I sesja synodalna w Rzymie (4-29.10.2023r):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
informacje

Szukaj
Close this search box.

<< Co dalej - Parafie

Parafia pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Bydgoszczy

Parafia pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Bydgoszczy jest finalistką konkursu „Aktywna Parafia” 2021

Do finału Konkursu „Aktywna Parafia” 2021 organizatorzy zaprosili 9 wspólnot. Wydarzenie ma na celu propagowanie działań społecznych, ochronę zdrowia i promocję aktywnego trybu życia w parafiach w czasie wychodzenia z pandemii. Odbywa się pod patronatem honorowym bp. Artura Mizińskiego – Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Jest to projekt dofinansowany z Funduszu prewencyjnego PZU (...)

Parafia pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Bydgoszczy należy do dekanatu Bydgoszcz VI w diecezji bydgoskiej. W 1977 r. kard. Stefan Wyszyński erygował na Bartodziejach ośrodek duszpasterski pw. św. Kazimierza. W prywatnym budynku, w którym pierwotnie mieścił się sklep z akcesoriami pszczelarskimi powstała nielegalna kaplica. W tym samym roku rozpoczęła się katechizacja i sprawowanie Eucharystii. Wkrótce ośrodek duszpasterski został uznany za legalny, a władze komunistyczne przyznały teren pod budowę nowej świątyni. W 1980 r. Prymas Wyszyński erygował Parafię pw. Matki Bożej Zwycięskiej. Tytuł ten wiąże się z odbywającą się w latach 1978-1979 peregrynacją obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej – modlono się wówczas o nowe kościoły dla Bydgoszczy. W 1981 r. bp Jan Michalski dokonał wmurowania kamienia węgielnego poświęconego przez Jana Pawła II, a pochodzącego z fundamentów katedry gnieźnieńskiej. Wmurowany został również kamień węgielny przywieziony z Góry Przemienienia przez ks. kan. Kazimierza Wardę. Świątynię wznoszono od 1980 do 1990 roku. W czerwcu 1985 kard. Józef Glemp wraz z bp. Janem Nowakiem oprawili Mszę św. we wnętrzu kościoła. Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał w 1997 r. abp Henryk Muszyński.

Ołtarz główny świątyni zdobi obraz Matki Bożej Zwycięskiej, która unosi się w obłokach, trzyma gałązkę pokoju oraz Dzieciątko Jezus. U jej stóp modlą się św. Jan Paweł II i bł. kard. Stefan Wyszyński.

Parafia liczy ponad osiem tysięcy mieszkańców. Odpust parafialny przypada 12 września oraz 4 marca. Od 2010 roku proboszczem Parafii pw. Matki Boskiej Zwycięskiej w Bydgoszczy jest ks. Wenancjusz Żmuda (święcenia kapłańskie przyjął w 1993 roku). W parafii posługuje też dwóch wikariuszy.

Do Konkursu Aktywna Parafia 2021 Parafia Matki Boskiej Zwycięskiej w Bydgoszczy zgłosiła szereg aktywności. W kategorii „Wspólnoty parafialne” zwrócono uwagę na funkcjonowanie grupy wzajemnie wspierających się kobiet, odkrywających w sobie wartościowe cechy i inspirujących się do działania. Objęte zostały one opieką duszpasterską, a dzięki udziałowi w warsztatach zwiększyły swoją wartość na rynku pracy. W parafii działa również Wspólnota Caritas, która zaangażowała się m.in. w konferencję na temat encykliki „Laudato Si’”. Od dłuższego czasu w parafii działają następujące wspólnoty: Apostolstwo Żywego Różańca, Droga Neokatechumenalna, Domowy Kościół, Liturgiczna Służba Ołtarza, Szensztackie Dzieło Rodzin.

W kategorii „Pomoc psychologiczna” wspólnota wykazuje się informowaniem o miejscach, gdzie można uzyskać odpowiednią pomoc. W kategorii „Pomoc charytatywna” zwrócono uwagę na zorganizowaną z okazji Dnia Matki zbiórkę darów dla Domów Samotnej Matki w Bydgoszczy. W kategorii „Profilaktyka zdrowotna” wspólnota zaprasza do udziału w badaniach słuchu.

[Źródło: https://www.ekai.pl/finalisci-konkursu-aktywna-parafia-2021-parafia-pw-matki-bozej-zwycieskiej-w-bydgoszczy/

Opis parafii pochodzi ze strony konkursu “Aktywna Parafia” 2021 organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną. Więcej informacji>>>]

Dane kontaktowe:

  • Proboszcz ks. Wenancjusz Zmuda, moc.l1718552390iamg@1718552390aksei1718552390cywzb1718552390m1718552390,  tel.: lub lub
  • https://mbzwycieskiej.pl/
  • https://www.facebook.com/ParafiaMatkiBoskiejZwycieskiejBydgoszczz/
  • Adres: ul. Bartosza Głowackiego 20, 85-714 Bydgoszcz
  • Diecezja Bydgoska