii LGBT sam Pan poprzez zbiorowe rozeznanie wskaże nam kierunek”.
Ponadto, przewodniczący SECAM wezwał ludzi do zmniejszenia przesadnych oczekiwań wobec tego Synodu, który ma na celu w szczególności znalezienie nowego sposobu działania i radzenia sobie z problemami przez Kościół.
Nie koncepcja, ale doświadczenie
“Synodalność nie jest koncepcją. To doświadczenie bycia słuchanym lub bycia włączonym”, powiedziała s. Leticia Salazar wyrażając głęboką wdzięczność za możliwość uczestniczenia w wydarzeniu, w które zaangażowany jest cały Kościół powszechny.
Następnie odniosła się do tematu migracji w synodalnym rozeznaniu. “Wyemigrowałam z rodziną do Stanów Zjednoczonych w wieku 17 lat. I kiedy przybywasz do nowego kraju, wiara cię podtrzymuje, ale Kościół cię wita. I myślę, że dokładnie to przydarzyło się mnie i mojej rodzinie w Stanach Zjednoczonych i Kalifornii”.
Wydarzenia poza aulą synodalną
Sheila Leocádia Pires również nawiązała do tego tematu, przypominając, że migracja ma wpływ na strukturę rodziny i jest bardzo szerokim tematem, który obejmuje również inne kwestie, takie jak zmiany klimatyczne, konflikty, wojny itp.
Następnie sekretarz Komisji Informacyjnej Synodu przypomniał wydarzenia związane z bieżącą pracą uczestników. W najbliższy czwartek wszyscy uczestnicy są zaproszeni na pielgrzymkę do katakumb świętych Domityli i Sebastiana. W Bazylice Watykańskiej zaplanowano również wydarzenia modlitewne, takie jak różaniec. Istnieje możliwość adorowania Chrystusa w Najświętszej Eucharystii, a Ogrody Watykańskie są również otwarte dla uczestników.
Modlitwa odgrywa również fundamentalną rolę w Auli: w rzeczywistości między wystąpieniami zawsze są chwile modlitwy i ciszy, aby pogłębić i zastanowić się nad tym, co zostało usłyszane.
Proces rozpoczyna się ponownie w poniedziałek
Uczestnicy Synodu nie mają zaplanowanej pracy w sobotę po południu ani w niedzielę. Wrócą do auli w poniedziałek rano zaraz po Mszy św. w Bazylice św. Piotra na czwartą kongregację generalną. Kongregacja, która będzie transmitowana, zajmie się kolejnym punktem Instrumentum laboris, skoncentrowanym na temacie: “Komunia, która promieniuje. Jak możemy być pełniejszym znakiem i narzędziem zjednoczenia z Bogiem i jedności całej ludzkości?”. Następnie odbędą się wybory członków Komisji ds. Sprawozdania Podsumowującego i Komisji Informacyjnej.
Transmisja briefingu
Kanały YT na których mogą być dostępne transmisje w innych wersjach językowych
[Źródło: tłumaczenie włsne na podstawie https://www.vaticannews.va/en/vatican-city/news/2023-10/at-the-synod-prayers-for-victims-of-war.html]
Najnowsze wiadomości synodalne