Materiały na spotkanie synodalne dla dzieci – gra Gęsi
Materiały na spotkanie synodalne dla dzieci – gra Gęsi - krótki opis #
Dzięki uprzejmości p. Elizy Wasilewskiej możemy udostępnić piękne narzędzie na spotkanie synodalne dla dzieci. Wraz z materiałami przygotowanymi przez Archidiecezję Poznańską są to jedyne narzędzia synodalne przeznaczone dla najmłodszych. Tym bardziej cieszy nas inicjatywa p. Elizy i to że zechciała podzielić się z nami swoją pracą.
Mail od p. Elizy po krótce opisujący grę Gęsi:
Szczęść Boże, Na stronach synodu znalazłam przygotowaną grę dla dzieci – wersję hiszpańską, angielską (i jeszcze inną).
Ponieważ chciałabym włączyć także dzieci z naszej parafii w spotkania synodalne , przetłumaczyłam tę grę na język polski. Rezultat prac przesyłam w załączniku - plik z grą i jeszcze „robocza” instrukcja z pytaniami pomocniczymi. Może komuś jeszcze się przyda 🙂
Materiały na podstawie: https://www.synod.va/en/documents/tools-for-facilitating-synodal-consultation.html i https://www.sandpiper.org.au/index.php?option=com_docman&view=download&alias=1692-goose-game-for-synod-2021-2023&category_slug=enewsletter-pdf&Itemid=830
W materiałach na forum nie znalazłam propozycji spotkań czy pomocy w spotkaniach dla dzieci – a one też powinny jako osoby ochrzczone mieć możliwość zabrania głosu w Kościele. To szansa dla nas wszystkich 🙂
Pozdrawiam
Eliza Wasilewska
Gra Gęsi - plansza [JPG, PDF] #
Scenariusz spotkania dla dzieci #
Potrzebne materiały #
- Plansze gry “Gęsi” wraz z kostką i pionkami. Jedna plansza na 7 do 10 osób.
- Kartki lub plansza z modlitwą za synod.
- Duży plakat synodu lub na kartce narysowana pomarańczowa postać Chrystusa z logo Synodu, tak, by w miejscu, które w logo zajmuje grupa osób dzieci mogły dorysować siebie.
Przebieg spotkania #
Wspólna modlitwa za Synod #
Można rozdać kartki z tekstem każdemu dziecku , które weźmie udział w spotkaniu lub wyświetlić tekst, tak by wszyscy mogli go przynajmniej śledzić wzrokiem. Można tekst podzielić między dzieci, by kolejno go odczytywały. Dobrze, by przez samą formę modlitwy, pokazać, że jesteśmy razem.
Stajemy przed Tobą, Duchu Święty,
zgromadzeni w Imię Twoje.
Z Tobą jedynie, który nas prowadzisz;
zamieszkaj w naszych sercach,
naucz nas drogi, którą mamy iść
i jak mamy nią podążać.
Jesteśmy słabi i grzeszni;
nie dozwól, abyśmy wprowadzali nieład.
Nie pozwól, by niewiedza sprowadziła nas na niewłaściwą drogę,
albo stronniczość wpływała na nasze działania.
Niech w Tobie odnajdziemy naszą jedność,
abyśmy mogli razem podążać do życia wiecznego,
i abyśmy nie zbaczali z drogi prawdy
i tego, co jest słuszne.
O to wszystko prosimy Ciebie,
który działasz w każdym miejscu i czasie,
w komunii Ojca i Syna,
na wieki wieków.
Amen.
Krótkie przybliżenie celu spotkania. Wyjaśnienie czym jest Synod. Ważne, by użyć prostych krótkich zdań #
Synod oznacza „podążanie wspólną drogą”. Papież i biskupi zbierają się, by słuchać Ducha Świętego i rozmawiać o ważnych rzeczach w Kościele. Tym razem Papież poprosił, by wszyscy ochrzczeni wzięli w nim udział. Czy my jesteśmy ochrzczeni? Tak, więc i nas Papież o to prosi. Każdy Synod ma jakiś temat. Tym razem jest to nasza wspólna droga – komunii, uczestnictwa i misji. W odpowiedzi na te pytania pomoże nam gra ”Gęsi”.
Przedstawienie zasad gry #
Podzielenie dzieci na kilkuosobowe zespoły. Dobrze, by do każdego zespołu przypisana była osoba animująca oraz, by każda z grup miała swoją planszę i kostkę do dyspozycji. Zadanie animatora, to wyjaśnienie zasad gry, wyjaśnianie pytań i zapisanie odpowiedzi graczy. Animator też może uczestniczyć w grze.
Zespoły graczy do 10 osób.
ZASADY:
Gracze ustawiają pionki na pierwszym polu, rzucają kolejno kostka i przesuwają się do przodu. Jeśli zatrzymają się na polu z pytaniem – odpowiadają na nie, jeśli z symbolem, to wykonują następujące czynności:
- Kostka – gracz rzuca ponownie
- Gęś – gracz przesuwa się do następnego pola z gęsią i rzuca ponownie.
- Most – gracz przesuwa się do następnego pola z mostem i rzuca ponownie.
My wprowadziliśmy modyfikację (w odniesieniu do wersji hiszpańskiej), by otrzymać więcej odpowiedzi: przed dodatkowym rzutem gracz odpowiada na jakieś z pytań, które pominął. Można też przyjąć zasadę, że cała gra to dojście do środka i powrót na start.
Zwycięża ten, kto pierwszy dotrze do mety. Kto skończy grę rysuje swoją postać na planszy (c) pod Postacią Chrystusa z logo Synodu lub na plakacie synodalnym. Powstały plakat można powiesić np. w gablocie z informacją o spotkaniach synodalnych.
Zakończenie spotkania #
Krótkie wyjaśnienie logo synodu i znaczenia grupy osób na plakacie. Czas jeszcze na swobodną rozmowę, pytania o to czy gra była trudna, może któryś z uczestników będzie chciał się podzielić jakimiś swoimi sugestiami.
Scenariusz spotkania dla dzieci [PDF] #
Zajrzyj również na nasze forum wymiany doświadczeń
Jeżeli nadal szukasz informacji i nie znalazłaś/eś jej w naszej bazie dokumentów zajrzyj również do naszego forum - możesz tam zadać pytanie tym, którzy mają większe doświadczenie w organizacji spotkań synodalnych.