<< Co dalej - Parafie

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu uplasowała się na drugim miejscu konkursu „Aktywna Parafia” 2022

Konkurs Aktywna Parafia 2022 organizuje Katolicka Agencja Informacyjna wraz z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego – bp. Artura Mizińskiego (...)

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu liczy ponad 13 tys. wiernych. Szczegółowe informacje o wspólnocie można znaleźć na stronach diecezji sandomierskiej oraz parafii.

Parafia miejska zbudowana przez charyzmatycznego kapłana ks. Michała Józefczyka (+2016), a obecnie kierowana przez ks. dr Jana Biedronia (byłego rektora WSD w Sandomierzu). Za czasów ks. Michała Józefczyka powstało przy parafii wiele inicjatyw (m.in. zakłady opieki leczniczej, domy pomocy, banki żywności, wypożyczalnia kaset wideo, biblioteka, siłownia, okno życia, szkoła katolicka, przedszkole katolickie, świetlica środowiskowa, telewizja katolicka). 26 maja 1979 roku wybudowano kaplicę. 24 czerwca 1980 roku erygowano parafię.  Wspólnota  należy do Nowego Obrazu Parafii.

Pomoc bliźniemu w potrzebie

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu prowadzi Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy Hospicjum Świętego Ojca Pio, który skupia się na opiece zdrowotnej nad cierpiącymi. Zakład posiada dwa budynki. Jeden mieści się na terenie plebanii i skupia około 18 pacjentów, drugi na terenie parafii i udziela pomocy około 160 pacjentom. Na terenie zakładu mieści się  oddział ogólny i psychiatryczny.

Opisywana wspólnota jest także organem prowadzącym Dom im. Matki Teresy z Kalkuty, który opiekuje się nad osobami starszymi i bezdomnymi (70 osób). Pomoc udzielana jest osobom bezdomnym i potrzebującym  w Schronisku, gdzie przebywa 47 osób. W ramach działalności, w ośrodku organizowane są różne warsztaty, terapie, zajęcia rehabilitacyjne i rozwojowe. Pomoc udzielana jest osobom bezdomnym i potrzebującym  w Schronisku, gdzie przebywa 47 osób.

Parafia jest w trakcie budowy hospicjum paliatywnego w Tarnobrzegu, który zostanie otwarty wiosną 2023 roku.

Przy parafii prowadzona jest terapia zajęciowa dla młodzieży i osób niepełnosprawnych, ponadto działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Działa wspólnota Bratnia Pomoc, która organizuje zbiórki ubrań, sprzętów gospodarstwa domowego dla osób najbardziej potrzebujących.  W każdy ostatni poniedziałek miesiąca udzielana jest pomoc psychologiczna. Aktywne jest również szkolne Koło Caritas przy parafialnej Szkole Katolickiej w Tarnobrzegu. Każdego roku organizowany jest Dzień Chorego, odbywają się Msze św. w kościele  parafialnym oraz w kaplicach przy Hospicjach. Dla osób starszych organizowane są porady i pomoc przy wypełnianiu PIT- u. W okresie przedświątecznym (Boże Narodzenie i Wielkanoc) parafianie przynoszą dary i dzielą się z bliźnimi. Przygotowywane są świąteczne paczki dla ubogich i przekazywane przez wolontariuszy. W każdą środę podczas Nowenny do MBNP przedstawiane są podziękowania i prośby, które każdy parafianin może złożyć do przygotowanego koszyka.  

Wspólnoty parafialne

  • Hospicjum św. O. Pio,
  • Dom Opieki Matki Teresy,
  • Katolickie Przedszkole św. Józefa,
  • Szkoła Katolicka, Terapia Zajęciowa,
  • Klub Inteligencji Katolickiej,
  • Parafialna Rodzina Róż Różańcowych (47),
  • Bractwo Świętego Józefa,
  • Wspólnota Nowy Obraz Parafii,
  • Bractwo Wieczystej Adoracji,
  • Wspólnota Amazonek,
  • Neokatechumenat (3 wspólnoty),
  • Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych,
  • Apostolstwo Matki Bożej patronki Dobrej Śmierci,
  • Stowarzyszenie Apostołów Bożego Miłosierdzia Faustinum,
  • Wspomożyciele Dusz Czyścowych,
  • Wspólnota Dwóch Serc Miłości,
  • Liturgiczna Służba Ołtarza,
  • Katolicka Telewizja Serbinów,
  • Rodzina Radia Maryja i TV Trwam,
  • Wspólnota Krwi Chrystusa,
  • Opieka nad grupą biegaczy,
  • Oaza młodzieżowa,
  •  Legion Maryi,
  • Bractwo Szkaplerza Świętego,
  • Wspólnota Modlitewna św. Ojca Pio,
  • Oaza Kościoła Domowego,
  • Odnowa w Duchu Świętym,
  • Grupa teatralna,
  • Rycerze Kolumba,
  • Wspólnota dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa,
  • Koło Misyjne i Papieskie Dzieła Misyjne,
  • Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci,
  • Bractwo Świętego Michała Archanioła,
  • Stowarzyszenie Kobiety Wobec Przemocy Alkoholowej w Rodzinie,
  • Stowarzyszenie Rodzin Katolickich,
  • Straż Honorowa Najświętszego Serca Pana Jezusa,
  • Straż Maryjna,
  • Wspólnota Duchowej Adopcji,
  • Wspólnota Przyjaciół Seminarium Duchownego i Rodzin Powołanych,
  • Zespół Pieśni i Tańca Lasowiacy.

 

Inicjatywy ewangelizacyjne

W parafii działa parafialna telewizja – Katolicka Telewizja Serbinów, która dociera do widzów z treściami przez Internet oraz lokalną telewizję kablową na obszarze miasta Tarnobrzega. Katolicka Telewizja Serbinów oferuje programy katolickie (Przewodnik Duchowy raz w tygodniu), transmisje nabożeństw, transmisja z kaplicy Wieczystej Adoracji oraz koncert życzeń. Katolicka Telewizja Serbinów prężnie działała w czasie pandemii, udzielała duchowego wsparcia. W tym czasie lokalne radio Leliwa transmitowało diecezjalne rekolekcje wielkopostne „Z Chrystusem przez życie”, które głosił ks. dr Jan Biedroń – proboszcz parafii.

Opisywana wspólnota prowadzi parafialną stronę internetową (www.parafiaserbinow.pl), na której zamieszczane są aktualności z życia wspólnoty oraz treści duchowe. Wydawana jest również gazetka parafialna „Otwarte Serca”. W każdym miesiącu odbywają się spotkania dla Posłańców Dobroci, którzy przekazują gazetkę „Otwarte serca” do mieszkań parafian.

W pierwsze soboty miesiąca organizowane są procesje ulicami parafii. W kaplicy dolnym kościele trwa wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Parafia, podczas nabożeństw, modlą się o pokój. Parafialna Grupa Teatralna przygotowuje Misterium Męki Pańskiej. 4 maja 2022 w parafii odbył się Kongres Eucharystyczny i procesja ulicami miasta Tarnobrzega. Organizowany jest Orszak Trzech Króli. W okresie Wielkiego Postu organizowane są Drogi Krzyżowe ulicami miasta, rozważania przygotowują wspólnoty. W miesiącu maryjnym odprawiane są nabożeństwa majowe w Ogrodzie Maryjnym, w którym powstały nowe kapliczki, posadzono nowe kwiaty i krzewy. Ogród jest miejscem wspólnej modlitwy dla parafian, ale także miejscem spotkań i odpoczynku. Organizowane są koncerty kolędowe na przełomie grudnia i stycznia. W kościele MBNP Tarnobrzegu – Serbinowie odbyło się diecezjalne Nabożeństwo Ekumeniczne (22.01.20022 r.) na wspólnej modlitwie spotkali się duchowni i wierni różnych wspólnot. W ramach prac III Synodu diecezji sandomierskiej odbyły się 4 spotkania synodalne dla całej wspólnoty parafialnej. Organizowane i prezentowane są w parafii wystawy z IPN (św. Maksymilian Maria Kolbe, Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia ) oraz Fundacji Heleny Kmieć. Odbywają się miejskie konkursy dla dzieci ze szkół i przedszkoli.

Życie liturgiczne

W parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu funkcjonuje 39 – osobowa Liturgiczna Służba Ołtarza (19 ministrantów, 11 lektorów, 7 ceremoniarzy i 2 animatorów). Obecna jest też dziecięca schola parafialna (grupa dziewczynek – 25 osób), która śpiewa na Mszy dla dzieci w niedzielę. Parafia może też pochwalić się Asystą Liturgiczną Bractwa św. Józefa.

Codziennie Bractwo Wieczystej Adoracji prowadzi modlitwy. W niedzielne odbywają się dodatkowe Msze Św. dla dzieci i młodzieży. W parafii trwa wieczysta adoracja, która wiąże się z dyżurami modlitewnymi parafian. Codziennie w budynkach hospicjum i domu opieki udzielana jest Komunia święta.

Uprawianie sportu

Przy opisywanej wspólnocie działa grupa biegaczy oraz grupa kolarska, która organizuje pielgrzymki. Pielgrzymki na Jasną Górę i po sanktuariach odbywają się od 26 lat. Prowadzone są także zajęcia sportowe dla ministrantów i lektorów. Organizowane są mecze piłkarskie, zawody sportowe i wycieczki rowerowe.

Wspólne wyjazdy

W parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu organizowane są wakacyjne    obozy i kolonie dla dzieci i młodzieży oraz wyjazdy na ferie zimowe ( np. do Zakopanego, w Bieszczady). Odbywają się pielgrzymki rowerowe i biegowe na Jasną Górę. Wspólnoty parafialne pielgrzymują do sanktuariów – w Sulisławicach, na Jasną Górę oraz do sanktuariów maryjnych diecezji sandomierskiej.

Edukacja zdrowotna i zdrowy styl życia

W opisywanej parafii w każdy ostatni poniedziałek miesiąca przy parafii potrzebujący mogą liczyć pomoc psychologa. Działa również poradnia rodzinna oraz Stowarzyszenie Kobiet Wobec Przemocy Alkoholowej w Rodzinie i świetlica środowiskowa przy kościele parafialnym.

Działalność charytatywna parafii

U Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu prowadzone jest parafialne dzieło pomocy Ukrainie. W zbiórkę żywności dla Ukrainy zaangażowana była cała wspólnota parafialna. Odbył się również koncert charytatywny uczniów Szkoły Katolickiej połączony ze zbiórką na pomoc Ukrainie. Na terenie plebanii mieszka 4 uchodźców z Ukrainy, a 5 zamieszkuje teren parafii.

Na Niedzielę Miłosierdzia Bożego Szkolne Koło Caritas przygotowało montaż słowno-muzyczny na „Dzień Dobra”.

Przy kościele funkcjonuje punkt pomocy ubogim. Codziennie wolontariusze przyjmują dary przynoszone dla biednych. Z tego rozdysponowane są dobra dla tych, którzy przychodzą i proszą o pomoc. Przy kościele działa również wypożyczalnia sprzętu medycznego i „Okno Życia”. W okresach świątecznych wolontariusze rozprowadzają sianko na stół, świece, skarbonki wielkopostne.  

[Źródło: https://www.ekai.pl/finalisci-konkursu-aktywna-parafia-2022-parafia-pw-matki-bozej-nieustajacej-pomocy-w-tarnobrzegu/

Opis parafii pochodzi ze strony konkursu “Aktywna Parafia 2022” organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną wraz z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego – bp. Artura Mizińskiego. Więcej informacji>>>]

Dane kontaktowe: