I sesja synodalna w Rzymie (4-29.10.2023r):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
informacje

Szukaj
Close this search box.

<< Co dalej - Parafie

Parafia pw. św. Wojciecha w Wągrowcu

Parafia pw. św. Wojciecha w Wągrowcu jest finalistką konkursu „Aktywna Parafia” 2021

Do finału Konkursu „Aktywna Parafia” 2021 organizatorzy zaprosili 9 wspólnot. Wydarzenie ma na celu propagowanie działań społecznych, ochronę zdrowia i promocję aktywnego trybu życia w parafiach w czasie wychodzenia z pandemii. Odbywa się pod patronatem honorowym bp. Artura Mizińskiego – Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Jest to projekt dofinansowany z Funduszu prewencyjnego PZU (...)

Parafia pw. św. Wojciecha w Wągrowcu należy do dekanatu wągrowieckiego w archidiecezji gnieźnieńskiej. Została erygowana w 1981 roku przez kard. Stefana Wyszyńskiego (obecnie błogosławionego Kościoła katolickiego). W tym samym roku zbudowano tymczasową kaplicę, której poświecenia dokonał bp Jan Michalski. W roku 1983 poświęcono plac pod budowę nowej świątyni, wkrótce potem ruszyły prace. W trakcie drugiej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod nowo wznoszone w kraju kościoły. Wśród nich był również kamień pod budowę opisywanej świątyni. Jej konsekracja miała miejsce w 1995 roku, dokonał jej abp Henryk Muszyński.

Proboszczem Parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu jest wyświęcony w 1998 roku ks. kan. Tomasz Kruszelnicki. Pełni on też posługę dziekana dekanatu wągrowieckiego. Kapłan ten urodził się w 1970 roku w Inowrocławiu, pochodzi z wielodzietnej rodziny, jego brat również jest księdzem. Ks. Kruszelnicki pełnił posługę wikariusza w następujących miejscowościach: Kłecko – parafia pw. św. Jerzego i św. Jadwigi, Gniezno – parafia pw. Świętej Trójcy (Fara), Wągrowiec – parafia pw. św. Wojciecha (2002 do 2007), Witkowo – parafia pw. św. Mikołaja (2007 – 2008), Chodzież – parafia pw. św. Floriana – wikariusz i kapelan w Wielkopolskim Specjalistycznym Szpitalu Chorób Płuc i Gruźlicy oraz w Szpitalu Powiatowym im. prof. Romana Drewsa, a także opiekun Służby Liturgicznej Ołtarza (2008 – 2013), proboszcz parafii pw. św. Marcina w Kaczanowie k. Wrześni (2013 – 2015).

Do Konkursu Aktywna Parafia 2021 Parafia św. Wojciecha w Wągrowcu zgłosiła następujące aktywności. W kategorii „Pomoc bliźniemu w potrzebie” zwrócono uwagę na działającą przy opisywanej wspólnocie noclegownię oraz jadłodajnię dla potrzebujących. Dzieła te prowadzone są przez Stowarzyszenie ks. Jerzego Niwarda Musollfa w Wągrowcu założone przez byłego proboszcza parafii ks. prał. Andrzeja Rygielskiego. Jadłodajnia i noclegownia służy wszystkim potrzebującym pomocy bez względu na wyznanie, pochodzenie i przyczynę życiowej sytuacji. Z noclegowni dziennie korzysta około 15 osób natomiast z jadłodajni (działa cały tydzień, także w niedziele) blisko 30 osób.

W kategorii „Wspólnoty parafialne” podkreślono, że w odpowiedzi na ustanowiony przez papieża Franciszka Dzień Dziadków i Osób Starszych młodzież zrzeszona w parafialnej grupie Wągrowieckie Duszpasterstwo Młodych zorganizowała akcję Pączek dla Dziadka. We współpracy z miejscową cukiernią wolontariusze przygotowali paczki z pączkami, które były rozdawane po Mszy św. sprawowanej w intencji starszych parafian.

W kategorii „Uprawianie sportu” zwrócono uwagę na sobotnie zajęcia na świeżym powietrzu, najczęściej na Orliku dla dzieci z parafii, prowadzone przez księdza wikariusza. W kategorii „Wspólne wyjazdy” wymieniono przeprowadzone wyjazdy dla dzieci i młodzieży oraz pielgrzymki do miejsc kultu w kraju. W kategorii „Pomoc charytatywna” podkreślono, że w parafii w okresie przedświątecznym zorganizowano zbiórkę żywności dla rodzin wielodzietnych i osób najbardziej potrzebujących.

[Źródło: https://www.ekai.pl/finalisci-konkursu-aktywna-parafia-2021-parafia-pw-sw-wojciecha-w-wagrowcu/

Opis parafii pochodzi ze strony konkursu “Aktywna Parafia” 2021 organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną. Więcej informacji>>>]

Dane kontaktowe:

  • Proboszcz ks. kan. Tomasz Kruszelnicki, lp.pw1718864143@akzs1718864143urkt1718864143,  tel.: ,  
  • http://parafiawojciecha.pl
  • Adres: Plac Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1, 62-100 Wągrowiec
  • Archidiecezja Gnieźnieńska