Aktualności dotyczące Synodu o synodalności (2021-2024) - Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja

Aktualności dotyczące Synodu o synodalności (2021-2024) [Aktualności z diecezji można przesyłać korzystając ze strony Kontakt]

Poprzedni
Następny

Wydarzenia

Wiadomości

Kościół jest naszym domem - wkład wiernych z niepełnosprawnością w Synod o Synodalności

Z okazji Synodu o Synodalności, Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz Sekretariat Generalny Synodu zaprosiły kilkadziesiąt osób niepełnosprawnych z pięciu kontynentów na specjalną sesję słuchania, w odpowiedzi na zaproszenie papieża Franciszka zawarte w encyklice Fratelli Tutti: “Musimy mieć “odwagę, aby dać głos tym, którzy są dyskryminowani z powodu swojej niepełnosprawności…”. (FT, 98). Na podstawie pytań synodalnych “Czego Duch Święty żąda od Kościoła? Jakie drogi otwierają się przed Kościołem i wiernymi z niepełnosprawnością?” uczestnicy spisali syntezę, która została przekazana Sekretariatowi Generalnemu Synodu i papieżowi Franciszkowi.

Kard. Hollerich: niektóre napięcia w Kościele są potrzebne - 24.01.2023 - eKAI

Obecne nieporozumienia w Kościele katolickim nie są powodem do niepokoju, uważa kardynał Jean-Claude Hollerich. „Nie martwię się, że są napięcia”, powiedział 23 stycznia podczas konferencji prasowej w Watykanie arcybiskup Luksemburga. Kard. Hollerich, relator generalny, odgrywa kluczową rolę w moderowaniu i merytorycznych pracach Zgromadzenia Synodu Biskupów o synodalności, który będzie obradował w październiku w Rzymie (...).

Niemiecki episkopat sprzeciwi się Stolicy Apostolskiej - 25.01.2023 - eKAI

Niemiecki episkopat będzie dążył do powołania tzw. Komisji Synodalnej, a później Rady Synodalnej „jako organu konsultacyjnego i decyzyjnego” niezależnego od biskupów diecezjalnych. Potwierdził to we wtorek bp Georg Bätzing sygnalizując, że „duża część Rady Stałej episkopatu jest gotowa kontynuować obraną wcześniej drogę” (...).

Przed synodem będą rekolekcje, poprowadzi je o. Radcliffe - 23.01.2023 - Radio Watykańskie

Synod biskupów o synodalności zostanie poprzedzony rekolekcjami dla wszystkich jego uczestników. Poprowadzi je o. Timothy Radcliffe, jeden z najbardziej wyrazistych teologów we współczesnym Kościele. W latach 1992-2001 był generałem zakonu dominikanów. Informację o takim duchowym przygotowaniu podał kard. Jean-Claude Hollerich SJ, relator generalny synodu. Przedsynodalne rekolekcje potrwają od 1 do 3 października (...).

Synod o Synodalności – podsumowanie ankiet watykańskiego Dokumentu Etapu Kontynentalnego - 18.01.2023 - Diecezja Warszawsko-Praska

Sekretariat Synodu naszej diecezji zakończył prace nad ankietami, które spłynęły po opublikowaniu przez Watykan Dokumentu dla Etapu Kontynentalnego „Rozszerz przestrzeń twego namiotu”. Księża, siostry zakonne i wierni świeccy z naszej diecezji, którzy przeczytali watykański dokument odpowiedzieli na pytania dotyczące treści i opinii jakie przekazały Konferencje Episkopatów z całego świata. Przedstawiamy pełny tekst dokumentu. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za odzew i zaangażowanie w analizę treści kontynentalnych (...).

Wnioski z konsultacji diecezjalnych DEK w Archidiecezji Łódzkiej - 17.01.2023 - Archidiecezja Łódzka

W Archidiecezji Łódzkiej odbyły się konsultacje synodalne Dokumentu roboczego dla Etapu Kontynentalnego pt.: Rozszerz przestrzeń swojego namiotu. Konsultacje odbyły się w realu na spotkaniach grup i on-line. Zamieszczone odpowiedzi na pytania zawarte w tekście dokumentu zamieszczamy tutaj. Dokument powstały w wyniku konsultacji został przesłany do Konferencji Episkopatu Polski. W imieniu łódzkiego Zespołu Roboczego dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w konsultacjach i zachęcam do lektury tekstu. ks. Wiesław Kamiński (...).

Kard. Pell wskazywał na zagrożenia procesu synodalnego - 17.01.2023 - eKAI.pl

Dokument roboczy fazy kontynentalnej Synodu Biskupów zatytułowany „Rozszerz przestrzeń twego namiotu” wymaga od biskupów sporej pracy w obronie wiary Kościoła – stwierdził zmarły 10 stycznia kardynał George Pell. Jego napisany krótko przed śmiercią artykuł został opublikowany 11 stycznia przez brytyjski tygodnik „Spectator” (...).

Byli anglikanie ostrzegają przed „duchem epoki” - 13.01.2023 - eKAI.pl

Głos w sprawie trwającego w Kościele katolickim Synodu o synodalności zabrali ostatnio byli duchowni anglikańscy, którzy obecnie są katolickimi księżmi. Porównując go z drogą reform Kościoła anglikańskiego, przestrzegają przed popełnieniem tym samych błędów co na Wyspach Bytyjskich, które przyczyniły się do odejścia ze wspólnoty nie tylko wielu wiernych, ale również ich pasterzy (...).

Abp Ryś: Kościół misyjny to Kościół synodalny - 13.01.2023 - eKAI.pl

Trwa drugi etap Synodu Biskupów poświęconego synodalności. Podstawą refleksji na poziomie poszczególnych kontynentów jest dokument roboczy opracowany na podstawie syntez etapu lokalnego, które napłynęły do Watykanu ze 112 episkopatów, z wszystkich Kościołów wschodnich, dykasterii Kurii Rzymskiej, zgromadzeń zakonnych oraz ruchów i stowarzyszeń kościelnych (...).

Synodalność tematem nowego Programu Duszpasterskiego Kościoła w Polsce 2023/2024 - 11.01.2023 - Episkopat.pl

Program duszpasterski na rok 2023/2024 będzie podejmował temat synodalności, kwestii czynienia naszego Kościoła bardziej wspólnotowym – powiedział bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, która w dniach 10-11 stycznia obradowała w Warszawie (...).

Watykan zaprasza na internetowy kurs o synodalności - 10.01.2023 - eKAI.pl

Watykański sekretariat Synodu Biskupów zaprasza zainteresowane osoby na bezpłatny kurs online „Historia, teologia i praktyka synodalności”. Jak podaje portal „Vatican News” organizatorzy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” uzasadniają ofertę tym, że potrzeba więcej pogłębienia, rozeznania i szkolenia, by promować świadomość i praktykę Kościoła synodalnego. Kurs odbędzie się wirtualnie w lutym i będzie składał się z nagranych wykładów, które zainteresowani będą mogli obejrzeć w języku angielskim, hiszpańskim, portugalskim, francuskim i włoskim z uwzględnieniem różnic czasowych. Można już się rejestrować (...).

Ks. Tomáš Halík: dotychczasowy system Kościoła umiera - 09.01.2023 - Radio Watykańskie

Ks. Tomáš Halík podkreśla, że obecny Kościół stoi przed koniecznością głębokiej reformy. „Kwestia synodalności jest bardzo ważna, ponieważ kryzys związany z nadużyciami nie był po prostu porażką wielu pojedynczych chrześcijan, lecz porażką całego kościelnego systemu” – powiedział znany czeski teolog i socjolog w wywiadzie dla Radia Watykańskiego(...).

„Podążanie razem” ukazało się kompendium nauczania Franciszka o synodalności - 07.01.2023 - Misyjne.pl

W Watykanie miała miejsce prezentacja książki „Podążanie razem. Słowa i refleksje o synodalności”, w której zebrano nauczenie Papieża Franciszka. „Jest to swoiste kompendium, aby żyć synodalnością, aby wprowadzać ją w życie” – zaznacza siostra Nathalie Becquart, podsekretarz w Sekretariacie Generalnym Synodu Biskupów (...).

Poznański koordynator na Synodzie w Pradze - 23.12.2022 - Archidiecezja Poznańska

Ks. Mirosław Tykfer, dotychczasowy koordynator Synodu o synodalności w Archidiecezji Poznańskiej i członek sekretariatu Synodu przy KEP, został powołany przez Prezydium Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) do Komitetu Redakcyjnego syntezy kontynentalnej, która będzie owocem spotkania synodalnego dla Europy w Pradze.(...).

Polscy artyści włączyli się w proces synodalny - 22.12.2022 - eKAI.pl

„Mamy dziś do czynienia z głębokim kryzysem i regresem teologii sztuki. Kościół funkcjonuje tak, jakby zapomniał swoją dawną teologię obrazu, a tym bardziej nie potrafi teologicznie spojrzeć sztukę najnowszą” – mówi KAI prof. Łukasz Murzyn. W Łodzi zebrali się polscy artyści, by w synodalnym duchu przyjrzeć się m. in. miejscu sztuki w Kościele i jej misyjności. Padły już konkretne propozycje, np. powstanie przy KEP stałej rady ds. kultury wizualnej czy pomysł chrześcijańskiej uczelni artystycznej. Podczas spotkań powstały dzieła, które oglądać można w Galerii Zielona 13 w Łodzi.(...).

86. rocznica urodzin Franciszka – pontyfikat duszpasterskiego nawrócenia

17 grudnia przypada 86. rocznica urodzin papieża Franciszka. Z tej okazji publikujemy panoramę jego nauczania.(...).

Weigel: od reakcji na niemiecką drogę synodalną zależy powodzenie papieskiej wizji synodalności - 16.12.2022 - Misyjne.pl

Papież Franciszek dźwiga ciężkie brzemię w poszukiwaniu takiego rozwiązania niemieckiego kryzysu, które byłoby zgodne z rzeczywistością i wiążącym autorytetem boskiego objawienia. Jeśli jednak takie rozwiązanie nie zostanie osiągnięte, wzbudzi to najpoważniejsze wątpliwości co do całego centralnego dla jego pontyfikatu projektu synodalności – uważa znany amerykański intelektualista katolicki George Weigel. (...).

Synod o synodalności – komentarze do Dokumentu roboczego dla Etapu Kontynentalnego - 16.12.2022 - Kongres Katoliczek i Katolików

Synod o synodalności wszedł obecnie w etap kontynentalny. Poszczególne episkopaty będą pracowały nad opublikowanym dokumentem roboczym dla tego etapu (DEK), W dniu 14 grudnia 2022 odbyło się zorganizowane przez Kongres Katoliczek i Katolików spotkanie online, w którym każdy mógł wziąć udział w procesie rozeznania treści zawartych w tym dokumencie. Poniżej przedstawiamy zebrane i uporządkowane komentarze uczestników spotkania. (...).

Proces synodalny a wojna w Ukrainie - 15.12.2022 - eKAI

„Wszyscy odczuwamy ciężar wojny, która dotyka także naszego życia kościelnego z wielką wrażliwością zarówno charytatywną jak i modlitewną, aby pomóc narodowi ukraińskiemu, zatrzymać wojnę i ustanowić pokój” – powiedział podczas prezentacji europejskiej fazy kontynentalnej Synodu o synodalności abp Gintaras Grušas. Metropolita wileński jest przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) (...).

Komentarz do Dokumentu roboczego dla Etapu Kontynentalnego - 14.12.2022 - Archidiecezja Poznańska

W związku z kolejnym etapem konsultacji synodalnych zwracamy się do uczestników Synodu z prośbą o komentarz do Dokumentu roboczego dla Etapu Kontynentalnego (DEK). Zawiera on trzy pytania. Każdy może na nie odpowiedzieć i przesłać je do Sekretariatu Synodu w Poznaniu (lp.na1674959970nzoph1674959970cra@d1674959970onys1674959970) najpóźniej do uroczystości Objawienia Pańskiego, 6. stycznia 2023 r. (...).

Spotkanie synodalne online Etapu Kontynentalnego - 13.12.2022 - Archidiecezja Łódzka

W poniedziałek 12 grudnia o godz. 20.00 w ramach synodalnych grup online odbyło się spotkanie, na którym dzieliliśmy się swoimi refleksjami po przeczytaniu Dokumentu Etapu Kontynentalnego. Uczestnicy w trzech grupach (pokojach zoomowych) odpowiadali na postawione w dokumencie pytania. Wszystkie refleksje oraz nadsyłane odpowiedzi pisemne posłużą do zredagowania dokumentu, który prześlemy do Konferencji Episkopatu Polski do dnia 28 grudnia br. Będzie on podstawą do dyskusji na spotkaniu Zgromadzenia Synodalnego dla Europy, które odbędzie się w Pradze w dniach 5 – 12 lutego 2023 r. (...).

Dokumenty o ewangelizacji, kapłanach i administracji na zakończenie ostatniej sesji synodu - 11.12.2022 - Diecezja Tarnowska

Poszukiwanie zagubionych jest równie ważne co troska o obecnych – napisano w jednym z dokumentów przyjętych podczas końcowej sesji V Synodu Diecezji Tarnowskiej. Przebiega on pod hasłem „Kościół na wzór Chrystusa”. Podczas ósmej sesji plenarnej synodu, która odbyła się dziś w tarnowskim seminarium, przyjęto dokumenty o ewangelizacji, kapłanach i administracji. Jest w nich mowa m.in. o strategii duszpasterskiego działania, misjach i finansach (...).

Zaproszenie do modlitwy, rozeznawania i odpowiedzi - 7.12.2022 - Archidiecezja Wrocławska

Zaproszenie dla uczestników spotkań synodalnych w archidiecezji wrocławskiej. Sekretariat Generalny Synodu w Watykanie na podstawie syntez, które spłynęły z całego świata, opracował “Dokument roboczy dla Etapu Kontynentalnego” Synodu o synodalności i zaprosił każdą diecezję do wsłuchania się w zawarty w nim głos katolików z innych kontynentów i przedstawienia rodzących się w związku z tym refleksji (...).

Kontynuujmy synodalność - 10.12.2022 - Gość Koszalińsko-Kołobrzeski

Na propozycję rozmowy o tym, co dzieje się ze wspólnotami po pandemii i jak wykorzystać owoce synodu odpowiedziało wiele koszalińskich ruchów i wspólnot. (...).

Synod o synodalności – materiały pomocne w spotkaniach parafialnych - 7.12.2022 - Diecezja Warszawsko-Praska

Drodzy Diecezjanie, zamieszczamy prezentację pomocną przy organizowaniu spotkań Rady Parafialnej, Zespołów Synodalnych bądź spotkań z liderami wspólnot, które będą dotyczyć refleksji i opiniowania dokumentu roboczego 2 etapu Synodu o Synodalności. Bardzo zależy nam, by w parafiach i wspólnotach naszej diecezji odbyły się takie spotkania, a ostatecznie, aby dzięki nim, jak najwięcej opinii, refleksji i uwag dotyczących dokumentu roboczego wpłynęło do Sekretariatu Synodu DWP (lp.wa1674959970w.ajz1674959970eceid1674959970@dony1674959970s1674959970), które potem nasz sekretariat przekaże do KEP i które znajdą się w agendzie spotkania Synodalnego w Pradze (marzec 2023). Wasz głos, opinia i refleksja nad tym, co poddziały Konferencje Episkopatów, wspólnoty i parafie na świecie jest bardzo ważna. Jak powiedział na ostatnim spotkaniu synodalnym bp Jacek Grzybowski – nie może zabraknąć głosu katolików z dużego europejskiego kraju, w którym jest bardzo wielu gorliwych kapłanów, wiele prężnie działających wspólnot, który jest dynamiczny duszpastersko i żywy wiarą (...).

Kard. Nycz powołał nową radę duszpasterską. „Spotkania synodalne pokazały klerykalizm mentalności” - 6.12.2022 - Archidiecezja Warszawska

Nowym zadaniem rady duszpasterskiej przy metropolicie warszawskim będzie ożywienie i reorganizacja parafialnych rad duszpasterskich. (...).

Synod artystów – debata/lab artystyczny 8 XII, Łódź Galeria Zielona 13 - Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w szczególnym wydarzeniu zatytułowanym Synod artystów, które odbędzie się 8 grudnia 2022 roku o godz. 16.00 w Galerii Zielona 13 w Łodzi. Trwa zwołany przez papieża Franciszka Synod powszechny poświęcony pojęciu synodalności. Parafie, diecezje i episkopaty krajów całego świata debatują nad problemami Kościoła. W wymiarze relacji wewnętrznych trwa namysł nad kondycją jego struktur, wyzwaniem sprawiedliwej podmiotowości różnorodnych grup wiernych, ale także nad sprawami bolesnymi, dialogiem z osobami pozostającymi na marginesie i osobami przez ludzi Kościoła skrzywdzonymi. W wymiarze zewnętrznym wyzwaniem jest przywrócenie katolicyzmowi realistycznej percepcji współczesności i zdolności do adekwatnej odpowiedzi na ogromne wyzwania stojące przed ludzką cywilizacją i kulturą. Zadziwiające jest jednak to, że choć współczesność przesiąknięta jest na wskroś kulturą obrazu a na naszych oczach dokonują się kolejne rewolucje medialne i głębokie przemiany wizualnej wrażliwości człowieka, kultura wizualna i sztuka współczesna pozostają niemal zupełnie poza optyką synodu. (...).

Dokument Roboczy dla Etapu Kontynentalnego - odpowiedz na pytania! - 4.12.2022 - Archidiecezja Łódzka

XVI Synod Kościoła Powszechnego wciąż trwa. Po roku jego działania mamy już konkretne doświadczenia. Efektem prac wielu zespołów synodalnych było powstanie syntez cząstkowych, diecezjalnych i krajowych. Podsumowaniem tych wszystkich jest zamieszczony tutaj Dokument Roboczy dla Etapu Kontynentalnego: Rozszerz przestrzeń swego namiotu (DEK) Bardzo ważne jest abyśmy ten tekst uważnie przeczytali i odpowiedzieli na zamieszczone w nim trzy pytania, które dla ułatwienia odpowiedzi rozbiliśmy na pięć bardziej szczegółowych. Zachęcamy do odpowiedzi na wszystkie pytania, ale można odpowiedzieć tylko na niektóre z nich (...).

„Autoportret Kościoła - Archidiecezja Łódzka” – dyskusja synodalna nt. drugiej części dokumentu kończącego Synod diecezjalny - 3.12.2022 - Archidiecezja Łódzka

Wprowadzając w kolejną – grudniową - sesję synodalną metropolita łódzki odniósł się do Synodu trwającego w Kościele Powszechnym. - Niedawno Ojciec Święty Franciszek ogłosił Konstytucję Apostolską reformującą kurię rzymską, która pokazuje tę instytucję nie tylko jako pomoc dla Ojca Świętego, ale i pomoc dla poszczególnych episkopatów. Idea jest taka, że kiedy się pojawiają w Rzymie Kościoły partykularne, to współpracownicy Ojca Świętego mają im pomagać rozwiązywać ich problemy - ta nowa struktura ma służyć misji. W dokumencie tym pojawiła się zmiana – sformułowanie „synod biskupów” zostało zastąpione pojęciem „synod”. Jednym z „narzędzi” Kurii Rzymskiej nie jest już synod biskupów ale synod całego ludu Bożego. Sam synod jest instytucją, do której jest zaproszony cały Kościół. Jest jakaś interakcja pomiędzy synodem, który przeżywamy, a tym który odbywa się w Kościele powszechnym. – zauważył abp Ryś (...).

Serwis Synodu o synodalności zbiera inicjatywy na rzecz rodziny - 2.12.2022 - Misyjne.pl

Biwak Ojca i Dziecka, Kurs – DOM Mocnych Więzi, kurs on-line dla wszystkich, którzy chcą przestać się bezsensownie kłócić, czy pomysł Randki Małżeńskiej – to tylko niektóre z wielu propozycji dla małżeństw i rodzin, które znaleźć można na stronie synodu o synodalności. Jak podkreślają autorzy serwisu – to odpowiedź na problem braku młodzieży w Kościele i kryzys przekazywania wiary w rodzinach (...).

Kościół jest naszym domem - wkład wiernych z niepełnosprawnością w Synod o Synodalności - 29.11.2022 - Synod.va

TheChurchIsOurHome od 6 grudnia, pojawią się 4 filmiki przedstawiające wkład wiernych z niepełnosprawnością w Synod o Synodalności Powtórzę: musimy mieć “odwagę, aby dać głos tym, którzy są dyskryminowani z powodu swojej niepełnosprawności, ponieważ niestety, w niektórych krajach nawet dzisiaj, ludziom trudno jest uznać ich za osoby o równej godności (Papież Franciszek, Fratelli Tutti, n. 98). Z okazji Synodu o Synodalności, Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia oraz Sekretariat Generalny Synodu zaprosiły kilkadziesiąt osób niepełnosprawnych z pięciu kontynentów na specjalną sesję słuchania, w odpowiedzi na zaproszenie papieża Franciszka zawarte w encyklice Fratelli Tutti: “Musimy mieć “odwagę, aby dać głos tym, którzy są dyskryminowani z powodu swojej niepełnosprawności…”. (FT, 98). (...).

Abp Broglio: Nie ma jednej drogi synodalnej - 1.12.2022 - eKAI.pl

Nie ma jednej drogi synodalnej, proces ten przebiega na różne sposoby, w zależności od miejsca. Zwraca na to uwagę abp Timothy Broglio, który uczestniczył w zakończonym wczoraj w Rzymie spotkaniu koordynatorów kontynentalnych etapów synodalnych. Abp Broglio jest biskupem polowym w Stanach Zjednoczonych a zarazem nowo wybranym przewodniczącym episkopatu (...).

Opracowanie uwag do dokumentu roboczego dla etapu kontynentalnego (DEK) - propozycja dla diecezji jak to przeprowadzić - 30.11.2022 - forum synod.org.pl

Mając na uwadze, że czas jest krótki, oraz rozmowy z osobami zaangażowanymi w Synod w Archidiecezji Wrocławskiej i Łódzkiej poniżej przedstawiam propozycję działań zmierzających do przygotowania opracowania pytań dot. DEK na poziomie diecezjalnym (może to być przydatny punkt wyjścia do tworzenia własnych planów w poszczególnych diecezjach): (...).

Synod o synodalności: wysłuchać sensus fidei laikatu - 29.11.2022 - Misyjne.pl

W Watykanie odbyło się spotkanie koordynatorów kontynentalnej fazy Synodu Biskupów nt. synodalności, która jest kolejnym etapem prac po krajowych konsultacjach. Wskazano m.in., że ten proces oducza dawania natychmiastowych odpowiedzi na pilne wyzwania, jakie dostrzegane są w Kościele i uczy większego wsłuchiwania się w sensum fidei laikatu, co obecnie jest bardzo potrzebne (...).

Synod w diecezji - formacja - 25.11.2022 - Archidiecezja Wrocławska

Kolejny etap wspólnej drogi chcemy rozpocząć od modlitwy, dzielenia się Słowem Bożym i refleksji. Zapraszamy do takich spotkań w Państwa parafiach i wspólnotach. Na Adwent i początek nowego roku duszpasterskiego “Wierzę w Kościół Chrystusowy” na spotkania modlitewne i formacyjne grup synodalnych proponujemy refleksję nad punktem syntezy krajowej pt. “Towarzyszenie” (s.7-10) – tekst dostępny na stronie Konferencji Episkopatu Polski pod linkiem: Synteza_SYNOD_2021_2023.pdf (episkopat.pl).W modlitwę wspólnotową warto wpleść: (...).

Dokument etapu kontynentalnego Synodu o synodalności – treść i ankieta - 28.11.2022 - Diecezja Warszawsko-Praska

Czcigodni Kapłani, Drodzy Diecezjanie, 24 października 2022 ukazał się w języku włoskim dokument roboczy dla Etapu Kontynentalnego Synodu o Synodalności zatytułowany: „Rozszerz przestrzeń twego namiotu” (Iz 54, 2) – są to zebrane opinie świeckich i kapłanów z różnych, rozsianych na całym świecie Konferencji Episkopatów. Dokument został opracowany na podstawie syntez konferencji biskupów. Wersja polska ukazała się w połowie listopada. Bardzo serdecznie prosimy Was o zapoznanie się z tym dokumentem, uważne przeczytanie go, promowanie i propagowanie w swoich środowiskach parafialnych i wspólnotowych. Bardzo zależy nam na tym, by jak najwięcej osób zapoznało się z treścią dokumentu i odpowiedziało na 6 pytań, które znajdują się na stronie 34 dokumentu. Odpowiedzi te mają być opiniami i spostrzeżeniami po zapoznaniu się z tym, co napisali katolicy na całym świecie. (...).

Spotkanie parafialnych zespołów synodalnych - 26.11.2022 - Diecezja Warszawsko-Praska

W sobotę 26 listopada odbyło się kolejne spotkanie parafialnych zespołów Synodu o synodalności. Przebiegało pod hasłem Celebracja-Misja-Liturgia (...).

Posiedzenie Rady Kapłańskiej poświęcone trwającemu Synodowi - 25.11.2022 - Diecezja Łowicka

Dzisiaj w budynku Kurii Diecezjalnej Łowickiej odbyło się posiedzenie Rady Kapłańskiej. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10:00 wspólną modlitwą, którą poprowadził bp Andrzej F. Dziuba. Następnie Biskup Łowicki wygłosił słowo wstępne, po czym przekazał prowadzenie obrad wikariuszowi biskupiemu ks. kan. Sławomirowi Sobierajskiemu. Ks. Sobierajski przedstawił porządek obrad i przekazał głos ks. dr. Piotrowi Kaczmarkowi, który odczytał protokół z poprzedniego spotkania (...).