Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023) - Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja

Poprzedni
Następny

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023) [Aktualności z diecezji można przesyłać korzystając ze strony Kontakt]

Aktualnie nie ma żadnych wydarzeń.

Wiadomości

Ks. Polak o synodzie: głód dialogu - 23.06.2022 / Archidiecezja Gnieźnieńska

„Konsultacje synodalne w parafiach i wspólnotach pokazały niedosyt czy wręcz głód dialogu. W przesłanych do nas syntezach widać wyraźnie wołanie o kolejne takie spotkania” – mówi ks. prof. Mieczysław Polak, koordynator procesu synodalnego w archidiecezji gnieźnieńskiej (...).

Bp Jarecki o synodzie: potrafiliśmy słuchać bez oceniania - 23.06.2022 / eKAI.pl

Dla mnie zakończenie diecezjalnego etapu prac synodalnych jest nowym początkiem i powrotem do źródeł – powiedział KAI warszawski biskup pomocniczy Piotr Jarecki. – Podczas synodu potrafiliśmy słuchać się nawzajem, bez oceniania – wskazuje duchowny, wymieniając m.in. środowiska LGBT. W piątek w archikatedrze warszawskiej odbędzie się uroczyste zakończenie diecezjalnego etapu synodu o synodalności (...).

W archidiecezji gdańskiej odbyło się spotkanie presynodalne podsumowujące pierwszy etap synodu - 15.06.2022 / Misyjne.pl

W auli Jana Pawła II w Gdańsku z udziałem abp. Tadeusza Wojdy podsumowano wczoraj dotychczasowe prace synodalne. Zespół autorski przygotował syntezę, która była przedmiotem dyskusji zgromadzonych uczestników (...).

SYNOD: musimy mieć odwagę ze sobą rozmawiać - 13.06.2022 / Archidiecezja Gnieźnieńska

„Synodalność to przede wszystkim specyficzny styl życia i misji Kościoła, a więc naszego życia i naszej misji. To wyraz naszej odpowiedzialności za Kościół, ale nade wszystko wezwanie do budowania dobrych i prawidłowych relacji między nami. Aby to czynić musimy mieć odwagę ze sobą rozmawiać” – mówił abp Wojciech Polak na zakończenie etapu diecezjalnego synodu w archidiecezji gnieźnieńskiej (...).

Abp Galbas: w Polsce zapominamy o misyjności Kościoła - 7.06.2022 / Misyjne.pl

W Polsce zapominamy o tym, co jest dla Kościoła sprawą najważniejszą, a więc o ewangelizacji – ocenił abp Adrian Galbas. Podsumowując dotychczasowe prace Synodu, który przebiega pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” abp Galbas zauważył, że kwestia misyjności wybrzmiewa w polskich dyskusjach najsłabiej (...).

Bp Andrzej Czaja: musimy odkryć synodalność Kościoła - 6.06.2022 / Misyjne.pl

Na znaczenie wzajemnej otwartości duchownych i świeckich w budowaniu wspólnoty Kościoła wskazał podczas 392. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski wskazał bp Andrzej Czaja. Ordynariusz diecezji opolskiej stoi na czele Komisji Duszpasterstwa KEP. W swoim wystąpieniu przedstawił on program duszpasterski na rok 2022/23 „Wierzę w Kościół Chrystusowy”(...).

Synod to piękne i dobre doświadczenie - 4.06.2022 / Niedziela.pl

W budynku Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu odbyło się zebranie presynodalne. Wzięli w nim udział świeccy i duchowni, przedstawiciele dekanatów, wyłonieni w czasie spotkań dekanalnych. Spotkanie odbyło się zgodnie z życzeniem Ojca Świętego Franciszka wyrażonym w Vademecum Synodu o synodalności. Rozpoczęło się wspólną modlitwą przed Najświętszym Sakramentem w kaplicy seminaryjnej. – Ojciec Święty prosi, abyśmy się spotkali w ramach synodu diecezji, by się dzielić i wspierać tym, czym nas do tej pory Duch Święty obdarzył: tą świadomością, wrażliwością, przemyśleniami, tym wszystkim, co zdarzyło się w naszych parafiach, dekanatach, wspólnotach – mówił w słowie powitania ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny metropolity wrocławskiego, przewodniczący Sekretariatu Synodu (...).

Bp Jarecki: ksiądz nie powinien uważać się w parafii za jedynego lidera - 4.06.2022 / Misyjne.pl

Nieraz wierni mają wrażenie, że w Kościele są dwie kategorie ludzi: kategoria A – duchowni i B – świeccy. Owocem synodu powinno być przypomnienie, że duchowni i świeccy mają swoje prawa i obowiązki i powinni być aktywnymi członkami Kościoła – powiedział PAP biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Piotr Jarecki (...).

Abp Galbas: odpowiedzialność za Kościół to mówienie prawdy i zauważanie problemów, jakie się w nim pojawiają - 3.06.2022 / Misyjne.pl

– Umiejętność rozwiązywania problemów daje ogromną siłę każdej wspólnocie w Kościele i Kościołowi w ogóle – mówi abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Apostolstwa Świeckich, koordynujący prace synodu o synodalności w Polsce. – Umiejętność mówienia prawdy biskupom i innym przełożonym jest czymś, czego dziś powinniśmy się uczyć – podkreśla. Dodaje, że rzeczywistość naszego Kościoła jest inna i wymaga to uzdrowienia. Abp Galbas zaprezentował cele i prace synodu na dorocznym zjeździe polskich misjonarzy, jaki odbywa się w Warszawie (...).

Bp Bryl: synod to doświadczenie wspólnej troski o Kościół - 28.05.2022 / Misyjne.pl

Doświadczenie tych spotkań synodalnych to doświadczenie wspólnej troski o Kościół, także wspólnego mierzenia się z tym, co jest trudne w naszych wspólnotach, ale z miłością, z pragnieniem szukania dobra, szukania dobrych rozwiązań – mówił biskup kaliski Damian Bryl (...).

Poznań: zaprezentowano pierwsze wnioski w ramach Synodu o Synodalności [+GALERIA] - 28.05.2022 / Misyjne.pl

W piątek 27 maja 202, w poznańskim multipleksie Kinepolis odbyło się spotkanie presynodalne w ramach Synodu o Synodalności w archidiecezji poznańskiej (...).

Bielsko-Biała: spotkanie synodalne parlamentarzystów i samorządowców - 27.05.2022 / Misyjne.pl

O potrzebie współpracy Kościoła i państwa, integracji i szukaniu wspólnego mianownika w życiu społecznym, a także o dobru wspólnym mówili w Bielsko-Białej uczestnicy spotkania synodalnego w ramach duszpasterstwa parlamentarzystów i samorządowców (...).

Zapraszamy na spotkanie prezentujące wyniki pierwszego etapu Synodu - 18.05.2022 / Archidiecezja Poznańska

Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki zaprasza wszystkich koordynatorów, moderatorów grup, osoby zaangażowane w organizację Synodu w lokalnych środowiskach oraz wszystkich chętnych do udziału w SPOTKANIU PRESYNODALNYM 27. maja (piątek) o g. 19.00 w Cinema City Kinepolis na ul. B. Krzywoustego 72 w Poznaniu (...).

Spotkanie presynodalne Synodu o Synodalności Kościoła Łódzkiego - 23.05.2022 / Archidiecezja Łódzka

Modlitwą za Synod o Synodalności w sobotnie przedpołudnie w parafii pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej na łódzkim Widzewie Wschodzie rozpoczęło się spotkanie presynodalne, które zgromadziło wiernych i duchownych zaangażowanych w grupy synodalne powstałe w parafiach jak i różnych wspólnotach (...).

Matka Jolanta Olech SJK: przygotowywane są syntezy z prac synodalnych - 19.05.2022 / eKAI.pl

Siostry zakonne zrzeszone w zgromadzeniach czynnych w Polsce uczestniczyły w pierwszym etapie synodu o synodalności zarówno w ramach inicjatyw podejmowanych w Kościele lokalnym jak i w swoich wspólnotach zakonnych. W prace synodalne zaangażowana była też Konferencja Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Jak informuje m. Jolanta Olech SJK, sekretarka generalna Konferencji, do końca czerwca wnioski zarówno ze spotkań synodalnych w zgromadzeniach jak i ze spotkania synodalnego wyższych przełożonych przekazane zostaną do Sekretariatu Synodu w Rzymie (...).

Synod.org.pl - Oficjalna strona synodu Ku Kościołowi synodalnemu w Polsce

Abp Ryś zaprasza na spotkanie presynodalne - 12.05.2022 / Archidiecezja Łódzka

W związku z zakończeniem etapu konsultacji synodalnych w archidiecezji łódzkiej ks. abp Grzegorz Ryś gorąco zaprasza wszystkich członków zespołów synodalnych (świeckich i duchownych), a także wszystkich, dla których ważna jest przyszłość Kościoła, na spotkanie presynodalne, które odbędzie się 21 maja 2022 r. o godz. 10.00 w kościele Matki Boskiej Jasnogórskiej w Łodzi (...).

Zakończenie diecezjalnego procesu synodalnego w Płocku - 03.05.2022 / eKAI.pl

W katedrze w Płocku odbyło się 2 maja zakończenie etapu diecezjalnego procesu synodalnego. Nieszporom ku czci św. Zygmunta, patrona miasta Płocka przewodniczył biskup płocki Piotr Libera, natomiast słowo wygłosił biskup pomocniczy Mirosław Milewski. – Słuchanie w grupach i wspólnotach ma sens i w nim zawiera się przyszłość Kościoła, na tym będzie polegać i taki będzie Kościół przyszłości – podkreślił duchowny (...).

Jaki powinien być Kościół? – konsultacje synodalne w Żywcu - 26.04.2022 / eKAI.pl

Jak zatrzymać ludzi w Kościele? Jak przyciągnąć ludzi do wspólnoty Kościoła? Jak Kościół powinien wyjść naprzeciw ludziom oddalonym od niego i pogubionym? – na te i inne pytania próbowano odpowiedzieć podczas spotkania grupy synodalnej skupionej wokół Klubu Inteligencji Katolickiej w domu parafialnym parafii konkatedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu. Było to kolejne spotkanie w ramach trwającego na lokalnej niwie Synodu Biskupów diecezji bielsko-żywieckiej (...)

Ks. Gruszecki: synodalność uświadamia, że jako parafia jesteśmy podobni do puzzli… [ROZMOWA] - 30.04.2022 / Misyjne.pl

– Synodalność polega także na tym, że uświadamiamy sobie jako parafia, że jesteśmy podobni do puzzli, w których każdy ma swój kształt i kolor oraz stale musi się dopasowywać. Nikt nikomu nie jest podporządkowany, a wszyscy starają się w swych postawach i działaniach dopełniać – zaznacza ks. Grzegorz Gruszecki (...)

„Czy chcemy się dogadać?” – droga synodalna w Poznaniu szuka w mieście przestrzeni do rozmowy - 26.04.2022 / Misyjne.pl

Zazwyczaj lubimy dużo mówić i przekonywać innych do swojego zdania, ale czy rzeczywiście chcemy się z nimi dogadać? Droga synodalna w Poznaniu postanowiła zorganizować spotkanie na temat dialogu i wymiany opinii w czasach ostrych kontrastów światopoglądowych, stosując metodę wypracowaną podczas trwającego obecnie Synodu o Synodalności (...)

Abp Galbas: nie możemy zmarnować synodalnego dynamizmu i entuzjazmu - 13.04.2022 / eKAI.pl

– Musimy się zastanowić, co zrobić, by nie zmarnować dynamizmu i entuzjazmu, który dzięki Synodowi pojawił się w Kościele – mówi abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich, koordynator synodu w Polsce. Jak podkreśla, być może dobrą propozycją mógłby być Ruch Synodalny, polegający na kontynuacji spotkań i będący próbą uczenia się Kościoła synodalnego na co dzień (...)