Dokument końcowy Synodu o synodalności:
Dokument końcowy (audiobook – PDF)

Encyklika Dilexit nos: (audiobookPDF

List w sprawie procesu towarzyszenia w fazie realizacji Synodu - kard. Grech

List w sprawie procesu towarzyszenia w fazie realizacji Synodu

[tłumaczenie własne synod.org.pl na podstawie listu w jęz. angielskim dostępnego tutaj: https://www.synod.va/content/dam/synod/news/2025-03-15_letter_process2028/ENG_Letter_To_the_Bishops_-_implementation_phase_of_the_Synod.pdf – dostęp 17.03.2025r.]

 Watykan, 15 marca 2025 

Prot. No. 250062

Wasza Świątobliwość, Eminencjo, Ekscelencjo, 
Drogi Bracie w Chrystusie, 

w duchu komunii i współodpowiedzialności, piszę do Ciebie i do świętego Ludu Bożego powierzonego Twojej opiece w związku z fazą realizacji Synodu ” Ku Kościołowi synodalnemu: Komunia, Uczestnictwo, Misja”. Ojciec Święty ma nadzieję, że ta faza, zgodnie z Konstytucją Apostolską Episcopalis Communio (n. 7, art. 19-21), będzie przedmiotem szczególnej uwagi, tak aby synodalność była coraz lepiej rozumiana i przeżywana jako istotny wymiar zwyczajnego życia Kościołów lokalnych i całego Kościoła. 

11 marca Ojciec Święty definitywnie zatwierdził rozpoczęcie procesu towarzyszenia i oceny fazy realizacji przez Sekretariat Generalny Synodu. Proces ten wzywa diecezje i eparchie, konferencje episkopatów i struktury hierarchiczne katolickich Kościołów wschodnich, a także ich ugrupowania kontynentalne. Będą one odpowiedzialne za zaangażowanie instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń życia apostolskiego, stowarzyszeń świeckich, ruchów kościelnych i nowych wspólnot obecnych na ich terytoriach. Ostatecznym punktem kulminacyjnym będzie celebracja zgromadzenia eklezjalnego w Watykanie w październiku 2028 roku. Dlatego na razie nie zostanie zwołany nowy Synod; zamiast tego skupimy się na konsolidacji dotychczas obranej drogi. 

W nocie towarzyszącej dokumentowi końcowemu XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów Ojciec Święty stwierdził już, że „jest on częścią zwyczajnego magisterium Następcy Piotra” i jako taki musi być odpowiednio przyjęty. Następnie wyjaśnił, że nie jest on ściśle normatywny, ale mimo to wzywa Kościoły do dokonywania spójnych wyborów. W szczególności „Kościoły lokalne i grupy Kościołów są teraz wezwane do wdrożenia, w różnych kontekstach, autorytatywnych propozycji zawartych w Dokumencie poprzez procesy rozeznawania i podejmowania decyzji przewidzianych przez prawo i sam Dokument”. 

W świetle tych wskazań faza realizacji Synodu nie powinna być zatem rozumiana jedynie jako „stosowanie” dyrektyw z góry, ale raczej jako proces „przyjmowania” kierunków wyrażonych w Dokumencie końcowym, odpowiednio dostosowanych do lokalnych kultur i potrzeb wspólnot. Jednocześnie istotne jest, aby iść naprzód razem jako cały Kościół, harmonizując tę recepcję w różnych kontekstach eklezjalnych. Jest to powód procesu towarzyszenia i oceny, który w żaden sposób nie umniejsza odpowiedzialności każdego Kościoła.

Zgodnie ze wskazaniami Dokumentu Końcowego, celem jest konkretna realizacja perspektywy wymiany darów między Kościołami i w ramach całego Kościoła (por. nn. 120-121). Po drodze wszyscy będą mogli korzystać z bogactwa i kreatywności dróg obranych przez Kościoły lokalne, zbierając owoce w swoich grupach terytorialnych (prowincje, konferencje episkopatów, międzynarodowe spotkania konferencji episkopatów itp.) Proces ten będzie również okazją do wspólnej oceny wyborów dokonanych na poziomie lokalnym i uznania postępów poczynionych w zakresie synodalności (por. n. 9). Dzięki temu procesowi Ojciec Święty będzie mógł wysłuchać i potwierdzić kierunki uznane za ważne dla całego Kościoła (por. nn. 12 i 131). Wreszcie, proces ten zapewnia ramy, w których można umieścić liczne i różnorodne inicjatywy mające na celu wprowadzenie w życie wskazań Synodu, w szczególności wyniki prac Grup Studyjnych i wkład Komisji Kanonicznej. 

Fundamentalne znaczenie ma zapewnienie, aby faza realizacji służyła jako okazja do ponownego zaangażowania osób, które wniosły swój wkład i przedstawienia owoców zebranych podczas słuchania wszystkich Kościołów i rozeznania pasterzy na Zgromadzeniu Synodalnym: w ten sposób dialog już zainicjowany w fazie słuchania będzie kontynuowany. Proces ten będzie opierał się na pracy zespołów synodalnych złożonych z kapłanów, diakonów, konsekrowanych mężczyzn i kobiet, świeckich i świeckich kobiet, którym towarzyszyć będzie ich biskup: są to podstawowe narzędzia towarzyszące zwyczajnemu życiu synodalnemu Kościołów lokalnych. Z tego powodu istniejące zespoły powinny zostać docenione i ewentualnie odnowione, a zespoły nieaktywne powinny zostać reaktywowane i odpowiednio zintegrowane. Proces ten zaoferuje również diecezjom, które zainwestowały mniej w drogę synodalną, możliwość odzyskania jeszcze nie podjętych kroków i utworzenia własnych zespołów synodalnych. Zachęcam do przekazania do Sekretariatu Synodu składu i referencji zespołu synodalnego swojej diecezji lub eparchii, korzystając z formularza dostępnego w załączniku. 

W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera zapowiedź Jubileuszu zespołów synodalnych i ciał partycypacyjnych, który odbędzie się w dniach 24-26 października 2025 r. W ten sposób zaangażowanie w budowanie Kościoła coraz bardziej synodalnego wpisuje się w horyzont nadziei, która nie zawodzi, a którą świętujemy w Jubileuszu. 

Droga, która doprowadzi cały Kościół do celebracji zgromadzenia kościelnego w październiku 2028 r., będzie zorganizowana w taki sposób, aby zapewnić odpowiedni i zrównoważony czas na realizację wskazań Synodu, przewidując jednocześnie kilka ważnych momentów oceny: 

  • marzec 2025: ogłoszenie procesu towarzyszenia i ewaluacji;
  • maj 2025: publikacja Dokumentu Wsparcia dla fazy realizacji, wraz z wytycznymi dotyczącymi jej przebiegu;
  • czerwiec 2025 – grudzień 2026: ścieżki realizacji w Kościołach lokalnych i ich grupach;
  • 24-26 października 2025: Jubileusz zespołów synodalnych i ciał partycypacyjnych;
  • pierwsza połowa 2027 r.: ewaluacja zgromadzeń w diecezjach i eparchiach;
  • druga połowa 2027.: zgromadzenia ewaluacyjne w krajowych i międzynarodowych konferencjach episkopatów, wschodnich strukturach hierarchicznych i innych grupach Kościołów;
  • pierwsza połowa 2028: kontynentalne zgromadzenia ewaluacyjne;
  • czerwiec 2028: publikacjaInstrumentum laboris dla prac Zgromadzenia eklezjalnego w październiku 2028 r;
  • październik 2028: celebracja Zgromadzenia eklezjalnego w Watykanie.

Od teraz Sekretariat Generalny Synodu jest zaangażowany w towarzyszenie i wspieranie Kościołów na tej drodze. 

 

Wasza Świątobliwość, Eminencjo, Ekscelencjo, 

Niniejszym listem informuję o rozpoczęciu tej podróży, zanim zostanie ona upubliczniona. Do tego czasu informacje zawarte w tym liście należy traktować jako poufne. Do końca maja prześlemy Kościołom dalsze komunikaty zawierające więcej szczegółów dotyczących metodologii i procedur operacyjnych podróży. 

Bez impulsu ze strony biskupów diecezjalnych i eparchialnych, proces taki jak ten przedstawiony tutaj nie byłby nawet możliwy do wyobrażenia. W tej chwili chciałbym wyrazić moje szczere podziękowania dla was, waszych współpracowników i waszego zespołu synodalnego za wasze zaangażowanie w rozwój podróży, która jest szczególnie bliska sercu Ojca Świętego, o którego zdrowie wszyscy modlimy się razem w tych tygodniach. 

Pozdrawiam was po bratersku w Panu, życząc wam i Kościołowi, którego jesteście pasterzami, owocnej drogi ku nadchodzącej Wielkanocy. 

kard. Mario GRECH 
Sekretarz Generalny

 

Najnowsze wiadomości synodalne

W homilii wygłoszonej po śmierci Papieża Franciszka kardynał Grzegorz Ryś podkreślił, że zmarły Papież pozostawił Kościołowi i światu przesłanie otwartości, miłosierdzia oraz głębokiego zaangażowania na rzecz ubogich i rodziny. Kardynał Ryś w łódzkiej katedrze przewodniczył Mszy świętej dziękczynnej za pontyfikat Franciszka. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2025-04-22
Pod przewodnictwem kard. Mario Grecha, sekretarza generalny Sekretariatu Generalnego Synodu odbyło się 7 kwietnia trzecie posiedzenie XVI Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu. Dyskutowano nad przygotowaniem dokumentu wspierającego fazę realizacji, który ma zostać opublikowany pod koniec maja 2025 roku. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2025-04-07
Papież skierował krótkie przesłanie do uczestników kapituły generalnej salezjanów. Ubolewa, że nie może się z nimi spotkać osobiście. „Choć z daleka, pragnę zachęcić was do przeżywania tego czasu słuchania Ducha i rozeznawania synodalnego z ufnością i zaangażowaniem”. Czytaj wszystko  ... Read more
Published on: 2025-04-07
„W duchu synodalnym słuchajcie, co Duch mówi waszym Kościołom, nie lękajcie się nowości, lecz rozeznawajcie w niej Bożą inicjatywę, która zawsze nas zaskakuje” – zachęcał Franciszek słowackich katolików pielgrzymujących do Rzymu, do których skierował okolicznościowe przesłanie. Papież docenił też wielowiekową chrześcijańską tradycję Kościoła na Słowacji, „uświęconą świadectwem świętych Cyryla i... Read more
Published on: 2025-04-04
Międzynarodowa Komisja Teologiczna opublikowała dokument „Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel. 1700-lecie Ekumenicznego Soboru Nicejskiego (325-2025)”, poświęcony pierwszemu soborowi ekumenicznemu, który przeszedł do historii jako wydarzenie definiujące wiarę w zbawienie przez Jezusa Chrystusa i w Jedynego Boga: Ojca, Syna i Ducha Świętego. Dokument składa się z czterech rozdziałów, koncentrujących się na... Read more
Published on: 2025-04-03