<< Co dalej - Parafie

Parafia pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach

Parafia bł. Karoliny Kozkówny jest laureatem nagrody specjalnej Dyrektora Caritas Polska

W sobotę 15 października w Warszawie odbył się finał organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną Konkursu „Aktywna Parafia” 2022. Wzięło w nim udział dziesięć wspólnot z całego kraju. Zwycięzcą została Parafia pw. Parafia pw. Ducha Świętego w Mielcu. Nagrodę specjalną Dyrektora Caritas Polska zdobyła Parafia pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach. Zwycięskie wspólnoty zostaną wkrótce szerzej przedstawione na łamach KAI (...)

Parafia pw. bł. Karoliny Kózkówny w Tychach istnieje od 1990 i liczy obecnie 12500 parafian. Obecny proboszcz, ks. Józef Szklorz wybudował m.in. kościół i dom parafialny, nie zapominając przy tym o integracji wspólnoty parafialnej, o którą troszczy się z pomocą wikariuszy. Parafianie dostrzegają aktywność 66-letniego proboszcza i żartują „od nowych pomysłów ks. Proboszcza zachowaj nas, Panie”. Wspólnotowość parafialną i zaangażowanie duszpasterskie docenia też wikary, ks Daniel Walusz.

Parafia słynie w archidiecezji katowickiej – prężnie działała nawet w czasie pandemii. Wówczas, w celu udzielania duchowego wsparcia, powstała idea m.in. TV Karolina czy koncertów online. Zaczęło się od transmisji prowadzonej przez wikariusza telefonem, zaraz potem parafia kupiła kamery i przyłączyła światłowód.

Pomoc bliźniemu w potrzebie

Parafia bł. Karoliny prowadziła pieniężne i materialne zbiórki dla uchodźców z Ukrainy, wybudowała studnię głębinową w diecezji bp. Jana Ożgi w Kamerunie. Funkcjonuje parafialna grota solna.
Wspólnota troszczy się o emerytów i rencistów, z którymi spotykają się już od ponad 30 lat, i którym pomagają w różnych potrzebach. Ponadto działa pomoc psychologiczna i poradnictwo małżeńskie, we współpracy z ks. dr Krzysztofem Matuszewskim (Archidiecezjalna Poradnia Psychologiczna „Przystań” organizowane są spotkania dla młodych małżonków.
Centrum Duchowości Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej działające przy parafii razem z ks. Danielem Waluszem organizuje modlitwę wstawienniczą, darmowe konsultacje z psychologami, prowadzi kierownictwo duchowe.
Dwa razy w roku odbywają się Festyny Parafialne: wiosną w ramach Metropolitalnego Święta Rodziny, jesienią – ze zbiórką środków na cele charytatywne funkcjonującego przy parafii Ośrodka Christoforos.
Co niedzielę nadzwyczajni szafarze Komunii św. Udają się do chorych. Są oni także łącznikami chorych w kontaktach z parafią w razie potrzeby doraźnej pomocy.

Wspólnoty parafialne

U św. Karoliny w Tychach we wspólnotach formują się zarówno dzieci i młodzież, jak również dorośli.
Raz w miesiącu spotykają się grupy modlitewne: Apostolstwo Dobrej Śmierci, Margaretka, Żywy Różaniec (Bractwo Różańcowe), Bractwo Szkaplerzne, Grupa Miłosierdzia.
Co tydzień odbywają się próby dziecięcej scholi bł. Karoliny (która posługuje w każdą niedzielę na mszy o 10.30), młodzieżowej scholi „Effata” (niedziela o 12.00), zespołu młodzieżowego „Gaudette” (niedziela o 9.00) oraz chóru parafialnego „Laudate dominum” (śpiewającego na ważniejszych uroczystościach i co jakiś czas na mszy o 15.00).
Ponadto działają grupy dziecięce i młodzieżowe: „Dzieci Maryi”, ministranci, katecheza 5-latków, oaza młodzieżowa, Wspólnota „Pod gruszą”, grupa „Bierzmowańców”.
Osobno spotykają się wspólnoty związane z liturgią: ministranci (również starsi), świeccy lektorzy, nadzwyczajni szafarze Komunii św.
Dorośli formują się w Domowym Kościele (4 kręgi), Wspólnocie Młodych Małżeństw, Grupie Seniora, Franciszkańskim Zakonie Świeckich, Ośrodku Christoforos (podopieczni – dzieci i seniorzy, jak i wolontariusze), Kole Rękodzieła, grupie osób z niepełnosprawnością „Samson”, Kole Misyjnym, Kręgu Biblijnym oraz w Katechezie Dorosłych.
Grupa charytatywna, sprzątający kościół, tworzący gazetkę parafianą „Karolinka i My”, prowadzący kawiarenkę parafialną, bibliotekę posługują na rzecz wspólnoty parafialnej. Wspólnota Centrum Duchowości formuj4 dorosłych według programu ks. Blachnickiego w formacji podstawowej, a następnie w diakoniach specjalistycznych. Prowadzi modlitwy uwielbienia i Strefę Pomocy Duchowej.

Inicjatywy ewangelizacyjne

 • Oaza młodzieżowa wraz z wikariuszami poprowadziła rekolekcje ewangelizacyjne dla kandydatów do bierzmowania w Ośrodku Archidiecezjalnym w Brennej
 • 49. Tyski Wieczór Uwielbienia (na żywo i online) (wcześniej na terenie miasta Tychy rozesłano drogą pocztową 20 tys. zaproszeń)
 • „Kościół wobec wojny i pokoju” Trzecie Niebo w mieście – debata: Aleksander Bańka, Tomasz Terlikowski, Tomasz Krzyżak
 • Trzecie Niebo w mieście – Łukasz Wilczyński „O kościele przesladowanym”
 • 48. Tyski Wieczór Uwielbienia (na żywo i online)
 • wprowadzenie piosenek uwielbieniowych „Wspólnoty Centrum Duchowości” w przestrzeń cyfrową na YouTube, Spotify, Apple Music, Tidal, Deezer
 • Seminarium Odnowy Wiary od Wielkiego Postu przez 10 tygodni (prowadzone co roku)
 • rekolekcje dla ministrantów, Dzieci Maryi oraz wakacje z Bogiem dla dzieci z parafii w domu rekolekcyjnym „Karolina” w Wiśle
 • Piesza Pielgrzymka z Zawiercia do Częstochowy
 • Koncert Wielkopostny „Siedem Ostatnich Słów Chrystusa na Krzyżu” wyk. „Aukso” – Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
 • koncerty kolędowe organizowane na przełomie grudnia i stycznia – Eleni; Zespół Śląsk; Camerata Silesia; kolędowanie zespołów śpiewaczych działających w parafii
 • koncert Zespołu TGD połączony z modlitwą i świadectwami
 • transmisje mszy i nabożeństw, koncertów a także publikacja konferencji na naszym kanale YouTube – TV Karolina
 • organizacja Triduum Paschalnego w formie rekolekcji dla wszystkich chętnych w parafii
 • zaproszenie Teatru Cordis z Jastrzębia-Zdroju z przedstawieniem „Hanik” opowiadającym o życiu i męczeństwie bł. ks. Jana Machy

Działalność parafii często opisują lokalne media.

Życie liturgiczne

W parafii jest ponad 100 osób zaangażowanych w posługę liturgiczną: ministranci młodsi i starsi, lektorzy (młodzież, studenci jak i ojcowie i dziadkowie; są także panie), kantorzy, nadzwyczajni szafarze Komunii św. Posługuje 6 kościelnych, 11 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., 4 organistów a także zespoły śpiewacze (wymienione wyżej). Grupy te formują się każdego tygodnia, wyjeżdżają w wakacje i ferie zimowe na swoje rekolekcje do domu rekolekcyjnego w Wiśle.

Uprawianie sportu

Parafia posiada zespół boisk (orlik, średnie i duże) a także boisko do siatkówki, koszykówki i siatkówki plażowej. W domu parafialnym „Wyobraźnia miłosierdzia” znajduje się piętro sportowe – dostępne są piłkarzyki, stoły pingpongowe, bilard, salka do aerobiku, i przyrządy do ćwiczeń (siłownia rehabilitacyjna). Organizowane są mecze piłkarskie – parafialny mecz oaza-ministranci, dekanalny turniej ministrancki oraz wyjścia na basen i kręgle. Podczas wyjazdów do domu rekolekcyjnego w Wiśle nie brakuje również wyjść w góry. W parafii spotykają się też mężczyźni grający w szachy, w Skata (również organizują zawody).

Wspólne wyjazdy

 • pielgrzymka zagraniczna do Medjugorie w lipcu 2022 (organizator ks. Grzegorz)
 • 29. Piesza Parafialna Pielgrzymka z Zawiercia na Jasną Górę (czerwiec 2022)
 • pielgrzymki krajowe: do Łagiewnik, Kalwarii Zebrzydowskiej, Niepołomic
 • wyjazdy rekolekcyjne (wakacje z Bogiem) dla dzieci, młodzieży, jak i seniorów do parafialnego domu rekolekcyjnego Karolina w Wiśle (turnusy zimowe w ferie i turnusy letnie w wakacje od czerwca do września) – turnusy po 40 osób
 • wyjazdy rekolekcyjno-integracyjne Wspólnoty Centrum Duchowości, grupy osób z niepełnosprawnością „Samson”, Katechezy Dorosłych
 • wyjazd z młodzieżą na Lednicę
 • wspólne wędrówki nad pobliskie Jezioro Paprocańskie
 • przejażdżki rowerowe z młodzieżą

 

Edukacja zdrowotna i zdrowy styl życia

Parafianie mogą korzystać z siłowni rehabilitacyjnej w Domu Parafialnym, ministranci i oaza rozgrywają mecze podczas festynów parafialnych, dla dzieci i młodzieży dostępne są place zabaw i boiska, kobiety uczęszczają na aerobik w sali gimnastycznej Domu Parafialnego, w niedziele można korzystać z groty solnej. Organizowane są zabawy karnawałowe, prelekcje dla seniorów (psycholog, lekarz, dietetyk). Odbywa się też piknik Rodzinny Ośrodka Christoforos, marsz nordic-walking przy okazji wiosennego Festynu Parafialnego.
Parafia prowadzi także kawiarenkę – jak mawia proboszcz „teologia spotkania czyli dobra kawa i doborowe towarzystwo” są dzisiaj także promocją zdrowia, wyjścia z domu i integracji.

Działalność charytatywna parafii

Głównym dziełem charytatywnym działającym przy parafii (we współpracy z Urzędem miasta Tychy) jest Ośrodek Christoforos, którego dyrektorem jest ks. proboszcz. W ośrodku funkcjonuje: „Świetlica środowiskowa” dla dzieci o 6 roku życia (prowadzi zajęcia od poniedziałku do piątku w godz. 11.30-18.00). Świetlica zapewnia dzieciom opiekę wychowawczą i dydaktyczną, prowadzi koła zainteresowań, gry i zabawy dydaktyczne, zajęcia logopedyczne i komputerowe, rekreację w grocie solnej, pomoc w odrabianiu lekcji; pomoc żywnościową. Organizuje również wypoczynek letni i zimowy w ramach kolonii i półkolonii. Udziela pomocy materialnej w postaci: codziennych posiłków (drugiego śniadania, obiadów, podwieczorku) zakupu niektórych artykułów szkolnych. Funkcjonuje także „Ośrodek wparcia” który otacza opieką osoby od 60. roku życia. Spotkania odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 14.00. Ośrodek zapewnia: zajęcia świetlicowe poprawiające sprawność fizyczną i umysłową, zajęcia z zakresu promowania zdrowia, opiekę duszpasterską, obiad, pomoc żywnościową. W działalność Ośrodka można włączyć się jako wolontariusz. Ośrodek pomaga codziennie około 80 podopiecznym, zatrudnia ok. 5 osób, pozostali to właśnie wolontariusze, którzy w zależności do potrzeb angażują się w pomoc ośrodkowi. Parafia organizuje również biesiady i spotkania dla chorych i starszych parafian. Zespół charytatywny organizuje zbiórki i dociera z pomocą do potrzebujących parafian.

Więcej o parafii można dowiedzieć się, śledząc media:

 
 
Opis parafii pochodzi ze strony konkursu “Aktywna Parafia 2022” organizowanego przez Katolicką Agencję Informacyjną wraz z Fundacją na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego – bp. Artura Mizińskiego. Więcej informacji>>>]

Dane kontaktowe:

 • Proboszcz ks. Józef Szklorz, lp.gr1670393701o.ako1670393701po.ec1670393701iwota1670393701k@ani1670393701lorak1670393701,  tel.,
 • http://karolina.tychy.pl/index.phpwww.parafiapruslin.pl
 • Adres: ul. ks.Tischnera 50, 43-100 Tychy
 • Archidiecezja Katowicka