Parafia pw. św. Bartłomieja w Dobryszycach
Parafia pw. św. Bartłomieja w Dobryszycach jest finalistką konkursu „Aktywna Parafia” 2021
Do finału Konkursu „Aktywna Parafia” 2021 organizatorzy zaprosili 9 wspólnot. Wydarzenie ma na celu propagowanie działań społecznych, ochronę zdrowia i promocję aktywnego trybu życia w parafiach w czasie wychodzenia z pandemii. Odbywa się pod patronatem honorowym bp. Artura Mizińskiego – Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Jest to projekt dofinansowany z Funduszu prewencyjnego PZU (...)
Co decyduje o tym, że w niektórych parafiach, realizowane są liczne projekty, a wierni chętnie współpracują ze sobą i duszpasterzem wspólnoty? – Aktywność parafii bardzo zależy od proboszcza. To duchowy przewodnik, ale też menadżer – uważają mieszkańcy Dobryszyc. Parafia pw. św. Bartłomieja w Dobryszycach jest jedną z pięciu, które uczestniczyły w finale Konkursu „Aktywna Parafia”, organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną.
Wierni z Dobryszyc chętnie śpiewają, choć parafia nie ma organistki – dojeżdża ona z sąsiedniej parafii. – Czy zna pan pieśń „Ja wiem w Kogo ja wierzę”? – nieśmiało zadane pytanie odbija się od murów jednego z małych kościołów w archidiecezji częstochowskiej. – Autorem jej słów jest ks. Fidelis Łabędowicz, który był proboszczem naszej parafii, to warto wspomnieć, bo mało kto o tym wie – mówi seniorka z Parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Dobryszycach.
Pani Jadzia – tak nazywają ją parafianie – pamięta księdza Fidelisa. Pamięta też wiele innych wydarzeń dotyczących parafii – m.in. dlatego jest odpowiedzialna za tworzenie parafialnej kroniki, której część odtworzyła na podstawie archiwalnych ogłoszeń i własnej pamięci. Zna również historie związane z pobliskimi miejscowościami. – Z Lefranowa pochodził ojciec księdza Krajewskiego – mówi seniorka, zwracając uwagę na korzenie obecnego jałmużnika papieskiego i kardynała. – Później się wyprowadzili do Łodzi, ale [kard. Krajewski – przypis KAI] ma rodzinę w Radomsku, odwiedza ciocie, które tam mieszkają – dodaje.
Seniorka pamięta też bardzo dobrze wydarzenia z kwietnia 2020 roku – czasu rozwoju pandemii COVID-19 w Polsce i Świąt Wielkiej Nocy, innych niż wszystkie do tej pory. – Na Wielkanoc dostaliśmy list od proboszcza – jak nas to podbudowało, bo te pierwsze chwile były bardzo ciężkie – wspomina nie kryjąc wzruszenia seniorka. – Byłam wtedy w dołku, a to było takim podbudowaniem, potem ksiądz proboszcz podrzucił gazetę, albo coś innego i to nam pozwoliło przetrwać ten najgorszy czas – dodaje pani Jadzia. – Pan Jezus dba o swój Kościół i jest na to dowód! – uważa seniorka. Tłumaczy, że parafia otrzymywała takiego proboszcza, jakiego potrzebowała w danym czasie.
Parafia św. Bartłomieja w Dobryszycach dba o seniorów poprzez zaangażowanie w Emerytalne Towarzystwo Nowej Aktywności – ETNA. W ciągu trzech miesięcy odbyły się cztery wyjazdy dedykowane starszym mieszkańcom Dobryszyc. – Byliśmy na turnusie wypoczynkowym, w operze, w Domu Samotnej Matki – mówi jedna z beneficjentek programu. – To wyjazdy dla seniorów – jest codzienna Msza św., zajęcia w grupach, wyjazdy na warsztaty – dodaje.
W parafii działa chór, organizowane są warsztaty: kulinarne lub florystyczne, odbywają się też inne wydarzenia – wieczór andrzejkowy, Mikołajki dla dzieci, kiermasz bożonarodzeniowy – pomysłów i chętnych do ich realizacji nie brakuje. – Jest dużo aktywnych starszych osób, musimy się od nich dużo uczyć – mówi pani wójt.
Obok kościoła znajduje się budynek nazywany Stodołą – taka też była jego dawna funkcja. Teraz jest to kawiarenka, odbywają się tam wszystkie akcje parafialne – m.in. zbiórka pieniędzy na leczenie chorego chłopca pochodzącego z parafii, andrzejki, festyny parafialne, Dzień Papieski. – Chcemy ją wyremontować, trzeba jeszcze urządzić kuchnię – mówi jedna z parafianek. U góry będą pokoje – posłużą m.in. dla pielgrzymów.
Co sprawia, że w Dobryszycach tak dużo się dzieje? – Aktywność parafii bardzo zależy od proboszcza. To duchowy przewodnik, ale też menadżer – uważają mieszkańcy Dobryszyc. – Dużo osób czeka na impuls, żeby był ktoś jeden, kto zachęci do działania – dodają. Zwracają też uwagę na to, jak ważna jest osobowość kapłana – to czy jest otwarty na kontakt z wiernymi i jaki ma stosunek do ludzi. Na inny aspekt tajemnicy aktywności lokalnej społeczności wskazuje wójt Dobryszyc. – Ta siła to to, że się znamy i wiemy do kogo zapukać, gdy coś robimy – dodaje Małgorzata Dzwonek.
– Na któreś Święta dostałem od parafian osiem brytfanek ciasta. To pokazuje dobro tych ludzi, którzy troszczą się o innych – zwraca uwagę ks. Marcin Felczuk. – Te ciasta trafiły potem do potrzebujących, seniorów i samotnych – dodaje proboszcz. To nie jedyna forma wspierania potrzebujących w Dobryszycach. Co miesiąc rozdawane są karty pozwalające na zakupy o wartości 150 zł w sklepach sieci Biedronka. Wolontariusze pomagają w robieniu zakupów, gdy potrzebujący nie mają samochodu i dojazd do sklepu stanowi problem. Na inny aspekt pomocy bliźniemu zwraca uwagę pan Janusz, Przewodniczący Rady Parafialnej. – Znamy się po sąsiedzku na tyle, że wiemy, czy ktoś jest samotny, czy potrzebuje pomocy – nie jesteśmy anonimowi, jak w mieście – stwierdza.
Dobryszyce udowadniają, że parafia i samorząd mogą owocnie współpracować dla dobra lokalnej społeczności. – Nie chcemy tego rozdzielać, że Kościół osobno, a gmina osobno. Parafianie to też mieszkańcy gminy – mówi pani wójt, opisując jeden z projektów, którego realizacja służy jednocześnie potrzebom gminy, jak i parafii. Znajdujący się przed świątynią plac został wyremontowany, obecnie znajduje się tam parking. – Teren jest kościelny, ale to gmina dofinansowała te działania – dodaje. – Nasza parafia mocno współpracuje z gminą, nie spodziewałem się, że tak będzie – mówi ks. Marcin Felczuk. – Wikariuszem byłem przez 14 lat, nigdy jeszcze nie widziałem, żeby proboszczowie byli w gminie tak często jak ja – zauważa.
[Źródło: https://www.ekai.pl/parafianie-z-dobryszyc-proboszcz-to-duchowy-przewodnik-i-menadzer/]
Parafia pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Dobryszycach należy do dekanatu Sulmierzyce w archidiecezji częstochowskiej. Znajdująca się tam świątynia wybudowana została w latach 1829-1830 – zastąpiła poprzednią, drewnianą świątynię. Kościół został odnowiony po pożarze w 1875 roku oraz konsekrowany w 1881 roku. Budowla została wzniesiona na planie prostokąta, z wyodrębnionym prezbiterium, które jest zwrócone w stronę południową. Pokryta dwuspadowym dachem świątynia posiada dwie zakrystie, chór oraz tzw. babiniec. We wnętrzu znajduje się gotycka rzeźba św. Anny Samotrzeć, pochodząca z XV w. Fasada kościoła została ozdobiona czterema doryckimi kolumnami.
Proboszczem parafii jest ks. Marcin Felczuk. Urodził się w 1978 roku, pochodzi z parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 2004. Obecnie oprócz posługi proboszcza jest sędzią diecezjalnym.
Do Konkursu Aktywna Parafia 2021 Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Dobryszycach zgłosiła szereg aktywności. W kategorii „Pomoc bliźniemu w potrzebie” wspólnota wyróżniła się działaniami wolontariackimi w ramach programu ,,ETNA – Emerytalne Towarzystwo Nowej Aktywności”. Zakłada on rozwinięcie stałej struktury dla rozwoju wolontaryjnego osób w wieku 60+, którzy po przejściu na emeryturę nie chcą tracić kontaktu z aktywnością zbliżoną do zawodowej lub chcą, w dostosowanym do ich możliwości wymiarze czasu, angażować się w działalność charytatywną. Osoby działające w programie prowadzą wolontariat na rzecz lokalnych społeczności w swoich miejscach zamieszkania. Wolontariusze opiekują się osobami starszymi np. robiąc im zakupy, brali też czynny udział w pracach porządkowych w miejscach kultu i pamięci. Ponadto wolontariusze uczestniczyli w organizowaniu zbiórki funduszy oraz loterii na rzecz chorego chłopca z gminy.
Parafia służy bezpłatną pomocą prawną w zakresie spraw cywilnych, gospodarczych i pracowniczych. Współpracuje z radcą prawnym, który bezinteresownie pomaga zainteresowanym osobom. Parafia pomaga bliźnim w zakresie uzyskania informacji na temat stwierdzenia orzeczenia nieważności małżeństwa sakramentalnego. Proboszcz parafii jest z wykształcenia prawnikiem i służy wsparciem w tym zakresie.
W kategorii „Wspólnoty parafialne” podkreślono funkcjonowanie „Koła Żywego Różańca”. Wspólnota jest podzielona na mniejsze grupy kilkuosobowe. Każdy jej członek odmawia codziennie przynajmniej jedną tajemnicę różańca. Modlitwa wspiera potrzeby całego Kościoła. Osoby z w/w wspólnoty działają również w różnorodnych przedsięwzięciach jak np. procesji podczas Dożynek Gminno-Parafialnych, Bożego Ciała i innych świąt kościelnych.
W kategorii „Uprawianie sportu” zwrócono uwagę na promowaną w parafii turystykę rowerową. Odbywają się systematyczne treningi na małych odcinkach, a część osób bierze udział w wyjazdach na dystansie ponad 200 km.
W kategorii „Wspólne wyjazdy” wymieniono dziesięciodniowe kolonie letnie dla dzieci oraz wyjazdy dedykowane seniorom. We wrześniu zorganizowany został wyjazd do Olsztyna. W ramach wyjazdu seniorzy udali się do Ośrodka Rekolekcyjnego „Święta Puszcza”. Odwiedzili również Muzeum Jana Pawła II w Częstochowie oraz Dom Samotnej Matki, w którym miało miejsce dzielenie się słowem i doświadczeniem relacji z samotnymi matkami. W ramach kategorii „Pomoc psychologiczna” parafia udziela – na wyraźną potrzebę parafian – bezpłatnych porad psychologicznych. Współpracuje z panią psycholog z Piotrkowa Trybunalskiego.
W kategorii „Pomoc charytatywna” zwrócono najpierw uwagę na zorganizowany kiermasz na rzecz chłopca, u którego zdiagnozowano złośliwy nowotwór. W marcu został zorganizowany kiermasz wielkanocny przy Kościele Parafialnym pw. św. Bartłomieja Apostoła w Dobryszycach, podczas którego ministranci sprzedawali palmy wielkanocne i ciasta. Zebrany dochód przekazany został na cele tutejszego Kościoła.
W kategorii „Profilaktyka zdrowotna” zostały zorganizowane Dożynki Gminno-Parafialne, podczas których była możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19. Wydarzenie organizowane było dla mieszkańców 12 sołectw Gminy Dobryszyce oraz okolicznych gmin, tym samym działania prozdrowotne objęły znaczną liczbę osób.
Opis parafii pochodzi ze strony konkursu “Aktywna Parafia” 2021 organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną. Więcej informacji>>>]
Parafianie z Dobryszyc: Proboszcz to duchowy przewodnik i menadżer
Co decyduje o tym, że w niektórych parafiach, realizowane są liczne projekty, a wierni chętnie współpracują ze sobą i duszpasterzem wspólnoty? – Aktywność parafii bardzo zależy od proboszcza. To duchowy przewodnik, ale też menadżer – uważają mieszkańcy Dobryszyc. Parafia pw. św. Bartłomieja w Dobryszycach jest jedną z pięciu, które uczestniczyły w finale Konkursu „Aktywna Parafia”, organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną.
Dane kontaktowe:
- Proboszcz ks. Marcin Felczuk, lp.ai1737598391retni1737598391@kuzc1737598391lefni1737598391cram.1737598391sk1737598391, tel.
- Adres: ul. Wolności 1, Dobryszyce 97-505
- Archidiecezja Częstochowska