II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
Instrumentum laboris 2 /  Przebieg sesji / Dokumenty / Pozostałe

Szukaj
Close this search box.

<< Co dalej po Synodzie o synodalności - Diecezje

Synodalność – szansa czy zagrożenia dla Kościoła – konferencja naukowa w Seminarium 35+

Synodalność – szansa czy zagrożenia dla Kościoła to tytuł konferencji naukowej, która w czwartek 23 maja br. została zorganizowana przez Ogólnopolskie Seminarium dla starszych kandydatów do święceń.

– Tę sesję dedykujemy ks. prał. dr. Józefowi Morawie w jego 50. rocznicę święceń kapłański – wieloletniemu wykładowcy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, zajmującemu się systematyczną eklezjologią i eklezjologią fundamentalną. Nasz refleksje na temat Kościoła, które mają wymiar pastoralny duszpasterski jemu dedykujemy. – mówił ks. dr hab. Sławomir Szczyrba, rektor Seminarium 35+.

– Funkcją prowadzącego jest stworzyć środowisko pełne zaufania. Uczestnicy nie mogą czuć się odrzuceni, a kluczem jest praktyka aktywnego słuchania. Nie chodzi o podkreślenie mojego punktu widzenia, ale usłyszenia drugiej strony. Chodzi o rozeznawanie, a nie o debatę. Ważne jest, by zachować równowagę. Jednemu podziękować, a innego zaprosić do rozmowy. Ważne, by prowadzący sam nie zdominował tego spotkania, ale był jego koordynatorem. – dodał prowadzący szkolenie.

Uczestnicy szkolenia nie tylko mieli okazję wysłuchać konkretnych wskazówek jak prowadzić prace synodalne w swoich parafiach, ale zostali również zaproszeni do pracy w grupach wedle wzoru i schematu zaproponowanego na rzymskim Synodzie o Synodalności i zaprezentowanego przez Andrew Spiteri.

We wczorajszym spotkaniu wzięło udział 25 osób, które dziś pomogą poprowadzić podobny warsztat dla przedstawicieli z każdej parafii diecezji. – Spodziewamy się, że w naszym warsztacie weźmie udział ponad 220 osób. Będą to przedstawiciele z każdej parafii naszej diecezji.  Nie chcemy tylko mówić w jaki sposób pracuje się synodalnie, ale chcemy przećwiczyć tę metodę i przez dwa dni pracować w małych grupach – mówi metropolita łódzki.

Na zaproszenie organizatorów do udziału w konferencji odpowiedzieli duchowni i świeccy zaangażowani w życie Kościoła oraz trwający Synod o Synodalności nie tylko na szczeblu parafialnym, diecezjalnym czy ogólnopolskim, ale i międzynarodowym.

Na temat „Zbawienia w języku synodalnej drogi Kościoła” w swoim przedłożeniu mówił ks. dr Józef Morawa – duchowny Archidiecezji Krakowskiej, ojciec duchowny Ogólnopolskiego Seminarium dla starszych kandydatów do kapłaństwa.

Czy Synod to demokratyzacja Kościoła? Kilka uwag na kanwie medialnej krytyki Synodu – to temat wykładu, który przedstawił ks. Adam Młynarczyk – duchowny Archidiecezji Częstochowskiej, student Prawa Kanonicznego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

O spojrzeniu na Kościół, który prowadzi do doskonałości powołań mówił w swoim przedłożeniu ks. prof. dr hab. Andrzej Draguła – duchowny Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, wykładowca homiletyki Uniwersytetu Szczecińskiego.

Refleksją o Synodalności jako stylu bycia w Kościele podzielił się prof. dr hab. Aleksander Bańska – delegat Konferencji Episkopatu Polski na rzymski Synod o Synodalności oraz Wykładowca Uniwersytetu Śląskiego.

Pierwsza część konferencji została zakończona dyskusją panelową, którą poprowadził ks. prof. Andrzej Draguła.

Pierwszy wykład drugiej części konferencji zatytułowany:  Kościół w Dziejach Apostolskich – dynamika wspólnej drogi  przedstawiła siostra profesor Joanna Nowińska – wykładowca Pisma Świętego na Uniwersytecie Śląskim.

Na pytanie: dlaczego to źle, że zajmujemy się synodalnością i dlaczego trzeba to robić? Próbował odpowiedzieć red. Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny kwartalnika WIĘŹ.

O parafii bez Kościoła, proboszcza bez plebanii. Wspólnota jak work in progres – mówił proboszcz parafii pw. św. Wojciecha London- Kensington – ks. Bartosz Rajewski.

Ksiądz doktor Przemysław Sawa z wydziału teologicznego Uniwersytetu Śląskiego zaprezentował wykład zatytułowany: Doświadczenie synodalne Kościołów i Wspólnot niekatolickich i możliwość inspiracji dla Kościoła katolickiego.

W ostatnim wykładzie zatytułowanym: Synodalność parafii w bloku na Łacinie w Poznaniu mówił proboszcz parafii tejże parafii  ks. Radosław Rakowski.