Lista uczestników, zasady i metodologia II sesji synodalnej
16.09.2024r. o godzinie 13:00, transmitowana na żywo przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, odbyła się konferencja prasowa prezentująca prace II Sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (2-27 października 2024 r.)
Wśród prelegentów znaleźli się: Jego Eminencja kard. Mario Grech, Sekretarz Generalny Sekretariatu Generalnego Synodu; Jego Eminencja kard. Jean-Claude Hollerich, S.I., arcybiskup Luksemburga, sprawozdawca generalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów; ks. prał. Riccardo Battocchio, sekretarz specjalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów; ks. prał. Riccardo Battocchio, sekretarz specjalny XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, Specjalny Sekretarz XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów; dr Paolo Ruffini, Prefekt Dykasterii ds. Komunikacji i Przewodniczący Komisji Informacyjnej XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów; oraz dr Sheila Pires, Sekretarz Komisji Informacyjnej XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów (połączenie zdalne).
Materiały przetłumaczone automatycznie przy pomocy narzędzia DeepL (mogą zawierać błędy):
[Inne wersje językowe: języki oryginalne, hiszpański, włoski, francuski]
Poniżej przedstawiamy wystąpienia Eminencji kard. Mario Grech i Jego Eminencja kard. Jean-Claude Hollerich, S.I.:
Przemówienie Jego Eminencji kard. Mario Grech
Synod jest przede wszystkim czasem modlitwy. Pierwszym słuchaniem, jakiego potrzebujemy, jest słuchanie Pana, Jego Słowa powierzonego Pismu Świętemu, Jego Ducha przemawiającego do serc wierzących.
To właśnie to „pierwotne” słuchanie czyni nas zdolnymi do autentycznego słuchania siebie nawzajem, rozpoznając w tym, co mówią inni, głos Ducha. Do tego stopnia, że jesteśmy w stanie dążyć do tego zbliżenia, które jest sercem każdego procesu synodalnego.
W związku z tym chciałbym przypomnieć słowa papieża Franciszka z 9 października 2021 r., otwierające dla całego Kościoła drogę synodalną, która teraz, wraz z II sesją Zgromadzenia Synodu Biskupów, zbliża się do punktu kulminacyjnego: „protagonistą Synodu jest Duch Święty. Jeśli nie ma Ducha, nie będzie Synodu. […] Niech ten Synod będzie czasem zamieszkałym przez Ducha! […] Duch Święty jest tym, który prowadzi nas tam, gdzie Bóg chce, abyśmy szli, a nie tam, gdzie zaprowadziłyby nas nasze osobiste idee i upodobania”.
Właśnie po to, aby słuchać Ducha, aby uhonorować prymat Słowa Bożego nad naszymi słowami, Druga Sesja – podobnie jak Pierwsza – zostanie poprzedzona dwoma dniami rekolekcji duchowych, które odbędą się w Watykanie. Mamy nadzieję powtórzyć to samo intensywne doświadczenie z ubiegłego roku, które zostało jednogłośnie docenione przez uczestników Synodu. W poniedziałek 30 września i we wtorek 1 października ponownie poprowadzą nas w swoich medytacjach o. Timothy Radcliffe, O.P., i M. Ignazia Angelini, O.S.B., którzy następnie będą animować modlitwę podczas dni Synodu, wraz z o. Matteo Ferrari, O.S.B. Cam., odpowiedzialnym za liturgię, i mnichami z Camaldoli. Jesteśmy przekonani, że z ich pomocą Zgromadzenie po raz kolejny będzie przygotowane do słuchania, dialogu i konsensusu, o których wspomniałem wcześniej.
Nowością w porównaniu z rokiem 2023 będzie czuwanie pokutne, które zakończy dwudniowe rekolekcje. Czuwanie to odbędzie się wieczorem we wtorek 1 października w Bazylice Świętego Piotra i będzie mu przewodniczył Ojciec Święty Franciszek. Wydarzenie, zorganizowane wspólnie przez Sekretariat Generalny Synodu i diecezję rzymską we współpracy z Unią Przełożonych Generalnych i Międzynarodową Unią Przełożonych Generalnych, będzie otwarte dla wszystkich, zwłaszcza młodych ludzi, którzy zawsze przypominają nam, jak bardzo głoszeniu Ewangelii musi towarzyszyć wiarygodne świadectwo, które najpierw chcą ofiarować światu razem z nami.
Sama modlitwa Adsumus, starożytna modlitwa, która towarzyszy nam od początku Drogi Synodalnej 2021-2024, oferuje nam znaczenie tej modlitwy synodalnej, uznając nasze grzechy, czuwając…
W przeddzień tak uroczystego wydarzenia kościelnego, jakim jest Synod, niektóre z grzechów, które powodują największy ból i wstyd, zostaną nazwane po imieniu, wzywając Bożego miłosierdzia. W szczególności w Bazylice Watykańskiej usłyszymy trzy świadectwa osób, które cierpiały z powodu niektórych z tych grzechów. Następnie odbędzie się spowiedź z różnych rodzajów grzechów. Nie będzie to kwestia potępienia grzechu innych, ale uznania siebie za część tych, którzy poprzez działanie lub przynajmniej zaniechanie stają się przyczyną cierpienia niewinnych i bezbronnych. Na zakończenie tego wyznania grzechów Ojciec Święty zwróci się w imieniu wszystkich chrześcijan z prośbą o przebaczenie do Boga oraz do sióstr i braci całej ludzkości.
Ponadto, po rozpoczęciu Synodu, wieczorem w piątek 11 października, powtórzymy doświadczenie modlitwy ekumenicznej, wraz z Ojcem Świętym, Delegatami Bratnimi obecnymi w Auli Synodalnej (których liczba została znacznie zwiększona z 12 do 16) oraz różnymi innymi przedstawicielami Kościołów i Wspólnot kościelnych obecnych w Rzymie.
Po raz kolejny modlitwa ta została przygotowana przez zespół Sekretariatu Generalnego Synodu i Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan wraz z braćmi ze Wspólnoty z Taizé, którzy są również do dyspozycji tych, którzy chcieliby zorganizować podobne modlitwy na poziomie lokalnym w związku z wydarzeniem, które będzie celebrowane w Watykanie, na Piazza dei Protomartiri, miejscu, gdzie według niepamiętnej tradycji apostoł Piotr poniósł śmierć męczeńską.
Data 11 października została wybrana dla upamiętnienia 11 października sprzed 62 lat, kiedy to uroczyście otwarto Sobór Watykański II, który zainaugurował dla Kościoła katolickiego nowy etap ekumeniczny, czego wyrazem i świadectwem jest obecny Synod, w aktywnym pragnieniu pomocy całemu Kościołowi w podążaniu drogą do pełnej jedności.
Aby przygotować się do ostatniej fazy Zgromadzenia, w poniedziałek 21 października po raz kolejny przeżyjemy dzień duchowych rekolekcji. Będzie to swego rodzaju pit-stop, aby błagać Pana o Jego dary w perspektywie rozeznawania projektu Dokumentu Końcowego. Jak widać, będą to na przemian chwile osobistej modlitwy, dialogu i komunii między nami, braterskiej komunii w słuchaniu i wzajemnej miłości oraz komunii w modlitwie.
Właśnie po to, aby podkreślić jej wartość, chcę przypomnieć chwile, które przeżyjemy przy stole eucharystycznym. Również w tym roku, oprócz Mszy św. na rozpoczęcie i zakończenie, przynajmniej raz w tygodniu będziemy wspólnie koncelebrować Eucharystię. Eucharystia – która jest sakramentem i źródłem kościelnej jedności – będzie fundamentem tego, co będziemy przeżywać w tych dniach, towarzysząc całemu Kościołowi.
Z wdzięcznością i wzruszeniem wspominam tych, którzy ze wszystkich stron świata zapewniają nas o ofiarowaniu Bogu w modlitwie swojego cierpienia i pamięci. Dzięki Papieskiej Sieci Modlitewnej wiemy, że nasza modlitwa będzie wspierana przez modlitwy tysięcy wiernych. W sposób szczególny zapraszam wspólnoty zakonne, zwłaszcza te życia kontemplacyjnego, oraz wszystkich wiernych do zjednoczenia się w modlitwie chóralnej, aby byli posłuszni głosowi Ducha Świętego. Jakże byłoby pięknie, gdyby przynajmniej w niedziele, w każdej parafii, na całym świecie, ludzie modlili się chóralnie, wzywając Pana nad pracami Synodu, mówiąc: Daj nam Panie płonące serca i kroczące stopy.
Przemówienie Jego Eminencji kard. Jean-Claude Hollerich, S.I.
Lista uczestników II Sesji XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów nie przedstawia większych zmian w porównaniu z listą uczestników I Sesji. Jest ona podzielona na trzy makro sekcje: A) Członkowie (tj. ci, którzy mają prawo głosu), którzy są zorganizowani, jak zwykle, zgodnie z Tytułem Uczestnictwa (tj. członkowie ex officio, ex designatione i ex electione ); B) Specjalni Zaproszeni i C) Inni Uczestnicy.
- Po wymienieniu Przewodniczącego, Sekretarza Generalnego, 9 Delegatów Przewodniczących, Sprawozdawcy Generalnego i 2Sekretarzy Specjalnych, którzy się nie zmienili, przedstawiono 20 Członków 15 Katolickich Kościołów Wschodnich.
- Następnie 168 członków Konferencji Episkopatów. Było kilka zmian wśród Konferencji Episkopatów.
- Następnie 2 członków z kategorii „biskupi bez konferencji biskupów” i 5 członków, którzy są przewodniczącymi międzynarodowych spotkań konferencji biskupów.
- Następnie wymienionych jest 10 członków z Unii Przełożonych Generalnych i Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych.
- Następnie jest 21 członków, którzy znajdują się pod nagłówkiem „Szefowie Dykasterii Kurii Rzymskiej” i 57 członkówPapieskiej Nominacji.
- Następnie mamy 68 członków, którym nie przysługuje munus biskupi jako świadkowie procesu synodalnego;
- Następnie 2 podsekretarzy Sekretariatu Generalnego Synodu.
- I wreszcie 14 członków zwyczajnych Rady Zwyczajnej, którzy zakończą swój mandat na tym zgromadzeniu (Ep. Communio, 24).
- W sumie jest 368 członków, z których 272 posiada munus episcopale, a 96 nie jest biskupami.
- We wszystkich tych kategoriach odnotowano tylko 25 zmian, głównie zastępstw.
- Następnie jest 8 Specjalnych Zaproszonych i Braterskich Delegatów, których liczba wzrosła z 12 do 16. Papież Franciszek zezwolił na zwiększenie ich liczby, biorąc pod uwagę wielkie zainteresowanie, jakie Kościoły siostrzane okazały tej synodalnej podróży.
- Prezentację uczestników 16. zgromadzenia kończymy kategorią: Inni uczestnicy. Oprócz dwóch asystentów duchowych, których już znacie (o. Radcliffe i s. Angelini) oraz o. Ferrariego, kameduły odpowiedzialnego za liturgię, w tym roku 70 ekspertów zostało podzielonych na trzy kategorie (moderatorzy, eksperci teologiczni i eksperci ds. komunikacji).
Listę zamykają członkowie Sekretariatu Generalnego Synodu, asystenci i współpracownicy. Do tej listy dołączyliśmy załącznik zawierający członków Komisji ds. Informacji i Komisji ds. Sporów wybranych podczas Pierwszej Sesji i nadal urzędujących na tej sesji.
Znając waszą dbałość o szczegóły, Sekretariat Generalny Synodu przygotował krótki arkusz z danymi statystycznymi (ile kobiet, ilu świeckich lub zakonników) i kilkoma szczegółami w odniesieniu do liczb, które wam podałem.
Dziękuję
Najnowsze wiadomości synodalne