Wprowadzenie do modułu pierwszego przez kard. Jean-Claude Hollerich - Sprawozdawca generalny Synodu - Synod - dzień 2 (3.10.2024r)

I sesja Grup Roboczych
3 października 2024
Wprowadzenie do modułu pierwszego przez kard. Jean-Claude Hollerich
Sprawozdawca generalny Synodu
(tłumaczenie automatyczne DeepL)
Dzień dobry i witam ponownie. Wczoraj po południu mówiłem bardzo obszernie, więc dziś rano postaram się być bardzo zwięzły.
To dziwne zadanie z mojej strony, ponieważ muszę przypomnieć o czymś, o czym wszyscy już wiemy: dziś rano rozpoczynamy pierwszy z pięciu modułów, na które podzielone są nasze prace, a tematem tego pierwszego modułu jest pierwsza sekcja Instrumentum laboris, zatytułowana „Fundamenty”.
W strukturze Instrumentum laboris sekcja ta ma inny status niż trzy kolejne części, nad którymi będziemy pracować w kolejnych modułach. Nie mając ambicji bycia traktatem na temat eklezjologii synodalnej, „stara się nakreślić podstawy wizji misyjnego Kościoła synodalnego, zapraszając nas do pogłębienia naszego zrozumienia tajemnicy Kościoła” (IL2, Wprowadzenie do sekcji Fundamenty). Gromadzi świadomość, która została skonsolidowana w ostatnich latach, a w szczególności zbieżności, które uznaliśmy i wyraziliśmy w sprawozdaniu podsumowującym w ubiegłym roku. Samo Instrumentum laboris podsumowuje je w następujący sposób: „W Chrystusie, światłości wszystkich narodów, jesteśmy jednym Ludem Bożym, powołanym do bycia znakiem i narzędziem zjednoczenia z Bogiem i jedności rodzaju ludzkiego. Czynimy to, idąc razem w historii, żyjąc komunią karmioną życiem Trójcy Świętej, promując uczestnictwo wszystkich, w perspektywie wspólnej misji” (tamże).
Jeśli po przeczytaniu tej części Instrumentum laboris pomyślałeś: „Nic nowego”, to trafiłeś w sedno. Nawet w naszej pracy podczas pierwszego modułu dobrze jest pamiętać o tym fakcie. W rzeczywistości nie chodzi o ponowne otwarcie debaty na temat tego, co już zatwierdziliśmy w zeszłym roku, ale o poświęcenie niezbędnego czasu na ponowne przyjęcie tego i umieszczenie się w horyzoncie. W trakcie wymiany mogą pojawić się nowe spostrzeżenia lub pomysły na lepsze sformułowanie treści. Są one mile widziane i będą stanowić wkład w opracowanie ostatecznej wersji dokumentu.
Ten pierwszy moduł da nam również możliwość ponownego dostrojenia się do metody pracy w grupach i na sesji plenarnej. W porównaniu do zeszłego roku, sytuacja nie jest taka sama: jak powiedziałem wczoraj, metoda została dostosowana do konkretnych celów tej Drugiej Sesji.
Oddaję więc teraz głos sekretarzowi specjalnemu, o. Giacomo Costa SJ, który pomoże nam skupić się na organizacji pracy tego modułu i trzech następnych. Dziękuję.




