II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
Instrumentum laboris 2: audiobook / PDF /  pozostałe informacje

Szukaj
Close this search box.

<<< Homilie, wystąpienia , medytacje sesji synodalnych w Rzymie (4-29.10.2023r)

Powitanie przez Przewodniczącego Delegatów - Ibrahim I. Sedrak (Patriarcha Aleksandrii katolickich Koptów I przewodniczący Zgromadzenia Patriarchów i Biskupów Egiptu) - Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 1 (4.10.2023r.)

Powitanie przez Przewodniczącego Delegatów - Ibrahim I. Sedrak (Patriarcha Aleksandrii katolickich Koptów I przewodniczący Zgromadzenia Patriarchów i Biskupów Egiptu) - Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 1 (4.10.2023r.)

Pozdrowienia od przewodniczącego delegatów

Ojcze Święty,
Eminencje, Ekscelencje,
Drodzy Siostry i Bracia,

Pan Jezus Chrystus nadal okazuje swoją miłość do Kościoła, inspirując w tym historycznym czasie Synodu dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo, misja. W imieniu całego ludu Bożego i nas, zgromadzonych dziś na tym synodalnym zgromadzeniu, przekazuję wam moje najserdeczniejsze braterskie pozdrowienia. Dziękujemy wam, ponieważ celebrując ten synod, dajecie nam radość spotkania i kroczenia razem.

Przybyliśmy po długiej, dwuletniej podróży na XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Musimy wyznać, Wasza Świątobliwość, że na początku nie było łatwo. Wielu z nas czuło się nieco zdezorientowanych, nie tylko z powodu nowego sposobu, w jaki doświadczyliśmy synodu, ale także dlatego, że synodalność dotyka życia Kościoła, a mówienie o życiu nie jest łatwe.

Podczas poprzednich synodów podążaliśmy znanymi ścieżkami, mieliśmy już przygotowane ogólne wytyczne. Tym razem jednak zgromadzenie synodalne zostało przygotowane przez konsultacje z ludem Bożym, z każdym ochrzczonym, z każdym według jego własnego charyzmatu, w sposób jeszcze bardziej żywy, rzeczywisty i konkretny.

Co więcej, sednem było: wspólne chodzenie, słuchanie i rozeznawanie tego, co mówi nam Duch Święty, bez żadnego planu podróży ani z góry określonej ścieżki. Wspólne odkrywanie, dzień po dniu, drogi naprzód.

Dlatego, choć z jednej strony nie było to łatwe, przygotowanie synodu było fantastycznym doświadczeniem dzięki Duchowi Świętemu, który sprawił, że doświadczyliśmy i żyliśmy synodalnością jeszcze zanim o niej rozmawialiśmy.

Zaczęliśmy na nowo odkrywać znaczenie chodzenia razem, słuchania siebie nawzajem, wspólnej modlitwy, aby rozeznać działanie Ducha Świętego w Kościele i na świecie.

Słuchanie dało nam wtedy łaskę szczerego uznania potrzeby trwałego nawrócenia, przypominając nam, że to nie nasze struktury czy my sami jesteśmy punktem odniesienia, zbawczego działania i dzieła Boga, ale jest nim Chrystus, który poprzez swojego Ducha Świętego uwalnia nas z naszych więzów, lęków, izolacji i daje nam łaskę doświadczenia pełni życia i miłości.

Świat oczekuje od nas świadectwa Chrystusa zmartwychwstałego, świadectwa życia i nadziei. Niech zatem centralne miejsce Chrystusa będzie nicią przewodnią tego Synodu. Niech On będzie Alfą i Omegą naszych dyskusji, niech On będzie światłem oświetlającym nasze obrady, niech On będzie ostatecznym celem wszystkich naszych wysiłków. Tylko w ten sposób Synod osiągnie swoje własne cele.

Dlatego prosimy Pana, który zna nasze serca i potrzeby swojego Kościoła, aby objawił nam swoją świętą wolę, aby dał nam odwagę do wspólnego kroczenia i abyśmy byli gotowi pozwolić Duchowi oczyścić nasze pomysły i ambicje.

Uczmy się od Maryi “Matki Boga i Kościoła”, że jedyną drogą do osiągnięcia naszych celów jest ta wskazana przez Nią, a mianowicie słuchanie Chrystusa i “czynienie wszystkiego, cokolwiek nam powie” (por. J 2, 5). Niech Maryja prowadzi nasze kroki i będzie pośród nas, tak jak była z pierwszymi uczniami.

Dziękuję,

+ Ibrahim I. Sedrak

Patriarcha Aleksandrii katolickich Koptów i przewodniczący Zgromadzenia Patriarchów i Biskupów Egiptu

Najnowsze wiadomości synodalne

Ojciec Święty konsekwentnie upomina się o najuboższych i odrzuconych – to główny temat najnowszego miesięcznika papieskiego „L’Osservatore Romano” w języku polskim. W tym numerze omawiamy synodalne narzędzie pracy - Instrumentum laboris. Można przeczytać również o pomocy ofiarom wojny w Ukrainie, jaką z narażeniem życia niosą siostry albertynki. Numer przygotowuje także... Read more
Published on: 2024-09-19
II Zgromadzenie Synodu o Synodalności będzie obradować w podobnym składzie co przed rokiem. Pośród 368 uczestników z prawem głosu przewidziano jedynie 26 zmian. W programie obrad nowością będzie modlitwa pokutna, podczas której nastąpi wyznanie różnych kategorii grzechów, a Papież w imieniu chrześcijan poprosi o ich przebaczenie Boga i ludzi. Nową... Read more
Published on: 2024-09-16
Biskup Pablo Virgilio David, Przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Filipin (CBCP), wzywa proboszczów parafii do dzielenia się odpowiedzialnością duszpasterską ze świeckimi podczas trwającego w Manili Krajowego Spotkania Proboszczów dla Synodu. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2024-08-01
Papież Franciszek napisał przedmowę do książki „Kobiety i posługi w Kościele synodalnym”. Została ona napisana wspólnie przez kardynałów Hollericha i O'Malleya oraz trzy kobiety, w tym anglikańską biskup, które uczestniczyły w lutowym spotkaniu Rady Kardynałów, która pomaga Ojcu Świętemu w zarządzaniu Kościołem. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2024-07-12
W watykańskim Biurze Prasowym zaprezentowano dokument roboczy na XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólne Synodu Biskupów nt. synodalności, które odbędzie się w październiku. W rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Jean-Claude Hollerich podkreśla niektóre kwestie Instrumentum laboris ważne dla obecnego etapu drogi synodalnej: eklezjologię, współodpowiedzialność, misję Kościoła, wspólną drogę z innymi Kościołami i... Read more
Published on: 2024-07-09