Syntezy narodowe - wkład do Instrumentum Laboris przed II sesją Synodu o synodalności
Dokument Instrumentum Laboris na II sesję synodalną powstał m.in w oparciu o 109 raportów od Konferencji Episkopatów z całego świata. Na tej stronie prezentujemy treść tych raportów, do których udało nam się uzyskać dostęp.
Podsumowanie odpowiedzi z diecezji dot. arkusza roboczego sekretariatu synodu (Polska )
Pogłębienie aspektów wskazanych przez Sekretariat Synodu w oparciu o „Przygotowania do października 2024” – Arkusz roboczy Jakie kroki należy podjąć w celu przekazania doświadczeń zgromadzenia październikowego? Wydaje się, że należy przypominać o potrzebie kontynuacji spotkań synodalnych na poziomie parafii i diecezji. Promocja drogi synodalnej jako metody duszpasterskiej i formy pracy rad duszpasterskich oraz innych gremiów, w tym ruchów, stowarzyszeń i wspólnot katolickich potrzebuje ciągłej informacji i dostępności do materiałów synodalnych napisanych językiem powszechnie zrozumiałym. Tymczasem samo pojęcie synodalności wciąż nie jest jednoznacznie zdefiniowane w dokumentach Synodu. Ważne są zarówno konkretne arkusze warsztatowe, jak i ciągłe budzenie w świadomości wiernych znaczenia drogi synodalnej. Potrzebne są także systematycznie publikowane teksty, które będą informowały o przebiegu Synodu, wyjaśniały jego sens i podtrzymywały jego obecność w refleksji duszpasterskiej. Należy opracować sposoby bardziej aktywnego zaangażowania diakonów, prezbiterów i biskupów w proces synodalny. Zainteresowanie Synodem o synodalności jest falowe (właściwie spójne z informacjami z mediów katolickich), a wiele osób nie przejawia go wcale. Nie znaczy to jednak, że nieświadomie nie żyją synodalnie. W wielu diecezjach przeprowadzono proces konsultacji odnośnie do treści Sprawozdania synodalnego. Pojedyncze osoby odmówiły wypowiedzi, co odczytać należy jako manifestację sprzeciwu wobec całego dzieła Synodu.
Kościół synodalny w misji – refleksje po przeczytaniu dokumentu - Diecezja Warwszawsko-Praska
Czcigodni Kapłani, Drodzy Diecezjanie, w ramach spotkań synodalnych jakie odbywały się w naszej diecezji zakończyliśmy w marcu bieżącego roku wspólne czytanie dokumentu KOŚCIÓŁ SYNODALNY W MISJI, który został wypracowany przez biskupów, kapłanów, siostry i osoby świeckie w ramach XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (październik 2023). Podczas kilkunastu spotkań, jakie od listopada 2023 roku do marca 2024 roku odbyły się w naszej diecezji z udziałem biskupów, duchownych i wiernych świeckich, podjęliśmy refleksję nad tekstem tego sprawozdania. Nasze rozmowy i dyskusje miały charakter otwarty, każdy mógł zabrać głos odnosząc się do wcześniej przeczytanych fragmentów tekstu. W ramach przeprowadzonych dyskusji, komentarzy i interpretacji dokumentu synodalnego uczestniczy wysunęli swoje wnioski, uwagi i postulaty, które podajemy poniżej. Nasze refleksje zostały także przekazane przez polski sekretariat Synodu o Synodalności do Watykanu. Dziękujemy wszystkim za wspólne uczestniczenie w naszych spotkaniach, wszystkie refleksje, głosy i uwagi, które notowaliśmy, tak, aby mógł powstać poniższy dokument.
Krajowa synteza ludu Bożego w Stanach Zjednoczonych Ameryki na etapie przejściowym
Aby zaradzić zauważalnym napięciom, amerykańscy katolicy chcą, aby zwierzchnicy Kościoła działali na rzecz większej jedności poprzez promowanie międzykulturowości i większej współodpowiedzialności, a także aby lepiej wyrażali nauczanie Kościoła – wynika z raportu, przekazanego przez amerykański episkopatu do Sekretariatu Synodu w Watykanie.
Jak możemy być synodalnym Kościołem misyjnym? Podsumowanie raportów z niemieckich (archi)diecezji z uwzględnieniem raportu podsumowującego sesję synodalną 2023 i w ramach przygotowań do sesji Synodu 2024
Postulaty niemieckiej „drogi synodalnej” uwypukliła w swoim dokumencie skierowanym do Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów Konferencja Episkopatu Niemiec (DBK). Zaprezentowany on został 22 maja, podkreślając, że pragnie przedstawić stanowiska wypracowane podczas drogi synodalnej i wprowadzić je „do dyskursu Kościoła powszechnego”.
Jak możemy być synodalnym Kościołem w misji? Austriacki raport z przygotowań Instrumentum laboris na drugie zgromadzenie synodalne w październiku 2024 r.
Najnowsze wiadomości synodalne