Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Poprzedni
Następny

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023) [Aktualności z diecezji można przesyłać korzystając ze strony Kontakt]

Sonda o synodzie. Co o tym wszystkim myślą wierni? - 19.01.2022 / Misyjne.pl

Do tej pory pojęcie „synodu” dotyczyło wąskiej grupy katolików, głównie hierarchów. Operowali nim co najwyżej teologowie. Teraz ma się to zmienić. Ale czy naprawdę jesteśmy na to gotowi? Będzie inaczej niż zwykle? – pytał kilka dni temu na naszym portalu Sebastian Zbierański (...)

O synodalności na Sympozjum Ekumenicznym w Łodzi - 19.01.2022 /eKAI.pl

W tym roku Łódzkie Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan rozpoczęła Konferencja Ekumeniczna poświęcona dwóm tematom: synodalności i mandatum (...)

#GłosySynodalne: władza i uczestnictwo - 19.01.2022 / Misyjne.pl

Na łamach „Przewodnika Katolickiego” ukazał się cykl komentarzy dotyczących punktów, które Sekretariat Synodu określił w Vademecum, jako tematy, wokół których powinny toczyć się dyskusje synodalne. Dzięki uprzejmości redakcji publikujemy te wypowiedzi. Głosy biskupów, dziennikarzy, teologów i świeckich mogą być punktem wyjścia do refleksji na temat istotnych dla współczesnego Kościoła kwestii (...)

Arch. Warszawska: trzecie synodalne spotkanie konsultacyjne przełożone - 18.01.2022 /eKAI.pl

Archidiecezja Warszawska informuje, że jutrzejsze trzecie spotkanie synodalne nie odbędzie się. W związku z rosnącą dynamiką zakażeń i zachorowań na Covid-19 zostaje ono przełożone na środę 26 stycznia i odbędzie się w formule zdalnej (...)

Ekumeniczna modlitwa w intencji synodu

Ekumeniczna modlitwa w intencji synodu - 18.01.2022 / eKAI.pl

Przed rozpoczynającym się Tygodniem Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, Sekretariat Generalny Synodu Biskupów i Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan opublikowały modlitwę, którą można wykorzystać podczas nabożeństw ekumenicznych. Jej intencją jest zarówno jedność chrześcijan, jak też wspólne podążanie Kościoła katolickiego razem z innymi chrześcijanami w procesie synodalnym, prowadzącym do zgromadzenia Synodu Biskupów w Watykanie w 2023 roku (...)

Synody w starożytności - 18.01.2022 / Misyjne.pl

Greckie słowo „synod” jest połączeniem przedimka „syn-” („współ-”, „razem”) z rzeczownikiem „odos” („droga”). Wskazuje więc na podążanie jedną drogą. W sensie kościelnym oznacza pielgrzymowanie ludu Bożego, który wspólnie podąża do jednego celu – do zbawienia. Doznając na swej drodze trudności, szuka razem światła Bożego i siły, aby je przezwyciężyć (...)

Homeopatyczny synod. Chciałbym się miło rozczarować [KOMENTARZ] - 18.01.2022 / Misyjne.pl

„Leki” homeopatyczne nie mogą działać z powodu praktycznie zerowego stężenia substancji czynnej. Obawiam się, że trwający synod też będzie homeopatyczny. Głos zwykłego wiernego nie będzie się liczył, bo się rozmyje (...)

#GłosySynodalne: ekumenizm - 18.01.2022 / Misyjne.pl

Na łamach „Przewodnika Katolickiego” ukazał się cykl komentarzy dotyczących punktów, które Sekretariat Synodu określił w Vademecum, jako tematy, wokół których powinny toczyć się dyskusje synodalne. Dzięki uprzejmości redakcji publikujemy te wypowiedzi. Głosy biskupów, dziennikarzy, teologów i świeckich mogą być punktem wyjścia do refleksji na temat istotnych dla współczesnego Kościoła kwestii (...).

Synod w internecie. Tu znajdziesz wszystkie potrzebne informacje - 17.01.2022 / Misyjne.pl

Szukając informacji o trwającym w Kościele Synodzie o Synodalności, warto odwiedzić stronę internetową synod.org.pl. To oficjalne miejsce, które służy koordynacji procesu synodalnego w naszym kraju.(...)

Przymierze Miłosierdzia: synod to „wspólna droga”. Dlatego nie możemy wyruszać w nią sami - 17.01.2022 / Archidiecezja Poznańska

Przymierze Miłosierdzia w Polsce także włącza się w konsultacje synodalne w archidiecezji poznańskiej. Oprócz osób zaangażowanych we wspólnotę do udziału w grupach zaproszeni będą między innymi młodzi, osoby bezdomne, małżeństwa, misjonarze ze wspólnoty życia oraz osoby spotkanie podczas ewangelizacji ulicznych (...).

#GłosySynodalne: dialog w Kościele i społeczeństwie - 17.01.2022 / Misyjnie.pl

Na łamach „Przewodnika Katolickiego” ukazał się cykl komentarzy dotyczących punktów, które Sekretariat Synodu określił w Vademecum, jako tematy, wokół których powinny toczyć się dyskusje synodalne. Dzięki uprzejmości redakcji publikujemy te wypowiedzi. Głosy biskupów, dziennikarzy, teologów i świeckich mogą być punktem wyjścia do refleksji na temat istotnych dla współczesnego Kościoła kwestii (...)

Kórnik: kolejna „herbatka synodalna” i kolejne zaangażowane w Synod osoby - 16.01.2022 / Archidiecezja Poznańska

Droga synodalna w parafii Wszystkich Świętych w Kórniku rozpoczęła się 9 stycznia mszą św. Po mszy wszyscy zainteresowani tematem Synodu, zostali zaproszeni do domu parafialnego na „herbatkę synodalną” (...)

Legnica: odbyło się synodalne spotkanie świeckich - 16.01.2022 / Misyjnie.pl

Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski uczestniczył w spotkaniu synodalnym z przedstawicielami laikatu. Spotkanie moderował koordynator ds. synodu ks. Bogusław Drożdż, a odbyło się w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy (...)

Zaangażowani katolicy o synodzie: od braku informacji do lęku o upadek Kościoła [SONDA]

Zaangażowani katolicy o synodzie: od braku informacji do lęku o upadek Kościoła [SONDA] - 15.01.2022 / Misyjnie.pl

Synod o Synodalności to – zdaje się – obecnie najważniejsze wydarzenie w Kościele. Jego zadaniem jest m.in. szersze włączenie katolików świeckich w odpowiedzialność za Wspólnotę, której przewodniczy papież. Co jednak świeccy katolicy sądzą o tym synodzie? Jak się w niego angażują i jak prowadzone w Polsce działania oceniają? (...)

Za nami sesja „O synodalności ekumenicznie”- 15.01.2022 / eKAI.pl

O tym jak zasada synodalności funkcjonuje w różnych Kościołach chrześcijańskich oraz o możliwych wzajemnych inspiracjach w tym względzie – rozmawiali uczestnicy sesji „O synodalności ekumenicznie”, zorganizowanej wczoraj w Warszawie przez KAI wraz z Radą KEP ds. Ekumenizmu z okazji rozpoczynającego się 18 stycznia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (...)

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz: po co nam Synod o Synodalności? - 15.01.2022 /Misyjne.pl

Hasło „Synod o Synodalności” brzmi trochę jak „masło maślane”. Nic dziwnego, że niektórzy mają kłopoty z tym, by zrozumieć, dlaczego papież wybrał taki właśnie, a nie inny temat. Prawdę powiedziawszy oficjalny tytuł jest nieco inny: „Dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo i misja”. Sam tytuł sugeruje, że nie chodzi tylko o porozmawianie o synodalności, ale o to, aby Kościół po synodzie był bardziej synodalny, cokolwiek to znaczy (...)

Bp Jezierski: Papież zaprasza wszystkich chrześcijan do zabrania głosu podczas synodu - 14.01.2022 / Episkopat.pl

Ojciec Święty Franciszek zaprasza wszystkich chrześcijan do zabrania głosu na temat synodalności – powiedział bp Jacek Jezierski, przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu podczas sesji pt. “O synodalności – ekumenicznie” zorganizowanej 14 stycznia w Warszawie, przed Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan (...)

Archidiecezja gdańska: spotkanie delegatów synodalnych - 14.01.2022 /Episkopat.pl

My komunikujemy, ale nie rozmawiamy. Dajemy komunikaty, ale nie słuchamy tego, co mówi inna osoba. To jest duża praca, która powinna być wykonana – powiedział abp Tadeusz Wojda podczas spotkania z synodalnymi delegatami w Gdańsku (...)

#GłosySynodalne: współodpowiedzialni w naszej wspólnej misji - 14.01.2022 / Misyjne.pl

Na łamach „Przewodnika Katolickiego” ukazał się cykl komentarzy dotyczących punktów, które Sekretariat Synodu określił w Vademecum, jako tematy, wokół których powinny toczyć się dyskusje synodalne. Dzięki uprzejmości redakcji publikujemy te wypowiedzi. Głosy biskupów, dziennikarzy, teologów i świeckich mogą być punktem wyjścia do refleksji na temat istotnych dla współczesnego Kościoła kwestii (...)

Głos ma każdy. Jak przebiega Synod o Synodalności w parafiach? - 13.01.2022 / Misyjne.pl

Pierwszy etap Synodu o Synodalności odbywa się w parafiach, wspólnotach i w grupach formacyjnych. W Polsce niektóre z nich zaczęły już aktywnie działać, w innych prace synodalne rozpoczną się dopiero w lutym. Przyjrzeliśmy się więc bliżej miejscom, w których proces synodalny jest już w toku (...)

Sympozjum: „Po co Synod o synodalności?”.

Sympozjum: „Po co Synod o synodalności?”. - 13.01.2022 / Diecezja Warszawsko-Praska

Zapraszamy na sympozjum pt.: Po co Synod o synodalności? 26 lutego 2022 roku, w sobotę, w gmachu naszego seminarium. Ze względu na ograniczenia sanitarne sympozjum, co do zasady, będzie ograniczało się tylko do osób zaproszonych przez organizatorów, ale chcąc zachować formułę otwartości istnieje również możliwość zapisania się na sympozjum pod wskazanym adresem mailowym: zapisysympozjum@gmail.com (...)

S. Dolores Zok: siostry ze zgromadzeń czynnych angażują się w Synod - 13.01.2022 / Misyjne.pl

– Zgromadzenia żeńskie czynne angażują się w trwający obecnie w Kościele synod o synodalności – informuje s. Dolores Zok, przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych (...)

Prof. Aleksander Bańka: jeśli w czasie synodu nauczymy się rozmawiać, to będzie już bardzo dużo [ROZMOWA] - 13.01.2022 / Misyjne.pl

Synod to już rzeczywistość Kościoła. To nasze „tu i teraz”. Co zrobić, by ten proces (rozciągnięty na dwa lat) był owocny, by przyniósł faktyczne ożywienie dialogu wszystkich, którzy tworzą wspólnotę Kościoła i by Kościół wszedł w twórczy dialog z tak zwanym światem zewnętrznym? (...)

#GłosySynodalne: celebrowanie - 13.01.2022 / Misyjne.pl

Na łamach „Przewodnika Katolickiego” ukazał się cykl komentarzy dotyczących punktów, które Sekretariat Synodu określił w Vademecum, jako tematy, wokół których powinny toczyć się dyskusje synodalne. Dzięki uprzejmości redakcji publikujemy te wypowiedzi. Głosy biskupów, dziennikarzy, teologów i świeckich mogą być punktem wyjścia do refleksji na temat istotnych dla współczesnego Kościoła kwestii (...)

Ks. prof. Wielebski o wyzwaniach synodalności w Polsce - 12.01.2022 / eKAI

Synodalność przebiega w Polsce m.in. na poziomie diecezjalnych i parafialnych rad duszpasterskich, choć te nie zawsze właściwie podejmują powierzone im zadania. Wypracowane w takich gremiach wnioski i dokumenty trzeba wcielać w życie w ramach diecezjalnych programów duszpasterskich. Potrzeba też indywidualnego i wspólnotowego nawrócenia – mówił ks. prof. Tomasz Wielebski, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów, podczas pierwszego dnia obrad Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Ks. prof. Wielebski wygłosił w środę wykład na temat synodalności jako wyzwania dla Kościoła w Polsce (...)

Kościół potrzebuje syntezy wierności i dynamizmu - 12.01.2022 / Misyjne.pl

Wiele środowisk w Kościele wyraża nadzieje, że synod będzie okazją do wyjścia ze swoich baniek, wsłuchaniem się w głos ludzi inaczej myślących. Synodalność powinna być dla nas okazją nie tylko do szukania nowych modeli, ale także do zbudowania pomostów tam, gdzie zostały one w przeszłości zerwane (...)

Coraz więcej wiernych zaangażowanych w prace synodu w arch. częstochowskiej - 12.01.2022 / eKAI

Proces synodalny w 2022 r. nabrał tempa w archidiecezji częstochowskiej. Duszpasterze i wierni ożywieni pierwszymi synodalnymi spotkaniami z większą śmiałością przystępują do rozmów i działań na rzecz lokalnych wspólnot (...)

Abp Henryk Muszyński: nie bójmy się synodalności [ROZMOWA cz. 3]- 12.01.2022 / Misyjne.pl

Nie dziwie się, że się tego boimy. To coś diametralnie nowego. Nasza świadomość jest taka: jest Bóg, jeden papież, jeden biskup i jeden proboszcz – to jest Kościół. Hierarchiczny od samego początku. Niektórym synodalność myli się z demokracją. Większość coś przegłosuje i to zaczyna obowiązywać. Szczęśliwie uczestniczyłem w czterech synodach i się tego mozolnie uczyłem. Dziękuję Bogu za aktualnego papieża, który nas tego tak intensywnie uczy. Synodalność podkreśla to, że wszyscy – świeccy i duchowni – są podmiotem żywego Kościoła i są za niego odpowiedzialni (...)

#GłosySynodalne: zabieranie głosu - 12.01.2022 / Misyjne.pl

Na łamach „Przewodnika Katolickiego” ukazał się cykl komentarzy dotyczących punktów, które Sekretariat Synodu określił w Vademecum, jako tematy, wokół których powinny toczyć się dyskusje synodalne. Dzięki uprzejmości redakcji publikujemy te wypowiedzi. Głosy biskupów, dziennikarzy, teologów i świeckich mogą być punktem wyjścia do refleksji na temat istotnych dla współczesnego Kościoła kwestii (...)

Ks. Mirosław Tykfer: synod ma pomóc Kościołowi stać się bardziej Wspólnotą [PODKAST] - 11.01.2022 / Misyjne.pl

– Synod jest po to, żeby to, co jest w Kościele – rady duszpasterskie, rady kapłańskie – działały naprawdę. I nie chodzi wcale o demokratyzację, ale o poprawę relacji i budowanie mechanizmów współdecydowania i współodpowiedzialności za Kościół – mówi ks. Mirosław Tykfer w rozmowie z Michałem Jóźwiakiem (...)

#GłosySynodalne: słuchanie - 11.01.2022 / Misyjne.pl

Na łamach „Przewodnika Katolickiego” ukazał się cykl komentarzy dotyczących punktów, które Sekretariat Synodu określił w Vademecum, jako tematy, wokół których powinny toczyć się dyskusje synodalne. Dzięki uprzejmości redakcji publikujemy te wypowiedzi. Głosy biskupów, dziennikarzy, teologów i świeckich mogą być punktem wyjścia do refleksji na temat istotnych dla współczesnego Kościoła kwestii (...)

Synodalność i synod. W poszukiwaniu biblijnych podstaw - 11.01.2022 / Misyjne.pl

„Kościół Boży jest zwoływany na Synod”. Tym zdaniem rozpoczyna się Dokument Przygotowawczy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Ma się on odbyć w Rzymie w październiku 2023 r. Zanim do tego spotkania dojdzie, papież Franciszek zaprosił wszystkich wiernych do wejścia na drogę synodalności. Jego zdaniem to właśnie tego oczekuje Bóg od Kościoła trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa (...)

Synod dla opornych. O co właściwie chodzi? - 10.01.2022 / Misyjne.pl

Synod, synodalność… Te słowa w kościelnych komunikatach w ostatnim czasie odmieniane są przez wszystkie przypadki. Mimo to wielu z nas wciąż nie rozumie, o co w tym chodzi. Dlatego przygotowaliśmy krótki przewodnik po synodzie dla opornych (...)

#GłosySynodalne: Towarzysze podróży - 10.01.2022 / Misyjne.pl

Na łamach „Przewodnika Katolickiego” ukazał się cykl komentarzy dotyczących punktów, które Sekretariat Synodu określił w Vademecum, jako tematy, wokół których powinny toczyć się dyskusje synodalne. Dzięki uprzejmości redakcji publikujemy te wypowiedzi. Głosy biskupów, dziennikarzy, teologów i świeckich mogą być punktem wyjścia do refleksji na temat istotnych dla współczesnego Kościoła kwestii (...)

(Nie)potrzebny synod [KOMENTARZ] - 10.01.2022 / Misyjne.pl

Co zrobić, żeby Synod o Synodalności nie sprowadził się tylko do pięknych haseł i szumnych zapowiedzi? Wiele zależy od nas samych (...)

15 stycznia spotkanie koordynatorów parafialnych zespołów synodalnych diecezji warszawsko-praskiej - 09.01.2022 / Misyjne.pl

15 stycznia odbędzie się spotkanie koordynatorów parafialnych zespołów synodalnych diecezji warszawsko-praskiej – poinformował biskup pomocniczy diecezji warszawsko praskiej Jacek Grzybowski (...).

Pierwsze syntezy zespołów synodalnych diecezji radomskiej - 07.01.2022 / eKAI

W parafiach, wspólnotach czy grupach formacyjnych w diecezji radomskiej odbywają się spotkania zespołów synodalnych – poinformował ks. Piotr Walkiewicz, diecezjalny koordynator Synodu Biskupów. Ostateczny termin nadesłania syntez końcowych mija 15 maja 2022 roku (...)

Wspólnoty Neokatechumenalne włączają się w Synod o synodalności - 07.01.2022 / eKAI

Wspólnoty Neokatechumenalne włączają się w Synod o synodalności poprzez diecezje i parafie, w których są obecne i w których zostały zaproszone do takich działań. Jak podkreśla ks. Sławomir Laskowski z Centrum Neokatechumenalnego w Lublinie i proboszcz tamtejszej parafii pw. MB Królowej Polski, szczególna rola wspólnot neokatechumenalnych w kontekście obecnego synodu polega być może na tym, że synodalność Kościoła, rozumiana jako współodpowiedzialność za niego i podejmowanie jego podstawowej misji, jaką jest ewangelizacja i prowadzenie ludzi do wiary, w dużej mierze jest w nich już realizowana w praktyce (...).

Sesja „O synodalności ekumenicznie” - 07.01.2022 / eKAI

Katolicka Agencja Informacyjna oraz Rada KEP ds. Ekumenizmu zapraszają na sesję zatytułowaną „O synodalności ekumenicznie”, poprzedzającą Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wydarzenie, z udziałem przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich, odbędzie się 14 stycznia (piątek) o godz. 15.00 w sali konferencyjnej domu Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie przy ul. Żytniej 11 (...).

Słupia Kapitulna: chcemy słuchać i na to słuchanie jesteśmy gotowi - 03.01.2022 / Archidiecezja Poznańska

Inspiracją do stworzenia grupy synodalnej w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej był udział koordynatora z naszej parafii w spotkaniu synodalnym 4 grudnia. Po tym spotkaniu koordynator podzielił się zdobytymi informacjami i spostrzeżeniami z księdzem proboszczem. Od razu nie ruszyliśmy do działania, bo okres przedświąteczny temu nie sprzyjał (...)

Pniewy: z inicjatywy dwóch parafian, rozpoczęto proces synodalny - 03.01.2022 / Archidiecezja Poznańska

30 listopada 2021 r. z inicjatywy dwóch parafian parafii pw. św. Wawrzyńca w Pniewach – Zbigniewa Ochli i Jacka Korpika – doszło do spotkania z proboszczem obu pniewskich parafii tj. parafii pw. Jana Chrzciciela i parafii pw. św. Wawrzyńca, ks. Wojciechem Słomińskim (...).

Kórnik: wystarczyło spotkać się na herbatę i zaczęli angażować się ludzie - 30.12.2021 / Archidiecezja Poznańska

Parafia Wszystkich Świętych w Kórniku rozpoczyna drogę synodalną. Monika Kozakiewicz, koordynatorka parafialna pisze o tym w jaki sposób jedno spotkanie zapoczątkowało serię spotkań w ich parafii (...).

Krótkie filmy wyjaśniające pytania synodalne [po angielsku, automatyczne napisy, YouTube]

Aleksander Bańka: Dajmy szansę temu Synodowi - 01.01.2022r / Gość Niedzielny

Zainicjowany przez papieża Franciszka proces synodalny między innymi tym różni się od dotychczasowych synodów, że jest działaniem na bardzo wrażliwej sferze, jaką stanowi przestrzeń wzajemnych relacji i zaufania. Łatwo w nią uderzyć nie tyle przez to, że się ów proces zbojkotuje, nie biorąc w nim udziału, lecz także wówczas, gdy wprowadzi się w niego .klimat wrogości, podejrzliwości i negatywizmu. W efekcie możemy uzyskać coś, co z samą ideą synodalności ma niewiele wspólnego (...)

Trwają spotkania synodalne w diecezji - 29.12.2021r / Diecezja Bielsko-Żywiecka

W parafiach diecezji bielsko-żywieckiej trwają spotkania synodalne, gromadzące świeckich i duchownych. Większość koordynatorów parafialnych zgodnie podkreśla, że synod przynosi niezwykłą szansę duszpasterską na ożywienie życia parafialnego, pozwala umocnić jego wspólnotowy charakter, daje szanse na usłyszenie się nawzajem. Doświadczenie słuchania Ducha Świętego i siebie nawzajem pozostaje niezatartym motywem w nadesłanych relacjach. O synodzie jest głośno także podczas zwykłych rozmów pozakościelnych, czasami przy stole. Są obawy, ale obecne jest także zaufanie w kierownictwo Ducha wyrażone modlitwą [...].

Trzy sposoby na słuchanie peryferii - Archidiecezja Gdańska

Trzy sposoby na słuchanie peryferii - 29.12.2021r / Archidiecezja Poznańska

To ekscytujący moment w Kościele! Papież Franciszek zaprosił Kościół do „podróży razem” i wysiłku na rzecz słuchania i dialogu. Według podręcznika (Vademecum) w procesie synodalnym, ważne jest: „Musimy osobiście dotrzeć do peryferii, do tych, którzy odeszli z Kościoła, do tych, którzy rzadko lub nigdy nie praktykują wiary, do tych, którzy doświadczają ubóstwa lub marginalizacji, do uchodźców, wykluczonych, pozbawionych głosu itd. (4.1 „Podsumowanie tego, co jest przewidziane na etapie diecezjalnym”) [...].

Synodalne inicjatywy w diecezji włocławskiej - 29.12.2021r / eKAI

Trwający od października synod „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja”, zainspirował duchownych, siostry zakonne i świeckich diecezji włocławskiej do podejmowana licznych inicjatyw i wspólnego poszukiwania odpowiedzi na pytanie: co mówi Duch Święty do Kościoła dzisiaj [...].

O tym jak mówić, by spotkać - Archidiecezja Poznańska

O tym jak mówić, by spotkać - 28.12.2021r / Archidiecezja Poznańska

Ważnym elementem obok słuchania jest w czasie synodu również mówienie. Nie chodzi jednak o mówienie z pozycji wyższości lub z przekonania o własnej nieomylności. Nie jest to moment katechizacji, ewangelizacji, czy intelektualnych dysput. Chodzi o otwarcie serca na drugiego człowieka i przyjęcie go. Z takiego otwarcia rodzi się prawdziwe spotkanie. Z każdego zaś ludzkiego spotkania może zrodzić się pragnienie spotkania Boga. [...].

Ks. prof. Mazurkiewicz o Synodzie: Wspólnota Emmanuel chce się dzielić swoim doświadczeniem - 22.12.2021r / eKAI

Przyjacielskie relacje między duchownymi i świeckimi, życie na co dzień Eucharystią i ewangelizacja – to doświadczenia, którymi w kontekście rozpoczynającego się Synodu o synodalności chciałaby się dzielić Wspólnota Emmanuel. Jak informuje jej asystent kościelny, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, wspólnota powołała grupę synodalną, która spotykać się będzie raz w miesiącu [...].

Synod w Diecezji Łowickiej – Biskup powołał doradców - 22.12.2021r / Diecezja Łowicka

W piątek w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu Biskup Andrzej Franciszek Dziuba, wręczył dekrety osobom powołanym do roli doradcy w trwającym Synodzie. Diecezja Łowicka została podzielona na siedem rejonów (Sochaczew, Łowicz, Skierniewice, Żyrardów, Kutno, Łęczyca, Rawa Mazowiecka). Każdy rejon będzie zajmował się innym tematem życia Kościoła. Mówi ks. Roman Sękalski, sekretarz Synodu w Diecezji Łowickiej [...].

Odpowiedzialni za Ruch Equipes Notre-Dame w Polsce o zaangażowaniu w synod - 14.12.2021r. / eKAI

Ruch Equipes Notre-Dame w Polsce i na świecie włącza się w Synod o synodalności – podkreślają Helena i Paweł Kukołowiczowie, odpowiedzialni za międzynarodowy ruch duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame (END) w Polsce. Informują, że do wszystkich małżeństw należących do Ruchu zostały rozesłane materiały z pytaniami zawartymi w dokumencie przygotowawczym synodu. Niestety odbiór pytań przygotowanych w dokumencie przygotowawczym nie jest dobry – część pytań jest niezrozumiała. To znacząco utrudnia aktywne włączenie się w Synod [...].

Duchowość ignacjańska. Rozeznawanie i synodalność - Archidiecezja Poznańska

Duchowość ignacjańska. Rozeznawanie i synodalność - 10.12.2021r. / Archidiecezja Poznańska

Rozeznawanie jest nieodłącznym elementem synodalności. S. Jolanta Kafka RMI i o. Arturo Sosa SJ w artykule przedstawiają refleksje na temat rozeznawania i synodalności. W pierwszej części skupiają się na kluczowych elementach rozeznawania duchów. Natomiast części drugiej, omawiają odniesienie rozeznawania do synodalności [...].

Archidiecezja gnieźnieńska: Spotkania synodalne katechetów - 8.12.2021r. / episkopat.pl

W Inowrocławiu, Wągrowcu i Gnieźnie odbyły się adwentowe dni skupienia katechetów. Oprócz słuchania słowa Bożego i modlitwy, nauczyciele religii uczestniczyli również w pierwszych spotkaniach synodalnych [...].

Synodalni koordynatorzy parafialni już po konsultacjach - 07.12.2021r. / Diecezja Bielsko-Żywiecka

„Podczas synodu chcemy się skupić na tym, co jest przeżyciem, co jest doświadczeniem Kościoła w drodze, nie chodzi o mędrkowanie, przepis na życie czy odrealnione wizje” – wyjaśnił koordynator synodalny w diecezji bielsko-żywieckiej ks. Robert Samsel podczas spotkania ze świeckimi koordynatorami synodalnymi z parafii. W ciągu ostatnich dni w gmachu kurialnym w Bielsku-Białej w szczególnych konsultacjach wzięło udział w czterech turach w sumie ponad 200 osób, które organizują grupy synodalne w swoich wspólnotach parafialnych. [...].

Synodalni koordynatorzy parafialni na spotkaniu formacyjno-informacyjnym - 29.11.2021r. / Diecezja Bielsko-Żywiecka

Pierwsze z czterech zaplanowanych spotkań formacyjno-informacyjnych z udziałem synodalnych koordynatorów parafialnych odbyło się 28 listopada 2021 r. w kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej. Każdy z ok. 50 uczestników otrzymał specjalne materiały przygotowawcze, mógł także się dowiedzieć się o szczegółowych wskazaniach na temat organizacji spotkań oraz sporządzenia sprawozdania parafialnego. Na pytania odpowiadali koordynator synodalny w diecezji bielsko-żywieckiej ks. Robert Samsel i tzw. osoby kontaktowe [...].

Potrzeba zmiany mentalności w rozumieniu czym jest wspólnota parafialna [eKAI]

Widać niezrozumienie szansy duszpasterskiej, jaką jest synod o synodalności, zarówno przez świeckich, jak i duchownych. Odzwyczailiśmy się, albo w ogóle nie było stylu działania parafii będącej wspólnotą. To jest trudność, która wymaga zmiany mentalności – mówią ks. Matteo Campagnaro i Beata Chojnacka. Koordynatorzy procesu synodalnego w archidiecezji warszawskiej byli gośćmi spotkania z dziennikarzami zorganizowanego w czwartek przez rzecznika Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka SJ [...].

Potrzeba zmiany mentalności w rozumieniu czym jest wspólnota parafialna [eKAI]

Synodalność jest w DNA rodziny – powiedziała siostra Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów podczas webinaru „Rodzina i synodalność: wezwanie do uczestnictwa”, zorganizowanego 9 grudnia wieczorem przez Europejską Federację Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych (FAFCE) [...].

„Synodalność konstytutywnym wymiarem Kościoła” – sympozjum Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów [eKAI]

Historyczne i teologiczne podstawy synodalności, stan Drogi Synodalnej w Niemczech oraz wyzwania procesu synodalnego w Polsce – były tematem sympozjum zorganizowanego w sobotę w formule online przez Polskie Stowarzyszenie Pastoralistów. Wzięli w nim udział teologowie z różnych ośrodków uniwersyteckich w Polsce [...].

Wspólnota Chemin Neuf w Polsce: możemy dzielić się doświadczeniem synodalności [eKAI]

– Synodalność jest codziennym doświadczeniem naszej wspólnoty, którym chcielibyśmy się dzielić – mówi Katarzyna Łukomska, odpowiedzialna za Wspólnotę Chemin Neuf w Polsce. Jak podkreśla konkretny plan na zaangażowanie Chemin Neuf w synod wypracowany zostanie w styczniu podczas dorocznego spotkania członków Wspólnoty.. Oprócz tego bracia i siostry ze Wspólnoty włączać się będą w prace synodalne w poszczególnych diecezjach w formie zaproponowanej przez koordynatorów diecezjalnych [...].

Beata Chojnacka: w ramach konsultacji synodalnych zobaczymy Kościół różnorodny [eKAI]

Myślę, że zobaczymy Kościół bardzo różnorodny, którego członkami są osoby o różnym sposobie myślenia i doświadczenia wspólnoty. Łączy je potrzeba bycia razem, spotykania się w atmosferze szacunku i zrozumienia. Pokazało to już pierwsze spotkanie synodalne, na które przyszło 100 osób, zarówno ludzie zaangażowani w parafiach, jak i osoby mające za sobą trudne doświadczenie Kościoła-instytucji – mówi w rozmowie z KAI Beata Chojnacka, jedna z trzech osób kontaktowych w ramach spotkań synodalnych w archidiecezji warszawskiej [...].

Ku Kościołowi synodalnemu. Wszyscy jesteśmy powołani na drogę synodalną? [eKAI]

Synodalność oznacza szeroko zakrojony program odnowy Kościoła, czemu służyć ma zainicjowane przez papieża Franciszka XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia uczestnictwo i misja”. Obecnie trwa faza konsultacji Ludu Bożego, czyli wszystkich członków Kościoła, prowadzona w diecezjach. Synod ten został otwarty przez Ojca Świętego 9 października w Rzymie, a 17 października we wszystkich diecezjach świata [...].

Bp Galbas: Mamy więcej czasu na konsultacje synodalne w parafiach i wspólnotach [eKAI]

Do połowy maja 2022 r. mogą trwać konsultacje synodalne na poziomie parafialnym oraz w ruchach apostolskich – informuje bp Adrian Galbas, przewodniczący Rady Apostolstwa Świeckich Episkopatu. Następnie w ciągu około miesiąca zostaną przygotowane syntezy na poziomie diecezji, które do końca czerwca winny trafić do Sekretariatu Episkopatu Polski, aby mogła zostać sporządzona synteza krajowa. Zmiany te wynikają stąd, że pierwszy etap prac synodu polegający na konsultacji całego Ludu Bożego, został przedłużony przez Stolicę Apostolską do połowy sierpnia 2022 r. [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Ks. Campagnaro: poprzez synodalność chcemy nieść współczesnemu człowiekowi Ewangelię [eKAI]

We wtorek odbyło się pierwsze na poziomie archidiecezji warszawskiej spotkanie konsultacyjne zwołanego przez papieża Franciszka synodu o synodalności. Uczestniczyli w nim przedstawiciele różnych środowisk i wspólnot, osoby świeckie i duchowne. – Idąc za zaproszeniem papieża Franciszka, chcemy wprowadzać synodalność, nie jako cel sam w sobie dla Kościoła, ale metodę, przez którą można nieść współczesnemu człowiekowi Ewangelię, przekazując ten sam skarb wiary, który sami otrzymaliśmy – mówi w rozmowie z KAI ks. Matteo Campagnaro, sekretarz metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza i jedna z trzech osób kontaktowych prac synodu w archidiecezji warszawskiej [...].

Bp Andrzej Czaja: Obecny synod jest szansą na uzdrowienie Kościoła [eKAI]

– Obecny synod jest szansą na uzdrowienie Kościoła. Jest szansą na kształtowanie Kościoła na miarę Bożego ustanowienia – mówi w rozmowie z KAI bp. Andrzej Czaja, wyjaśniając w jaki sposób powinniśmy ten czas przeżywać, budując Chrystusowy a zarazem synodalny model Kościoła. Przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa boleje nad kryzysem wiary, jaki dotyka samego Kościoła i w ślad za papieżem Franciszkiem wzywa do duszpasterskiego nawrócenia wszystkich jego struktur. Wyjaśnia dlaczego Kościół nie może milczeć w sprawie uchodźców oraz mówi o tragicznych skutkach, jakie mógłby przynieść sojusz ołtarza z tronem [...].

Pierwsze synodalne konsultacje w archidiecezji warszawskiej [eKAI]

Pierwsze synodalne spotkanie konsultacyjne na poziomie archidiecezji warszawskiej odbyło się we wtorek w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Zatytułowano je “Od Kościoła klerykalnego do Kościoła synodalnego”. – Nie Kościół statyczny, instytucja oferująca usługi duchowo-religijne, oczekująca na klientów, ale wspólnota sióstr i braci zmierzających przez Ziemię, głosząca Ewangelię – mówił do uczestników spotkania bp Piotr Jarecki [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

“Od Kościoła klerykalnego do Kościoła synodalnego” – konsultacje synodalne w archidiecezji warszawskiej [eKAI]

Pierwsze synodalne spotkanie konsultacyjne na poziomie archidiecezji warszawskiej odbędzie się we wtorek 23 listopada o godz. 18.00 w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Zatytułowano je “Od Kościoła klerykalnego do Kościoła synodalnego”. [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Odnowa w Duchu Świętym: przyszłość Kościoła nie jest nam obojętna [eKAI]

Podejmujemy odpowiedzialność za Kościół, którego przyszłość nie jest nam obojętna. Pragniemy z odwagą włączyć się oraz odpowiedzieć na wezwanie Papieża Franciszka, który zaprasza nas do podążania razem i odkrywania misyjnej natury Kościoła – napisali członkowie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce w „Liście otwartym do Kościoła, Pasterzy oraz wspólnot w Kościele w odpowiedzi na synod zainicjowany przez Papieża Franciszka” [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Bp Greger: synod to nie miejsce konfrontacji, ale kroczenie drogą wiary [eKAI]

Do aktywnego udziału w synodzie zachęcił dziś podczas Mszy w w bielskiej katedrze bp Piotr Greger, rozpoczynając drogę synodalną na poziomie parafialnym. Biskup modlił się także za ofiary tragedii sprzed 50 lat – w rocznicę pożaru czechowickiej rafinerii [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Uniwersytet Gregoriański: wykłady o synodalności [eKAI]

Wydział Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego od piątku 26 listopada rozpocznie cykl wykładów o Synodzie i synodalności, skierowany do studentów tej uczelni oraz wszystkich, którym leży na sercu życie Kościoła. Proces synodalny stawia również przed teologią wyzwanie pogłębienia tematu Kościoła „konstytutywnie synodalnego”.[...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Bp Libera: Synod, to odpowiedź na wewnętrzny kryzys wiary [eKAI]

– Synod, to odpowiedź na wewnętrzny kryzys wiary – powiedział biskup płocki Piotr Libera podczas inauguracji diecezjalnego etapu Synodu o synodalności. W programie znalazła się prelekcja Marcina Przeciszewskiego, redaktora naczelnego Katolickiej Agencji Informacyjnej: – Proces synodalny pomoże nam wejść w dialog ze światem współczesnym – podkreślił dziennikarz [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Abp Ryś: wielu będzie chciało odpowiedzieć na pytania postawione przez Ojca Świętego [eKAI]

Synod zwołany przez papieża Franciszka w formie trwającego kilka lat procesu, w którym aktywnie będzie uczestniczył cały Lud Boży, nałożył się na wiele już trwających synodów zwołanych przez biskupów w Kościołach lokalnych. Stanowi to również okazję do ożywienia tych inicjatyw. Abp Grzegorz Ryś zapewnia, że bardzo wielu ludzi będzie chciało odpowiedzieć na pytania postawione przez Ojca Świętego [...].

Kard. Grech: proces synodalny pozostanie otwarty [eKAI]

Synodalność to proces a nie wydarzenie, które się rozpoczyna i kończy, a ten Synod wiadomo kiedy się zaczął, ale pozostanie on otwarty – zapewnił kard. Mario Grech, sekretarz generalny Synod Biskupów. W rozmowie z KAI poruszył on wiele zagadnień, związanych z rozpoczętym 9 października w Watykanie zgromadzeniem kościelnym, m.in. eklejologię, rolę i miejsce świeckich w Kościele, języka duszpasterskiego i teologicznego, przejrzystości Kościoła itp. [...].

Płocka Rada Ruchów i Stowarzyszeń wzięła udział w procesie synodalnym [eKAI]

Rada Ruchów i Stowarzyszeń Diecezji Płockiej zaangażowała się w diecezjalne prace przed synodem o synodalności. Podczas jesiennego spotkania w Opactwie Pobendyktyńskim w Płocku jej członkowie dyskutowali nad wybranymi zagadnieniami z zakresu synodalności m.in. współodpowiedzialnością, dialogiem i słuchaniem w Kościele [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Jak przebiegają prace synodalne w zakonach? [eKAI]

„To jest synod o synodzie – mówi o. Robert Wawrzeniecki OMI, sekretarz wykonawczy Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce i delegat KWPZM ds. zakonów męskich w archidiecezji warszawskiej. – Musimy się zastanowić, jak tę synodalność praktycznie w Kościele zrealizować. Chodzi o wypracowanie metody wzajemnego słuchania siebie, by odpowiedzieć sobie na pytanie, co Pan Bóg dzisiaj mówi Kościołowi” [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Abp Górzyński o synodzie: mogą “wyjść” rzeczy, których nie bierzemy pod uwagę [eKAI]

Ten synod zapowiada się fascynująco: mogą “wyjść” rzeczy, których dziś w ogóle nie bierzemy pod uwagę – ocenia w rozmowie z KAI abp Józef Górzyński. Metropolita warmiński mówi też o przyczynach odpływu młodzieży z lekcji religii, o niwelowaniu skutków zgorszenia po skandalach pedofilskich w Kościele oraz o tym, jak unikać wciągania Kościoła w politykę [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Ks. Di Noto: w proces synodalny trzeba też włączyć dzieci [eKAI]

Skandal wykorzystywania seksualnego w Kościele musi być jednym z głównych tematów rozpoczętego właśnie procesu synodalnego – uważa ks. Fortunato Di Noto, założyciel stowarzyszenia Meter, które jako jedno z pierwszych podjęło systematyczną walkę z wykorzystywaniem nieletnich, a w szczególności z pedopornografią. Musimy zrozumieć, dlaczego Kościół nie okazał się matką, lecz macochą dla tych, którzy zostali skrzywdzeni – podkreśla ks. Di Noto. [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Po co nam ten Synod? – za nami debata KAI [eKAI]

Kościół w przyszłości albo będzie synodalny, albo nie będzie go wcale. Jeśli dialog gdziekolwiek w Polsce jest obecnie możliwy, to tylko w Kościele. Konieczne jest upodmiotowienie ludzi świeckich, ale przede wszystkim uczestnicy Synodu powinni się nauczyć wzajemnego słuchania – uznali uczestnicy zorganizowanej przez KAI debaty „Po co nam ten Synod? – oczekiwania, nadzieje, obawy”.[...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Prof. Bańka: każdy zaproszony jest do uczestnictwa w synodzie [eKAI]

Nie tylko rady parafialne, stowarzyszenia kościelne czy wspólnoty ale również poszczególni wierni a także osoby, którym nie po drodze z Kościołem a nawet spoza Kościoła zaproszone są do uczestnictwa w Synodzie o Synodalności, który rozpoczął się 9 i 10 października w Rzymie a 17 października rozpocznie się na etapie diecezjalnym. Jak podkreśla prof. Aleksander Bańka, delegat Kościoła w Polsce na otwarcie procesu synodalnego w Rzymie, w spotkaniach grup synodalnych chodzi przede wszystkim o to, by się wzajemnie słuchać [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Kard. Grech o synodalności w centrum życia monastycznego [eKAI]

„Wasze powołanie wspomaga nas przez samą obecność na drodze stawania się Kościołem słuchającym Słowa, zdolnym do nawrócenia serca pod wpływem działania Ducha Świętego oraz trwającym w komunii oraz na modlitwie” – te słowa w liście do zakonów kontemplacyjnych i monastycznych w kontekście rozpoczętego Synodu Biskupów skierował kard. Mario Grech [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023)

Franciszek: Synod to spotkanie, słuchanie, rozeznanie [eKAI]

Na znaczenie spotkania, słuchania i rozeznania w procesie synodalnym wskazał papież podczas Mszy św. inaugurującej XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, którego tematem jest: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja” [...].

Bp Pindel do koordynatorów synodalnych: Kościół od początku jest synodalny - 22.10.2021 / Diecezja Bieleck0-Żywiecka

„Jeżeli po naszym dwugodzinnym zgromadzeniu się, modlitwie, słuchaniu w ciszy, po dzieleniu i rozeznaniu, zapiszemy cztery zdania, które zebrani zgodnie uznają jako głos Ducha Świętego, to wystarczy i nie trzeba zapisywać 10 stron” – zapewnił bp Roman Pindel, który 21 października 2021 r. w kurii bielsko-żywieckiej wręczył specjalne dekrety powołujące koordynatorów stanów, grup i duszpasterstw w diecezji. Na spotkanie wielu koordynatorów przybyło wraz ze swymi świeckimi współpracownikami – koordynatorami [...].

Aktualności dotyczące synodu o synodalności (2021-2023) na stronie eKAI >>