Sesje synodalne w Rzymie (4-29.10):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

Szukaj
Close this search box.

<< Co dalej po Synodzie o synodalności - Diecezje

Program: Odnów mój kościół - Archidiecezja Chicago

Zawartość strony

Zmiany strukturalne

[Źródło: https://www.renewmychurch.org/parish-renewal/structural-change dostęp 27.02.2023r]

Wiele z naszych parafii wydaje większość swoich środków po prostu na utrzymanie budynków, nie mogąc sobie pozwolić na personel duszpasterski potrzebny do misji czynienia i formowania uczniów.

Naszym celem jest Kościół lokalny w pełni żywy, ze wspólnotami parafialnymi przepełnionymi radością służenia Chrystusowi. Aby osiągnąć ten cel, opracowaliśmy starannie prowadzony proces grupowania, łączenia, a nawet zamykania niektórych parafii, tak aby zasoby mogły być ponownie skoncentrowane na tworzeniu silniejszych, bardziej żywotnych parafii w przyszłości.

Aby to zrobić, oceniamy struktury biznesowe (sposób działania), budynki, personel i wymagania finansowe istniejących parafii, aby zbudować solidne podstawy dla pracy ewangelizacyjnej w naszej nowej erze misyjnej… wszystko po to, aby przyprowadzić więcej ludzi do Jezusa Chrystusa jako Jego uczniów, wzmocnionych i uformowanych poprzez żywe, sakramentalne życie Jego Kościoła.

Towarzyszenie duszpasterskie

Każda parafia i każdy parafianin doświadcza zmian w inny sposób.

Kiedy parafia przechodzi zmiany strukturalne, zazwyczaj skutkujące połączeniem z inną parafią, często pojawia się poczucie straty lub dezorientacji. Towarzyszenie duszpasterskie pomaga nam słuchać sercem Jezusa i z głęboką empatią wysłuchać tych obaw. Wielu proboszczów, pracowników i parafian zostało przeszkolonych w Towarzyszeniu Duszpasterskim, aby pomóc swoim współparafianom w tej podróży i wnieść głębszy poziom zrozumienia i pokoju do swoich nowych wspólnot.

Sesje szkoleniowe są w toku. Dowiedz się więcej i zarejestruj się na sesję.

UCZESTNICY
Parafianie, pracownicy parafii, proboszczowie i pastorzy stowarzyszeni.

JĘZYKI
Angielski lub hiszpański

KOSZT
Bezpłatnie

Zarejestrowani otrzymają link do Zoomu drogą mailową 1-2 dni przed planowanym szkoleniem.

PYTANIA?
Skontaktuj się z Cathy Walz
Dyrektor ds. towarzyszenia duszpasterskiego
gro.o1710841573gacih1710841573chcra1710841573@zlaw1710841573c1710841573
312.343.5703

Rozeznanie i decyzje
Rozważając zmiany strukturalne, z modlitwą oceniamy potrzeby wspólnot i na nowo wyobrażamy sobie obecność katolików pośród ludzi.

PRZEGLĄD
Na początku ruchu Odnów Mój Kościół, parafie w całej archidiecezji zostały podzielone na około 100 grup. W ramach każdej grupy, proboszczowie poszczególnych parafii wybierali “zespół ds. oceny i rozeznania grup (GFDT)”. GFDT rozważa i omawia obecne realia swoich społeczności oraz różne scenariusze – potencjalne modele parafii i szkół w danym ugrupowaniu skonfigurowane tak, aby jak najlepiej współpracować w przyszłości. Zespół ten konsultuje się ze swoimi wspólnotami parafialnymi w celu uzyskania informacji zwrotnej i przedstawia raport podsumowujący komisji archidiecezjalnej, która analizuje przesłanki duszpasterskie dla wszelkich proponowanych zmian i przedstawia rekomendację kardynałowi Cupichowi.

Kardynał Cupich podejmuje ostateczną decyzję odnośnie wszelkich zmian strukturalnych dotyczących parafii zgrupowania w oparciu o zalecenia i informacje otrzymane od każdego zgrupowania, Rady Prezbiterialnej oraz Komisji Archidiecezjalnej.

JAK TO DZIAŁA

  • Rozmowy Grupowe:
    • Liderzy ugrupowań omawiają mocne strony i wyzwania w każdej z naszych wspólnot wiary, analizują fakty dotyczące sytuacji we wspólnotach ugrupowania oraz rozeznają opinie na temat plusów i minusów każdego możliwego scenariusza
    • Informacje zwrotne i spostrzeżenia są uwzględniane w raporcie podsumowującym racje duszpasterskie, który jest przedkładany Archidiecezjalnej Komisji Odnów Mój Kościół. Komisja następnie przedstawia rekomendację kardynałowi Cupichowi.
  • Rozmowy Parafialne:
    • Spotkania odbywają się pomiędzy liderami grup a ich parafiami
    • Parafianie są informowani przez proboszczów i zespoły grup o omawianych scenariuszach
    • Parafianie przekazują zespołowi informacje, które stanowią podstawę raportu podsumowującego dla Komisji i Kardynała Cupicha
  • Dekrety: Po podjęciu decyzji, Kardynał Cupich wydaje formalny dekret informujący o zmianach w konfiguracjach parafialnych.

Przemiany organizacyjne
Kiedy zmiany strukturalne są konieczne, dedykowany zespół wsparcia z archidiecezji pracuje na miejscu, aby pomóc proboszczom i liderom parafii stworzyć zjednoczoną parafię, zarządzać przejściem, a nowa parafia ma silne, zrównoważone podstawy operacyjne i zasoby, na których można budować wielkie dzieło posługi.

JAK TO DZIAŁA
Zespół wsparcia archidiecezji pomaga proboszczom i liderom parafii:

  • Tworzyć wyjątkowe zespoły liderów parafii, które wspierają proboszcza
  • Usprawnić operacje finansowe, aby zapewnić środki na duszpasterstwo
  • Tworzyć realne i zrównoważone plany obiektów

Duchowa odnowa parafii
Wszystkie parafie, niezależnie od tego czy doświadczają zmian strukturalnych czy nie, są powołane do rozpoczęcia tworzenia kultury ewangelizacyjnej i długoterminowego planu duszpasterskiego, aby czynić uczniów, budować wspólnotę i inspirować świadectwo. Dokonuje się to przede wszystkim poprzez sekwencję pięciu strategicznych działań.

Parafialna odnowa duchowa

[Źródło: https://www.renewmychurch.org/parish-renewal/parish-spiritual-renewal, dostęp 27.02.2023r]

Parafie są rodzinami wiary, gdzie wzrastamy duchowo – zarówno osobiście, jak i jako wspólnota; gdzie doświadczamy głębokiego i osobistego spotkania z Jezusem Chrystusem poprzez Jego Kościół; gdzie możemy spełnić nasze pragnienie misji i służby; gdzie potrzebujemy czuć się mile widziani, kochani i mieć głębokie poczucie przynależności.

Nasze parafialne programy formacyjne i działania zostały stworzone dla innej epoki, nie zostały zbudowane tak, aby w kreatywny sposób odpowiedzieć na potrzeby obecnych pokoleń. Jest to czas odnowy i transformacji parafii. Bazując na tym, co sprawdziło się w przekształconych parafiach na całym świecie, wiemy, że poniższe pięć strategii pomoże naszym parafiom sprostać wyzwaniom naszego “nowego wieku misyjnego”:

Nasze Msze i liturgie (znane również jako Misteria) mogą być bardzo tajemnicze dla każdego, kto nie ma wcześniejszego doświadczenia w wierze katolickiej. Dla wielu ludzi liturgia nie jest najlepszym punktem startowym (kluczem jest tu punkt startowy) dla wprowadzenia w wiarę, dlatego też nasze parafie muszą rozwijać i oferować jasne drogi wejścia, które prowadzą ludzi nie znających naszej wiary do pierwszego spotkania z Jezusem Chrystusem.

Co więcej, spotkania towarzyskie, kluby sportowe i inne mogą być pomocnymi punktami wejścia do wspólnoty, aby ludzie zobaczyli, jak bardzo parafia jest wesoła i gościnna; ale kerygmatyczne punkty wejścia są celowe w ich wprowadzaniu w życie wiary w obrębie wspólnoty. Jest to duża różnica, która daje piękny efekt.

Być może znasz program RCIA/OCIA, który jest świetny dla osób, które chcą zgłębić tajniki katolicyzmu i być może zmierzają do pełnej komunii w Kościele. Ale jak sama nazwa wskazuje (Inicjacja Chrześcijańska), dodatkowa droga do pierwszego spotkania z Bogiem i Jego Kościołem może być bardzo pomocna. Narzędzia takie jak Alpha oferują nowy kerygmatyczny punkt wejścia w życie wiary dla tych, którzy badają i szukają odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące sensu życia, obecności Boga w świecie, roli Kościoła… a wszystko to w poczuciu przynależności i pierwszego spotkania z Bogiem i radością naszej wspólnoty.

Jak wygląda dla ciebie gościnność? Teraz wyobraź sobie jak może wyglądać radykalna gościnność. Czy jest to jednorazowe wydarzenie, czy jest to nieodłączny element ludzi i miejsca przez cały czas? Aby ludzie czuli się mile widziani i chcieli wracać, musi to być to drugie. Odnowa dzisiaj oznacza, że każda parafia zobowiązuje się do tworzenia kultury radykalnej gościnności w ramach duchowej rodziny, gdzie każdy czuje się mile widziany, zauważany, doceniany i obejmowany … gdzie może budować głębokie więzi przynależności i wspólnoty … gdzie parafia jest wyraźnie postrzegana przez wszystkich jako wypełniona łaską oaza komunii w miejsce izolacji.

Zapewnienie, że nasze Msze i liturgie są żywe i przemieniające jest cechą charakterystyczną parafii, które zmieniają życie i całe społeczności. Przykładem tego jest głęboka cześć dla Eucharystii, angażujące homilie, muzyka, która wspiera modlitewne i angażujące uwielbienie oraz wyraźne skupienie na Jezusie Chrystusie.

Zamiast opierać formację do wiary, taką jak programy edukacji religijnej i przygotowanie do sakramentów, na wieku lub klasie szkolnej, programy oparte na gotowości są zaprojektowane tak, aby zapewnić ludziom formację, której potrzebują, w oparciu o to, gdzie są w swoim życiu i dojrzałości wiary. Oznacza to, że formacja dotyczy zarówno serc jak i umysłów, a nie jest jedynie instrukcją. Obejmuje to również katechezę rodzinną, która jest holistyczna i skupiona na jednoczeniu rodzin w wierze.

Docieranie na zewnątrz w miłości i miłości, aby dzielić się naszą wiarą i służyć tym, którzy są w potrzebie, jest ważną częścią naszego uczniostwa. Praca ta jest świadectwem życia Chrystusa i Jego służby dla bliskich i dalekich.

Jak to wszystko się dzieje?

Dzieło odnowy parafii jest prowadzone przez uczniów-misjonarzy, którzy płoną w Duchu Świętym, współpracując z proboszczem w zapraszaniu innych do życia w wierze, w budowaniu wspólnoty parafialnej oraz w służbie innym potrzebującym. Odnowa parafii zależy od tego, czy parafianie podejmą wezwanie do współodpowiedzialności wraz z proboszczem i pracownikami.

Każdy parafianin, który jest chętny do słuchania innych, który jest otwarty na swoją historię wiary, który świadomie zaprasza innych do wzrastania w wierze, który modli się za innych i z innymi, i który jest przyjazny dla wszystkich, pomaga wspierać kulturę ewangelizacji, która jest niezbędna do odnowy. Ewangelizujemy będąc autentycznymi naśladowcami Jezusa, którzy są gotowi dzielić się naszym doświadczeniem tego, jak Jezus przemienił nasze życie, ponieważ chcemy pomóc komuś poznać Bożą miłość i mieć własne spotkanie z Jezusem.

To wymaga czasu. Będzie to wymagało energii. Będzie to wymagało od ciebie odpowiedzi na wezwanie (uznaj to za swój znak), aby być częścią odnowy dzisiejszego Kościoła.

Odnowa zależy od Ciebie

[Źródło: https://www.renewmychurch.org/parish-renewal/explore-more,dostęp 27.02.2023r]

Każdy jest potrzebny, aby wspierać odnowę naszego Kościoła lokalnego. Odnowa jest zaproszeniem dla każdej osoby i każdej parafii w archidiecezji.

ODKRYJ
To, co jest potrzebne do odnowienia Kościoła jest jednocześnie cudownie proste i pięknie bogate.

RMCBrochurePL

DOŚWIADCZAJ
Za każdym razem, gdy szukamy nowego spotkania z Bogiem, wzrastamy jako Jego uczniowie. A nasze własne uczniostwo jest najbardziej fundamentalnym imperatywem w odnowie naszego Kościoła.

  • Weź udział w programie formacji wiary w twojej parafii, takim jak Alpha (jeśli jest oferowany). Alpha jest programem zaprojektowanym dla ludzi, którzy chcą być (ponownie) wprowadzeni w miłość Boga poprzez Jezusa Chrystusa i Jego Kościół. Niezależnie od tego, czy jesteś katolikiem przez całe życie, czy też szukasz Boga po raz pierwszy, coś takiego jak Alpha może głęboko pogłębić twoje życie wiary. Listę sesji Alpha w rejonie Chicago znajdziesz tutaj. Jeśli przegapiłeś początek sesji, prosimy o sprawdzenie dodatkowych dat; Alpha jest oferowana przez cały rok. Możesz również dodać swoje dane do naszej listy oczekujących, kliknij tutaj, a my skontaktujemy się z Tobą przed rozpoczęciem następnej sesji w Twojej okolicy.
  • Rozważ program online poprzez Faith Hub (służba jednej z naszych parafii, która służy jako źródło szkoleń dla parafii w całej archidiecezji). W ciągu roku oferowanych jest kilka możliwości wzrastania w wierze.
  • Przeczytaj i przedyskutuj książkę Divine Renovation autorstwa księdza Jamesa Mallona. Jeśli czytasz z grupą, użyj archidiecezjalnego przewodnika do dyskusji dostępnego w języku angielskim, hiszpańskim i polskim.

Divine RenovationAid_Polish_GS_v4 FINAL 10-19

  • Podziel się wnioskami i filmami ze Spotkania Odnowy Mojego Kościoła z szerszą grupą osób w Twojej wspólnocie parafialnej (rady, grupy parafialne, zarządy szkół, itp.), aby pomóc im zinterioryzować wizję Odnowy Mojego Kościoła.

 

POŁĄCZ SIĘ I PODZIEL SIĘ
Dzieląc się naszą wiarą i naszą wielką radością z bycia naśladowcami Jezusa, pomagamy wypełniać misję doprowadzenia większej liczby ludzi do życiodajnego spotkania z naszym Panem i Jego Kościołem.

  • Zapisz się na kwartalny biuletyn e-mailowy – źródło nieustannej inspiracji i zaproszenia do wspólnej podróży w tym ruchu odnowy.
  • Zaproś kogoś do udziału w sesji informacyjnej “Odnów Mój Kościół”, programie formacyjnym Alpha lub Faith Hub. Im więcej osób może dowiedzieć się o wizji odnowy w naszej archidiecezji, tym lepiej i szybciej odnowa się przyjmie.
  • Mów o swojej wierze. Właśnie tak – mów o niej. Wasza relacja z Jezusem. Twoje poleganie na sakramentach. Radość i/lub pokój, które znajdujesz w modlitwie. Być może znasz powiedzenie: “Zawsze głosić Ewangelię, a kiedy trzeba, używać słów”. Zgadnij co – nadszedł czas, aby użyć słów. Twój małżonek, twoje dzieci, twoje wnuki, twoi przyjaciele, współpracownicy, sąsiedzi – wszyscy potrzebują, abyś mówił o źródle wszelkiej miłości, prawdy, piękna i dobra, które działa w twoim życiu. Potrzebują, abyś mówił o swojej wierze w Jezusa Chrystusa i Jego Kościół. Dla niespokojnych i znużonych (a jest nas wielu), oto pomocne źródło informacji o tym, jak dzielić się swoją wiarą – a kolejne będą dodawane!

Zgrupowania parafialne

[Źródło: https://www.renewmychurch.org/parish-renewal/parish-groupingsdostęp 27.02.2023r]

Wiele z dzisiejszych wyzwań wymaga spojrzenia i pracy poza naszą indywidualną parafią. Jedynym sposobem na dokonanie trwałych zmian w naszych wspólnotach jest współpraca w nowy i odważny sposób. Zgrupowania są powołane do większej współpracy, aby podjąć te wyzwania z odważną wizją.

Wszystkie parafie są zorganizowane w ~100 parafialnych zgrupowań, które będą pracować nad planowaniem i rozeznaniem, gdzie Bóg prowadzi ich wspólnoty i archidiecezję. Każde zgrupowanie składa się z dwóch do ośmiu parafii. Grupowanie parafii razem pozwala na posiadanie własności na poziomie lokalnym i planowanie oraz zapewnia, że lokalna opinia jest obecna w procesie odnowy. Zgrupowanie pozwala na ocenę nowych modeli parafii, takich jak parafie z wieloma miejscami. Dodatkowo, zgrupowania parafialne pomagają wzmocnić relacje między parafiami, zapewniają lepszą ocenę aktualnej rzeczywistości w danej wspólnocie, umożliwiają bardziej przejrzyste rozeznanie, jaka konfiguracja byłaby najlepsza dla danej wspólnoty oraz bardziej efektywne określenie, co każda z nich ma do przekazania i jak będzie wyglądać duchowa odnowa w ich wspólnocie.

Jak zostały zgrupowania przydzielone?

Zgrupowania zostały pierwotnie przydzielone poprzez proces konsultacyjny w 2016 roku, który obejmował informacje zwrotne i wkład od kierownictwa archidiecezji i parafii, w tym wikariuszy, dziekanów, proboszczów, rad parafialnych i kierownictwa świeckiego. Od tego czasu niektóre parafie zmieniły zgrupowania, ponieważ dowiedzieliśmy się więcej o procesie rozeznawania zgrupowań w oparciu o wczesne doświadczenia pilotażowe i dokonaliśmy przeglądu pierwotnych zgrupowań z każdym regionalnym zespołem wikariuszy i proboszczami.

Zestaw parafii powinien być uznany za dobre zgrupowanie, jeśli:

  • są w miarę bliskie geograficznie.
  • służą tej samej szerszej społeczności (np. parafie obsługują ten sam okręg szkolny).
  • mają oczywiste podobieństwa i powinowactwa (np. parafianie okazjonalnie uczestniczą we Mszy św. w więcej niż jednej parafii w zgrupowaniu).

Zarządzanie

[Źródło: https://www.renewmychurch.org/parish-renewal/governancedostęp 27.02.2023r]

KTO PODEJMUJE OSTATECZNE DECYZJE O ZMIANACH W PARAFIACH I SZKOŁACH?

Kardynał Cupich podejmuje ostateczną decyzję przy udziale lokalnych, ważnych osób i przy pomocy zespołu archidiecezjalnego.

CZY WSZYSTKIE DECYZJE SĄ JUŻ PODJĘTE?

Nie.

Proboszczowie, parafianie i pracownicy archidiecezji pracują razem, aby zidentyfikować najlepsze możliwe zmiany strukturalne, które zapewnią efektywne i wydajne struktury dla większego inwestowania środków w duszpasterstwa, które bezpośrednio odpowiadają naszym priorytetom misyjnym. Zespoły ds. zgrupowania informacji zwrotnych i rozeznania spotykają się przez kilka miesięcy, aby modlić się, rozeznawać i dyskutować o obecnych realiach i przyszłych możliwościach. Kiedy każdy zespół zgrupowania jest gotowy do podzielenia się swoim lokalnym, istotnym wkładem, informacja zwrotna przechodzi przez kilka ważnych rozmów:

1. PREZENTACJA RAPORTU PODSUMOWUJĄCEGO INFORMACJE ZWROTNE
Dokonuje tego Komitet Wykonawczy Komisji Odnów Mój Kościół, w skład którego wchodzą składający się z lokalnego biskupa pomocniczego, wikariusza generalnego, ks. Jasona Malave, kardynała łącznika ds. Jason Malave, łącznik kardynała ds. RMC, Betsy Bohlen, dyrektor operacyjny archidiecezji, oraz Cliff Barber, główny strateg archidiecezji.

2. REKOMENDACJA DLA KOMISJI ODNÓW MÓJ KOŚCIÓŁ
Komisja jest tworzona przez Komitet Wykonawczy i składa się zarówno z osób świeckich i duchownych z każdego z sześciu geograficznych wikariatów archidiecezjalnych. Istnieje jedna komisja jest używana dla wszystkich zgrupowań.

W skład komisji wchodzi:

  • Dwóch przedstawicieli świeckich z każdego z sześciu wikariatów archidiecezji (12 osób)
  • Jeden przedstawiciel z Rady Duszpasterskiej Archidiecezji
  • Dwóch przedstawicieli proboszczów
  • Wikariusz Generalny – każdy wikariusz regionalny uczestniczy w przeglądzie swoich zgrupowań
  • Dyrektor Generalny
  • Trzech przedstawicieli kapłanów:
    • Łącznik Kardynała ds. Odnowy Mojego Kościoła.
    • Wikariusz ds. rozwoju zawodowego i duszpasterskiego księży
    • przedstawiciel Rady ds. Umieszczania Kapłanów

Ważną rolą Komisji jest zapewnienie spójności podejścia we wszystkich zgrupowaniach.

3. OMÓWIENIE REKOMENDACJI PRZEZ KOMISJĘ
Zapewnia to, że informacje zwrotne Zespołu ds. Zgrupowań oraz podstawowe zasady ugrupowania oraz podstawowe zasady dotyczące rentowności i żywotności strukturalnej zostały w pełni uwzględnione.

4. KONSULTACJA Z RADĄ PREZBITERIAŃSKĄ
Zgodnie z prawem kanonicznym, w celu konsultacji z Kardynałem Cupichem.

5. DECYZJA PODJĘTA PRZEZ KARDYNAŁA
Mając na uwadze wszystkie te informacje zwrotne, Kardynał podejmuje ostateczną decyzję.