I sesja synodalna w Rzymie (4-29.10.2023r):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
informacje

Szukaj
Close this search box.

<< Co dalej po Synodzie o synodalności - Diecezje

Młodzież w diecezji płockiej zaangażowana

Biskup płocki Szymon Stułkowski powołał nowy skład Młodzieżowej Rady Duszpasterskiej Diecezji Płockiej. W jej skład weszło kilkanaście osób, reprezentujących wspólnoty młodzieży, działające w diecezji.

– 43. Synod Diecezji Płockiej zaleca współpracę wspólnot ludzi młodych z duszpasterstwem młodzieży – przypomniał ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Na początku spotkania w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia” w Płocku bp Szymon Stułkowski wręczył nominacje nowo powołanym członkom Rady. O tym, jaki powinien być jej charakter i czym powinna się zajmować powiedział ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Zwrócił uwagę między innymi na konieczność formacji, z czego rodzi się życie duchowe. Poprosił też, aby we wspólnotach wykazywać troskę o liturgię, bo „bez tego nie da się być dobrym katolikiem”.

Potrzeba dobrej formacji

– Nie możemy wychodzić z założenia, że będziemy robili wszystko tylko po to, żeby młodzież była w Kościele. Czasami formujemy młodzież na zasadzie „wszystkie chwyty dozwolone”, ale to jest droga donikąd, bo młodzież tak formowana i tak sobie pójdzie z Kościoła, to jest tylko odłożenie tego w czasie – uważał duchowny.

Poprosił też członków Młodzieżowej Rady Duszpasterskiej, aby starali się współpracować z diecezjalnym duszpasterstwem młodzieży, na co wskazuje także 43. Synod Diecezji Płockiej. Z kolei młodzież stwierdziła, że potrzeba jest pogłębiona i systematyczna praca formacyjna z poszczególnymi grupami ludzi młodych. Ludzie młodzi powinni bardziej zaangażować się w ruchy i stowarzyszenia katolickie. W działaniach na rzecz młodzieży trzeba „rozeznania rzeczywistej sytuacji oraz potrzeb młodego pokolenia”.

Bp Szymon Stułkowski podczas dyskusji zapowiedział utworzenie diecezjalnej szkoły animatora. Będzie ona formować młodych ludzi, aby oni mogli prowadzić duszpasterstwo w swojej parafii, tak, by „młodzi formowali młodych”. Ważne jest przygotowanie „młodych przez młodych do sakramentu bierzmowania”. Zaproponował też, aby sakrament bierzmowania w parafiach odbywał się raz w roku.

Najbliższe młodzieżowe wydarzenia duszpasterskie w roku 2023, w których młodzież diecezji płockiej może wziąć udział, to: spotkanie młodzieży w Lednicy (3 czerwca), spotkanie młodzieży i posłanie na Światowe Dni Młodzieży (24 czerwca), c. Mladifest – Festiwal Młodych w Mediugorje (24 lipca – 1 sierpnia), ŚDM w Lizbonie (26 lipca – 7 sierpnia), spotkanie młodzieży po ŚDM (31 sierpnia), Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Rostkowa miejsca kultu św. Stanisława Kostki (16 września), spotkanie Wake up (14 października), ŚDM w wymiarze diecezjalnym (26 listopada), Sylwester wspólnot młodzieżowych (31 grudnia).

Poza tym podane zostały terminy tegorocznych rekolekcji wakacyjnych: Szkoła Kontaktu z Bogiem – rekolekcje dla młodzieży w milczeniu (26 – 30 czerwca), Ruch Światło – Życie (I turnus 27 czerwca – 13 lipca; II turnus 14 – 30 lipca oraz Oaza Ewangelizacyjna (19 – 30 lipca), Wojsko Gedeona (26 czerwca – 6 lipca), Laboratorium Wiary (1 – 9 lipca), Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej z Płocka na Jasną Górę (6 – 14 sierpnia).

Młodzieżowa Rada Duszpasterska Diecezji Płockiej

W programie spotkania była też wspólna modlitwa i adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy ośrodka „Studnia”.

W skład Młodzieżowej Rady Duszpasterskiej Diecezji Płockiej, powołanej przez biskupa płockiego Szymona Stułkowskiego na okres 3 lat, weszli członkowie młodzieżowych ruchów religijnych i ich asystenci kościelni. Reprezentowane grupy, to: Ruch Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Liturgiczna Służba Ołtarza, Laboratorium Wiary, Wojsko Gedeona, Diecezjalne Biuro Światowych Dni Młodzieży, Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz Wyższe Seminarium Duchowne. Przewodniczącym Rady został ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Głównym zadaniem tego gremium będzie koordynacja różnych inicjatyw ewangelizacyjnych, adresowanych do młodzieży. Działalność Rady ma rozbudzić zapału apostolskiego wśród młodego pokolenia. Patronem Rady jest św. Stanisław Kostka, patron młodzieży, pochodzący z Rostkowa w diecezji płockiej.