I sesja synodalna w Rzymie (4-29.10.2023r):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
informacje

Szukaj
Close this search box.

<< Co dalej - Parafie

Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie

Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie jest finalistką konkursu „Aktywna Parafia” 2021

Zakończył się organizowany przez Katolicką Agencję Informacyjną Konkurs „Aktywna Parafia” 2021. Jego celem było propagowanie działań społecznych, ochrona zdrowia i promocja aktywnego trybu życia w parafiach w czasie wychodzenia z pandemii. (...)

Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie należy do dekanatu legionowskiego w diecezji warszawsko-praskiej. Powstała w 1996 roku w wyniku podziału parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Legionowie. Została erygowana (jako ośrodek duszpasterski) przez bp. Kazimierza Romaniuka 29 czerwca 1996 roku. W 1997 roku ten sam biskup poświęcił krzyż i plac, rok później wybudowano plebanię i kaplicę w stanie surowym, a w 1999 roku wykończono ich wnętrze. Budowę kościoła rozpoczęto w roku 2007, a już dwa lata później odprawiono w nim pierwszą Mszę św. – pasterkę.

W 2017 roku parafia liczyła blisko 5 tys. osób. Odpust parafialny przypada 13 maja – w rocznicę pierwszego dnia Objawień Fatimskich. Działają w niej następujące wspólnoty: Koła Różańcowe, Wspólnota dla intronizacji Serca Pana Jezusa, Rycerze Jana Pawła II, Oaza, Kościół Domowy, Przymierze Miłosierdzia, Odnowa w Duchu Świętym, Grupa przedsiębiorców – “Talent”, oraz Liturgiczna Służba Ołtarza, Schola Parafialna “Fatima Canta”. Przy parafii działa Legionowskie Stowarzyszenie „Amicus”. Zajmuje się ono m.in. działalnością charytatywną, podtrzymywaniem tradycji narodowej i pielęgnowaniem polskości, ochroną i promocją zdrowia, działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych, wspieraniem budownictwa kościelnego i sakralnego na terenie powiatu legionowskiego.

Od 2006 roku proboszczem parafii jest ks. prał. Tomasz Chciałowski. Urodził się on w 1968 roku w Garwolinie (diecezja siedlecka). W 1992 roku z rąk bp. Kazimierza Romaniuka otrzymał święcenia kapłańskie. W pierwszych latach kapłaństwa pełnił posługę wikariusza w parafiach w Wieliszewie, Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Warszawie oraz Matki Bożej Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie. W latach 2003 – 2006 pracował w parafii św. Trójcy w Kobyłce. Od 2006 roku jest proboszczem parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie. W 2008 roku został prezesem działającego przy tej wspólnocie Stowarzyszenia „Amicus”. W 2018 roku został mianowany kapelanem Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Do Konkursu Aktywna Parafia 2021 Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie zgłosiła następujące aktywności. W kategorii „Pomoc bliźniemu w potrzebie” działa:

  • wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego,
  • punkt rehabilitacyjny,
  • porady prawne, psychologiczne, logopedyczne i mediacje rodzinne.    

 

Oprócz tego od kilkunastu miesięcy osoby potrzebujące mogą skorzystać z karty zakupowej o wartości 150 PLN w sklepach sieci Biedronka. Parafianie oraz mieszkańcy Legionowa mogą też liczyć na pomoc w przypadku zdarzeń losowych. Ostatnio udzielona została pomoc rodzinie, która straciła część domu w wyniku pożaru.

W kategorii „Wspólnoty parafialne” zwrócono uwagę na funkcjonowanie wspólnot Żywego Różańca, Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Jezusowego, Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, Ruchu „Światło-Życie”, Domowego Kościoła, Przymierza Miłosierdzia oraz Odnowy w Duchu Świętym. W parafii działa również Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”, którego celem jest duchowa i społeczna formacja tych, którzy tworzą nowe miejsca pracy oraz troska, aby działalność gospodarcza była zgodna z wymogami ewangelicznej miłości i sprawiedliwości społecznej. W opisywanej wspólnocie działa również Liturgiczna Służba Ołtarza oraz Schola “Fatima Canta”.

W kategorii „Uprawianie sportu” wskazano na organizowane w parafii pikniki pod hasłem „W zdrowym ciele – zdrowy duch”, podczas których rozgrywanych jest wiele różnorodnych konkurencji sportowych. Podczas pikników wiosennych propagowane jest kolarstwo – odbywa się kilkukilometrowy rajd rowerowy. Na terenie parafii znajduje się też boisko ze sztuczną nawierzchnią, siłownia zewnętrzna, kamienny stół do gry w szachy bądź warcaby, stół do pin ponga oraz gra „piłkarzyki”. Co roku organizowana jest spartakiada dla osób niepełnosprawnych, która gromadzi blisko 150 osób.

W kategorii „Wspólne wyjazdy” parafia może pochwalić się organizowanymi co roku wyjazdami kolonijnymi dla dzieci i młodzieży oraz wyjazdami rehabilitacyjnymi dla osób niepełnosprawnych. Co roku organizowane są też pielgrzymki do miejsc kultu w Polsce, Europie i na świecie.

W kategorii „Pomoc psychologiczna” podkreślono rolę odbywających się kilka razy w miesiącu porad wykwalifikowanego psychologa. Z bezpłatnych konsultacji mogą korzystać mieszkańcy Legionowa oraz miejscowości przyległych. Stała pomoc psychologiczna jest zapewniona osobom niepełnosprawnym, uczestnikom Warsztatu Terapii Zajęciowej św. Rity. Kilka razy w miesiącu bezpłatnych porad udziela prawnik.

W kategorii „Edukacja zdrowotna” podkreślono fakt, iż podczas pikników organizowanych na terenie parafii zapewnione jest uczestnictwo wykwalifikowanego personelu medycznego pobliskiej Wojskowej Specjalistycznej Przychodni Lekarskiej. Chętne osoby mogą bezpłatnie zbadać poziom cukru w krwi oraz ciśnienie. Oferowane są też inne badania oraz konsultacje lekarzy specjalistów. Przy parafia istnieje wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego oraz gabinety fizykoterapii.

W kategorii „Pomoc charytatywna” zwrócono uwagę na następujące działania. Dwa razy w tygodniu osoby bezrobotne, ubogie oraz mniej zaradne życiowo otrzymują żywność w Punkcie Wydawania Żywności. Produkty z krótką datą przydatności odbierane są ze sklepów sieci Biedronka, segregowane a następnie wydawane osobom potrzebującym. Co roku parafianie biorą udział w akcji „Bank Żywności”- zbiórkach produktów spożywczych dla osób ubogich w okresie przedświątecznym. Parafia organizuje również zbiórki odzieży i żywności dla Polaków mieszkających na Liwie. Co roku organizowana jest akcja „Weź plecak – daj wyprawkę” mająca na celu pomoc dzieciom w wieku szkolnym, pochodzącym z ubogich rodzin.

W kategorii „Zdrowy styl życia” podkreślono, że parafia organizuje skierowane dla seniorów spotkania z dietetykiem oraz dyplomowanym rehabilitantem. W kategorii „Profilaktyka zawodowa” wskazano na zorganizowanie podzielonej na dwie tury akcji szczepień przeciwko COVID-19. Od kilku lat prowadzone są cykliczne akcje porad lekarzy specjalistów, przeznaczone dla seniorów, osób przewlekle chorych oraz niepełnosprawnych.

[Źródło: https://www.ekai.pl/parafia-pw-matki-bozej-fatimskiej-w-legionowie/

Opis parafii pochodzi ze strony konkursu “Aktywna Parafia” 2021 organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną. Więcej informacji>>>]

Dane kontaktowe: