I sesja synodalna w Rzymie (4-29.10.2023r):
przebieg prac, transmisje, zdjęcia / dokumenty, homilie, medytacje itp / pozostałe materiały

II sesja synodalna w Rzymie (2-27.10.2024r):
informacje

Szukaj
Close this search box.
Notifications
Clear all

To forum zostało pomyślane jako miejsce wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy:

a.  tymi, którzy przymierzają się do organizacji synodu w swoich parafiach/wspólnotach,
b.  tymi, którzy mają już doświadczenie w organizacji synodu w swoim Kościele,
c.  uczestnikami spotkań którzy zechcą podzielić się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami.
-
A to wszystko po to, aby się wzajemnie inspirować, rozwiewać wątpliwości, pomagać w uniknięciu błędów samemu popełnionych. Tak, by ten synod stał się pięknym doświadczeniem Kościoła który podąża razem.

Tworzenie syntezy w naszej parafii

1 Posty
1 Użytkownicy
0 Likes
287 Widok
Posty: 45
Admin
Topic starter
(@admin)
Estimable Member
Dołączył: 2 lata temu

Szczęść Boże!

Po zakończeniu spotkań synodalnych (więcej o tym możesz przeczytać tutaj: https://synod.org.pl/community/jak-informowac-parafie-wspolnote-zakonna-wspolnote-swieckich-o-synodzie-2/pomysly-na-informowanie-parafie-o-synodzie/#post-37) przyszedł czas na stworzenie syntezy parafialnej. 

Jak pisałem wcześniej po każdym spotkaniu synodalnym przygotowaliśmy syntezę ze spotkania, którą następnie przesyłaliśmy do wszystkich uczestników danego spotkania, którzy zostawili nam adres e-mail. Ponadto wydrukowane syntezy można było zabrać ze sobą podczas kolejnego spotkania synodalnego. 

Takie cząstkowe syntezy były podstawą syntezy parafialnej. 

Zastanawiając się na tym jak przygotować syntezę parafialną korzystaliśmy z dokumentu przygotowanego przez Watykan: Propozycje dla diecezji i konferencji episkopatów dotyczące przygotowania syntezy.

W pierwszym kroku ustaliliśmy wstępny plan syntezy. Na podstawie powyższego dokumentu zdecydowaliśmy że będzie on następujący:

  1. Wprowadzenie (1-2 strony)
  2. Zasadnicza część syntezy
    1. Spotkanie 1 (1-2 strony)
    2. Spotkanie 2 (1-2 strony)
    3. Spotkanie 3 (1-2 strony)
    4. Spotkanie 4 (1-2 strony)
  3. Wnioski (1-2 strony)

Tak więc mieliśmy 6 części dokumentu i wydawało nam się, że najlepszy będzie 6 osobowy zespół do jego redakcji (każda osoba przygotuje jedną część). Wysłaliśmy więc zaproszenie do uczestników spotkań synodalnych do zgłaszanie się do zespołu redakcyjnego. Owocem tego zaproszenia oraz osobistych rozmów było zebranie 6-osobowego zespołu. 

Na pierwszym spotkaniu (w formie on-line) przedyskutowaliśmy założenia syntezy, terminy oraz podzieliliśmy się częściami dokumentu. Ustaliliśmy, że każdy z nas przygotuje swoją część a następnie prześle ją do wszystkich pozostałych osób w zespole. W kolejnym kroku te pozostałe osoby prześlą swoje uwagi do autora danego fragmentu (tylko do niego). Owocem tej wymiany uwag miała być druga wersja dokumentu, którą znowu poddamy redakcji - tym razem nie w wersji on-line ale podczas spotkania osobistego (spotkaliśmy się wszyscy razem na plebanii i omawialiśmy po kolei cały dokument). 

Najważniejszym problemem związanym z takim podejściem okazała się dowolność w redakcji zasadniczej części syntezy - okazało się, że każda z syntez dotyczących spotkania została inaczej strukturalizowana i opisana. Konieczne więc stało się ustalenie, na podstawie czterech różnych koncepcji, jednego sposobu podsumowania naszych spotkań. Zajęło to trochę dodatkowego czasu, ale ostatecznie udało się i przyjęliśmy następującą strukturę:

  1. Temat spotkania synodalnego
  2. Pytania pomocnicze
  3. Krótkie podsumowanie
  4. Wspólne kwestie 
  5. Zauważone trudności i problemy oraz propozycje ich rozwiązania
  6. Inne wyrażone potrzeby oraz ciekawe i innowacyjne pomysły

Po ustaleniu treści syntezy okazało się że zajmuje ona 12 stron, więc naszym zadaniem było ograniczenie treści do wymaganych 10 stron - odbyło się to na ostatnim wspólnym spotkaniu (o którym mowa była wcześniej) oraz podczas mojego spotkania z ks. Proboszczem. 

Następnie dokument został przekazany do zaprzyjaźnionej polonistki w celu poprawy stylistyki.

Ostatnim krokiem była obróbka graficzna dokumentu. 

Finalnie do dokumentu syntezy zostanie dołączony film z nagranymi wypowiedziami uczestników synodu skierowanymi do ks. abp. Józefa Kupnego (nie będzie on dostępny publicznie) oraz dodatkowy załącznik przygotowany przez jednego z członków zespołu redakcyjnego. 

Po wysłaniu kompletu dokumentów do kurii (zakładamy że wydarzy się to jutro) synteza zostanie przesłana do wszystkich uczestników spotkań synodalnych oraz umieszczona na stronie parafii. Dodam ją również jako przykład do tego forum 🙂

Mam nadzieje że te informacje okażą się dla was pomocne i inspirujące 🙂

Błogosławionego dnia!

Z Panem Bogiem,

Rafał

[Aktualizacja - link do postu z treścią syntezy: https://synod.org.pl/community/jak-tworzyc-syntezy/synteza-parafii-pw-sw-michal-archaniola-na-muchoborze-wielkim-we-wroclawiu-archidiecezja-wroclawska/ ]

 

 

Podziel się: