Sesje synodalne w Rzymie (4-29.10):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / homilie, wystąpienia i medytacje / pozostałe materiały

<<< Homilie, wystąpienia , medytacje sesji synodalnych w Rzymie (4-29.10.2023r)

Homilia podczas Eucharystii - abp Jaime Spengler (Porto Alegre (Brazylia) Prezes C.E.L.A.M.) - Rekolekcje Fraterna Domus - Sacrofano - dzień 3 (3.10.2023r.)

Homilia podczas Eucharystii - abp Jaime Spengler (Porto Alegre (Brazylia) Prezes C.E.L.A.M.) - Rekolekcje Fraterna Domus - Sacrofano - dzień 3 (3.10.2023r.)

Homilia podczas Eucharystii

Wtorek, 3 października 2023 r.

W tych dniach spotykamy się tutaj, aby budować głębszą syntonię z Duchem Pana: On chce mówić do Kościoła! On zawsze przemawia do Kościoła! Rekolekcje! Rekolekcje oznaczają słuchanie głosu Ducha.

W tych ostatnich czasach, na prośbę Ojca Świętego, odbyliśmy również długą podróż słuchania: słuchania naszych wspólnot; słuchania Ludu.

To słuchanie było okazją, by dać się poprowadzić “stanowczej decyzji”, by podążać synodalną drogą z Piotrem (cum Petrus) i pod zwierzchnictwem Piotra (sub Petrus).

Jesteśmy tutaj, ponieważ zostaliśmy wybrani! Wybrani, abyśmy w harmonii z całym Kościołem mogli rozważać, medytować, modlić się, dialogować i budować możliwe sposoby, aby Kościół był coraz bardziej odbiciem Trójcy Świętej: komunii, misji i uczestnictwa.

Tutaj jesteśmy oświeceni przez wiarę! Wiara, która mówi nam, że Pan jest z nami. Ukrzyżowany i Zmartwychwstały towarzyszy nam i prosi, abyśmy słuchali siebie nawzajem. A słuchając siebie nawzajem, aby usłyszeć, jakie horyzonty, ścieżki, drogi, sposoby Duch inspiruje dla Kościoła teraźniejszości i przyszłości.

Zachodnia mentalność, która w centrum stawia człowieka i jego materialne potrzeby, stawia nas przed pytaniem: czy wiara chrześcijańska znajduje jeszcze miejsce w dzisiejszym społeczeństwie? Czy wspólnota wiary znajduje miejsce i przestrzeń w dzisiejszej kulturze? Jakich wyrażeń lub języka powinniśmy użyć, aby przekazać przesłanie? Jakie są niezbędne środki, aby wzmocnić komunię, misję i uczestnictwo? Jakie posługi są potrzebne?

Pan jest z nami! Wraz z Nim rozumiemy, że naszym zadaniem jest “otwieranie horyzontów nadziei na wypełnienie misji Kościoła”.

Prośmy o potrzebną łaskę, abyśmy mogli wypełniać misję, w której uczestniczymy!

AMEN

Homilia wygłoszona przez Abp Jaime Spengler
Arcybiskup metropolita Porto Alegre (Brazylia)
Prezes C.E.L.A.M.

Homilia podczas Eucharystii - abp Jaime Spengler (Porto Alegre (Brazylia) Prezes C.E.L.A.M.) - transmisja

Kanały YT na których mogą być dostępne udostępniane transmisje w innych wersjach językowych

Najnowsze wiadomości synodalne

W miniony weekend zakończyła się seria synodalnych spotkań jubileuszowych zorganizowanych w Watykanie przez Fundację Fratelli Tutti. Cykl wydarzeń był jednym z etapów przygotowań do Jubileuszu 2025. Włączyła się w niego również bazylika św. Piotra, która będzie centralnym miejscem wielu wydarzeń Roku Świętego. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2023-12-04
„Stoimy w obliczu poważnych wyzwań, którym musimy stawić czoła wspólnie, w duchu europejskim i chrześcijańskim, który zbyt długo zdawał się padać ofiarą interesów narodowych” – wskazał abp Gintaras Grušas w przemówieniu otwierającym tegoroczne zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Przewodniczący tego ciała otworzył tak wczoraj spotkanie, które odbywa się... Read more
Published on: 2023-11-28
Do końca roku w kilku miastach Francji odbywać się będzie Festiwal Piękna. Wydarzenie ma na celu „reewangelizację świata, który nie zawsze jest piękny”. Pomysłodawczynią tej inicjatywy jest Anne Facérias, która w 2012 roku stworzyła Diakonię Piękna, jako owoc odbywającego się wówczas w Rzymie synodu na temat nowej ewangelizacji. Kobieta podkreśla,... Read more
Published on: 2023-11-28
Niemieccy katolicy zrobili kolejny krok w kierunku ukonstytuowania tzw. Rady Synodalnej, mimo że Stolica Apostolska wielokrotnie przestrzegała, że nie są upoważnieni do ustanowienia takiej instytucji. Statuty Komisji Synodalnej, która ma następnie przygotować Radę Synodalną przegłosowali członkowie Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich. Aby mogły wejść w życie potrzebna jest jeszcze akceptacja episkopatu... Read more
Published on: 2023-11-27
Zastanowiło mnie, że Papież, pisząc do nas osobno, wskazał na adorację, jakby chciał przez to skierować naszą uwagę na Tego, który kieruje Kościołem i musi zostać postawiony w centrum – mówi prof. Katharina Westerhorstmann, jedna z czterech kobiet, jakie zrezygnowały z udziału w niemieckiej drodze synodalnej, widząc w niej zagrożenie... Read more
Published on: 2023-11-27