I sesja synodalna w Rzymie (4-29.10.2023r):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
informacje

Szukaj
Close this search box.

<< Co dalej po Synodzie o synodalności - Diecezje

Abp Ryś: Ile słowa Bożego mamy w sercu? | Dzień Wspólnoty Archidiecezji Łódzkiej

– Ile słowa Bożego mamy w sercu? I ile jest takiego słowa Bożego, które do serca nie dopuszczasz? – pytał wiernych z całej archidiecezji łódzkiej metropolita łódzki.

17 czerwca odbył się 1. Dzień Wspólnoty Archidiecezji Łódzkiej. Do Bazyliki Archikatedralnej św. Stanisława Kostki na Mszę św. przybyły wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia i grupy parafialne z całej archidiecezji łódzkiej. Uroczystościom przewodniczył abp Grzegorz Ryś, obecni byli także biskupi pomocniczy, duchowieństwo, osoby konsekrowane i świeckie. Wręczono odznaczenia, nagrody, a prezentacja różnorodnych wspólnot, ruchów i stowarzyszeń zacieśniła więzy Kościoła łódzkiego.

W homilii, nawiązując do dzisiejszej Ewangelii, metropolita łódzki powiedział o zachowywaniu przykazań w sercu na wzór Maryi. – Ani Maryja ani Józef nie rozumieli tego, co powiedział im Jezus. I Maryja, ponieważ nie zrozumiała, to w sercu próbuje przeniknąć to słowo, które jest dla niej na razie niepojęte, przeniknąć te sprawy – wyjaśnił duszpasterz. Jednocześnie abp Ryś zaznaczył, że nie możemy wybierać spośród słów Boga tylko tych, które nam odpowiadają, do których łatwo jest nam się dostosować i wypełniać w codzienności, dlatego każdy nas powinien iść za Maryją i pytać siebie, ile z Bożych słów jest naszymi wewnętrznymi przekonaniami. – Mogę rozumiem pojąć tę Ewangelię, podać jej całe egzegezy, wszystkim wytłumaczyć, co tu jest napisane i to słowo wcale nie musi wejść do mojego serca. Do serca wchodzi wtedy, kiedy przyjmuję je jako słowo, które jest dla mnie osobiście skierowane i staje się moim własnym sposobem myślenia, postępowania. To jest moje słowo, mam je w swoim wnętrzu, a nie tylko w otwartym Piśmie na biurku – powiedział homileta. Rozważając liturgię słowa, łódzki pasterz pytał zebranych, ile słów  Boga przyjmują w swoim życiu, a ile odrzucają. Odwołując się do słów Grzegorza Wielkiego, metropolita łódzki powiedział, że to Duch św. sprawia, że słowo staje się prawdą wnętrza. – Wielka prawda o naszej wierze to jest to, że ona ostatecznie jest miłością. Prawo zamienione w miłość, Eucharystia zamieniona w miłość, lektura słowa Bożego zamieniona w miłość – podsumowywał abp Ryś.

Na zakończenie metropolita łódzki zachęcał, aby każdy przyjmował i czynił słowo wypowiedziane przez Boga, bo właśnie na tym polega ewangelizacja, a Maryja, będąca jej Nową Gwiazdą, będzie dla wszystkich przewodniczką. – To jest dla każdego z nas, dla każdej ze wspólnot: lustrem jest serce Maryi. Przejrzyjmy się w tym lustrze! I nie zapomnijmy od razu, co widzieliśmy – zakończył abp Grzegorz Ryś.

Po Komunii św. i uwielbieniu abp. Grzegorz Ryś wręczył odznaczenia. Krzyż Archidiecezji Łódzkiej, ustanowiony w 1998 roku, otrzymała s. Lucyna Witczak ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP.

Krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice”, najstarsze odznaczenie Stolicy Apostolskiej przyznawane przez Ojca Świętego, otrzymali Agnieszka i Radosław Niedźwiedzcy oraz Renata i Janusz Zalewscy. Państwo Niedźwiedzcy służą osobom chorującym psychicznie i im rodzinom, a od początku wojny udzielają także wsparcia rodzinom z Ukrainy. Państwo Zalewscy stanowią dom dziecka dla jedenaściorga dzieci z chorobą FAS, wadami genetycznymi i innymi niepełnosprawnościami.

Godność prałata w stopniu Kapelana Jego Świątobliwości przyznano: ks. dr. Henrykowi Eliaszowi, ks. dr. Kazimierzowi Dąbrowskiemu, ks. dr. Grzegorzowi Michalskiemu, ks. dr Sławomirowi Sosnowskiemu oraz ks. Pawłowi Lisowskiemu.

Po Mszy św. dalsze świętowanie odbyło się na Placu Katedralnym, gdzie każdy uczestnik mógł zjeść posiłek, poznać archidiecezjalne wspólnoty, a także zwiedzić Wyższe Seminarium Duchowne czy Muzeum Archidiecezji Łódzkiej. Podczas Dnia Wspólnoty w Kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego „5” trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Był to także czas podsumowania i nagrodzenia uczniów za trud włożony w naukę i udział w różnorodnych konkursach katechetycznych.

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, dla których przygotowano dmuchańce, bańki i eurobangee. Całość części integracyjnej wokół katedry uświetnił koncert zespołu „Małe TGD”.

Dzień Wspólnoty Archidiecezji Łódzkiej jest pierwszym tego typu wydarzeniem zainicjowanym przez abp. Grzegorza Rysia, mającym na celu integrację wiernych Kościoła łódzkiego oraz wspólną modlitwę.

Godność prałata w stopniu Kapelana Jego Świątobliwości przyznano: ks. dr. Henrykowi Eliaszowi, ks. dr. Kazimierzowi Dąbrowskiemu, ks. dr. Grzegorzowi Michalskiemu, ks. dr Sławomirowi Sosnowskiemu oraz ks. Pawłowi Lisowskiemu.