Sesje synodalne w Rzymie (4-29.10):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

Szukaj
Close this search box.

<< Co dalej po Synodzie o synodalności - Parafie

Pogłębienie wzajemnej rozmowy

Wiele parafii zainspirowanych Synodem kontynuuje spotkania podejmując kolejne tematy. Swoim doświadczeniem dzieli się pan Robert Jans, koordynator w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Kuślinie: – W naszej parafii, poza przesłaną Syntezą Parafialną, wypracowaliśmy szczegółowe postulaty. Pierwszym i podstawowym było wprowadzenie stałej, cyklicznej formy spotkań między proboszczem a wiernymi. Ma to na celu pogłębienie wzajemnej rozmowy, słuchania i poznawania opinii (na wzór konsultacji synodalnych).

Zainicjowano cykliczne spotkania wspólnoty, by móc dyskutować o potrzebach, bieżących kierunkach, decyzjach inwestycyjnych i modernizacyjnych w parafii. – I niejako „z marszu” to realizujemy. Już po pracach nad syntezą zorganizowaliśmy kolejne dwa kwartalne spotkania synodalne, które rzeczywiście są owocne. Poza tym wreszcie zaczęliśmy się wzajemnie rozumieć i na nowo poznawać możliwości kolegialnej współpracy. Mamy nadzieję, że ten „synodalny model” na trwałe zagości i zmieni naszą wspólnotę – dodaje pan Robert.

Niedawno odbyło się kolejne spotkanie, podczas którego omówiono organizację Forum Dyskusyjnego (jako platformy dzielenia się opiniami o problemach ludzi: społecznych, moralnych, etycznych – w świetle Pisma Świętego), dzielenie się problemami rodzinnymi, parafialnymi i innymi sprawami bieżącymi (system sprzątania świątyni, opłaty za ogrzewanie, Internet na probostwie).

Informacja o spotkaniach wywieszana jest w formie plakatów w kilku miejscach Kuślina i umieszczona na stronie parafii (http://www.parafiakuslin.pl/). Powstała również podstrona dotycząca Synodu, gdzie można znaleźć m.in. program konsultacji synodalnych, Syntezę konsultacji synodalnych w parafii Kuślin oraz postulaty szczegółowe parafii. O planach rozpoczęcia konsultacji synodalnych wierni byli informowani już od listopada 2021 r.

[Źródło: https://synodpoznan.pl/poglebienie-wzajemnej-rozmowy/]