Sesje synodalne w Rzymie (4-29.10):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

Szukaj
Close this search box.

<< Co dalej - Parafie

Parafia pw. NMP Królowej Polski w Niecieczy - Projekt Małych Parafialnych Grup Domowych NewPastoral – innowacyjny model nowej formuły duszpasterskiej

Parafia pw. NMP Królowej Polski  powstała w 1978 r. Obecnie parafię zamieszkuje ponad 700 osób. Bardzo potrzebną inicjatywą, która wytrwale zaprasza do wspólnoty, oferując wszystkim możliwość integrowania się z parafią okazały się Małe Parafialne Grupy Domowe NewPastoral.  Dużą wartością projektu jest zaangażowanie osób świeckich.

NewPastoral jest inicjatywą, która w nowoczesny i przystępny sposób głosi treści zawarte w Ewangelii. Wychodzi też naprzeciw nauczaniu papieża Franciszka, który wzywa do nawrócenia pastoralnego. W adhortacji Evangelii Gaudium wzywa on do odwagi w podejmowaniu nowych inicjatyw ewangelizacyjnych.

 1. Kiedy parafia włączyła się w projekt Małych Parafialnych Grup Domowych NewPastoral?

Zainspirowani przez ks. Bogusława Brzysia, zdecydowaliśmy się podjąć wyzwanie i postanowiliśmy włączyć naszą parafię w projekt NewPastoral. Zasady projektu są proste:

 • ksiądz proboszcz rejestruje swoją parafię w NewPastoral — wynika to z założeń projektu by powstałe grupy utrzymywać w łączności z parafią. Zgodnie z wymogiem nasz ks. proboszcz Stanisław Wąchała zarejestrował parafię w portalu NewPastoral w lutym 2017 roku
 • następnie ks. proboszcz otrzymuje specjalny zestaw powitalny i zapoznaje się ze szczegółami projektu
 • zadaniem przygotowania projektu do wdrożenia w parafii zajmuje się grupa pilotażowa założona ona przez Ks. proboszcza
 • rozpoczyna się kampania informacyjna, której celem jest prezentacja NewPastoral w parafii
 • osoby, które chcą zostać gospodarzami małej grupy zapisują się w parafii lub na stronie NewPastoral
 • rozpoczynają się spotkania małych parafialnych grup domowych NewPastoral.

 

Tworzenie grupy pilotażowej zaczęliśmy od zaproszenia znanych osób z środowiska, którzy w ciągu miesiąca po każdej niedzielnej mszy św. przybliżali zasady działania NewPastoral i zachęcali do zgłaszania się gospodarzy Małych Parafialnych Grup Domowych. Grupa pilotażowa,  dbała o to, by całość przebiegała sprawnie i wszyscy znali zasady i cele projektu NewPastoral.

Projekt rozpoczęliśmy w 2017 r. podczas Wielkiego Postu jako Wielkie Parafialne Rekolekcje Domowe. W parafii wzbudziło to wiele kontrowersji ponieważ parafialne rekolekcje kojarzone są z naukami w kościele, a nie ze spotkaniami w domu parafian.  Zadawaliśmy sobie pytanie czy podołamy wyzwaniu, jakim jest wdrożenie projektu. Ułatwieniem były gotowe narzędzia do zainicjowania oraz prowadzenia duszpasterstwa Małych Parafialnych Grup Domowych. Projekt oparty jest na słowach Pana Jezusa z ewangelii św. Mateusza „ Gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje tam jestem pośród nich” (Mt 18-20).

 1. Jak przebiegają spotkania Małych Parafialnych Grup Domowych NewPastoral?

Z 700 osób na terenie parafii chęć założenia Małej Parafialnej Grupy Domowej zadeklarowało 30 osób. Jako gospodarze Małych Parafialnych Grup Domowych zaprosili do swoich domów sąsiadów, rodzinę i znajomych. Mała Parafialna Grupa NewPastoral umożliwia wejście w relacje z drugim człowiekiem, wyjście z anonimowości, natomiast nie są to spotkania towarzyskie. W trakcie 60-90 minutowego  spotkania, które rozpoczyna się zawsze od zwyczajnej rozmowy na neutralne tematy gospodarz z gotowego konspektu czyta krótkie słowo wprowadzenia. Następnie wszyscy uczestnicy oglądają krótki film i rozmawiają odpowiadając na pytania związane z tematyką obejrzanego odcinka. Po odczytaniu słowa Pisma Świętego również z przygotowanego konspektu przechodzimy do krótkiej medytacji w ciszy i wspólnej modlitwy.

Grupy spotykają się w domach gospodarzy Małych Parafialnych Grup Domowych. Osoba, która przyjmuje u siebie grupę nazywa się „gospodarzem”. Materiały  są tak przygotowane, że niebezpieczeństwo zajścia na inne tematy i rozbicie spotkania jest zminimalizowane do zera.  Materiały do każdego spotkania pobiera się z strony NewPastoral. Każde spotkanie zaczyna się i kończy punktualnie. Mile widziana jest chwila na wspólną kawę, herbatę bądź coś słodkiego na początku spotkania. Nie ma żadnych wymogów co do terminu  spotkań. Spotykamy się głównie w powszednie dni tygodnia i dzielimy ze sobą własnymi  przeżyciami.  Grupę stanowić mogą nawet dwie osoby – gospodarz i zaproszony gość.

 1. Jaka jest tematyka spotkań Małych Parafialnych Grup Domowych NewPastoral?

Spotkania NewPastoral prowadzone są w oparciu o materiały przygotowane specjalnie dla projektu. Są to filmy przedstawiające między innymi świadectwa ludzi, którzy przeżyli coś szczególnie ważnego, poruszającego i dziś mają odwagę dzielić się tym z innymi. Poruszające doświadczenia takich osób jak: abp Grzegorz Ryś, Jan Mela, o. Adam Szustak, s. Małgorzata Chmielewska, Dariusz Malejonek, Tomasz Budzyński  czy Eleni mogą stać się punktem wyjścia do postawienia sobie trudnych pytań, których być może nigdy sobie nie stawiamy. Pytania dotyczą sensu życia, cierpienia, pytamy o to, jak znaleźć siłę, by zacząć od nowa, by przebaczyć i wiele innych. Tematyka NewPastoral w kolejnych seriach spotkań porusza kwestie tj. „Dlaczego cierpimy”, „Po co żyjemy”, „Jak przebaczać”. Podczas spotkań uczestnicy dyskutują o zasugerowanych  w filmach problemach odnosząc je do Słowa Bożego.

 1. Jaki jest cel spotkań w Małych Parafialnych Grupach Domowych NewPastoral?

New Patoral nie jest konkurencją dla prowadzonych na terenie parafii wspólnot czy ruchów, ale jest dodatkową alternatywą dla świeckich, którzy często z życiem parafialnym nie mają wiele wspólnego. To propozycja adresowana do wszystkich zarówno dla młodzieży, jak i ludzi w średnim oraz podeszłym wieku. Do spotkań udaje się zaprosić osoby, które nie uczestniczą w życiu kościoła. Projekt NewPastoral umożliwia spotkania i rozmowy w kontekście Ewangelii z osobami nie uczestniczącymi na co dzień w życiu parafii. Spotkania dają okazję do mówienia o Bogu z osobami, które znamy od dziecka, a nie rozmawiamy na tematy ewangelizacyjne. Nasze grupy pomagają ludziom w nawiązywaniu nowych relacji. Uczestnicy spotkań czasami po wielu latach mają okazję podzielić się codziennością i problemami co zbliża do Boga. W taki sposób umacnia się nasza wiara.

 1. Zasięg Projektu Małych Parafialnych Grup Domowych NewPastoral?

Jednym z efektów projektu New Pastoral  w naszej parafii  było rozpoczęcie  tradycji wielkanocnych spotkań lub wspólnego kolędowania, a także pierwsze świadectwa, które były szczególnie ważne dla naszej społeczności. Zawiązanie wspólnoty przygotowało nas do roli gospodarzy Ogólnopolskiego Forum New Pastoral.

W Niecieczy w naszej parafii dwa lata później 2019 roku w dniach 5 i 6 października  zorganizowaliśmy I Ogólnopolskie Forum NewPastoral. Uczestniczyło w nim ok. 100 osób min. Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Katowickiej, Wrocławskiej, Krakowskiej, Diecezji Włocławskiej, Zielonogórskiej, Zamojsko-Lubaczowskiej, Rzeszowskiej oraz Tarnowskiej – z Niecieczy, Dąbrowy Tarnowskiej, Olesna, Tuchowa, Wielogłów  oraz Polaków z Lyonu i Paryża. To dowód, że nie tylko duże, miejskie parafie mogą podjąć tę inicjatywę, ale również mała, wiejska parafialna społeczność może zainwestować w taki duszpasterski projekt. W programie Forum przewidziano wspólną modlitwę, uwielbienie, praktyczne konferencje, możliwość dyskusji. Bardzo ważna dla nas była okazja do spotkania i wymiany doświadczeń. Forum poprzedziła Konferencja prasowa zorganizowana przez Katolicką Agencję Informacyjną w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie.

Podczas Forum pierwszą konferencję nt. małych grup domowych w Biblii i tradycji Kościoła wygłosił ks. Bogusław Brzyś, rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji, pomysłodawca NewPastoral.

Podczas wystąpienia przekonywał, że Pan Bóg faworyzuje małe grupy, gwarantując w nich swoją obeność, ale też na małej grupie opiera się Boża strategia ewangelizacji świata. Jezus powołał dwunastu apostołów, nie dwustu, a przecież mógłby. Ponadto mała grupa umożliwia wejście w bliższą relację z drugim człowiekiem, wyjście z anonimowości. Ludzie ze znajomych stają się przyjaciółmi w Chrystusie. Najpierw relacja, potem ewangelizacja.

Dane kontaktowe:

New Pastoral

Co to jest NewPastoral?
Newpastoral.net to kompletny zestaw narzędzi do inicjowania i prowadzenia spotkań małych grup domowych w parafiach. NewPastoral umożliwia szybkie i łatwe utworzenie kilkudziesięciu lub nawet kilkuset małych grup w parafii. Ewangelie mówią o dwóch metodach łowienia ryb: siecią i na wędkę. Na etapie zakładania małych grup w parafii, nasz projekt odwołuje się zdecydowanie do metody „na sieć”: „Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju” (Mt 13, 47).

Czytaj więcej »

New Pastoral

Co to jest NewPastoral?
Newpastoral.net to kompletny zestaw narzędzi do inicjowania i prowadzenia spotkań małych grup domowych w parafiach. NewPastoral umożliwia szybkie i łatwe utworzenie kilkudziesięciu lub nawet kilkuset małych grup w parafii. Ewangelie mówią o dwóch metodach łowienia ryb: siecią i na wędkę. Na etapie zakładania małych grup w parafii, nasz projekt odwołuje się zdecydowanie do metody „na sieć”: „Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do sieci, zarzuconej w morze i zagarniającej ryby wszelkiego rodzaju” (Mt 13, 47).

Czytaj więcej »