Synod o synodalności – wszystko, co musisz wiedzieć (poprzez szkice i obrazy)
Krótki opis #
Masz pytania dotyczące Synodu o Synodalności? Ten film próbuje odpowiedzieć na te pytania za pomocą prostych szkiców przedstawionych ci w krótki i zabawny sposób. Oto wszystko, co musisz wiedzieć – od tego, co oznacza synodalność, do tego, co możesz zrobić.
Dzięki uprzejmości autorów film dostępny w wersji polskojęzycznej.
Ten film został opublikowany pierwotnie na kanale Rahai – A Way of Life – kanału należącego do Archidiecezji Delhi, Indie [This video has been taken from Rahai- A Way of Life, a channel working under the Archdiocese of Delhi, India].
Synod o synodalności – wszystko, co musisz wiedzieć (poprzez szkice i obrazy) #
Synod o synodalności – wszystko, co musisz wiedzieć (poprzez szkice i obrazy) - transkrypcja tekstu #
Liczysz się. Tak wybrzmiewa wołanie i wiara Kościoła powszechnego na tym Synodzie o synodalności.
W październiku 2021 r. w całym Kościele rozpoczął się synod. Papież Franciszek otworzył Synod w Rzymie i każda diecezja na całym świecie została wezwana do celebrowania otwarcia Synodu na poziomie lokalnym. Temat tego Synodu to „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja.”
Nie martw się, jeśli przegapiłeś początek, pomożemy Ci nadrobić zaległości, a ten synod będzie inny niż wszystkie. Od 2021 do 2023 r. będzie to podróż dzielenia się, refleksji i słuchania na wszystkich poziomach Kościoła. Ale spokojnie, zacznijmy od początku.
Najpierw należy omówić, czym jest synod? Synod tradycyjnie stanowi zgromadzenie biskupów. Słowo Synod pochodzi z greckiego „syn-hodos”,co oznacza „ta sama droga” lub „ta sama ścieżka”. Synody były bardzo popularne w pierwszych stuleciach. Dawały biskupom możliwość spotkania się i omawiania ważnych dla Kościoła kwestii. Instytucję Synodu Biskupów stworzył Paweł VI w dniu 15.09.1965 r., zgodnie z prośbą ojców Drugiego Soboru Watykańskiego, w celu zachowania kolegialnego ducha pielęgnowanego przez Sobór. Od tego czasu synody są organizowane co 2-3 lata i zwołują biskupów, ekspertów oraz innych delegatów w celu omówienia różnych tematów. Na każdym takim spotkaniu biskupi głosują nad dokumentem końcowym. Następnie papież pisze swój własny tekst zwany adhortacją apostolską, który poszerza horyzonty i zapewnia wgląd w kwestie omawiane na Synodzie, rozpowszechniając wnioski w całym kościele.
Czym jest zatem synodalność? Synodalność to podążanie razem. Realizuje się to przez słuchanie siebie nawzajem, aby można było usłyszeć, co Bóg mówi do nas wszystkich. Oznacza to także uświadomienie sobie, że Duch Święty może przemawiać przez każdego i w ten sposób pomóc nam kroczyć razem naprzód w naszej podróży Ludu Bożego. Nie chodzi o to, abyśmy przez 2 lata próbowali zrozumieć jakieś nowe modne hasło, które wkrótce zniknie. Synodalność nie jest fazą przejściową. To wezwanie do bycia Kościołem w nowy sposób. Innymi słowy, to podążanie razem – sedno tego, o co chodzi w kościele. Zgodnie ze słowami Św. Jana Chryzostoma: Kościół i Synod są synonimami, ponieważ Kościół polega na podążaniu razem. W tym sensie, synodalność jest sposobem odnowy Kościoła od jego najgłębszych korzeni, byśmy byli bardziej zjednoczeni i lepiej wypełniali naszą misję na całym świecie. Kościół synodalny to Kościół, który słucha, jak stwierdził papież Franciszek przy obchodach 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów. Jest to wzajemne słuchanie, dzięki któremu każdy może się czegoś nauczyć.Wierni świeccy, biskupi, papież, wszyscy słuchają siebie nawzajem oraz Ducha Świętego, czyli Ducha prawdy, aby dowiedzieć się co On mówi do Kościoła.
Co jest wyjątkowego w Synodzie o synodalności? Niniejszy Synod jest absolutnie bezprecedensowy,
z co najmniej trzech powodów.Nie jest to już tylko 1-miesięczny synod biskupów, lecz 2-letni proces synodalny całego Ludu Bożego.Wszyscy ochrzczeni, wszyscy są zaproszeni i nikt nie może zostać pominięty lub wykluczony. Jest to synod, który ma na celu przekazanie całemu Kościołowi realnego doświadczenia synodalności. Nie chodzi o wypełnienie ankiety, lecz zbieranie owoców tego, co Duch Święty mówi do nas tu i teraz. Celem Synodu jest nie tylko rozmowa o synodalności, lecz niezwłoczne wprowadzenie synodalności w życie, w każdej diecezji, parafii i kraju na całym świecie. Jest to wezwanie dla nas wszystkich, na każdym szczeblu Kościoła do odnowy naszego sposobu bycia, wspólnej pracy i podążania naprzód.
Co zatem możesz zrobić? Sprawdź co się dzieje w Twojej diecezji i parafii, aby doświadczyć Synodu na poziomie lokalnym. Każda diecezja zostaje wezwana do ułatwiania lokalnych spotkań synodalnych, które mają angażować wszystkich wiernych w tę podróż całego Kościoła, ponieważ celem Synodu jest wysłuchanie wszystkich, nawet dzieci, ufając, że Duch Święty może przemawiać przez każdego. Zacznijmy od prawdziwego słuchania siebie nawzajem, zwłaszcza tych, którzy są na marginesie naszych kościołów, zapomniani, ignorowani lub niesłuchani. Jeśli jesteś jednym z decydentów lub osobą na wyższym stanowisku posłuchaj tych, którzy są pod Twoją opieką. Jeśli jesteś rodzicem, posłuchaj swojego dziecka. Jeśli jesteś księdzem, zwróć uwagę na to, co mówią Twoi parafianie. Jeśli jesteś przełożonym w swojej społeczności, posłuchaj, z czym zmagają się młodzi. Pamiętaj, że jeśli chcesz być wysłuchany, też musisz wyrażać chęć słuchania. Ponadto, pomódl się za cały Kościół. Poproś Ducha Świętego, aby inspirował i prowadził nas w tej pięknej podróży.
Synod o synodalności – wszystko, co musisz wiedzieć (poprzez szkice i obrazy)
Zajrzyj również na nasze forum wymiany doświadczeń
Jeżeli nadal szukasz informacji i nie znalazłaś/eś jej w naszej bazie dokumentów zajrzyj również do naszego forum - możesz tam zadać pytanie tym, którzy mają większe doświadczenie w organizacji spotkań synodalnych.