Udostępnione dokumenty zgromadzenia synodalnego (medytacje, homilie, wystąpienia)
Prezentujemy polskie tłumaczenia udostępnionych przez sekretariat synodu dokumentów XVI Zwyczajengo Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (Druga Sesja) – medytacje, wystąpienia i inne dokumenty opublikowane w trakcie trwania sesji.
Tam gdzie były dostępne nagrania danych wystąpień udostępniamy te nagrania (w angielskiej lub oryginalnej wersji językowej) – przetłumaczone teksty wystąpień znajdują się pod nagraniami
Aby śledzić na bieżąco przebieg Pierwszej Sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów odwiedź tą stronę: Podsumowanie poszczególnych sesji Synodalnych (Aktualizowane).
Synod - dzień 26
Synod - dzień 15
Synod - dzień 14
Synod - dzień 2
Synod - dzień 1
- Uroczyste powitanie – kard. Carlos AGUIAR RETES Arcybiskup Meksyku (Meksyk)
- Przemówienie Ojca Świętego Franciszka
- Przemówienie otwierające kard. Mario Grech sekretarza generalnego Synodu
- Przemówienie otwierające kard. Jean-Claude Hollerich Relator generalny Synodu Biskupów
- Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka
- Grupa 1 – Niektóre aspekty relacji między katolickimi Kościołami wschodnimi a Kościołem łacińskim
- Grupa 2 – Wsłuchiwanie się w wołanie ubogich
- Grupa 3 – Misja w środowisku cyfrowym
- Grupa 4 – Rewizja Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis w perspektywie synodu misyjnego (SP 11)
- Grupa 5 – Określone kwestie teologiczne i kanoniczne dotyczące konkretnych form posługi (SP 8 i 9)
- Grupa 6 – Korekta dokumentów regulujących relacje między biskupami, zakonnikami i grupami kościołów (SP 10) z synodalnej perspektywy misyjnej
- Grupa 7 – Określone aspekty autorytetu i posługi biskupa (kryteria wyboru kandydatów do episkopatu, funkcja sądownicza biskupów, charakter i przebieg wizyt ad limina Apostolorum) z synodalnej perspektywy misyjnej (SP 12 i 13)
- Grupa 8 – Rola przedstawicieli papieskich z synodalnej perspektywy misyjnej (SP 13)
- Grupa 9 – Teologiczne kryteria i synodalne metodologie w zakresie wspólnego rozeznania kontrowersyjnych kwestii doktrynalnych, duszpasterskich i etycznych (SP 15)
- Grupa 10 – Przyjęcie rezultatów podróży ekumenicznej w zakresie praktyk kościelnych (SP 7)
- Prezentacja sprawozdania Komisji Kanonicznej
- Prezentacja raportu Komisji ds. poligamii – Raport SECAM
Rekolekcje - dzień 2
- Medytacja 3 – o. Timothy Radcliffe OP
- Rozważanie podczas modlitwy porannej „Dla Ciebie milczenie jest uwielbieniem” Łagodność i surowość synodalnej drogi – m. Maria Ignazia Angelini OSB
- Medytacja 4 – Zmartwychwstanie i rozmowa przy śniadaniu – o. Timothy Radcliffe OP
- Czuwanie modlitewne pod przewodnictwem papieża Franciszka – Prośby o przebaczenie
- Czuwanie modlitewne pod przewodnictwem papieża Franciszka – Świadkowie
- Czuwanie modlitewne pod przewodnictwem papieża Franciszka – Modlitwa
(Audiobook / PDF / txt) Dokument Końcowy – Ku Kościołowi synodalnemu – komunia, uczestnictwo, misja – XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów
W różnych momentach drogi synodalnej, którą zapoczątkowałem w październiku 2021 roku, wsłuchiwaliśmy się w to, co w tym czasie Duch Święty mówi do Kościołów. Dokument końcowy XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów zbiera owoce drogi wyznaczonej przez słuchanie Ludu Bożego oraz rozeznawanie pasterzy. Cały Kościół, pozwalając się oświecić Duchowi Świętemu,…
Wyniki głosowania nad dokumentem końcowym – Synod – dzień 25 (26.10.2024r.)
Poniżej prezentujemy wyniki głosowania uczestników drugiej sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nad poszczególnymi paragrafamii dokumentu końcowego.
Homilia papieża Franciszka podczas mszy na zakończenie Synodu o synodalności – Synod – dzień 26 (27.10.2024r)
Ewangelia ukazuje nam Bartymeusza, niewidomego, który musi żebrać na poboczu drogi, odrzuconego, pozbawionego nadziei, który jednak słysząc przechodzącego Jezusa, zaczyna do Niego wołać. Pozostało mu tylko wykrzyczeć swój ból i przedstawić Jezusowi swoje pragnienie odzyskania wzroku. I gdy wszyscy go napominają, bo przeszkadza im jego głos, Jezus zatrzymuje się. Bóg…
Przemówienie papieża Franciszka na zakończenie obrad Synodu o synodalności – Synod – dzień 25 (26.10.2024r)
Drodzy Bracia i Siostry! W Dokumencie Końcowym zebraliśmy owoce lat, co najmniej trzech, w których słuchaliśmy Ludu Bożego, aby lepiej zrozumieć, jak być „Kościołem synodalnym” – jest to słuchanie Ducha Świętego – w tych czasach. Biblijne odniesienia, które otwierają każdy rozdział, kształtują przesłanie poprzez odniesienia do gestów i słów Zmartwychwstałego…
Pozdrowienie Przewodniczącego Delegata – bp. Ibrahim Isaac Sedrak – Synod – dzień 25 (26.10.2024r)
Drogie Błogosławione, Eminencje, Ekscelencje, Siostry i Bracia w Chrystusie, Oto jesteśmy, Dzisiaj nasze synodalne spotkania dobiegają końca, ale jednocześnie rozpoczyna się nowy i prawdziwy synod w codziennym życiu, w konkretnym życiu wspólnot kościelnych na całym świecie, do którego powrócimy. Dziękujemy Panu, który prowadził nas swoim Duchem, Autorem i Przewodnikiem Kościoła,…
Medytacja – 0. Timothy Radcliff O.P. – Synod – dzień 20 (21.10.2024r)
Przed nami ostatnie zadanie - rozpatrzenie dokumentu końcowego, wprowadzenie poprawek i głosowanie nad nim. Dziś przygotowujemy się do tej ważnej odpowiedzialności. Jak mamy to zrobić? Z wolnością! Paweł napisał do Galatów: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”. (5.1). Naszą misją jest głoszenie i ucieleśnianie tej wolności. Wolność jest podwójną helisą chrześcijańskiego…
Msza wotywna o Duchu Świętym – Homilia kardynała Mario Grecha – Sekretarz Generalny Synodu – Synod – dzień 20 (21.10.2024r)
Drodzy bracia i siostry, Dotarliśmy do ostatniego etapu prac naszego Zgromadzenia Synodalnego, które zbiera owoce długiej podróży rozpoczętej w październiku 2021 roku. W tej chwili fragment Ewangelii wskazuje nam drogę do „zbierania”, a Jezus zachęca nas, abyśmy wystrzegali się wszelkiej chciwości, która może dotyczyć nie tylko dóbr materialnych, ale także…
Msza Święta w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie – Homilia kardynała Carlosa Aguiara Retesa – Synod – dzień 15 (16.10.2024r)
„Błogosławiony, kto pokłada ufność w Panu” Tym zdaniem właśnie odpowiedzieliśmy na Słowo Boże, na to, co św. Paweł wskazuje w pierwszym czytaniu, zaczerpniętym z Listu do Galatów: egoistyczny nieporządek człowieka jest przyczyną złych czynów. Ale jak można przezwyciężyć tę skłonność? Ucząc się, jak dać się prowadzić Duchowi Świętemu. Czynimy to…
Moduł 4 – Intrumentum laboris część 3: Miejsca – Prezentacja kard. Jean-Claude Hollerich, Sprawozdawca generalny – Synod – dzień 14 (15.10.2024r)
Dzień dobry i witam. Wznawiamy naszą pracę. Jeśli spojrzymy na kalendarz, okaże się, że dotarliśmy do dziesiątej sesji Małych Grup. Jutro rano odbędzie się również dziesiąta kongregacja generalna: te dwa tryby naszej pracy przebiegają w tym samym tempie, które staramy się utrzymać, nie poddając się zmęczeniu. Kalendarz mówi nam również,…
Moduł 4 – Intrumentum laboris część 3: Miejsca – Konkretność miejsc, w których wcielają się relacje (Łk 11, 37-41) – Wprowadzenie: Matka Maria Ignazia Angelini, O.S.B. – Synod – dzień 14 (15.10.2024r)
„Miejsce Kościoła synodalnego w misji": kościelne zakorzenienie w konkretnym miejscu, kontekście, kulturze; relacja między różnymi przynależnościami kulturowymi w ramach jednego Kościoła. Jest to zagadnienie, które nurtowało pierwsze wspólnoty chrześcijańskie od samego początku. Chrześcijanie, w odniesieniu do miejsc życia, kultur, identyfikowali się, paradoksalnie, jako „zamieszkujący obcy” (1 P 2:11-12). Jeśli pomyślimy…
Ekumeniczne czuwanie modlitewne – Homilia ojca świętego Franciszka – Synod – dzień 10 (11.10.2024r)
„Także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im” (J 17, 22). Te słowa z modlitwy Jezusa przed Męką, można w sposób szczególny odnieść do męczenników, wysławianych za ich świadectwo o Chrystusie. W tym miejscu wspominamy Pierwszych Męczenników Kościoła w Rzymie: na ich krwi zbudowano tę bazylikę, na ich krwi zbudowano Kościół.…
Moduł 3 – Intrumentum laboris część 2 Drogi – Medytacja prowadzona przez o. Timothy’ego Radcliffe’a, O.P. – Synod – dzień 9 (10.10.2024r)
Dzisiaj zaczynamy myśleć o procesach, poprzez które Kościół się zmienia, o percorsi, które musimy podjąć. Poniższy dziwny tekst może pomóc nam zobaczyć, jak to się dzieje: „Jezus opuścił to miejsce i udał się do Tyru i Sydonu. Właśnie wtedy wyszła kobieta kananejska z tego regionu i zaczęła krzyczeć: „Zmiłuj się…
Moduł 3 – Intrumentum laboris część 2 Drogi – Prezentacja kard. Jean-Claude Hollerich, Sprawozdawca generalny – Synod – dzień 9 (10.10.2024r)
Dzień dobry. Tym razem mamy nagłe przejście, bez przerwy: dziś rano zakończyliśmy Moduł 2 i rozpoczynamy pracę nad Modułem 3. Prawdą jest jednak, że wczoraj po południu przeżyliśmy dwa wydarzenia, różne, ale równie znaczące, które przerwały nasz zwykły rytm, a przede wszystkim wyprowadziły nas z tej sali: celebracja eucharystyczna w…
Moduł 2 – Intrumentum laboris część 1: Relacje Perspektywa relacji: Odwrócony test. Wprowadzenie: Matka Maria Ignazia Angelini, O.S.B. – Synod – dzień 6 (7.10.2024r)
Relacje z Panem, między braćmi i siostrami oraz między Kościołami - podtrzymują żywotność Kościoła o wiele bardziej radykalnie niż jego struktury (Istrumentum laboris, Wprowadzenie). Dzisiejsza Ewangelia, serce historii Łk, „teologa relacji” (Bovon), wita nas i wprowadza w ten nowy etap: łaskę wiosny, aby stawić czoła części I.a IL. W przypowieści…
Moduł 2 – Intrumentum laboris część 1: Relacje Prezentacja kard. Jean-Claude Hollerich – Sprawozdawca generalny Synodu – Synod – dzień 6 (7.10.2024r)
Dzień dobry i witamy ponownie, po niedzieli, która skupiła nasz wzrok i nasze serca na krwawym świecie, w którym żyjemy, poprzez modlitwę różańcową o pokój w Bazylice Najświętszej Maryi Panny Większej pod przewodnictwem Ojca Świętego. Nasze wstawiennictwo trwa również dzisiaj, poprzez starożytną i tradycyjną praktykę postu, o czym wspomniał już…
Wprowadzenie do modułu pierwszego przez kard. Jean-Claude Hollerich – Sprawozdawca generalny Synodu – Synod – dzień 2 (3.10.2024r)
Dzień dobry i witam ponownie. Wczoraj po południu mówiłem bardzo obszernie, więc dziś rano postaram się być bardzo zwięzły. To dziwne zadanie z mojej strony, ponieważ muszę przypomnieć o czymś, o czym wszyscy już wiemy: dziś rano rozpoczynamy pierwszy z pięciu modułów, na które podzielone są nasze prace, a tematem…
Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka – Prezentacja raportu Komisji ds. poligamii – Raport SECAM – Synod – dzień 1 (2.10.2024r)
Poligamia jest powszechną rzeczywistością w wielu krajach afrykańskich, stanowiąc poważne wyzwanie duszpasterskie dla Kościoła. Wyzwanie to pojawia się zarówno ze strony osób, które były już w związkach poligamicznych przed przyjęciem wiary, jak i ochrzczonych członków, którzy wchodzą w poligamię po nawróceniu.
Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka – Prezentacja sprawozdania Komisji Kanonicznej – Pierwsza Kongregacja Generalna – Synod – dzień 1 (2.10.2024r)
Komisja Kanoniczna Synodu została ustanowiona na początku I Sesji w październiku 2023 r. i spotkała się kilka razy w tym samym okresie. Natychmiast po jej zakończeniu zorganizowała się w celu zidentyfikowania kwestii, które pojawiły się w Sprawozdaniu podsumowującym. Dziesięcioosobowej Komisji przewodniczy prefekt Dykasterii ds. Tekstów Prawodawczych oraz sekretarz, który koordynuje…
Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka – Grupa 10 – Przyjęcie rezultatów podróży ekumenicznej w zakresie praktyk kościelnych (SP 7) – Pierwsza Kongregacja Generalna – Synod – dzień 1 (2.10.2024r)
W trakcie całego procesu synodalnego, podczas konsultacji lokalnych, zgromadzeń kontynentalnych i pierwszej sesji rzymskiej, narastało wezwanie do pójścia dalej drogą jedności i relacji ekumenicznych. Jak stwierdzono w IL2 §9, tuż przed podaniem tytułu i tematu naszej Grupy Studyjnej 10, „synodalność jest warunkiem kontynuowania ekumenicznej drogi ku widzialnej jedności wszystkich chrześcijan”.…
Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka – Grupa 9 – Teologiczne kryteria i synodalne metodologie w zakresie wspólnego rozeznania kontrowersyjnych kwestii doktrynalnych, duszpasterskich i etycznych (SP 15) – Pierwsza Kongregacja Generalna – Synod – dzień 1 (2.10.2024r)
W celu ustanowienia, w zgodzie z drogą synodalną, zadania, które zostało nam powierzone, uznaliśmy za decydujące przyjęcie postawy metodologicznej , która pozwoli, w trakcie pracy, na weryfikację, integrację i korektę, aby dojść do spójnego sformułowania konkretnych pytań, które zostaną uznane za konieczne do pouczenia.
Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka – Grupa 8 – Rola przedstawicieli papieskich z synodalnej perspektywy misyjnej (SP 13) – Pierwsza Kongregacja Generalna – Synod – dzień 1 (2.10.2024r)
Pierwsza sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (październik 2023 r.) zwróciła uwagę na potrzebę powołania Grupy Studyjnej, która zajęłaby się tematem „Rola przedstawicieli papieskich w misyjnej perspektywie synodalnej”. Opis przydzielonych zadań uwzględnia potrzebę refleksji, w szczególności w świetle proponowanej przez synod kultury przejrzystości i odpowiedzialności jako „integralnej części Kościoła…
Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka – podgrupa 7 – Biskup – ojciec i sędzia – Pierwsza Kongregacja Generalna – Synod – dzień 1 (2.10.2024r)
Wymiar sprawiedliwości jest integralną częścią pasterskiej władzy biskupa. Jak podkreśla system kanoniczny: "W każdej diecezji i we wszystkich sprawach, które nie są wyraźnie wyłączone przez prawo, sędzią pierwszej instancji jest biskup diecezjalny, który może sprawować władzę sądowniczą osobiście lub za pośrednictwem innych osób, zgodnie z następującymi kanonami", zazwyczaj za pośrednictwem…
Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka – Grupa 7 – Określone aspekty autorytetu i posługi biskupa (kryteria wyboru kandydatów do episkopatu, funkcja sądownicza biskupów, charakter i przebieg wizyt ad limina Apostolorum) z synodalnej perspektywy misyjnej (SP 12 i 13) – Pierwsza Kongregacja Generalna – Synod – dzień 1 (2.10.2024r)
Zgodnie z mandatem otrzymanym od Ojca Świętego, biorąc pod uwagę, że inne Grupy zajmują się funkcją sądowniczą biskupa (Podgrupa 7) i rolą papieskich przedstawicieli (Grupa 8), Grupa 7 proponuje przede wszystkim zbadanie następujących kwestii • kryteria wyboru kandydatów do episkopatu, którzy oddają się służbie Kościołowi w misyjnej perspektywie synodalnej; •…
Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka – Grupa 6 – Korekta dokumentów regulujących relacje między biskupami, zakonnikami i grupami kościołów (SP 10) z synodalnej perspektywy misyjnej – Pierwsza Kongregacja Generalna – Synod – dzień 1 (2.10.2024r)
Sprawozdanie podsumowujące prosiło o dogłębne zbadanie, w jaki sposób relacje między pasterzami, konsekrowanymi mężczyznami i kobietami, członkami ruchów kościelnych i nowych wspólnot mogą być lepiej wyrażone i połączone w służbie komunii i misji (por. RS 10f). Życie konsekrowane jest darem, znakiem Boga w różnych środowiskach życia, zaczynem wzrostu bardziej sprawiedliwego…
Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka – Grupa 5 – Określone kwestie teologiczne i kanoniczne dotyczące konkretnych form posługi (SP 8 i 9) – Pierwsza Kongregacja Generalna – Synod – dzień 1 (2.10.2024r)
1. W dialogu z Sekretariatem Generalnym Synodu, Dykasteria Nauki Wiary postanowiła przystąpić do opracowania dokumentu na temat przydzielony Grupie Studyjnej 5. Aby pogłębić kwestię miejsca kobiet w Kościele i ich udziału w procesach decyzyjnych i przywództwie wspólnotowym, w dokumencie zostaną rozważone i przeanalizowane następujące tematy specyfika władzy sakramentalnej; relacja istniejąca…
Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka – Grupa 4 – Rewizja Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis w perspektywie synodu misyjnego (SP 11) – Pierwsza Kongregacja Generalna – Synod – dzień 1 (2.10.2024r)
Grupa spotyka się co dwa tygodnie i inspiruje się metodą Rozmów w Duchu, aby zwiększyć wkład każdego członka Grupy. Punktami odniesienia do refleksji są Ratio fundamentalis i inne dokumenty dotyczące formacji wyświęconych szafarzy, sprawozdanie podsumowujące zgromadzenie synodalne z października 2023 r. oraz Instrumentum laboris na drugą sesję. Dotychczasowe badania i…
Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka – Grupa 3 – Misja w środowisku cyfrowym – Pierwsza Kongregacja Generalna – Synod – dzień 1 (2.10.2024r)
W jaki sposób synodalny Kościół misyjny ma być obecny w dzisiejszym świecie? Sprawozdanie podsumowujące Pierwszą Sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów uznaje, że Kościół synodalny pełni misję w kulturze cyfrowej: Kultura cyfrowa reprezentuje fundamentalną zmianę w sposobie, w jaki pojmujemy rzeczywistość i w konsekwencji odnosimy się do nas samych,…
Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka – Grupa 2 – Wsłuchiwanie się w wołanie ubogich – Pierwsza Kongregacja Generalna – Synod – dzień 1 (2.10.2024r)
„Usłyszeć zarówno krzyk ziemi, jak i krzyk ubogich” (Laudato si' n 49) Wyostrzenie naszej uwagi Nierozłączna natura odpowiedzi na wołanie ubogich i ziemi została uwydatniona w poniższych pytaniach, a przeszkody uniemożliwiające Kościołowi usłyszenie tego wołania zostaną omówione. 1. Jakimi środkami dysponuje Kościół, aby dotrzeć do tych, którzy proszą o wysłuchanie,…
Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka Grupa 1 Niektóre aspekty relacji między katolickimi Kościołami wschodnimi a Kościołem łacińskim – Pierwsza Kongregacja Generalna – Synod – dzień 1 (2.10.2024r)
W ostatnich dziesięcioleciach wielu wiernych katolickich Kościołów wschodnich opuściło swoje historyczne terytoria pochodzenia (Bliski Wschód, Ukraina, Kaukaz, Erytrea i Etiopia itp.). Proces ten nasilił się w ostatnich latach, a na emigrację wpływają obecnie różne czynniki, w szczególności wojny, niepokoje polityczne i niestabilność gospodarcza. W tak zwanej „diasporze” pojawiły się zatem…
Przemówienie otwierające kard. Jean-Claude Hollerich Relator generalny Synodu Biskupów – Pierwsza Kongregacja Generalna – Synod – dzień 1 (2.10.2024r)
Dzień dobry. Wydaje się słuszne, aby rozpocząć od serdecznego powitania tych - nielicznych - którzy dołączyli do nas na drugiej sesji, nie uczestnicząc w pierwszej. Mam nadzieję, że poczuliście się powitani. Ale natychmiast kontynuuję równie serdecznym „Witamy z powrotem”, skierowanym do wszystkich tych, którzy są tu po raz drugi. Miło…
Przemówienie otwierające kard. Mario Grech sekretarza generalnego Synodu – Pierwsza Kongregacja Generalna – Synod – dzień 1 (2.10.2024r)
Witamy z powrotem! Pozdrawiamy wszystkich, siostry i braci w Chrystusie. Zwołani na drugą sesję Zgromadzenia, wzywamy Ducha Świętego, aby nas oświecił i uczynił nasze uszy uważnymi na Jego Głos. Ducha, który z głębi pogwałconego stworzenia i istot, które cierpią niesprawiedliwość za niesprawiedliwością, jęczy i cierpi podczas porodu, zapoczątkuje nowy sezon.…
Przemówienie Ojca Świętego Franciszka – Pierwsza Kongregacja Generalna – Synod – dzień 1 (2.10.2024r)
Drodzy Bracia i Siostry! Odkąd Kościół Boży został „zwołany na Synod”, w październiku 2021 roku, przebyliśmy razem część długiej drogi, do której Bóg Ojciec zawsze powoływał swój lud, posyłając go do wszystkich narodów, aby nieść radosną nowinę, że Jezus Chrystus jest naszym pokojem (Ef 2, 14) i umacniając go w…
Uroczyste powitanie – Synod – dzień 1 (2.10.2024r.)
Chciałbym rozpocząć to powitanie od przypomnienia refleksji, którą papież Paweł VI poczynił w swojej pierwszej encyklice „Ecclesiam Suam” w kontekście Soboru Watykańskiego II i która, jak wierzę, jest nadal aktualna w odniesieniu do obecnych wyzwań, przed którymi stoimy, aby osiągnąć Nową Ewangelizację, wskazaną przez papieża Jana Pawła II jako niezbędną…
Czuwanie modlitewne pod przewodnictwem papieża Franciszka – Modlitwa – dzień 2 (1.10.2024r.)
Święta Ewangelia jest naszą drogą, naszą prawdą i naszym życiem. Powierzam ją wam, którzy jesteście strażnikami nowego dnia w Kościele, który chce być synodalny dla misji. Odkąd Słowo stało się ciałem, słowo Jezusa szuka naszego ciała, jakkolwiek słabego i niewiernego. Wszyscy jesteśmy grzesznikami, błagającymi o miłosierdzie Ojca, dlatego wyznaliśmy nasze…
Czuwanie modlitewne pod przewodnictwem papieża Franciszka – Świadkowie – Rekolekcje – dzień 2 (1.10.2024r.)
Nazywam się Deema i pochodzę z Homs, syryjskiego miasta głęboko naznaczonego ranami wojny. Jestem zakonnicą wspólnoty monastycznej al-Khalil (Przyjaciel Boga) założonej w 1991 roku w syrokatolickim klasztorze św. Mojżesza Abisyńczyka przez Paula Dall'Oglio S.J. wraz z Jacquesem Mouradem. Jestem tu dzisiaj, aby podzielić się świadectwem, którego nie da się łatwo…
Czuwanie modlitewne pod przewodnictwem papieża Franciszka – Prośby o przebaczenie – Rekolekcje – dzień 2 (1.10.2024r.)
Proszę o przebaczenie Boga Ojca, czując wstyd za grzech braku odwagi, odwagi niezbędnej do poszukiwania pokoju między ludźmi i narodami, w uznaniu nieskończonej godności każdego ludzkiego życia we wszystkich jego fazach, od stanu początkowego do starości, zwłaszcza dzieci, chorych, ubogich, prawa do posiadania pracy, ziemi, domu, rodziny, wspólnoty, w której…
Medytacja 4 – Zmartwychwstanie i rozmowa przy śniadaniu – o. Timothy Radcliffe OP – Rekolekcje – dzień 2 (1.10.2024r.)
Nareszcie, po raz pierwszy od czasu zaparcia się Jezusa, Szymon Piotr i Jezus rozmawiają ze sobą. Nie jest jasne, czy to ryba była grillowana, czy Piotr! Jezus pyta Piotra: „Czy mnie miłujesz?”. Nie ma ani słowa o jego zaparciu się. Liczy się teraz, dzisiaj. Łukasz Popko OP napisał: „Zauważ, że…
Rozważanie podczas modlitwy porannej „Dla Ciebie milczenie jest uwielbieniem” Łagodność i surowość synodalnej drogi – m. Maria Ignazia Angelini OSB – Rekolekcje – dzień 2 (1.10.2024r.)
„Jeśli kochasz prawdę, bądź miłośnikiem ciszy a Bóg pozwoli ci doświadczyć tego, co rodzi cisza”. (Izaak Syryjczyk) Otwieramy się razem na nowy dzień: chwalenie Boga jest wiernie progiem światła. Dzień doprowadzi nas - dziś wieczorem - do liturgii pokutnej, będącej zwieńczeniem rekolekcji.
Medytacja 3 – o. Timothy Radcliffe OP – Rekolekcje – dzień 2 (1.10.2024r.)
„Tej nocy nic nie złowili”. Każde z tych objawień zmartwychwstania rozpoczyna się w ciemności. Dla Marii Magdaleny była to ciemność jej niewiedzy, że Pan zmartwychwstał. Ale On tam na nią czeka. Dla uczniów w zamkniętym pokoju była to ciemność ich strachu. Chrystus zmartwychwstał w Niedzielę Wielkanocną, zwyciężając noc, a jednak…
Rozważanie podczas modlitwy porannej – m. Maria Ignazia Angelini OSB – Rekolekcje – dzień 1 (30.09.2024r.)
Dziś rano widzieliśmy uczniów biegających w ciemności i szukających Pana. Umiłowany Uczeń widzi i wierzy. Nastał świt. Teraz jest wieczór i znów jesteśmy w ciemności, a oni są unieruchomieni w zamkniętym pokoju.
Homilia – Arcybiskup Timothy John Costelloe, SDB, arcybiskup Perth (Australia) – Rekolekcje – dzień 1 (30.09.2024r.)
Z pewnością jest to bardzo właściwe, a nawet można powiedzieć, że jest to dar Bożej Opatrzności, że rozpoczynamy naszą wspólną pracę w ramach „Synodu o synodalności”, spotykając się na rekolekcjach w dniu, w którym Kościół wspomina życie i świadectwo Świętego Hieronima. Był on, jak nam powiedziano, człowiekiem pełnym pasji i…
Medytacja 2 – o. Timothy Radcliffe OP – Rekolekcje – dzień 1 (30.09.2024r.)
Dziś rano widzieliśmy uczniów biegających w ciemności i szukających Pana. Umiłowany Uczeń widzi i wierzy. Nastał świt. Teraz jest wieczór i znów jesteśmy w ciemności, a oni są unieruchomieni w zamkniętym pokoju.
Medytacja 1 – o. Timothy Radcliffe OP – Rekolekcje – dzień 1 (30.09.2024r.)
W zeszłym roku na rekolekcjach zastanawialiśmy się, jak słuchać siebie nawzajem. Jak możemy stawić czoła naszym różnicom w nadziei, otwierając nasze serca i umysły na siebie nawzajem? Niektóre bariery upadły i mam nadzieję, że zaczęliśmy postrzegać tych, z którymi się nie zgadzamy, nie jako przeciwników, ale jako współuczniów, poszukujących.