Dokument końcowy Synodu o synodalności:
Dokument końcowy (audiobook – PDF)

Encyklika Dilexit nos: (audiobookPDF

Świadectwo 4 - Synodalność i kultury azjatyckie - Siu Wai Vanessa CHENG - Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 6 (9.10.2023r.)

Świadectwo 4 - Synodalność i kultury azjatyckie - Siu Wai Vanessa CHENG - Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 6 (9.10.2023r.)

Czwarta Kongregacja Generalna

Świadectwo 4 – 9 październik 2023

Synodalność i kultura

 Autor: Siu Wai Vanessa CHENG

Synodalność i kultury azjatyckie

Ogólnie rzecz biorąc, kiedy “synodalność ma zapoczątkować proces w danym miejscu, przybierze różne formy o wspólnych cechach, ale także o różnych cechach”. Nic dziwnego, że w dokumencie końcowym Azjatyckiego Zgromadzenia Kontynentalnego, Kościół w Azji wybrał obraz ” ZDEJMOWANIA BUTÓW”, aby opisać AZJATYCKĄ DROGĘ SYNODALNĄ. Jest to piękny znak szacunku, a także wyraz głębokiej wrażliwości Azjatów na to, co święte.

Azja charakteryzuje się różnorodnością kultur i religii, z ponad 2300 językami używanymi na całym kontynencie, a także jest kolebką głównych religii świata, takich jak hinduizm, islam, chrześcijaństwo, buddyzm… itd. My, chrześcijanie, wszystkich tradycji i wyznań, stanowimy zaledwie 6,53% całej populacji Azji i jesteśmy naprawdę “małą trzódką”, której jednak Ojciec z radością dał Swoje Królestwo.

Oprócz wyznawców różnych religii, około 14-20% całej populacji pozostaje niewierząca i czeka na Dobrą Nowinę. Azja charakteryzuje się również szerokim zasięgiem ubóstwa na jej obszarze. Z tego powodu cztery dialogi, a mianowicie z kulturami, religiami, ubogimi i naturą, zawsze były głównymi drogami dla Kościoła azjatyckiego, aby dotrzeć i zjednoczyć się ze swoimi narodami.

W jaki sposób “synodalność” może wyrazić się w tym rozległym i zróżnicowanym kontekście i jak może rozpocząć swoją podróż?

Proces synodalny zaczyna się od prawdziwego słuchania, ale nie ma słuchania, jeśli nie ma świadomości kulturowej, religijnej, społecznej, ekonomicznej i politycznej danego miejsca. Dla Azjatów najważniejszą zasadą, która sprzyja “słuchaniu”, jest SZACUNEK, więc postawa pełna szacunku jest niezbędna, gdy słuchamy i prowadzimy dialog, rozeznajemy i podejmujemy decyzje. To powiedziawszy, musimy być również świadomi, że wiele kultur azjatyckich nie sprzyja otwartości z różnych powodów, takich jak strach przed popełnianiem błędów i utratą “twarzy”, przed brakiem akceptacji w swoim kręgu społecznym, przed byciem zidentyfikowanym jako stwarzający problemy, lekceważący i wyzywający przed wszelkiego rodzaju autorytetami itp. W rezultacie wielu wiernych może mieć tendencję do milczenia zamiast wyrażania własnych poglądów i obaw. Dlatego musimy zwracać jeszcze większą uwagę na tych, którzy z jakiegoś powodu milczą. Bardzo ważne jest, aby doświadczenia radości i zranień oraz kwestie poruszone w Raporcie zostały potraktowane poważnie.

Pomagając w dwóch procesach synodalnych, w diecezji Hongkongu i w Ruchu Focolare na całym świecie, mogłam być świadkiem tego, że “synodalność” przynosi nadzieję ludziom, którzy chcą “iść razem”. Na przykład społeczeństwo Hongkongu zostało rozbite po dwóch latach niepokojów społecznych, a proces synodalny pomógł Kościołowi wznowić działalność.  “Chodzenie razem” przynosi uzdrowienie. Inne społeczności w Azji stają się o wiele bardziej zjednoczone z Kościołem, znajdują nową siłę, by stawić czoła wyzwaniom i zyskują nową otwartość na przyjęcie innych wiernych oraz niewierzących.

Świadectwo 4 - Synodalność i kultury azjatyckie - Siu Wai Vanessa CHENG

Kanały YT na których mogą być dostępne transmisje w innych wersjach językowych

Najnowsze wiadomości synodalne

W homilii wygłoszonej po śmierci Papieża Franciszka kardynał Grzegorz Ryś podkreślił, że zmarły Papież pozostawił Kościołowi i światu przesłanie otwartości, miłosierdzia oraz głębokiego zaangażowania na rzecz ubogich i rodziny. Kardynał Ryś w łódzkiej katedrze przewodniczył Mszy świętej dziękczynnej za pontyfikat Franciszka. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2025-04-22
Pod przewodnictwem kard. Mario Grecha, sekretarza generalny Sekretariatu Generalnego Synodu odbyło się 7 kwietnia trzecie posiedzenie XVI Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu. Dyskutowano nad przygotowaniem dokumentu wspierającego fazę realizacji, który ma zostać opublikowany pod koniec maja 2025 roku. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2025-04-07
Papież skierował krótkie przesłanie do uczestników kapituły generalnej salezjanów. Ubolewa, że nie może się z nimi spotkać osobiście. „Choć z daleka, pragnę zachęcić was do przeżywania tego czasu słuchania Ducha i rozeznawania synodalnego z ufnością i zaangażowaniem”. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2025-04-07
„W duchu synodalnym słuchajcie, co Duch mówi waszym Kościołom, nie lękajcie się nowości, lecz rozeznawajcie w niej Bożą inicjatywę, która zawsze nas zaskakuje” – zachęcał Franciszek słowackich katolików pielgrzymujących do Rzymu, do których skierował okolicznościowe przesłanie. Papież docenił też wielowiekową chrześcijańską tradycję Kościoła na Słowacji, „uświęconą świadectwem świętych Cyryla i... Read more
Published on: 2025-04-04
Międzynarodowa Komisja Teologiczna opublikowała dokument „Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel. 1700-lecie Ekumenicznego Soboru Nicejskiego (325-2025)”, poświęcony pierwszemu soborowi ekumenicznemu, który przeszedł do historii jako wydarzenie definiujące wiarę w zbawienie przez Jezusa Chrystusa i w Jedynego Boga: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Dokument składa się z czterech rozdziałów, koncentrujących się na... Read more
Published on: 2025-04-03