Dokument końcowy Synodu o synodalności:
Dokument końcowy (audiobook – PDF)

Encyklika Dilexit nos: (audiobookPDF

Powitanie przez Przewodniczącego Delegatów - Ibrahim I. Sedrak (Patriarcha Aleksandrii katolickich Koptów I przewodniczący Zgromadzenia Patriarchów i Biskupów Egiptu) - Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 1 (4.10.2023r.)

Powitanie przez Przewodniczącego Delegatów - Ibrahim I. Sedrak (Patriarcha Aleksandrii katolickich Koptów I przewodniczący Zgromadzenia Patriarchów i Biskupów Egiptu) - Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów - dzień 1 (4.10.2023r.)

Pozdrowienia od przewodniczącego delegatów

Ojcze Święty,
Eminencje, Ekscelencje,
Drodzy Siostry i Bracia,

Pan Jezus Chrystus nadal okazuje swoją miłość do Kościoła, inspirując w tym historycznym czasie Synodu dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo, misja. W imieniu całego ludu Bożego i nas, zgromadzonych dziś na tym synodalnym zgromadzeniu, przekazuję wam moje najserdeczniejsze braterskie pozdrowienia. Dziękujemy wam, ponieważ celebrując ten synod, dajecie nam radość spotkania i kroczenia razem.

Przybyliśmy po długiej, dwuletniej podróży na XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Musimy wyznać, Wasza Świątobliwość, że na początku nie było łatwo. Wielu z nas czuło się nieco zdezorientowanych, nie tylko z powodu nowego sposobu, w jaki doświadczyliśmy synodu, ale także dlatego, że synodalność dotyka życia Kościoła, a mówienie o życiu nie jest łatwe.

Podczas poprzednich synodów podążaliśmy znanymi ścieżkami, mieliśmy już przygotowane ogólne wytyczne. Tym razem jednak zgromadzenie synodalne zostało przygotowane przez konsultacje z ludem Bożym, z każdym ochrzczonym, z każdym według jego własnego charyzmatu, w sposób jeszcze bardziej żywy, rzeczywisty i konkretny.

Co więcej, sednem było: wspólne chodzenie, słuchanie i rozeznawanie tego, co mówi nam Duch Święty, bez żadnego planu podróży ani z góry określonej ścieżki. Wspólne odkrywanie, dzień po dniu, drogi naprzód.

Dlatego, choć z jednej strony nie było to łatwe, przygotowanie synodu było fantastycznym doświadczeniem dzięki Duchowi Świętemu, który sprawił, że doświadczyliśmy i żyliśmy synodalnością jeszcze zanim o niej rozmawialiśmy.

Zaczęliśmy na nowo odkrywać znaczenie chodzenia razem, słuchania siebie nawzajem, wspólnej modlitwy, aby rozeznać działanie Ducha Świętego w Kościele i na świecie.

Słuchanie dało nam wtedy łaskę szczerego uznania potrzeby trwałego nawrócenia, przypominając nam, że to nie nasze struktury czy my sami jesteśmy punktem odniesienia, zbawczego działania i dzieła Boga, ale jest nim Chrystus, który poprzez swojego Ducha Świętego uwalnia nas z naszych więzów, lęków, izolacji i daje nam łaskę doświadczenia pełni życia i miłości.

Świat oczekuje od nas świadectwa Chrystusa zmartwychwstałego, świadectwa życia i nadziei. Niech zatem centralne miejsce Chrystusa będzie nicią przewodnią tego Synodu. Niech On będzie Alfą i Omegą naszych dyskusji, niech On będzie światłem oświetlającym nasze obrady, niech On będzie ostatecznym celem wszystkich naszych wysiłków. Tylko w ten sposób Synod osiągnie swoje własne cele.

Dlatego prosimy Pana, który zna nasze serca i potrzeby swojego Kościoła, aby objawił nam swoją świętą wolę, aby dał nam odwagę do wspólnego kroczenia i abyśmy byli gotowi pozwolić Duchowi oczyścić nasze pomysły i ambicje.

Uczmy się od Maryi “Matki Boga i Kościoła”, że jedyną drogą do osiągnięcia naszych celów jest ta wskazana przez Nią, a mianowicie słuchanie Chrystusa i “czynienie wszystkiego, cokolwiek nam powie” (por. J 2, 5). Niech Maryja prowadzi nasze kroki i będzie pośród nas, tak jak była z pierwszymi uczniami.

Dziękuję,

+ Ibrahim I. Sedrak

Patriarcha Aleksandrii katolickich Koptów i przewodniczący Zgromadzenia Patriarchów i Biskupów Egiptu

Najnowsze wiadomości synodalne

W homilii wygłoszonej po śmierci Papieża Franciszka kardynał Grzegorz Ryś podkreślił, że zmarły Papież pozostawił Kościołowi i światu przesłanie otwartości, miłosierdzia oraz głębokiego zaangażowania na rzecz ubogich i rodziny. Kardynał Ryś w łódzkiej katedrze przewodniczył Mszy świętej dziękczynnej za pontyfikat Franciszka. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2025-04-22
Pod przewodnictwem kard. Mario Grecha, sekretarza generalny Sekretariatu Generalnego Synodu odbyło się 7 kwietnia trzecie posiedzenie XVI Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu. Dyskutowano nad przygotowaniem dokumentu wspierającego fazę realizacji, który ma zostać opublikowany pod koniec maja 2025 roku. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2025-04-07
Papież skierował krótkie przesłanie do uczestników kapituły generalnej salezjanów. Ubolewa, że nie może się z nimi spotkać osobiście. „Choć z daleka, pragnę zachęcić was do przeżywania tego czasu słuchania Ducha i rozeznawania synodalnego z ufnością i zaangażowaniem”. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2025-04-07
„W duchu synodalnym słuchajcie, co Duch mówi waszym Kościołom, nie lękajcie się nowości, lecz rozeznawajcie w niej Bożą inicjatywę, która zawsze nas zaskakuje” – zachęcał Franciszek słowackich katolików pielgrzymujących do Rzymu, do których skierował okolicznościowe przesłanie. Papież docenił też wielowiekową chrześcijańską tradycję Kościoła na Słowacji, „uświęconą świadectwem świętych Cyryla i... Read more
Published on: 2025-04-04
Międzynarodowa Komisja Teologiczna opublikowała dokument „Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel. 1700-lecie Ekumenicznego Soboru Nicejskiego (325-2025)”, poświęcony pierwszemu soborowi ekumenicznemu, który przeszedł do historii jako wydarzenie definiujące wiarę w zbawienie przez Jezusa Chrystusa i w Jedynego Boga: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Dokument składa się z czterech rozdziałów, koncentrujących się na... Read more
Published on: 2025-04-03