Materiały dotyczące czwartego etapu Synodu - wdrażanie postanowień synodalnych
Materiały dotyczące etapu wdrażania postanowień synodalnych zawartych w Dokumencie Końcowym Synodu o synodalności.

Kardynał Grech: Nowa droga, która pomoże Kościołowi kroczyć w stylu synodalnym (wersja rozszerzona)
Watykańskie media rozmawiały z kardynałem Mario Grechem, sekretarzem generalnym Synodu, o celach procesu, który będzie towarzyszył realizacji Synodu o synodalności zatwierdzonego przez papieża Franciszka i którego kulminacją będzie Zgromadzenie Kościelne w 2028 roku. „Celem podróży, którą Sekretariat Generalny Synodu proponuje Kościołom lokalnym”, wyjaśnia, »nie jest dodanie pracy do pracy, ale pomoc Kościołom w kroczeniu w stylu synodalnym«. Oto fragment wywiadu.
Synod na temat synodalności wydawał się być zakończony... a teraz zaczyna się od nowa, z woli papieża Franciszka, który ze szpitala Gemelli zatwierdził harmonogram prac na następne trzy lata....
Kardynał Grech: To prawda - wielu myślało, że Synod zakończył się wraz z celebracją drugiej sesji zgromadzenia w październiku ubiegłego roku. W rzeczywistości Konstytucja Apostolska Episcopalis Communio "przekształciła" Synod z wydarzenia w proces podzielony na trzy fazy: przygotowawczą, celebracyjną i wdrożeniową (EC, art. 4).

List w sprawie procesu towarzyszenia w fazie realizacji Synodu - kard. Grech
Wasza Świątobliwość, Eminencjo, Ekscelencjo,
Drogi Bracie w Chrystusie,
w duchu komunii i współodpowiedzialności, piszę do Ciebie i do świętego Ludu Bożego powierzonego Twojej opiece w związku z fazą realizacji Synodu ” Ku Kościołowi synodalnemu: Komunia, Uczestnictwo, Misja". Ojciec Święty ma nadzieję, że ta faza, zgodnie z Konstytucją Apostolską Episcopalis Communio (n. 7, art. 19-21), będzie przedmiotem szczególnej uwagi, tak aby synodalność była coraz lepiej rozumiana i przeżywana jako istotny wymiar zwyczajnego życia Kościołów lokalnych i całego Kościoła.
11 marca Ojciec Święty definitywnie zatwierdził rozpoczęcie procesu towarzyszenia i oceny fazy realizacji przez Sekretariat Generalny Synodu. Proces ten wzywa diecezje i eparchie, konferencje episkopatów i struktury hierarchiczne katolickich Kościołów wschodnich, a także ich ugrupowania kontynentalne. Będą one odpowiedzialne za zaangażowanie instytutów życia konsekrowanego, stowarzyszeń życia apostolskiego, stowarzyszeń świeckich, ruchów kościelnych i nowych wspólnot obecnych na ich terytoriach. Ostatecznym punktem kulminacyjnym będzie celebracja zgromadzenia eklezjalnego w Watykanie w październiku 2028 roku. Dlatego na razie nie zostanie zwołany nowy Synod; zamiast tego skupimy się na konsolidacji dotychczas obranej drogi.