Sesje synodalne w Rzymie (4-29.10):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

Szukaj
Close this search box.

<< Co dalej po Synodzie o synodalności - Diecezje

Jak odnowić diecezję - bp. Philip Egan - Diecezja Portsmouth

Przez lata pracowałem w kilku diecezjach i kontekstach. Często słyszałem, jak bracia księża mówili takie rzeczy jak: “Nie wiemy, dokąd zmierzamy. Potrzebujemy wizji, planu. Czy jesteśmy tu tylko po to, by utrzymać umierającą strukturę?”.

Kościół jest Ciałem Chrystusa. Należy do Niego. Jego Święty Duch nas prowadzi. Jednak w Jego imieniu biskup jako pasterz musi wyznaczać priorytety. Aby diecezja mogła się rozwijać, biskup ma obowiązek, poprzez modlitwę i konsultacje, ustalić kierunek podróży. Jak mówi ks. Illo, “rozkwitać” nie oznacza tu sukcesu, ale owocność. Aby diecezja przekształciła się w ewangelizacyjną, biskup, duchowieństwo i wierni muszą stać się świętymi uczniami-misjonarzami, którzy z radością oddają wszystko na służbę Panu.

Odkąd zostałem biskupem Portsmouth w 2012 r., staram się zachęcić wszystkich do nowej ewangelizacji. W zeszłym roku podsumowałem to, co oznacza, w deklaracji wizji “Przybliżanie ludzi do Jezusa Chrystusa, poprzez Jego Kościół”, o tym, gdzie wierzę, że Bóg chce nas zaprowadzić i gdzie skierować naszą energię i zasoby.

Diecezja ma wiele ruchomych części. Mamy 95 parafii, 110 księży i 76 szkół. Na naszym terenie mieszka trzy miliony ludzi, z których 235 000 (około 7 procent) to katolicy. Około 34.000 z nich uczestniczy we mszy świętej (13%). W ciągu ostatnich 25 lat anglo-irlandzcy parafianie ustąpili miejsca Filipińczykom, Keralczykom, Nigeryjczykom i Polakom.

W 2015 roku powołaliśmy jednostkę badań społecznych, która miała to zbadać. Podjęła ona nowatorski projekt komputerowego mapowania zwany Diocesan Dashboard. Dashboard mapuje każdą parafię do poziomu ulicy, łącząc dane samorządowe z rozszerzonym poziomem wewnętrznych danych parafialnych. Daje to naszym diecezjalnym służbom, parafiom i szkołom wyjątkowe narzędzie do planowania duszpasterskiego.

W deklaracji wizji mówię, że każdy członek Kościoła musi wzrastać w świętości. To jest klucz. Musimy poszerzyć namiot, aby przyjąć wszystkich. Nakreślam cztery priorytety: głoszenie Ewangelii tym, którzy są wokół nas, którzy są religijnie rozproszeni; nawracanie katolików, z pomocą dla niepraktykujących; całkowita zależność od modlitwy w Duchu Świętym; oraz stawanie się sługami patrzącymi na zewnątrz. Istnieją trzy konkretne obszary, na których należy się skupić: młodzież, powołania i ustalanie priorytetów w zakresie zasobów.

Obecnie wszystkie nasze agencje diecezjalne opracowują pięcioletnie plany wprowadzania tej wizji w życie, każda na swój sposób.

Od 2014 roku ściśle współpracuje z nami Sherry Weddell, autorka książki Forming Intentional Disciples. Jej program Called and Gifted był prowadzony w wielu naszych parafiach. Pomaga on poszczególnym osobom zidentyfikować charyzmaty, które Bóg dał im do misji i służby. W rezultacie zgłasza się więcej wolontariuszy i więcej powołań.

W czerwcu 2017 r. ks. James Mallon, autor książki Divine Renovation (więcej o implementacji tego programu w Polsce dowiesz się tutaj>>>), poprowadził konwokację wszystkich naszych duchownych. Zainspirował on nowe podekscytowanie ewangelizacją wśród księży, z naciskiem na kerygmatyczne przepowiadanie (głoszenie podstawowych nauk Ewangelii). Kilka parafii utworzyło następnie zespoły liderów i przyjęło nowe podejście do sakramentów inicjacji (chrzest, bierzmowanie i Eucharystia). Aby przezwyciężyć parochializm, Zespoły Strategii Ewangelizacji zastępują rady duszpasterskie.

Trzecią inspiracją był Curtis Martin, założyciel FOCUS i autor książki Making Missionary Disciples. W Southampton mamy czterech misjonarzy FOCUS pracujących wśród studentów uniwersytetu, z imponującymi wynikami. W styczniu zabrałem Radę Biskupią i innych starszych liderów na Seek2019, pięciodniowe wydarzenie dla studentów college’u organizowane przez FOCUS w Indianapolis.

[Programy odnowy parafii działające w Polsce zaprezentowane są na stronie Co dalej po Synodzie – parafie>>>]

Filozofia Martina “Win-Build-Send” przemawia bezpośrednio do naszej zrestrukturyzowanej kurii diecezjalnej z jej trzema wikariatami powołania, formacji i ewangelizacji. To te same trzy podstawowe zadania Kościoła, które o. Illo bierze od św. Prospera z Akwitanii i Benedykta XVI.

Przybliżanie ludzi do Jezusa Chrystusa poprzez Jego Kościół jest naszym chrześcijańskim powołaniem. Chodzi o to, abyśmy sami byli ewangelizowani w takim samym stopniu, jak ewangelizujemy innych. Zadanie jest pilne, ponieważ wielu ludzi żyje dziś – i umiera – bez osobistej relacji z Bogiem. Potrzebują misjonarzy, którzy są pokorni, święci i ortodoksyjni, kreatywni i pełni odwagi.

Ks. Philip Egan jest biskupem Portsmouth.

[Źródło: https://catholicherald.co.uk/how-to-renew-a-diocese/]