Dokument końcowy Synodu o synodalności:
Dokument końcowy (audiobook – PDF)

Encyklika Dilexit nos: (audiobookPDF

Świadectwo 4 - Synodalność i kultury azjatyckie - Siu Wai Vanessa CHENG - Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 6 (9.10.2023r.)

Świadectwo 4 - Synodalność i kultury azjatyckie - Siu Wai Vanessa CHENG - Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 6 (9.10.2023r.)

Czwarta Kongregacja Generalna

Świadectwo 4 – 9 październik 2023

Synodalność i kultura

 Autor: Siu Wai Vanessa CHENG

Synodalność i kultury azjatyckie

Ogólnie rzecz biorąc, kiedy “synodalność ma zapoczątkować proces w danym miejscu, przybierze różne formy o wspólnych cechach, ale także o różnych cechach”. Nic dziwnego, że w dokumencie końcowym Azjatyckiego Zgromadzenia Kontynentalnego, Kościół w Azji wybrał obraz ” ZDEJMOWANIA BUTÓW”, aby opisać AZJATYCKĄ DROGĘ SYNODALNĄ. Jest to piękny znak szacunku, a także wyraz głębokiej wrażliwości Azjatów na to, co święte.

Azja charakteryzuje się różnorodnością kultur i religii, z ponad 2300 językami używanymi na całym kontynencie, a także jest kolebką głównych religii świata, takich jak hinduizm, islam, chrześcijaństwo, buddyzm… itd. My, chrześcijanie, wszystkich tradycji i wyznań, stanowimy zaledwie 6,53% całej populacji Azji i jesteśmy naprawdę “małą trzódką”, której jednak Ojciec z radością dał Swoje Królestwo.

Oprócz wyznawców różnych religii, około 14-20% całej populacji pozostaje niewierząca i czeka na Dobrą Nowinę. Azja charakteryzuje się również szerokim zasięgiem ubóstwa na jej obszarze. Z tego powodu cztery dialogi, a mianowicie z kulturami, religiami, ubogimi i naturą, zawsze były głównymi drogami dla Kościoła azjatyckiego, aby dotrzeć i zjednoczyć się ze swoimi narodami.

W jaki sposób “synodalność” może wyrazić się w tym rozległym i zróżnicowanym kontekście i jak może rozpocząć swoją podróż?

Proces synodalny zaczyna się od prawdziwego słuchania, ale nie ma słuchania, jeśli nie ma świadomości kulturowej, religijnej, społecznej, ekonomicznej i politycznej danego miejsca. Dla Azjatów najważniejszą zasadą, która sprzyja “słuchaniu”, jest SZACUNEK, więc postawa pełna szacunku jest niezbędna, gdy słuchamy i prowadzimy dialog, rozeznajemy i podejmujemy decyzje. To powiedziawszy, musimy być również świadomi, że wiele kultur azjatyckich nie sprzyja otwartości z różnych powodów, takich jak strach przed popełnianiem błędów i utratą “twarzy”, przed brakiem akceptacji w swoim kręgu społecznym, przed byciem zidentyfikowanym jako stwarzający problemy, lekceważący i wyzywający przed wszelkiego rodzaju autorytetami itp. W rezultacie wielu wiernych może mieć tendencję do milczenia zamiast wyrażania własnych poglądów i obaw. Dlatego musimy zwracać jeszcze większą uwagę na tych, którzy z jakiegoś powodu milczą. Bardzo ważne jest, aby doświadczenia radości i zranień oraz kwestie poruszone w Raporcie zostały potraktowane poważnie.

Pomagając w dwóch procesach synodalnych, w diecezji Hongkongu i w Ruchu Focolare na całym świecie, mogłam być świadkiem tego, że “synodalność” przynosi nadzieję ludziom, którzy chcą “iść razem”. Na przykład społeczeństwo Hongkongu zostało rozbite po dwóch latach niepokojów społecznych, a proces synodalny pomógł Kościołowi wznowić działalność.  “Chodzenie razem” przynosi uzdrowienie. Inne społeczności w Azji stają się o wiele bardziej zjednoczone z Kościołem, znajdują nową siłę, by stawić czoła wyzwaniom i zyskują nową otwartość na przyjęcie innych wiernych oraz niewierzących.

Świadectwo 4 - Synodalność i kultury azjatyckie - Siu Wai Vanessa CHENG

Kanały YT na których mogą być dostępne transmisje w innych wersjach językowych

Najnowsze wiadomości synodalne

Oficjalne polskie tłumaczenie Dokumentu Końcowego Synodu zostało opublikowane na stronie www.synod.va. Wraz z dokumentem jest także Nota towarzysząca Ojca Świętego Franciszka z 24 listopada br. Dotąd dokument został przetłumaczony z oryginału włoskiego także na angielski, hiszpański, francuski, niemiecki, portugalski i węgierski. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2024-12-18
W trakcie mszy świętej podczas ingresu arcybiskupa Adriana Galbasa do bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie biskup pomocniczy warszawski Piotr Jarecki powitał nowego pasterza Kościoła warszawskiego. Podziękował też za 18 lat posługi kardynałowi Kazimierzowi Nyczowi. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2024-12-14
S. Simona Brambilla, sekretarz Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz dr María Lía Zervino, członek Dykasterii ds. Biskupów znalazły się w gronie osób mianowanych przez Papieża Franciszka do XVI Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu. To pierwsze kobiety, które z nominacji papieskiej wejdą w skład tego gremium.... Read more
Published on: 2024-12-13
Jaka ma być teologia w przyszłości? Jakim językiem winna być opowiadana? Jaki ma wpływ na nią kontekst kulturowy? Na te i inne pytania dotyczące tej dyscypliny nauki starało się odpowiedzieć ponad 500 teologów z całego świata. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2024-12-13
Papież Franciszek opublikował dziś swe przesłanie dotyczące Dokumentu Końcowego Synodu. Publikujemy pełny tekst. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2024-11-25