Dokument końcowy Synodu o synodalności:
Dokument końcowy (audiobook – PDF)

Encyklika Dilexit nos: (audiobookPDF

Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka - Grupa 5 - Określone kwestie teologiczne i kanoniczne dotyczące konkretnych form posługi (SP 8 i 9) - Pierwsza Kongregacja Generalna - Synod - dzień 1 (2.10.2024r)

Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka - Grupa 5 - Określone kwestie teologiczne i kanoniczne dotyczące konkretnych form posługi (SP 8 i 9) - Pierwsza Kongregacja Generalna - Synod - dzień 1 (2.10.2024r)

Pierwsza Kongregacja Generalna

2 października 2024

Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka

Grupa 5

Określone kwestie teologiczne i kanoniczne dotyczące konkretnych form posługi (SP 8 i 9) (tłumaczenie automatyczne DeepL)

 

  1. W dialogu z Sekretariatem Generalnym Synodu, Dykasteria Nauki Wiary postanowiła przystąpić do opracowania dokumentu na temat przydzielony Grupie Studyjnej 5.

    Aby pogłębić kwestię miejsca kobiet w Kościele i ich udziału w procesach decyzyjnych i przywództwie wspólnotowym, w dokumencie zostaną rozważone i przeanalizowane następujące tematy specyfika władzy sakramentalnej; relacja istniejąca między władzą sakramentalną (zwłaszcza wynikającą z władzy sprawowania Eucharystii) a posługami kościelnymi niezbędnymi do opieki i wzrostu Świętego Ludu Bożego w perspektywie misji; pochodzenie posług; charyzmatyczny wymiar życia Kościoła; funkcje i posługi kościelne, które nie wymagają sakramentu święceń; święcenia jako dyspozycja do służby oraz problemy wynikające z błędnego pojmowania władzy kościelnej.

    Szczególne miejsce zostanie poświęcone wznowieniu i ożywieniu niektórych własnych spostrzeżeń papieża Franciszka. W szczególności odnosimy się tutaj do: Evangelii gaudium, 103-104; Querida Amazonia, 99- 103 i Antiquum ministerium, 3.
  1. W horyzoncie tej szerokiej refleksji nad władzą sakramentalną, posługami kościelnymi i charyzmatycznym wymiarem Kościoła, łatwiej będzie zwrócić należytą uwagę na bardzo pilną kwestię uczestnictwa kobiet w życiu i przywództwie Kościoła. A w tym kontekście na kwestię dostępu kobiet do diakonatu.

    W tym ostatnim względzie należy od samego początku podkreślić, że na podstawie dotychczasowej analizy, która uwzględnia również prace dwóch komisji powołanych przez papieża Franciszka w sprawie diakonatu kobiet (których najbardziej przydatne wnioski zostaną przedstawione w ostatecznym projekcie dokumentu), w opinii Dykasterium nadal nie ma miejsca na pozytywną decyzję Magisterium w sprawie dostępu kobiet do diakonatu rozumianego jako stopień sakramentu święceń. Rozważanie to zostało niedawno publicznie potwierdzone przez samego Papieża. W każdym razie, zawsze w opinii Dykasterii, możliwość kontynuowania pogłębionego studium pozostaje otwarta.
  1. W każdym razie, badanie przeprowadzone do tej pory przez Dykasterię zasugerowało szczególnie interesującą ścieżkę, a mianowicie dogłębną analizę profilu niektórych kobiet, które w starożytnej i najnowszej historii Kościoła sprawowały prawdziwy autorytet i władzę na rzecz misji Kościoła. Nie był to autorytet ani władza związana z konsekracją sakramentalną, jak miałoby to miejsce, przynajmniej dzisiaj, w przypadku święceń diakońskich. To prawda. Ale w niektórych przypadkach intuicja podpowiada, że było to „sprawowanie” władzy i autorytetu o wielkiej wartości i owocności dla żywotności ludu Bożego. Chodzi zatem o dokończenie refleksji nad rozszerzeniem wymiaru służebnego Kościoła, w świetle jego wymiaru charyzmatycznego, zdolnego zasugerować uznanie charyzmatów lub ustanowienie posług kościelnych, niezwiązanych bezpośrednio z władzą sakramentalną, ale mających swoje korzenie w sakramentach chrztu i bierzmowania.

    Dykasteria zamierza zatem dokładniej zbadać losy takich postaci jak: Matylda z Canossy z jej energicznym poparciem dla papiestwa; Hildegarda z Bingen z wzniosłymi przejawami jej wielostronnej inteligencji, jej zarządzaniem wspólnotą monastyczną i jej intensywną działalnością duszpasterską; Brygida Szwedzka z jej nieustanną troską o najuboższych; Katarzyna ze Sieny z jej nieustraszoną ewangeliczną parrezją; Joanna d’Arc z jej wielkodusznym zaangażowaniem na rzecz swojego ludu; Teresa z Avila z jej wkładem w katolicką reformację i mistycyzm; Juana Inés de la Cruz z jej wpływem politycznym i literackim; Mama Antula z jej niestrudzoną tęsknotą za formacją i głoszeniem; Elizabeth Ann Seton z jej zaangażowaniem w edukację młodych kobiet; Maria Montessori z jej dalekowzroczną inspiracją edukacyjną; Armida Barelli z jej wielkim zaangażowaniem na rzecz katolickiego laikatu; Dorothy Day z jej proroczym napędem społecznym; Madeleine Delbrêl z jej głęboką mistyczną duchowością; i wiele innych osób, które wniosły znaczący wkład w życie ludu Bożego. Konieczne będzie również wysłuchanie tych kobiet, które dziś pełnią wiodące role w Ludzie Bożym, a także w Kościołach, do których należą.

    W świetle tych pięknych świadectw kwestia dostępu kobiet do diakonatu zostanie ponownie rozważona, a dogłębne studium ich wielopostaciowego świadectwa chrześcijańskiego może przynieść pomoc potrzebną dzisiaj do wyobrażenia sobie nowych form posługi zdolnych do „poszerzenia przestrzeni dla bardziej wyrazistej obecności kobiet w Kościele” (EG, 103).
  1. W opracowaniu dokumentu zostaną wykorzystane struktury właściwe Dykasterii ds. Nauki Wiary (Urząd Doktrynalny, Kongres, Konsulta, Zwyczajne Zgromadzenie Członków Dykasterii, tzw. Feria IV). Na koniec dokument zostanie przedłożony Najwyższemu Papieżowi do oceny i zatwierdzenia.

 

Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka - Grupa 5 - Określone kwestie teologiczne i kanoniczne dotyczące konkretnych form posługi (SP 8 i 9) - Pierwsza Kongregacja Generalna - Synod - dzień 1 (2.10.2024r) - transmisja

Kanały YT na których mogą być dostępne udostępniane transmisje w innych wersjach językowych

Najnowsze wiadomości synodalne

W homilii wygłoszonej po śmierci Papieża Franciszka kardynał Grzegorz Ryś podkreślił, że zmarły Papież pozostawił Kościołowi i światu przesłanie otwartości, miłosierdzia oraz głębokiego zaangażowania na rzecz ubogich i rodziny. Kardynał Ryś w łódzkiej katedrze przewodniczył Mszy świętej dziękczynnej za pontyfikat Franciszka. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2025-04-22
Pod przewodnictwem kard. Mario Grecha, sekretarza generalny Sekretariatu Generalnego Synodu odbyło się 7 kwietnia trzecie posiedzenie XVI Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu. Dyskutowano nad przygotowaniem dokumentu wspierającego fazę realizacji, który ma zostać opublikowany pod koniec maja 2025 roku. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2025-04-07
Papież skierował krótkie przesłanie do uczestników kapituły generalnej salezjanów. Ubolewa, że nie może się z nimi spotkać osobiście. „Choć z daleka, pragnę zachęcić was do przeżywania tego czasu słuchania Ducha i rozeznawania synodalnego z ufnością i zaangażowaniem”. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2025-04-07
„W duchu synodalnym słuchajcie, co Duch mówi waszym Kościołom, nie lękajcie się nowości, lecz rozeznawajcie w niej Bożą inicjatywę, która zawsze nas zaskakuje” – zachęcał Franciszek słowackich katolików pielgrzymujących do Rzymu, do których skierował okolicznościowe przesłanie. Papież docenił też wielowiekową chrześcijańską tradycję Kościoła na Słowacji, „uświęconą świadectwem świętych Cyryla i... Read more
Published on: 2025-04-04
Międzynarodowa Komisja Teologiczna opublikowała dokument „Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel. 1700-lecie Ekumenicznego Soboru Nicejskiego (325-2025)”, poświęcony pierwszemu soborowi ekumenicznemu, który przeszedł do historii jako wydarzenie definiujące wiarę w zbawienie przez Jezusa Chrystusa i w Jedynego Boga: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Dokument składa się z czterech rozdziałów, koncentrujących się na... Read more
Published on: 2025-04-03