Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi
Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi uplasowała się na trzecim miejscu konkursu „Aktywna Parafia” 2022
Konkurs Aktywna Parafia 2022 organizuje Katolicka Agencja Informacyjna wraz z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego – bp. Artura Mizińskiego (...)
Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi należy do Dekanatu III Diecezji Sosnowieckiej. Wspólnocie liczącej 3500 wiernych posługuje trzech kapłanów – proboszcz ks. Józef Handerek, wikariusz ks. Paweł Kurczab, rezydent – ks. Tomasz Smalcerz.
Kościół przy obecnej ulicy Kościuszki został zbudowany w latach 1922 – 1924 staraniem ks. prałata Jerzego Imieli. Fundatorem było francuskie Towarzystwo Bezimienne Kopalń „Czeladź” oraz pracownicy kopalni „Czeladź”. Kościół został oddany do użytku w 1924 roku na mocy decyzji ordynariusza kieleckiego bp. Augustyna Łosińskiego. Jego konsekracja odbyła się 1 września 1957; dokonał jej bp Zdzisława Goliński, ordynariusz częstochowski. Parafia Czeladź-Piaski została erygowana 21.03.1937 dekretem bp. dr Teodora Kubiny, ordynariusza częstochowskiego. Patronką parafii jest Matka Boża Bolesna. Odpust odbywa się w pierwszą niedzielę po 15 września.
Pomoc bliźniemu w potrzebie
Wspólnota parafialna przyjęła pod swój dach uchodźców z Ukrainy – czteroosobową rodzinę z Zaporoża. Od marca 2022 matka z synem i dziadkowie mieszkają bezpłatnie na plebanii, mając do dyspozycji dobrze wyposażone mieszkanie (w pokoje, kuchnię i łazienkę). Parafianie zorganizowali potrzebne uchodźcom do normalnego życia rzeczy.
Parafia z Czeladzi zorganizowała zbiórkę na ukraińską parafię w Mohylowie. Dzięki inicjatywie proboszcza parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi-Piaskach, ks. Józefa Handerka, udało się pozyskać dla nowego kościoła niezbędne paramenty do sprawowania kultu. Parafianie osobiście zawozili zebrane dary do Mohylowa, podróżując bezpiecznym kanałem od strony Rumunii.
W kwietniu 2022 roku w parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi Piaskach miał miejsce koncert „Dwa Narody Jeden Duch”. Organizatorem wydarzenia kulturalno-religijnego była Fundacja Muza Dei – Centrum Nowej Kultury, która aktywnie działa na rzecz promowania wartości chrześcijańskich oraz krzewienia silnych więzi rodzinnych. Towarzyszyła temu wspólna modlitwa artystów z Polski i Ukrainy. Podczas koncertu wolontariusze z parafii zbierali ofiary na rzecz artystów z Ukrainy.
W każdy pierwszy piątek miesiąca duszpasterze z parafii odwiedzają chorych parafian, służąc posługą kapłańską, a także chwilą rozmowy. Taką stałą opieka otoczone jest około 15 osób. W czasie ferii zimowych troje dzieci wyjechało na wyjazd ewangelizacyjny do miejscowości Suche, a w czasie wakacji letnich do Łostówki i Tylmanowej. Koszty wyjazdu potrzebujących dzieci zostały pokryte w całości przez parafię.
Wspólnoty parafialne
W parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi Piaskach działa Ruch Światło-Życie. Są to dwie wspólnoty młodzieżowe. W grupie po pierwszym stopniu Oazy Nowego Życia formuję się 12 osób w wieku od 15 do 16 lat, a w Oazie Nowej Drogi formuję się 10 osób w wieku od 13 do 14 lat. Obie grupy spotykają się każdego tygodnia w piątek o 19.00. Animują posługę przy Mszy Świętej niedzielnej, udzielają się w parafialnych wydarzeniach, uczestniczą w rekolekcjach wakacyjnych, oraz diecezjalnych wydarzeniach wspólnotowych.
W parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi Piaskach aktywna jest też scholka dziecięca, do której należy 15 dzieci z klas od 3 do 6 szkoły podstawowej. Dzieci spotykają się na próbach w każdy piątek, śpiewają na niedzielnej Mszy Świętej o godzinie 11.30. Po piątkowych próbach ma miejsce formacja, prowadzona przez starszą młodzież z Oazy. Spotkanie kończy się zawsze wspólną agapą. Oprócz tego scholka uczestniczy w wyjazdach parafialnych.
Przy w parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi Piaskach posługuję grupa ministrantów. Dwunastu chłopców regularnie uczestniczy w życiu liturgicznym parafii. Ministranci mają swoje spotkania formacyjne w każda sobotę. Po nich jest czas na grę w tenisa stołowego lub piłkarzyki.
W parafii aktywnie działa też Żywy Różaniec. Jest to pięć kół różańcowych, które codziennie gromadzą się na modlitwie.
Bardzo aktywną grupą jest parafialna Caritas, która na co dzień opiekuje się ponad 150. potrzebującymi. Około dwudziestu osób codziennie podejmuje różnorodne charytatywne aktywności, których celem jest pomoc najbardziej potrzebującym parafianom.
Przy parafii pw. Matki Bożej Bolesnej działają także Rycerze Kolumba. Dziesięciu mężczyzn jest zaangażowanych we wszelkie akcje parafialne – m.in. festyny i uroczystości. Panowie pomagają w pracach fizycznych oraz włączają się w modlitewne dzieła.
Wierni z opisywanej wspólnoty nie zapominają o modlitwie za duchowieństwo. W parafii jest osiem Margaretek, których członkowie modlą się w intencji kapłanów.
Inicjatywy ewangelizacyjne
Młodzi parafianie – członkowie Oazy w roku szkolnym 2021/2022 podjęła regularną pracę ewangelizacyjną na rzecz swoich młodszych kolegów, uczniów klas 8. szkoły podstawowej. Kandydaci do bierzmowania w okresie od września 2021 r. do maja 2022 r. uczestniczyli w comiesięcznych spotkaniach formacyjne z animatorami z Oazy. Spotkania oprócz przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania, miały również charakter ewangelizacyjny.
W lutym 2022 r. odbyła się Oaza ewangelizacyjna w Suchym koło Zakopanego, w której uczestniczyły dzieci i młodzież z opisywanej wspólnoty. Uczestnicy wyjazdu wraz z opiekunami (około 40 osób) poznawali Miłość Pana Boga analizując postacie z Ewangelii. Nie zabrakło wspólnej modlitwy, śpiewów i zabaw.
Od 1 maja do 3 maja Oaza i Ministranci oraz młodzież z klas 8 szkoły podstawowej uczestniczyła we wspólnym wyjeździe ewangelizacyjnym. Tym razem odwiedziliśmy Kokotek koło Lublińca. Nie zabrakło wspólnej modlitwy, uwielbienia ale i wspaniałej zabawy. W wyjeździe uczestniczyło około 30 osób.
Na przełomie czerwca i lipca br. odbywała się Oaza Dzieci Bożych, organizowana przez Ruch Światło- Życie. 45 dzieci wraz z animatorami i z moderatorem Oazy ks. Pawłem Kurczabem, przeżywało rekolekcje w Łostówce, k. Mszany Dolnej. Większość tych dzieci pochodziło z parafii pw. Matki Bożej Bolesnej.
Życie liturgiczne
W parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi Piaskach jest dwunastu ministrantów i lektorów ze szkoły podstawowej. Dwanaście osób z parafii bierze odpowiedzialność za Liturgię Słowa. Codziennie na porannej i wieczornej Mszy Świętej, w niedziele niemal na każdej Mszy Świętej czytają lekcje lub śpiewają psalm responsoryjny.
Na porannych Mszach w tygodniu śpiew prowadzą parafianie, ponieważ organista posługuje jedynie wieczorem. W parafii jest chór mieszany, który prowadzi organista. Grupa składająca się z 15 osób. spotyka się regularnie, uczestnicząc w liturgii w większe święta. Przy parafii działa również scholka dziecięca – osiemnaścioro dzieci, które śpiewają na Mszy Świętej w niedzielę o 11.30.
W parafii pw. Matki Bożej Bolesnej regularnie odbywają się nabożeństwa – co tydzień: Nowenna do św. Józefa, Nowenna do NMP Bolesnej, Nieszpory niedzielne. Co miesiąc: Nabożeństwo do Chrystusa Najwyższego Kapłana, z modlitwą o powołania kapłańskie i zakonne, Nowenna do J. M. Vianney’a, Godzina Miłosierdzia i Msza święta zbiorowa za zmarłych, Nabożeństwo wynagradzające i procesja do ołtarza Najświętszego Serca Pana Jezusa, Nabożeństwo wynagradzające NMP.
Uprawianie sportu
Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi Piaskach organizuje wyjazdy rowerowe dla starszych i młodszych. W niedzielne popołudnia proboszcz zaprasza parafian do rowerowego zwiedzania okolicy. W czerwcu grupa około 40. parafian odwiedziło Siemanowice Śląskie – trasa, jaką pokonali liczyła 30 km. W kolejnym wyjeździe udział wzięło około 30. parafian, którzy odwiedzili Stawiki w Sosnowcu (trasa liczyła około 20 km. Młodzież z Oazy regularnie udawała się z jednym z księży na wycieczki rowerowe po okolicy. Odwiedzili Siemanowice Śląskie, Stawiki w Sosnowcu, Pogorię w Dąbrowie Górniczej.
Młodzież Oazowa raz w tygodniu w maju i czerwcu spotykała się na grze w piłkę siatkową obok plebanii, w miesiącach wakacyjnych grała w piłkę plażową w kompleksie sportowym w Parku Zielona w Dąbrowie Górniczej. Oaza i ministranci regularnie po spotkaniach formacyjnych mają okazję grać w babingtona i tenisa stołowego.
Młodzież z ks. Pawłem oraz grupa rodzin z parafii w jedną z sobót czerwca uczestniczyła w wyjeździe w góry. Grupa zdobyła Rysiankę w Beskidzie Żywieckim.
Wspólne wyjazdy
W maju 2022 r. licząca ponad 30 osób grupa z parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi Piaskach pielgrzymowała z proboszczem do Fatimy. Ponad 40 parafian pielgrzymowało z tym samym kapłanem do Maedjugorie. Wyjazd odbył się we wrześniu 2022 r.
Od 28 czerwca do 14 lipca 2022 r. odbywała się Oaza Dzieci Bożych, organizowana przez Ruch Światło- Życie. 45 dzieci wraz z animatorami i z moderatorem oazy ks. Pawłem Kurczabem, przeżywało rekolekcje w Łostówce, koło Mszany Dolnej.
W Boże Ciało wieczorem młodzież z parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi Piaskach wraz z ks. Pawłem uczestniczyła w koncercie uwielbieniowym w Rzeszowie.
W maju dzieci z 3 i 4 klasy szkoły podstawowej udały się wraz z rodzicami i jednym z księży na pielgrzymkę po I Komunii Świętej. Odwiedziły Sanktuarium Matki Bożej w Pasierbcu, gdzie odbyły się Msza Święta i Droga Krzyżowa. Później udały się do Limanowej, do Bazyliki Matki Bożej Bolesnej. Od 1 do 3 maja 2022 r. Oaza i ministranci z parafii pw. Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi Piaskach uczestniczyli we wspólnym wyjeździe ewangelizacyjnym. Odwiedzili Kokotek koło Lublińca. Nie zabrakło wspólnej modlitwy, uwielbienia i wspaniałej zabawy.
W lutym odbyła się Oaza ewangelizacyjna w Suchym koło Zakopanego, w której uczestniczyły dzieci i młodzież z parafii.
Edukacja zdrowotna i zdrowy styl życia
W parafii organizowane są wspólne wyjazdy rowerowe. W niedzielne, majowe i czerwcowe popołudnia grupa parafian na czele z księdzem proboszczem wyrusza na trasy rowerowe. Młodzież z wikariuszem, oprócz niedzielnych wyjazdów, kontynuuje wycieczki rowerowe w każdą środę maja i czerwca.
Parafia organizuje wyprawy w góry dla młodzieży, ministrantów z rodzinami. W czerwcu grupa parafian zdobyła Rysiankę, w lipcu Gęsią Szyjkę w Zakopanym.
Proboszcz zachęca do korzystania z medycyny tradycyjnej – korzystania z dostępnych, znanych człowiekowi od lat ziół. Olejek z dziurawca na oparzenia, wywar z krwawnika na trudno gojące się rany, maść żywokostową na stłuczenia można otrzymać przy parafii.
Działalność charytatywna parafii
Co wieczór grupa parafian objeżdża okoliczne sklepy „Biedronka” i przyjmuje żywność z kończącym się terminem przydatności do użytku. Zbierana żywność jest przywożona na plebanię, do magazynu parafialnego Caritas. Kolejna grupa parafian od wtorku do piątku o godzinie 14:00 i w sobotę o godzinie 9:00 wydaje zebrane towary potrzebującym rodzinom z parafii. Z takiej formy pomocy korzysta ponad 150 osób.
Caritas parafialna organizuje zbiórkę ubrań dla potrzebujących członków wspólnoty. Jest ona ogłaszana przez proboszcza, np. na zimę lub na wiosnę. Często na dary przeznaczają nowe rzeczy.
Co roku parafia organizuje dla dzieci z parafii prezenty nas dzień Świętego Mikołaja, ponad 100 paczek trafia do dzieci. Podobna akcja jest organizowana na Dzień Dziecka. Parafia współpracuję ze Szkołą Podstawową nr 5 w Czeladzi. Podczas festynu dzieci utworzyły swoje stoisko, gdzie sprzedawały zebrane wcześniej książki. Została zorganizowana zbiórka przyborów szkolnych dla dzieci z Ukrainy.
Opis parafii pochodzi ze strony konkursu “Aktywna Parafia 2022” organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną wraz z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego – bp. Artura Mizińskiego. Więcej informacji>>>]
Dane kontaktowe:
- Proboszcz ks. Józef Handerek, moc.l1729042263iamg@1729042263iksai1729042263p.ret1729042263am1729042263, tel.,
- https://mater.parafeo.pl/
- Adres: ul. T. Kościuszki 5, 41-253 Czeladź
- Diecezja Sosnowiecka