Dokument końcowy Synodu o synodalności:
Dokument końcowy (audiobook – PDF)

Encyklika Dilexit nos: (audiobookPDF

Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka - Grupa 10 - Przyjęcie rezultatów podróży ekumenicznej w zakresie praktyk kościelnych (SP 7) - Pierwsza Kongregacja Generalna - Synod - dzień 1 (2.10.2024r)

Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka - Grupa 10 - Przyjęcie rezultatów podróży ekumenicznej w zakresie praktyk kościelnych (SP 7) - Pierwsza Kongregacja Generalna - Synod - dzień 1 (2.10.2024r)

Pierwsza Kongregacja Generalna

2 października 2024

Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka

Grupa 10

Przyjęcie rezultatów podróży ekumenicznej w zakresie praktyk kościelnych (SP 7)

(tłumaczenie automatyczne DeepL)

 

Wprowadzenie

W trakcie całego procesu synodalnego, podczas konsultacji lokalnych, zgromadzeń kontynentalnych i pierwszej sesji rzymskiej, narastało wezwanie do pójścia dalej drogą jedności i relacji ekumenicznych.

Jak stwierdzono w IL2 §9, tuż przed podaniem tytułu i tematu naszej Grupy Studyjnej 10, „synodalność jest warunkiem kontynuowania ekumenicznej drogi ku widzialnej jedności wszystkich chrześcijan”. A w §107 wspomniano, że „wśród najbardziej znaczących owoców Synodu 2021-2024 jest intensywność ekumenicznego impulsu i obietnica, która go charakteryzuje”. Ponieważ coraz bardziej doświadczamy, jak synodalność sprzyja ekumenizmowi, a ekumenizm wzywa do wspierania synodalności, nasza grupa studyjna jest proszona o zbadanie recepcji owoców ekumenicznej podróży w praktykach kościelnych w odniesieniu do trzech konkretnych pytań:

  1. Współzależność i praktyka synodalności i prymatu,
  2. Kwestia gościnności eucharystycznej (Communicatio in sacris)
  3. Zrozumienie fenomenu wspólnot „bezwyznaniowych” i inspirowanych chrześcijaństwem ruchów „odrodzeniowych” wraz z pytaniem, jak odnosić się do nich jako katolicy w perspektywie ekumenicznej.

Nasza grupa rozpoczęła swoją pracę z entuzjazmem od spotkania online, a podczas synodu spotkamy się po raz pierwszy osobiście 12 października, co pozwoli nam sfinalizować plan pracy i harmonogram z myślą o utworzeniu trzech podgrup do pracy nad każdym z trzech konkretnych tematów.

Prezentacja trzech tematów

T1 W przypadku naszego pierwszego tematu dotyczącego synodalności i prymatu, otrzymana prośba brzmi:

W świetle dialogów teologicznych i zwracając uwagę na konkretne reperkusje eklezjalne pogłębienie wzajemnej współzależności między synodalnością i prymatem na różnych poziomach eklezjalnych, ze szczególnym odniesieniem do „sposobu rozumienia posługi Piotrowej w służbie jedności” (SP 7h)

  • Grupa, uznając wzajemne powiązania między poziomami lokalnymi, regionalnymi i międzynarodowymi w Kościele, proponuje skupienie się na Kościele jako całości.

    Naszym celem jest pogłębienie naszego rozumienia synodalności i prymatu na poziomie powszechnym, czerpiąc z dokumentu „Biskup Rzymu”, październikowego dokumentu pt. Biskupa Rzymu”, wyników rozeznania październikowego zgromadzenia oraz Instrumentum laboris 2, w szczególności sekcji 100-108 dotyczących posługi Biskupa Rzymu na rzecz jedności, a także odpowiedzi na ten dokument przesłanych do DPCU przez inne Kościoły i wspólnoty chrześcijańskie.
  • Odpowiadając na wezwanie Instrumentum Laboris„do podjęcia kwestii sprawowania posługi Piotrowej w tym świetle [ekumenicznych i synodalnych owoców synodu], otwierając ją »na nową sytuację« (UUS 95)” (IL2 107), zamierzamy opracować praktyczne propozycje sprawowania posługi Piotrowej w nowych ramach ekumenicznych i zbadać potencjał ekumenicznych procesów synodalnych zakorzenionych w naszej wspólnej tożsamości chrzcielnej.

T2 W odniesieniu do naszego drugiego tematu dotyczącego gościnności eucharystycznej (Communicatioin sacris), otrzymana prośba brzmi: „Dogłębne studium z teologicznego, kanonicznego i duszpasterskiego punktu widzenia kwestii gościnności eucharystycznej (communicatio in sacris), w świetle związku między komunią sakramentalną i kościelną, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczenia i ekumenicznego znaczenia par i rodzin międzykościelnych (por. RdS 7i)”.

  • Nasza grupa ma na celu wyjaśnienie terminologii („gościnność eucharystyczna”/„Communicatio in Sacris”) i poszerzenie refleksji na życie sakramentalne (namaszczenie chorych, małżeństwa) i niesakramentalne (liturgia i kult, pogrzeby itp.), biorąc pod uwagę lokalne realia duszpasterskie naznaczone rosnącą różnorodnością ekumeniczną.
  • Nasze podejście polega na zbieraniu doświadczeń i praktyk oraz słuchaniu pytań związanych z konkretnymi sytuacjami w różnych kontekstach. Będziemy szczególnie uważni na doświadczenia i potrzeby małżeństw i rodzin międzykościelnych, a także wspólnot, kongregacji i ruchów ekumenicznych. Przeanalizujemy również istniejące umowy dwustronne i najlepsze praktyki ekumenizmu duszpasterskiego na poziomie lokalnym.
  • Ta metodologia pozwoli nam podejść do zagadnienia w sposób synodalny, prowadząc dialog z zasadami teologicznymi, normami kanonicznymi i rzeczywistością duszpasterską. Naszym celem jest sformułowanie propozycji, które promują jedność chrześcijan i odpowiadają na duchowe potrzeby wiernych w różnych kontekstach ekumenicznych, godząc podstawy teoretyczne z żywym doświadczeniem.

T3 W przypadku naszego trzeciego tematu dotyczącego „fenomenu wspólnot »bezwyznaniowych« i inspirowanych chrześcijaństwem ruchów »odrodzenia«”, otrzymana prośba brzmi: „Dogłębna i otwarta refleksja »nad fenomenem wspólnot «bezwyznaniowych” i ruchów „odrodzenia” inspirowanych chrześcijaństwem„ (charyzmatycznych / zielonoświątkowych) (RdS 7j)”.

  • Naszą perspektywą jest zapewnienie kompleksowego i zniuansowanego zrozumienia tych kościelnych wspólnot/ruchów. Naszą propozycją jest zbadanie w pozytywny sposób tego, czego możemy się od nich nauczyć w duchu wymiany darów oraz wspieranie konstruktywnego zaangażowania i wzajemnego wzrostu w ramach szerszej rodziny chrześcijańskiej.
  • Będziemy czerpać z dialogów, doświadczeń i wyzwań podnoszonych przez Kościoły lokalne, wyrażonych w syntezie synodalnej, aby opracować pewne wytyczne duszpasterskie dla wspólnot katolickich zajmujących się tą rzeczywistością w terenie.

Metoda

Nasze podejście polega na wyartykułowaniu perspektywy teologicznej, kanonicznej i duszpasterskiej, koncentrując się na praktyce, wsłuchując się w konkretne sytuacje, pytania i kwestie poruszane w kościołach lokalnych w odniesieniu do trzech tematów, które musimy zbadać. Chcemy być zakorzenieni w metodzie synodalnej, kładąc nacisk na słuchanie, rozeznawanie i uwzględnianie różnorodności kontekstów, w których ma miejsce ekumenizm.

  • Zgadzamy się, że celem jest przygotowanie propozycji dla Ojca Świętego, w tym sugestii dotyczących kierunków duszpasterskich dla Kościołów lokalnych.
  • Jeśli chodzi o refleksję teologiczną, mamy już wiele dokumentów, z których możemy czerpać i rozpoczniemy naszą pracę od mapowania ważnych odniesień do każdego z naszych trzech tematów, ale chcemy szczególnie słuchać sensus fidei , patrząc na wdrażanie i łączenie się z lokalnymi kościołami. Uważamy, że ważne jest, aby wziąć pod uwagę różnorodność lokalnych kontekstów dotyczących sytuacji ekumenicznej.
  • Pierwszym zadaniem było zebranie pierwszej i drugiej syntezy synodalnej z konferencji biskupów przesłanych do Sekretariatu Generalnego w wyniku lokalnych konsultacji dotyczących ekumenizmu.
  • Ponadto DPCU rozpoczęło już konsultacje na te trzy tematy wśród swoich członków i konsultorów, a ich opinie i refleksje zostaną przekazane do Dykasterii do końca września i zostaną włączone do naszej pracy.
  • Oczekuje się również, że inne kościoły i wspólnoty chrześcijańskie prześlą swoje reakcje na dokument „Biskupa Rzymu”.

Skład grupy

Grupa Studyjna 10 została zorganizowana przez Sekretariat Generalny Synodu i Dykasterię ds. Skupia ona ekspertów w dziedzinie ekumenizmu z różnych kontynentów i środowisk zaangażowanych w dialog ekumeniczny, nauczanie i badania duszpasterskie.

 

Prezentacja raportów 10 grup badawczych ustanowionych przez papieża Franciszka - Grupa 10 - Przyjęcie rezultatów podróży ekumenicznej w zakresie praktyk kościelnych (SP 7) - Pierwsza Kongregacja Generalna - Synod - dzień 1 (2.10.2024r) - transmisja

Kanały YT na których mogą być dostępne udostępniane transmisje w innych wersjach językowych

Najnowsze wiadomości synodalne

W homilii wygłoszonej po śmierci Papieża Franciszka kardynał Grzegorz Ryś podkreślił, że zmarły Papież pozostawił Kościołowi i światu przesłanie otwartości, miłosierdzia oraz głębokiego zaangażowania na rzecz ubogich i rodziny. Kardynał Ryś w łódzkiej katedrze przewodniczył Mszy świętej dziękczynnej za pontyfikat Franciszka. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2025-04-22
Pod przewodnictwem kard. Mario Grecha, sekretarza generalny Sekretariatu Generalnego Synodu odbyło się 7 kwietnia trzecie posiedzenie XVI Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu. Dyskutowano nad przygotowaniem dokumentu wspierającego fazę realizacji, który ma zostać opublikowany pod koniec maja 2025 roku. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2025-04-07
Papież skierował krótkie przesłanie do uczestników kapituły generalnej salezjanów. Ubolewa, że nie może się z nimi spotkać osobiście. „Choć z daleka, pragnę zachęcić was do przeżywania tego czasu słuchania Ducha i rozeznawania synodalnego z ufnością i zaangażowaniem”. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2025-04-07
„W duchu synodalnym słuchajcie, co Duch mówi waszym Kościołom, nie lękajcie się nowości, lecz rozeznawajcie w niej Bożą inicjatywę, która zawsze nas zaskakuje” – zachęcał Franciszek słowackich katolików pielgrzymujących do Rzymu, do których skierował okolicznościowe przesłanie. Papież docenił też wielowiekową chrześcijańską tradycję Kościoła na Słowacji, „uświęconą świadectwem świętych Cyryla i... Read more
Published on: 2025-04-04
Międzynarodowa Komisja Teologiczna opublikowała dokument „Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel. 1700-lecie Ekumenicznego Soboru Nicejskiego (325-2025)”, poświęcony pierwszemu soborowi ekumenicznemu, który przeszedł do historii jako wydarzenie definiujące wiarę w zbawienie przez Jezusa Chrystusa i w Jedynego Boga: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Dokument składa się z czterech rozdziałów, koncentrujących się na... Read more
Published on: 2025-04-03