Sesje synodalne w Rzymie (4-29.10):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

Szukaj
Close this search box.

<<< Homilie, wystąpienia , medytacje sesji synodalnych w Rzymie (4-29.10.2023r)

Homilia podczas Eucharystii - abp Jaime Spengler (Porto Alegre (Brazylia) Prezes C.E.L.A.M.) - Rekolekcje Fraterna Domus - Sacrofano - dzień 3 (3.10.2023r.)

Homilia podczas Eucharystii - abp Jaime Spengler (Porto Alegre (Brazylia) Prezes C.E.L.A.M.) - Rekolekcje Fraterna Domus - Sacrofano - dzień 3 (3.10.2023r.)

Homilia podczas Eucharystii

Wtorek, 3 października 2023 r.

W tych dniach spotykamy się tutaj, aby budować głębszą syntonię z Duchem Pana: On chce mówić do Kościoła! On zawsze przemawia do Kościoła! Rekolekcje! Rekolekcje oznaczają słuchanie głosu Ducha.

W tych ostatnich czasach, na prośbę Ojca Świętego, odbyliśmy również długą podróż słuchania: słuchania naszych wspólnot; słuchania Ludu.

To słuchanie było okazją, by dać się poprowadzić “stanowczej decyzji”, by podążać synodalną drogą z Piotrem (cum Petrus) i pod zwierzchnictwem Piotra (sub Petrus).

Jesteśmy tutaj, ponieważ zostaliśmy wybrani! Wybrani, abyśmy w harmonii z całym Kościołem mogli rozważać, medytować, modlić się, dialogować i budować możliwe sposoby, aby Kościół był coraz bardziej odbiciem Trójcy Świętej: komunii, misji i uczestnictwa.

Tutaj jesteśmy oświeceni przez wiarę! Wiara, która mówi nam, że Pan jest z nami. Ukrzyżowany i Zmartwychwstały towarzyszy nam i prosi, abyśmy słuchali siebie nawzajem. A słuchając siebie nawzajem, aby usłyszeć, jakie horyzonty, ścieżki, drogi, sposoby Duch inspiruje dla Kościoła teraźniejszości i przyszłości.

Zachodnia mentalność, która w centrum stawia człowieka i jego materialne potrzeby, stawia nas przed pytaniem: czy wiara chrześcijańska znajduje jeszcze miejsce w dzisiejszym społeczeństwie? Czy wspólnota wiary znajduje miejsce i przestrzeń w dzisiejszej kulturze? Jakich wyrażeń lub języka powinniśmy użyć, aby przekazać przesłanie? Jakie są niezbędne środki, aby wzmocnić komunię, misję i uczestnictwo? Jakie posługi są potrzebne?

Pan jest z nami! Wraz z Nim rozumiemy, że naszym zadaniem jest “otwieranie horyzontów nadziei na wypełnienie misji Kościoła”.

Prośmy o potrzebną łaskę, abyśmy mogli wypełniać misję, w której uczestniczymy!

AMEN

Homilia wygłoszona przez Abp Jaime Spengler
Arcybiskup metropolita Porto Alegre (Brazylia)
Prezes C.E.L.A.M.

Homilia podczas Eucharystii - abp Jaime Spengler (Porto Alegre (Brazylia) Prezes C.E.L.A.M.) - transmisja

Kanały YT na których mogą być dostępne udostępniane transmisje w innych wersjach językowych

Najnowsze wiadomości synodalne

Podczas obrad 15 i 16 kwietnia w Domu św. Marty w Watykanie poruszono m.in. temat konfliktów w różnych częściach świata, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i Ukrainie. Zaniepokojeni wydarzeniami członkowie Rady Kardynałów i Papież wyrazili nadzieję na wzmożenie wysiłków na rzecz negocjacji i pokoju. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2024-04-17
W Aparecidzie rozpoczynają się dziś obrady sesji plenarnej episkopatu Brazylii. Zostały one poprzedzone dwudniowymi rekolekcjami, które poprowadził watykański sekretarz stanu. Rozważania dotyczyły trzech pojęć mających fundamentalne znaczenie dla Kościoła synodalnego: komunia, uczestnictwo i misja. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2024-04-12
Mija pięć lat od ogłoszenia adhortacji posynodalnej Christus vivit. Z tej okazji Papież napisał specjalne przesłanie. Jak przypomina, na początku swego pontyfikatu prosił młodych, aby robili raban; dziś ponawia ten apel w słowach: „wykrzyczcie, nie tyle waszymi głosami, ile waszym życiem i sercem, tę prawdę: Chrystus żyje!”. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2024-03-25
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło komunikat prasowy po wczorajszym spotkaniu delegacji niemieckiego episkopatu oraz przedstawicieli kierownictwa Kurii Rzymskiej. Jak zaznaczono, odbyło się ono w pozytywnej i konstruktywnej atmosferze. Omówiono otwarte kwestie teologiczne poruszone w dokumentach tzw. Drogi Synodalnej w Niemczech. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2024-03-23
W ramach trwającego Synodu o synodalności zostaną powołane specjalne komisje do zajęcia się skomplikowanymi kwestiami, które wyłoniły się podczas dotychczasowych obrad. W tym samym czasie uczestnicy zgromadzenia synodalnego będą zaproszeni do skupienia się na pytaniu: „jak być Kościołem synodalnym w misji?”. O ostatnich krokach poczynionych w procesie synodalnym poinformowano na... Read more
Published on: 2024-03-14