Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka - Grupa 3 - Misja w środowisku cyfrowym - Pierwsza Kongregacja Generalna - Synod - dzień 1 (2.10.2024r)
Pierwsza Kongregacja Generalna
2 października 2024
Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka
Grupa 3
Misja w środowisku cyfrowym (SP 17)
(tłumaczenie automatyczne DeepL)
Wprowadzenie
W jaki sposób synodalny Kościół misyjny ma być obecny w dzisiejszym świecie? Sprawozdanie podsumowujące Pierwszą Sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów uznaje, że Kościół synodalny pełni misję w kulturze cyfrowej:
Kultura cyfrowa reprezentuje fundamentalną zmianę w sposobie, w jaki pojmujemy rzeczywistość i w konsekwencji odnosimy się do nas samych, do siebie nawzajem, do naszego otoczenia, a nawet do Boga. (…) Kultura cyfrowa jest zatem nie tyle odrębnym obszarem misji, co kluczowym wymiarem świadectwa Kościoła we współczesnej kulturze[1] . Dlatego ma ona szczególne znaczenie w Kościele synodalnym.
Dzisiaj nasza rodzina wiary jest wezwana do wyjścia naprzeciw kulturze cyfrowej, połączonemu, dynamicznemu, globalnemu kontekstowi stworzonemu przez technologie cyfrowe, w którym zaangażowanie, komunikacja i działania odbywają się za pośrednictwem środków elektronicznych, a nie w przestrzeniach fizycznych. To środowisko jest teraz „nie do odróżnienia od sfery życia codziennego”.[2] Jest to nowa misyjna strona w życiu Kościoła, pozwalająca nam dotrzeć do peryferii, do tych, którzy są daleko, do tych, którzy szukają i którzy zeszli na margines.
Zgromadzeni na Pierwszej Sesji Zgromadzenia Synodalnego w październiku 2023 r. przekonali się, że obecność w środowisku cyfrowym pozwala wpływać na współczesną kulturę i wyciągać rękę do tych, którzy jej potrzebują, a w wielu przypadkach być pierwszym głosicielem Pana w świecie, który Go nie zna. Aby skutecznie głosić Ewangelię w naszej współczesnej kulturze, musimy rozeznać możliwości i wyzwania związane z tym nowym wymiarem „miejsca” Kościoła synodalnego na misji, płynnego miejsca, które obejmuje dynamikę inkulturacji Kościoła w kulturze cyfrowej, która kształtuje nasz dzisiejszy styl życia.
W odpowiedzi na list Ojca Świętego do kardynała Grecha, Sekretariat Generalny Synodu utworzył Grupę Studyjną 3, aby zająć się tematem „misji w środowisku cyfrowym” w świetle Sprawozdania Podsumowującego.[3] Mandat Grupy Studyjnej 3 polega na „zbadaniu implikacji na poziomie teologicznym, duchowym i kanonicznym oraz zidentyfikowaniu wymagań na poziomie strukturalnym, organizacyjnym i instytucjonalnym w celu wypełnienia misji cyfrowej”. „Konieczne jest ponowne zwrócenie uwagi na kwestię języków, których używamy, aby przemawiać do ludzkich umysłów i serc w szerokiej różnorodności kontekstów w sposób, który jest zarówno piękny, jak i dostępny”.[4]
Skład grupy i podejście
Grupa Badawcza 3 łączy wiedzę specjalistyczną z różnych sektorów Kościoła i środowisk akademickich, aby zająć się złożonością misji Kościoła w środowisku cyfrowym.
Nasze podejście jest mocno zakorzenione w metodzie synodalnej, kładąc nacisk na słuchanie, rozeznawanie i adaptację, aby zapewnić, że w naszej pracy uwzględnimy szeroki zakres perspektyw, zwłaszcza młodych ludzi. Zgodnie ze strukturą określoną w naszym planie pracy, nasze wysiłki są podzielone na fazy i obejmują przegląd istniejących raportów z poprzednich faz synodalnych; serię wysiłków słuchania; oraz skoncentrowane grupy robocze, aby zbadać nasze pytania dotyczące misji w środowisku cyfrowym w kompleksowy i przemyślany sposób.
Pytania merytoryczne
Naszej pracy przyświeca pięć kluczowych pytań:
- Czego może nauczyć się misyjny Kościół synodalny dzięki większemu zanurzeniu w środowisku cyfrowym?
- W jaki sposób misja cyfrowa może być bardziej rutynowo zintegrowana z życiem Kościoła i jego strukturami, pogłębiając implikacje nowej cyfrowej granicy misyjnej dla odnowy istniejących struktur parafialnych i diecezjalnych (por. SR 17j)?
- Jakich adaptacji do środowiska cyfrowego wymaga pojęcie jurysdykcji związanej głównie z terytorium geograficznym?
- Jakie są praktyczne zalecenia lub propozycje dotyczące misji Kościoła w środowisku cyfrowym?
- Czy macie jakiś inny wkład lub dobre praktyki, którymi moglibyście się podzielić w tym temacie i ewentualnie inne pytania lub wyzwania, którymi należy się zająć w tej podróży dalszych badań?
Przegląd postępów
Do tej pory poczyniliśmy znaczne postępy, ściśle przestrzegając wytycznych planu pracy, gdy zmierzamy w kierunku merytorycznego zrozumienia misji Kościoła w środowisku cyfrowym:
- Synteza istniejących raportów: Przeprowadziliśmy obszerny przegląd raportów i danych z poprzednich faz synodalnych, w tym zasobów z etapów krajowych i kontynentalnych, zapewniając kompleksową podstawę dla naszej bieżącej analizy.
- Wysłuchiwanie: Zainicjowaliśmy serię działań związanych z wysłuchaniem, zgodnie z planem pracy kładącym nacisk na zaangażowanie integracyjne. Poprosiliśmy wszystkie biura komunikacji konferencji episkopatu o udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania, a także zaangażowaliśmy głosy z sieci młodzieżowych, osób zaangażowanych w kulturę cyfrową, osób zaangażowanych w wysiłki Church Listens to You, osób zaangażowanych w refleksję duszpasterską Dykasterii ds. Komunikacji na temat zaangażowania w mediach społecznościowych („W kierunku pełnej obecności”) i wielu innych, pomagając zapewnić, że nasza praca odzwierciedla szerokie spektrum doświadczeń i spostrzeżeń. Zachęcamy również innych do nadsyłania odpowiedzi na nasze pytania.
- Grupy robocze: Jesteśmy w trakcie tworzenia kilku grup roboczych, które skupią się na odpowiadaniu na merytoryczne pytania w bardziej zrównoważony sposób, szczególnie w odniesieniu do kluczowych tematów, takich jak integracja strategii misji cyfrowej ze strukturami kościelnymi oraz podejmowanie wyzwań prawnych i etycznych związanych z jurysdykcją cyfrową, zgodnie z planem pracy.
Następne kroki
W miarę postępów będziemy kontynuować nasze wysiłki w zakresie słuchania, starając się poszerzyć nasze zaangażowanie poprzez włączenie bardziej zróżnicowanych głosów, zwłaszcza z niedostatecznie reprezentowanych regionów, i kontynuując podejście synodalne.
Naszym planem jest zapewnienie, że nasza praca pozostaje zgodna z planem pracy, jest systematyczna i koncentruje się na osiąganiu znaczących rezultatów.
Podsumowanie
Jako rodzina wiary jesteśmy wezwani do dawania świadectwa o Jezusie Chrystusie w każdej kulturze.
Dzisiaj żyjemy w kulturze cyfrowej, więc musimy rozeznać, jak najlepiej dotrzeć do tej kultury “we wszystkich przestrzeniach, w których ludzie szukają sensu i miłości “[5], ponownie łącząc spotkania cyfrowe z fizycznymi, tkając komunię, która nas łączy, w celu spotkania ludzi, gdziekolwiek mieszkają.
Wierzymy, że „zgromadzeni razem przez Boga Ojca, w Jezusie Chrystusie, w mocy Ducha Świętego”, stanie się możliwe „… zrozumienie tego, o co prosi nas Pan i przygotowanie się do tego. ”[6] Ufamy, że Duch Święty poprowadzi nasz Kościół synodalny, gdy będziemy razem kroczyć tą drogą.
[1] XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, Pierwsza Sesja, Sprawozdanie podsumowujące: Kościół synodalny w misji, 17a-b (SP)
[2] Orędzie Jego Świątobliwości Papieża Franciszka na 53 Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, “Jesteśmy członkami jedni drugich (Ef 4:25). Od społeczności sieci społecznościowych do wspólnoty ludzkiej” (24 stycznia 2019 r.)
[3] Zob. zwłaszcza rozdział 17
[4] Id., cytując SP 51.
[5] SP 17.
[6] Jak być synodalnym Kościołem na misji: Pięć perspektyw teologicznej eksploracji w świetle Drugiej Sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, s. 4.
Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka - Grupa 3 - Misja w środowisku cyfrowym - Pierwsza Kongregacja Generalna - Synod - dzień 1 (2.10.2024r) - transmisja
Kanały YT na których mogą być dostępne udostępniane transmisje w innych wersjach językowych
Najnowsze wiadomości synodalne